Moderne Middens! Belgisch vliegtuig neergestort. .uUSIUQVADIS Dagblad voor de Provincie Zeeland De annexatie van Snietenland. EERSTE BLAD. Buitenland. DE TERREUR IN PALESTINA De strijd in Spanje. De strijd in China. DINSDAG 11 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 9 PRINSES JULIANA. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, doe* Postrekening 44488 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs i2.30 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 8 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Blij contract belangrijkeicortlng Dit nummer bestaat uit 2 bladen Naast de drie bestaande Middenstands bonden, de algemeene, de Christelijke en de Roomsche, is nu een vierde midden standsbond opgericht, de „Moderne", een bond die zich ten doel stelt de ideeën van de moderne socialistische arbeidersbewe ging, onder winkeliers en klein© zelfstan digen tot toepassing te brengen, Teneinde een krachtig© propaganda te kunnen ivoeren is naar „Het Volk" meldt een obligatie-leening uitgeschreven. Dit wekt geen verwondering. Het is een eenvoudige erkenning van het feit, dat de beginselen ook op dit ter rein een woord hebben mee te spreken. De algemeene of neutrale organisatie stelt zich op het liberale standpunt scheiding van godsdienst en zaken. De Christelijke Bond komt op voor de overtuiging dat de beginselen van Gods Woord ook op dit terrein van het leven moeten worden erkend. De Roomsche organisatie wil ook voor het Middenstandsleven een nauwe 'band met de kerk. En zoo willen nu ook de sociaal-demo craten op het gebied ivan den Midden stand hunne beginselen tot gelding bren gen. Dit is alles heel gewoon. Heel het leven wordt nu eenmaal be- heerscht door diepere beginselen. En het wekt alleen verbazing, ook bij vele andersdenkenden, dat nog zoo vele Qhristdlijke middenstander®, dit niet schijnen te begrijpen, dit althans niet in de practijk toonen. Sohützhaft besehermingshechtenis een Duitsche uitvinding van den laat- sten tijd. Aan de autoriteiten onwelgevallige per sonen, die met geen mogelijkheid volgens recht en wet in verzekerde bewaring kun nen worden gesteld of gehouden, worden van hun vrijheid beroofd, z.g. in hun eigen belang, om ze tegen de woede van het gepeupel te beschermen. Zoo was het met Ds Niemöller. Onmid dellijk nadat de rechter hem had vrijge sproken, werd hij weer gevangen geno men. Men vreesde, zoo het heette, dat het verontwaardigde publiek, dat n.b. in groo- le spanning op zijn invrijheidstelling wachtte, hem zou molesteeren en daarom werd hij' weer onmiddellijk achter slot en grendel gezet. In Weenen heeft men bij de relletjes, die Zaterdag en Zondag plaats vonden, hetzelfde systeem toegepast. Kardinaal Innitzer, men kent de bijzon derheden, werd op schandelijke wijze be jegend. Zijn paleis werd bestormd, 'n déél van zijn meubelen werd op straat gewor pen en verbrand, een aanwezige priester werd door de ramen naar buiten gegooid, waarbij; hij zijn beenen brak en een her senschudding opliep. En wat deden de nationaal-socialisti- sche autoriteiten? Toegezegd werd, dat de „betoogers" streng zullen worden gestraft. Maar tege lijkertijd werd kardinaal Innitzer in zijn woning geïnterneerd. Hij werd in hech tenis gesteld, z.g. om nieuwe gewelddaden te voorkomen. Is het dus zoover gekomen, dat de auto riteiten onder het nationaal-socialistisohe systeem niet in staat zijn de orde te hand haven? Indien ja, dan mogen we ons gelukkig prijzen, dat 'hier andere toestanden heer- schen en dat hier de ordeverstoorders, en niet zij, die gemolesteerd worden in arrest worden gesteld. De Duitsche troepen zijn gisteren de laatste zone van het te bezetten Sudeten- Duitscbe gebied