Amstel Pilsener of Amstel Münehener - aan U de keus! Het gevaar der StaatsvergoÉg. Gemengd Nieuws Steun aan kleine boeren. Telegrammen. Maak Uw avonden gezelligU heeft het in Uw eigen handWant - zooals U weet - zijn er voortaan Dubbele Amstel Stoopen met Amstel Pilsener, zoowel als met Amstel Münchener! Dubbele Aas tel Stoop, inhoud 5 Liter Amstelbier (Pilsener of Münchener) f. 2.^® Alléén verkrijgbaar bij Uw bierhandelaar l BEURSBERICHTEN. vorige koers heden H. V. A. 471 N.-I. Handelb. 131 Philips 241 Unilever 146 A. K. 431/8 Amst. Rubber 237 Kon. Olie Deli Mij- Scheepv. Unie 120% Kon. Boot 120% 3% Ned. '38 101% 478 132 249% 140% 447/s 242% 344 349%-% 285% 292 123% 124% 101% 100 471/« 28 473/ie 6 39s/a 12% 34% 6 2lVs 10% 125/8 389/i» 27 8% 14 233/s 100 451/s 263/s 45% 57/8 38Vs 115/8 33 5% 3 °/o Ned. '37 U. S. Steel Anaconda Bethl. Steel Cities Serv. Intern. Nickel Shell Union Kennecott Radio Gar Foundry 19% Tidewater 103/ib Midcont. Oil 12% Gen. Motors 37l/s Am. Einka 26 Am. "Wat. Works 7 Rep. Steel 141/s Cont. Oil 21% De beurs was vast en ook Londen was gunstig gedispo neerd, welke stemming in 'hoofdzaak gebaseerd was op het oeconomische herstel in Amerika. Op de locale afd. was spe ciaal Philips vast en pl.m. 9 pet. hooger. De overige hoofdfondsen pl.m. 5 pet. be ter. De ruhberaandeelen waren ook vast speciaal de D'eli Ba tavia en Indische Rubber Cie met koerswinsten van 9 pet. Het artikel was te Londen op 810/io onveranderd. De Nivas verkocht weer pl.m. 18500 ton suiker. De Amerikanen waren me de gunstig gedisponeerd met wat meer vraag dan vorige dagen; speciaal Staal, Koper en Automobielwaarden. Op de Staatsfondsenmarkt was Youngleening vast, onze Staatsfondsen goed prijshou dend met eenige vraag voor 1938. AMSTEL BROUWERIJ In de „Nederlander" wijst de heer J. J. Schokking op 't gevaar van de groei ende staatsmacht: „De wereld verkeert in een toestand die noch als oorlog noch als vrede kan worden gekenmerkt. Hij lijkt het meest op een oorlog zonder daadwerkelijk ge bruik van militaire geweldmiddelen. On der een dergelijken toestand verkrijgt, evenals in een ten volle uitgebroken oor log, de Staat overal hoe langer hoe groo- ter macht. In verschillende landen stre ven de Regeeringen er welbewust naar de staatsmacht gestadig hooger op te voeren; alle middelen van propaganda, massaregie en jeugdvorming worden te baat genomen om aan het volk de over tuiging bij te brengen, dat het zoo hoort. Elders, zoo in Nederland, wordt het aangroeien van de staatsmacht aan vaard, eenerzijds als een noodzakelijk kwaad, anderzijds in het besef, dat zulks gerechtvaardigd is. Van den Staat wordt ten onzent aangenomen, dat hij zijn macht in de eerste plaats zal gebruiken ter bescherming van de geestelijke goede ren der natie en van de tot die natie be- hoorende indivi duën, terwijl men erkent dat de geestelijke goederen de bescher ming van een krachtigen Staat onder de thans bestaande omstandigheden drin gend behoeven. Verondersteld wordt al- zoo, dat de staat zal opkomen voor de vrijheid der gewetens, van de vrijheid om God te dienen, naar de inspraak van eigen geloof en overtuiging. Allerwege echter, waar de Staatsmacht toeneemt, ziet men, dat de Staat neiging vertoont zichzelf te stellen op de plaats, die aan God alleen toekomt. Helder komt di uit, waar het oefenen van geweld tot een leer is verheven dan is reeds ter stond uitgemaakt, dat alleen het Staats geweld 't juiste geweld kan wezen. Doch ook, waar zulk een leer niet bijvoorbaat wordt omhelsd, of zelfs nadrukkelijk be streden, brengt het stelselmatig aan wassen van de Staatsmacht op den duur voor het geestelijk leven gevaren mee, die slechts met de alleruiterste inspanning kunnen worden bezworen." AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Gisternacht om ruim 2 uur is in de gemeente Waddinxveen een aanslag ge pleegd op den 34-jarigen rijksveldwach ter C. v. d. Hoef. Op een