Het gewone werk niet vergeten. y Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. I Voorts -wordt gemeld, dat de Engel'sc'he minister van luchtvaart order heeft gege ven, het personeel van de defensie-een heden der luchtmacht, hierbij inbegrepen het personeel van de hulpescadrilles, jachtvliegtuigen en ballonversperringen, te mobiliseeren. 'Gehoorzamend aan den oproep, in de bioscopen en de kerken aangeplakt en zelfs op straat, met behulp van loudspea kers verspreid, hebben duizenden bewo ners van een groot aantal wijken en voor steden van Londen zich naar daarvoor aangewezen centra begeven, om daar hun gasmaskers in ontvangst te nemen. Maandagmiddag hebben de Belgi sche ministers drie uren lang beraad slaagd. Na de bijeenkomst is een commu nique gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat de Belgische regee ring besloten heeft, de eerder genomen militaire maatrege len uit tebreiden en de manschap pen van de Ardensc'he jagers, de gemo toriseerde cavalerie en zekere eenheden van de fortenbezetting, die zich met groot verlof bevonden, onder de wapenen te roepen. Deze maatregelen hebben in België groote consternatie verwekt. De nachtelijke oproepingen van officie ren en manschappen, het in beslagnemen van vervoermateriaal in de vroege mor genuren, gaven aan de bevolking den schijn, dat er iets zeer ernstigs voor de deur moest staan. Zooals altijd in dergelijke omstandig heden, deden de wildste en meest dwaze geruchten onder het publiek de ronde. België heeft deze maatregelen genomen om op alle gebeurtenisen voorbereid te zijn, maar ook als demonstratie tegenover de ge'heele wereld, dat het zijn nieuwe politiek n.l. die van zelfstandige neutra liteit met het geweer in de hand wil toe- paslsen. Zoowel langs de kust, als in de Fran- sc'he, Duitsche en Nederlandsche grens streken werden dezelfde defensie voorbe reidingen getroffen. De huidige organisatie van 'het Belgi sche leger, staat veel 'hooger dan in 1914. Terwijl in de vroege morgenuren van Zaterdag te Antwerpen vrachtwagens werden opgeëischt oin de genietroepen te vervoeren, waren enkele uren later in het Noorden alle voor het vervoer belangrijke strategische punten en alle bruggen en sluizen bezet en voor de verdediging in gericht. Dat was een knap stuk militair werk. De Belgische minister-president Spaak zal vandaag een radio-rede houden. De Amerikanen, verlaten Frankrijk. De Amerikaansche ambassade heeft aan alle Amerikanen, die geen zakenbe- langen in Frankrijk hebben, aanwijzing gegeven, Fransch grondgebied zoo spoe dig mogelijk te verlaten. De situatie is moeilijk, gezien het feit, dat alle schepen, die deze weet naar Amerika vertrekken, volgeboekt zijn. Alle vrachtbooten met accomodatie voor passagiers zijn reeds voor drie we ken uitverkocht. De Amerikaanlsc'he sche pen hebben tot einde October en de Ne derlandsche booten tot 15 October geen passagebiljet meer vrij. Met het oog hierop is het mogelijk, dat Amerikaansche schepen, die andere rou tes bevaren, thans naar Europa gezon den worden. Het Engelsche Lagerhuis morgen bijeen. Het Britsche parlement zal morgen bij eenkomen. Lichtzeeën boven het Roer en Rijngebied. Sedert enkele dagen werden in het Noord-Limburgsche grensgebied in den laten avond, tusschen 9 en 12 uur licht verschijnselen waargenomen aan den Oo'stelij'ken hemel, welke veel overeen komst vertoonden met nevelvlekken. Deskundigen 'op astronomisch gebied hebben deze verschijnselen aan een nader onderzoek onderworpen en al spoedig bleek, dat militaire oefeningen in het Roer- en Rijngebied de oorzaak er van waren. In dit gebied worden regelmatig oefe ningen gehouden met magnesiumbommen, welke aan parachutes bevestigd vanuit Vliegtuigen boven