DE ZEEUW TWEEDE BLAD De belastingdruk in ons land. Uit de Provincie MIDDELBURG. FEUILLETON HET KIND VAN TREFUSA GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Het weer in September. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVEL AND VAN MAANDAG 3 OCTOBER 1938, Nr 2. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder de 'nieuwste gegevens op be lastinggebied vereenigd tot een publica tie, die onder den naam van „Belasting druk in Nederland 19381939" bet licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door bet rijk, de pro vinciën of de gemeenten voor dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting biervoor in elk der 1056 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt allereerst op, welke wijzigingen in de jaren 1934 tot en met 1938 in de belastingen gebracht zijn. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de geoneentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is ge daald van 81 over 19341935 tot 14 over 1938—1939. Terwijl bet aantal ge meenten met bet hoogst mogelijke aan tal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 427 tot 708. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de vermogensbelasting wor den geheven, die rechtstreeks aan de ge meente ten goede komen, is 'gedaald van 208 over 1934'35 tot 61 over 1938 '39. Daarentegen is bet aantal gemeen ten met bet hoogst mogelijke aantal op centen op deze belasting gestegen van 784 tot 941. Over de jaren 1934'35 tot 1938'39 wordt verder een vergelijking gemaakt tusscben den totalen belastingdruk op het inkomen in de verschillende ge meenten. De voor enkele belastingen gel dende progressie blijkt duidelijk hieruit, dat over 1938'39 bij' een inko men van f 1000 de hoogste totale druk 1.33 pet. en bij! een inkomen van f 10.000 13.06 pot. van dit inkomen bedraagt. Deze progressie blijkt ook hieruit, dat over laatstgenoemd jaar een gehuwde zonder kinderen biji een inkomen van f800 minstens 0.46 en hoogstens 1.67 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en gemeentefondsbelasting te zamen betaalt, terwijl bijl een inkomen van f500.000 minstens 36.88 en hoogstens 45,12 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij' een vermogen van f20.000 moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting te zamen minstens 0,13 en hoogstens 0.16 pet. van dit vermogen betaald worden, terwijl bij! een vermogen van f 1 millioen dit bet geval is voor resp. 0.46 en 0.55 van dit vermogen. Ook betreffende andere belastingen worden in de inleiding vergelijkingen ge maakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de belastingdruk in de laatste jaren nog be langrijk is toegenomen. Voor bijzonder heden wordt naar de publicatie zelve verwezen. Een etalage voor Chamberlain. De firma F. B. den Boer beeft in een barer etalages op den boek van Burg en Langedelft een hulde willen brengen aan den man, wiens naam thans bij' ieder op de lippen staat. Met een Engelsche vlag op den achtergrond staat een der jongste opnamen van Neville Chamberlain en daarnaast een vredesduif en een bord met de zoo gedenkwaardige woorden van den Minister: „It is all right this time". Een afscheid. Zaterdagmorgen beeft dhr J. Ouwer- kerk, die 46 jaar onafgebroken werkzaam was ter drukkerij van de firma D. Kröber Jr, thans firma G. W. den Boer, zijn be trekking van voorman ter zetterij neerge- doo-r S. K. HOOKING. 