Dr. V. Kuyper als gymnasiast. Om het Wereldkampioenschap Dammen. Land- en Tuinbouw Zoekt mondeling contact met Ivorol-tandpasta Oud-verpleegsters en oud strijders uit den Boeren oorlog gehuldigd. De toestand van Prinses Juliana. Rechtszaken Lichte daling in het werkloosheids percentage. In iet Verslag van de verrichtingen der ïr A. Kuyperstichting gedurende 1937, rordt vermeld, dat van den Rector van ht gymnasium te Leiden, Dr D. E. Bosselar de toespraken ontvangen wer den dor Dr Kuyper als gymnasiast en na zijn ei d-examen in verschillende talen, mede umens zijn klassegenooten, gehou den ali dankbetuiging voor de ontvangen ondersheidingen, benevens enkele klasse- rappoien. Aan leze zending was het volgende toe lichten schrijven toegevoegd: „Ton in September 1937 te Amsterdam de' Dr Abraham Kuyper-Tentoonstelling werd ehouden, heb ik het een voorrecht geaohfnog enkele documenten af te staan uit bt archief van het Gymnasium te Leidei waarvan Dr Kuyper van Septem ber 119 tot '55 leerling is geweest. Men heeft laar kunnen vinden eenige lijsten van üvordering en het „Album Discipu- lorun', waarin Dt Kuyper als jongen van 12 jar zijn naam met geboorteplaats en -datin heeft geschreven. Sidsdien heb ik nog eenige authentie ke sikken van de hand van Dr Kuyper gevcden, die een vrij duidelijk beeld ge ven an hem als gymnasiast. braham Kuyper werd ingeschreven als eerling van het gymnasium in Sep- teroer 1849. Het Gymnasium telde toen 60 eerlingen, waarvan de eerste klasse 9. is leeraren vond hij daar, behalve den recir, Dr W. D. Suringa, o.a. Pluygers, toe, ter tijd een bekwaam classicus, Ro- ber Fruin voor geschiedenis en Te Win- cke voor Nederlandsch. De leeraren in Fr.nsch, Duitsch en Engelsch muntten, na.r ik meen, niet uit door orde in de klissen, als ik af mag gaan op den aard en de hoeveelheid strafwerk, dat in die jaren werd opgelegd. Aan het eind van den cursus 1849'50 werd Kuyper bevorderd naar de tweede klasse met prijzen voor Oude Talen en Nieuwe Talen. Het volgende jaar vond zijn bevordering plaats naar klasse 3. Voor Oude Talen, Nieuwe Talen, Histo rische "Wetensohappen en Wiskundige Wetenschappen werden hem prijzen toe gekend, terwijl hij uitverkoren werd om namens zijn klasse-genooten een „grati- as" in de Fransche Taal uit te spreken. In 1853 vond zijn bevordering naar de 4e klasse plaats. Voor dezelfde vakken als het vorige jaar werden hem prijzen toe gekend. Ook dit jaar kwam hij in aanmer king voor het houden van een „gratias", ditmaal in de Engelsche Taal. Bij zijn overgang van het jaar daarop, was hij de leerling, die in het Latijn Curatoreij, en [Docenten den dank, ook van zijn mede leerlingen, mocht vertolken. Wederom kreeg hij prijzen voor Oude Talen, Nieu we Talen, Historische Wetenschappen, zooals die toenmaals waren. Aan het eind van den cursus 1854 werd Abraham Kuy per zonder meer 'bevorderd, maar aan het eind van zijn laatste studiejaar werd hij wederom voor dezelfde groepen als eenige jaren daarvoor, een prijs waardig ge keurd. Bovendien heeft Kuyper toen met een Oratie over: „Ulfila, der Bischof der Visigothen und seine gothische Bibelü'ber- setzung" afscheid mogen nemen van het Gymnasium. Vermoedelijk was dit de eer ste rede, die Dr Kuyper heeft uitgespro ken. Aangezien ik overtuigd ben, dat zeer velen in den lande voor deze stukken be langstelling zullen hebben, geef ik u hier bij de „gratiassen" en „oratio", zooals ik ze nog in mijn bezit heb". jongen D. wel verscheidene malen ge- zen, doch had nimmer argwaan tegen lem opgevat. Smokkelen aan de Zuid: grens. Door de ambtenaren van den rijksopsporingsdienst werd onder Weert aangehouden een met paard bespannen kar, welke geladen was met 750 kg. rogge, welke klanestien uit België bleek te zijn ingevoerd. Paard, kar en lading werden in beslag genomen, terwijl de vervoerder, een landbouwer uit Weeft, werd verbali- seerd. Trots de versterkte grensbewaking, ko men nog groote partijen rogge van Bel gië ons land binnen. Er wordt goed aan