een bepaalde landstreek worden ontstoken. De geweldige licht sterkte dezer magnesiumbommen vormt als het ware een lic'ht-barricade, waar geen enkel vliegtuig onbemerkt doorheen zou kunnen komen. Praag bereidt zich op het ergste voor. Zakken met zand in een der straten van de Tsjechische hoofdstad, welke na een eventueelen luchtaanval hun diensten moeten bewijzen. INVOER HERKAUWERS EN VARKENS IN BELGIë VERBODEN. Uit Nederland, Luxemburg en Denemarken. De Belgische Staatscourant van Zondag kondigde een ministerieel besluit af, waarbiji de invoer in België van herkau wers en levende varkens, afkomstig van het groot-hertogdom Luxemburg, Neder land en Denemarken, tot nader bevel wordt verboden. Dit verbod is gebaseerd op de overwe ging, „dat wegens het aanhouden van het mond- en klauwzeer in het groot-hertog dom Luxemburg, Nederland en Denemar ken, de invoer van herkauwers en van levende varkens, afkomstig uit deze lan den, een gevaar van besmetting oplevert voor het Belgische vee". Dit invoerverbod treedt in werking 10 dagen na de afkondiging in het Belgische Staatsblad. Korte Berichten. Naar gemeld wordt zijn tengevolge van een spoorwegongeluk bij Barcelona vijftig personen om het leven gekomen en tweehonderd gewond. i Met het oog op de huidige gebeur tenissen is de aanvang van den nieuwen cursusi voor de scholen in Frankrijk uitge steld. ii Het „Journal" verneemt uit Straats burg, dat een militaire auto, die gemobi liseerde soldaten vervoerde, op een over weg door een trein met reservisten werd aangereden. Drie korporaals werden gedood en drie goldaten gewond. EX-KEIZER WILHELM TE AMSTERDAM. Bezoek aan het Stedelijk Museum. Dë ex-keizer van Duitscbland heeft gisteren met zijn gemalin en dochter en ©enige leden van zijn gevolg een langdu rig bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Uit de schatkamers deT oudheid" in het Stedelijk Museum. Het gezelschap werd ontvangen en rondgeleid door den directeur, jhr. D. G. Röell en den heer W. A. van Leer, een der organisatoren van de tentoonstel ling. De ex-keizer toonde groote belangstel ling voor de Egyptische, Grieksch-Ro- meinsche en Assyrische afdeelingen. Prof. G. Snijder heeft in de Grieksch- Romeinsche afdeeling van voorlichting gediend. Het bezoek duurde van tien uur tot half een. UITVOER VAN BOLLEN NAAR DUITSCHLAND. Op bet adres van de Algemeene Ver een. voor Bloembollencultuur aan den Raad van Ministers, waarin verruiming van het Duitsche contingent bloembol len werd gevraagd, is door den Minister van Economische zaken geantwoord, dat de beperkte betalingsmiddelen, welke voor den export van Nederlandsche pro ducten naar dat land beschikbaar zijn, niet toelaten bet bedrag voor den uitvoer van bloembollen naar Duitschland te verhoogen. Het "Weekblad voor Bloembollencul tuur noemt dit bericht een koudwater- straal, daar algemeen werd aangenomen dat reeds voor bet vierde kwartaal bet contingent aanmerkelijk zou worden verhoogd. Hjet blad vraagt zich af of de belangen van den bloembollenhandel bijl den export naar Duitschland niet ver waarloosd worden. De verontwaardiging hierover zou slechts kunnen worden weggenomen door een openhartige bloot legging van den stand van zaken van de zijde der regeering, waaruit zou blijken, dat het vak niet onbillijk is behandeld. FRAUDULEUZE REISDECLARATIES? Minister Goseling heeft in antwoord op vragen van hét Tweede Kamerlid van der Weijden, naar aanleiding van de in het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1937 gedane mededeeling omtrent frauduleuze reisdeclaraties, het volgende medegedeeld: De ondergeteekende heeft kennis geno men van de bedoelde mededeeling in pa ragraaf 7 van het verslag van de Alge meene Rekenkamer