TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Onderwijs. De zwerftochten van Kees. Land- en Tuinbouw Politieberichten. Burgerlijke Stand. Radioprogramma. broot, releveerde in zijn openingswoord de pogingen welke door den raad in het werk zijn gesteld om de jongeren van hier, werkzaam aan de fabriek „De Schelde" in de gelegenheid te stellen een Avondschool voor N.O., gedurende een half jaar, 1 October tot 1 April, te vol gen. Dat deze pogingen geslaagd zijn, dankt spr. vooral ook aan de medewer king van het gemeentebestuur van Vlis- singen. Spr. brengt daarvoor hartelijk dank. De cursus, welke 5 jaar duurt, begint met 30 leerlingen, een deelname, die spr. verheugt. De heer Edelman wenschte de ge meente hartelijk geluk met de oprichting van dezen cursus. In een uitvoerige rede deed spr. uitkomen, dat de tegenwoor dige tijd naast practische ook theoreti sche kennis van het vak eischt. Met den wensch, dat deze school moge tot stand gekomen zijn tot geluk en voor spoed dezer gemeente, besloot spr. zijn rede. De heer Wagenvoorde richtte enkele woorden tot de beide leeraars en de leer lingen. De burgemeester inviteerde daarop de genoodigden op het gemeentehuis, waar men onder het genot van een kop thee met versnapering nog eenigen tijd gezel lig bijeen bleef. Loop der bevolking over de maand September 1938. Ingekomen: Kornelis Huibregtse, land bouwersknecht, uit Zoutelande. Leuntje Brasser, dienstbode, uit Vlissingen. NOORD-BEVELAND Kolijnsplaat. De Harmonie „Wilhel- mina" bestond gisteren 3 Oct. precies 40 jaar. In verband hiermede werd gister avond een concert op de tent gegeven, dat in verband met het gure weer slechts kort duurde. Tolen. Het eerste schip voor het la den van suikerbieten is gisteren de Tool- sche haven binnen gekomen. De kwali teit der bieten valt over het algemeen niet mee, wat zijn oorzaak moet vinden in de ontelbare zaadbieten. doeltelijk met gewone treinen 0575 reizi gers vervoerd. Verder werden 87 extra- treinen ingelegd. Te Amsterdam-C. S. was het in den laten avond zóó druk, dat de politie tweemaal de vestibule eenige oogenblikken moest sluiten wegens te ster ken aandrang van reizigers. Op Woensdag 7 September liepen 30 extra^treinen naar en van Amsterdam. Op Donderdag eveneens 30; op Vrijdag 22. Op Zaterdag 10 September waren op 96 stations avondretours naar Amster dam reeds te 11 uur verkrijgbaar gesteld. In totaal reden 52 extra-treinen en ten slotte op Zondag 11 September 25. Het aantal ingenomen plaatsbewijzen te Amsterdam bedroeg: C.S. W.P. Tctaal 5 September 36.374 6.791 43.165 6 September 62.403 19.050 81.453 7 September 28.531 6.534 35.065 8 September 32.900 7.626 41.526 9 September 25.207 5.808 31.015 10 September 44.715 8.136 52.851 11 September 22.957 4.863 27.820 Totaal 254.087 58.808 312.895 Rekent men nog 10 pet. voor de hou ders van abonementen en voor hen, die vervoerd werden tegen een bijzonderen vrachtprijs, dan komt men op een aantal aankomende reizigers van 279.495 te Am sterdam C.S. en 64.688 te Amsterdam- W.P. In totaal (aankomst en vertrek) zijn dus vervoerd 688.366 personen. Hiervan kwamen alleen op Dinsdag 6 September aan te Amsterdam-C.S. (inclusief abon nementhouders etc.) 68.643 en te W. P. 20.995 personen of te zamen 89.598 reizi gers; in totaal werden dus vervoerd (aan komst en vertrek) naar/van Amsterdam- C.S. 137.286, naar/van Amsterdam-W.P. 41..910 of te zamen 179.196. In deze week liepen er totaal 306 ex- tra-treinen voor reizigersvervoer naar en van Amsterdam, waarhij dus niet geteld zijn de vele ledige treinen en losse machi nes. Ongevallen, noch storingen in den dienst kwamen voor. Hinderlijke trein- vertragingen werden vermeden. Alles ver liep vlot. Te Wageningen slaagde voor het ingenieursexamen Nederlandsche land bouw de heer D. I. Luteijn te Kadzand. Aan de Rijks-Universiteit te Gent slaagde voor het examen Scheikundig ingenieur de heer A. Cappon geb. te Middelburg. Kapeile. