De politiek van Chamberlain. Korte Berichten. Binnenland. Opheffing maatregelen inzake de grensbeveiliging. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Kerknieuws. Onderwijs. DE STRIJD IN CHINA. Hooge verliezen van beide zijden gemeld. Verscheidene Japansche oorlogssche pen zijn, naar het Chineesc'he persbureau meldt, de Jangtse boven Foetsjiakau op- gestoomd, met de bedoeling te Lioets-jia- toen op den zuidelijken oever troepen aan land te zetten. Deze poging werd echter door het Ghineesche machinegeweervuur verijdeld. Twee oorlogsbodems werden door het geschutvuur der Ghineezen ge troffen en zonken. 'De Chineezen verklaren, dat zij den Japanners de laatste dagen ten Z. W. van Joeitsjang in Noord-Kiangsi gevoelige klappen hebben toegediend, en dat de Japanners meer dan 10.000 dooden en ge wonden hebben verloren. De Ghineesche troepen hebben, volgens een bericht van het Ghineesche persbu reau, op 29 September het op 75 km ten zuiden van Soetsjau gelegen Sjoehsjen veroverd en het zuidelijk gedeelte van den spoorweg van Tientsin naar Poekau af gesneden. Ten Noorden en ten Zuiden van Soehsjen zijn de rails over langen afstand losgeschroefd, om te verhinderen, dat de Japanners versterkingen laten aanrukken. Het totaal aantal dooden en gewonden, dat de Chineesche troepen in de laatste twee weken tijdens een wanhopigen strijd om de verdediging van Tien Kiatsjen, aan den noordelijken oever van de Yangtse in Kwangtsi, hebben verloren, wordt door de Japanners op 30.000 man geschat, waarbij dan inbegrepen zijn 5000 man, die krijgsgevangen werden genomen. DE WOELINGEN IN PALESTINA. Volgens te Jeruzalem ontvangen be richten is het Zondag tot hevige gevech ten gekomen tusschen Britsche troepen en opstandelingen. De botsingen hebben zich voorgedaan bij Sjafamir en Ramalla. Er zouden minstens 52 dooden aan de zijde der opstandelingen zijn gevallen. Aan En- gelsche zijde werd een officier gedood en werden twee soldaten gewond. TWEE DUITSCHE VLIEGTUIGEN VERMIST. Sedert Zaterdag worden twee vliegtui gen van de Duitsche Lufthansa vermist. Het betreft in de eerste plaats het pas sagiersvliegtuig van de Deutsche Luft- 'hanse D.-A.V.F.B. van den dienst Rotter- dam-Frankfurt-Milaan, dat Zaterdagoch tend te 10.40 uit Rotterdam is vertrokken en na de gebruikelijke tusschenlanding te Frankfurt aldaar te 12.20 is opgestegen voor het traject over de Alpen naar Mi laan, waar 'het toestel te 14.50 had moe ten aankomen. Men maakt zich ernstig ongerust en vreest, dat de machine, een JU-52, boven de Alpen een ongeluk heeft gekregen. Aan boord bevond zic'h een uit vier kop pen bestaande bemanning, onder com mando van den gezagvoerder Handke, en negen passagiers, waaronder zich geen Nederlanders bevonden. Bovendien heeft de Deutsche Lufthansa nog steeds geen bericht ontvangen van de Doraier-vliegboot D. O. 18, welke den trans-atlantischen postdienst onderhoudt tusschen Zuid-Amerika en West-Afrika De vliegboot is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Natal in Brazilië naar Bathurst vertrokken, doch is niet tijdig op zijn bestemming aangekomen, terwijl men ook geen nader bericht 'heeft ontvan gen. DE BIJBEL IN DUITSCHLAND. Het Parij'sche blad Excelsior verneemt, dat in Duitschland gedurende het afgeloopen jaar de bijbel het meest ver kochte boek geweest is. Het Fransche blad vermeldt de drie genootschappen, die zich met de verspreiding van den bijbel bez-ig 'houden, een in Wurtemberg, een in Pruisen, een in Beieren. Het vo rige jaar werden er 1.030.000 exempla ren van verkocht, dat is 165.000 meer dan in 1936. Het Fransche parlement komt Dins- dagdagmiddag a.s. bijeen, om een