60) o— De volgende dag was een Zondag en Edward deed wat hij al zoolang had wil len doen, maar wat hij uit eerbied voor zijn grootvader gelaten had hij ging naar de kapel, 's Ochtends ging hij als gewoonlijk naar de kerk, met Mona en haar mama. Maar des avonds ging hij onopgemerkt naar het dorp en kwam in de kapel juist onder het openingsgebed. De koster herkende den laatkomer en wees hem een bank aan achter de deur. Zoodoende hadden nog geen vijf men- schen hem opgemerkt. Het gebed was uit en de predikant kondigde een gezang aan, waarvan het eerste gedeelte een solo was, die gezon gen zou worden door Dorothee. De ge meente ging gedurende dien tijd weer zitten. Edward had er niet het minste vermoeden van, dat Dorothee in het koor was. Het meeste dat hij had durven hopen, was, haar gelaat even te kunnen zien. Toen dan ook de eerste volle tonen van haar stem over de zwijgende ge meente galmden stokte zijn adem en ging legd om hopelijk nog vele jaren van de welverdiende rust te kunnen gaan genie ten. Zaterdagmorgen werd de vertrekken de op het kantoor der firma ontvangen en hebben beide firmanten ,bij monde van dhr F. B. den Boer, afscheid van dhr Ouwerkerk genomen en hem dank ge bracht voor de groote toewijding waarmee hij zijn arbeid steeds accuraat heeft ver richt. Muziek. Het concert van Excelsior, dat op 21 September op de Markt zon gegeven wor den, maar op het laatste moment door den hevigen regen niet kon doorgaan, zal nu hedenavond op het Molenwater plaats hebben of (als het weer spelbreker mocht zijn) morgen of Woensdagavond. Zooals wij' reeds meldden, was het Zaterdag j.l. 25 jaar geleden, dat een viertal leden van 'het personeel der Fa. Oosterbaan en le C'ointre bij deze firma in dienst traden. Zij' begonnen daar hun arbeid, toen voor bet eerst „De Zeeuw" bij" deze firma werd gedrukt. Een en ander is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Na afloop van de werkzaamheden ver zamelden zich het geheele personeel met de directie in een der lokalen ivan de drukkerij, waar de heer Buijs namens al len aan den 'heer Smit, als blijk van hulde en waardeering een fraai rookstel aan bood. D'e vier 'jubilarissen waren reeds 's morgens met bloemen verrast. In een korte toespraak memoreerde vervolgens de heer Smit enkele bijzonderheden uit de vervlogen jaren, gewaagde van de goede verstandhouding tusschen directie en per soneel en betuigde zijn dank voor het aangeboden blijk van waardeering. De jubilarissen hadden ieder een enveloppe met inhoud in ontvangst te nemen. De directeur van „De Zeeuw" bood, mede aan den heer Smit en de 'jubilarissen, met een berinnering aan dezen dag, zijn ge- lukwenschen aan. Rilland. Donderdagavond vergaderde de storimwaarschuwingsdienst in ver band met het vertrek van haar voorzitter den heer W. Koning Wz. De organisatie zal voorloopig voor een jaar worden voortgezet. Voorzitter werd de nieuwe directeur der N.V. Landhouwmaatschap- pij, de heer ir W. Kakebeeke. De heer Koning nam afscheid van de vereeniging. Hem werd door den bur gemeester der gemeente, de heer P. J. Dominicus dank gebracht voor de op richting en leiding van den dienst. Dien zelfden avond hield de Landbouwvereen. Reigersberg een huitengewoone vergade ring Namens de vereeniging heeft de voor zitter, de heer W. C. v. d. Werff een toespraak tot den heer Koning gehou den, waarin diens verdiensten voor den landbouw en als medelid der vereeniging werden gememoreerd. De heer Koning werd benoemd tot eerelid der vereeni ging. Voorts heeft de heer Koning op een voudige wijze afscheid genomen van het personeel der N.V. Landbouw-Mij1. „De Bathpolders". Namens het gansche per soneel is hem een stoffelijk bewijis van waardeering aangeboden. Wemeldinge. Met ingang van 1 Octo ber is tot sluisknecht alhier benoemd dhr B. Moorman, thans brugknecht aan de Postbrug. Wclfaartsdijk. Nu de aardappeloogst in vollen gang is blijkt de opbrengst op vele boerderijen zeer hoog te zijn. Op sommige plaatsen spreekt men zelfs van een opbrengst van 150 H.L. consumptie aardappelen per gemet. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand September. Vertrokken: G. op 'tHof naar 's Heer Arendskerke; J. M. v. Luy'k en gezin naar Utrecht; J. Nieuwenhuyse naar Utrecht; O. A. A. Curiël naay Utrecht; M. Haverhoek naar De Bilt; J. Paarde- kooper naar Oostkapelle; C. G. Bouw man naar Tolen. Ingekomen: J. O'verbeeke van Eindho ven; M. A. v. Luyk van Rotterdam; W. A. Lotobezoo van Voorburg; A. Kersten van Waarde; .P. A. W. v. d. Endt van Ierseke. Schore. Gemeenteraad. Vrijdag avond vergaderde de gemeenteraad. Af wezig de he er en Polderman en Rijm. De gemeentebegroting voor 1939 wordt vastgesteld voor den gewonen dienst met een ontvang en uitgaaf van f 30.025,71 en voor, den kapitaaldienst een ontvang en uitgaaf van f 40.40. Besloten wordt tot heffing van 75 op centen op de gem.eentefondsbelasting over 1939'40 (als voor 1938'39). Tenslotte is besloten tot verpachting van den grond achter de begraafplaats van M. Veelhoek te Schore voor f30 per jaar den hoop (0.38.80 H.A.). ROODE KRUIS-OEFENING. Zaterdag had de door het Roode Kruis uitgeschreven oefening op groote schaal op Walcheren plaats. Hieraan namen deel leden 'der trans- portoolonnes te Middelburg, Vlissingen, Koudekerke, Soeburg, Breskens en Zuid- Beveland Westelijk deel. Bij het transport der gewonden werk ten ook leden van het Motorcorps Zee land, onderaf deeling van den B.V.L. mee. Aan het station te Middelburg, waar de oefening begon, waren o.a. aanwezig lui tenant-kolonel b. d. J. de Waai, regee- ringscommissaris bij het Ned. Roode Kruis; de kringcommissaris voor Zeeland Mr R. M. van Dusseldorp te Goes; het be stuur der afdeeling Middelburg en de lei der van de transportcolonne aldaar, arts H. A. de Boer, terwijl nog enkele andere belangstellenden een kijkje kwamen ne men. Er waren hier een flink aantal heeren en dames der colonnes en een aantal pad vinders, die voor kwasie-gewonden zou den doorgaan. Onder leiding van adju dant De Bruin, magazijnmeester van het hoofdbestuur, was een flinke partij mate riaal aangevoerd, o.a. de nieuwste trans portmiddelen, met name de roode kruis ramen, die van ijzer zijn vervaardigd en die heter schijnen te voldoen dan de be kende houten draagbaren. De verschillen de gewonden werden in een der ruimten van het gebouw der Veilingsvereeniging Walcheren door de helpsters verbonden en dan door haar of door de mannelijke leden der colonne vervoerd naar een wa gon derde klasse, waarin ten deele speci ale verende onderstellen voor de bran cards waren aangebracht, of wel naar een bagagewagen, waarin leden van de colon ne in korten tijd een inrichting hadden aangebracht voor het ophangen van de brancards. Deze wagens zouden, voorafgegaan door een locomotief met Roode Kruisvlag er op te half vier naar Vlissingen vertrekken. Het werd echter wat later en te ongeveer 10 voor 4 reed de trein zachtjes het sta tion Vlissingen binnen, waar verschillen de reeds genoemde personen zich per auto hadden heen begeven en waar 't bestuur der afdeeling Vlissingen en ook de com mandant der colonne aldaar, arts W. F. Th. v. d. Bijl met zijn helpers aanwezig was. Op het perron stonden drie vrachtauto's voor de liggende gewonden en een perso>- nenauto voor de zittende zieken. Met deze voertuigen waren allen in korten tijd over gebracht naar de beide ingerichte zieken huizen, een paar lokalen van school D aan de Sottegenstraat en de barak voor besmettelijke zieken op het terrein van Bethesda. Al won natuurlijk de barak met zijn operatiekamer enz. het van de schoolloka len, ook deze waren keurig ingericht. In het verbreede kanaal bij de eerste binnenhaven te Vlissingen lag een motor boot met een vrij groot ruim. Hiermede zouden een aantal gewonde Vlissingsche padvinders worden vervoerd. Zij werden per brancard naar het ver onder den kant liggende schip gedragen. Van den wal tot in het ruim had men Roodbont vee in het land van Cuyk, Een overzicht van den 22sten fokveedag voor roodbont vee, welke te Guyk aan de Maas gehouden is. Op den achtergrond de torens van de kerk te Cuyk. hem een rilling over het lijf. Zij stond met de zijde van haar gelaat naar hem gewend, haar oogen op een der vensters gericht, waardoor het gele avondlicht naar binnen stroomde. „Kan ik u vergeten, o Jeruzalem? Kan ik u vergeten?" aldus begon haar solo een teedere kla gende melodie, die door de kerk klonk als een jammerklacht van een gebroken hart. Zonder