Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Kerknieuws. Onderwijs. DE GRAANPOLITIEK. Gemengd Nieuws NOORD-BEVELAND. een Mijnhardtje nemen. kom heeten en danken voor de hooge eer, door Hun komst aan Amsterdam be wezen. DE AFSLUITDIJK IN DEN STORM. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Waerden heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd, welken omvang de aantasting van den afsluitdijk van het IJselmeer ten gevolge van de jongste stormen heeft genomen, alsmede welke de gevolgen zijn voor de werken van den N.O.-polder. In welke mate week het peil van het IJselmeer op het tijdstip van het intreden van den storm af van het thans als normaal aangenomen peil (0,13 M. N.A.P.)? Is er reden om aan te nemen, dat er minder gevaar voor stormschade bestaat, naarmate het peil van het IJselmeer het gewenschte peil van 0,40 M.N.A.P. na dert? Kan de minister reeds mededeelen, vraagt de heer v. d. Waerden ten slotte, of het gebeurde aanleiding zal geven tot maatregelen om voor de toekomst bedrei ging van den afsluitdijk in te perken? HET BRABANTSCHE WEGGELD. De Minister wijst hoogere uitkeeringen uit het Verkeiersfonds af. Op 5 Januari 1938 hebben de Provin ciale Staten van Noord Brabant een re quest aan de Kroon gericht, waarin ver zocht werd: „de uitkeeringen uit het Ver- keersfonds zoodanig te regelen, dat de zware last, die de Brabantsche bevolking zich moet opleggen, om een, ook ter wille van den niet-inwonenden gebruiker, vol doende wegennet aan te leggen en te on derhouden, aanmerkelijk worde verlicht". Thans hebben Gedep. Staten van den minister van Waterstaat bericht ontvan gen, dat de beschouwingen, neergelegd in het request aan H. M. de Koningin, hem „niet overtuigd (hebben) van de noodzakelijkheid om aan uw provincie een extra uitkeering uit het Verkeersfonds toe te kennen". TINBAGGERMOLENS IN INDIE !N AANBOUW. Inbedrijfstelling medio 1939 verwacht. Momenteel zijn op het eiland Billiton en Singkep voor rekening van de Billiton Maatschappij en de Singkep Tin Exploita tie Mij. twee landbaggermolens in aan bouw, waarvan verwacht wordt, dat zij medio 1939 in bedrijf kunnen worden ge steld. Ter bevoegder plaatse in Nederland is bevestiging verkregen van de in boven staand bericht uitgesproken verwachting dat de beide in aanbouw zijnde bagger molens medio 1939 gereed zullen zijn. Wanneer de Billiton en de Singkep de beschikking over deze beide molens zul len hebben verkregen, zullen zij te zamen in totaal 17 molens bezitten, inclusief d° „Karimata" (doch exclusief één molen, die afgeschreven zal worden). AARDSCHOKKEN IN NED.-INDIE GEVOELD. 'Gisternacht te 4.45 uur is te Menado een aardbeving geconstateerd, welke bijna twee minuten aanhield. Deze schok werd gevolgd door een lichtere en kortere ho ving te 8.15 uur. Gistermorgen, even na vijf uur, is te Premboen (in de residentie Kedoe, afdee- ling Keboem'en) een aardbeving gevoeld, die circa een minuut aanhield. Te ö.4ö uur werd deze beving gevolg door een tweede met een duur van circa 30 se conden. Het meteorologisch observatorium te Batavia registreerde te 4.23 uur Java- tijd een hevige beving, met een richting Oost-Zuid-Oost, op een afstand van circa 2600 km. Het epicentrum lag ten Zuid- Oostlen van Menado. Het Zeeuwsche geschenk aan Chamberlain. Gistermiddag is te Middelburg een vergadering gehouden van de commissie van toezicht op en beheer van de gelden, bestemd voor een Zeeuwsch huldeblijk aan den heer Neville Chamberlain. Na ampele beraadslaging heeft de com missie besloten: Het netto bedrag der inzame ling in haar geheel te schen ken aan hetz.g.n. aanvullings- verpleegfonds" van de Provin ciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculo se, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluiten besteed zal mogen worden tot hulp van in Zeeland wonende patiënten of