DE ZEEUW De I 'n jaar heeft 8760 uren I INGU4PHONE TWEEDE BLAD Zege aan Chamberlain? Uit de Provincie in 60 uren leert U 9n vreemde taal feuiIleto n HET KIND VAN TREFUSA ZUID-BEVELAND. DeVolkenbondstondterzljde, vergeten en verlaten. De interna tionale besprekingen gingen geheel bui ten hem om. Als vrodesinstituut was Ge nève verlaten en het eenige doel, waar om, naar den indruk van velen, de zit ting werd gerekt, was, dat voor het geval, dat de vrede niet behouden was geble ven, de groote landen daar den steun van de kleinere zouden hebben gezocht. Niet zoodra zag het er naar uit, dat de crisis was opgelost, of de Volkenbondsvergade ring werd gesloten, hetgeen de gedachte versterkte, dat de voortzetting niet alleen ter wille van het werk was gerekt. WALCHEREN. Kunt U 60 uren van het jaar aan taalstudie besteden In 60 uren kunt U een vreemde taal leeren. gramofoon Eerst luistert U Het oor, het oog en het verstand. Drie wegen tot het geheugen. De samenstelling der cursussen Prof. LLOYD JAMES, DANIEL JONES, PAUL PASSY e.a., zijn trotsch op hun aandeel in dezen eultuurarbeid, Al» «prekers brengt LINGUAPHONE ook Beginners en gevorderden. Een groote keuze. Binnen ieders bereik. LINGUAPHONE heeft men vergeefs getracht te imiteeren NU UITKNIPPEN (Wordt vervolgd.) VAN DINSDAG 4 OCTOBER 1938, Nr 3. l - m^^mm^SSSSSSSSSSSSSSSSSSS^SSS^ Het Fr. Dagbl. waarschuwt om ter- zaJke van de „oplossing" van de Tsjecho- Slowaaksche kwestie goed te onderschei den. Wij hebben, aldus dit orgaan, onze warme sympathie uitgesproken voor den persoon van Chamberlain, die op ver rassende, besliste en zelfopofferende wijze heeft gestreden voor het behoud van den wereldvrede. Maar het resultaat van z ij n werk hebben wij niet bewon derd. In verband hiermede wordt dan gewe zen op de groote overeenkomst tusschen 183Ö en 1938. In 1830 verloochenden de groote mo gendheden, Engeland vooraan, hun schep ping van 1814, n.l. het Vereenigd Ko ninkrijk, besloten naar eigen inzicht en willekeur tot scheiding, regelden de vorm daarvan en dwongen onze re geering met geweld, België aan de mui ters prijs te geven. In 1938 verloochenden Engeland en Frankrijk den staat, die zij in 1918 had den geschapen, en hielpen Tsjecho-Slo- wakije in een positie, waarin het, met het mes oo de keel, niet anders kon dan ca pituleer en. Als we Chamberlain naast Hitier zet ten, dan is er een groot verschil. Hitier dreigt tot het laatst met geweld, houdt dreigende redevoeringen, probeert zijn volk op te zweepen, riskeert naar eigen woord welbewust en opzettelijk een we reldoorlog. Chamberlain vreest niets meer dan Hitier en oorlog; zijn gansche radio-rede was één zucht naar vrede. Hij is overwinnaar gebleven in dien zin, dat de vrede is gered. Maar tot welk een prijs Laten we er geen doekjes om winden. Practisch verschilt de oplossing niet van het geval, dat we zouden krijgen, als een indringer met geweld zich wil meester maken van wat ons rechtens toe komt, en een buurman weet te bewerken, dat hij geen geweld zal gebruiken, als wij binnen zooveel uur „vrijwillig" afstaan, wat de indringer begeert. In wezen blijft het roof. En Duitsc'Mand heeft zich dan ook niet op rechtmatige wijze van een deel van Bohemen meester gemaakt. Tsjecho- Slowakije is onrechtvaardig be handeld. Want Duitschland heeft de po gingen van Runoiman met opzet getor pedeerd. Het wilde niet, dat een oplos sing zou