li bespaart tijd en geld MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking A. DE JAGER-TOLHOEK - GOES Adm. van „De Zeeuw" Goes Diverse merken Kindermeel Fa. GEBR. MULDER, Goes Geen Reis TE LANG Geen Last TE ZWAAR FRUITKISTEN AAR DAPPE L-KI EM BAKJ ES. Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. Rechtszaken Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. H.H. Aannemers-Timmerlieden!!! zooals NUTRICIA, MELIORlNE, NESTLE, enz. Korte Kerkstraat 17. - Tel. 415. L. J. VAN 'T WESTENOE Een Kopenhaagsch hoogleeraar over de problemen van den modernen detailhandel - De vloed van de distributiekosten - Het klein-bedrijf niet zonder verweer Ketting.zaken. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN gebruikt KOEMA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" VAN DER ENDT, GOES GOES. TEL. 9. Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. De zwerftochten van Kees. De echte „ETERNIT" producten als Buizen, Vlakke en Golfplaten, koopt U het voordeeligst bij Het merk „ETERNIT" waarborgt de deugdelijkheid. „Eternit" de eerste. „Eternlt" de beste. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Middelburg Vlissingen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend Philips Service Dezer dagen hield professor Hirsch, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Kopenhagen op verzoek van de Vereen, van grootwinkelbedrijven in le vensmiddelen, een voordracht over: de •problemen van den modernen detail handel. Het was een interessant betoog, waar van wij hier een en ander willen laten volgen. Het betreft hier, aldus de Spr., een belangrijk onderwerp. Immers, de helft van het volksinkomen gaat over de toon bank van den detailhandel (in Neder land ongeveer 2000 millioen gulden per jaar). Geen ander beroep zet ook maar in de verste verte zoo'n groot deel van het volksinkomen om. De helft ongeveer van dit bedrag gaat door den levens middelenhandel. Dit werk gaat in tegenstelling met an dere bedrijfstakken niet gepaard met dalende doch eerder met stijgende kos ten. In de productie is meestal de laatste nog geproduceerde meter, de goedkoop ste, in den handel, de laatste, met alle middelen van reclame en service gewor ven klant, de duurste. Tot heden neemt het aantal in den handel tewerkgestelden, in bijna alle landen nog steeds toe. Ongeveer een kwart van het geheele volksinkomen wordt aangewend, niet om waren te produceeren of te transportee ren, doch om ze door fabriek, grossier en detailhandelaar te distribueeren. Daarom ontstaat de dringende vraag: Kunnen in den handel geen goedkoopere wegen gevonden worden (evenals in de productie) om- de goederen van den producent direct naar den consument te voeren? Natuurlijk hebben de steeds stijgende kosten van de warendistributie gewich tige oorzaken: nieuwe artikelen, die in massa opkwamen, verlangen meer tus- schenpersonen; een nauwelijks middel groots koloniaalwarenzaak voert mo menteel pl.m. 1000 artikelen, verbruiks coöperaties tot 10.000 artikelen, een Duitsch groot warenhuis 150.000 ver schillende artikelen. De klant verlangt van den detailhan del niet alleen „het overal aanwezig zijn", het „steeds aanwezig zijn", het „met alle artikelen aanwezig zijn", de „verpakte, kookklare, ja kant en klaar ge kookte", op kwaliteit gegarandeerde waar., crediet!.., neen hij verlangt het ook nog aan huis gebracht, hetgeen al les in het gunstigste geval zelfs de waar enorm veel duurder maakt. Bij de beantwoording van de vraag welke middelen ons ten dienste staan om een steeds hooger worden van den vloed van distributiekosten tegen de gaan, wees Spr. op de grootbedrijven, de aanpassing hieraan van klein- en middelbedrijven ia inkoopsvereenigingen, vrijwillige ketting systemen en dergelijke. De draagwijdte van de groote waren huizen wordt volgens