De eerste lord der Bri admiraliteit afgetreden. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Praag aanvaardt ie Poolsche voorwaarden. MAANDAG 3 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 2 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" MACHT EN RECHT. Buitenland. De Duitsche opmarsch in het Sudeteniand. Dienstplichtigen met groot verlof. Belangrijkste Nieuws 3u.eaux 1 ange V orststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2J0 per fcwartas? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden ntededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fOJ5 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er is groote blijdschap' en oprechte dankbaarheid in vele harten, nu de ge vreesde oorlog is voorkomen en voor het conflict, dat den vrede in Europa be dreigde, een vreedzame oplossing is ge vonden. En de dankbaarheid gaat vooral uit naar den Britschen premier, die zich niet te hoog heeft geacht om terwille van den vrede, diep te bukken. Wij zijn blijde en dankbaar, dat het niet tot een oorlog is gekomen. En toch... Neen, de blijdschap is niet onvermengd. Het is toch zóó, dat de geweldpolitiek tot op zekere hoogte heeft gezegevierd. Het is toch zóó, dat over, maar zonder Tsjecho-Slowakije is beslist. De vier „grooten" vergaderden, maar de president van het land over welks lot beslist werd, mocht buiten de deur staan. Waarom? Omdat deze „staat" in onge rechtigheid werd geboren? Omdat deze schepping van de overwinnaars van 1918 geen oorlog waard was? Nee, dat was niet de zaak, al zal het misschien eenig gewicht in de schaal hebben gelegd. De hoofdzaak was in dit geval, dat Duitschland groot is en Tsjecho-Slowakije klein, dat Hitler in vergelijking met Benesj over een overweldigende macht beschikt. Als Hitier behoefte had gevoeld de Duitschers in Italië te „verlossen", dan zouden allicht ook de andere mogend heden zich met de kwestie hebben be moeid, maar dan zou in de conferentie zaal ook voor^Mussolinl een plaats zijn ingeruimd. En een zeer voorname plaats, Ja, wij zijn dankbaar, dat een oorlog werd voorkomen. Maar wij vergeten niet, dat in den grond der zaak het recht aan de macht ondergeschikt werd gemaakt. Bovendien, wat de vorige week met Tsjecho-Slowakije gebeurde staat niet op zichzelf. Van verschillende zijden met name van den kant van Duitschland en Italië is er reeds op gewezen, dat de Ts'jecho-Slo- waaksche kwestie slechts één van de pun ten is die in Europa 'om oplossing roepen. En het is niet zonder beteekenis, dat de van-boven-af-geïnspireerde Italiaan- sdhe pers in dit verband spreekt van de leiding van het directorium der groote mogendheden, die de voorkeur verdient boven den Volkenbond, welks machteloosheid in deze dagen in het helderste licht is gesetld. Wij verheugen ons, dat wij voor een algemeenen oorlog bewaard zijn gebleven. Maar het is een verheuging met beving. Zaterdagmiddag tegen twee uur zijn de Duitsche troepen de eerste zone van het Sudetengebied binnengetrokken. Zaterdag verwijderden zij zich niet verder dan tien kilometer van de grens. Zondag zijn de Duitsche troepen de rivier de Moldau overgetrokken. D'e Duitsche militaire luchtvaart heeft de vliegvelden in deze streek bezet. Niettegenstaande alles volgens de strenge militaire discipline plaats had, heerschte er toch een feestelijke stem ming. Met de pantserwagens aan de spits zette de gemotoriseerde voorhoede zich in beweging. Na de 'pantserwagens volgde de gemo toriseerde infanterie op motorfietsen en camions en door paarden getrokken artil lerie. Onder 'het motorgeronk reden de voertuigen het nieuwe Duitsche gebied binnen. Het Zaterdag bezette gebied is heuvel achtig en dun bevolkt. Er liggen groote naaldbossen, waartussc'hen kleine ont gonnen velden. Langs de wegen naar de grens reden lange convooien vrachtwa gens, artillerie, luchtd'oelartillerie en zoeklichten. Vele wagens waren met bloe men getooid. Langs de wegen werden de soldaten toegejuicht. Verschillende maatregelen zijn geno men, opdat de geïsoleerde Tsjechische eenheden, die de orders niet tijdig genoeg hébben ontvangen, zich bij hun