c. DE LEEUW Dagblad voor de Provincie Zeelan EERSTE BLAD. Duidelijk zeggen. Niets geleerd. Lederen Dames- en Heerenkleeding Buitenland. Binnenland. ZATERDAG 8 OCT, 1938 53c JAARGANG - No. 7 Onze nieuwe Prijscourant van wordt U gaarne GRATIS toegezonden Vllsslngsche str. 39-41, Middelburg. Tel. 669. Centrale commissie benoemd. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa Boekhandel J. J. F A N O Y, L ange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Liberale Staatsparty heeft in Prof. Telders een nieuwen voorzitter gekregen. Deze ziet voor 'het liberalisme nog toe komst. Er zijn er nu z.i. velen, die wel de liberale beginselen zijn toegedaan, maar die zich onthouden van liberaal stemmen. Dit kan anders worden, meent Prof. Telders, als men den mensohen maar duidelijk zegt waarom het gaat. „Wij moeten zoo verklaarde bij aan „Het Liberale Weekblad", den strijd te gen de kerkelijke coalitie met man en macht blijven voeren, maar niet aldus, dat wij voortdurend maar afgeven op de partijen, die thans tot de coalitie behoo- ren. Het is juist anders. Omdat onder hen, katholieken en protestanten, er zijn die in menig opzicht ons nastaan, is het, dat wij de scheidslijn, die door de coalitie wordt getrokken, kunstmatig en dus ver keerd achten." Bijzonder duidelijk is dit alvast niet. Prof. Telders spreekt van de „kerke lijke coalitie", die niet bestaat. Hij spreekt van een „kunstmatige scheidslijn" die volle realiteit is. Al evenmin duidelijk is wat Prof. Tel ders opmerkt over het verschil tusschen de liberalen en de anti-revolutionairen. „Ik meen, dat 'het verschil tusschen de anti-revolutionairen en ons in laatsten aanleg wordt bepaald door het Godsbe grip. Het is een. persoonlijk Godsgezag (dat intusschen ook naast andere over tuigingen in den liberalen kring wordt beleden) dat Dr Colijn op het oog heeft, wanneer hij spreekt van „andersoortig gezag". Ik voor mij geloof echter niet, dat de persoonlijkheid van het Godsbegrip voor de staatkundige opvattingen essen tieel is. Met èn zonder het geloof in een persoonlijk God kan men dezelfde i'deëele beginselen op staatkundig terrein toege daan zijn. Ik ben dus geneigd te meenen, dat de versdhillen, die zich hier voor doen, liggen op zuiver theologisch ter rein, en niet op dat ivan de ideologische structuur van liberale en christelijke po litiek." Hier wordt en dat is merkwaardig een tegenstelling die niet heet te be staan, duidelijk aangegeven. Maar voorts is er inplaats dat duidelijk gezegd wordt waarom het gaat, een po gen om de werkelijkheid te verdoezelen. Een pogen waarvan geen enkele anti- -revolutionair het slachtoffer zal worden. Maar dat toc'h een prikkel bevat om tel kens weer de beteekenis van de anti-revo lutionaire beginselen, duidelijk in het licht te stellen. Toen 'de vorige week in den Raad van Vlisisingen een voorstel aan de orde kwam betreffende subsidie voor een school voor -Christelijk Buitengewoon L. O., was het de heer Van Oorschot, die namens de sociaal-democratische fractie z-ijn ongenoegen uitsprak over dezen gang van zaken. Hij verklaarde het treurig te vinden, „dat ook voor dit 'onderwijs de schapen van de bokken gescheiden werden. Hier behoefde verschil van politiek en gods dienst toch geen rol te spelen." Wonderlijk betoog. Kinderen, die door bijzondere omstan digheden zeer bijzondere zorg behoeven en voor wie buitengewoon -onderwijs noodzakelijk moet worden geacht, zouden van Christelijk onderwijs verstoken kun nen blijven. Hieruit spreekt geen mindere