Voor Ae jeugd. Emigratie naar Australië. AKKERTJE inte Gemengd Nieuws. De Winterdienst der Ned. Spoorwegen. Land- en Tuinbouw Rechtszaken DE PACHTWET De beroepshelangen der dienstplichtigen. Radioprogramma. Rheumatische pijnen Deze plaatjes met bij schriften worden driemaal per week opgenomen. Door ze uit te knippen en In een schrift te plakken krijgt men op gemakkelijke wijze een interessant prentenboek. De zwerftochten van Kees. Neem een woe: Verklaring van Dr H« A. Colijn. Over de mogelijkheid van emigratie van Nederlanders naar Australië meldt de „Javabode" het volgende: „Waarschijnlijk zullen geen Nederland- eohe emigranten naar Australië vertrek ken vóór medio van het volgende jaar", aldus verklaarde Dr H. A. Colijn, zoon van den Nederlandschen Minister-President, die zich thans in Australië bevindt, tegen over de „Sydney Morning Herald". „Het zal vermoedelijk een heel eind in 1940 zijn, voordat de regelingen voltooid zijn, en dan zal het waarschijnlijk te laat zijn", voegde hij hieraan toe. Dr Colijn, van de afdeeling Passage en toerisme van de K. P. M., is op weg naar Nederland, via Australië, Nieuw Zeeland, de Vereenigde Staten en Engeland ter be studeering van het toerisme. Hij vertelde, dat, toen persberichten verschenen over voorstellen voor emigra tie van Nederlanders naar Australië, hij informaties in Nederland had ingewonnen en vernam, dat eerst een landbouwexpert naar Australië moet komen om daar zes maanden de bodem- en klimaatsomstan digheden te bestudeeren en daarover rap port uit te brengen aan de bevoegde auto riteiten in Nederland. Dezen zouden dan een rapport indienen bij de regeering met een uiteenzetting van de omstandigheden waaronder emigratie naar Australië dient plaats te hebben. „Intusschen zult gij een groot aantal menschen uit Oostenrijk krijgen", vervolg de Colijn. „Deze reis brachten wij er met de „Nieuw Zeeland" 15 mede. Er komen er nog 20 in September met de „Nieuw Holland", 30 in October, 20 in November, 40 in December, 20 in Januari en Febru ari elk, en nog veel meer. Wij moeten vele aanvragen weigeren, omdat wij het gewo ne toeristenverkeer tusschen de Straits Settlements en Australië niet kunnen uit sluiten. De oorlog in China, verklaarde Dr Go- lijn, heeft het rijke toeristenverkeer naar het Verre Oosten omgelegd naar Neder- landsch-Indië en Australië. Vele Ameri kanen prefereeren thans een reis over den Pacifio naar Australië, om daarna via Nederlandsch-Indië naar Singapore te reizen. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Moeder van zeven kinde ren verdronken. Zondagmorgen omstreeks 9 uur heeft zich te Best een tragisch verdrinkingsgeval voorgedaan, dat aan mej. Huijbers, moeder van zeven jeugdige kinderen, het leven heeft gekost. Terwijl haar man naar de kerk was, ging zij, uit een achter het huis liggenden re genput, water scheppen. Vermoedelijk is zij hierbij duizelig geworden of uitgegle den, waardoor zij voorover in den put ge stort is. De buren, door een der kinderen gewaarschuwd, slaagden er al spoedig in, haar op het droge te brengen. Ondanks direct toegepaste kunstmatige ademhaling mocht het niet meer gelukken de levens geesten op te wekken. Auto tegen boom ge botst. Eén doode, drie zwaar- en twee lichtge wonden. Zondagavond kwart voor 8 is een personenauto met 6 jongelui, vijf heeren en een dame, allen uit Eind hoven, te Moergestel tegen een boom ge botst. Alle inzittenden werden gewond. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend zijn de gewonden naar de ziekenhuizen te Eindhoven en Tilburg overgebracht. Een van hen, de heer Ed. S., is kort na aankomst overleden, terwijl de toe stand van mej. M. zorgwekkend is. De overige gewonden zijn de heeren M., een broer van mej. M., S., J. en H. Twee van de heeren bleken ernstig letsel te hebben opgeloopen. i Druivendiefstal ontdekt. De politie te Monster heeft gisteren een inval gedaan in de woning van van V. te ter Heide. Zij vond een partij van drie honderd pond druiven. Het verder on derzoek bracht aan het licht, dat een zoon van van V. met zijn vriend B. deze drui ven van een tuinder te ter Heide had ge stolen. Met een bakfiets was het fruit naar de woning vervoerd. De daders heb ben bekend en zijn opgesloten. Bij vergissing ammoniak gedronken. Het ontbreken van een waterleiding in de gemeente 'sGravenzan- de heeft de gewoonte doen ontstaan een flesoh met drinkwater gereed te zetten ten behoeve van dorstigen. Gistermiddag kwam het 9-jarig doch tertje van de familie O. dorstig van het buiten spelen thuis. Het meisje greep een flesch ammoniak, in de veronderstelling, dat het water bevatte en nam eenige slok ken. Zij bekwam inwendige brandwonden en werd op geneeskundig advies naar een ziekenhuis te 's Gravenhage overgebracht. Wie herinnert zich een Bel gische baby van 1914? Naar aan leiding van een desbetreffend verzoek van een familielid van de betrokkene, wordt opsporing verzicht van de Bel gische onderdane Florentina De Sobrie, geboren 17 September 1914, te Lier (B.) dochter van Franciscus De Sobrie en van Rosalie Maris. Bij gelegenheid van de vlucht uit Antwerpen in October 1914 tijdens den wereldoorlog werd het meis je als baby door haar zusje van 10 jaar afgegeven aan een Belgische dame, die, zelf vluchtelinge, het kindje te Rotter dam zou hebben afgegeven aan een vrou welijk lid van een vluchtelingencomité, die beweerde dienst te doen voor een zusterklooster en verklaarde het kindje naar een moederhuis te zullen brengen. Het is niet zeker, of de naam van de baby toen is bekend gemaakt. Niet uit gesloten is, dat als geslachtsnaam is opgegeven: De Soubrie, Soubré, Soubri- kes of Soubriques. De kans is echter groot, dat het kind onder een anderen naam in eenig bevolkingsregister is op genomen. De familie van do betrokkene heeft nimmer meer iets te haren aanzien vernomen. Eventueele inlichtingen -aangaande het meisje worden ingewacht aan het Depar tement van Justitie. DE GEWIJZIGDE DIENST HEEFT GOED VOLDAAN. Maandag heeft de hoofdinspecteur en chef van de dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen, de heer G. F. H. Giesberger, eenige mededeelingen gedaan over de nieuwe dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen voor den aan staanden winter. De heer Giesberger verklaarde, dat de dienstregeling, zooals deze opi 15 Mei j.l. is ingevoerd, en waarbij zeer belangrijke wijzigingen werden aangebracht, uitste kend heeft voldaan. Dit is oorzaak, dat voor de dienstregeling in den aanstaan den winter geen principieels wijzigingen behoeven te worden ingevoerd. De nieuwe dienstregeling brengt voor zoover de binnenlandsche treinen betreft, een aantal aanvullingen en wijzigingen, waarmede zooveel mogelijk aan de tot uiting gebrachte wenschen en bezwaren wordt tegemoetgekomen. In verband met den terugkeer tot den normalen Amsterdamschen tijd moesten de internationale treinen, welke van, naar en over Duitschland loopen, als mede enkele treinen over België naar en van Zwitserland worden gewijzigd en dientengevolge eenige daarmede samen hangende binnenlandsche treinen. D'e voornaamste