leger corps kunnen voegen. Tevens heeft men er voor gezorgd, dat de mijnvelden 'op het oude Tsjechische Het oogenblik, waarop de Engelsche premier zijn handteekening onder de te München gesloten overeenkomst zal zetten. gebied onschadelijk worden gemaakt. Op zes plaatsen aan de Duitsch-Tsjechische grens zullen verbindingsofficieren van het Duitsche en het Tsjechische leger met elkaar contact houden. Zondagmiddag om één uur is de bezet ting van de tweede zone, de 'Obed-Lausitz, in het noordoosten van Bohemen, bij de plaatsen Rumburg en Friedland, begon nen. Vandaag zal de bezetting van het derde gebied, in het noodwesten van Bo hemen, met de steden Asch, Eger en Karlsbad, een aanvang nemen. Hitier zal waarschijnlijk vandaag tusschen 12 en 12.30 uur met de troepen de stad Eger binnentrekken. Zijn „glorieuze" intocht, zoo lang ver heid en afgedwongen, zal dus nu wellicht plaats hebben. Incidenten van beteekenis hebben zich tot dusver bij de bezettingen niet voorge daan. Overal hadden de Tsjechische troe pen het gebied tevoren ontruimd. Ook de Duitsöhe troepen gedragen zich correct. De internationale commissie 'heeft de me dewerking der bevolking ingeroepen. Het aantal Engelsche waarnemers, waarvan er enkelen reeds in Praag zijn aangeko men, zal worden uitgebreid tot acht. Hitier heeft Henlein tot rijkscommissa ris van het Sudeten-Duitsche gebied be noemd. Hij heeft dus ook zijn belooning te pakken. De eens zoo vroolijke en welvarende badplaats Karlsbad biedt een verlaten beeld, alsof de geheele bevolking voor een aardbeving was gevlucht, aldus de cor respondent van Reuter. In het centrum van de stad, waar geweldige hotels staan, is nauwelijks een levende ziel te zien. Hoe de Tsjechische pers de ont ruiming opvat. De Tsjechische bladen wijzer er, in hun commentaren op het plan van München en de ontruiming der grensgebieden ook op, dat het in het belang van den we reldvrede is, dat Tsjecho-Slowakije de gebieden opgeeft, welke gedurende dui zend jaar deel hebben uitgemaakt van Bohemen en Moravië. Het feit, dat de anti-democratische Sudeten-Duitschers verdwijnen, schrijft het „Prager Tageblatt", kan den grond slag der republiek versterken. Het land zal blijven bestaan, het volk zal blijven leven, het feit, dat Tsjecho- Slowakije zichzelf vergeet en zich offers getroost, redt het leven van millioenen mannen en behoedt de wereld voor ver nietiging. Een klein land, dat nog kleiner wordt, wordt groot in het licht der geschiedenis. Het is de moreele overwinnaar. Praag wijst Londen op zijn moeilijkheden. De Tsjechische regeering heeft de aan dacht van de Britsche regeering geves tigd op de economische moeilijkheden, welke vrijwel onmiddellijk zullen voort vloeien uit de overeenkomst van Mün chen voor wat overblijft van het Tsjecho- Slowakije van weleer. De Tsjechische regeering spreekt de hoop uit, dat de Britsche regeering aan dit aspect van den huidigen toestand in Tsjecho-Slowakije haar onmiddellijke aandacht zal schenken. Verder vestigt de Tsjechische regae- ring de aandacht der Britsche regeering op het feit, dat de overeenkomst van München de bijna onmiddellijke vrijla ting eischt van alle Sudeten-Duitsche po litieke gevangenen, doch dat met geen woord wordt gespro ken over de Tsjechische I douane-ambtenaren en andere staatsbeambten, die zijn ontvoerd en naar Duitschland gesleept, noch over de vooraanstaande Tsjechische burgers, die in Duitschland zijn gear resteerden als g ij'zeiaars worden vastgehouden. Nood der Sudeten, die gevlucht zijn. De Tsjecho-Slowaaksche radio heeft in de Duitsche taal een oproep gericht tot de Sudetenduitschers, waarin o.m. werd gezegd: „Tsjecho-Slowakij'e heeft ter wille van den wereldvrede de grootste offers ge bracht, die ooit in de wereldgeschiedenis bekend zijn. Wij hebben gebieden afge staan, die meer dan duizend jaren tot Bohemen en Moravië hebben behoord. U, Sudeten-Duitschers, heeft de regee ring eveneens het offer van menschen- levens willen besparen als gevolg van een oorlog. Sudete n-D uitschers! Toont de smarten te begrijpen van anderen, die hun va derland even sterk bemin nen als gij het uw