belang stelling voor de misdeelde jeugd. Maar bet is wel een bewijs, dat heel de school strijd aan den -heer Van 'Oorschot en zijn politieke vrienden is voorbijgegaan, zon der dat zij: daaruit iets geleerd hebben. Intusschen zal hem wel gebleken zijn, dat zijn opvatting in de kringen van de voorstanders van het openbaar onderwijs niet gedeeld wordt. In meerdere plaatsen heeft men zich toch gehaast toen er van -de stichting van een school voor B.L.O. sprake was, pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een openbare school voor B.L.O. Voortgaand verzet tegen het kernbe ginsel der Revolutie: de souvereiniteit van den mensch met zij'n twee polen van ongebonden vrijheid en dwang, blijft onze roeping. Colijn. DIRECTE BESPREKINGEN BERLIJN-PRAAG? Vernomen wordt, dat rechtstreeksehe besprekingen tuschen Tsjecho Slowakije en Duitschland zullen worden gevoerd over de definitieve grenslijn. Naar te Praag opgemerkt wordt, schijnt het alsof gestreefd is naar een grenslijn, die zooveel mogelijk de voornaamste Tsje cho Slowaaksche spoorlijnen snijdt. Zoo snijdt b.v. de lijn van Pardubitz naar Brno driemaal uitloopers van het Duitsch grondgebied. De lijn naar Kositz in Sub Karpatiso'h Rusland snijdt vijf maal Duitsch grondgebied en eenmaal het Poolsch grondgebied. De bedoeling is dui delijk. In Tsjechische kringen achtmen het twijfelachtig of er sprake zal zijn van een volksstemming. Men ver wacht dat een regeling zal worden getrof fen, waarbij den weinigen Duitschers, die buiten de grens vallen wordt toegestaan te opteeren voor verhuizing naar Duitsch land, terwijl ook aan de Tsjechen facili teiten zullen worden verleend om naa<r Tsjecho Sowakije te verhuizen. De onderhandelingen met de Hongaren zullen waarschijnlijk dezelfde lijn volgen. Zij zullen wellicht tot een belangrijke volksverhuizing leiden. DUITSCHLAND GEEFT TURKIJE EEN CREDIET VAN 150 MILLIOEN MARK. 'Bij besprekingen, welke de laatste dagen tusschen den Duitschen rijksminister voor economische zaken en den Turkschen mi nister van economische zaken zijn gevoerd zijn de grondslagen vastgelegd voor een door Duitschland aan Turkije te verleenen crediet ten bedrage van 150 millioen rijks- mark. Dit crediet zal gebruikt worden voor de betaling van opdrachten van industri- eelen en militairen aard, benevens voor hestellingen op het gebied van openbare werken, e.d. De voor de uitvoering van een dergelijk verdrag noodig bijzondere bepalingen zullen in overleg tusschen de beide regeeringen worden vastgesteld. VERONTWAARDIGING TE PRAAG. Te Praag is de teleurstelling over de bepaling van de grens van de streken met een Duitsche bevolking van 51 pot., welke dadelijk aan Duitschland zouden komen, zeer groot. Men vraagt zich af, waarvoor en waai er nu nog een volksstem ming noodig is. De grens ligt maar 60 of 70 K.M. van Praag af. De conferentie van München blijlkt geen wezenlijke verandering gebracht te hebben in het geen de Duitschers te Go- desberg hadden geëischt. De spoorweg, welke het Tsjechische deel van het land met Slowakije verbindt, komt door Duitsch gebied te loopen. Ook verschillende Fransche bladen toonen zich hoogst verontwaardigd ever de besluiten van de internationale com missie te Berlijn. De Berlijnsche corres pondent van de Figaro (cons.) schrijft: „Wat moet men denken van het werk van de internationale commissie le Ber lijn? Het schijnt duidelijk, dat Tsjecho- Slowakije zooal niet alles, wat te Godes- berg voorzien was, toch tenminste heel wat meer zal moeten afstaan