Japan, de petroleum en Nederlandsch-lndië. Land- en Tuinbouw Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. Het October-nummer van „Onze Vloot" ontleent een en ander aan een artikel van den Duitschen luit. t. zee Hissink, verschenen in Marine-Rund- sohau. Na te hebben gewezen op de Japan- sche oliebehoeften zegt deze schrijver o.m.: Het totale Japansche olieverbruik be draagt in vredestijd meer dan 3 millioen ton per jaar. Hiervan kan in het buiten land ten hoogste 8 pet. gewonnen wor den, Japan is daarom op vreemde olie bronnen aangewezen, zoolang het in an dere gebieden nog geen equivalent ge vonden heeft. De grootste oliebehoefte wordt gedekt door de Vereenigde Staten, Nederlandsch-lndië en het Russische Noord-Sachalin. Belangrijk zijn voor Japan boven alles de olievoorraden van Nederlandsch-lndië; immers de jaarlijk- sche oliecapaciteit van deze gebieden be draagt 4.7 millioen ton. Niet lang ge leden zijn ook in Nederlandsch-Nieuw- Guinea olielagen gevonden, waarvoor Japan belangstelling toont. Het streven van Japan zijn invloed in deze gebieden te versterken is verklaar baar, aangezien deze oliebronnen nog in het strategische machtsbereik van Japan liggen. D'e springplank hiervoor vormen de vroegere Duitsche Zuidzee-eilanden; immers zij zijn als een speer (het ver lengstuk der Bonin- en Vulkaaneilan den) gericht op Nieuw-Guinea, waarvan de Palau-eilanden de spits vormen. Hoe belangrijk deze eilanden voor de strate gische positie van Japan zijn heeft Admi raal Soejetsoegoe uitgesproken: „De man daat-eilanden vormen de sleutelstelling der Japansche maritieme verdediging. Japan zal deze eilanden onder alle om standigheden pogen te behouden", De afstand van Palau tot Nieuw-Guinea be draagt 500 zeemijlen, tot de Nederland- sche oliehavens van Tarakan en Balik- Papan, aan de Oostkust van Borneo, 900 zeemijlen. Japan is zich van de noodzakelijkheid van den olieaanvoer uit Nederlandsch- lndië bewust. De voor Japan bestemde olie wordt voornamelijk in marinetank schepen vervoerd. De Japansche oor logsmarine heeft een grootsch programma opgesteld dat voorziet in den nieuwbouw van tankschepen met een gemiddelde snelheid van 20 zeemijlen. Ieder zee officier moet eenmaal in zijn loopbaan in Borneo zijn geweest, om de olieha vens en de daar ter plaatse uit een scheepvaartkundig oogpunt moeilijke wa teren te leeren kennen. Het is verklaarbaar, dat Japan de zeewegen naar de oliehavens zoo moge lijk poogt te beveiligen en doende is zijn invloed op zulke gebieden uit te oefenen, door welke deze toevoerwegen kunnen worden bedreigd. Uit deze overwegingen richt zich de Japansche belangstelling sedert korten tijd op de Chineesche pro vincie Foekien aan de westelijke zijde van straat Formosa, teneinde die be langrijke verbindingspoort aan beide oevers te kunnen beheerschen. Daarmede zou Japan dan tevens de controle over alle naar Sjanghai of naar de Oost-Ghi- neesche zee en de Gele Zee leidende zee wegen kunnen uitoefenen. str. 22; J. Noordsij, controleur, van Rot terdam, Wijngaardstr. 45; D. Kesselaar, betonwerker, van Kloetinge, de Ruijter- laan 40; H. P. Loneux, bankwerker, van Antwerpen, Schipperswegeling 6; Th. A. v. d. Peijl, zonder beroep, van B. op Zoom, v. d. Spiegelstr. 11; G. M. v. d. Graaf, huishoudster, van Kruiningen, Oude Singel, 81; S. G. Zuijdwegt, dienst bode, van Rilland-Bath, Westwal 22; Wed. G. Stoel, zonder ber., van Rotter dam, Couwervestr. 54 c; D. Remijnse, dienstbode, van Zaandam, Couwervestr. 