e." Jaksch, de leider van de Duitsche so ciaal-democraten in Tsjecho-Slowakije, heeft aangekondigd voornemens te zijn een beroep te doen op de Britsche re geering om de Duitsche sociaal-democra ten en de Joodsche minderheid van het Sudetengebied niet aan de nazi's prijs te -geven. Reeds hebben 100.000 vluchte lingen uit het Sudeten-gebied het bin nenland bereikt en dit aantal zal zeker verdrievoudigd worden. Het is meer dan mogelijk, dat machtige Tsjechische na tionalisten zullen weigeren deze vluchte lingen uit het Sudetengebied op te ne men in den nieuwen en reeds overbevolk- ten Tsjecho-Slowaakschen staat, beroofd van de meeste zijner natuurbronnen, zijn afgesneden verbindingswegen en schrik barende werkloosheid." TESCHEN WORDT AFGESTAAN AAN POLEN. Officieel wordt medege deeld, dat de Tsjec'ho- Slowaaksche regeering de voorwaarden van de Pool sche nota aanvaard heeft, doch dat deze beslissing onder protest genomen is. Overeenkomstig de strekking van de Poolsche nota is het gebied van Gieszyn Opkomst nieuwe lichting. Er worden thans maatregelen getrof fen, opdat de dienstplichtigen, die op 1 October groot verlof zouden hebben ge kregen, doch wier verblijf in werkelijken dienst ten gevolge van de buitengewone omstandigheden voorloopig werd ver lengd, op 7 October a.s. naar huis 'kunnen terugkeeren. Tevens worden maatregelen genomen, opdat de dienstplichtigen, die op 4 Octo ber ter inlijving of voor eerste oefening hadden moeten opkomen, zidh op 10 Oc tober in werkelijken dienst begeven. Voor degenen, voor wie het vertrek met groot verlof was bepaald op een datum na 1 October of voor wie de opkomst zou plaats hebben na 4 October, blijven de tijdstippen van vertrek en van opkomst ongewijzigd. (Teschen) gisteren aan de Poolsche mili taire autoriteiten overgedragen. Deze ontruiming en overdracht, als mede die van het district van Fryst&dt, zal geschieden in een tijdsbestek van tien dagen. De kwestie aangaande afbakening der andere gebieden, aangaande volksstem ming ivoor die gebieden, e.a. zullen door een accoord met de Tsjecho-Slowaaksche regeering geregeld Worden. De Poolsche regeering heeft „met diepe vreugde het einde verwelkomd van het betreurenswaardige conflict tusschen bei de landen, dat thans een positieve oplos sing heeft gevonden, overeenkomstig de vreedzame bedoelingen van het Poolsche volk." Overal in Warschau en in de overige steden en dorpen ivan Polen heerscht vreugde. De vlaggen zijn uitgestoken. In diplomatieke kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de ambassadeurs te Warschau van Groot-Brittannië en Frankrijk den Poolsc'hen minister van buitenlandsche zaken, Beek, hebben ge sproken en bij bem op matiging der Pool sche houding ten aanzien van Tsjecho- Slowakije hebben aangedrongen. Beide ambassadeurs beloofden echter, dat aan de Poolsche eischen op redelijke wijze zal worden voldaan, mits 'bedreiging met geweld achterwege bleef. Te Praag is een officieel communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd: De regeering heeft dit moeilijke besluit genomen in Volledige overeenstemming met de verantwoordelijke personen der politieke partijen. Zij heeft het genomen, zich welbewust van het feit, dat elke an dere beslissing tot nieuwe moeilijke com plicaties zou hdbben geleid. Intusschen is de stemming in het Tsje cho-Slowaaksche land er een van diepe verslagenheid. De beide districten Cieszyn (Tescben) en Frystat, die binnen den termijn van 1 tot 10 October aan Polen terugkomen, hebben een oppervlakte van respectieve lijk 540 en 257 vierkante kilometer. H e t zijn gebieden van zeer groot belang uit industrieel oog punt. Van bijzonder belang zijn o.a. de mijnen van Jablonkow met het oliehassin van Karwine en de hoogovens van Trzy- niec. Het lot van de h'oogovena van Witko- wice is nog niet bes-list, -daar zij zich be vinden in een streek waar een volksstem ming zal worden gehouden. DE EISCHEN VAN DE HONGAREN STEEDS DRINGENDER. Op het oogenblik is nog de vraag: boe zal de kwestie der Hongaarsc'he minder heden in Tsjecho-Slowakije geregeld worden Zaterdag en Zondag zijn een aantal nota's