Gemengd Nieuws. MODERNE KRONEN EEN SPELDJE Laatste Berichten. Nog geen 3 Ceilt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Telegrammen. Marktberichten Advertentiën. Roode Kruis Koudekerke. VAN DER HELL - GOES De gewone audiëntie van den Commissaris der Koningin in Zeeland zal niet gehouden worden op Donderdag 6 Octo ber 1938, maar op WOENSDAG 5 OCTOBER a.s. om 11 uur v.m. Koopt Dinsdag 4 Oct. te GOES voor de Suppletiekas van het Sanatorium „Zonnegloren". West-Soeburg, 10 u. ds VosseTS (ver beterd bericht.) Hansweert, 9,30 en 2.30 u. ds Plagge- mars (am, H, Doop). Geref, Kerken, WiHsekorko, 9.30 en 2 u. ds Drenth (em.- pred,), DE KINDERVERLAMMING. y In de afgeloopen week zijn er te |b o u d a twee gevallen van kinderver lamming geconstateerd, waardoor het /•totaal aantal aangegeven gevallen thans ■23 bedraagt. Te W e r k e n d a m is een geval van 1 kinderverlamming geconstateerd Dij een /■jongetje van elf maanden. Te Oudewater is wederom een geval v^n kinderverlamming geconstateerd. 'T?t betreft hier een ruim 172-jarig meis- In totaal zijn, thans te Oudewater drie t gevallen geconstateerd, waarvan één met doodelijken afloop. Bij een vierjarig meisje te Aardam, gemeente Ter Aar, is kinderverlamming gegonstateeTd. heel opgehelderde oorzaak, slingerend over den weg. Hij maakte een zwenking juist toen een vrachtauto naderde, Hoe wel de chauffeur alle pogingen aanwend de om een aanrijding te voorkomen, kon hij hierin niet slagen, De kinderen 'wer den door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd, De gevolgen waren zeer ernstig. Een van de twee meisjes was onder den wagen geraakt en had een wiel over het hoofd gekregen. Het kind was op slag dood. De twee andere kinderen bleken ernstig gewond. Zij wer den in ernstigen toestand naar het zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. De chauffeur heeft geen schuld. Dle Elerste Kamer tijdens de spoedbehan- deling van de wetsontwerpen, welke aan hangig gemaakt worden in verband met den internationalen toestand. Wemeldinjfe. Ch r. Schippers- school geopend. Gistermiddag is hier de nieuwe school voor Ghr. onder wijs aan schipperskinderen geopend. Het woord werd hierbij, gevoerd door den voorzitter, D's de Bruijn, den in specteur, dhr G. Kuiper, den wethouder, dhr J. A. Dominicus, dhr Van Brakel, namens Schippersraad en Vereen. Ghr. S. O. S., D's Heij te Koudekerke namens Schoolraad, en vele anderen. Maandag hopen wij hiervan een uit gebreider verslag te geven. Soeburg. Gemeenteraad. Gister middag vergaderde de Baad. Afwezig de heer M. Arendse met kennisgeving. De voorzitter herinnerde aan het gevierde 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en aan de groote spanning die in geheel Europa heeft geheerscbt. Behandeld wordt het voorstel tot aan gaan van een geld'leening met het Werk fonds v'oor den bouw van een nieuw raad huis en het aangaan van een overeen komst met genoemd fonds. Dhr v. d. Putte heeft gezien dat er 1 Nov. met het werk moet worden begon nen. Hij merkt op dat het dan kort dag wordt voor de diverse inschrijvers voor berekening. Hij vraagt of er ook tijd kan gen'oemd worden wanneer de stukken klaar zijn. Dhr Leenhouts vraagt naar de 'bepalin gen in bestekken enz. De voorzitter: De stukken liggen ge reed, de aanbesteding is gesteld op 14 October, dus heeft ieder ruim den tijd voor inschrijving. De materialen moeten zooveel