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare school te St. Fi- üpslqnd komt voor als no. 2 uit de 79 sollicitanten de heer C. J. Zegers alhier. SPOORWEGDRUKTE TIJDENS DE JUBILEUMFEESTEN 350.000 reizigers naar Amsterdam. Ms. heeft voor „Spoor- en Tramwegen" enkele gegevens verzameld, ten einde een beeld te geven van het extra-vervoer, dat, ter gelegenheid van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, de Nederlandsche Spoorwegen hebben ver werkt. Hij koos daarvoor de belangrijkste ver- voersdagen Maandag 29 Augustus en Za terdag 3 September naar en van Den Haag en Scheveningen en van Maandag 5 tot en met Zondag 11 September naar en van Amsterdam. Maandag 29 Augustus vond de groote wapenschouw van het Nederlandsche le ger te Den Haag plaats. Van 91 stations werden avondretours naar Den Haag reeds te 11 uur verkrijgbaar gesteld. Voor militair vervoer werden 34 zware treinen naar en van Den Haag (Schev.) ingelegd; met 'deze treinen werden bij aankomst en bij vertrek in totaal 10.000 militairen en 1300 militaire paarden ver voerd. Daarnaast liepen voor het vervoer van burgers nog 25 extra-treinen: acht Utrecht-Gouda, acht Goude-Utrecht, twee Den Haag-Scheveningen, vijf Schevenin- gen-Den Haag, één Rotterdam-Den Haag en één Den Haag-Rotterdam. j Op dien dag werden te Den Haag-H. S. M. 12.795 en te S. S. 5891 plaatsbewijzen, in totaal dus 18.686 plaatsbewijzen inge zameld. Het geheele vervoer was natuur lijk aanmerkelijk grooter, omdat hierbij gerekend moet worden met houders van abonnementskaarten, met hen, die ver voer tegen bijzonderen vrachtprijs genoten en met de 10.000 militairen, waarvan hier boven sprake was. Op Zaterdag 3 September werd te Sche veningen de vlootrevue gehouden, terwijl ook de verlichting te Rotterdam veel rei- rigers trok. Ook thans waren van 91 sta tions reeds ten 11 uur avondretours naar Den Haag en Scheveningen verkrijgbaar. Het aantal extra-treinen bedroeg 46, ter wijl nog een nachttrein Den Haag-Am sterdam reed, welke van Den Haag met 1000 reizigers vertrok. Op Maandag 5 September deed H. M. de Koningin haar intocht in de Rijks hoofdstad. Dien dag liepen 31 extra trei nen. De nationale feestdag op 6 September j.l. heeft, zooals te verwachten was, de kroon gespannen. Ook voor dien dag wa ren op 95 stations avondretours naar Am sterdam reeds om 11 uur beschikbaar ge- öteld. Voor de op dien dag gehouden pro vinciale betooging werden met 10 extra- treinen naar en 8 van Amsterdam en ge- De kinderverlamming. Gisteren is te Hillegom een geval van kinderverlamming aangegeven. Het pa tiëntje een jongetje van 4 jaar, is naar een ziekenhuis te Leiden gebracht. Bij een vijfjarig jongetje te Reeuwijk is Maandagmorgen kinderverlamming ge constateerd. Ontploffing te Rotterdam. Twee meisjes licht en één zwaar gewond. Gistermiddag is er een explosie ge weest in een pand aan de Schiekade te Rotterdam, waarin gevestigd is de viool- snarenfabriek van de firma J. W. Hak- kert. De explosie, waarvan de oorzaak tot nu toe onbekend is, verwekte onder het personeel van de werkplaats en de bewoners van de omringende panden groote consternatie. De vernielingen die zijn aangericht zijn groot, van het personeel zijn twee meisjes licht en een zwaar gewond. Te omstreeks vier uur zijn drie meisjes die in een zijkamer werkten, naar den kelder gegaan. Toen zij in de gang lie pen, klonk opeens een hevige slag in den kelder en onmiddellijk daarna schoot er een groote steekvlam door de breede gang. Verscheidene ruiten vlogen aan gruzelementen. De drie meisjes liepen brandwonden op. Eén der dames, die licht gewond was, liep van schrik naar buiten en sprong in de Schie. Zij kon goed zwemmen. Voor bijgangers hebben haar op den wal gehe- schen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Twee dames zijn ter verpleging opgenomen. De