n I? 7 rr IT TIT Tegen de voorgestelde IJt Z LL U W j huurbelasting. TWEEDE BLAD Regeering treft een reeks van maatregelen. HET KIND VAN TREFUSA FEUILLETON Gemeenteraad van Middelburg. VAN DONDERDAG 29 SEPT. 1938, Nr 306. ECONOMISCHE DEFENSIERAAD INGESTELD. In verband met de buitengewone ge beurtenissen beeft de minister van Eco nomische Zaken besloten een economi sche Defensieraad in te stellen. De minister zal zelf als voorzitter van dezen raad optreden. Voorts zullen daar in zitting hebben: als onder-voorzitter mr dr A. A. v a n R h ij n, secretaris-ge neraal van Economische Zaken, dr H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, ir A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, i r S. L. L o u w e s, re- geeringscommissaris voor den akker bouw en de veehouderij, F. V. V a 1 - star, regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt, dr W. L. Groeneveld Meijer, chef van de afdeeling Middenstand, en G. J. T e p - p e m a, chef van de afdeeling Nijverheid van het departement van Economische Zaken. Voorts zijn op het departement van Economische Zaken een aantal wetsont werpen gereed gemaakt, welke ontwer pen vandaag door de Staten-Generaal zullen worden behandeld, n.l.: Vorderingswet, houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve van volkshuishouding en landsverdediging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden; Prijsopdrijvingswet, houdende tijde lijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving; Schepen-uitvoerwet, houdende maat regelen, die waarborgen, dat Nederland in voldoende mate de beschikking blijft behouden over schepen; Schepenvorderingswet, tot vorderen van zeeschepen; Oorlogsverzekerlngiswet, houdende mach tiging tot het aangaan van verzekerings overeenkomsten op het terrein van de scheepvaart en de luchtvaart in geval van oorlog, oorlogsgevaar dan wel in tijden van buitengewone spanning in het buiten land; Bodemproductiewet, ter verleening van bevoegdheden met betrekking tot de bo demproductie in tijden van oorlog, oor logsgevaar en soortgelijke omstandighe den; Volkshuishoudingswet, houdende rege len met betrekking tot de medewerking aan de voorbereiding van de voorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en an dere buitengewone omstandigheden in de behoeften van de volkshuishouding en de landsverdediging, zoomede aan de voorbereiding van de financiering dier voorziening; Distributicwet, houdende tijdelijke voor ziening in een doelmatige distributie van levensmiddelen, grondstoffen van levens middelen, brandstoffen, huishoudelijke artikelen en andere goederen, welke in het algemeen voor de volkshuishouding van belang worden geacht (Distributie- wet). Door deze maatregelen is een zoo nor maal mogelijke gang van zaken in 'het economische leven verzekerd. Met name wordt hierdoor bereikt dat de voedselvoorziening re gelmatig zal functionneeren en dat hamsteren en p r ij s o p- drijving worden voorkomen ,A>e IM aasblo de" neemt stelling tegen de belasting van 2 pet. der huren, welke in combinatie met een aantal an dere heffingen op salarissen, renten enz. in de Millioenennota is aangekondigd. Het bezwaar van het blad gaat erte gen, dat de eigenaar van onroerend goed getroffen wordt door een belasting van 2 pet. van de huren, die hij ontvangt, dat wil zeggen dat hier op de bruto- ontvangsten van den eigenaar van het onroerend goed een belasting wordt geheven van 2 pet., terwijl bijl de andere categorieën van belastingplichtigen een belasting van 2 pet. (afgezien van de rechtspersonen) van de netto-inkomsten wordt geheven. Hier wordt dus met twee maten geme ten. Het invoeren van een belasting van 2 pet. van de huren lijkt ons in het sy steem van de ontworpen nationale in komsten- en winstbelasting onlogisch en