aanvullingen en wij zigingen voor de binnenlandsche treinen zijn de volgende: Trein 3037 Lage ZwaluweRoosen daal wordt 30 minuten lager gesteld en wordt ingelegd van Dordrecht af, in aan sluiting aan trein 1161 (Amsterdam G.S. v. 21.43). Trein 3077 vertrek van Dordrecht ten 23.21 stopt op alle tus- schenstations en komt te Roosendaal aan ten 0.01. Trein 3034 RoosendaalLage Zwa luwe wordt tien minuten later gesteld en doorgevoerd naar Dordrecht in aanslui ting aan trein 1190 (Amsterdam C.S. a. 0.46). Het vertrek van Roosendaal wordt 22.31, Dordrecht a. 23.11. Te Lage Zwaluwe neemt trein 3034 de aansluiting 9. Doch in de spoorwegcoupé, waar hij met zijn vader alleen in zat, kwam Kees weer heelemaal bijl. Zijn gedachten werden natuurlijk erg in beslag genomen door de komende gebeurtenissen. Hy vroeg vader honderd uit. Ook vroeg hij, waarom ze niet met de vliegmachine, inplaats van met de boot naar Engeland konden gaan. 10. „Neen," zei vader, „ik vind de reis per boot voor jou prettiger, daar je dan ook meer den tijd krijgt, om verschillende in drukken op te doen, en bovendien voel ik er niets voor om jou uit een vliegtuig te zien vallen. In het Sudetenland. Een versperring zooals zij door leden van den Sudetenduit- schen arbeidsdienst op den weg naar Haslau en Asch werd gelegd. over van trein 11288 /van 's Hertogen bosch (v.21.50) waarmede voor de Zwa- luwe-lijn de laatste verbinding met Dor drecht, Rotterdam, Den Haag en Am sterdam twee uur later is dan thans. Trein 3026 V 1 i s s i n g e nR oosen- d a a 1 wordt 60 minuten vroeger gesteld, Vlissingen v. 16.20, Roosendaal a. 17.50, terwijl sneltrein 665 (nieuw 235), zestig 'minuten later wordt gesteld, Vlissingen v. 17.50, Roosendaal a. 19.00, waarmede de laatste verbinding van Vlissingen en Middelburg met Groningen en Friesland dertig minuten later wordt gesteld en met een gelijk aantal minuten versneld. Teneinde de aansluitingen te Roosen daal en Dordrecht te behouden is trein 3026 Roosendaal v. 19.00Dordrecht ge wijzigd in een sneltrein Roosendaal v. 10.05Dordrecht a. 19.35, waardoor ook de verbinding van Vlissingen, Middelburg en Goes met Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam dertig minuten wordt versneld. Trein 3029 Lage Zwaluwe (v. 19.00)- Roosendaal gaat ook loopen op Zon- en feestdagen, dit is ook het geval met trein 415 Dordrecht (v. 16.24)Roosendaal (a. 16.56)Vlissingen (a. 1813). Ter verbetering van de verb inding van Eindhoven met Zeeland en België wordt trein 1202 (nieuw 1200) 9 minuten vervroegd. Eindhoven v. 5.32, Tilburg a. 6.08, in aansluiting aan trein 650 (Tilburg v. 6.13), boven dien worden ingelegd de treinen 1202: Eindhoven v. 7.34, Tilburg a. 8.08, in aan sluiting aan trein 654 Tilburg v. 8.13, 1206: Eindhoven v. 12.34, Tilburg a. 13.08, in aansluiting aan trein 210, Til burg v. 13.13, 1212: Eindhoven en v. 6.34, Tilburg a. 17.08, in aansluiting aan trein 220, Tilburg v. 17.13 en 1218: Eindhoven v. 13.34, Tilburg a. 19.06, in aansluiting aan trein 224, Tilburg v. 19.13. INLEVERING VAN VARKENS. Is vandaag begonnen. De Veehouderijcentrale heeft vandaag een aanvang gemaakt met de afneming van varkens van 150 kg en zwaarder, waartoe zij: zich heeft verplicht. Al deze varkens zullen in de drie we ken vóór 15 October in ongeveer gelijke wekelijksche hoeveelheden worden afge nomen; de uitbetaling zal geschieden naar het geslachte gewicht. Varkens, afkomstig van boerderijen waar mond- en klauwzeer heerscht, mo gen ingevolge voorschrift van den Vee- artsenijkundigen Dienst niet worden ge