voorbeschikte patiënten, die op andore wijze niet ten volle geholpen kunnen worden. De Kruger Wildtuln-film. Nadat gisteren verschillende voorstel lingen voor kinderen gegeven waren van de Kruger Wildtuinfilm, werd gister avond voor een groot aantal belangstel lenden deze film in „Het Schuttershof" vertoond. Het is een prachtige film, die deze be langstelling overwaard is. De heer C. P. L, Beyers heeft dikwijls met groot gevaar het leven der wilde dieren in de vrije natuur opgenomen, in dit prachtig wild park, een reservaat, gesticht door Paul Kruger, dat grooter is dan Nederland. De film werd toegelicht door den maker, die vele interessante bijzonderheden ver telde over de jacht met de camera. De opnamen zijn van een buitengewone actie en schoonheid Met eindeloos ge duld heeft de cameraman zijn kansen afgewacht, vaak dagen lang op den loer liggend om een dier te kunnen observee- ren en voor de lens te krijgen. Leeuwen, apen, slangen, herten, giraf fen, vogels, dit dierenpark is een onuit puttelijke wildtuin, waar de dieren in hun natuurlijken staat leven, jacht ma ken op elkaar, achtervolgend of vluch tend, het is een rauw en wild leven, grootsch in ontembaarheid en prachtig in zijn woeste gratie. Het is een uiterst leerzame les in dier kunde, waarvan men op een zoo'n avond meer leert dan uit vele boeken en lessen. Storing in de Stroomlevering. Gisterenmiddag te ongeveer 5 minuten voor 5 ontstond storing in de electrische centrale te Vlissingen, die gelukkig dit maal maar ongeveer een kwartier duur de, doch toch nog genoeg hinder veroor zaakte en dit niet alleen voor lichtge bruikers, maar ook vooral in verschillen de 'bedrijven en werkplaatsen. Temeer daar ook de waterlevering ge lijk stop stond. Men is namelijk bezig aan het schilderen van bet reservoir in den watertoren en zoo moet 't water nu recht streeks uit den reinwaterkelder in de lei ding worden gepompt en is men dus geheel afhankelijk van de stroomlevering voor de pomp. Had de storing langer geduurd dan zou men de stoommachine bij den Oranjezon in werking hebben gesteld en zou deze voor voldoende water gezorgd hebben. De visscherijen op de Zeeuwsche stroomen. Blijkens de specificatie van de begroo ting van Financiën voor 1939 zullen de personeelsuitgaven voor het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen beloopen f 84.606. De materieele behoeften worden geraamd op f 49.500, dat is f24.900 meer dan over 1938. De stijging van dezen post is bet gevolg van de nood zakelijke vervanging van een oud houten vaartuig door een stalen schip, waarvan de kosten zijn begroot op f25.000. Huisvesting van defensiediensten. Ten behoeve van de huisvesting van diensten, ressorteerende onder het depar tement van Defensie zijn op de rijksbe- grooting van Financiën o.m. de volgende bedragen uitgetrokken voor 1939: voor den bouw van een bad- en waschinrichting op het Marineterrein te Vlissingen f 15.000, voor den bouw van pontons met loopbrug in de Buitenhaven te V1 i s s i n- g e n f 60.000 en voor bet uitbreiden van bet terrein van bet vliegkamp te V e r e f 5000. Hansweert. Het motorschip Era, gela den met ledige ivaten, kreeg machine- schade. D'e motorboot Brabo beeft bet schip op sleeptouw genomen en naar Antwerpen gesleept. Gisteren is men er in geslaagd bet wrak van het nabij Baarland gezonken schip Baleine te vinden. Het zit op circa 13 M. diepte, zoodat van het 'bergen wel geen sprake 'zaJl zijn. lerseke. De pas opgerichte „panneboe- ren-' oftewel kleine oesterkweekersvereen. mag zioh in een toenemend ledental ver beugen. Reeds meer dan 100 leden zijn toegetreden. Koninklijke goedkeuring zal op de statuten worden aangevraagd. Mr H. J. Tichelaar is bereid gevonden als rechtskundig adviseur der vereen, op te treden. Wederom is bij enkele burgers buis- zoeking gedaan door de veldwachters. Bij een enkele is een partij sigarettenpapier in beslag genomen. Tegen dezen persoon is proces-verbaal opgemaakt wegens ver boden nederlage. Bij verschillende andere personen werden slechts 4 of 5 boekjes gevonden. Baas boven baas. Meldden wij onlangs als een zeldzaam heid, dat te Rittem een varken een 14- tal jongen ter wereld bracht, in West- Soeburg beeft een varken van den beer Van Leeuwen bet record verbeterd door aan 15 kleine krulstraaten bet levenslicht te geven. 