48; J. K. Oostdijk, dienstbode, van Zand- voort, Voorstad 32; Wed. P. Tilroe en gezin, zonder beroep, van Kloetinge, Wilhelminastr. 88; F. v. d. Peijl en vrouw, zonder beroep, van Aalst, West- wal 28; M. P. Schrijver geb. Versé en kinderen, van Amsterdam, Zusterstr. 20. Vertrokken: W. Keers en gezin, opz. teekenaar, van Middelb. str. 17 naar Breda; J. Ramondt geb. v. d. Kreeke, zonder beroep, van Gr. Markt 12 naar Rozenburg; M. Zuiddijk en gezin, koop man van 's H. H.kinderendijk 25 naar Kloetinge; J. Smit en gezin, leeraar, van Leliestraat 50 naar Kloetinge; W. Ka- kebeeke, Dir. Bath-polders, van Tulpstr. 80 naar Rilland-Bath; M. Sustronk en gezin, koopman, van Kloetingscheweg 20 naar Rotterdam; Wed. J. van Alten en gezin, zonder beroep, van Zaagmolenstr. 15 naar Arendskerke; A. J. Franken en gezin, schoenmaker, van Ossenhoofdstr. 1 naar Amsterdam; M. Verburg, onder wijzer, van Magdalenastr. 3 naar 's Gra- venhage; N. M. Kooman, reiziger, van Sehengestr. 1 naar Kloetinge; I. J. G. v. Velsen, z. ber. van Scheldestr. 43 naar St. Maartensdijk; H. Schulz, leerl. ver pleegster, van Voorstad 79 naar Oostka- pelle; L. Zwartepoorte, leerl. verpleger, van Keizersdijk 16 naar B. op Zoom.; P. B. H. Hoornick, slooper, van Wilhel minastr. 4 naar Breda; A. M. Tromper geb. Buise, zonder beroep, van Zuid- vlietstr. 4 naar Vlissingen; A. Remijnse, schildersknecht, van Couwervest. 48 naar St. Laurens; Tj. Koning, z. ber. van 's H. H.kinderenstr. 72 naar Breda; M. A. M. Schneider, leerares, van Oude Vischmarkt 2 naar Den Haag; A. D. Kempe, dienstb., van 's H. H.kinderen str. 1 naar Terneuzen. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen; Pieter Zuidijk ien gezin, radiomonteur uit Goes, Heernisseweg B 54; Ma. Versluis, zonder beroep uit Wissen'kerke, Heernisseweg B 54; Jako'b Smit en gezin, leeraar R. H. B. S. uit Goes, Kloetinscheweg B 136; Marinus 'Zuidijk, koopman in manufac turen, en gezin uit Goes, 's-Gravenpolder- scheweg G 13b. Vertrokken: Ja. J. J. Koeman, leerling verpleegster naar Bergen op Zoom, Vre derust; Eh. Maartense, 'hulp i. d. huis houding naar Goes, Schengestraat 2; G. van Zweden en gezin, graanhandelaar, naar Goes, J. A. van der Goeskade 43; Pa. Sinke, zonder beroep, naar Wol- faartsdijk, Westpolder D 26; D. Kesse laar, betonwerker, naar Goes, M. A. de Ruyterlaan 40; J'a. P. van Houte, zonder beroep naar Amsterdam, 2 de Helmerstr. 6; Ja. G. S. Wagenaar, leerling verpleeg ster naar Zandvoort, P. Lood Boulevard; Pa. Geelhoed, dienstbode naar Rotterdam, Statenweg 34; Wed. P. Tilroe-Torbijn en gezin, naar Goes, Wilhelminastraat 68; Ma. Korstanje, hulp i. d. huishouding, naar Amersfoort, Prinses Marie laan 30. Kapelle. Loop der bevolking over de maand September 1938. Ingekomen: Je. Kloosterman van Colijnsplaat naar Ka pelle A 184; Je. Vleugel van Wemeldinge n. Kapelle A 299a; G. C. de Jager van Den Helder n. Biezelinge D 139; A. Lou- werse van Vrouwenpolder n. Biezelinge D 59; Je. Verhaagen van Kruiningen n. Kapelle A 373; Ja. Komejan van Krui ningen n. Kapelle G 3; Joh. Kornejan van Kruiningen n. Kapelle A 287; J. J. Pikkaart van Rotterdam n. Kapelle A 18. Vertrokken: Da. Braamse van Kapelle A 236 n. Bergen o. Zoom; Ne. Ja. Schip per van Kapelle B 28 n. Capelle a. d. IJssel; Chra. Kloosterman van Biezelin ge E 29 n. Colijnsplaat; Ca. Sonke van Biezelinge D 28 n, 's H Arendskerke; La. M. Hundersmarck van Biezelinge n. Kruiningen, H&nsweert; Ca. E. J. Groenleer van Kapelle A 140 naar Mid delburg; Pa. Butler van Biezelinge D 98 n. Goes. Wolfaartsdijk. Uitslag bloemententoon stelling van de kinderen der Openbare lagere school Salvia's: le pr. Hanny Mol; Coleus: le pr. Koos Klompe; 2e pr. Pietje Flipse; Begonia's; le pr. Jacob v. Strien; 2e pr. Leny Mol; Fuchsia's: le pr. Jo'han Mol; 2e pr. Jannetje Kaaiste'ker; 3e pr. Rinus v. d. Velde; Kleine Begonia's: le pr. Ko van Boven; 2e pr. Rika Zweedijk; 3e pr. Marien Gelok; Geraniums: le pr. Corry v. d. Velde; 2e pr. Jo van Liere; 3e pr. Martina Kaboord; 4e pr. Riek Broyl. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand September 1938. Ingekomen: A. Penne en echtg. van Kruiningen n. Dorpsstr. B 211; L. A. Vermeulen van Breskens, J. B. Bordewijk van Kampen, A. J. Meijer van Rotterdam, allen naar Oranjeboomst. B 88; G. Borger van Het bezoek van Adolf Hitler aan het land van Eger in het Sudetenland. De menigte langs den weg was geestdriftig in haar begroeting. PENSIOENWET SPOOR WEG-AMBTENAREN. De Tweede-Kamerleden Van Braambeek en Hermans heb ben op het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 een amendement voorge steld, waarvan de bedoeling is de pensioenen, die reeds als gevolg van het tegenwoordige artikel 80a op een lager peil zijn vastgesteld, opnieuw te berekenen en om dit artikel buiten werking te stellen voor de pensioenen, die nog moe ten worden toegekend. 17. De Engelsche kust kwam in zicht, ma jestueus verhieven de krijtrotsen zich uit het water, hel opstokend tegen de blauwe lucht. Van Dover naar Folkestone ging het vlak langs den voet der rotsen. Toen Kees de eerste voet op Engelschen bodem zette, was hij weer heelemaal de oude. Nu konden de avonturen beginnen. 18. Folkestone is een prachtige badplaats. Kees en zijn vader bleven hier overnachten om den volgenden dag met den trein ver der naar Ashford te gaan. Ze wandelden langs het strand en toen ze moe werden zochten ze een hotel op en bespraken kamers voor den nacht. Kruiningen naar Brouwerijweg A 50 o; P. Zandee en gezin van Vlissingen naar Nieuwen dijk G 84. Vertrokken: M. v. d. Berge van Brou werijweg A 50 naar Rotterdam, Schie- damscheweg 316 c; Wed. J. FluijitWis sel van Bonzijweg G 22 naar Bergen op Zoom, Steenbergschestr. 3; J. Vleugel v. Z. Achterweg A 57 naar Kapelle-Z, Dijk- welschestr. A 299a; S. de Schipper van W. Kanaaldijk B 125 naar Amsterdam, Nieuwe Kerkstraat 125; J. J. Vermerris van N. Achterweg B 244 g naar Vlissin gen, Boul. Evertsen 30; J. Hoogesteger van Kortstraatje A 2i6 naar Sijbekarspel, Benningbroek B 89; F. J. Hoogesteger en gezin van W. Kanaaldijk G 4c naar Sijbekarspel, Benningbroek B 89; J. Bras van Hooge Weg A 8 naar Rotter dam, Bloemkweekerstr. 8 a; M. Hooge steger en gezin van Dorpsstr. B 210 naar Middelburg, Pottenbakkerssingel 4. WALCHEREN. Rittem. Loop der bevolking over het derde kwartaal 1938. Ingekomen: D'. Blok van Koudekerke; D. L. D'orleijn van Middelburg; J. Dom misse van Middelburg. Vertrokken: A. de Pagter naar Vere; M. Dtekker naar Koudekerke; W. Naere- bout naar 0.- en W.-Soeburg; B. Schout naar O.- en W.-Soeburg; J. Hoogeste ger naar Terneuzen; P. Dorleijn naar N.- en St. Joosland; D. L. Dorleijn naar O.- en W.-Soeburg; K. Ovaa naar 0.- en W.