leverd. Treedt 1 November in werking. Gisteren is afgekondigd het Koninklijk besluit van 23 September (Staatsblad no. 285), waarbij de dag van inwerkingtreding van de Pachtwet is vastgesteld op 1 No vember a.s. MEDEWERKING DER BURGERIJ VERWACHT. Luitenant-kolonel Th. J. Reeser, com mandant van bet 11e regiment infanterie, schrijft: Door den gespannen internationalen toestand zijn verlof en bewegingsvrijheid van de troepen, ook bij de herhalings lichtingen, ingetrokken. Voor velen was dit uiteraard een groote tegenvaller, doch in het bijzonder voor degenen, die door moeilijke gezins omstandigheden zoo extra gehoopt had den bun gezin te mogen bezoeken èn er alles op hadden ingericht bun zaken thuis op Zaterdagmiddag en -avond te kunnen regelen. Ik had hij! mijn regiment enkele militairen, die zeer onder den in druk van de teleurstelling waren, omdat zijl vreesden voor de toekomst van hun zaken. Moge toch de burgerij bedenken, dat de opofferingen der militairen in het bijzon der strekken voor haar welzijn en zich beijveren er toe mede te werken, dat de hierbij betrokkenen geen blijvend nadeel ondervinden door de omstandigheid, dat zij hun belangen niet persoonlijk kunnen behartigen en dat de zorgen daarvoor ge durende hun afwezigheid te wenschen overlaten. Zoo had ik bijl mijn regiment een kapper uit Apeldoorn, die tot tranen toe bewogen was door de vrees zijn vaste klanten te verliezen. Ik geef u de verzekering, dat de mili tairen zich het offer, dat zij toch reeds moeten brengen door niet in hun zaken aanwezig te kunnen zijn, met groote be reidwilligheid getroosten en zich voor beeldig gedragen. Moge de burgerij' dit waardeeren en daarvan ook metterdaad blijk gevenl Hooger beroep. C. H. van G., 28 j., werkman te Zie- riksee, is in hooger beroep gekomen te gen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 13 September 1938, waarbij hij wegens „valschheid in ge schrift" is veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van den Politie rechter te Middelburg van 13 September 1938, waarbij N. G., 30 jaar, tuinder te Goes, is veroordeeld wegens „opruiing" tot een week gevangenisstraf. De Ossche zedenzaak. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch beeft in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den Osscben industrieel M. v. Z., die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest wegens zedenmisdrijf. De advocaat-generaal eischte bevesti ging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Woensdag 28 September 1938. HILVERSUM I. 1875 M. VARA-Uitz. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 9.30 Causerie ■„Onze Keuken". 10.00 Morgenw. 10.20 Voor Arb. in de Continubedr. 11.40 Cau serie „Wat bracht de 3e Dinsdag in Sep tember?" 12.00 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. (5.005.05 Pauze). 5.30 „Esmeralda" en gram. 6.30 Causerie „De strijd om de vrijheid in onze dagen". 7.00 Gelukw. 7.06 Koorzang. 7.30 Lezing „De waardeermg van den arbeid door de eeuwen". 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.15 Revue-uitz. (Gr. opn.) 9.00 Radiotooneel. 10.00 Ber. ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.00 Eugenetische causerie. 11.3012.00 „Fantasia" en gram. HILVERSUM II. 301.5 M. en 415.5 M. NCRV-Uitz. 6.307.00 Onderwijs! voor de Scheepv. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber. gram. (9.30—9.45 Gelukw.). 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Ensemble van der Horst, 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Orgel. 