DE ZEEDW TWEEDE BLAD Nationaal-Socialistische bedevaartgangers. HET KIND VAN TREFUSA Uit de Provincie FEUILLETON WAAROM OP ZONDAG VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. QRONINGSCHE BOEREN NAAR SUMATRA. (Wordt vervolgd.) VAN DINSDAG 11 OCTOBER 1938, Nr 9. De „Standaard" wijst er op, hoe het orgaan van Mussert, „Volk en Vaderland" van 7 October 1.1. over vloeiend ls van lof voor Hitier en Duitsch- lanl. Te „vredebrenger" Hitier wordt hooge- lijh geëerd, de „overwinning van gerech tigheid en vrede" bejubeld, de triomf van „h(t herrezen Duitschland" toegejüicht. Pe leider in hoogst eigen persoon, de hear Mussert, greep naar de pen om den njtionaal-socialistischen jubel te ver- telken. Duitschland en Hitier zijn troefl Ook de meer nederige kringen worden tot dien eeredienst van German] e opge roepen. Zoo treft in hetzelfde nummer een roededeeling van de Eerste Natio nal e R e i s c 1 u b, die zich ten doel stelt met N.S.B.-ers op reis te gaan. De eerste reis wordt aldus aangekon digd: „Rijkspartijdag-Neurenberg 1939. Of ficieels deelname met zitplaatsen opdeeere-tribune. Gij kunt u reeds nu opgeven en desgewenscht aan spaar kas deelnemen". Daar ligt, zegt de Standaard, iets moois in deze aandoenlijke liefde voor Neurenberg en zijn leider Hitier en ge waardeerd kan worden de bereidwillig heid om offers te brengen voor een bede vaart naar de brandpunten der Germaan- sche cultuur. Gelijke sympathie kan worden gevoeld voor de Mohammedaansche bedevaart gangers, die zich een leven van opoffering getroosten voor een tocht naar de heilige stad Mekka. Toch is er een opmerkelijk verschil tus- schen de Mohammedaansche en Natio- naal-socialistische pelgrims. De eerste schamen zich niet voor hun gevoelens en heffen frank en fier hun strijdkreet aan: Allah is groot en Mo hammed is zijn profeet. Anders evenwel staat het met onze Hol- landsche Nationaal-socialisten: strijk en zet weigeren zij, tot rekenschap van ge voelen geroepen, verantwoordelijkheid te dragen voor de daden van het Nationaal- socialistisch regime in Duitschland en herhaaldelijk wordt geestesgemeenschap geloochend met de Duitsche leer. Hoe klopt daarmee die diepe vereering voor Hitier, het sparen voor Neurenberg en een plaats op de eeretribune. Waarom niet rondweg gejubeld: Hitier is groot en Mussert is zijn profeet? door 8. K. HOOKING. 06.) o— De oude Peter liep een paar malen het vertrek op en neer, met flikkerende oogen en onheilspellond met zijn mondhoeken ■trekkend. „Jullie bent met je tweeën op de boer derij opgevoed?" vroeg Peter eindelijk, terwijl hij voor Edward bleef staan. „Ja." „En het feit, dat jullie geen broers wa ren, is steeds voor je geheim gebleven?" „Ja." „En had je zelf geen vermoeden?" „Hoegenaamd niet. En ik weet zeker, dat het bij Ned ook het geval niet was." „Je hebt me dat nooit verteld." „U vroeg er mij nooit naar. U hield er niet van, dat ik over Goolong Creek sprak." „Waarom spreek je er dan nu wel over?" „Omdat ik geen recht heb hier te zijn. Ik neem de plaats van een ander in. Het spijt rnjj erg, maar het is mijn schuld niet" Onze Rotterdammer, melding makend van de officieels opening der directe treinverbinding Eindhoven Brussel, schrijft: Het feit zelf is een Nederlandsch-Bel- gische manifestatie dubbel en dwars waard. Een directe spoorverbinding tus- schen het industrie-centrum Eindhoven en de Belgische hoofdstad is een pracht- staal van internationale samenwerking en kan de economische ontwikkeling van twee nabuurlanden ten goede komen. Voor bet feit zelf steken we dan ook gaarne de vlag uit. Maar.het moest op Zondag ge schieden. Christelijk Nederland, met een Christelijk kabinet, bestemt Gods dag, die aan Zijn dienst gewijd behoort te zijn, om met uitbundige feestviering te demon- streeren van hoe groot economisch belang een treinverbinding kan zijn. Zoo iets is in België gewoonte; wij we