Spr. meestal sterk overschat; in Europa presteeren zij meest al nauwelijks 3 pet., zelden 4 pet. van den geheelen detailomzet. Van veel grootere beteekenis is de sa menvoeging van klein- en middelbedrij ven tot één groot-onderneming, het z.g.n. massa-filiaalbdrijf in zijn veelvuldige vor men. Deze bedrijfsvorm beeft het voordeel, dat men in het groot kan inkoopen, ge meenschappelijk reclame maken, een he tere administratie kan voeren enz. Hiertegenover heeft de zelfstandige koopman speciale concurrentievoordeelen boven bedrijven, die met gesalarieerd per soneel moeten werken. Zoo b.v. de kosten van controle. Ook kan hij zich beter aan de speciale verlangens van zijn klanten aanpassen. Ook is het middel- en kleinbedrijf niet geheel zonder middel van verweer. Door zich aaneen te sluiten heeft men in Amerika z.g. kettingen gevormd, die voor gemeenschappelijke rekening inkoo pen, reclame maken enz. en ook gezamen lijk de prijzen vaststellen. Op deze wijze staat naar Prof Hirsch meent, de „kleine man" in den handel geenszins weerloos, en kan een belangrij ke vermindering der bedrijfskosten wor den verkregen. Als wij ons niet vergissen, dan vindt dit z.g. kettingsysteem, zij het in eenigs- zins anderen vorm, ook in ons land hier en daar reeds toepassing. Er zijn naar wij' meenen plaat sen, waar b.v. de bakkers gezamenlijk moderne ovens exploiteeren, gezamenlijk inkoopen enz. Op dit gebied kan er allicht meer wor den gedaan. "Wij vestigen hierop de aandacht, omdat hot klagen over en het foeteren tegen de groot- en filiaal-bedrijven in geen enkel opzicht verbetering brengt. Inplaats van gezamenlijk protesteeren en klagen, moet het komen tot s a m e n - werking. OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. NIEUWSTRAAT 25. TEL. 466 Expeditie-Bedrijf. EN het slechts wear is het hospitaalkerkschip naar bet Noorden afgedreven, zoodat de commandant besloot niet te IJmuiden, doch in Delfzijl binnen te loopon. Alan boord is alles wel. Betrapte inbrekers mis- kandelen nachtwaker Toen een nachtwaker gisternacht zijn ronde op den Amstelveensche weg te Amster dam deed, zag hij dat de deur, welke toe gang geeft tot het kantoor van Nooy's magazijnen, gevestigd op 186190 open stond. Hij ging naar boven en het kantoor binnen, waar twee mannen juist begon nen waren aam een onderzoek naar even- tueelen buit. De mannen waren zóó verstoord over het verschijnen van den nachtwaker, dat zij niet beter wisten te doen dan hem met het eerste beste harde voorwerp, een paar fiksche klappen op het hoofd toe te dienen. Van de gelegenheid, dat de man versuft neerviel, maakten de dieven ge bruik om te ontkomen. Daar zij geen voldoenden tijd hadden gehad om iets van hun gading te vinden, NOO GEEN DEMOBILISATIE IN DUITSGHLAND. In politieke kringen te Ber lijn hoort men, dat in Duitsch- land geen enkele „demobilisa- tie"-maatregel zal worden ge nomen, vóór de bezetting van het Sudeten-Duitsche gebied voltooid zal zijn. Het schijnt, dat geen beslis sing is genomen tot het naar huis zenden van de lichting, welker diensttijd einde Sep tember was verstreken en die onder de wapenen werd ge houden. Men hoort onder het publiek den datum van 28 Oc tober noemen. De nieuwe lichting moet op 5 November onder de wapenen komen. De luchtbeschermingsmaat regelen te Berlijn zijn inge trokken. 19. Den volgenden morgen vroeg stapten ze in den trein en na twintig minuten spo ren waren ze aan het station in Ashford. Op het stationsplein stond een prachtige auto en een livreibediende vroeg of zij de gasten van Lord Mayford waren. Na een prachtige rit in de mooie omgeving bereikten ze 'het slot. Bij het poorthuis werd gestopt. Een niet al te breede gracht lag tusschen een groot gazon en de poort. Kees moest dit zaakje eens bekijken. 