onbillijk. Onlogisch omdat er sprake is van be lasting op inkomsten en winst, doch de huren of pachten, welke de eigenaar van onroerend goed ontvangt, zijn geen in komsten, maar slechts bruto-ontvang- sten. Voor hij aan de inkomsten van zijn bron, het onroerend goed komt, gaan allerlei lasten af, als b.v. grond- en straatlasten, onderhoudskosten, water leiding, assurantie etc. en hypotheek rente, indien het goed met hypotheek be zwaard is. Een belasting van bruto- ont vangsten past niet in het kader van de heffingen op de inkomsten der andere belastingbronnen, welke onder de natio nale inkomsten- en winstbelasting vallen en netto-inkomsten vertegenwoordigen. Onbillijk omdat ten eerste de eigena ren van roerend goed door de voorgestel de nationale inkomsten- en winstbelas ting veel zwaarder belast worden dan de .schuldeisoher, de werknemer of gepen- sionneerde, degene, die een zaak drijft. Voor den eigenaar van het onroerend goed zal de belasting in percenten uitge rekend van zijn netto-inkomsten op een veelvoud uitgkomen van de 2 pet., die de schuldeischers en de andere categorieën van belastingplichtigen over hun netto inkomsten betalen. Onbillijk ten tweede, omdat bij een belasting van 2 pet. van de huren de in dividueels eigenaren van onroerend goed op zeer uiteenloopende wijze worden ge troffen. Voor den een zal de belasting veel zwaarder zijln dan voor den ander. Dit zal n.l. afhangen van het netto-re sultaat dat 'het onroerend goed oplevert het huis van een ander, wanneer men zelf in een glazen huisje zit," zei hij met waardigheid. „U wilt toch zeker niet ont kennen, dat de vrouwen nog veel grooter slavinnen der mode zijn dan wij?" „Werkelijk?" vroeg zij lachend. „Daar ben ik nog niet zoo heel zeker van. Maar zelfs, als dat zoo is, dan is dat nog geen argument om door eien heer der schep ping te worden gebruikt. Twee maal zwart is nog geen wit. Daar moesten de mannen boven staan. Wanneer u een arme, zwakke vrouw was, zou dat te ver ontschuldigen zijn." „U stemt er dus in toe, dat de vrouwen slavinnen van de mode zijn?" „O ja, waarom niet? Wij volgen de aan wijzingen van onze meerderen, en verbe teren die". „Werkelijk?" „Waarom vraagt u dat op zoo'n onge- loovigen toon? U zult toch wel willen toe stemmen, dat onze kleeding somtijds schil derachtig is, en dat wij haar in overeen stemming brengen met het jaargetijde. U zult ons in het hartje van den zomer niet in zwaar serge zien". „Ja, ik geef toe, dat u schilderachtig gekleed hent, zelfs altijd; u zoudt niet goed anders kunnen zijn. En ik moet ook erkennen, dat de witte mouseline-dracht, of wat voor stof dat ook mag zijn, zeker heel goed kleedt". „Zoo goed als uw zwarte jas?" vroeg zij ondeugend. „Ja bijna", zei hij glimlachend. „Maar laten we over iets anders spreken". „Wanneer u dat wenscht, heel graag". Een paar minuten 'heerschte er stilte in de kamer. De jonge predikant lag met het hoofd in den nek geworpen naar de zoldering te zien; zijn gelaat verried niets van hetgeen in hem omging. Hij bezat een sterken wil en was niet gemakkelijk van een plan af te brengen wanneer hij er zijn zinnen eenmaal op had gezet. Hij zat er over te denken hoe hij begin nen zou. De juiste woorden te vinden is vaak lastig. Bovendien had hij gemerkt, dat Dorothee niet in een stemming was, bijzonder geschikt voor zijn doel; zij1 was te vroolijk en te licht van hart; zij. zou zijn liefdesverklaring met gelach kunnen ont vangen, en er den spot mee kunnen drij ven. Hij moest haar gedachten in een an dere richting brengen; liefde was geen onderwerp om mee te spotten. „Hebt u Kitty Treleven vanmiddag ge zien?" vroeg hij ten slotte. „O ja, ik heb een heelen tijd met haar gebabbeld". „Het is vreemd, dat zij heel haar leven alleen is gebleven". „Dat vind ik niet. U kent haar geschie denis toch zeker wel?" „Ja, daar heh ik van gehoord". „Maar als u haar geschiedenis kent, be wondert u Kitty Treleven dan niet om Zonder eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Op het bezwaarschrift van den hypotheek houder van café Groenewegen is dus af wijzend beschikt. Controleur Burg. Armbestuur. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen tot het aanstellen van een con troleur bij het B. A. op een loon van f 25 per week. In antwoord op een vraag van dhr Den Hollander zegt de voorzit ter, dat het de bedoeling van het B. A. is, dat dit voor den te benoemen persoon een hoofdbetrekking zal worden. Het voorstel wordt aangenomen. Verhuring gemeentegrond. De Raad vereenigde zich met de voor stellen tot verhuring van kleine stukjes igrond aan het Smidsbolwerk aan J. Klaasse en A. Abrahamse, voor resp. f 6.75 en f 6 per jaar. Middelburg-Veersche weg. Opnieuw kwam ter tafel het voorstel om alsnog een aanvullingsbijidrage ad f 496 beschikbaar te stellen voor de ver betering van MiddelburgVeersche weg. Dit voorstel is reeds een keer aange houden. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat betaald zal moeten worden. Dhr Paul vindt 'het onjuist, dien post j te beschouwen als gewone dienst. Dit is i een aanvullend bedrag, want reeds meer uitgaven zijn voor deze wegsverbetering gedaan. haar volharding in haar besluit om nooit te trouwen?" vroeg Dorothee. „Ik weet nog niet", meende Mr Smith. „Er is ongetwijfeld iets romantisch in. En toch vind ik er eerder ook veel betreu renswaardigs in. Over eenige jaren zal zij geheel alleen in de wereld staan". „Is dat op zichzelf zoo'n kwaad?" „Vaak wel. Ik geloof niet, dat dit de be stemming van den mensch is. Het is niet goed voor den mensch alleen te zijn". „Dat zegt de Bijbel, meen ik?" „Juist, En ik beschouw dat als één van die waarheden, die tijd noch omstandighe den kunnen veranderen". „Ik zou zoover niet gaan", antwoordde zij met neergeslagen oogen. „Ik spreek natuurlijk in het algemeen", antwoordde hij. „Er kunnen uitzonderin gen zijn. Maar als algemeen beginsel geldt het voor altijd". Dorothee antwoordde niet, en hij trok zijn stoel een beetje dichter bij en dempte zijn stem. „Ik heb al lang op een gelegenheid ge wacht om eens kalm alleen met u te pra ten", zei hij, een beetje heesch. „En nu die gelegenheid is gekomen ben ik zeker, dat u het mij niet kwalijk zult nemen, als ik er gebruik van maak". (Wordt vervolgd.) door S. K. HOOKING. 57.) _o- ,,'Omdat ik weet dat tante u wel eens verveelt. U moet zoo pijnlijk fatsoenlijk en zoo verschrikkelijk predikantachtig zijn, wanneer zij er bij is. Het is soms aardig te zien hoe bang u voor elkaar hent." „Bang?" vroeg hij. „Het is misschien niet het mooiste woord, maar het beantwoordt het beste aan hetgeen ik zeggten wil. Ik moet er om lachen, wanneer ik zie hoe verschrik kelijk vroom tante wordt zoodra u bin nenkomt en hoe ivroom u wordt zoodra u uw hoed hier ophangt.' «Bemerk nu toch dat u den spot drijft,'' zei hij met een priesterlijke waar digheid in zijn stem. „Niet geheel en al! U denkt dat tante Jans buitengewoon vroom is. Ik weet dat a dat denkt en u richt n naar haar stem mig. Zij dienkt dat u als predikant veel vroomer bent, dan in werkelijkheid het geval is, en zij richt zich naar u. Ik zie het zoo duidelijk als een zonnestraaltje." „Maar werkelijk Dit zal bijv. laag zijn voor degenen, die oudere panden bezitten op een stand, welke achteruitgegaan is, doch in den re gel ook voor degenen, die nieuwere pan den vóór de krach op de huizenmarkt gekocht hebben. De eigenaar van wonin gen, gekocht in de laatste paar jaren, zal echter dikwijls een gunstig netto-resul taat behalen. Doch ook bij b.v. twee gelijksoortige panden naast elkaar gelegen zal het be drag der netto-inkomsten zeer