mede- deeling der regeering aan te hooren over den internationalen toestand. HET OFFER, DAT TSJECHO SLOWAKIJE MOET BRENGEN. Chamberlain wordt geëerd. Men gaat hem zelfs cadeaux aanbieden. Denkt men echter wel voldoende aan het offer, dat Tsjeeho Slowakije moet brengen? De Tsjeeho Slowaaksche staat was het werk van de Westersche mogendheden; had beloften en waarborgen van vele kan ten. Praag heeft daarop vertrouwd, maar is daarmee leelijk uitgekomen. Er zijn beschimpingen en beleedigingen over Tsjeeho Slowakije en vooral over zijn president Benesj uitgestort door Hitier o.s., welke elk weldenkend mensch met de diepste walging vervullen. De ridderlijkheid was uitsluitend aan de zijde van Benesj. Hij heeft zijn zenu wen beheersc'ht. Hij heeft ook de zenuwen van zijn volk weten te bedwingen. Zijn eenige klacht, maar een zeer gerechtvaar digde klacht, was, dat te Munchen „z o n- d e r Tsjeeho Slowakije en tegen Tsje oho 'Slowakije beslist werd". vD aar a an zijn Hitler en Mussiolini schuldig. Maar óók Ghamberlain en Dela- dier. Laten wij, als kleine mogendheid, dat niet ver gat® au "Wie nog mochten hopen, dat de groote landen voor het recht der kleineren zou den opkomen, zullen wel diep teleurge steld zijn. Nederland is gewaarschuwd. Wij weten nu, wat we van Engeland, waarop velen vooral voor de verdediging van Neder- landsch-Indië nog bouwden, zeer waar schijnlijk hebben te verwachten. Ieder land zal voor zijn eigen recht moeten kunnen opkomen. Laat ons deze waarschuwing ter harte nemen en voor al de verdediging van Nod. Indië krachtig ter hand nemen. Een jammerlijk figuur maakte de Vol kenbond, waarvan Engeland en Frank rijk, maar ook de kleinere landen, deel uitmaken. Hij moest toezien, dat één zijner leden, Tsjecha Slowakije, zeer hard en onrecht vaardig, als een overwonnene behandeld werd. De korte termijn voor de ontruiming van het Sudeten Duitsche gebied laat den gewezen bezitters nauwelijks tijd een or delijken terugtocht te arrangeeren en goed en have te redden. Tallooze families moe ten uit hun woonsteden vluchten, als zij zich niet aan de twijfelachtige genade van de Duitsche bezetting willen overleveren De economische opofferingen, die van de Tsjechen gevraagd worden, zijn even eens bijzonder zwaar. Tsjeeho Slowakije zal behalve zijn kost bare verdedigingswerken en belangrijke industrie-terreinen, ook andere bezittin gen verliezen: openbare gebouwen, ge meentelijke gas- en electriciteitsbedrijven enz. enz. zonder dat daarvoor eenige compensatie wordt betaald. Hoe noemt men dat in het dagelijksch leven? Met 'geen woord wordt gerept van een overneming door Duitschland van een evenredig deel der staatsschuld. Versail les was minder hard dan Munchen. Het Amerikaansche blad „De New York Herald Tribune schrijft, dat de openbare geestdrift, welke den afgevaardigden bij hun terugkeer uit Munchen ten deel valt, slechts de ééne zijde is van de medaille. „De taak, vervuld door de 'hardnekkige bereidwilligheid van den Britschen eer sten minister moge boogelijk worden ge waardeerd, maar hoelang zal de bullebak bevredigd blij- ven? PRINS BERNHARD EN HET REDDINGSWEZEN. Z. K. H. Prins Bernhard beeft bet eere-voorzitterscbap aanvaard van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Mij. te Amsterdam en van de Zuid-Hol landsche Mij. tot redding van drenkelin gen te Rotterdam. DENATURATIE WEER BEGONNEN, Rogge, aardappelen, poters en veldboonen Naar wij' vernemen, zal op grond van de gewijzigde omstandigheden, met in gang van heden weer gelegenheid wor den gegeven tot bet denatureeren van rogge, aardappelen en veldboonen. De denaturatie-regeling voor goedge keurde