verdiend, want de rogge, welke op het oogenblik 68 tot 75 franken per 100 kg. kost (is f4,10f4,50) noteert in ons land f7,30. Dood in treincoupé gevon den. Bij aankomst van den trein uit Amsterdam, die te 7.15 uur op het station Amersfoort arriveert, vond het stations- personeel Maandagavond in een coupé derde klas het lijk van een man. Het bleek te zijn de 45-jarige heer W. Huis in 'tVeld uit Hilversum. Het valscherm ging niet open. Bij Pullheli, in Engeland, zijn twee lichte bombardementsvliegtuigen met elkaar in 'botsing gekomen, terwijl zij op groote hoogte vlogen. De inzittenden van een der toestellen maakten van hun val scherm gebruik: één wist veilig te landen, doch de andere werd gedood, doordat het scherm weigerde. De machine viel even eens brandend neer en men vreest, dat de beide inzittenden in het wrak zijn om gekomen. Japannees door losge broken leeuw verscheurd, Uit een park voor vermakelijkheden te New Jersey New York) is een leeuw ont snapt, die een man half verslonden heeft en nadien gedurende ruim twee uren rondzwierf en allerwege angst en schrik verwekte. Het dier was ontsnapt, toen zijn ver zorger de kooi opende om den leeuw zijn voedsel te geven. Het wilde dier sprong naar buiten en overviel den Japanner, waarvan later het verscheurde lijk werd gevonden. Tenslotte kon de leeuw worden afge maakt door een politieman, die hem neer schoot op het oogenblik, dat hij zelf aan gevallen werd. De paarden, die den ha ver ver dienden. Het Japansche ministerie van oorlog heeft 70 paarden, welke den veldtocht in China hebben mee gemaakt, onderscheiden. Twaalf van deze paarden hebben de orde van het eiken blad gekregen. Motorrijder botst tegen een vrachtauto. De 39-jarige motorrijder K. uit Rotterdam is op den Rijksstraatweg te Wassenaar bij de van Bommellaan tegen een vrachtauto gereden bestuurd door H. uit Den Haag. De mo torrijder kreeg een zware hersenschud ding'. De gemeente-arts en een passeerend ge neesheer verleenden hem de eerste hulp, waarna K. per ziekenauto is overgebracht naar Bronovo. Het ongeluk ontstond dooT dat de vrachtauto plotseling achter een bus vandaan kwam. Een invasie van wespen. Een woning onbewoonbaar. Wespen oefenen sinds eenige dagen een ware terreur uit in een woning aan de Jan Schoutenstraat te Dordrecht - naar aan de Vooruit wordt gemeld De be woners hebben de vlucht moeten nemen, omdat het onmogelijk was langer met de zoemende zwermen om zich heen te leven. Eten kon men niet klaarmaken en rustig slapen was heelemaal uitgesloten. Het ge dierte klit met honderdtallen samen in alle kamers. Achter het behang zitten er had schipper Hubens uit Alem het on geluk overboord te vallen en met het hoofd op een remmingspaal terecht te komen. Hij viel vervolgens in de drie M. diepe schutskolk. De zoon van den schip per, die het ongeluk zag gebeuren, riep om hulp en had het geluk om met be hulp van het sluispersoneel zijn vader op het droge te brengen. Daar H. in be- wusteloozen toestand verkeerde, werd on middellijk geneeskundige hulp ingeroe pen. Bij onderzoek bleek, dat de man een hersenschudding had gekregen, ten gevolge van zijn val op den remmings- zooveel, dat dit vrijwel voortdurend in golvende beweging is. Slechts één middel kan naar de mee ning van de deskundigen baten: het heele huis uitzwavelen. Motorrijder veronge lukt. Gistermiddag is de 57-jarige sla ger B. uit Zeist op het kruispunt Oude Arnhemscheweg-Laan van Beek en Rooy- en met zijn motorrijwiel in botsing geko men met een uit Nijmegen afkomstige personenauto. B. reed op den ouden Arnhemscheweg en schijnt geen aandacht te hebben ge schonken aan de van rechts komende auto. De motorrijder werd twintig meter meegesleurd en liep ernstige verwondin gen aan het hoofd op en overleed kort na het ongeluk. Twee auto's op elkaar ingereden. Gistermiddag zijn op den Spieringweg, hoek Kruisweg te Hoofd dorp twee auto's met groote snelheid op elkaar ingereden. Beide wagens, de auto van den heer Ruighaven en de gemeente auto