afstand van drie meter is een schot op hem gelost, waardoor zijn rechterbovenarm geheel werd verbrijzeld. De veldwachter was op onderzoek naar een paar stroopers. "Waarschijnlijk heeft een van hen op den veldwachter gescho ten. V. d. H. heeft zich nog naar den weg weten te sleepen en is daar blijven lig gen. Hij werd om 5 uur gevonden door een bakkersjongen. Deze heeft de rijks politie gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en den getroffene liet over brengen naar het ziekenhuis te Gouda. De arm zal vrij! zeker geamputeerd moeten worden. Twee personen zijn gearresteerd. Van der Hoef was met een collega des nachts op surveillance geweest in den Zuidplaspolder. Om twee uur gin'gen beiden uit elkaar en zocht ieder zijh wo ning op. Op Waddinxveensch grondge bied heeft bovengemelde aanslag plaats gehad. V. d. Hoef was nog pas korten tijd bij de Rij'ksveldwacht. Vier maanden geleden is hij! van de gemeentepolitie te Dordrecht bij de rijksveldwacht te Wad dinxveen gestationneerd. Van der Hoef is gehuwd en vader van twee kinderen. Zijh toestand was gisteravond zeer zor gelijk. Uit het onderzoek, dat den geheelen dag heeft geduurd, is gebleken, dat beide verdachten aan het stroopen waren, toen de aanslag geschiedde. Veldwachter Van der Hoef, die het tweetal had opgemerkt, liep op hen toe om te zien, wat zij ter plaatse uitvoerden. Op enkele meters af stand keerden de stroopers zich om en losten enkele schoten op den veldwach ter, waardoor deze in den bovenarm werd getroffen. Ernstig gewond viel hij' neer, 'De daders namen ijlings de vlucht, zonder zich om het slachtoffer te bekom meren. Auto rijdt op een tilbury. Te Etten heeft een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. De familie L. uit Hoe- xen, bestaande uit man, vrouw en vol gassen zoon, begaf zich per tilbury van Breda huiswaarts'. Bij wijze van achter licht had men achter aan het rijtuigje een electrische zaklantaarn bevestigd en daaromheen een rooden zakdoek gewon den. Bij dén Bremberg kwam hun een auto achterop. De bestuurder bemerkte tenge volge van het slechte achterlicht den wa gen pas toen hij dezen zeer dicht gena- nerd was en hoewel hij met matige snel heid reed, kon hij een botsing niet meer voorkomen. L. en zijn zoon werden van het rijtuig op den weg geslingerd, waar bij den eerste een arm uit het lid werd gerukt, terwijl de zoon lichte kneuzin gen opliep. Ernstiger evenwel was de vrouw eraan toe. Zij was tusschen het yernielde wagentje blijven hangen en bleek een hersenschudding en ernstige inwendige kneuzingen te hebben opge- loopen. In zorgwekkenden toestand moest zij naar het ziekenhuis te E'tten worden vervoerd. Aan de gevolgen bezwe ken. De heer S. uit Breda, die Maan dag j.l. nabij Bergen op Zoom met zijn motorfiets op een stilstaande auto is ge reden en daarna in bewusteloozen toe stand naar het Gasthuis te Bergen op Zoom was vervoerd, is gistermiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De man was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Windhoos boven Maas sluis. Gisteravond omstreeks zeven uur trok een windhoos over Maassluis, welke slechts korten tijd. duurde, doch op verschillende plaatsen in de binnen stad materieels schade aanrichtte. In enkele straten vlogen honderden dakpannen, enkele schoorsteenen en dakramen van de daken. Ruiten zijn vernield en eenige gedeelten van glazen daken zijn losgerukt en op straat ge worpen. Niemand kreeg letsel. Nieuwe regeling. Inzake tewerkstelling op eigen bedrijf. De minister van Economische Zaken en Sociale Zaken hebben, uiT overweging dal het noodzakelijk is den bijzonderen be drijfssteun aan de kleine boerenbedrijven in den vórm van tewerkstelling van grond gebruikers op eigen bedrijf, ook voor 1939 te doen plaats hebben, daarvoor een nieuw reglement vastgesteld, dat 1 Januari 1939 in werking treedt. Volgens dit reglement kunnen voor te werkstelling op eigen bedrijf in