-Soeburg. Zoutelairide. Gemeenteraad. Aansluiting aan de water leiding. Dinsdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Dhr Maljaars was af- wezig. Gedep. Staten hebben de rekening der gemeente over 1936 vastgesteld. Dn Pau- luswegbelasting is door de Kroon goed gekeurd. Op voorstel van B. en W. werd besloten om dhr J. Verhaagen alhier, die in beroep wenschte te komen tegen een, aan dhr A. Janse, timmerman alhier, verleende bouw vergunning, niet ontvankelijk te verklaren omdat hijzelf niet de houder der vergun ning is. Benoemd werd tot werkvrouw der ge meente Mej. K. Kodde-de Visser. Dhr D. J. P, Smit te Soeburg werd benoemd tot bouwkundige der gemeente met ingang van 16 Mei 1938. In den laatsten tijd bereikten B. en W. telkens klachten, dat het slachthuis niet goed werd gereinigd na het gebruik. Op voorstel van B. en W. is daarom besloten de verordening op het gebruik van net slachthuis aan te vullen met een bepaling die den gebruiker verplicht om na het ge bruik het slachthuis behoorlijk te reini gen. B. en W. stelden voor om in beginsel toe te treden tot de N.V. „W. M. Z." en om in beginsel de garanties te verleenen, voor den aanleg eener drinkwaterleiding door genoemde Maatschappij. Hierop volgde eenige bespreking over de noodzakelijkheid van rioleering, als ge volg van de aansluiting op de Waterlei ding en over de kwaliteit van het water, dat men eventueel zal krijgen. De voorzitter zeide, dat B. en W. vau meening zijn, dat rioleering op de water leiding moet volgen, maar dat het ge- wensoht is de rioleering tegelijk met de verbetering van den weg door de kom der gemeente aan te leggen en dat aan de kwaliteit van het water strenge eischen zullen worden gesteld, opdat de ingezete nen deugdelijk water zullen krijgen. Hel voorstel van B. en W. werd z. h. st. aan genomen. Besloten werd de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet tfoor de Chr. school over het jaar 1936 te bepalen op f 8,65 per leerling en in totaal op f 1063,95. D'e begroeting Burg. Armbestuur voor 1939 werd goedgekeurd. Besloten werd de kosten voor het Bij®. Onderwijs in deze gemeente voor 1939 op f 9,50 per leerling vast te stellen. De gemeente-begrooting voor 1939 werd vastgesteld. Rondvraag. Dhr De Wolf zou gaarne zien, dat er paal en perk gesteld werd aan het kampeeren in de gemeente, omdat de pensionhouders en de verhuurders van woningen en kamers er schade door lijden en ook de zedelijkheid er onder lijdt. De voorzitter antwoordde hierop, dat de Raad het kampeeren niet mag verbieden om daardoor een bepaalde groep van inwo ners te bevoordeelen, maar wel mag de Raad tenminste het kampeeren in bepaal de gedeelten der gemeente verbieden, om reden van openbare orde en zedelijkheid. Dhrn Verhage en Koppejan gevoelen niets voor een kampeerverbod. De voorzitter deelde nog mede, dat een vergunning van den burgemeester om in een deel der ge meente te kampeeren, noodig is, welke vergunning alleen wordt afgegeven, in dien de aanvrager in het bezit is van een kaart van de Kampeerkaartencentrale. i De Bazaar voor de Muziekvereen. al hier „Luctor et Emergo", heeft netto op gebracht f 652. (Belangeloos bericht.) Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Jubileum Ir <G. J. Droogendijk. Vrijdag 7 October zal het 25 jaar gele den zijn, dat ir G. J. Droogendijk, Rijks- landbouwconsulent en directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, werd benoemd bij1 den Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Van 19131918 was hij verbonden als leeraar aan de Middelbare Landbouw school en rijkslandbouwwinterschool te Groningen, terwijl hij in deze functie te vens was belast met het toezicht op het lager landbouwonderwijs in Noordelijk Groningen. In 1918 werd hij overgeplaatst naar het departement van Landbouw, waar hij1 tot 1924 werkzaam was onder leiding van den toenmaligen inspecteur van den landbouw, wijlen I. G. J. Kakebeeke. Tij diens zijn werkzaamheden aldaar trad hij tevens op als secretaris