worden gevonden voor het na- tionaliteitenvraagstuk binnen het kader van den staat van Benesj. Uit de rede van Chamberlain in het Lagerhuis blijkt duidelijk, dat zulk een regeling door over leg mogelijk werd geacht, maar dat die mogelijkheid door dreigende redevoerin gen en door het opblazen van onbeteeke- nende incidenten is vernietigd. Toen heeft Tsjecho-Slowakije onder druk ivan Engeland en Frankrijk toege stemd in een grenswijziging. Maar ook na die concessie nam B'uitschland zijn toevlucht tot dreigementen en maakte het overleg onmogelijk. Eerst op het laatste oogenblik is op dramatische wijze een wending gekomen en is te München overleg gepleegd, fei telijk buiten de Tsjechische regeering om en zijn er besluiten genomen, welke die regeering binnen een paar uren zonder eenig amendement had te aanvaarden. Deed zij dat niet, dan zouden de kanon nen beslissen en zou menschelijkerwijis gesproken, het Tsjechische volk worden verpletterd. Noemt men dat een oplossing, die met dankbaarheid vervult Wij; vinden het veel eerder een benauwde geschiedenis. En het lijkt ons een bewijs van wan smaak en kortzichtig egoïs me, als men na zulk een oplossing de vlaggen uitsteekt. door S. K. HOOKING. 01) -o- „Maar het moet nu ook zoo wat tijd zijn", zei een jonge boer, naar voren ko mende. „Het lijkt mij' al weken geleden dat ik iets gegeten heb." „Loop heen, Siah, je hebt altijd haast met je eten!" „En jij' ziet er uit of je alleen zemelen at", grinnikte Lyah Mounter. „Ik ben even dik als een van jullie", antwoordde 'Siah. „Kijk eens naar hem. Als ik zoo'n hoopje botten was als hij, zou ik mijzelf liever ophangenl" „Laten we nou toch naar binnen gaan", zei Ezekiel Globbedich. „Ja", zei Caleb. „Ek stel voor dat wij vier aan vier er tegelijk door gaan." „Goed", riepen de anderen. En vier aan vier marcheerden zij' naar binnen en voelden zich als krijgslieden die een groote overwinning hebben be haald. Hun voorbeeld werd spoedig gevolgd door de andere slenteraars, die achteraf waren blijven staan op den weg, en toen Het is beter, zich te schamen over het verworden Europa, waar de vrede alleen bewaard blijft, doordat bijna onvoorwaar delijke onderwerping van den bedreigden staat een oorlog voorkomt. Aan den besteller bij den post-, tele graaf- en telefoondienst C. Visser van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg is met ingang van 8 December a.s. eervol ontslag verleend wegens ziekte. Driewegen. Loop der bevolking over de maand September 1938. Ingekomen: Alida A. Goud van Oude- lande A 86 naar Driewegen no. 1. Vertrokken: Jacob Goense, van Drie wegen no. 27 naar Voorhout. Waarde. In de maand September is in deze gemeente geen huwelijk gesloten, zijn geen ingezetenen overleden en ook geen kinderen geboren. Een vacantie- maand voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand! Kapelle. De jeugdige werkman P. S. in dienst bij de N.V. Zuid-Bev. Fruitoul- tuur- Maatschappij alhier, wilde op. een in beweging zijnde tractor springen, kwam te vallen en geraakte onder het zware vehikel, hetwelk hem gedeeltelijk over het lichaam reed. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Goes vervoerd, voor uadere geneeskundige behandeling. De toestand laat zich ernstig aanzien. lerseke. De kleine Zeeuwsche oester kweekers voelen zich in de bestaande vereeniging van kweekers niet geheel thuis. Zij achten hun belangen daar niet goed gediend. Het gevolg van een en an der is dat ze Dinsdagavond bijeen zullen Aan een nabetrachting op de interna tionale gebeurtenissen van de vorige week schrijft de „N. R. Crt.": „Gedurende den geheelen duur van deze Europeesche crisis is de Volkenbondsver gadering te Genève bijeen geweest. Maar zij heeft in deze crisis geen enkele posi tieve rol gespeeld. Gedurende de afgeloopen September maand heeft de Volkenbond zijn grootste depressie doorleefd: Het is minder erg gecritiseerd te worden, dan totaal ver geten. Genève was in die dagen niet langer een actief vredesinstrument; het werd in reserve gehouden, om als oorlogshulpmid del dienst te kunnen doen. De tijden zijn dus wel zeer veranderd. bomen en een eigen vereeniging zullen oprichten. Domburg. Loop der bevolking. Ingekomen: M. C. Jellema en gezin, van Den Haag, naar E 5. Vertrokken: J. de Pagter van A 70 naar Dordrecht; P. J. Vergers en gezin van E 7 naar Den Haag; H. van Hille Vaandrager van D' 56 naar Zuid-Afrika. Met bloemen werden de Dhitsche gemotoriseerde afdeelingen te Schliickenau bij' hun intocht in het Sudetenland door lieftallige bewoonsters van de streek verwel komd. de intocht eenmaal begon, scheen er geen eind aan te komen. Voor de bijzondere gasten was een lunch gereed gemaakt in de groote eet zaal. Die bijzondere gasten hadden bun uit- noodiging over de post ontvangen. Tante Jans die ook tot de begunstigden be hoorden, was er heelemaal door in de war. Zij was niet gewoon aan dergelijke uitnoodigingen. „Ik wou dat Dorothee kwam ontbijten", zei ze ongeduldig met de invitatiekaart voor zich. „Ik voel mij overspannen. Wat zal ik doen? Natuurlijk ga ik er heen. Ik hoop dat Dorothee zich niet gekwetst voelt, omdat zij niet is gevraagd. Dorothee was reeds beneden geweest. Zij had haar brieven mee naar haar ka mer genomen en zat daar nu met een brief van Edward T'refusa voor zich, die de uitnoodiging aan haar vergezelde. Zij' zag naar buiten zonder iets te zien. Zij dacht na, en trachtte haar gevoel tot kalmte te brengen. Zij was verstoord op 'zich zelf, dat Edwards brief haar zoo zon derling kon hebben bewogen. Er stond niets in wat iemands anders niet zou mo gen lezen. Het was een eenvoudig verzoek om niet weg te blijven. Mona zou ver schrikkelijk teleurgesteld zijn en zoo zou den beiden hun best doen haar den dag zoo aangenaam mogelijk te maken. En toch, hoe kort die boodschap ook was, toch werd zij' er diep door getrof fen. Zij was speciaal begunstigd. Edward had hoogstwaarschijnlijk aan niemand anders geschreven. Waarom kreeg zij dan deze bijzondere onderscheiding? Waarom had Mona het briefje niet ge schreven? Waarom? Waarom? O, er waren zooveel „waaroms". Hij bad een bezoek aan haar huis gebracht, hij was zelfs in hun kapel geweest, had bij haar tante, die hij op straat ontmoette, naar haar geïnformeerd en nog veel an dere dingen op zichzelf niets beteekend, maar die te zamen een beteekenis had den, want zij wezen allen in eenzelfde richting. Zou het mogelijk zijn, dat hij iets kwaads bedoelde? Had Walter Smith gelijk met zijn gissing? Wie weet hoelang zij daar zou zijn blijven zitten, wanneer Anna de meid niet was binnen gekomen met de boodschap, dat het ontbijt al lang op haar wachtte, en dat haar tante ongeduldig werd. „Ik dacht dat je nooit kwam", was tante's begroeting. „Het spijt me erg. Ik wist niet dat het zoo laat was", antwoordde