inspanning, zonder blijkbaar te denken aan hen, die daar luisterden, liet zij haar stem rijzen en dalen, en wekte duizenden herinneringen in de har ten van die kleine verzameling kerk gangers en bracht tranen in menig ver moeid oog. Haar solo eindigde en het koor viel in. Maar zelfs toen hoorde Edward slechts Dorothee's stem. Het was donker geworden toen de dienst was afgeloopen, en Edward sloop weg, even onopgemerkt als hij gekomen was. Hij gevoelde niet weinig schaamte voor zich zelf. Zijn motief was een plek als deze onwaardig. Hij was gekomen niet om te bidden, maar alleen om Dorothee te zien. In dat opzicht had hij meer ge vonden dan hij verwacht had. Hij had haar niet alleen gezien, maar hij had haar ook gehoord. Hij had den predikant hooren spreken, maar had er niet op gelet wat hij gezegd had. Hij had nauwelijks naar hem ge keken. Alleen, in de stille laan, die naar Pen- dormic leidde, hoorde hij haar nog in zijn gedachten. De wind scheen zelfs te zuchten met haar stem. HOOFDSTUK XXII. Meerderjarig. Edwards verjaardag werd op de meest geschikte wijze gevierd. De oude Peter opende voor de eerste maal zijn hart, of liever hij opende de koorden van zijn beurs, en gaf een feest zooals er nog nooit een op St. Aubin was gegeven. Op het grasperk was een tent opgericht, groot genoeg om alle menschen binnen vijf mijl in den omtrek te herbergen. Zoo zeiden de bewoners van St. Aubin ten minste, maar bij dergelijke gelegenheden zijn de menschen altijd geneigd te overdrijven. Het was echter waar, dat men vroeger nog nooit zoo'n tent in St. Aubin gezien had, en zij kwam ook heelemaal uit Ply mouth. En verder doen nog steeds ver halen de ronde van het aantal koeien en schapen, dat er dien dag geslacht werd en van de enorme hoeveelheid saffraan- koek, die dien middag werd verorberd. Niemand dacht er aan werken, want fei telijk was iedereen tot het feest uitge- noodigd. Het feest was voor de pachters van Pendormic, maar dat begrip werd heel ver uitgebreid. Bijna iedereen in St. Aubin kon een uitnoodigingskaart krijgen. Het feest viel gelukkig in een kalmen tijd. De oogst was bijna geheel en al binnen, en het werk, dat er nog was, kon gemakkelijk een dag wachten. En een algemeen feest was iets wat niet iederen dag voorkwam. Om vijf uur des morgens waren de jongens bezig eere poorten op te richten, en haalden de meis jes hun mooie kleeren voor den dag. Te zes uur begonnen de klokken te luiden; het had er wel wat van of het Kerstmis was. Alleen was het zoel als in de lente. Om zeven uur verrezen overal kraampjes, waar later op den dag appels, gemberkoek en lange stukken gekleurde en gedraaide pepermunt lokkend uitgestald werden. Klokslag acht trok het fanfarekorps door de hoofdstraat van St. Aubin onder het spelen van vroolijke muziek. Om negen uur was iedereen buiten komen kijken wat er te doen was. Het middagmaal was op één uur ge steld, wat volgens de meeste menschen minstens een uur te laat was. Het alge meen etensuur was twaalf, en het werd erg wreed gevonden dat men nu een uur moest wachten, maar er was niets aan te doen. De gebruiken van de groote hee ren zijn nu eenmaal anders dan die van het gewone volk en in dit geval zou men er zich aan moeten onderwerpen. Regenval ver beneden normaal, hooge temperatuur in de laatste 12 dagen. Volgens mededeeling van het K.N.M.I. te D'e Bilt was gemiddeld over de vijf 'hoofdstations in September de ochtend- temperatuur lV« graad hoven normaal, in de drie decaden respectievelijk 1 graad beneden, 1 graad boven en 5 graden bo ven normaal. In de derde decade was over 'het ge- heele land de temperatuur op alle dagen boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor den 18den en den 28sten, resp. 3Vs graad beneden en 6 graden bo ven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was 1 graad en het gemiddelde dagelijksche minimum 2 graden hoven normaal. Van den 19den af was de temperatuur zeer gelijkmatig hoog, het