mogelijk van Nederlandsc'h fabri kaat zijn. Het loon is1 bepaald in overleg met de vakbonden. Dhr de Priester (s.d.a.p.) wil behoor lijk met de regelingen op de hoogte zijn. Het blijkt nu dat de plannen van het Oude gemeentehuis reeds zijn goedgekeurd en de raad heeft niets omtrent dit be paald. De voorzitter deelt mee, dat de verbou wing van het oude gemeentehuis nog in den raad komt. De loonen zijn voor klasse A. f 0.42 per uur, vojor klasse B f 0.36 per uur. Dhr de Priester blijft er bij dat de raad de cijfers moet kennen. Anders is het onmogelijk een beslissing te nemen. Spr. stelt 'daarom voor den raad de cijfers te verstrekken, of de beslissing uit .te stel len t'ot de volgende vergadering. De voorzitter dringt er op aan dit niet aan te nemen, want wij bereiken er niets mede, alleen dit dat de bouw weer eenige tijd wordt opgeschort. De plannen van verbouw oud gemeentehuis blijven nog buiten geding. 'Dhr v. d. Putte zegt, we hebben in der tijd een beslissing genomen inzake het oude gemeentehuis, en ook de 'plan nen goedgekeurd van het nieuwe. Hij ge looft dat het beste is spoedig met den nieuwbouw te beginnen. Dhr de Priester 'handhaaft zijn voor stel. Dit wordt verworpen met 7 tegen 3 et., hierna wordt z.'h.st. het voorstel van B. en W. aangenomen. Eveneens het voorstel tot verlaging der rente eener geldleening met de N.V. Mij', voor Gemeentecrediet te Amsterdam. Verhooging subsidie B.A. met f 800. Dhr de Priester heeft met verwonde ring kennis genomen van de redenen die door B. en W. hiervoor worden 'opgeno men. Hij zelf als lid van B.A. weet zeer goed dat de oorzaak hiervan is gelegen in de groote niet voorzien zijnde uitgaven zooals voor verpleging, verhuizing enz. B. en W. noemen echter namen van een 4-tal personen met opsomming van cij fers. Dit keurt spr. ten zeerste af, Deze opgaaf is nog niet eens juist. De voorziter roept dhr de Priester tot de orde. Dhr Jansen (s.d.a.p) gelooft ook dat het beter is geen namen meer te noemen. De voorzitter: Het noemen van deze namen is niet anders als een volledig in zicht te verstrekken aan den raad. Hij wijst alle Maam, welke op B. en W. ge worpen wordt, als zouden zij mernschen uit den crisissteun brengen naar B.A., van de hand. Het voorstel wordt aange nomen. De overeenkomst met het Rijk voor de bediening van het roeibootveer te Abeele wordt aangenomen. Hierna komt in behandeling het adres der samenwerkende onderwijzersorgani saties voor verlaging leerlingenschalen. B. en "Wl stellen voor hieraan geen ad- Ihaesie te betuigen. Dhr Jansen i(s.d.a.p.) kan zich hiermee niet vereenigen. Ook de heeren Goedhloed en Jacques niet. De voorzitter: B. en W. hebben niet gesproken over de kwestie der leerlingen- schaal, maar alleen over de geldmidde len en dit is de hoofdzaak. Over bet geld van den staat heeft de raad niet te oor- deelen. Bij ad'haesie-betuiging gaat de raad zitten op den stoel van de Tweede Kamer. Na bespreking wordt gestemd. Over het voorstel staken de stemmen 55. B. en W. stellen voor de leermiddelen en banken der voormalige kleuterschool af te staan in bruikleen aan de op te richten Beatrix Kleuterschool. Dhr de Priester steunt dit voorstel. Maar spr. vraagt: wie mogen op die sdhool komen Welke richting is die school toegedaan? Waar wordt die school gehouden. De voorzitter: Ieder wordt toegelaten. Maar de Bijbelsche geschiedenis zal zeer zeker tot haar recht