aanmer king komen: Alle grondgebruikers, wier bedrijfs-in- komsten meer dan f 4 per week bedragen, behoudens: 1. Grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan f 4, doch minder dan f 7 per week bedragen en die den leeftijd van 66 jaar bereikt of overschreden hebben, indien een plaatsvervanger aanwezig is. In dat geval kan bedoelde plaatsvervan ger voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen; 2, Grondgebruikers, wier bedrijfsinkom- sten meer dan f4,doch minder dan f 7,per week bedragen en die weduwe zijn, indien een plaatsvervanger aanwe zig is. In dat geval kan bedoelde plaats vervanger voor tewerkstelling op eigen bedrijf in aanmerking komen; 3. Grondgebruikers, die lichamelijk niet in staat zijn hun bedrijfje naar behooren te bewerken, of niet in aanmerking ko men zich bij de bureaux voor arbeidsbe middeling te laten inschrijven, voor zoo ver zulks ingevolge de bepalingen van dit reglement noodzakelijk is; 4. Grondgebruikers, die een bedrijfje exploiteeren, dat, berekend naar den toe stand en omstandigheden, waarin het op 1 November 1937 verkeerde, niet voor de kleine boerenregeling in aanmerking zou zijn gekomen; 5. Grondgebruikers, die geen ingezetene zijn van het Rijk der Nederlanden. Aan de grondgebruikers, die voor te werkstelling in aanmerking 'komen, wordt in beginsel een totaal inkomen van f 9. per week verzekerd. Dit inkomen wordt: 1. Indien het gezin uit niet meer dan zes personen bestaat, verhoogd met f 0,15 voor ieder gezinslid boven de twee; 2. Indien het gezin uit meer dan zes personen bestaat, verhoogd met f 0,15 voor vier gezinsleden boven de twee, en met f0,40 voot ieder gezinslid boven de zes. HET CENTRAAL BUREAU BOEKT EEN RECORD-OMZET. Uit 'het jaarverslag van het Centraal Bureau, de centrale aankoop coöperatie van den landbouw, blijkt, dat dit lichaam zijn omzet zag stijgen van 948 millioen kg. veevoeder, kunstmest en brandstof in het boekjaar 19361937 tot 1102 in het jongste boekjaar, dat is dus met ruim 16 pet. De geldelijke omzet steeg van f 45.6 op f 56.5 millioen of 24 pet. De omzet was verdeeld in: 568 millioen kg. kunstmest (52 pet. van den totalen omzet), 455 millioen kg. veevoeder en zaaizaad '(41 pet.) en 78 millioen kg. brandstof (7 pet.). Het aantal in het C. B. vereenigde aankoop-coöperaties bedraagt 520, om vattende 65.000 boeren. Met den bouw van districtsmagazijnen en silo"s wordt voortgegaan; te Rotter dam zal de fabricage van mengkoekjes ter hand Worden genomen; een proef- boerderij en laboratorium zal op 't land goed „de Schothorst" nabij' Amersfoort worden 'gevestigd; inrichting van een eigen veredelingsbedrijf is in voorberei ding. Daartoe is aangekocht voor ruim f 36.000 'het kweekbe- d r ij f van Ir C. Koopman te Z i e- riksee met alle rassen, stam men enz. Binnenkort zal het C. B. met twee eigen origineele tarwerassen op de markt komen. Ten slotte zal de voorziening met landbouwwerktuigen ter hand worden genomen. De omzet van pluimveevoeder is ge daald. T'e Kolhorn is, op advies van Prof. Sjollema, een proef'drogerij voor lucerne en gras opgericht. De quantitatieve omzet 1102 mil lioen kg. is de grootste geweest in de 39 jaren van het bestaan van het C. B.; de geldelijke omzet 56V2 millioen staat nog slechts 4 millioen of 7 pet. be neden die in het topjaar (hooge prijzen) 19281929, toen de omgezette 'hoeveel heid 770 millioen kg bedroeg. BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. DEN HAAG. De regeeringspersdiensl meldt: Dezer dagen is de publicatie te ver wachten van 't Koninklijk Besluit, waar bij Mr P. J. Oud, oud-minister van Fi nanciën, lid van de Tweede Kamer, met ingang van 15 October a.s. is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN ONS LAND. AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal Z. M. Koning Leopold van België, die de volgende maand als gast van H. M. da Koningin een officieel bezoek aan ons land zal brengen, op