dan was voorzien in Je Fransch-Britsche voor stellen van 18 September. De Populaire spreekt over „een onge looflijke beslissing". Meer dan 800.000 Tsjechen komen op die manier onder het Duitsche juk, terwijl de commissie een volksstemming heeft opgelegd in de districten, waar i.116.000 Tsjechen wo nen, tegenover 144.000 Duitschers. L'Ordre (cons.) schrijft, dat „do inter- I nationale commissie een monster- achtige bedrieger jj" is. DUITSCHLANDS KOLONIALE EISCHEN. Geen riemen snijden van andermans leer. In bevoegde kringen te Berlijn heeft men met verontwaardiging kennis geno men van de uitlatingen in het Engelsche parlement en in de pers, waarin toespe lingen voorkomen op de mogelijkheid, dat Oud-minister mr P. J. Oud is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. in den loop van eventueele onderhande lingen over de teruggave van de vroegere D'uitsc'he koloniën, een ruiling ter sprake zou kunnen komen in dier voege, dat Engeland streken cadeau geeft, die het zelf niet bezit om in ruil daarvoor landen te behoud en, waar het geen recht op heeft. De Duitsche regeering heeft steeds ver klaard, dat het haar bij' de teruggave van de koloniën alleen te doen is om een kwestie van eer en van rechts herstel. Zij wil de koloniën terughebben, welke onrecht matig aan Duitschland ont nomen z ij n. Deze aanspraak van DuitscMand zou volkomen krachteloos worden, indien het zich daarbij inliet met eventueele ruilaanbiedingen gelijk boven aangegeven. Duitschland moet in zijn rechtmatig eigendom worden hersteld en verlangt niets wat eerst weer onrechtmatig van derden zou moeten worden afgenomen. <N. R. C.) DE TSJECHISCHE „MAGINOT-LINIE" DOOR DE DUITSCHERS BEZET. De Duitsche troepen hebben gisteren bezit genomen van het Westelijk gedeelte van de formidabele Tsjechische verdedi gingslinie. Deze versterkingswerken zijn onder toe zicht van Fransche militairen gebouwd en zij; vertoonen vele kenmerken van de Maginot-linie. D'e forten zijn gebouwd van beton ter dikte van lVs meter. Tot in alle hoeken en gaten wemelt het van machinegewe ren en kanonnen. Van binnen zijn zij niet meer dan een labyrinth van nauwe gan gen, die naar verscheidene kamers leiden, waarin zich schietgaten voor de kanon nen bevinden. De forten, die half onder den grond liggen, zijn in heuvels ingebouwd en ge heel omringd door stevig prikkeldraad en versterkt met anti-tankversperringen. In den top der forten bevinden zich kleine betonnen machinegeweernesten. Onmiddellijk nadat de Duitschers de forten over hadden genomen, posteerden zij1 er schildwachten en niemand mocht er binnengaan. Weer een bezit er bij, dat veroverd is in „heldhaftigen" strijd! Om trotsch op te zijn. DE SPAANSCHE KWESTIE. De opstandelingen tegen wapenstilstand. Er is sprake van een onderhoud tus schen Mussolini, Daladier en Chamber lain over een rpgeling van het Spaansche vraagstuk. De autoriteiten der opstande lingen wenschen dienaangaande haar houding te bepalen. Zijl achten het onaan vaardbaar, dat vreemde mogendheden in Spanje een wapenstilstand pogen op te leggen. Door den strijd te beperken tot de Spanjaarden alleen zou men tot een spoedige oplossing door de wapenen komen. De opstandelingen verlangen niet an ders dan een volledige militaire overwin ning, een andere regeling is voor hen niet mogelijk. In diplomatieke kringen verklaart men, dat de besprekingen te Rome over het Spaansche vraagstuk nog gedurende eenigen tijd zullen worden voortgezet. Volgens Britsohe kringen te Rome is bijl de besprekingen