over 1937. Bij onderzoek is hem gebleken, dat het hier niet betreft reisdeclaraties van een ambtenaar doch van een functionaris in dienst van een particuliere instelling, wel ke in het genot van Rijkssubsidie is. De onregelmatigheden hingen samen met on bekendheid met de ter zake geldende voorschriften, terwijl alleszins aanneme lijk werd, dat kwade trouw niet aanwezig was; de mogelijkheid van persoonlijk voordeel was reeds van den aanvang af uitgesloten. Het bedoelde geval geeft, gelijk uit het medegedeelde blijkt, geenerlei aanleiding tot een indruk, als zoude het opmaken van onjuiste reisdeclaraties ten eigen voor- deele of anderszins te kwadertrouw ge makkelijk kunnen worden ondernomen. De ondergeteekende stelt zich voor, over het hiergenoemde punt nog in overleg te treden met zijn ambtgenoot van finan ciën, die met de uitvoering van het Reis besluit is belast. VERLENGING VAN &0NTINGEN- TEERINGEN. Naar wij vernemen is over eenige dagen de afkondiging van enkele Koninklijke besluiten te verwachten betreffende de voortzetting per 1 October 1938 van de contingenteeringen van triplex en multi plex basistijdvak 1934, percentage 50 v. h. br. gew., periode 12 maanden; cocusstuk- goed, basis-tijdvak 1937, percentage 100 v. h. br. gew., periode 12 maanden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek1- king hebben op de autonome landencon- tingenten, derhalve niet op de bij han delsverdrag verleende contingenten, wel ke in vele gevallen hooger zijn. IMMIGRATIE EN ARBEIDSOVEREEN KOMST MET ARGENTINIë. Op 6 September te Buenos-Aires onderteekend. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat 6 September j.l. te Buenos-Aires de onder teekening is ge- gchied van een immigratie- en arbeids overeenkomst met Argentinië. HONGAARSCHE ONDER SCHEIDINGEN. Voor minister Slotemaker de Bruine, prof. dr A. Noordtzij en prof dr H. Th. Ohbink. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft aan prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine, minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, bet grootkruis van de Hon gaarsche orde van verdienste verleend. De versierselen zijn gisteren aan den mi nister door den Hongaarschen gezant te 's Gravenhage overhandigd. Het grootofficierskruis van dezelfde Hongaarsche orde is verleend aan prof. dr A. Noordtzij, hoogleeraar te Utrecht en prof. dr H. Th. Otobink, hofprediker, hoogleeraar te Utrecht. VOORZICHTIG MET DEN AANKOOP VAN GASMASKERS. Waarschuwing van de zijde van de regeering. De dienst der Volksgezondheid van bet departement van Sociale Zaken schrijft ons Er bestaan gegronde redenen om te vermoeden, dat onverantwoordelijke ele menten trachten in deze dagen van inter nationale spanning gasmaskers aan het publiek te verknopen, welke niet voldoen aan de van overheidswege gestelde eischen 'en dan ook niet zijn voorzien van het officieel© goedkeuringsmer'k. Derge lijke gasmaskers bieden den drager geen enkelen waarborg, dat zij h'em bescher ming geven tegen oorlogsgassen. Het be zit van een dergelijk masker is een ge vaar, omdat men in geval van nood daar op vertrouwt en dit vertrouwen met ver lies van gezondheid of leven zal kunnen bekoopen. Het publiek wordt derhalve met klem aangeraden bij aankoop van een gasmas ker te letten op het officieel© keu ring s m e r k. Dit bestaat uit twee ovale ringen, waarin boven een kroon, links de letter G, rechts het getal 37, onder de let ters S. Z. en in het midden 'het nummer. Dit merk komt op het gelaatstuk en op de filterbuis' voor. 