20. Hij stapte uit en stapte naar den kant van de gracht. Hij boog zich voorover, en gleedMidden in de modder schoot hij, kopje onder. Zijn vader, die hem had willen grijpen, verloor zijn evendicht, de bediende, die het gevaar had zien aankomen, schoot toe, verloor ook zijn evenwicht, en daar lag het drietal in de vette modder van de oude slotgracht. verdwenen zij zonder iets te hebben kun nen meenemen. De nachtwaker moest zich in 'het Wil- helminagasthuis onder behandeling stel len. Nadat een bloedende hoofdwonde, welke hij had opgeloopen, was verbonden, kon hij zich naar huis begeven. Gevaarlijke bewaar plaats. Een zuinig en oppassend ar beiders-echtpaar te Uiterburen, gemeen te Zuidbroek, werd dezer dagen wel erg gedupeerd, zij het door eigen onnaden kendheid. Het echtpaar had eenig geld gespaard in den vorm van tien biljetten van f 10. Men bewaarde dezen schat in een kast. Maar men las wel eens van in braken en daarom kwam men op het idee om tijdens afwezigheid het geld te bewaren in de verwarmings kachel, die des zomers toch niet werd gebruikt. Als men terug kwam werd het geld weer in de kast geborgen. Dezer dagen heeft men dien voorzorgs maatregel nog eens herhaald. Na terug keer heeft men echter, zonder erg', na gelaten het geld weer uit de kachel te halen. Eh nu het kouder wordt, werd het gewenscht geacht de kachel des avonds even te stoken Het gevolg was voor de beide spaar zame menschen een wel heel harde slag. Dé tien briefjes van f 10 zijn in asch verloren gegaan. De nummers waren niet genoteerd, zoodat ze hun spaardui- ten onherroepelijk kwijt zijn. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet en (of) het Motor- en Rijwielregle ment e.d.: I. N. te Kruiningen f 10 of 10 d. h.; J. P. L. te Middelburg na gedaan ver zet f 50 of 10 d. h. met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden; A. H. V. te Middelburg f2 of 2 d. h.; J. IJ. te Heinkenszand, J. M. W. te Goes ieder f 5 of 5 d. h.; J. v. D. te Vlissingen f2 of 2 d. h.; W. J. J. v. S. te Middelburg f 1 of 1 d. h.; P S te Biggekerke f 3 of 3 d h.; F. J. L. L. te Bergen op Zoom, R. B. te Ostende ieder f 5 of 5 d. h.; W. J. B. te Vrouwenpolder f 0.50 of 1 d. h.; M. M. te 's Gravenpolder f3 en f 1 of 3 en 1 d. h.; J. v. d. V. te Keukelen f 1 of 1 d. h. Straatschenderij: J. B. te St. Laurens f 5 of 1 w. t.sch.; J. W. en I. M. te St. Laurens vrijspraak. Dronkenschap op den openbaren weg: L. E. te Hansweert, J. L. R. te Vlissin gen ieder f 10 of 10 d. h. Idem bij herhaling: W. v. d. G. te Vlissingen f 15 of 10 d. h. Visschen in een water waarvan een ander de rechthebbende op het visch- recht is: J. B. te Goes: geen straf. In de Zeeuwsche stroomen bij zich hebben tong beneden de voorgeschreven maat: M. T. te Arnemuiden f 7,50 of 5 d. h. Overtr. Arbeidswet: G. T. W. te Kou- dekerke 13 maal f 0,50 of 13 maal 1 d. h. Te Vere zonder vergunning van B. en W. in het openbaar doen omroepen: H. C. van B. te Vere f 7,50 of 5 d. h. Overtr. Ventverbod te Kruiningen: J. P. R. te Kapelle f 3 of 3 d. b. Te Kapelle brood vervoeren wat niet op afdoende wijze was beveiligd tegen insecten en stof: P. S. te Kapelle f2 of 2 d. b. Overtr. Warenwet: J. B. te O. en W. Soeburg f 15 of 10 d. h. TRACTOR MET HOUTGAS-INSTALLATIE. Naar de directie van het Staatsbosch- beheer mededeelt, is door haar een trac tor met houtgasinstallatie aangeschaft. Reeds eenigen tijd bestond hiervoor in het buitenland groote belangstelling ook met het oog op een mogelijk 'benzine gebrek i doch in Nederland werden ze tot voor kort niet gebruikt. Sedert Mei is een met houtgas gestook te tractor in de houtvesterij „Breda" da gelijks in gebruik. In hoofdzaak wordt hij gebruikt bij houttransport, walswerk, als mede bet zagen van Hokjes, welke voor wegverharding worden benut. Voorts werd een proef genomen, om den tractor