pootaardappeien heden in wer king getreden. KOSTWINNERSVERGOEDING. Mededeeling: van den Minister van Defensie. De Minister van Defensie heeft aan corpscommandanten en burgemeesters te legrafisch medegedeeld, dat de toekenning en de betaling van de kostwinnersvergoe ding geregeld blijft als voor normale om- stadigheden bepaald was. De toekenning blijft bij den minister en de uitbetaling bij het corps berusten. Van deze regeling zijn uitgezonderd de dienstplichtigen, die wegens „buitengewone oproeping uit wendige veiligheid" in werkelij'ken dienst zijn gekomen en voor wie de reeds gepu bliceerde aanschrijving van 29 Septem ber j.l. blijft gelden. TELEGRAM VAN DE S.D.A.P. AAN PRESIDENT BENESJ. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft het volgende telegram aan President Benesj verzonden President Benesj in Praag. Het partij bestuur van de S. D. A. P. in Nederland spreekt zijn warme sympathie uit met bet Volk ivan Tsjecho-S'lowakije en zijn groote vrij'heidstraditie en geeft uiting aan zijn bewondering voor de waardige houding, waarmede president Benesj het bittere lot van zijn volk draagt en den schandelijken boon naast zich neerlegt. TELEGRAAFDIENST IN ONS LAND WERKT SNEL. In de jongste internationale statistiek betreffende de snelheid van overbrenging van telegrammen voor 'bet buitenland over 1937, neemt Nederland een eervolle plaats in. Als normaal wordt aangenomen, dat 75 procent van de telegrammen moet zijn ontvangen binnen 30 minuten in bet rechtstreeksc'he verkeer en binnen 45 mi nuten in het verkeer met voorafgaande binnenlandsche overbrenging. Voor Nederland is dit percentage in 'de meeste gevallen dicht bij: de 100 pet. Ons land neemt op de lijst der landen, gerangschikt naar de snelheid der tele grafische overbrenging de derde plaats in, na Denemarken en Luxemburg, waarbij moet worden aangestipt, dat gedurende het over 3 dagen loopende onderzoek, het aantal in Nederland gecontroleerde tele- Woensdag 5 October a.s. vertrek met groot verlof. De regeering heeft besloten de maat regelen, welke voor de grensbeveiliging zijn genomen, geleidelijk op te heffen. Vandaag is begonnen met het onge daan maken van de verrichte werkzaam heden. Indien deze arbeid en vervol gens 't terugkeeren naar de mobilisatie centra, het inleveren van wapenen en uitrusting enz. vlot verloopt, kan worden verwacht, dat de dienstplichtigen, die in gevolge de „buitengewone oproeping-uit wendige veiligheid" thans nog in werke- lijken dienst zijn, op Woensdag den 5den October in den namiddag met groot ver lof zullen kunnen vertrekken. Voor bet afwikkelen van de admini stratieve werkzaamheden zullen com mandanten van oorlogsonderdeelen, en kele officieren benevens het administra tieve kader eerst eenige dagen later in het genot van groot verlof kunnen wor den gesteld. grammen (4770), belangrijk hooger was dan in Denemarken (998) en Luxemburg met slechts 376 telegrammen. DE HAAGSCHE NUTSSPAARBANK HAD HET ZWAAR TE VERANTWOORDEN. Ter illustratie van de zenuwachtige Stemming, welke zich ook in Den Haag tengevolge van bet oorlogsgevaar van de spaarders bad meester gemaakt, is bet feit, zegt het „Vader 1.", dat van 19 tot 30 September aan de Nutsspaarbank in ronde cijfers anderhalf millioen gulden meer is uitbetaald dan ontvangen, wel zeer sprekend. Naar de directeur ons mededeelde, is niet te verwachten dat de teruggehaalde gelden de eerstkomende weken weer ten volle worden ingelegd. Vele menschen hebben bet geld vermoedelijk gebruikt om te hamsteren en zijn het dus kwijt; de ervaring bij een vorige run op de bank beeft geleerd, dat het weggehaalde geld slechts langzaam terugkeert. Zoo werd bij de bekende run in April 1932 circa 9 millioen van de bank ge baald en aan bet eind van dat jaar had men nog niet de helft terug. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 29 September is met ingang van 15 October 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Edam: G. G. M. van Baar, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oude-Niedorp. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag viel een stukje steen uit bet bovendeel van den gevel van per ceel 3 aan de Kortedelft op straat vlak voor de voeten van een voorbijganger. Direct hebben de bouwpolitie en een tim merman een onderzoek ingesteld om er ger te voorkomen. Arbeidswet. Een paar personen, die zich niet aan de bepalingen der Arbeidswet bielden, zijn deswege verbaliseerd. Inbraak, In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij' de familie L. aan den 's-H. H. Kin- derendijk een inbraak gepleegd. De dief 'heeft zic'h door bet openschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft en zich eerst meester gemaakt van een por- temonnaie, die in een kastje lag en f 5 inhield. De inbreker drong daarna door tot de slaapkamer van 'het echtpaar, waarbij' de portemonnaie uit de broek van den heer des 'huizes werd gehaald, om daar twee bankbiljetten van f 10 uit te ontvreemden. Zondagmorgen 'had de politie den da der, den 19-jarigen v. S. reeds te pakken. De jongeman, die wel eens meer, doch dan overdag, bij de familie kwam, heeft bekend; 'bij bad bet geld nog in zijn bezit. 's-Heer Abtskerke. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde de Raad. De voor zitter 'herinnert aan de groote spanning, die er geweest is. Mededeeling wordt ge daan van een ingekomen schrijven van de N.V. P.Z.E.M. dat evenals vorig jaar restitutie wordt verleend op de kosten van bet laagspanningsnet. Een vroeger genomen besluit tot ver zekering van de gemeentegelden wordt herzien. Tevens wordt daarin opgenomen de verzekering van de gelden van 'bet Burgerlijk Armbestuur. D'e begrooting 1939 wordt voorloopig vastgesteld met f 14894.48 en een onvoor zien van f 107.27. Bij' de rondvraag verzoekt dhr Hart- 'hoorn telefonische aansluiting van de wo ning van den gemeenteveldwachter. D'e voorz. wil de mogelijkheid wel eens onder 't oog zien en informeeren welke kosten dit meebrengt. De beer Hart'hoorn stelt echter voor om in deze vergadering zijn voorstel te behandelen. Dit wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer Blok informeert nog naar den delfgrond afkomstig uit de dorpsvate, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze bij' inschrijving zal worden verkocht. Daarna sluiting. Korfbal. Hansweert. Zeelandia speelde Zater dag een korfbalwedstrijd tegen Madjou I uit Vlissingen. De strijd eindigde met 4 2-overwinning in bet voordeel van Zeelandia. Wemeldinge. Wemeldinge I kreeg Za terdag Togo I uit Goes op bezoek voor een te spelen korfbalwedstrijd. Uitslag 3—3. Sint Laurens. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: C. Vre'ke en gezin, omroeper radio-centr. B 43 uit Middelburg; M. Guiljam, landbou wersknecht, B 120 uit Arnemuiden. Vertrokken: J. M. de Koning en gezin, boekhouder van B 82b naar Middelburg; M. 'Gillissen, zonder beroep, van A 6 naar O. en W. Soeburg; J. L. Hulsenboom en gezin, zonder beroep, van A 69 naar Köudekerke; H. N. J. de Nooijer en ge zin, zonder beroep, van B 156 naar Vlis singen; J. Sturm, melkcontroleur, van B 186 naar Middelburg. Stavenisse. Motorongeluk met dood elij ken afloop. Zaterdagavond is in de kom van deze gemeente een ern stig ongeluk voorgevallen. In een bocht van den Kerkweg kwam de achttienjarige motorrijder D. D. de Rooy in botsing met een vrachtauto. D'e jongeman was op slag dood. De rijksverkeerspolitie 'heeft een onder zoek naar de juiste toedracht van het ongeluk ingesteld. Het lijk van het slacht offer is in beslag genomen:. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wageningen, P. v. d. Kraan te S'liedrecht. Te Zuidbroek, J. W. Willemsen te Wapserveen. Aangenomen naar Terborne, F. P. J. Lebbink, cand. te Lemmer. Naar Den Helder (Evang.), J. H. Jansen te Baten burg. 'Bevestiging en intrede. D'e beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Wissenkerke cand. A. A. Oos tenbrink hoopt op Zondag 23 October a.s. aldaar zijn intrede te doen, na beves tiging door Ds H. Veenstra te Kolijns- plaat. Opening Chr. Schippersschool te Wemeldinge. Vrijdagmiddag werd te Wemeldinge de nieuwe school voor Gbr. Onderwijs aan Schipperskinderen (volgens verkort 3-jarig leerplan) geopend. De samenkomst werd geopend met bet gezamenlijk zingen van Psalm 1001, waarna Ds de Bruijm, voorzitter der schoolvereeniging, voorging in het gebed. Na het gebed verwelkomde de voor zitter den Inspecteur bij bet L.O. (verte genwoordiger van den Minister van On derwijs), op wien nimmer tevergeefs een beroep werd gedaan en van wien vele ad viezen van groote waarde werden ont vangen. Verder de beide wethouders (de burge meester was wegens een lichte ongesteld heid verhinderd), den beer Brakel, ver tegenwoordiger van de vereeniging Chr. S.O.S., die zich beijvert in ons land alles te doen wat mogelijk is om te komen tot de oprichting van christelijke schippers- scholen en klassen, van wie zeer veel me dewerking werd ondervonden, den heer Booy, vertegenwoordiger van de vereen. N.C.Ó.V. (de hulp door deze vereeniging geboden aan schippers welke bun kinde ren naar de christelijke scnool wilden zenden, maar voor wie de kosten, een be zwaar zijn is een onontbeerlijk middel om bet geven van Prot. Chr. onderwijs aan schipperskinderen te bevorderen), Ds Heij, als lid van den Schoolraad, de vier kerkeraden der plaatselijke kerken, den beer Brakel als vertegenwoordiger van den Hervormden Schippersraad, het be stuur der christelijke school, die door bet inrichten van een schippersklas de mo gelijkheid wilde scheppen te komen tot een schippersschool, bet hoofd der Chr. School, den heer van Moort, (bestuur, hoofd en personeel der Gbr. School heb ben met de meeste bereidwilligheid zeven maanden huisvesting willen verleenen, een gastvrijheid die het mogelijk maakte reeds 1 Maart met bet onderwijs te be ginnen, die bet ook mogelijk maakte nu deze school aan te vangen met 60 leer lingen), den architect die deze school maakte tot een lust voor bet oog, aanne mers, schilders, enz. Hierna richtte spr. zich tot den heer Swart, als hoofd en bet personeel den beer v. d. Berge en mej. Dronkers. Na de maanden waarin gij' u hebt moeten behelpen, zult gij', aldus Spr., dan nu uw leigen buis betrekken en ik weet, dat gij even blij' zult zijn als de kinderen, dat gij, nu uw eigen school krijgt. Zooals de zon op dit oogenblik rijke lijk haar stralen uitgiet over de aarde, moge de Heere Zijn zegen doen komen over den arbeid die hier in Zijn Naam wordt verricht. Spr. verzocht nul den Inspecteur te willen overgaan tot de officieele opening van de Prinses Beatrixschool. De beer C. Kuiper, inspecteur van het L.O., hield daarop de openingsrede. De nieuwe christelijke school voor schipperskinderen, de Prinses Beatrix school, aldus Spr., zal beden worden ge opend. Het was helaas den Minister niet mogelijk deze openingsplechtigheid zelve te verrichten. Eir is wel eens een conflict tusschen zuiver menscbelijke gevoelens en amb telijke