Maandag 21 No vember a.s. in den namiddag per trein te Amsterdam aankomen, waar hiji aan het Centraal Station zal worden ontvan gen en zich in een plechtigen stoet naar het paleis zal begeven. Op Woensdag 23 November vertrekt de Koning uit Am sterdam om via een kort bezoek aan Den Haag naar Brussel terug te keeren. DE VERVALSCHING TE SCHAGEN. AMSTERDAM. Het Gerechtshof heeft vanmorgen arrest gewezen in .de straf zaak tegen den oud-wethouder en accoun tant te Schagen J. S., en den manufactu rer J. G. B. aldaar. Aan B. was ten laste gelegd opzettelijke vervalsching', waarbij de oud-wethouder hem als accountant van advies dien de. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde S. tot 8 mnd. en B. tot 3 mnd. gev. straf. Beiden zijn van dit vonnis in hooger be roep gegaan. Het Hof veroordeelde thans B. tot een voorw. gev. straf van 3 mnd. met een proeftijd van 3 jaar benevens tot een geldboete van f 500 of 100 d. h. S. werd veroordeeld tot 8 mnd. gev. straf echter met aftrek van 8 mnd. in voorarrest door gebracht, zoodat hij' onmiddellijk in vrij heid werd gesteld. VREESELIJK FAMILIEDRAMA. VALKENSWAARD. Vannacht heef! zich te Borkel en Schaft een familiedrama afgespeeld. Om 4 uur-kwamen 2 kinderen van den landbouwer Govers hevig ont daan bij hun buurman, dien zij meedeel den, dat er bij hun thuis schoten waren gelost. De man ging onmiddellijk met do kinderen mee en tot zijn ontzetting vond hij' 'Govers dood in de kamer op den drem pel van de buitendeur liggen. In de slaap kamer ontdekte hij het lijk van de vrouw, terwijl in de daaraan grenzende slaapka mer een 16-jarige zoon ernstig gewond werd gevonden. Omtrent de aanleiding tast men vol komen in het duister. Het gezin, dat uii man, vrouw en zes kinderen bestaat stond zeer goed aangeschreven. Men vermoedt, dat de man in een vlaag van verstands verbijstering heeft gehandeld. Waarschijnlijk heeft hij' eerst de vrouw met een hamer gedood, zij had wonden aan het hoofd, daarna schoten op zijn zoon gelost en ten slotte zichzelf door pistoolschoten gedood. Liefdesdrama. HEERLEN. Gisteravond heeft zich te Nieuwenhagen een liefdesdrama afge speeld, waarvan het 21-jarig meisje H. G. uit Sdhaes'berg het slachtoffer is gewor den. Het meisje was eenigen tijd verloofd geweest met den 20-jarigen H. L. K. uit Heerlen. Deze had echter aan dezen om gang een eind gemaakt. Gisteravond ont moetten zij echter elkander. D'aarbij ont stond een woordenwisseling, waarbij K. met een groot slagersmes het meisje acht of negen steken, voornamelijk in den hal3 toebracht. Na zijn daad nam K. de vlucht. Het meisje kon nog een boerderij be reiken, waar terstond een dokter werd ontboden. Het slachtoffer kon nog niet worden gehoord. In den loop van den avond is het meisje naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig, maar niet levensgevaarlijk. De dader is gearresteerd. BOTERNOTEERING. DEN HAAG. De commissienoteering voor Ned. boter is heden vastgesteld op f 0,75 per kg. HET LAND VAN EGER BEZET. LONDEN. Gemeld wordt uit Eger, dat de bezetting van het land van Eger door de Duitschers gister werd voltooid. Twee regimenten artillerie zijn Mariënbad bin nen getrokken. Na twee uur was het ge- heele overige ontruimde gebied in het be zit van de Duitsche troepen. GEEN DIENSTPLICHT IN ENGELAND LONDEN. Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in vredes tijd geen dienstplicht als verplichte staatsdienst zal worden ingevoerd. DE BUITENLANDSCHE PERS OVER HET AFTREDEN VAN PRESIDENT BENESJ. LDNDEN. Hoewel de bladen het heen gaan van President Benesj betreuren, be schouwen zij het als een omstandigheid, die het leven met de buurstaten zal ver gemakkelijken. PARIJS. De „Petit Parisien" schrijft: Het heengaan van Benesj is een gebeur tenis, die door alle Fransehen met groote droefheid zal worden vernomen. Zijn ver dwijnen van het politieke tooneel van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3