te gebruiken voor transport van geschut. Speciaal voor bet leger kunnen met houtgas gestookte motoren dienstig zijn, aangezien Nederland niet tot deben- zineproduceerende landen valt te rekenen. De verhouding dennenhout-benzine is zoodanig, dat men kan aannemen, dat 1 m3 dennenbout evenveel calorieën le vert als 270 liter benzine, terwijl 1 m3 beukenhout overeenkomt met de calo rische waarde van 350 liter benzine, Duidelijk is, dat voor een bedrijf als een houtvesterij, waar altijd veel houtaf val aanwezig is, het gebruik van een met houtgas te stoken tractor voordeel op levert. Tenslotte zijn de dagelijksche bedrijfs kosten aan brandstof blijkens een artikel in bet Nederlandsch Boschbouwtijd- schrift belangrijk lager dan bij gebruik making van benzine. Ongetwijfeld, zoo besluit bet artikel, geven de genomen proeven aanleiding tot tevredenheid, hoewel van zelfspre kend nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Goedkoope schoonheidsmiddelen. Voor de verzorging van het gelaat is rauwe melk zéér aan te bevelen om de huid zacht en soepel te houden, verder komkommersap om deze schoon te maken en om de poriën samen te doen trekken, terwijl het opbrengen van los geklopt eiwit eveneens uitstekend werkt. Iedere veertien dagen is een grondige reiniging gewenscht, waartoe men de huid licht in vet en daarna met bet gelaat boven een kom met kokende kamillenthee gaat zit ten. Om de damp niet te laten ontsnap pen, dekt men het hoofd af met een groote handdoek; daarna brengt men het los geklopte eiwit op het gelaat en gaat 510 minuten rustig met gesloten oogen op bed of op een divan liggen, waarna het masker weer wordt afgenomen met koude melk of lauw regenwater. Vermoeide oogen verzorgt men op de beste wijze, door compressen van lauwe lindebloesemthee, terwijl men aan het 1 badwater gedroogde planten kan toevoe gen als b.v. kamille, lindebloesem, verbe na's, die een verfrisschende geur geven. Regenwater is uitstekend om het haar mede te wasschen, terwijl men aan het water, waarmede men de zeep uitspoelt, een aftreksel van kamillenthee toevoegt voor blond haar. Een milde regen is de meest natuur lijke huidmassage, terwijl het werken in den tuin de spieren aan het werk zet. Onkruid uithalen is b.v. door de voort durende bukkende en opgaande bewe ging een bijzonder goede oefening. Het meest ideale voor iedere vrouw zijn de natuurlijke schoonheidsmiddelen, die haar weinig of geen geld kosten en zoodoende binnen ieders bereik vallen. Enkele recepten. .Gestoofde viscb. Er zijn tegen woordig blikken heilbot in den handel, die bijzonder geschikt zijn om vlug een lekker vischschoteltje te maken. Neemt u eens zoo'n blik heilbot, maak het open en laat er het viscbnat afloopen. Vul dat vischnat aan tot K L. met wa ter, waarin wat zout. Bind die b» liter viscbnat met 20 gram j)loem en 20 gram boter (d.w.z. 2 glad ge streken lepels bloem en 1 lepel boter). Roer door deze saus den inhoud van het blik aan visch. Graten zitten er niet in; de viscb kan er dus, in kleine stukjes verdeeld, zóó in worden gedaan. Maak deze viscbragout wat geuriger door er wat fijn gesneden peterselie in te doen. Er is toch peterselie noodig voor de worteltjes; dat gaat nu in één moeite door. Bij gebrek aan een oven kan de visch een minuut of 10 in een pannetje worden gestoofd; anders gaat ze in een vuurvast schoteltje met een deksel er op in den oven en wordt zóó gewarmd en in het schoteltje opgediend. Garnalencroquetten. Benoo- digd: 2 ons gepelde garnalen, 30 gr. bloem, 40 gr. boter, 2 d.L. melk en twee eidooiers, zout, peper, peterselie. Bereiding: men maakt een wit sausje en voegt de gewasschen garnalen toe, welke men even verwarmt; maar niet mee kookt. Wil men de croquetten gauw afmaken, dan voegt men twee blaadjes gelatine toe, geweekt en opgelost in een y.1 d.L. kokend water. Men maakt er croquetten van en bakt ze in heet vet of olie. Men laat ze op grauw papier uit lekken en garneert den schotel met ge bakken peterselie. Peterselie bakt men als heele takjes in een frituurlepel in heet vet of olie gedurende een paar seconden. Gevulde pompoen (4 a 6 pers.). 