van de Rijks commissie voor ontwatering. In 1924 werd de heer Droogendijk be noemd tot Rijkslandbouwconsulent te Dordrecht, waar hij tevens ook les gaf aan de Rijkslandbouwwinterschool. Vanaf 1924 is hij bestuurslid van de vereeniging De Biesbosch, welke functie hij1 nog steeds vervult. Bij de inpoldering en het in cultuur brengen van de droog gelegde gronden, heeft hij als adviseur een werkzaam aandeel gehad. In 1935 werd hij benoemd tot rijks landbouwconsulent te Goes en tevens be last met het directoraat der rijksland bouwwinterschool aldaar. Voorts is de heer Droogendijk advisee- rend lid van het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappijl en van het bestuur van den Keurings dienst Zeeland, terwijl hij zitting heeft in tal van commissiën, welke zich toeleg gen op de bestudeering van een speciaal technisch onderdeel van den landbouw. Het zal hem ongetwijfeld voldoening hebben geschonken, dat de belangstel ling van de Zeeuwsche landbouwende be volking voor de rijkslandbouwwinter school te Goes de laatste jaren stijgende is. Tijdens zijn directoraat heeft deze school haar goeden naam, die zij als onderwijsinrichting in Zeeland had, ten volle weten te handhaven. Vrijdag 7 October 1938. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. Al gemeen Progr., verz. door de NCRV. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., Gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 •Gram. 11.15 Viool met piano. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 1.00 „Quintolia" en gram. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Gram, 3.20 Rot- terd pianokwartet en solist. Ga. 3.55 Ber. 3.554.00 Pauze. 4.50 Gram. 5.30 Orgel. 6.30 Voor tuinliefh. 7.00 Ber. 7.15 Liter, causerie. 7.45 Reportage, event. Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest, solisten en declama tie. 9.30 Gram. 10.00 Ber. ANP. 10.05 NCRV-orkest. 10.45 Sportpr. 11.00 Gram. 11.5012.00 Schriftl. HILVERSUM II. 415.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO'. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.ÖO VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO'. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram. Om ca. 8.16 Ber. 10.00 Morgenw. 10.20 Declam. 10.40 Viool en piano. 11.10 Verv. declam. 11.30 Orgel. 12.00 Gram. Om 12.15 Ber. 12.30 AVRO- Amusementsorkest en soliste 1.15 D'e Palladians. 2.00 Causerie „De tuin in October". 2.30 Zang met piano. 3.00 En semble Bartho Decker. 4.00 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda en so liste. 5.50 Causerie „Ome Jan van Zut- phen 75 jaarl" 6.00 „The Ramblers". 6.30 Orgel. 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie". 7.20 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „D'e kerk nu aan het werk". 8.00 Piano. 8.30 Causerie „Onze vrienden in Amerika". 9.00 Fragmenten uit „Grafin Maritza", operette. 10.15 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.35 Damn. 10.40 Avondw. 11.00 Piano. 11.30 en 11.55—12.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 7 October: Meest matige, aanvankelijk tijdelijk nog krachtige wind, uit W. richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, la ter opklarend, aanvankelijk nog regen buien met kans op onweer of hagel, weinig verandering in temperatuur. Stand van gistermiddag 3 u.: 754. Licht op voor fietsers: Vrijdag 6 u. 6 min. L - 'Ê0Ê; Adolf Hitler in gesprek met een der leiders van de Sudetenduitsche vrijcorpsen tijdens zijn bezoek aan Asch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6