binnengerukt. „Vandaag is het de bitterste dag van ons' bestaan". „Wij! drinken de laatste droppels uit den beker der vernedering", aldus leveren de Tsjechische bladen com mentaar op de bezetting van de laatste kone. Gemeld wordt, dat de Duitsche troepen de grenslijn op meer dan een punt hebben overschreden, o.a. te Braunau, waar twee gemeenten te veel werden bezet. Tevergeefs werd bij den Duitschen be velhebber geprotesteerd. Hij antwoordde, dat een deputatie der inwoners hem had verzocht, het gebied te bezetten, daar het voornamelijk door Sudeten-Duitschers bewoond werd. TOLUNIE TUSSCHEN DUITSCHLAND EN TSJECHO-SLOWAKIJE? Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Duitsche regeering aan de Tsje chische economische deskundigen te Ber lijn de stichting heeft voorgesteld van een tolunie tusschen D'uitschland en Tsje- oho-'Slowakije. Volgens sommigen houdt het Duitsche voorstel zich zelfs bezig met een eventueel later invoeren van een gemeen schappelijke munteenheid, wat dan de rijksmark zou zijn, Dit laatste beschouwt men in politieke kringen te Praag als den hardsten slag, dien men ontvangen heeft. Immers hier door zou het land, dat er zich toch al in geschikt had, een deel te worden van Duitschlands invloedssfeer, alle economi sche en financieels vrijheid prijs moeten geven. D'e bedoelingen van Duitschland met Tsjecho-Slowakije worden steeds duide lijker. Men is in Berlijn heusch niet te vreden met de bezetting van het Sudeten- land. De toekomst zal het wel leeren. DE SPANNING ONDER DE ROOMSCH- KATHOLIEKEN TE WEENEN. Kardinaal Innitzer naar Hitier? 'Gemeld wordt, dat de pauselijke nun tius te Berlijn, Orsenigo, te Weenen is aangekomen, om er een onderzoek in te stellen naar de jongste gebeurtenissen. In het paleis van den kardinaal Innit zer is gister een conferentie begonnen. Aan kardinaal Innitzer was toegestaan, aan de bespreking deel te nemen, doch h ij m a g nog steeds niet z ij n wo ning verlaten, noch telefonee- r en. Db Duitsche bladen maakten gisteren nog steeds geen melding van de 'jongste anti-katholieke betoogingen. Naar Un. 'Press meldt, hoopt kardinaal Innitzer spoedig met Hitier een onder houd te hebben over de ernstige inciden ten van Zaterdag j.l. Uiterlijk gaat in Weenen het leven zijn gewonen gang, doch onder de oppervlakte gist het. Men acht het dan ook niet uit gesloten, dat nieuwe incidenten zich zul len voordoen, zoozeer zijn de gemoede ren in beroering gebracht. De godsdienstoefeningen zijn gis teren door de politie verboden. De kerkgangers, die gisteravond bij den St. Step'hanus-dom aankwamen, vonden de deuren gesloten en op het plein en in de aangrenzende straten een groote politie macht. 'Officieel wordt vernomen, dat de vol gende week te Weenen een groote betoo ging der N.S.D.A.P. zal worden ge houden. Een hooge nazi-autoriteit, waar schijnlijk gouwleider Buerckel, zal dan het woord voeren over de jongste gebeur tenissen en daarbij bet geheele vraagstuk der betrekkingen tusschen staat, N. S. D. A. P. en Kerk in Oostenrijk bespreken. De kerkdiensten worden verboden, een rede als deze natuurlijk niet. Kardinaal Innitzer is Zaterdagavond als door een wonder aan de nazi-woede ontsnapt. De kardinaal had een deel van den avond doorgebracht in een ander deel ivan de stad en kwam per auto aan het paleis, toen het oproer in vollen gang was. De politie liet de auto niet passeeren en gaf bevel door te rijden naar een an dere straat. Vandaar begaf de kardinaal zich naar zijn paleis waar hij vernam, wat er gaande was. Daar werd hem ook verteld, hoe de menigte zijn secretaris be dreigd had, wijl hij niet wilde vertellen, waar de kardinaal zich 'bevond. De gebeurtenissen van Zaterdag schij nen het kerkbezoek te Weenen Zondag juist te hebben doen toenemen. In den Stephanus-dom was er een record-bezoek, zelfs in den namiddag. 