ten het wel. En dus schikt Christelijk Ne derland zich naar Belgisch gebruik. Zoo als het meestal gaat in zulke omstandig heden. Ma Christus-belijders en ongeloo- tvigen willen samenwerken, dan moet men over en weer iets toegeven, dan mag men niet al te principieel zijn. Het resul taat van dit geven en nemen is bijna al tijd, dat de Christen alleen geeft en zijn beginsel verloochent. Zóó ook hier. Christelijk Nederland past zich aan. Nederlandsche autoritei ten, al of niet in opdracht van de Regee ring, besteden den Zondag met reizen, trekken en feestvieren. Trein- en hotel personeel en vele anderen, worden aan het werk gezet om de feestelijke, offioieele opening goed te doen verloopen. De Zon dag is immers een prachtdag voor zoo ietsf Men gaat toch ook bij voorkeur op Zondag uit I" Het blad eindigt met de vraag te stel len of het geheele kabinet het volkomen eens was met het beleid van den Minis ter, die in het bijzonder bij deze zaak be trokken was. ACTIE VAN DEN ZEEUWSCHEN BOND VAN GARNALENVISS'CiHERS. De „zoodjes" in gevaar. De Zeeuwsche Bond van Garnalenvis- schers heeft een telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken van den volgenden inhoud Bestuur Gewest Zeeland Nederland sche Vissehersbond dringt er met de meeste klem op aan dat uitvoering circulaire 4 October Nederlandsche Visscherijl Centrale inzake minimum- maten bijvisch voorloopig wordt op geschort aangezien dit voor de garna- lenvisscheriji volledige catastrophe be- teekent. De nieuwe voorschriften vanwege de Ned. Visscherij Centrale zijn van zeer ver strekkenden aard en bepalen o.a., dat „Geloof je dan, dat die Daan de waar heid heeft gesproken?" „Daar valt hier weinig aan te twijfe len." „Waarom heeft hij het je verteld?" „Hij wou geld hebben voor het bewa ren van het geheim." „Maar wat duivel I waarom heb je hem dat dan niet gegeven? Heel Pendormic staat toch op het spel." „Juist, wanneer Ned de erfgenaam is, behoort hij het te hebben." „En doe jij overal afstand van, terwijl je alles zelf kon houden?" „U begrijpt mij niet", antwoordde Ed ward kalm. „Ik kan moeilijk iets houden wat niet van mij is." „Ik heb geen bewijs meer noodig", zei de oude Peter met flikkerende oogen, „Jij bent geen Trefusal Een Trefusa zou nooit als een dwaas handelen, wanneei er geld op het spel stond. Maar wal een kranig bedrogl Forwey heeft zich gewroken. Goede hemel! zij zijn mij dit maal te glad af geweest" En met een kreun zonk hij in zijn stoel terug. Edward sloeg hem gade met een gevoel, dat naar walging zweemde. Peters ge heele ziel was in ieder stukje laag en gemeen. Zijn gemoed werd nooit doof een edelen aandrang bewogen. „Je bent gek!" riep Peter eindelijk uil; zich weer tot Edward wendend. „Als ik de minimum-maten voor schar, schol en tong minstens 23 c.M. moeten zijn voor i de bijvisch, welke gevangen wordt tijdens de uitoefening der garnalenvissoherij. De ze z.g. zoodjes vormen een niet onbelang rijk deel van de besommingen dezer vaartuigen en kunnen begroot worden op plus minus 10 pet. van hun inkomsten. Toepassing van de in deze circulaire ge noemde maten zal tengevolge hebben, dat de garnalenvissohers practisch geen bdj1- visch meer mogen aanvoeren. De thans gemaakte bepalingen door de Ned. Vis scherijl Centrale wekken des te meer ver wondering, wijl d® Visscherijwet in haar Reglement voor de Visscherij op de Zeeuwsche stroomen bepaalt, dat schar en schol tenminste 20 o.M. moeten zijn. Er heersoht in de Zeeuwsche garna- lenvlsscherskrlngen groote ontstemming over deze circulaire. De burgemeesters van Vlissingen, Breskens, Arnemuiden en Vere hebben gelijksoortige telegram men verzonden ter opschorting van deze bepalingen. (VI. Ct.) Familiedrama. Zaterdagavond heeft de politie een 80-jarige vrouw moeten arresteeren die in de woning van haar man en van haar ouders ruiten had stukgeslagen. D'eze vrouw had haar echtgenoot