komen bij bet onder wijs. Dhr de Priester constateert dat het een secte-school zal worden. De voorzitter: die woorden kan ik niet dulden. Dhr Goedbloed (lib.) vindt het vreemd, dat er nu niet van een broeinest gespro ken wordt zooals destijds. Zeker omdat het nu Christelijk is? De voorzitter: Wij 'hebben niet te be spreken over het komen of voortbestaan dier school, maar alleen of wij de leer middelen in bruikleen geven. Dhr de Priester stelt voor dat B. en W. nog verdere inlichtingen inwinnen bij bet bestuur. Dhr v. d. Putte (a.r.): Hier doet zich hetzelfde weer voor als altijd als het voor het hijzonder onderwijs is. Men juicht het toe maar tracht intusschen toch remmend te werken. Dhr de Priester ontkent 'dit. Zijn frac tie wil echter inlichtingen. Wij zijn er meer bedriegelijk ingekropen. De voorzitter roept hem tot de orde. Voorstel de Priester wordt verworpen met 6 st. tegen en 4 st. voor. Hierna aan neming van het voorstel B. en W. Rondvraag. Dhr A. J. Arendse vraagt nog eens, naar de kwestie motorrijden door het K'oopmansvoetpad. De voorzit ter heeft dit reeds hekeken en de politie hieromtrent opdracht gegeven. Spr. zal dit nog eens bezien. Dhr de Priester wijst B. en W. op den gevaarlijken toestand in de Burgstraat, wat betreft de loop van bet trottoir daar ter plaatse, voorts op de verharding van het Koopmansvoetpad. Hij vraagt of 'dit in het vervolg weer met koo'lasch kan ge schieden. Tevens verzocht hij de aandacht van B. en W. voor No. 23 van het Prov. blad wat betreft wegenplan. Do voorzitter zegt, dat deze kwesties de aandacht van B. en W. zullen hebben. Dhr v. d. Putte (A.R.) vraagt: bestaat er nog uitzicht, dat ook in de Becius- straat in 1938 trottoirs worden gelegd. De voorzitter: Juist deze week is men begonnen met vervaardigen van tegels. Aan genoemde straat wordt de aandacht geschonken. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De transfereering van de loonover- schotten. Op de vragen van den heer Wouden berg betreffende vertraging in de trans fereering van loonoverschotten van in Duitschland gevestigde Nederlandsche arbeiders hebben de ministers van sociale zaken, van financiën en van oeconomi- sc'he zaken als volgt geantwoord De transfereering van loonoverschotten van in Duitschland gevestigde Nederland sche arbeiders heeft, voor zoover den minister bekend, een normaal verloop. Ter vergemakkelijking van de formali teiten en ten gerieve der arbeiders is goedgevonden, dat de rijksconsulent voor sociale zaken in Duitschland zijn tus- schenkomst verleent ivoor het overmaken van loonoverschotten over Dhiitsche en Nederlandsche instellingen. In verband met een regeling, welke met de Duitsche regeering is getroffen, dient bij daarvoor o.m. te controleeren of de over te maken j bedragen inderdaad ten 'hoogste 85 pet. van het netto-'loonoverschot vormen. De vraag betreffende wekelijkscbe uit- j betaling zonder eenige vertraging dient in haar algemeenheid ontkennend te wor- 1 den beantwoord, ook daarom reeds, om dat in ivele gevallen de loonen per 14 da gen worden uitbetaald en overgemaakt, terwijl de bovenhedoeldo controle nood zakelijk eenige vertraging medebrengt. In- tussohen wordt al het mogelijke gedaan om de overmaking zoo snel mogelijk te doen geschieden. Te dien einde verleenen de meeste ge meentebesturen voorschotten aan de ge zinnen in afwachting van de uitbetaling over de clearing. Voorts