werden geheel vernield. Een ijlings ontboden geneesheer con stateerde dat de heer Ruighaven zijn pols en enkele ribben had gebroken en zware inwendige kneuzingen en een ern stige hoofdwonde had bekomen. In hopeloozen toestand werd hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht, waar hij kort na 'aankomst is overleden. Het parket uit Haarlem dat oogenblik- kelijk was gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in naar het gebeurde. De inzittenden van de gemeenteauto bekwamen geen letsel. Noodlanding bijBaarn. Gistermiddag om 5 uur heeft een militair vliegtuig uit Soesterberg, komende van Den Helder, wegens motorstoring, een noodlanding moeten maken op een der weilanden langs den Eëmweg in deze ge meente. De landing verliep vlot. Heden (Woensdag) zal het vliegtuig, waarin een sergeant-vlieger en een leerling-vlieger waren gezeten, naar Soesterberg worden getransporteerd. In een sluiskolk geraakt. Tijdens het schutten door een sluis in 't Wilhelminakanaal te Lieshout (N.-Br.) Ook de achtste partij remise. De achtste partij KeilerRaichenbach is gisteravond in Scheveningen gespeeld. De partij had het volgende verloop: 1. 32—28 20—24 2. 34—30 1420 3. 3025 10—14 4. 31—27 18—23 5. 37—32 17—21 6. 36—31 21—20 7. 41—36 26X37 8. 42X31 11—17 9. 47—42 17—21 10. 31—26 7—11 11. 26X17 11X31 12. 36X27 6—11 13. 40—34 2430 14. 35X24 20X40 15. 45X34 1—6 16. 34—29 23X34 17. 39X30 15—20 18. 30—24 20X29 19. 33X24 19X30 20. 25X34 14—19 21. 44—3 9 5—10 22. 4944 10—14 23. 38—33 11—17 24. 42—38 17—21 25. 4440 12—18 26. 46—41 2—7 27. 50—45 7—11 28. 3430 21—26 29. 40—34 14—20 30. 30—25 18—23 31. 25X14 9X20 32. 45—40 20—24 33. 28—22 8—12 34. 41—37 3—8 35. 48—42 12—18 36. 40—35 8—12 37. 34—29 23X34 38. 39X30 18—23 39. 43—39 12—18 40. 39—34 4—10 41. 33—28 10—14 42. 30—25 11—17 43. 22X11 6X17 44. 35—30 24X35 45. 34—29 23X34 46. 25—20 14X25 47. 27—21 18X27 4-8. 32X14 13—19 49. 14X23 35—40 50. 23—19 40—44 51. 19—14 4449 52. 37—32 49—44 53. 28—23 Remise. De negende partij wordt vanavond te Hengelo gespeeld. De stand is nu 88. Opening Christelijke Landbouw- huishoudschool. Het was gisteren een blijde dag voor de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De eerste Christelijke landbouwhuis- houdcursus, van die provinciale afdeeling uitgaande, kon te Aksel worden geopend. In de daarvoor belegde samenkomst merkten we onder de aanwezigen o.m. op: burgemeester en wethouders, alsmede de gemeente-secretaris van Aksel, 't bestuur van de Chr. Plattelandsvrouwen en Meis jes en de leerkrachten, aan dien cursus verbonden. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer C. de Putter de aanwezigen welkom en zeide, dat thans de eerste Chr. landbouwhuishoudcursus in Zeeland ge opend werd. De weg om daartoe te geraken was niet voorspoedig; veel tegenkanting werd on dervonden, talrijke moeilijkheden moesten opgelost worden. De C.B.T.B. heeft op dit terrein nog heel wat schade in te halen, alle Prot.- Ghristelijke boeren en tuinders moeten mede hun schouders onder dit werk zet ten. Dank bracht spr. aan de gewestelijke afdeeling, die bereid was zich garant te verklaren voor een deel van de kosten. De erkentelijkheid werd uitgesproken voor de aanwezigheid van B. en W.; we hopen in de toekomst op hun steun te mo gen rekenen. Voorts richtte spr. zich tot mej. Ver meulen en mej. v. d. Staal en den heer Booy, leeraressen en leeraar aan den cur sus en tenslotte tot de leerlingen, waarna de cursus voor geopend werd verklaard. De voorzitter deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van de Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, mej. Smit en van burgemeester Bosselaar. De burgemeester van Aksel het woord verkrijgende, zeide het zeer op prijs te stellen de opening van deze Chr. land- bouwhuishoudschool te kunnen bijwonen. Spr. wenschte de afdeeling van harte ge luk namens de gemeente en hoopte, dat deze cursus ten zegen van het land van Aksel zal zijn. De leerares mej. Vermeulen uit Boskoop verklaarde met