ver laten om in Den Helder oen anderen man te volgen. Daar aangekomen bleek die man getrouwd te zijn en niet genegen er nog een vrouw bij te nemen. Deze laatste kocht in Den Helder een dolk mes, keerde vervolgens naar Vlissingen terug en wilde haar man even spreken, niet langer dan één minuut. Toen deze eohter het dolkmes zag, weigerde hij zijn wettige vrouw binnen te laten. Rui tenvernieling volgde. Tegen haar arres tatie verzette de vrouw zich zoo hevig, dat zij per taxi naar het bureau moest worden overgebracht. Daar verklaarde zij haar man niet te hebben willen kwet sen doch zichzelf onder zijn oogen te hebben willen dooden. Natuurlijk is haar het dolkmes afgenomen. Na kalmeering is ziji voorloopig in een logement onder gebracht. (VI. G.) Gisteravond sprak Da Bieger van Bergen op Zoom in de Luth. kerk alhier over het onderwerp: „W as Jezus een Jood?" In Bonn las spr. dezen zomer in ,.Der Stürmer" dezelfde vraag. Jezus was geen Jood, volgens 'het blad en dit is de mee ning van zeer velen in Duitschland. Spr. wees daarna op de plaats, welke de Joden innemen onder de andere vol ken. Het Joodsohe volk is een heel eigen aardig volk, in alles onderscheiden van andere volken der oudheid. Spr. aanvaardt ten volle de uitspraak van den Bijbel, dat de Joden het uitver koren volk Gods is, ondanks zijn verhar ding. d0, Het versmade en verworpen volk zal nog eenmaal voor de wereld ten zegen wor den, als het de knieën leert buigen voor Christus. Hierna behandelde spr. de vraag of Christus een Jood was. Voor Paulus is dit geen vraag geweest. Jezus was de Zoon van David en dus een volbloed Semiet. De bestrijders hiervan meenen vele fei ten te kunnen aantoonen om te bewijzen dat Jezus geen Jood was, gezien het feit, dat Hij een Galileër was, en Zijn stam- boomen niet gelijkluidend zijn en Zijn vroomheid, die anti-Joodsch was. Met vele voorheelden uit het Oude en Nieuwe Testament toonde Spr. aan, dat Christus inderdaad van Joodsche afkomst was. Het is voor spr. dan ook geen vraag. Maar bovenal is Hij' de Zoon van God, Die het oordeel en de zonde der mensch- hsid gedragen heeft. VERLICHTING SPOORWEGOVER GANG BIJ KRABBENDIJKE ONVOLDOENDE. De bewaakte spoorwegovergang in den Rijksweg Bergen op ZoomGoes, bij Krabbendijke is slechts verlicht met een petroleumlamp naast de afsluitboomen, zoodat deze in gesloten stand, vooral aan de zijde van Bergen op Zoom, des avonds zeer moeilijk zijn waar te nemen, waar door het is voorgekomen, dat een met in jou plaats was geweest, zou ik het nooit verteld hebben nooit nooit!" En hij sprong weer overeind en begon de kamer op en neer te loopen met lange passen. Op zijn gelaat weerspiegelden zich de hartstochten, die zijn binnenste be roerden. Hij deed blijkbaar een geweldige poging om zich zelf te beheerschen, en ieder oogenblik werd de overtuiging, dat het verhaal van den man waar was, blijk baar vaster bij hem. De omstandigheid, dat A. Foy van Goolong Creek dezelfde was als Abram Fowey van Helde-Hoek maakte alles duidelijk. Het motief was helder als glas. „Ik zou het zelf hebben gedaan", mom pelde hij. „Ik zou nooit iets anders heb ben gedaan." Plotseling stond hij stil. „Ik wil het verhaal van dien man eerst zelf hooren", riep hij uit, en liep de kamer uit, de trap af. Edward volgde hem en kwam vlak ach ter hem de bibliotheek binnen. Daan rees snel overeind toen Peter Tre fusa binnenkwam en werd bleek. „Jij bent de man uit Goolong Creek?" vroeg Peter kortaf. „Je bent hier geko men met een verhaal misschien een leugen, een geheim waarvoor je betaald wilt worden. Je bent een schurk! Dat zie i ik aan je oogen. Wat heb je nu te zeggen?" j Daan was zoo ontsteld, dat hij terug Uitzending van tien families. Proef kolonisatie onder leiding van Dr Vrijburg. Eenige dagen geleden is melding ge maakt van een plan van den Kolonisatie- raad in Ned.