Sudeten-lieweging in de Elzas Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS 'aijÜDVAirsl Dagblad voor de Provincie Zeeland „NATIONALE" JEUGDHUIZEN. Het conflict tusschen China en Japan. Buitenland. 0e besprekingen te Berlijn vlotten niet. De toekomst van Tsjecho- Slowakije. GEWELDIGE BOSCHSRAND IH CANADA Binnenland. WAT GEBEURT ER MET Dr. SCHUSCHNIGG j Zelfs een boomperiode als van 1936 in Amerika is nog niet in staat geweest I alle werkloozen werk te verschaffen. Want zelfs op het hoogste welvaarts- I punt waren er nog altijd vele millioenen J werkloozen. Dit is wel het beste be- J wijs. dat het geheele werkloozen- probleem anders, zelfs geheel anders. bekeken zal moeten worden, wil men I verkrijgen hetgeen toch eenmaal ver- kregen zal moeten worden, dat er voor WOENSDAG 12 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 10 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa, Boekhandel J, J. P A N O Y, L ange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Wij hebben dezer dagen met instem ming aangehaald wat Kapitein Breunese schreef over de huisvesting van onze sol daten. Wij kunnen ons echter niet vereenigen met wat hij' opmerkt over de organisatie van het jeugdwerk, speciaal in verband met de lichamelijke ontwikkeling van de jonge menschen vóór ze naar de kazerne gaan. Kapitein Breunese heeft een studiereis naar Duitschland gemaakt en hij' is onder den indruk gekomen van wat daar op dit göbied gedaan wordt. De organisatie van het jeugdwerk is daar zoo, dat het geen moeite kost de jongelui naar de jeugdhui zen te krijgen. Heel de inrichting lokt ze. Ze voelen zich er thuis. Iets in dien geest acht de kapitein ook voor ons land noodig. D'at kan heel goed meent hij'. Er is geen enkel bezwaar om alle ge zindten bijeen te brengen, als de politiek er maar buiten blijft en als maar vast staat, dat over politiek noch godsdienst mag worden gesproken. Hij' wil dus niet het Duitsche systeem, waar de jonge menschen geleerd wordt de nationaal-socialistische beginselen boven alles te stellen, waar ze grondig wor den opgevoed: politiek en godsdienstig in de nationaal-socialistische leer. Dat zal hier anders moeten gaan. Hier een soort „neutraal' opvoedings systeem. Natuurlijk, die jeugdhuizen zullen een opvoedende taak moeten hebben. Maar een opvoeding zónder Gods-dienst. Er zal de jeugd bijgebracht moeten worden eer bied voor het gezag. Maar van de Bron van het gezag zal niét gesproken worden Liefde voor Vaderland en Vorstenhuis zal moeten worden aangekweekt, maar men zal er zich zorgvuldig van hebben te ont houden, daarbij te spreken van de leidin gen God's in de historie. Er zijn tal van officieren, die eenigs- zins buiten het leven staan. Wiji herinne ren ons een hoogst bekwaam Marine-of ficier uit den mobilisatie-tijd, die niet wist wat een bijzondere school was. en die van den schoolstrijd nooit gehoord schoen te hebben. Misschien is daaruit ook eenigszins de opvatting van den heer Breunese te ver klaren. In elk geval blijkt hieruit, dat wij met arbeidsplicht en nationale werkkampen groote voorzichtigheid zullen moeten be trachten. Anti-Fransche activiteit met steun van Duitschland. De Fransche correspondenten van ver scheidene F.ngelsche bladen maken mel ding van een „Sudetenbeweging" onder de Elzassers. Het Fransche Kamerlid Rossé heeft den eisch gesteld, dat de toekomstige positie van de Elzassers zou worden vastgesteld, in navolging van die der Sudetenduit- schers. Dit is het hoogtepunt van een langdurige en steeds in heftigheid toe nemende campagne, die de Fransche re geering groote zorg veroorzaakt", aldus de „Daily Herald". Rossé, Kamerlid voor de grensstad Colrnar, schrijft in zijn blad: „Wij verlangen, dat Frankrijk ons de vrijheden toestaat, die het ons in 1914 heeft beloofd en die het twintig jaar lang in den Volkenbond heeft aangeprezen. Het beschouwt deze vrijheden in andere deelen van Europa als iets vanzelf sprekends." De lijst met eischen bevat o.a. de