tusschen Giano en Lord Perth het terrein grondig geeffend voor een definitieve bespreking van wel omlijnde voorstellen, voordat het Brit- sche parlement weer bijeenkomt. Deze onderhandelingen, zoo meent men te weten, beoogen het tot stand brengen van een regeling in Spanje ge lijktijdig met de erkenning van het Ita- liaansche keizerrijk. De kloof tusschen de beide standpunten zou reeds aanzien lijk vernauwd zijn. Volgens een uit Burgos ontvangen be richt heeft Franco zich echter bereid ver klaard tot onmiddellijke terugtrekking van ongeveer dertig procent der vrijwil ligers, die aan de zijde der rechtschen strijden, hetgeen neerkomt op terugtrek king van in totaal ongeveer 10.000 man. BROOD IN PLAATS VAN BOMMEN. Twee vliegtuigen van Franco hebben eenige honderden pakken brood laten vallen boven de stad Alicante, welke zich nog in handen der regeering bevindt. Het afweergeschut vuurde hevig op de toestellen, die 2 a 3 minuten rondvlogen, en na hun last to hebben uitgeworpen, verdwenen. De autoriteiten van Alicante verklaar den later, „dat de bevolking zich om het brood niet bekommerde, aangezien het afkomstig was van dezelfde lieden, die den dood van honderden bewoners op hun geweten hebben". Het republikeinache blad Heraldo de Madrid schrijft, naar aanleiding van de tocht van de rechtsche luchtmacht bo ven Madrid waarbij eveneens pakken brood uitgeworpen werden: De Madri- leenen laten zich noch door bommen verslaan, nooh met brood winnen. De uitgeworpen vlugschriften zeggen, dat dit brood voor de vrouwen en kinderen is. En de bommen met schroot gevuld, die Madrid besproeien, voor wie zijn die dan? HITLER LICHT GEWOND. Opnieuw is er bij de bevolking op aan gedrongen, dat geen bloemen of andere voorwerpen in den auto van den Führer of zijn gevolg geworpen worden, daar Hitier gisteren door een in zijn auto geworpen bloemruiker licht aan het ge laat gewond is. VOEDSELSCHAARSCHTE IN DUITSCHE GARNIZOENEN. De Daily Telegraph and Morning Post meldt uit München: Hoewel de bezetting door de Duitsche troepen van de drie voornaamste Sudeten Duitsche districten vlot is geschied, heeft de militaire over heid ernstige tekortkomingen ontdekt bij het transport. De troepenbeweging in enkele bezette gebieden wordt belemmerd door een tekort aan motorvoertuigen. Dit is ook de reden waarom de burgerbevolking in de garni zoensteden in het rijk en in eenige bezet te gebieden te lijden heeft van een tekort aan levensmiddelen. Sinds een week worden te München geen boter of eieren meer verkocht. De troepenbewegingen en de transporten van legerbehoeften naar de Sudetengebieden gaan voor. HET MYSTERIE-BLUECHER. De maarschalk zou te Swerdlowsk in Siberië gevangen zitten. Gemeld wordt, dat maarschalk Blue- cher, voormalig commandant van 't -Sqv- jetleger in het Verre Oosten, is opgesloten te Swerdlowsk in Siberië. Tijdens het verblijf van Bluecher in de Oekraine zou daar onder de troepen een opstand zijn uitgebroken. De maarschalk wordt door de gepoe ervan beschuldigd, dezen opstand te heb ben aangestookt. In den loop van de laatste tien dagen moeten 43 generaals van het roode leger in het Verre Oosten tezamen met den ge- heelen generalen staf van Bluecher zijn gearresteerd. Zes politieke commissaris sen werden gefusilleerd. Een oproep van Bluecher aan het leger in het Verre Oosten, waarin de maar schalk Stalin beschuldigde van verraad aan de wereldrevolutie in China, Spanje en Tsjecho Slowakije, is in beslag geno men. Volgens te Moskou de ronde doende ge