tusschen Praag en Boedapest uil- gewisseld. Boedapest eischt onmiddellijke beraadslagingen over een regeling en on middellijke inwilliging -der Hongaarsche eischen. Praag heeft aan Boedapest een voor stel -doen toekomen, volgens hetwelk bin nen een Zoo kort mogelijk tijdsverloop een gemengde commissie van Hongaar sche en Tsjecho-Slowaaksche deskundi gen moet worden gevormd om het vraag stuk der Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije te hestudeeren en voor stellen tot oplossing van dit probleem voor te bereiden. Het is echter de vraag of Boedapest dit wel -de meest spoedige behandeling acht. Duitschland en Polen hebben door dreigementen hun zin gekregen. Waarom zou Hongarije dit ook niet probeeren? Binnenland. Opheffing militaire maatregelen. Buitenland. D'e bezetting van het Sudeteniand. Polen krijgt Teschen. Wat da oorlogsvoorbereidingen hebben gekost. De eerste lord der Engelsche admirali teit afgetreden. D'e strijd in China. OORZAAK: DE BUITENLANDSCHE POLITIEK DER REGEERING. Officieel wordt bekend ge maakt dat, Duff Cooper, de eerste lord der Engelsche admiraliteit, zijn ontslag heeft ingediend, wijl hij zich niet kan veroenigen met de Britsche buitenlandsche po litiek. In den brief, waarmede Duff Cooper den minister-president in kennis stelt van zijn aftreden, zegt 'hij o.a.: „Ik betreur het ten zeerste, genood zaakt te zijn, in dit uur van uw grooten triomf een dissonant te laten hooren. Om redenen, welke ge kent, en welke ik voor nemens ben te zijner tijd in het Lager huis uiteen te zetten, stel ik geen vertrouwen in de buiten land so he politiek, welke de huidige regeering volgt en welke zij waarschijnlijk zal voortzetten. Aangezien ik deze meening ben toege daan, acht ik het een eerezaak mijn ont slag aan te bieden. In zijn antwoord schrijft Chamberlain o.a.: Ik heb uw brief met groot persoonlijk leedwezen gelezen, maar wetende, dat het uw oprechte overtuiging is, dat de bui tenlandsche politiek van de huidige re geering verkeerd is, ben ik het met u eens, dat het niet juist zou zijn, indien u lid der regeering zoudt blijven. Reuter verneemt, dat het niet waar schijnlijk is, dat nog meer ministers hun ontslag zullen nemen. Dhff Cooper heeft zijn standpunt in de vergadering van den ministerraad uiteen gezet. Hij heeft gezegd, dat hij reeds eenigen tijd ongerust was over -de buiten landsche politiek van de regeering. BELGIE'S DEMOBILISATIE IN VOLLEN GANG. Zaterdag is men in België volop aan het demobiliseeren gegaan. Overal trof men soldaten aan, die in oorlogsuitrusting zijn en die naar hun oorspronkelijke kantonnementen terug keerden, na gedurende enkele dagen de wacht aan 's lands grenzen te hebben be trokken. Zoo ernstig als het er bij het vertrek toeging, zoo vroolijk en blijgezind wqs thans de terugkeer. Bijna alle soldaten droegen bloemen op hun tuniek o-f aan hun geweer. OOK IN ITALIË GAAN DE TROEPEN NAAR HUIS. De licht'jngen van 19101912, die kort geleden in Italië onder de wapenen waren geroepen, zullen gelijdelijk naar huis worden gezonden, te beginnen op 10 October. Tegelijkertijd zal men een begin maken met het met groot verlof zenden der drie divisies Alpenjagers, die op oor logssterkte waren gebracht. Eveneens op 10 October zal een begin worden gemaakt met het afzwaaion van personen, die ge mobiliseerd waren voor de luchtafweer- diensten. DE KOSTEN VAN DE OORLOGSVOORBEREIDINGEN. De International News Service meldt uit Berlijn: D'e kosten van -de voorberei ding van den niet losgebarsten oorlog zul len met 200 millioen pond sterling niet kunnen worden gedekt. Duitschland heeft nog altijd een millioen man onder de wa penen en 250.000 man aan het werk aan de fortificaties langs de westgrens, dat kost honderden millioenen mark. Deze maand zal dan ook een nieuwe leening worden uitgegeven voor 1500 millioen mark. Frankrijk heeft aan voorbereidende maatregelen eenige milliarden francs be steed, Ehgeland meer dan honderd mil lioen pond sterling. Hierbij moet men nog de enorme verliezen tellen welke zijn ge leden op beurzen in alle groote steden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1