erken ning van de Duitsche taal; schoolhervor ming; de leiding van het gebiedsbestuur door Elzassers en de schepping van een economisch gebied met vertegenwoordi ging in alle internationale economische conferenties. De „News Chronicle" meldt, dat in Duitschland openlijk geld wordt bijeen gebracht ter ondersteuning van de auto- nomisten in den Elzas. Inteekenaren heb ben een kwitantie ontvangen met het beeld van de Straatsburger-kathedraal en de woorden: „Nieuwe werken van Duit sche cultuur groeien voortdurend op uit den Duitschen nationalen bodem in den Elzas". Men gelooft, dat het Duitsche ge zantschap in Parijs groote bedragen schenkt voor de anti-Fransche activiteit in den Elzas en Lotharingen. De beweging onder leiding van Bilger voedt de leden op half-militaire wijze op, terwijl deze elkaar met den Hitler-groet begroeten. Hun leuze is „Frei Volk". en geneeskrachtig door de ^DOCWL Vïcks VapoRub ingrediënten Duitschlands streven naar volledige overheersching in Tsjecho-Slowakije. De „Daily Telegraph" meldt uit Ber lijn, dat de dringendste taak der inter nationale commissie is tot een besluit te komen in de kwestie der volksstemming. Dr Mastny, de 'ijsechische gezant te Berlijn, die zijn land in de commissie vertegenwoordigt, is gisteravond uit Praag te Berlijn teruggekeerd. Verwacht wordt, dat Mastny nu het standpunt der 'i'sjecho-Slowaaksche re geering inzake een aantal twijfelachtige punten zal kunnen verduidelijken. Intusschen schijnt het, aldus de cor respondent, dat de besprekingen der su b-c ommissies voor fin ancien en economische aangelegenheden in een impasse zijn geraakt. Giste ren hebben deze beide sub-commissies niet vergaderd. Deze impasse is het ge volg van de dictatoriale houding der Duitsche vertegenwoordigers. De hoop, dat het aftreden van dr Benesj had kun nen leiden tot een verzachting der Duit sche eischen is ij-del geweest. Tot nu toe is het onmogelijk gebleken overeenstemming te bereiken over dat gene, wat begrepen zou moeten worden onder het hoofd „installaties" in de be zette gebieden, welke onbeschadigd door de Tsjechen moeten worden verlaten. De Britsche definitie volgens welke rol lend materiaal en goederen en vee als verplaatsbare goederen moeten worden beschouwd en de daarop betrekking heb bende Italiaansche compromis-voorstel len, zijn niet door de Duitschers aan vaard. Ten aanzien van de grenslijn hebben de Duitschers vastgehouden aan de eischen, vervat in het memorandum van Godesberg. Er is goede reden te gelooven, aldus de correspondent, dat de Duitschers tot nu toe ieder voorstel van de hand hebben gewezen, dat er op berekend scheen, het nieuwe Tsjecho-Slowakije ook maar de kleinste onafhankelijkheid op eenig ge bied te laten. In hoeverre zij! daarbij ern- stigen tegenstand hebben ondervonden van de zijde van Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië is nog niet duidelijk. Eén voorbeeld van den Duitschen wensch tot volledige overheersching van Tsjecho-Slowakije is de eisch, dat Duitschland de controle moet hebben op de spoorlijnen van Silezië Zuidwaarts naar Ölmuetz en van Oostenrijk Noord waarts naar Bruenn. De Tsjechische ge bieden in het midden van Marovië zou den dus slechts ongeveer 36 mij'l breed zijn en de verbindingswegen tusschen het Oosten en het Westen van het land, welke reeds voldoende bedreigd zijn, zou den geheel aan Duitschlands genade zijin overgeleverd. JAPANNERS ERKENNEN NEDER LAAG BIJ TEIAN. D'e Japanners beweren berichten te hebben opgevangen welke het duidelijk maken, dat de Ghineezen van plan zijn 1de dijken van de Gele rivier in het ge bied van T'sjengtsjou door te steken. De Chineesche autoriteiten doen de inwo ners dit gebied reeds verlaten. D'e troe pen uit het gebied van Tsjengtsjou zou den voorts in Zuidelijke richting langs de spoorlijn naar Hankou trekken en de troepen, welke daar tegen de Japan ners, die trachtten de spoorlijn Peking Hankou af te snijden, vechten, te hulp willen komen. Het Japansche