brandweer heeft den brand, in den kelder ontstaan gebluscht. Gemeld wordt, dat er in den kelder een flesch benzine is gebroken, terwijl in de nabijheid een kachel brandde. Moutfabriek te Sw al- men ingestort. Een arbei der aan verwondingen be zweken. In het drie jaar geleden ge bouwde gedeelte van de mouterij der fa. J. Hendriokx-Qrijns te Swalmen heeft DE LANDVOOGD NAAR AUSTRALIË. Naar het. „Bat, N. B." ver nam, heeft de Nederlandsche regeering thans, in den vorm van een brief van onzen Land voogd aan den Gouverneur- Generaal van Australië, de uitnoodiging tot een bezoek namens de „Commonwealth en het Australische volk" door Lord Gowrie tot den G.-G. ge richt, in beginsel aanvaard. Het bezoek zal waarschijnlijk hetzij in het voorjaar, hetzij in het najaar van 1939 plaats hebben. De Australische landvoogd is zoo juist op zijn post terug gekeerd, en daar van de be slissing van de regeering, die zoowel daar als hier groote voldoening zal wekken, op de hoogte gesteld. 15. Kees' manhaftige houding was echter niet van langen duur. Hij voelde plots een eigenaardige weeheid in de buurt van zijn maag, terwijl het net was of het schip in de rondte ging draaien. Zijn vader, die be merkte dat hij zich niet goed begon te voelen kwam naar hem toe. 16. Ja, Kees kreeg last van de zeeziekte. Hij trachtte zich er tegen te verzetten, doch weldra moest hij naar de verschansing, waar hij zooals men dit pleegt te noemen: tol moest betalen aan „Neptunus". Vader bleef bij hem en bracht hem daarna naar een dek- stoel, om even te gaan liggen. gistermiddag een instorting plaats ge had. Een arbeider die zich op de vierde verdieping bevond, wist zich vast te grij pen aan een balk die slechts langzaam doorzakte en kwam ongedeerd op den beganen grond. Een andere arbeider, die zich gelijkvloers bevond, werd onder val lend hout en ijzer bedolven en kon slechts met groote moeite uit zijn benar de positie worden verlost. Hij had een bekkenfractuur, terwijl zijm rechterbeen ibijina geheel verbrijzeld werd. Verder had hij een bloedende wonde aan het hoofd. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht, waar hij is overleden. Omtrent de oorzaak van de instorting tast men in het duister. Op den zolder van het nieuwe gedeelte lag een hoeveel heid gerst van 80.000 kg opgeslagen. Een gevaarlijk spel. Naar aanleiding van een paar gevallen van gasvergiftiging, die in de Londensche ziekenhuizen zijn behandeld, heeft mi nister Hoare de bevolking laten waar schuwen, dat de gasmaskers, waarvan zoovelen zich vorige week voorzien heb ben, geen baat brengen tegen de inwer king van gas uit de gewone huisleiding. Nu het oorlogsgevaar voorbij was, heb ben velen eens willen probeeren of hun gasmasker wel deugdelijk was en thuis de gaskraan opengezet, met het gevolg, dat ze spoedig onwel zijn geworden. Motorrijder in botsing met personenauto. Gisteravond werd op den Wouwscheweg te Bergen op Zoom, een personenauto, bestuurd door den heer Hopmans uit Bergen op Zoom, achterop gereden door een motorfiets, bestuurd door den 30-jarigen C. Stiphorst uit Bre da. Deze heeft blijkbaar de auto niet of slechts op het laatste oogenblik opge merkt. Hij botste met volle vaart tegen den linkerbumper van de auto. Door den schok vloog S. uit 't zadel en kwam met groote kracht tegen de auto terecht, waar na hij vervolgens bewusteloos tegen den grond smakte. Het slachtoffer is naar het Algemeen Burgerziekenhuis te Bergen op Zoom ge bracht. De toestand van S. is zeer ern stig. Bliksem verwoest een huis. Het huis van den landbouwer K. Hooi berg Jzn te Heerhugowaard is gistermor gen door den bliksem getroffen. Het hemelvuur heeft zoo'n groote verwoes ting aangericht, dat het huis er uitziet alsof er een ontploffing is geweest. Er is geen kamer onbeschadigd gebleven. Een gat van tien meter is in het dak ge slagen en alle pannen liggen tot ver in het