'Opdat elk der kleinen zijn recht matig deel van de moedermelk zou krij gen, wordt om beurt de helft van ben bij de moeder toegelaten. Als ale vijftien 'jonge varkens zoo groot mogen worden, dat zij gespeend kunnen worden, is bet voor den eigenaar een buitenkansje, want de biggen zijn tegen woordig duur. Serooskerke (W.). Dinsdagmiddag werd onder voorzitterschap van Burge meester P. Dregmans een voltallige raads vergadering gehouden. Een voorstel van B. en W. om den kos- tenden prijs per leerling der bijzondere lagere scholen in deze gemeente over 1936 vast te stellen op f9,59, wordt z.h.s. aan genomen. Eveneens een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de vergoeding als be doeld in Art. 101 der L.O. 1920, over 1936. Elen verzoek van G. de Visser om medewerking te verleenen bij de verhar ding van den Huismansweg, wordt op voorstel van B. en W. op de bekende voor waarden z.h.st. ingewilligd. Eveneens een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter in deze gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt een ingekomen adres van Abr. Melse e.a., waarin wordt verzocht het Molenpad te onttrekken voor het openbaar verkeer, teruggezonden naar B. en W. De voorz. deelt mede, dat B. en W. zullen onder zoeken of nog meer openbare voetpaden zullen kunnen worden afgevoerd, terwijl alsdan de wettige weg publiceeren, ge legenheid voor bezwaren indienen, enz. zal worden gevolgd, wordt z.h.st. goed gekeurd. Hierna wordt de gemeentebegrooting 1939 in behandeling genomen. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De voorz. leest de begrooting artikels- gewijze voor, waarna deze zonder eenige wijziging z.h.st. wordt vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt de heer Jobse naar het rooien van de boomen bij den Parochieput, in verband met de water verontreiniging in dien put. De voorzitter zegt onderzoek van B. en W. toe. Hierna sluiting. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: Elizabeth Goedbloed (Wed. S. Melse), zonder beroep, B 2, uit Se rooskerke. Vertrokken: Marinus Everaers, schil der, A 58, naar Sommelsdijk; Jacobus Pieter Letzer, metselaar, A 58, naar Koudekerke; Marinis Nicolinis de Wolf, zonder beroep, A 41, naar Amsterdam. een Engelsch kanon. Noord-Beveland was in 1813 nog een deel dat tot Frankrijk behoorde. De Engelscben kwamen toen met hun oorlogsschepen in 't Veersche Gat en in den Roompot en bekogelden de Fransche stellingen bij Kamperland en bevrijdden de Noord-Bevelanders. Een hofstede bewoond door dhr Douw in den Onrustpolder alhier heet nog „Ko gelhof. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Donkerbroek, G. Scheeper, cand. te Eexloo. Aangenomen naar Zuidbroek, J. M. Willemsen te Wapserveen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rijissen (Walkerk), J. Vreugdenbil te Kampen. Moet de steun aan den graanbouw afgewenteld worden op den consument? De minister van Economische Zaken heeft gistermiddag de commissie van on derzoek inzake de in de toekomst te voe ren graanpolitiek, welke onder voorzit terschap van ir S. L. Louwes staat, ge ïnstalleerd. De Minister ving aan met de verkla ring, dat de graanpolitiek een der be langrijkste onderdeelen vormt der land bouwpolitiek, terwijl de geheele economi sche politiek van ons land niet bepaald kan worden zonder vaste lijnen ten op zichte van de landbouwpolitiek. Deze