1 kleine pompoen, 3 hardgekookte eieren, 2 eetlepels bloem, 1 stuk boter of vet, 2 a 3 theelepels Maggi's Aroma, 1 kleine ui, Vi L. water, paneermeel, zout, kaas, 1 pond tomaten, peterselie. Schil de pompoen, snijd ze in de helft. Hol de eene helft uit, snijd de rest in blokjes. Kook alles gaar in water met zout. Smelt een stukje boter, voeg hier bij de geraspte ui, de gewasschen en in stukjes gesneden tomaat en laat deze even op een zacht vuur gaar worden, voeg daarna de bloem toe, roer de kluitjes eruit, en doe hierbij Y\ L. van het pompoenwater. Roer bet sausje dan door een vergiet. Maak het af met de Maggi's Aroma en een klein beetje zout. Kook de eieren bard en snijd ze in schijfjes. Leg de pompoen-helft in een vuurvaste schaal, giet er een gedeelte van de saus in, daarna stukjes pompoen, schijfjes ei, weer saus enz. Bestrooi ze met paneermeel, geraspte kaas, stukjes boter en gebakte peterselie en laat zo in den oven bruin worden. Wat Yoghurt wel en niet is. Yoghurt is niet, wat het naar de mee ning van sommigen wèl is: „zure melk van een plantje, waarmee je (d.wz. met de melk) honderd jaar wordt. Het is ook niet een artikel, dat men thuis zelf maken kan door aan de melk een be paalde stof toe te voegen, die ontleend kan worden aan dat „plantje". Yoghurt is wel een (friscb zuur) melkproduct, doch de bereiding ervan is afhankelijk van enkele factoren, die voor een leek moeilijk te overzien zijn. De huisvrouw doet daarom verstandig het te betrekken van haar leverancier. Deze yoghurt wordt n.l. onder meer met behulp van z.g. reincultures bereid, waardoor een uitstekend product kan worden verkre gen. Dé gebruiksmogelijkheden zijn vele; men kan yoghurt o.m. al dan niet met room vermengd eten met beschuit en suiker of vruchten, men kan bet ook nuttigen uit een glas met wat (roode) limonade, verder in combinatie met sa lade, en tenslotte levert het behandeld als karnemelk, een smakelijke hangop. Maandag, 10 October 1938. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. NjCRV-Uitk. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Gbr. Lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Amst. Salonorkest. Om 12.30 Ber. In de pauze: Gram. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gram. 3.00 Causerie over ka merplanten. 3.40 Ber., hierna tot 3.55 gram. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gram. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gram. 6.30 Vragen uur. 7.007.15 Ber. 7.45 Reportage, ev. gram. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Gbr. Radiokoor m.m.v. solist. In de pauze: Gram. 9.30 Causerie „Réveil in de Islam?" 10.00 Ber. ANP. 10.05 Arnh. Orkestvereen. m.m.v. solist. 10.45 Gym nastiekles. 11.00 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n. 415.5 M. Algem. Progr., verz. door de VARA. 10.00 10.20 v.m. VPRO'. 8.00 Gram. Om 8.16 Ber. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Gram. 11.00 Dteclam. 11.20 „Fantasia". 12.00 Gram. 12.45 Or gel. 1.151.45 Gram. 2.00 Viool en piano. 2.30 Gram. 3.00 Verv. declam. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 6.00 „Es meralda"'. 6.30 Muzikale causerie met gram. 7.00 Discussie over de vereen voudigde spelling. 7.30 Piano. 8.00 Herb. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP. 8.10 VAR A-Orkest m.m.v. solisten. 9.15 De clamatie. 9.30 De Ramblers. 10.00 D'am- nieuws. 10.05 Ber. ANP. 10.10 Orgel en gram. 11.0012.00 Gram.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6