ruchten zouden 40 ambtenaren van de gepoe een huiszoeking hebben verricht bij den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof en omvangrijk materiaal hebben meegenomen. Korte Berichten. De melkprijs te Berlijn is met ge middeld 2 pf. per liter verhoogd. i De Zwitsersche bondsraad heeft be sloten voor den duur van drie maanden de publicatie, den verkoop en de ver spreiding van het Journal des Nations te verbieden. Deze maatregel is gegrond op een artikel van 30 September, waarin de conferentie van vier staatschefs te München een „Club van spekslagers" werd genoemd. Toscanini bij zijn vertrok uit Parijs naar Amerika. i Martinelli, tenor van do Metropolitan Opera te New York, neemt afscheid van den meester. VERKEERSFONDS. Bij Kon. besluit zijn in de centrale commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds benoemd: tot lid en voorzitter: Prof. Mr F. de Vries te Rotterdam; tot lid en plaatsver vangend voorzitter: Ir Th. M. B. van Mar ie, inspcteur-generaal van het verkeer te 's-Gravenhage. Tot leden: Mr H. van Manen te Zeist, L. H. Mansholt, Glimmen; P. A. Arriens, Hilversum; Prof. Ir H. van Breen, Den Haag; W. B. K. Verster, Rotterdam; Ir H. W. Sebbelee, Doetinchem; J. P. F. van Dooren, Tilburg; H. J. van Braam heek, Utrecht; T. P. Keijzer. Amsterdam; C. H. Robertus, Groningen; G. G. T. Sor- mani, Den Bolder; Dr Ir L. R. Wentholt, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat 'hoofd van den centralen dienst van wegen en bruggen, 's-Gravenhage; Mr Dr A. van Doornick, oud-thesaurier- generaal van het departement van finan ciën, 's-Gravenhage; Dr Ir M. H. Damme, directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie, 's-Gravenhage; Mr H. J. Silvergieter Hoogstad, administra teur hij het departement van Waterstaat, 's-Gravenhage; F. J. H. Geraets, referen daris bij het departement van Waterstaat Voorburg; H. H. Thoden van Velzen, luit. kolonel van den generalen staf, directeur van den etappen- en verkeersdienst, te 's-Gravenhage. Tot secretaris: Mr K. Vonk, secretaris van den Raad van Beroep voor bevrach tingszaken, Wassenaar. EXTRA-VERLOF VOOR MILITAIREN VAN DE lie BATALJONS. D'e Minister van Defensie heeft het vol gende bepaald: Aan -de helft van het personeel van de Hde bataljons der regimenten infanterie (regimenten grenadiers en jagers inbe grepen) en bet regiment wielrijders, als mede aan de helft van het personeel van het regiment kustartillerie en van de 3de en 4de compagnie van het korps motor- dienst kan een extra-verlof worden ver leend, aanvangende op> Zaterdag 8 Oct., na den dienst, en eindigende op Donder dag 13 Oct. 1938 (1ste reisgelegenheid), terwijl dit extra-verlof door de andere helft van het personeel van genoemde on- derdeelen kan worden genoten ivan Za terdag 15 October, na den dienst, tol Donderdag 20 October (1ste reisgelegen heid). Voor het korps politietroepen wordt deze aangelegenheid geregeld door den korpscommandant. DE NIEUWE BELASTING VAN TWEE PROCENT VAN HET INKOMEN. Invoering vermoedelijk niet voor Mei 1939. Zooals men weet 'heeft de minister van Financiën in de Millioenennota een nieu we belasting van twee procent van het inkomen, waar mogelijk te heffen bij de bron, aangekondigd. Men verwacht in belastingskringen, dat de wet niet voor Mei 1939 in werking zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of deze dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. De wet is op het Ministerie nog in de maak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1