Dorothee, en daarna heerschte er stilte. Vóór het maal geëindigd was, was ech ter ook de uitnoodiging ter sprake geko men. „Natuurlijk moet je gaan", zei tante U kunt dit: het is slechts 10 minuten per dag! U wilt het ook, zoodra U zeker zijt in die 60 uren een taal te kunnen leeren. Dit kunt U met behulp van een LINGUAPHONE-ouraus, die U door mid del van de een vreemde taal vlot leert spreken en verstaan. Met in de practijk verkregen resultaten toonen wij U gaarne aan, dat tal van cursisten het in kortoren tijd deden! en dan ontdekt U, dat U de taal reeds begint te spreken. En dat vrijwel zon der inspanning of hoofdbreken. Dit is de basis van de LINGUAPHONE- methode: door luisteren en naspreken leerdet U als kind Uw Moedertaal spe lenderwijs spreken en verstaan. Door middel van gramofoon en illustra ties brengt de LINGUAPHONE via oor en oog de associatie van klank en beeld tot stand. Door den gedrukten tekst van het besprokene wordt het verstand ingeschakeld. Aldus wordt het geheugen langs drie wegen bereikt. Dit verklaart het feit, dat met de LINGUAPHONE de stof uitermate snel opgenomen en zoo in tensief verwerkt wordt, dat men ze op elk gewenscht moment kan reprodu- ceeren. berust op wetenschappelijken grondslag. Phonetici met een wereldnaam als de uitsluitend taalkundigen, die U de cor recte uitspraak, het typische rhythme en de karakteristieke intonatie van hun eigen Moedertaal leeren. Een groote verscheidenheid van stem men is U bovendien waarborg, dat U elke andere stem zult verstaan. Een LINGUAPHONE conversatie-cursus leert U de taal van den grond af aan, doch gevorderden vinden hierin naast de onmisbare gehoortraining een schat van materiaal om do taal werkelijk te leeren spreken en verstaan. Gevorderden biedt LINGUAPHONE bovendien in den vorm van reis-, lite ratuur- en intonatie-cursussen een serie van onschatbare middelen om hun uit spraak op peil te houden en hun ken nis der taal te verdiepen. LINGUAPHONE brengt 65 cursussen verdeeld over 28 talen. Een LINGUAPHONE-cursus krijgt U tegen redelijken prijs in eigendom. Ook kunt U een cursus HUREN tegen slechts ƒ5,50 pi. mud. met recht van koop onder aftrek van betaalde huur (max. 4 mnd.). Ook huurt U van ons een gramofoon. Afgelegen wonen is nu geen bezwaar meer, want met LINGUAPHONE studeert U in de gezel lige sfeer van Uw eigen huiskamer. Ze is en blijft de eenige methode, die in wetenschappelijke kringen bewonde ring en waardeering vindt. Geeft U voor het zich eigen maken van een vreemde taal over aan de beste linguisten uit het vreemde land zelf: U vindt ze uit sluitend bij LINGUAPHONE. INSTITUUT N.V. HOOFDKANTOOR AMSTERDAM, SPUI 25L, TEL. 31749 2e GEHOORZAAL KALVERSTRAAT 103. DEN HAAG: Gehoorzaal, Lange Voorhout 23a, Tele foon 11.51.62. ROTTERDAM: Telefonische inlichtingen onder 40837. NIJMEGEN: Gehoorzaal Oranjesingel 32, Tel. 23858. Morgen is dit blad niet meer te vinden. U gelieve mij nadere inlichtingen te verstrekken. Ik interesseer mij voor de taal. Naam: Straat: Plaats: Z. 2 Domburg. Maandagmorgen vond de installatie plaats van het nieuw benoem de Hoofd der Ghr. School dhr M. C. Jellema, door den voorzitter van het bestuur ds Nicolaï in tegenwoordigheid ■van het bestuur en personeel. De voorzitter bedankte den heer den Hollander, die als tijdelijk hoofd in Sep tember bier werkzaam was geweest en richtte hartelijke woorden van welkom tot den heer