'Overigens zien de Roomsch-Katholie- ken in Oostenrijk nu het resultaat van hun slappe houding tegenover het natio- naal-socialisme! HONGARI JE'S VERMOEDELIJKE EISCHEN AAN TSJECHO SLOWAKIJE Gisteren zijn de Tsjecho Slowaakscb- Hongaarsche besprekingen hervat. Van middag zullen de onderhandelingen wor den voortgezet. Hef is bekend, dat de Hongaren voor den dag gekomen zijn met hun maximum- eischen, die Tsjecho Slowakije van al zijn vruchtbare vlakten zouden berooven en slechts de bergstreken voor het voorge stelde plebisciet zouden overlaten. Veel zal weer afhangen van het advies van de groote mogendheden, die bij de kwestie betrokken zijn. Hongarije eiischt niet meer, maar ook KW DE TWINTIG INZITTENDEN GEDOOD Een vliegtuig van de Belgische Lucht vaart Mijt Sebana is te Soest, in West- falen, verongelukt. Er zijin twintig dooden, van wie zestien passagiers en vier leden der bemanning. Het vliegtuig, dat nabijl Soest, ten Zui den van Dortmund, is neergestort, was om half elf gistermorgen van het vlieg veld Haren vertrokken. De bemanning bestond uit de piloten Van den Eynde en Moulin, den marco nist Baus en den werktuigkundige Del- leuse. De passagierslijst bevat de volgende namen: de heeren Meuzer, Rossner, Ull- mann, de heer en mevrouw Dimer, de heeren Berr, Piespestock, Kischees, dr Witt, Maurach, Lothauer en de heer en mevr. Keppes met hun drie kinderen. De piloot v. d. Eynde, die is omgeko men, was eenigen tijd geleden door zijln collega's gehuldigd, omdat hij een mil- lioen kilometer vliegende had afgelegd. Hij was een van de beste Belgische pi loten, die o.a. verschillende Deensche en Zweedsche vorstelijke personen onder zijn passagiers heeft gehad. Hjjl was ook een specialist op de lijn BrusselLon den, waarbij hij niet minder dan 4000 maal over het Kanaal is gevlogen. Alle zestien passagiers zijin van Duit sche nationaliteit. niet minder dan de Duitschers in het Sudetenland hadden bereikt. Te Praag worden de Hon gaarsche eischen sensa tioneel genoemd, meldt Reuter. Naar te Komarno verluidt, zouden de Slowaken zich hebben verzet tegen enkele der Hongaarsche eischen, die te drastisch werden geacht. DE POLEN BEZETTEN ORLOVA. De Poolsche troepen zijn gistermiddag Orlova in het gebied van Ostrau in Mo- ravië binnengerukt. De bevolking van Or lova bestaat uit ongeveer 1000 Polen en 7000 Tsjechen. De Poolsche troepen wer den vooraf gegaan door een particuliere auto, voorzien van een witte vlag, waarin zich een Tsjecho Slowaaksche officier en een Poolsche officier bevonden, een witte band om de pet. De menigte juichte den Tsjechischen officier geestdriftig toe en sloeg in stilte het voorbijtrekken van de gemotoriseerde voorhoede der Poolsche troepen gade. Slechts de Polen wierpen den soldaten bloemen toe. Terwijl 80 vliegtuigen over Orlova vlogen, trok de voorhoede door de stad om halt te maken bij de grens van de neutrale zone. Intusschen waren voor het stadhuis tien auto's aangekomen, waarin gewapende Poolsche politieagen ten en gendarmes zaten. Het gebouw werd bezet en de Poolsche agenten en gendar mes gingen vervolgens met tweeën door de stad patrouilleeren. Het gros van het Poolsche leger arriveerde anderhalf uur later. Ook de stad Karwina, gelegen in een rijk steenkolenbekken, is gister door de Poolsche troepen bezet. De militaire iversterkingen, welke vol gens de mededeeling van het Engelsche mnisterie van 'koloniën naar Palestina zullen worden gezonden, bestaan uit in het geheel 5000 man. Met inbegrip 'dezer versterkingen zal de troepenmacht in Palestina ongeveer 18.000 man bedragen. Daarbij komen