expeditieleger in Gen- traal-Ghina heeft een communiqué ge publiceerd, aldus Reuter, waarin de Ja panners het van Chineesche zijde gepu bliceerde bericht over een zware Japan sche nederlaag bij Teian, waarbij bijna 20.000 soldaten sneuvelden, wel verklei nen, maar niet tegenspreken. In dit Japansche communiqué wordt o.a. gezegd, dat de Japansche strijd krachten een aanval ondernamen op een Chineesche troepenmacht, die numeriek zeer veel sterker was. Zij houden nog stand in de laatste defensieve stellingen i op de heuvels ten Westen van Teian, waar de in de loopgraven genestelde Ghineezen hen met een vernietigend vuur bestoken. ALS INDUSTRIELAND GROOTENDEELS AFGEDAAN. Een vooraanstaande persoonlijkheid, die sinds jaren in Tsjeoho Slowakije woont en door zijn positie volkomen op de hoogte is van de economische gebeurte nissen waarvan dit land het slachtoffer is geworden, vatte zijn oordeel over de toekomst aldus samen: „Alles bijeen genomen kan men zeggen, dat ons land voor een groot deel heeft af gedaan als industrie-land. De nog over blijvende nijverheden zullen afhankelijk zijn van Duitschland, daar wij. de meeste der grondstoffen bij: de Duitschers zullen moeten koopen. Geen wonder dan ook, dat er reeds gesproken wordt bij' een nauwe economische aansluiting bij Duitschland. T'sjecho Slowakije is thans op de eerste plaats een agrarisch land geworden met lage arbeidëloonen. D'e inkomsten van den Tsjechischen landarbeider bedragen nog niet de helft van de loonen in België of Nederland, terwijl de kosten voor nood zakelijk levensonderhoud er ongeveer de zelfde zijn. Uit deze gegevens kan men zich reeds een beeld vormen van den moeilijken toe stand, welke de nieuwe staat tegemoet NOG NIET MOGELIJK EEN BESCHULDIGING TE FORMULEEREN. Het proces tegen Dr Schuschnigg zal, naar de correspondent van de „Daily Te legraph" meldt, waarschijnlijk wel lang worden uitgesteld. Onlangs werd, naar men zich herinnert, van officieele zijde gemeld, dat hij uiterlijk in November zou voorkomen. Hij is onlangs aan een voorloopige on dervraging onderworpen en moet daarbij antwoorden hebben gegeven die geen ge legenheid bieden een beschuldiging te for muleeren wegens wanbeheer van staats- of particuliere financien. Het i s h e e moeilijk hem iets ten laste te leggen, dat wettig kan worden bewezen. Zijn vrouw, de vroegere gravin Vera Fugger-Gzernin, bezoekt hem eens in de week, des Vrijdags, gedurende 10 minuten en mag hem ook schrijven. Zij' is vrij doch staat onder voortdurend toezicht. DE ERNST VAN DEN TOESTAND IN PALESTINA. Hoe ver het Britsche gezag reeds is opgegeven'. „In mijn twintigjarige on dervinding in 'het Naburige Oosten in het algemeen en in Palestina in het 'b ij zon der heb ik nimmer toestan den gekend van zulk een ernst of die zulk een prijs- gave van gezag ónthulle n." Aldus de bijzondere correspondent van de Daily Telegraph in Palestina. „Het is geen overdrijving, vervolgt hij, te zeggen, dat op enkele gedeelten van het 'land na, waar troepen gestationneerd zijn, het regeeringsgezag in Palestina be perkt blijft 'binnen de grenzen van Jeru zalem, Tel Aviv en Haifa". Bethlehem en Bersheba, die de op standelingen bij daglicht bezet hebben, zijn weliswaar door de troepen heroverd, maar de openbare diensten functionnee- ren er niet. Hebron en Ramallah zijn in handen van de opstandelingen, evenals het gjbied van Nabloes, op een klein ge deelte na, 'dat in banden van de mili tairen is. Terwijl de officieele rechtbanken nog Slechts op zes plaatsen zitting houden, organiseeren de opstandelingen hun eigen rechtzittingten, waarin ook beroepen in civiele zaken tegen vonnissen van de regeeringsreebtbanken behandeld worden. A'ls blijk van de onpartijdigheid van deze rechtbanken maakt de correspondent van de Daily Telegraph melding ivan een ge val, dat een vonnis van de regeerings- recbt'bank in Jeruzalem bevestigd werd. Als een voorbeeld van de macht, welke de opstandelingen oefenen, vertelt de cor respondent