heeft genoemde rijksconsulent reeds voor eenigen tijd een voorstel gedaan, dat er toe kan leiden, dat bij dien consulent gestorte loonover schotten, bij wijze van voorschot, recht streeks aan de achtergebleven gezinnen of aan andere relaties in Nederland wor den uitbetaald. Aan dit voorstel zal spoe dig uitvoering kunnen worden gegeven. BRITSCHE TROEPEN NAAR TSJECHO SLOWAKIJE. LONDEN. Vernomen wordt dat zes ba taljons Britsehe soldaten naar Tsjeoho 'S'lowakjje zullen worden gezonden om daar ingevolge bet accoord van Munchen te helpen bij het handhaven van de orde. De troepen zullen een dezer dagen ver trekken. DE ONTRUIMING VAN DE TSJECHISCHE GRENS. ASGH. Schoten kondigden om 1 uur vanochtend het uur der ontruiming van de Tsjechische grens aan. Sudeten Duit sche voorposten rukken op. DE AMERIKAANSCHE ACTIE. WASHINGTON. Het departement van Staat publiceert de opdrachten die zijn gegeven aan alle diplomatieke vertegen woordigers der Vereen. Staten in het bui tenland op 27 September te 15 uur. 'Hen werd -opgedragen er bij de regee ring biji welke zij' geacrediteerd zijn op aan te dringen, dat een soortgelijke boodschap tot de regeeringen van Duitschland en T'sjecbo Slowakije zal worden gericht als Roosevelt heeft gezonden. 'Hieraan werd toegevoegd: „Geef dui delijk te kennen, dat dit voorstel geen enkele meening omtrent de twistpunten insluit". MIDDELBURG. Groentenveiling van 30 Sept.: Spinazie 511, Postelein 1— 5, Augurken 213, Suikerboonen 48, Stoksnijboonen 516, Stamsnijboonen 4-12, Stokprincessenboonen 1016, Dubb. Princessenboonen 612, Roem van Holland 812, Koolrapen 12, An dijvie 25, Uien 13.5, Savoyekool 3— 6, Roodekool 1-3, Wittekool 13, Prei 68, Zilveruien 10 ct., alles per kg., Peen 15, Rapen 13, Kroten 14, Selderie 1—4 ct., alles per bos; Bloem kool 216, Andijvie 12.5, Kropsla 0.5 2, Komkommers 12 ct., alles per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Groentenveiling van Vrijdag 30 Sept. Stoksnijboonen 514, Pron'kboonen 36, Dubb. Princesseboonen 4.509.50, Stamsijboonen 4.50, Stokprincesseboonen 1014, Wagenaarsboonen 4, Spinazie 6.50, Augurken 4.5010, Savoyekool 3.506.50, Rentegevers 10, Groene Boo- nen 44.50, Perfectboonen 5, Uien 0.60 1.50, Roodekool 2.504.50, Aardap pels 1.503, id. Drielingen 11.50, al les per 100 kg.; Wortelen 8.50, Selderij 0.70—0.85, Rapen 38.50, Rammenas 0.501, Kroten 4.505, alles per 100 bos; Bloemkool 1.5015, Andijvie (breed- blad) 1.60'2,10, Kropsla 1.202.40, Andijvie (krul) 1.30—1.40, Komkommers 1—2, Knolselderij' 2.20, alles p. 100 stuks. Diversen: Blauwe Druiven 1026, To maten 44.50, Bramen 8.5010, alles per 100 kg.; Meloenen 3.50—21 per 100 stuks; Asters 3.50, Chrysanten 8, Dahlia's 16.50, Pluimen 4.505, alles per 100 bos, KAP'EDLE. Grooteveiling van 30 Sept. Zure kroetappels f3,80 per 100 kg. Kleine Veiling. Appels; Tr. de Crons. 1022, Cox Orange Pippin 936, Gl. v. Holl. 820, Notarisappel 716, sterap pel 823«, Goudreinetten 921, Fran- sche reinetten 712, zure bellefl. 812, dubb. idem 713, Pres. v. Lunteren 8 21, 'Grom Kroon 716, Lemoenapp. 