po- litiestrijdkrachten ter sterkte van 6000 man. Gehoopt wordt met deze troepen macht voor Kerstmis het verzet te kun nen 'breken. Men acht het n o o d i g, dat speciale maatregelen worden GEZONDHEIDSTOESTAND VOOR UITGAANDE. Naar de Telegr. vernam, is de gezond heidstoestand van H. K. H. Prinses Ju liana goed vooruitgaande en is de Prin ses de gevolgen van de gTiep, welke ziji bij de feesten te Amsterdam had gekre gen, zoo goed als te boven. De Prinses heeft van uit het Paleis te Soestdijk reeds eenige malen met het hoofdbestuur van het Nederl. Rood© Kruis ts 's Gravenhage, waarvan, zooals bekend, H. K. H. presidente is, gete lefoneerd, hetgeen wel bewijst, dat de somher getinte geruchten, welke den laatsten tijd zoowel hier als in het bui tenland de ronde doen over den gezond heidstoestand van de Prinses, gefanta seerd zijn. genomen, o.m. dat de staat van beleg zal worden afgekon digd. De prikkeldraadversperring langs de grens van Noord-Palestina en Syrië kost te 90.000 pond, doch men verklaart, dat deze versperring ivan groot nut is geble ken, daar het een onwettige immigratie uit Syrië d.w.z. een versterking der Arabische terroristen heeft bemoeilijkt en ook het uitwijken van bendeleden naar het Syrische grensgebied vrijwel onmo gelijk heeft gemaakt. Geruchten inzake wapenstilstand. De troepenver-sterkingen welke worden verwacht en de besprekingen, die te Lon den worden gevoerd, hebben tot de op vatting geleid, dat Palestina voor historische en dramatische veranderingen staat. Men gelooft, dat een aantal vooraan staande Arabieren in Palestina aanhan gers van den Moefti ivan Jeruzalem, van plan is onmiddellijk na het Pan-Arabi- sche congres naar Londen te gaan om te trachten daar tot een regeling te komen. Het verluidt, dat zij er intusschen bij hun volgelingen op willen aandringen ge durende den tijd, dat zij' te Londen onder handelen, een wapenstilstand in acht te nemen. Een bende Arabieren heeft op klaar lichten dag een stoutmoedigen aanval ge daan op een omheinde nederzetting bij Beisan. Zij zijn echter door hulppolitie, grenswachten en vliegers verdreven. Elf Arabieren zijn gedood en drie gevangen genomen. Een Britsche officier is ge wond. De Arabieren waren ten deele te voet en ten deele te paard. HET VERTREK VAN EEN DEEL DER VRIJWILLIGERS. Volgens berichten uit het door Franco beheerschte Spanje zullen spoedig 2 Italiaansche divisies te Sevilla naar Italië insche pen. Het aantal repatriee- renden zou 17.000 tot 18.000 man bedragen. De Italianen zouden een deel van het materiaal van infanterie, artillerie en luchtmacht in Spanje laten. Ook de tech nici zouden nog „eenigen" tijd Mijlven. Zij zullen het materiaal, in het bijzonder het geschut, aan de Spanjaarden moe ten overdragen. Ook „eenige" vliegers blijven in Spanje. Tijdens den strijd om Bilbao bestond het Italiaansche hulpleger uit vier divi sies, in totaal 70.000 man. In Juni zou den nog slechts 30.000 man zijn overge bleven. Sedert het begin van den oorlog zijn 4.000 Italianen gesneuveld en 9.000 gewond, ziek geworden of gevangen ge nomen. De buitenlandsche vrijwilligers, die sedert het begin van den oorlog in het regeeringsleger strijden hebben bevel ge kregen, voorzoover zij zich in de cen trale zone van Spanje bevinden, hun posten te verlaten. Deze maatregel be- teekent het begin van de daadwerkelijke terugtrekking van het buitenlandsche element uit het regeeringsleger. Geen bemiddeling, zegt Franco. Franco verwerpt het denkbeeld van bemiddeling. Mlet betrekking tot de vrijwilligers in bet kamp der regeering zeide Franco, dat 50.000 gevallen zijn, dat velen de vlucht hebben genomen, doch dat er nog 60.000 over zijn. Franco voegde hieraan toe„ dat de