overwegingen leiden tot noodzaak, de graanpolitiek niet alleen door deskundi gen, doch ook uit algemeen economisch oogpunt te doen bezien. De Minister schetste vervolgens de ssa mengesteldheid van het vraagstuk, waar voor de commissie zich ziet gesteld. Zij zal zich in de eerste plaats moeten af vragen, in welk opzicht een loonende graanbouw, die oogenschijnlijk geheel afhankelijk is van de internationale graanprijzen, voor den Nederlandschen landbouw eisch is. Bij het onderzoek der internationale factoren verdienen die van structureelen aard vooral de aan dacht. Er is sedert geruimen tijd op de internationale graanmarkt een verstoord evenwicht tusschen aanbod en vraag, waarschijnlijk veroorzaakt door een be stendige neiging tot overproductie al dan niet gepaard met duurzame verschuivin gen in den afzet, waardoor het interna tionale prijspeil voortdurend lager ligt dan voor een vergoeding van de produc tiemoeite en de instandhouding van het nationale productieapparaat wordt ver- eiscbt. Voorts bracht de Minister als onderdeel van het commissie-onderzoek het vraag stuk van de afwenteling van den steun aan den graanbouw op den consument, respectievelijk den handel of de verwer kende industrieën, onder de bijzondere aandacht, omdat er vein de prijsverhoo- gende neiging, die de steun ten gevolge •heeft, in sociaal en economisch opzicht schadelijke gevolgen kunnen uitgaan op andere bovolkings- en bedrijfsgroepen dan de graanverbouwers en op de economische positie van ons land tegenover het bui tenland. ook wel zoo geweest zijn. Ik wil er hem nochtans attent op maken, dat, indien wij, Ne derlanders, wel Franscb „kunnen" verstaan, U beer burgemeester in een twee talig land, Nederlandsoh móét kennen. Kinderverlamming. Te Harlingen heeft zich een derde geval van kinderverlamming voorgedaan. Ook te W ij c k e 1, gemeente Gaaster- land, heeft zich bij een elf-jarig meisje deze ziekte geopenbaard. In de buurtschap Hoogmade in de gemeente Woubrugge, is kinderverlam ming geconstateerd bij een kind van een jaar. Dit is het eerste geval in deze ge meente. Wat men al niet vergeten kan. Ieder jaar publiceeren de Belgische staatsspoorwegen een lange lijst van do voorwerpen, die reizigers in de treinen vergeten hebben en die later ook niet af gehaald werden. Dat zich onder deze tal- looze voorwerpen meer dan 14.000 para plu's en 6000 damesbandtaschjes bevin den, kan men nog eenigszins begrijpen. Niets bijzonders is ook, dat brillen, foto apparaten, sigarettendoozen, handschoe nen, hoeden en boeken het slachtoffer van de vergeetachtigheid van bet publiek wor den. Maar dat onder de gevonden voor werpen ook niet minder dan 100 mannen broeken waren, dat vindt de Belgische spoorwegdirectie toch wel een beetje vreemd, om nog maar te zwijgen van de 36 paar sokken, die in de coupé's werden gevonden. Het krantenlezend publiek beeft zich natuurlijk erg vroolijk gemaakt over deze verlieslijst en men tracht nu uit te visschen, boe die beeren reizigers eigen lijk zonder broek thuisgekomen zijn. Of zouden zij in al deze gevallen in de cou pé's nog van kleeren verwisseld hebben, vóór zij op de plaats van bestemming aan kwamen? Dat is een vraag, die zelfs de knapste menscbenkenners niet kufinen beantwoorden. De oplichting te Ginneken. Omtrent de geruchtmakende oplich tingszaak te Ginneken wordt nader ge meld, dat de neef der benadeelde dame, mr H. G. M. Kessler uit Den Haag, he den bij den bankier zijner tante een om vangrijk onderzoek heeft ingesteld. Hier bij is gebleken dat mej. Kessler sinds No vember 1937 aanzienlijk grootere bedra gen heeft opgenomen dan de door baar aanvankelijk opgegeven f 120.000 f 130.000, zoodat bet er allen schijn van heeft, dat bet aanzienlijk hooger bedrag, dat door een der huisgenooten van de oude dame werd opgegeven, juist zal blijken te zijn. Nog werd medegedeeld, dat de zaak is uitgekomen door een gezamenlij- ken stap van de nieuwe dame van ge zelschap en de tegenwoordige dienstbode, die eveneens nog slechts kort bij mej. Kessler in dienst was, doch die van den aanvang af den jongen D. niet vertrouw de. De vorige dienstbode, die na ruim dertig jaar dienst door de oude dame met pensioen was gezonden, heeft den Aagtekerke. Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. De burgemeester, de heer Bosselaar, dankte voor de belangstelling, die hij had ondervonden bij het overlijden van zijn vader, dhr S. Bosselaar, oud-wethouder. Hij herdacht deze in zijn kwaliteit van wethouder, vele jaren had deze de ge meente gediend. Verder herinnerde spre ker aan de spannende dagen, die nu weer gelukkig achter ons liggen. Eén verzoek van het Alg. Ned. Verbond inzake opschriften in vreemde talen werd voor kennisgeving aangenomen. De deposito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd gewij zigd. Eenige wijzigingen werden aange bracht in de Verordening op de bezoldi ging enz. van den Gemeenteveldwachter. Van de winkeliers in de gemeente was een verzoek ingekomen om een z.g. vent- verbod in te stellen. Dhr Kodde voelde zeer veel voor zulk een verbod; den winkeliers wordt door de venters concurrentie aangedaan en wan neer përsonen uit Aagtekerke in andere gemeenten willen venten moeten zij ook betalen. De voorzitter meende, dat juist de groo- te concurrenten van de winkeliers, de groote winkels uit de steden, niet door deze verordening getroffen worden. Dhr Wisse achtte het nog niet zoo ver keerd, dat er concurrentie bleef; hij vroeg of er ook klachten gekomen waren over de venters. Dhr P. de Visser is van meening, dat, wanneer alle winkeliers dit vragen er geen reden is om dit verbod niet uit te vaardigen, hoewel hij meent, dat het met de benadeeling van de winkeliers niet zoo'n vaart loopt. Dhr G. de Visser acht vaststelling van zulk een verbod niet gewenscbt. Tenslotte wordt met 6 tegen 1 st., die van dhr C. de Visser, besloten tot het in stellen van een verbod tot venten, waar van B. en W. ontheffing kunnen verlee nen. De leges voor de te verleenen vergun ningen worden vastgesteld op f 0,25 per dag, f 0,50 per week, f 1 per maand en f 3 per jaar. Een verzoek van B. Dekker om verla ging van schoolgeld werd afgewezen. Be sloten werd voor het maken van een rio- leering tusschen de huizen van de heeren S. Minderhoud en J. Hugense de noodige buizen te geven onder voorwaarde, dat de rioleering door belanghebbenden, on der toezicht van den bouwkundigen op zichter, wordt gemaakt. De vergoeding in 1939 toe te kennen voor de exploitatie vergoeding van de Bij zondere scholen werd bepaald op f 10 per leerling. Vervolgens kwam in behandeling de ge meentebegrooting voor 1939. Dhr Kodde was van meening, dat het onderhoud van den Kloosterweg, door het verminderde verkeer, minder zou kosten; hij vroeg verder inlichtingen omtrent de jaarwedde van den gemeente-opzichter. Dhr W. de Visser vroeg inlichtingen omtrent den post luchtbescherming. De begrooting werd daarna vastgesteld in ontvang en uitgaaf gewone dienst op f 14.690,42 met een bedrag aan onvoor zien van f 961,95, wat betreft den kapi- taaldienst op f 500 in ontvang en uitgaaf. Nadat nog enkele inlichtingen gevraagd waren over onderhoud vau wegen, die door den voorzitter werden beantwoord, werd de vergadering gesloten. Arnemuiden. In de mosselkokerij van de firma Vlaming had de werkman M. het ongeluk met zijn rechtervoet te trappen in een pot kokende pekel, waardoor de voet met ernstige brandwonden werd overdekt. Een ander ongeval trof een 6- jarig knaapje, dat zich vermakende met een flesch dropwater, daarmede kwam te vallen. Door de glasscherven van de ge broken flesch werd een hand van het kind zeer ernstig verwond. In beide gevallen verleende de plaatse lijke geneesheer