plezier hierheen te zijn gekomen en bracht het bestuur dank voor al de moeite, die het zich ge troost had om dezen Chr. landbouwhuis houdcursus hier te krijgen. De heer Booy, hoofd van de Chr. La gere Landbouwschool, feliciteerde de pro- viciale afdeeling met het behaalde succes en bracht dank voor zijn benoeming aan dezen cursus. In de pauze, die hierop volgde, werden het leslokaal en de inrichting daarvan bezichtigd. De beide leeraressen mej. V e r m e u - 1 e n en mej. v. d. S t a a 1 gaven een korte uiteenzetting over de wijze waarop les zou gegeven worden in de verschillende vak ken, de heer Booy lichtte een en ander nog toe. Den genoodigden werd een kopje thee aangeboden, waarna de voorzitter de bijt- eenkomst heropende. De heer Dominious, secr. der prov. afd., hield namens het bestuur een korte rede. Het deed ons goed, aldus spr., dat nu eindelijk (hierop legde spr. na druk) besloten kon worden deze Chr. landbouwhuishoudcursus te openen. Er is veel over geconfereerd en gedis cussieerd, gecorrespondeerd en gereques- treerd en met aanvankelijk succes1. Spr. bracht hulde aan de gewestelijke afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel van den C.B.T.B., die aan vele plaat sen ten voorbeeld gesteld mag worden. De heer D ominicus feliciteerde ver der de leerkrachten en begroette tenslotte de leerlingen, aan wier vorming hier ge werkt zal worden onder de tucht van het Christelijk levensbeginsel. De presidente van de Chr. Plattelands vrouwen en Meisjes, mej. de F e ij t e r, zeide, dat onze tijd meer ontwikkeling vraagt en dat deze Chr. landbouwhuis houdcursus ook daarin wil voorzien. Het bestuur ontving dank voor alle moeite, die het zich getroost had dezen cursus te verkrijgen en hoopte op mooie resultaten. Het bestuur wil gaarne op verzoek der provinciale afdeeling als commissie van toezicht optreden. De heer de Putter dankte de genoodig den voor hun aanwezigheid en sloot daar na deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Deze geeft een ware mondwassching en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en., zeer zuinig. Tube 60-40 en 25 ct. Een groot aantal decoraties uitgereikt. Gisteren zijn te 'sGravenbage de nog levende oud-strijders uit den Boerenoor log, alsmede eenige oud-verpleegsters, al len Nederlanders, gehuldigd, De oud-commandant uit den Boeren oorlog, de heer F. A. van der Loo uit 's Gravenhage, die de leiding had van de plechtigheid, hield een korte toespraak; hij herinnerde er aan, dat 39 jaar gele den zoovele Nederlandsche vrouwen en mannen geen oogenblik geaarzeld heb ben om den kleinen republieken Trans vaal en Oranje Vrijstaat te hulp te snel len tegen het machtige Engeland, en dat velen dier strijders zijn gevallen op het veld van eer. Enkele films, een buitenlandsch jour naal en voorts Pretoria en Pieter Ma- ritzburg betreffende, werden er vertoond en daarna declameerde mevr. Charlotte Kohier verzen: „Die stem van Suid-Af- rika" en „Vergewe en vergeet", resp. van van G. J. Langenhoven en dr J. D. du Toit. Na de pauze hield de Zuid-Afrikaan- sche gezant een rede, waarin hij deed uitkomen, dat October de geboortemaand is van president Steyn, generaal de Wet, president Reitz en president Kruger, en dat daarom de 10e October gevierd wordt als heldendag. Inzonderheid herdacht Spr. de gesneu velden van Elandslaagte, Spionkop, in Natal, Transvaal, Oranje-Vrijstaat en de Kaapprovincie. „Ons denk" aldus Dr Van Broek huizen „aan hulle met weemoed en smart, maar ook met dankbaarheid, want niemand het grooter liefde dan dat hij sij lewe gee vir 'n ander en vir 'n ideaal Daar is nog nie baie monumente in Suid- Afrika, maar daar is tog één vir die dap per Nederlanders wat gesneuveld het bij E'landslaagte. Dan is die name op een plaquette bij die Herv. kerk in Pretoria Deur bier die hulde aan u, mede oudstrijl- ers vir 'n regverdige saak, het die Suid- Afrikaanse regering en volk u beldedade erken meer asi dertig jaar na die oorlog. Ook hier die daad sal en moet die