6 18, Bramley's Seedling 813, Lanes Prince Albert 813, Jacq. Lebel 612, Jonathan 714, Bismarck 613, Remb. Mortier 613, Pomme d'Orange 817, Zoete Ribbeling 912, Bloemzoet 69, Princesse Noble 823, Udo appels 9 14, Campagne zoet 812, val appels 4 12 ct. p. kg. Peren: Louise Bonue d' Avranches 11 35, Doyenne du Gomice 1334, Confé rence 1021, Tr. de Vienne 923, Legi- pont 1223, Nouv. Poiteau 813, Gomt. de Paris 1013, Jodenperen 712, Maagdeperen 1013, Zwijndr. Wijnpe ren 12, Pondsperen 712, Saint Remy 8 12, Gieser Wildeman 1018, Peren zonder zaadbuis 10^12, Pres. Roose velt 7, Duch. Williams 15, Herz. Elsa 13 ,18, Emile d'Heyst 1014, br. Chau- montel 813, Kweeperen 15, Beurre Du- randeau de Tongres 1626, Br. Clair- geau 1322, Br. Alex. Lucas 1019, Br. Wilbelmina 1014, Br. Hardy 10—24 ct. p. kg. Diversen: Reine Victoria 1026, 'Groe- ne noten 1120, frambozen 3353, I moerbeien 25, blauwe druiven 1928, bramen 2029 ct. p. kg. Groenten: dubb. princessen z. dr. 6 9, trosprincessen 14, stoksnijboonen 7 10, Tomaten 45 ct, alles per kg; Aardapp. 1.602,30, savoye kool 3.80 - 5, witte kool 11,10 gld, p, 100 stuks; bloemkool 8, komkommers 12 ct. p, stuk; natuursla 90—95 ot. p, 100 krop, bospeen 4.50 gld. p. 100 bos; vijgen 1.10, noten 3653 ct. p. 100 stuks. Stand van hedenmorgen 10 uur: Licht op voor fietsers: Zondag 6 u. 20 min. Maandag 6 u. 18 min. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen na het over lijden van onze geliefde Echtge- noote, Moeder, Zuster, Behuwdzus ter en Tante, Mej. JANNETJE SLABBEKOORN, betuigen wij onzen oprechten dank. A. G. v. d. MEULEN. Nieuwdorp, 1 October 1938. Voor de blijken van belangstel ling/ondervonden na het overlijden van onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. MARIA VIENNE, Weduwe van P. Luteyn, betuigen wij onzen hartelij ken dank. Fam. LUTEYN. Ierseke, 1 October 1938. De Heer en Mejuffr. VAN DEN BRINKGLERUM zeggen hartelijk dank voor de vele bewijzen van vriendschap en medeleven op 25 en 26 September j.l. ontvangen. Schore en Vlake, September 1938. Gegadigden voor de te openen cursussen, gelieven zich spoedig op te geven, op het dorp bij den heer J. W. CHRISTIAANSEN, op 't Zand bij den heer J. CLEMENT, D no. 130. De cursus op het dorp vangt aan op Dinsdag 11 October 1938, des avonds 8 uur, in de openbare school, die op 't Zand op Donderdag 13 October 1938, des avonds 8 uur, in het Vereenigingsgebouw. Wie wenscht „De Zeeuw" mede te lezen of Wie zoekt medelezer voor „De Zeeuw"? Gaarne bericht aan N. J. NOORDHOEK, Leliestraat 62, Goes. KENNISGEVING. Ondergeteekende bericht U, dat hij met 1 October is aangesteld als Lijkdienaar bij de Algem. Middelb. Begraf. Verz. A. JOBSE, Koster Geref. Gemeente, Segeerstraat 15, Middelburg. Aangesteld als lijkdienaar bij de Algemeene Middelburgsche Begra- fenisvereeniging: J. LABRUYÈRE, 'tZand, Kerkstraat D 260. 1 October 1938. Gevraagd tegen 1 November a.s., in gezin met 3 kinderen, NET MEISJE voor dag en nacht, niet beneden 20 jaar. Hulp van werkster aan wezig. Loon 25,per maand. Brie ven aan Mevrouw RENGER, Laan van Nieuw Oost Einde 255 te Voor burg (nabij Den Haag). Door mitrailleurschot gedood. Een ernstig ongeluk 'heeft gistermiddag onder de bewoners van Za'lk en de daar gestationneerde militairen schrik en ont- iSteltenis gebracht. Een meisje van 13 j. dat bij een mitrailleurpost zat aan den Geldersohen dijk, is toen onverwacht 'een schot afging, door den kogel doodelijk ge troffen. Het slachtoffer, de 13-jarige J. B., uit Zalk, fietste met twee vriendinnen over •den IJsseldijk. Zij zagen daar een soldaat een 20-jarigen dienstplichtige uit Kam pen, op een mitrailleurpost bezig met het schoonmaken van een mitrailleur. De meisjes gingen vóór den loop