van de D'aily Telegraph een verhaal van een welgesteld. Arabier, die in een café te Nabloes de opmerking 'had durven maken, dat de moefti van Jeru zalem maar beter deed in Damascus ijs wafels te gaan verkoopen. Kort daarop werd hij door twee Arabieren op den schouder getikt, die hem verzochten mee te gaan. Twee dagen hoorde men niets meer van hem, tot m'en hem in Nabloes terug zag, waar hij.ijswafels liep te venten, de straf voor zijn lichtzinnigen spot. De spoorweg tusschen Jeruzalem en Lydda ligt stil; in plaats van den dage- lijksc'hen dienst op Egypte over Kantara loopt er driemaal per week een trein in elke richting, overdag en onder militair escorte. Daar er gisteren een ontsporing op deze lijn heeft plaats gehad, is deze dienst thans echter ook gedesorganiseerd. Veertien menschen In de vlammen omgekomen. Uit Montreal wordt geseind: Een geweldige oppervlakte boschgrond, in de nabijheid van de Rainy-rivier, staat in brand. Fort Francies, op de grens van Minnesota en Ontario, wordt door bet vuur bedreigd. Onmiddellijk is de bevolking uit de omgeving gemobiliseerd en bij duizenden trekken de menschen naar het geteis terd of bedreigde gebied. D'e reusachtige boschbrand heeft in tusschen reeds aan veertien menschen bet leven gekost; o.a. kwamen twee vrou wen en haar negen kinderen in de vlam men om. Het aantal gewonden bedraagt, voor zoover bekend, ruim twintig. Verschei den personen worden nog vermist. NIEUWE MAATREGEL TEGEN DE ITALIAANSCHE JODEN. Het ministerie voor de Corporaties heeft öen verordening uitgevaardigd, waarbij het verboden wordt aan Joden vergunning te verleenen voor bet openen van nieuwe winkels, café's of restau rants. Het overdoen van vergunningen is ivoorloopig eveneens verboden. 12.000 ITALIANEN ZULLEN SPANJE VERLATEN. Officieel wordt medegedeeld, dat het aantal Italiaansche manschappen, die uit Spanje zullen worden teruggetrokken de 10.000 overschrijdt; vermoedelijk zul len 12.000 man worden gerepatrieerd. AUTOBUS VERONGELUKT OP DEN RIJKSWEG DEN HAAG-ROTTERDAM. Een' heer en een dame gedood. Zes passagiers zwaar gewond. Een zeer ernstig ongeluk heeft gisteravond te onge veer twaalf uur plaats go- had met een autobus van de Gotax, welke passagiers van Den Haag naar Rotter dam vervoerde. Onder Pijnacker was een personenauto geparkeerd, doch niet geheel op de par- keerbaan. Uit Rotterdam kwam op dat oogenblik een trailer met aanhangwagen, die te laat de geparkeerde auto zag, naar links uitweek en daarbij zoodanig slin gerde, dat hij do linkerzijde van de auto bus raakte en geheel openscheurde. D'e autobus werd geheel vernield. Van de 20 inzittenden werden een heer en een dame gedood, terwijl zes passagiers ern- 1 stig gewond werden. Nader wordt gemeld: Omstreeks mid dernacht kwam een vrachtauto met een z.g. oplegger uit do richting Rotterdam. Toen de chauffeur van deze vrachtauto in de gemeente Pijnacker een langs den berm van den weg stilstaande auto op merkte, wilde hij deze passeeren en haal de daartoe naar links uit. Daarbij merkte hij vermoedelijk niet, dat juist op dat oogenblik een autobus van de N. V. Gotax uit Rotterdam uit de tegenovergestelde richting naderde, welke zich tegelijkertijd ter hoogte van den stilstaanden auto be vond. Het gevolg was, dat de Cotaxbus door den oplegger werd gegrepen en hoe wel de bus niet met groote snelheid reed, aan één zijde totaal werd opengereten. D'e gevolgen waren verschrikkelijk. Door de hevige botsing werden de banken van de autobus in elkander gedrukt. Toeo het voertuig tot stilstand was gekomen en men ijlings te hulp snelde om de passa giers te redden, bleken twee hunner, die op de bank achter den chauffeur hadden plaats genomen, op slag te zijn gedood. D'e chauffeur zelf, alhoewel gewond, had geen letsel, doch een zestal passagiers bleek min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimen tijd voor men er in 'slaagde één hunner, die tusschen de in eengedrongen banken van het voertuig be kneld zat, uit zijn benarde positie te be vrijden. De lijken der twee slachtoffers van dit verkeersongeluk zijn geïdentificeerd als die van de 26-jarige Mevr. K.