uiteenloo- pen. Bij het eene pand kan toevallig wei nig of geen leegstaan of wisseling van huurders plaats vinden, het onderhoud toevallig laag zijn (mede in verband met het verloop der huurders); bij het an dere daarentegen zullen deze factoren in sterke mate hun nadeeligen invloed doen gelden. Zoodoende zal bij den een de be lasting weer een aanmerkelijk hooger percentage van de netto-inkomsten uit maken dan hij' den ander. Het stelsel van heffing van 2 pet. van de huren zal dus tot grove onbillijkheden leiden. Dat men bijl het systeem van de na tionale inkomsten- en winstbelasting ook de inkomsten uit onroerend goed zou treffen is logisch, daar men ook de in komsten uit arbeid, pensioen, Tente en de winst van bedrijven belast, doch dan zal men 2 pet. moeten heffen van de wer kelijke inkomsten uit het bezit, dus van de netto-inkomsten, evenals zulks bij de andere heffingen het geval is. Weliswaar zal men dan vrijwel zeker de heffing bij de bron niet kunnen doorvoeren, doch dan gaat men logisch en rechtvaardig te werk. Er is geen enkele reden, waarom men iemand, die een inkomen uit onroe rend goed ontvangt, sterker zou moeten belasten dan iemand, die zijn inkomsten uit rente, arbeid of pensioen of bedrijf ontvangt. Men zal wellicht opmerken, dat de verhuurder toch wel kans zal zien om de belasting weer op den huurder te ver halen. Dit is echter nog een groote vraag. In de groote steden, waar de laatste ja ren veel gebouwd is en nog gebouwd wordt en een woningsuiplus aanwezig is, zal het dikwijls niet gemakkelijk, zoo niet onmogelijk blijken te zijn. Er is reden te over om deze heffing in haar voorgenomen vorm te laten schieten." Gistermiddag vergaderde de Raad van (Middelburg onder voorzitterschap van weth. Onderdijk. De burgemeester was met verlof afwezig. Verder was afwezig dhr KÖgeler met kennisgeving. Ingekomen stukken, Naar aanleiding van de mededeelingen van goedgekeurde Raadsbesluiten vraagt de heer Paul, wanneer de nieuwe elec- triciteits-tarieven in werking zullen tre den. De voorzitter antwoordt, dat dit wegens drukke werkzaamheden aan gas en waterleiding niet eerder kan dan na de meter-opneming in November. Zij zullen dus het eerst gaan werken over de maand November. De leerlingenschaal. In behandeling komt het verzoek der onderwijzers-organisaties om adhaesie te betuigen aan het adres tot verlaging der leerlingenschaal. B. en W. aldus de voorzitter stel len voor aan dit verzoek te voldoen. De minderheid is echter van gevoelen, dat dit een kwestie van lands politiek is. Mocht er iets van de zijde der gemeenten dienen gedaan te worden, dan is hier een taak voor de vereen, van Ned. gemeen ten. De meerderheid acht de zaak zóó ur gent, en van zóó algemeen belang, dat de gemeenteraden hierover hun stem moeten laten 'hooren, zoodat de regeering weet, hoe de Raden er over denken. Dhr v. d. F e 11 z (C.H.) stelt vast, dat ieder overtuigd is van de noodzakelijk heid van verlaging. Maar de gemeente raad moet geen Tweede Kamer gaan spelen. De regeering legt natuurlijk der gelijke adhaesie-betuigingen naast zich neer. Mevr. W e ij' 1 pleit vóór adhaesie-be- tuiging aan dit gematigd opgesteld adres. Eveneens dhr Paul en weth. Boasson. Dhr den Hollander zegt, dat de A.R. fractie zal tegenstemmen. Met ad- haesie-betuiging zou de Raad op een verkeerden weg zijin. Het voorstel tot adhaesie-betuiging wordt aangenomen met 9 tegen 6 st. Zui ver links-rechts. (Dhr Lambermont was tijdens de stemming afwezig.) Eervol ontslag. De heer J. A. Vertregt had ontslag aangevraagd als onbezoldigd ambte naar van den Burgerlijken Stand. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., heeft de Raad dit ontslag eervol ver leend. Eervol ontslag werd hierna verleend aan den heer G. P. Pouwer als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim; aan den heer dr H. A. W. van der Vecht als leeraar aan het gymnasium en aan E. Visscher als leeraar aan de Avondschool voor N.O. Eén fraaie luchtfoto van de „Queen Elizabeth", het majestueuze zusterschip van de „Queen Mary", dat Dinsdag door Koningin Elizabeth te Clydebank tewater gelaten is. „Neen, doet u miji nu het plezier u niet nader te verdedigen," zei ze lachend. „Het is volmaakt in orde. Ik heb mijn heele leven onder dominees geleefd en ik geloof dat ik ze tamelijk goed ken. Het eenige wat hen van andere mlenschen doet verschillen dat zijn hun kleeren." „Het eenige? Dat ben ik niet met u eens." „O, u behoeft daarover niet zoo belee- digd te kijken. Ik bedoel met, andere mensch en natuurlijkgewone eerbie d waardige menschen, die ook naar de kerk gaan. En dan openbaart de geestelijke 'kleeding ook nog, helaas I een volkomen gemis aan artisticiteit." „U wordt wreed," zei hij, verstoord kijkend. „In het minst niet. Ik ben alleen maar een beetje kritisch, want ronduit gezegd kan ik noch fraaiheid noch praktisch nut in de gewone kleeding ivan den geeste lijke zien. Ik zou dezen zomer medelijdien met u gehad hebben zooals u daar 'zwoeg de onder dien grooten 'hoed, uw lange zwarte jas en uw tot 'boven toe dicht ge knoopt vest, alsals „Als wat?" „Wel, als ik niet bedacht had, dat u al dat ongemak verdiende, omdat u zich zelf aan de slavernij van zu'lk een af schuwelijke mode hebt onderworpen." „Mag ik u opmerken, dat het nooit verstandig is met steenen te werpen naar Loco-secretaris. De Raad wees den heer J. van der Wiel, oommies ter gemeente-secretarie, naast dan heer J. Ph. Koene aan als plaatsvervangend gemeente-secretaris. Deze legde vervolgens de voorgeschre ven eeden af. Benoemingen. Benoemd werd: le lot onderwijzeres aan school A, (voordracht de dames P. A. Janse, M. E. Seymoer en A. Heijt, allen te Middel burg) mej. P. A. Jansen met alg. st. 2e Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim (aanbeveling de hee- ren B. H. Lavooy en I. van Noppen) de heer Lavooy met 15 tegen 1 et. op den heer Van Noppen. 3e. Tot schatter van de huurwaarde van dranklokalen (aanbeveling de hee- ren J. van der Wiel en W. F. van Riet) de heer v. d. Wiel met 13 st. 4e Tot tijdelijk leeraar in het vaktee- kenen en vaktheone aan metaalbewer kers aan de Avondschool voor N.O. voor één jaar de heer R. van der Wielen. 5e Tot leeraar in dezelfde vakken aan- genoemde school de eenige sollicitant, de heer W. J. Braam te Goes. 6e Tot leeraar aan de typografencur- sus van genoemde school (vooïdracht de heeren W. M. J. Tielemans te Goes en P. Nagtegaal te Vlissingen) de heer Tiele mans met 15 st. tegen 1 st. op den heer Nagtegaal. Werkverdeeling Ambtenaren Burgerlijken Stand. Het volgende voorstel was, om ten ein de een beteren gang van zaken op de sec retarie en met name voor den Burger lijken Stand te bevorderen, een nieuwe verordening in het leven te roepen, waarin een bezoldigde en twee onbezol digde ambtenaren uit het personeel der secretarie worden aangewezen. Bezoldigd ambtenaar is de heer Van den Ameele, als onbezoldigden werden benoemd de heer G. J. Kamerik en mej. G. J. Augustijn, beide ambtenaar le kl. ter secretarie. De heer Heemskerk vraagt in het vervolg een meer normale aanbeveling en niet, dat voor twee vacatures (met om wisseling der rangorde) zooals nu, slechts twee personen worden aanbevolen. De v o o r z. antwoordt, dat het ambte narencorps dan grooter moet zijn. Interruptie: Nog grooter? Wijziging nieuwe tariefsverordening duinwaterleiding, als gevolg van het be sluit tot geleidelijke invoering van water meters c.a. Z. h. st. aangenomen. Voorgevel rooilijn Poftenmarkt c.a. en beslissing bezwaarschrift dien aangaande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5