weiland verspreid. Alle ruiten in het huis zijn vernield. De man en de vrouw, die beneden sliepen, werden door een geweldigen slag gewekt en zagen het huis in een vuur gloed. Zij sprongen onmiddellijk uit bed en renden naar den zolder, waar drie meisjes sliepen van acht, zeven en vier jaar en een jongetje van zes jaar. Vlak naast de bedjes van deze kinderen, die onder de pannen sliepen, is het dak ge heel vernield. De kinderen lagen onder een berg van zware houtsplinters en zijn er wonder boven wonder zonder een schrammetje afgekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. (Tel.) CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. De dagelijksche. besturen van de drie centrale landbouworganisaties (Christe lijke Boeren- en Tüindersbond in Ne derland, Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en Konink lijk Nederlandsch Landbouwcomité) heb ben besloten het vraagstuk van de bestrij ding van het mond- en klauwzeer ter ad- viseering voor te leggen aan de commis sie van advies inzake den gezondheidstoe stand van het vee, welke is ingesteld door de drie centrale landbouworganisaties, den Alg. Ned. Zuivelbond en de Maat schappij voor Diergeneeskunde. Besloten werd voorts het standpunt in te nemen, dat met een ruiltransactie van buitenlandsch vleesch tegen stroo buiten de clearing kan worden accoord gegaan, mits de vleeschprijzen hier te lande op behoorlijk peil zijn. Aangezien dit laatste thans niet het geval is, kunnen de drie centrale landbouworganisaties zich thans mede in verband met de rundveeteeltbe- perking, met een dergelijke transactie niet vereenigen. In verband met de ernstige gevolgen van het mond- en klauwzeer achten zij het voorts noodzakelijk, dat derde soort rundvee uit de markt wordt genomen. Met de bevoegde instantie zal de vraag worden besproken of het juist is, dat bij den zeer lagen prijs van het lijnzaad de prijs van de veekoeken te hoog wordt ge houden ten nadeele van de veehouders, wier productiekosten daardoor te hoog worden voor den tegenwoordigen melk prijs. Om het wereldkampioenschap dammen. In het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam is Zaterdag de eerste partij van de match om den wereldtitel tusschen Keiler (links) en den Franschen titelhouder Reichenbach gespeeld. Middelburg. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het bureau van politie te Middelburg des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 uur n.m.: Ont spanner fototoestel, rijwielbelastingmerk, dubbele rijwieltasch met inhoud, rozen krans, ivulpen, rozenkrans in taschje. Bij vinders: autowieldop, A. Pijpe, Schroeweg 19; etui v. rijwielbelasting merk, A. S. Cornelisse, Korte Delft 27; autowieldop, J. J. Loeff, Koudekerksche- weg, Brouwerij; Ceintuur, Bourdrez, Hee rengracht 104; jongensjas, Fondse, K. Geere 40; damesarmbandhorloge, F. de Lange, Bagijnhof 40; armbandje, Leo Jobse, Wal 57; muts, N. Boone, Schoor steen v.singel 16; kindertascbje, L. Hen- derikse, K. Giststraat 8; portemonnaie, Huizinga, Spanjaardstraat 49; honden- halsband, P. de Koning, Oostkerkplein 4; schroef kinderwagen, L. Nieuwenhuizen, Segeersingel 84; kinderportemonnaie, v. d. Berge, Beenhouwersingel 67; vulpot lood, T. Reijnhoudt, Breestraat 67; col lier, Anton Bos, L. Delft 74; vulpen, J. Davidse, St. Pieterstraat 49; bos sleutels, C. van Oevelen, Gravenstraat 84; spring touw, G. Roeijers, Bagijnhof 54; rozen krans, G. A. v. Dierendonck, Domburgsc'h Schuitvlot 14; rijwielbelastingmerk, Van Luijk, Veerschesingel 266; mondharmoni ca, N. Gillissen, Leliestraat 23; kinder tascbje met inhoud, N. wan Wittene, L. Geerè 30; kerkboekje, F. Tange, Baan- straat 19. Indien bij een der vinders voorwerpen worden afgehaald, geven men daarvan terstond kennis aan het Bureau van Po litie. MIDDELBURG. Bevallen: T. M. Vlug ter geb. Hoek, d.; L. Boone geb. Wattel, d.; A. Despinois geb. Nagtegaal, z. en d. Overleden: J. Andizé, 73 j., ongeh. z.; P. J. T'avenier, man van S. Bliek, 81 j.; C. P. Vader, man van M. A. de Poorte, 29 j. (M. C.) Van 29 Sept.3 Oct. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. van Schijndol, 31 j. en P. J. van den Boo- gaart, 24 j.; G. P. Laagland Winder, 24 j. en C. Filius, 22 j.; J. J. de Raad, 31 j. en H. G. M. Adriaanse, 24 j.; C. J. Kooman, 26 j. en A. J. Bijl, 25 j. Bevallen: E M. de Bilde geb. de Rijcke, z.; C. van D'alsen geb. Houthof (levenl.) Overleden: S. M. Brandes, 71 j., vrouw van A. Mets; G. Snaaij, 77 j., wed. van M. Geelhoed. (V. C.) Over de maand Sept. AAGTEKERKE. Getrouwd: F. Dekker 18 j. jm. en H. Louwa, 19 j. jd. Ondertrouwd: J. Louws, 24 j. jm. en A. Kesteloo, 27 j. jd. Overleden: S. Bosselaar, 73 j., wedn. van P. v. d. Meule. (M. G.) ST. LAURENS. Bevallen: M. Roose Boogaard, d. Overleden: C. P. Vader, 29 j., echtgen. van M. A. d. Poorte; D. Koole, 70 j„ echtgen. van M. Marinissen. (M. G.) VERE. Overleden: G. Kasse, echtgen. van L. Wondergem, 72 j. (M. G.) DRIEWEGEN. Geboren: 27, Pieter, z. v. Jacob Blok en Maatje Nijsse. NISSE. Geboren: 14, Adriaan Pieter, z. v. Anthonie de Jonge en Adriana Alle- mekinders; 22, Cornelia, d. v. Leendert Fierloos en Levina van Damme. Overleden: 12, Margarietha Hoek van D'ijke, weduwe van Willem Bosman. BORSELE. Overleden: 10, Cornelia Steenblok 70 j. echtg. v. Pieter Fraanje. Geboren: 11, Johannes z.v. Cornelis Boonman en Klazina de Jonge, 15, Jo hannes z.v. Johannes Ars en Melanie v. 't Westeinde; 24. Maatje Maria d.v. Jan Paardekooper en MJaatje Bras. Huwelijken: 1, Jan Bosman 24 j. jm. te Nisse en Johanna Bras 26 j. jd.; 29, Jan van Sabben 28 j. jm. en Klazina Walhout Jac.d., 26 j. Woensdag 5 October 1938. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 M. NGRV-Uitz. 6.307.00 Onderwijsf. voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., Gram. 9.30-0.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Cello met piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Het All Round Sextet en gram. 2.00 Gram. 2.30 3.55 Solistenconcert en gram. Om 3.45 Ber. 4.00 Gram. 4.45 Gelukw. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gram. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanv.reglement. 7.00 Ber. 7.15 Gram. 7.45 Report., ev. Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Utr. Sted. Orkest en solist. 9.15 Cau serie over Boerhaave. 9.45 Gram. 10,00 Ber. ANP. 10.05 Causerie over leerbe- werking. 10.20 Apollokwintet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Verv. Kwintetcon cert. 11.30 Gram. 11.5012.00 Schriftl. HILVERSUM II. 415.5 M. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 vm. VPRO. 6.30 7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram. Om 8.16 Ber. 9.30 Cause rie „Onze keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Uitz. voor Arb. in de Continubedrijven. 11.40 Causerie „Wat is beter, arbeid of steun?" 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17 „Esmeralda", en gram. 1.00 Orgel. 1.30 1.45 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gram. 6.00 Orgel. 6.30 Paedagog. causerie. 7.00 Felicita ties. 7.06 Koorzang. 7.15 Causerie „Van streven en strijden". 7.30 Causerie „De oorzaken van de werkloosheid". 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP.'en VARA-Varia. 8.15 VARA-Orkest en so listen. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Zang en orgel. 10.30 Dam- nieuws. 10.35 Cor Steyn's Accordeon orkest. 11.00 Eugenuetische causerie. 10.3012.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 5 Oct.: Stormachtige tot krachtige, later ver der afnemende N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met aanvankelijk nog regenbuien, later opklarend, iets kouder. Stand van gistermiddag 3 u.: 760. Licht op voor fietsers: Woensdag 6 u. 12 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6