maximum was op twee dagen boven 19Va graad, op de overige beven 20 graden, maar op alle twaalf dagen beneden 25 graden. D'e regenval was in Groningen, Fries land en het Noorden van Noord-Holland ongeveer 20 pet. beneden normaal, ove rigens in Noord-Holland ongeveer nor maal en in het overblijvende deel >van het land 30 tot 50 pet. beneden normaal. Te De Bilt werden 149 uren zonne schijn waargenomen tegen 151 uren nor maal. een glijpad gemaakt, met aan beide zijden een gleuf. De brancards werden geplaatst op een onderstel met wieltjes, die in de gleuven passen en zoo zachtjes in het ruim neergelaten. Aagtekerke. Begrafenis oud- wethouder S. Bosselaar. Zater dagmiddag had de begrafenis plaats van wijlen S. Bosselaar, oud-wethouder dezer gemeente. De kist werd grafwaarts gedragen door de leden van den kerkeraad van de Geref. Kerk te Domburg, in welke kerk de over ledene van 1904—1932 het ambt van diaken en ouderling had bekleed, en door buren. Ds J. E. Visser, predikant te Dom burg, sprak namens den kerkeraad en dankte God voor het vele werk, dat de ovorledene voor de kerk heeft mogen doen.. Vervolgens sprak hij woorden van troost tot de nabestaanden. Hierna werd gesproken door den heer P. Louws uit Domburg, als vriend. Na mens de A.R. Kiesvereeniging werd ge sproken door de 'heer J. Jobse. De Burgemeester, als oudste zoon van den overledene, dankte namens de familie de sprekers en verdere aanwezigen voor de laatste eer aan hun vader bewezen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a, de wethouders, leden en oud-leden van den gemeenteraad alsmede de secretaris. Kortgene. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: Jacobus P. Bouwense van Maartensdijk (N.H.). Kolijnsplaat. Zaterdagnamiddag 'had J. Munter, tijdelijk in dienst hij J. Verburg, het ongeluk met een met kolen geladen vrachtauto van den dijk te kantelen. Het ongeluk gebeurde dicht 'bij de hofstede van dhr Hartogs. De mede-inzittende 'G. de Waard Jz. wist zich spoedig te be vrijden. De chauffeur kwam geheel onder de auto te liggen en niet anders dan na veel moeite gelukte het hem uit de be narde positie te bevrijden. Geen van bei den 'heeft 'letsel bekommen. De wagen was erg beschadigd. De eigenaar is niet verzekerd. Bruinisse. Vrijdagavond werd een al- gemeene ledenvergadering gehouden van de afd. van het Groene Kruis". Aanwezig 61 leden. Voorz. dhr C. Koelmans. Daar de Koninklijke goedkeuring der Statuten, welke den lieu Nov. 1908 voor den tij'd van 29 jaar en 11 maanden, ver kregen was, binnen zeer korten tijd zal zijn afgeloopen, was deze vergadering belegd om uiet goedkeuring der verga dering de Kon. goedkeuring weer aan te vragen voor een tijdsduur van 29 jaar. Daartoe werden de laatstelijk gewijzig de Statuten van 12 Jan, 1923 voorge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Reeds lang voor twaalfen kon men groepjes slenterend in hun Zondagsche plunje - van een merkwaardig snit zich in de richting van Pendormic zien begeven, nu en dan met steenen gooiend om den tijd te dooden, want het scheen wel of de tijd dien dag heel langzaam voorbij ging. Bovendien hegon de maag te jeuken. Zij hadden vroeg en spaar zaam ontbeten, om het feest van den jonker eer te kunnen aandoen. Het zou niet passen op het terrein te verschijnen zonder eetlust. Klokslag twaalf kwamen de eersten door het parkhek, waarvoor zij geruimen tijd hadden staan debatteeren wie er het eerst in zou gaan. Een twaalftal had er voor op strootjes staan kauwen met ge dempte stemmen het vraagstuk bespre kende. „Jij gaat eerst", zei Abel Beswarrich tot Ezekiel Cobbledich. „Ga zelf eerst", zei Ezekiel een gras halm plukkend en er op knabbelend. „Zouden we niet liever wachten tot er een paar van de grootere pachters in gaan?" zei Caleb Pengolly. „D'an kunnen we lang wachten", zei Lyah Mounter. „Hoe deftiger de men schen zich verbeelden te zijn, hoe later ze komen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5