1.30 Gram. 2.00 Ensemble van der Horst en gram 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Het Haagsche Trio, en gram. 4.35 Gram. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45—5.55 Gram. 6.00 Land en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en cau serie. 7.00 Ber. 7.15 Causerie: „Onze actie voor de Chr. bibliotheek. 7.35 Gram. 7.45 Reportage, event, gram. 8.00 Ber. ANP., Herh. SOS-Ber. 8.15 Gram. 8.45 Causerie „Wat zich in de Sandjak Alexandreite heeft afgespeeld". 9.15 Arnh. Orkestver. en solist. 10.10 Ber. ANP. 10.15 Sonora wintet. 10.45 Gymnastekles. 11.00 Ven. conc, 11.30 Gram. ca. 11.5012.00 Schrift lezing. WIJZIGING IN PHQH l-ZENDUREN. Overdag 1 K inplaats van 2. Verlof voor nachtelijk half uur gevraagd. Naar men verneemt is sinds gisteren een belangrijke wijziging gebracht in i.> Phohi-uitzendingen voor Ned.-Indië. T t dusverre werd n.l. alle middagen, beha!-..' des Woensdags, gedurende twee uren gezonden, thans wordt eiken middag i - óók op Woensdag) gedurende IK uur uitgezonden. Bovendien heeft de Phohi-directic- Ie toestemming der Regeering gevraagd m eiken nacht gedurende een half uur te mo gen uitzenden en wel voor een common1 ir op de gebeurtenissen in Europa, welke uitzending dan in Indië bij het ontbijt u worden ontvangen. Be toestemming voor deze uitzendingen ls echter nog niet ver kregen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 Sop!.: Zwakke tot matige wind uit Z. richtin gen, in het N.O. gedeeltelijk bewolkt, vrij warm weer, overigens zwaar bewolkt tot betrokken, weinig verandering in tempe ratuur, in het Z. waarschijnlijk eenig" re gen, in het N. weinig of geen regen. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 762. Licht op voor fietsers: Dinsdag 7 u. 28 min. bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz. 52e j; Uitgave: Luctor Bureaux I ostreken Bijkantoo J. J. F A 1 Directeur Als Hitier bet Derde Rij door middel en tot de wei) dat voor een het moet da moet dan hee zet, om het indruk te gevt zaal opklinkt, Minister-prt doen dat gewc lijn spreekt het Nederlanx zijn kamer. Zo gelscbe premie Ernst „Het was n berlain, eerder gen, toen ik 'h ivloog en de to zigde. Doch va getreden en ik te zeggen tot wen van Enge en misschien Eerst moet mij of mijn vr deze weken, dankbaar ware ons hun hoop D'e m eesten va: komstig van ters ivan onze er waren ook deren; behalve Italië, zelfs ui' hartverscheuren stelling, welke de groote oplucl dachten, dat weken was." Met merkbari minister-preside „Hoe verschr fantastisch is ven en gasmask ken in een afgel van wie wij onmogelijk, ginsel reeds ht niet dat is een oorlog zou v waarom de niet in staat Tsj acl mei bes; Vluchtelingen uit het Sudetenland komen met het weinige van hun bezittingen, dat zij konden meenemen, te Hollabrunn over de grens in Neder-Oösteurijk. te nemen, welke het Duitsche wel, na mijn indien slechts tij gelijk zou zijn ei Ge weet reedis, wat een man k; bij te leggen. 1 Duitschland hese zich gevoelt. Hij van de zaak dei persoonlijk gezeg hij het herhaald, stuk der Sudete territoriale eischi Europa vervuld eerste bezoek aa ik de draagwijdtf Tsjechische reget geven wat hij ve verrast, bij mijn land te vernemen het gebied onm worden overhandi de Duitsche troep moet zeggen, dat lijk vindt. Indien de reder twijfelt aan de bc ohiische regeering de belofte en het bied, dan heb il naam van de Brit: den van de Tsjec randeeren en ik de waarde van wordt onderschat, vreedzame regelin zal ik mijn poginj geven zoolang hoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6