Jellema, hopende dat hij onder Gods zegen hier met vrucht moge werkzaam zijn. Ook werd nog een wel komstwoord gericht tot den benoemden kweekeling dhr C. P. Bosselaar. Dhr Jellema dankte hartelijk den voorzitter voor de namens het bestuur gesproken woorden. Hij' richtte een woord tot mej. G. J. Brakman, die reeds zooveel jaren hier werkzaam is en ten Jans, toen Dorothee haar vertelde dat zij ook een uitnoodiging had gekregen. „Het zou al heel oneerbiedig zijn om de invita tie af te slaan." „Ik geloof, dat ik liever thuis blijf', zei Dorothee. „Ik hoor eigenlijk niet tot de ingezetenen van St. Aubyn." „Maar beste kind, ze zouden er heel erg door beleedigd zijn, wanneer je met opzet weg bleef, en je weet, dat de Trefu- sa's menschen van invloed zijn", en tante Jans liep naar den spiegel en streek haar krullen recht. „Nu goed, tante, dan kunt u meteen voor mij aannemen", zei Dorothee einde lijk. „We behoeven niet allebei te schrij ven." Dorothee's onbeslistheid verliet haar niet. Wanneer zij volgens haar gevoel had gehandeld, zou zij geen oogenblik ge aarzeld hebben maar alles te samen ge nomen, meende zij' dat zij beter zou doen met weg te blijven van het feest. Gedurende de laatste weken had zij Ed ward niet gezien. Zij streed een zwaren strijd met zichzelf, en had de voldoening te bemerken, dat zij' telkens de overwin ning behaalde. Wanneer zij' naar Pendor- mic ging, zou zij' den strijd geheel opnieuw moeten beginnen. Bovendien moest zij met Walter Smith rekening houden. Zij had hem wel geen beloften gedaan maar aan den slotte tot de kinderen. Nadat aan mevr. Jellema namens bet bestuur bloemen waren aangeboden was de installatieplechtigheid geëindigd. Westkapelle. Maandagavond had de officiëele opening plaats van de alhier te houden Avondschool voor N.O. Aan wezig waren o.a. de heeren Edelman, Wethouder van Onderwijs te Vlissingen, Wagenvoorde, directeur van de Avond school voor N.O. te Vlissingen, Osté, secre taris en Anker, lid der commissie van toezicht, benevens de beide leeraars, de heeren L. Huibregtse, teekenaar aan de fabriek „De Schelde" en de Visser, onder wijzer te Aagtekerke. Mede aanwezig waren ook de beide wethouders en drie raadsleden alhier. D'e burgemeester, jhr mr de Casem- anderen kant had zij' hem niet ont moedigd, en zij was ook genegen zijn aanbod aan te nemen, als het eenige middel om uit de moeilijkheid te raken. Door den predikant te huwen zou zij' ver van Pendormic komen en natuurlijk spoe dig Edward Trefusa en de dwaze gedach ten, die haar zoo verschrikkelijk kwelden, vergeten. Zoo gingen de dagen voorbij, tot de morgen van het feest aanbrak. Dorothee werd wakker door het gelui der klokken, het ongewone geschuifel van voeten en bet rumoer van stemmen op straat. Zij had vóór dien dag nooit zoo gevoeld, wat een persoon van gewicht Edward Trefusa was, en van wat een groot aantal personen hij het lot in handen had. Abel Beswarrich en zijn metgezellen waren de eersten aan het Huis, en wer den daar verwelkomd door Edward en Mona. De eerste gaf iedereen een hand en de laatste schonk allen tegelijk haar glimlachjes. De oude Peer strompelde ook heen en weer en glimlachte of fronste zijn wenk brauwen beurtelings. Maar hij was slechts hier en daar zoo neerbuigend om een band te geven. Men moet zich niet te intiem maken met zijn pachters, zei bij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5