ban de versterk tussen one twee nasies. In die verlede was die bande baie sterk, baie innig, baie mooi. Daar waa 'n tijd van verslapping. Gode sij dank, die tijd is verbij, die bande word weer sterker en beter". Spr. eindigde met coupletten uit Zuid- Afrikaanscbe en Nederlandsche volkslie deren. Zoowel vóór als na zijn rede werd Dr Van Broekhuizen hartelijk toegejuicht. ALsnu werden degenen, wie de 'huldi ging gold, een dozijn oud-verplegers en ongeveer 80 oud-strijders uit den boeren oorlog, ten tooneele geroepen. Er waren er uit alle provincieën des lands. Mevr. van Broekhuizen hechtte hun achtereenvolgens de officiers- of oorlogs medaille op de borst. De meest populaire figuren onder ben werden onderling nog eens extra door waardeerend applaus gevierd. Een der oud-strijders, de heer J. 'G. Lutkie uit Neu-Lunteren, dankte na mens allen. Nadat de laatste decoratie was uitge reikt, verhief zich Minister Colijn van zijn zetel, en staande voor den rand der ba lustrade, riep hij luide: „Lang leve de oud-strijders, hiep, hiep, hoeral" en: „Lang leve de oud-verpleegsters, hiep, hiep, hoera!" Daverende instemming en een spontaan antwoord door honderden aangeheven „Leve Colijn!" Den HAAG. Men meldt ons van offici- eele zijde, dat de toestand van H. K. H. Prinses Juliana goed vooruitgaande is. De genezing wordt door een lichte geel zucht vertraagd. De behandelende genees heer acht het noodzakelijk, dat de Prinses voorloopig nog alle inspanning vermijdt. Hooge Raad van Arbeid. Bij K.B. van 3 October 1938 is aan den heer F. L. van derBom te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en zijn benoemd onderscheidenlijk tot lid en plaatsvervangend lid van dien raad de heeren A. Borst Pzn te Rotterdam en W. Wagenaar Tzn te 's-Gravenhage. van den weg staande auto's mogen wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Recht» van den weg staande, moogt u ln zoo'n geval kiezen tusBchen de nor male autoverllchUng óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft Wil -ROOD Cijfers van de week van 19 tot 24 September, De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens hem door bet Centraal Bureau voor de Statis tiek verstrekte voorloopige gegevens in do week van 19 t/m 24 Sept. 1938 bij gesub sidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 566.010 personen (waaronder 75.107 landarbeiders). Van de 490.903 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 21.9 (in de vorige verslagweek 5 t/m 10 September 1938 was dit percen tage 22.2). In de tweede verslagweek van Septem ber was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren ais volgt: 1932 26.7 1935 30.2 1938 21.9 1933 24.1 1936 30.7 1934 26.6 1937 23.5 Op 10 September 1938 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 320.404 werkzoekenden. Van dezen waren er 302.884 werkloos (nml. 289.469 mannen en 13.415 vrouwen). Blijkens opgave van den directeur-ge neraal voor de werkverschaffing en steun- verleening bedroeg op 24 September 1938 bet aantal te werk gestelde werkloozen 44.432 en bet aantal gesteunde werkloo zen 128.498, te zamen 172.930 verzorgden (voorloopige cijfers). Het verschil tusschen het aantal inge schreven werkloozen en het aantal ver zorgden wordt in de eerste plaats ver klaard, doordat onder het aantal verzorg den (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden meegeteld; deze zijn echter wel als werkzoekenden bij een arbeids beurs ingeschreven. Rechtbank te Middelburg. Beëediging. Ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, zijn 'be- eedigd als ambtenaren van den Burger lijken Stand te Middelburg: 1. Mej. Ga Ja Augustijn ijl 2. dhr G. J. Kamerik, beiden ambtenaar le kl. ter secretarie alhier. Honger beroep. Door J. A., 31 jaar, koopman te Mid delburg, thans gedetineerd, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank te Middelburg van 30 September 1938, waarbij hij wegens dief stal is veroordeeld tot 6 mnd. gev. straf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3