geneeskundige hulp. IJzeren kogels gevonden. Kamperland. De heer 01. de Looff al hier beeft bij bet afgraven van een sloot in den Onrustpolder eenige ijzeren kogels gevonden. De kogels zijn vrijwel gaaf uit den grond gekomen, doch toen ze eenigen tijd aan de lucht waren blootgesteld, vie len ze in stukken en brokken. Ze zullen denkelijk afkomstig zijin uit R ij k s H. B. S. te Middel burg. Op de Rijksbegrooting van Finan ciën is f 35.000 uitgetrokken voor den ver bouw van de Rijks H. B. S. te Middelburg in 1939. Voor 1938 was f25.000 toege staan. Borsele. Wegens ongesteldheid van het hoofd der O.L. school is tot waarne mend hoofd benoemd mej. Dekker en tot tijdelijk onderwijzeres mej. G. M. Slot te Vlissingen. Hansweert. Bij bet gehouden examen voor bet politiediploma slaagde o.a. den heer M. Marinussen, marechaussee al hier. Bi| Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. DE AFSLUITDIJK WORDT VERSTERKT. Zuiderstorm joeg IJsselmeerwater anderhalven meter op. De storm van de vorige week heeft een niet onbelangrijke schade aangericht aan den afsluitdijk van het IJsselmeer. Hoe groot die schade precies is, kon nog niet worden vastgesteld, maar wel is het ze ker, dat ze vrij aanzienlijk is. Onder den berm aan de Zuidzijde is de dijk, vrijwel over de geheele lengte, ernstig aange tast. De oorzaak hiervan is, dat men hier met een voor ons land zeer bijzonderen storm te maken heeft gehad, waarbij de krachtigste windstooten uit pal Zuide lijke richting kwamen, iets wat in ons land nagenoeg nooit voorkomt, en dat dan ook in de tien jaar dat de dijk er nu ongeveer ligt, nooit is voorgekomen. Zoo groot was de kracht van den wind, dat het water, dat zich op dien dag op een peil van enkele centimeters boven het normale van 13 A.P. bevond, an derhalven meter werd opgestuwd. Mees tentijds komt de storm in ons land uit het Zuidwesten opzetten om vervolgens naar het Noordwesten te draaien. In dat geval beeft de Afsluitdijk er nagenoeg geen hinder van. Hoewel op tal van plaatsen de steen glooiing is weggeslagen en de dijkvoet door het water aangetast, heeft er geen moment gevaar bestaan voor den dijk, of zelfs maar voor den weg. Wel heeft de Zuiderstorm echter geleerd, dat de dijk aan de Zuidzijde op ver- schillende plaatsen moet worden versterkt, tenein de in de toekomst een her haling van bet gebeurde te voorkomen. Die verster king betreft dan voorna- melijlk de steenglooiing. Het vermoeden, dat bet water zou zijn opgezet in verband met eventueel te ne men militaire inundatiën en dat daar door de schade aan den dijk zou zijin ver oorzaakt, werd ons pertinent tegenge sproken. Trouwens, wat hebben enkele centimeters waterverbooging voor in vloed, als de storm bet water anderhal ven meter opstuwt? EEN BURGEMEESTER KREEG EEN LESJE. „Giji móét Nederlandsch kennen". De Brusselscbe „Standaard" meldt om trent de indienstneming van de nieuwe spoorwegverbinding Brussel-Eindhoven, dat burgemeester Max van Brussel de Nederlandsche delegatie en de genoodig- den in het Fransoh aldus toesprak: „Alhoewel ik veronderstel, dat de mees ten onder u Nederlandsch-sprekend zijn, zal ik tooh zoo vrij zijn u dezen welkomst groet in de Fransche taal toe te sturen; immers, het Nederlandsoh dat door de Brusselsche bevolking en vooral door mij gesproken wordt, zou voor u wellicht on verstaanbaar zijn. Ten andere, de mees ten onder u zullen waarschijnlijk ook de Fransche taal verstaan". D'aarop zette de heer Max zijn rede voering voort, natuurlijk in het Fransoh. Na deze toespraak van den heer Max, kwam de heer Verdijck, burgemeester van Eindhoven, aan het woord en begon textueel als volgt: „De heer burgemeester Max was zoo vrij te veronderstellen, dat de meesten onder ons zijn Fransche toespraak wel zouden begrijpen. Dit zal waarschijnlijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2