-Indië om Groningsche boe ren in de Dairilanden op Sumatra te laten koloniseeren. Omtrent deze plannen kun- naar de Dairilanden uit te zenden, medegedeeld. Door den Kolonisatieraad wordt voor gesteld tien Groningsche bóeren-families nar de Dairilanden uit te zenden. Het is de bedoeling, dat de uitgezonden boeren in de Dairilanden zullen optreden als leermeesters voor de Indische kolonis ten, speciaal inzake veeteelt en zuivel- productie. Het aan te schaffen vee zal hier in In- dië uit den aanwezigen Australischen vee stapel worden geselecteerd. De plannen voor deze proefkolonisatie moeten, volgens de „Deli Courant", in ver band worden gebracht met den arbeid vau Dr Vrijburg, voorheen onderhoofd van den burgerlijken veeartsenijkundigen dienst in Ned. Indië, die sedert enkele jaren ijvert voor de bevordering der emi gratie van Nederlandsche boeren naar Sumatra. Hij zelf bezit een veeteeltbedrijf „De Friesche Terp" op de hoogvlakte van Pekaloogan op Java. Als emigranten nu voor de proefkolo nisatie, welke zich voorloopig beperkt tot een tiental gezinnen, komen in aanmer king boeren uit de Noordelijke provinoies, die over voldoende kennis van landbouw en veeteelt beschikken. Binnenkort zal ©en aanvang worden gemaakt met 'het in gereedheid brengen van het terrein en het maken van wonin gen en stallen. Nadat deze allereerste werkzaamheden zijn verricht waarmee ongeveer 10 maanden gemoeid zullen zijn kunnen de Nederlandsche boeren ka- matige snelbeid rijdende auto tegen den afsluitboom is gereden. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om bij dezen overweg een doelmatige verlichting te doen aanbren gen, heeft de Directie der Nederlandsche Spoorwegen bericht, -dat de bestaande petroleumverlichting door gasverlichting zal worden vervangen, zoodra het gasbe drijf der gemeente Goes een nieuwe gas- persleiding in den Rijksweg Krabben dijkeRilland-Bath heeft gelegd, waar- oyer zijl met dit bedrijf heeft gecorres pondeerd. Kapelle. D'e heer J. Zuidweg, wethou der dezer gemeente, heeft ontslag aange vraagd als zoodanig. Hansweert. Onze vroegere dorpsge noot dhr A. Verstraeten is benoemd tot hulpkommies bij de grensbewaking met standplaats Ossendrecht. Het wrak van het nabij Baarland gezonken schip „Jupiter" is gevonden en ligt op circa dertien meter diepte. Vermoedelijk zal men het schip laten zitten. Naar het wrak van de „Baleine" wordt nog een onderzoek ingesteld. De Nederlandsche zeelichter „Tha mes 3" is tengevolge van den harden wind tegen de Postbrug gevaren waar- deinsde als onder een dracht slagen. „Versta je 't?" riep Peter woedend. „Wat heb je te zeggen?" Daan had zich nu weer wat hersteld en antwoordde norsch: „Ik heb u niets te zeggen." „Mij niets te zeggen?" „Neen! Ik had zaken te bespreken met Master Edie." „Hij heeft mij alles verteld en nu heb je met mij te doen." „Wat hij u verteld heeft, beteekent niets. Dat is een verhaal, een vermoe den. Dat is niets waard." „Je bedoelt... begon Peter." „Ik bedoel niets", was het kalme ant woord. „Woorden beteekenen hier ook niets. Wat ik Master Edie gezegd heb, is iets tusschen ons." „Neen Daan", viel Edward in. „Ik heb alles verteld." „Zoo? Dat moet u weten. Maar dat geeft niets. U kunt niets bewijzen." „Kun jij dan iets bewijzen?" vroeg Peter kortaf. „Ik kan alles bewijzen", was het kalme antwoord. „Bewijs dan, dat hij mijn kleinzoon niet is", gilde Peter. „Ik doe niets uit weldadigheid", ant woordde Daan, met een trilling van een lip. Peter wierp een woedenden blik op men .In het te stichten gemengde boeren bedrijf, dat naast landbouw op veeteelt en zuivelbereiding zal zijn gebaseerd, staat den boerenarbeiders dan een fliDk stuk werk te wachten. De proefkolonisatie zal staan onder leiding van Dr Vrijburg. Na vele jaren te hebben geijverd voor de ko lonisatie van Nederlandsche boeren in 0.