-O. en den heer H. te Rotterdam. D'e echtgenoot van eerst genoemde, de heer K., alsmede de 54-jari- ge V., de 6'6-jarige L., de 43-jarige L. en een nog onbekende passagier, allen uit Rotterdam, zijn in het ziekenhuis te Delft opgenomen. Twee zusters van Mevr. K., die niet levensgevaarlijk gewond bleken, zijn naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. I" een ieder beschaafd mensch. die werken kan. werk. productief, menschwaardig i betaald werk is. LBIdï. 9 (3) W.C Sickest I DE REORGANISATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Dezer dagen is melding gemaakt van een reorganisatie bij de Nederlandsche Spoorwegen, die op til zou zijn en waar mede in verband staat de benoeming van drie directeuren bij de Nederlandsche Spoorwegen. Daaraan aansluitend kan thans worden gemeld, dat wellicht eenige diensten zullen worden samenge voegd, zoodat het aantal chefs van dienst kan worden ingekrompen. Thans wordt bericht, dat binnenkort de heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie bij de Nederlandsche Spoorwegen en Ir H. E. Verschoor van Sleewijk, adjunct-chef bij genoemden dienst, hun dienstverband bij de spoor wegen zullen beëindigen en in het genot van pensioen gesteld zullen worden. Beiden zijn den zestigjarigen leeftijd reeds gepasseerd en hadden dus reeds met pensioen kunnen gaan. Verscheidene ja ren hebben zij voor de spoorwegen veel en nuttig werk verricht en zoowel bij de bedrijfsleiding als bij het personeel zijn zij zeer gezien. HOOG BEZOEK BIJ DE FORDFABRIEK Belangstelling van Indische vorsten voor dei automobiel-Industrie. De belangstelling, die men ook. in Ned.- Indië heeft voor de Nederlandsche indu strie en haar producten, kwam wel heel duidelijk tot uiting ter gelegenheid van hot 'bezoek, dat de Pangeran Hangabehi Maandag bracht aan de Nederlandsche Ford automobielfabriek te Amsterdam. D'e Pangeran, die vergezeld was van zijn echtgenoote, Raden Ajoe Hangabehi, van zijn broeder Pangeran Hadinegoro en zijn zoon, Bendoro Raden Mas Soer- jolelono, werd tevens begeleid door den heer Visser, assistent resident en diens echtgenoote. Het gezelschap werd bij den ingang van het fabrieksgebouw verwelkomd door den directeur der Nederlandsche Ford auto mobiel fabriek, den heer G. G. F. Stenger. Met zeer veel interesse volgden de hoo- ge bezoekers tijdens de rondwandeling door het bedrijf den uitleg over de fa'bri- kago en bewerking van do verschillende samenstellende deelen van do Ford auto mobielen, terwijl in het bijzonder de z.g. eindmontage-lijn, aan het eind waarvan de wagen geheel gereed is, hun belang stelling had. K.L.M.-VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Een vertegenwoordiger der Regeering mee? De speciale vlucht, welke de K.L.M. met een D'ouglas-machine naar Zuid- Afrika zal maken ter gelegenheid van den honderdsten gedenkdag van D'in- gaansdag zal beginnen op 6 December a.s. Op 11 December hoopt men in Jo hannesburg aan te komen. Tot den. 2en Kerstdag zal het toestel in Zuid-Afrika blijven. Op 31 December zal het toestel in Nederland terug zijn. Er worden momenteel onderhandelin gen gevoerd om een officieelen vertegen woordiger der Nederlandsche regeering mede te nemen; verschillende Neder landers zullen deze vlucht als toerist medemaken, w.o. ook enkele bekende fi guren op Nederl.-Zuidafrikaansch ge bied. KONING LEOPOLD VAN BELGIë NAAR AMSTERDAM. Naar vernomen wordt, zullen, ter ge legenheid van het bezoek van den Ko ning der Belgen aan H. M. de Koningin te Amsterdam op 21 en 22 November a.s. beide souvereinen door het gemeentebe stuur der hoofdstad op het Prinsenhof worden ontvangen. Burgemeester dr W. de Vlugt zal daar namens de vertegenwoordigers der bur gerij en de bevolking van Amsterdam, H. M. en den Belgischen monarch wel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1