plichten, maar op dit moment valt alles samen: mensch, inspecteur, verte genwoordiger van den minister en ope naar dezer nieuwe school. In welke func tie ik mij momenteel bet meest verheug is moeilijk uit te maken. Wij hebben te zamen gevoelens van dankbaarheid en vreugde over bet tot stand komen van deze eenvoudige, degelijke, goedverzorg de Prinses Beatrixschool. Ik wenscb u namens den Minister van Onderwijs, K. en W. hartelijk geluk met dit juweeltje van bouwkunst. Ook bet bestuur van de moeder-school bied ik gaarne mijn ge- lukwenscben aan. De krachtige hulp', die bet gemeente bestuur u verleende, m.oet ook hier wor den herdacht. Ik hoop van harte, dat dit gebouw spoedig te klein zal blijken. Ik ben er van overtuigd, de tolk te zijin van alle bestuurderen, wanneer ik hier met een kort woord hulde breng aan alle onderwijskrachten, die zich aan de be langen van de schipperskinderen in de laatste jaren hebben gegeven. De beer Swart en zijn staf zijn nu den koning te rijk. Aanvaardt straks eendrachtelijk dit kleinood uit de banden van Uw bestuur en weest vele kinderen tot een rijken zegen. Zie ik goed, dan staat gij nog maar aan het begin van uw taak. Ik denk aan toename van aantal leerlingen, aan uit bouw, aan goede huisvesting, aan leiding in de verplegende gezinnen, aan inter naat, opvoeding, aan nazorg, enz. Wees er van overtuigd, dat de .Regeering het werk dat bier in Wemeldinge voor de schipperskinderen wordt verricht, met groote belangstelling zal volgen en dit zal steunen, voor zoover dat in deze abnor male tijden mogelijk is. Dat in deze Prinses Beatrixschool de gelukbrengende Geest van onzen Heiland en Heer moge wonen. En na deze bede verklaar ik de Prinses Beatrixschool voor geopend. Weth. J. A. Dominicus wensebte na mens het gemeentebestuur de vereoniging geluk met deze mooie nieuwe frissche school. Met nog geen 40 leerlingen begon nen is het aantal nu reeds gestegen tof ongeveer 60. In het bouwplan verrees de ze nieuwe school met drie flinke frissche lokalen, die ook het aspect voor deze om geving weer verhoogt. Daarom ook een woord van hulde aan het architectenbu reau van Rothuizen, hetwelk dit plan ont wierp. Zij hadden het nog wel mooier willen maken, maar het gemeentebestuur meen de op bet aanvankelijke plan iets te moe ten besnoeien. Zuinigheid is in deze da gen voor de algemeene kassen ten zeerste geboden. Ik meen ook te mogen zeggen, dat alle overbodige luxe hier is weggela- ten, doch een flink degelijk gebouw is tot stand gekomen, dat aan de eiscben des tijds en der wet voldoende beantwoordt en waarop ook de aannemer en de opzichter met zekeren trots kunnen terugzien. Ik hoop, dat bet gemeentebestuur steeds in prettige verhouding met het bestuur zal kunnen samenwerken. Ten slotte wil Spr. ook het hoofd der school, mijnheer Swart en zijn personeel complimenteeren met deze nieuwe school. Dat de leerlingen hier niet enkel de zoo noodige kennis zullen opdoen in de ver schillende vakken van bet leerplan, maar dat ook zij bier zullen leeren voor bet vol gende leven, dat zij slechts dan veilig kun nen zeilen op de levenszee en in behou den haven landen, wanneer zij hun koers bepalen naar het onfeilbaar kompas het welk is: Gods Woord. Mededeeling werd ook gedaan van en kele ingekomen schriftelijke felicitaties, w.o. van oud burgemeester P. J. Keijzer, thans burgemeester van Goedereede en van dhr C. de Koeijer, hoofd der Open bare lagere school alhier. Hierna werd het woord gevoerd door de heeren: Van Brakel, namens de Her vormde Schippersraad en namens de ver eeniging Chr. S. O. S.; Ds Heij van Kou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2