- Indië zal deze het dus beleven, dat een begin wordt gemaakt met een trek naar de hoogvlakten van Sumatra. Omtrent het kolonisatiegebied kan wor den medegedeeld, dat dit gelegen is op de hoogvlakte van de Oostkust van Sumatra. Dit gebied, met een oppervlakte van 30000 ha werd tien jaar geleden door de H.V.A. aangevraagd voor groot-cultuur. De hoofdcultuur zou thee worden. Van wege de thee-restrictie konden deze gron den eohter niet worden benut. Er is toen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de geschiktheid van de Dairilanden voor Europeanen-kolonisatie. Alle desbetref fende rapporten van het Binnenlandsch Bestuur, den Landbouwkundigen Dienst, den Medischen en Veeartsenijkundigen Dienst luidden zonder uitzondering gun stig. Een gebied van 56000 ha geschikten grond valt hier aan te wijzen. De landen zijn gelegen op een hoogte van plm. 1200 j m. Het klimaat is koel. De afstand van I Medan is 140 km, van Siantar 105 km, van Kaban-Djake 60 km en van Didika- lang 18 km. Het gebied van de Dairilanden is voor zien van een pracht autoweg, zoodat men bijv. In SVn uur van Didikalang in Bola- wan is. Deze goede verbindingswegen in het cultuurgebied van Sumatra's Oostkust zullen den Nederlandschen immiganten van groot nut blijken te zijn bij den afzet van de consumptieproducten der Neder landsche kolonie. Ten slotte kan nog worden medegedeeld dat Dr Vrijburg over eenige maanden naar ons land zal komen om met het be stuur der volksplantstichting een en an der nader te regelen. door deze belangrijke schade bekwam. Na borgstelling kon het schip de reis naar Antwerpen voortzetten. Ellewoudsdijk. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de Raad. Af wezig de heer de D'reu. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan van f 6000. De verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting werd ook geldig verklaard voor het be lastingjaar 19391940. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer E. Bakker werd door het lot tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur aangewezen de heer S. A. de Regt. Aan den agent der Arbeidsbemidde ling den heer M. F. de Jonge werd we gens zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie van Heinkenszand met ingang van 1 October j.l. eervol ontslag ver leend. Voertarwe. De Tarwecentra'le, die einde vorige week voor het eerst met voertarwe aan de markt kwam tegen een prijs van f 7, heeft de noteering moeten verlagen we ens de concurrentie van Fransche voer tarwe. D'e prijs is thans gesteld op f 6.50. Daan en zweeg, terwijl Daan zijn kin weer met meer vertrouwen omhoog stak. Toen Peter het vertrek binnenkwam had Daan zich gevoeld of hij den slag al ver loren had. Maar toen de eerste schok voorbij was zag hij nieuwe wegen voor zich geopend. Wanneer hij met Edward niet kon onderhandelen zou hij het met Peter probeeren. Nu de eerste pees van zijn boog was gesprongen, ontdekte hij een tweede waaraan hij niet eerder ge dacht had. Hij kon er toch nog wel iets van halen. En hij glimlachte tevreden. Een paar seconden heerschte er stilte. Toen barstte Peter plotseling uit: „Zeg op: wat voor voorwaarden heb je?" „Niet in het bijzijn van een derde", antwoordde Daan kalm met een brutalen blik naar Edward. Onmiddellijk trok Edward zich terug en sloot de deur achter zich. Eenige mi nuten liep hij de vestibule op en neer, zette daarna zijn hoed op en ging naar het terras. De avond was donker, hoewel de sterren helder schenen; de lucht was koud. Hij voelde, dat hij buitenshuis vrij er ademhaalde en zette zijn hoed af om den wind langs zijn slapen te laten spelen. Van 8 tot 12 October worden op de terreinen van het hoogovenbedrijf te Vel- sen veiligheidsdagen gehouden, ter gelegenheid waarvan een veiligheids- en ar- beidsmuseum is geopend. Tijdens de bezetting van de vijfde zone in het Sudetengebied. D'uitsche troepen trekken over de Spindler-pas.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5