aankondiging van bun evacuatie niet anders is dan een nieuw rad dat de we reld voor oogen wordt gedraaid, aange zien de werving in Europa en Amerika met hernieuwde kracht wordt voortgezet, ifii ma Er is geen dwazer, zelfs geen Ioverbodiger strijd ter wereld dan de strijd tusschen Jtapitaai" en wiarbeid Bdi.5 W-GaSkkso Morgea cec asdenc tekst naiBMui mu Binnenland, De gezondheidstoestand van Prinses J'ui&na. Verlaging rente woningvoorsohotten. Buitenland. Een deel der vrijwilligers vertrekt uit Spanje, Belgisch vliegtuig verongelukt. Twintig dooden. De Chineezen behalen een succes. Wat Hongarije van Praag eischt. De terreur iu Palestina. De spanning te Weenen. EK.1KHSSS59 en in enkele havens nieuwe vrijwiliigaxa worden ingescheept. De kansen van Franco, D'e N. R. Grt. meent, dat de terugtrek king van een aantal Italiaansche infante risten niet tvoldoende is om inwerking treding van het Engelsch-Italiaansche accoord als een uitgemaakte zaak te be schouwen. Om het Lagerhuis te 'bevredi gen zal meer noodig zijn. Daarvoor zal Mussolini ook zijn vliegeniers en technici uit Spanje moeten terugnemen en moge lijkerwijze ook het materiaal, vliegtuigen, tanks enz., waarmee zij gewerkt hebben. Er zijn echter eenige feiten, die er op zouden kunnen wijzen, dat de aangekon digde terugtrekking van een aantal in fanteristen slechts een begin is en dat Mussolini ten langen leste heeft besloten, het Spaansc'he avontuur te liquideeren. Franco's kansen op een over winning worden b ij zonder slecht geacht. De gevechtswaarde van Franco's Spaansche troepen is uiter mate poover. Alleen de Moorsche troepen en de buitenlandsche technici vormen een gunstige uitzondering. Franco kan, tenzij hij ten minste driemaal zooveel buiten- landschen steun ontvangt als 'hij nu ge niet, onmogelijk winnen, meenen neu trale deskundigen. Chineesch succes bij Tehan. In een officieel communiqué van het Ghineesche leger wordt bericht, dat de Chineesche troepen gisternacht in het gebied van Wang T'sjia Ling, bij Tehan aan het front ten Zuiden van de Jang Tse, een groote overwinning hebben be haald, welke grooter is dan de zege van Taier Tsjwang in April j.l. Twee Japansche divisies van in totaal 20.000 man zijn daar volkomen vernie tigd. De Ghineesche troepen, welke onder bevel stonden van generaal Soe Joe, hadden op 7 October j.l. onverwacht het offensief tegen de Japanners geopend. Bij de gevechten, welke zeer bloedig wa ren, werd vooral gebruik gemaakt van automatische wapens en handgranaten. Zondagavond stortte de Japansche verdediging ineen en de Chineezen her overden Wang Tsjia, Ling en Lan Hoe Tsjen, waarbij' zij een aanzienlijken buit maakten. De Japanners, die Lioe Lin bezet hiel den, zijn naar het Noord-Oosten terug gedrongen. DE MOBILISATIE VAN DE ENGELSCHE VLOOT. Tevredenheid over het verloop. De ivlootmobilisatie werd, aldus ver luidt in bevoegde kringen, tijdens de jongste crisis op bevredigende wijze ten uitvoer gelegd en zelfs op meer efficiente wijze dan men verwachtte. 29.000 reservisten werden opgeroepen, zoowel officieren als manschappen. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat allen op prachtige wijze gehoor, hébben gegeven aan het mobilisatiebevel. De vloot is nog niet gedemobiliseerd, doch de reservisten zijn weer naar huis. WORDT Ds NIEMÖLLER VRIJGELATEN In welingelichte kringen verwacht men, dat Ds Niemöller binnenkort zal worden vrijgelaten. Een officieele bevestiging is wel niet te krijgen, doch van officieele zijde ontkent men het bericht evenmin. Zou aan deze schandelijke langdurige gevangenschap, in strijd met alle wet en rechtvaardigheid, nu werkelijk een einde komen?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1