van den mitrailleur in het gras zitten en zagen toe, hoe de soldaat de doos van de mi trailleur openmaakte, olie uit den hak haalde en het wapen smeerde. Op een gegeven oogenhiik schijnt de jongeman, volop bezig in zijn werk, er alleen nog maar aan gedacht te 'hebben, dat 'hij', om de veer te spannen, den trek ker moest overhalen. Hij vergewiste zich daarbij1 echter niet, of het wapen ongela den was, met het gevolg, dat eensklaps een ischot .afging en het meisje J. B. in het hart trof. De kleine was op slag dood. De' soldaat, die 'hevig ontsteld was, dekte het lijk van het meisje toe en meldde zich vervolgens, geheel van streek 'bij zijn commandant. Hij werd- terstond gearresteerd en na verhoor door den ba taljons-commandant in de marechaussee kazerne te Wezep ingesloten. Het lijk van 't slachtoffer en de mi trailleur zijn in beslag genomen. Ben opzienbarende bro- oh.ure. De direct, v. gemeentewerken te Bergen op Zoom, Ir v. R., had voor eeni ge dagen een brochure verspreid, getiteld „De duivelsche drie-eenheid". Ettelijke passages iu die brochure zijn in hooge mate kwetsend voor verschillende bevol kingsgroepen in en buiten Nederland. Dit was voor B. en W. maar ook voor den gemeenteraad van Bergen op Zoom aan leiding, zich te beraden wat in dezen ten aanzien van den schrijver zou moe ten worden gedaan. Twee uur lang heeft de raad Vrijdagmiddag in besloten zitting hierover beraadslaagd waarbij de beer v. R. werd gehoord. Na heropening legde deze laatste de volgende verklaring af „Ik verklaar 'hierdoor, dat het samen stellen van de door mij geschreven bro chure „De duivelsche drie-een'heid" in verband met verschillende omstandighe den in overspannen geestestoestand is ge schied en dat ik hierbij, genoemde bro chure in baar göheel 'herroep'". Na deze verklaring besloot de raad den heer v. R. voor den duur van twee maan den ziekteverlof te verleenen. Motorrijder verongelukt. Te Zeist 'heeft een ernstige aanrijding plaats ge'had tussc'hen een auto en een motor. De motorrijder, de 31-jarige O., hor logemaker te "Wamel, die op weg naar Hilversum was, sloeg over de motorkap. De man, die hevig bloedde, bleek op slag gedood. Advocaat te Den Haag gearresteerd. Op last van den Officier van Justitie is dezer dagen te 's-Gravenhage gearresteerd, de advocaat en procureur, Mr H. van W. Gzn, ver dacht van verduistering ten nadeele van een aantal cliënten. Mr v. W. was reeds eenigen tijd geleden door de rechtbank te 's-Gravenhage in staat van faillissement verklaard. Toen de justitie een onderzoek instelde, bleek mr v. "W. voortvluchtig te zijn. Men kreeg het vermoeden, dat hij in het buitenland vertoefde. In verband met den gespannen, internationalen toestand is hij dezer dagen in ons land terug ge keerd, waarop hij zichzelf bij' den Officier van Justitie heeft aangemeld. Hij is in het 'huis van bewaring ingesloten. Drie 'kinderen aange reden. Een gedood, de an deren zwaar gewond. Gister middag is te Gastricum een ernstig on geluk gebeurd, waarbiji een meisje, leer linge van de vierde klasse der R. K. meisjesschool aldaar, het leven verloor en twee andere kinderen ernstig werden gewond. Drie kinderen uit het gezin van den heer S., een broertje en twee zusjes, be gaven zioh als gewoonlijk op één fiets van school naar huis. De jongen, die het rijwiel bestuurde, reed door nog niet ge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3