'Op beide onderdee- len moeten tevens voorkomen 'het jaar van aanmaak en naam en adres van den fabrikant of importeur. De medewerking van het publiek wordt verzocht om te voorkomen, dat ondeugde lijke gasmaskers1 in omloop worden ge- bradht. Bij aanbieding van gasmaskers welke niet van het goedkeuringsmerlk zijn voorzien waarschuwe men den 'directeur van den Keuringsdienst van waren in het gebied waarin die aanbieding plaats vindt, zoo noodig door tusschenkomst van 'de plaatselijke politie. Hei Dijkgeschot van den Polder Walcheren. In het verslag over de vergadering van den Polder Walcheren vermeldden wij, dat het dijkgeschot voor den onbebouw- den eigendom over 1939 zal bedragen f 19 per ha schotbaar- en f 10,80 per ha vrij land, dit moest echter zijn f20 voor het schotbaar en f 11,80 voor het vrijland. Wij namen uit het voorstel per abuis de daarin ook genoemde cijfers over, die op een verlaging van het dijkgeschot zou den wijzen, het blijft voor het ongebouwd gelijk aan 1938. In de Zaterdag gehouden vergadering van het Verband van A.-R. Propaganda- clubs heeft de heer J. Schouten de leden van het Verband opgewekt hunne activi teit op politiek gebied te blijven ont plooien. De omstandigheden, zoo zeide hij, mai ken het moeilijk, eiken dag het gewone werk te verrichten. De spanningen lei den er toe, dat velen daarmee hun tijd bezetten. Dat is begrijpelijk, maar niet goed. In alle levensomstandigheden moet gewerkt worden voor de instandhouding van de gewone orde des levens. Ieder moet zijn gewone werk doen, zoo lang God hem daartoe de gelegenheid laat. Dat be- teekent, dat oudere en jongere Antirevo lutionairen de propaganda voor onze be ginselen nu ter hand nemen. We gaan een jaar tegemoet met Staten- en Raads verkiezingen, wij hebben met het oog daarop al onze principiëele kracht te ontplooien. We moeten ons daartoe in onze vergaderingen op de hoogte stellen van de vragen, die thans aan de orde zijn en deze bezien in het licht van onze be ginselen. Wij willen gaarne de hier gegeven waar schuwing onderstreepen. De „zomertijd" is straks weer voorbij en daarmee is ook op politiek gebied de werktijd en de vergadertijd weer aan gebroken. Onze Kiesvereeniging te Middel burg geeft wat dit betreft een uitstekend voorbeeld. Zij is er in geslaagd een winterpro- gram vast te stellen, dat er zijn mag. Maandag a.s. wordt een vergadering gehouden, waarin zal worden gehandeld over het onderwerp: „Kinderbijslag als loonfactor". Daarna volgt op 28 November een ver gadering, waarin de heer A. Zijlstra, Lid xan de Tweede Kamer, hoopt te spreken over: „De verdere uitwerking van het beginsel der Souvereiniteit in eigen kring, vooral met betrekking tot het politieke leven". Op 17 Januari wordt de jaarvergade ring gehouden, waarin tevens aan de orde komt de candidaatstelling voor Raad en Staten. Daarna volgt dan nog in Maart een vergadering waarin Mr G. A. Diepenhorst een politieke rede hoopt te houden, en voorts nog een vergadering, waarin de A.-R. raadsleden over de gemeentepolitiek van voorlichting hopen te dienen. Een program, dat gezien mag worden. Onze Kiesvereeniging in de provinciale hoofdstad geeft hier een voorbeeld, dat algemeen tot navolging moge prikkelen. Ter gelegenheid van de viering van 'het regeeringsjubileum werd Zaterdag door H. M. de Koningin een rijtoer door Apeldoorn gemaakt. Men schrikke niet! De op het stadhuis te plaatsen sirene voor het aangeven van luchtgevaar, zal in de eerstvolgende dagen moeten worden be proefd. Men schrikke dus niet, als dit lieflijke geluid zich laat hooren. Het nieuwe Raadhuis geopend. Oudelande. Maandagmorgen werd het nieuwe Raadhuis officieel in gebruik ge nomen. Behalve B. en W. en a'l de Raads leden waren tegenwoordig de Commissa ris der Koningin in onze Provincie, bur gemeesters uit de omliggende gemeenten, al het personeel in gemeentelijken dienst, architect v. Maris te Kloetinge, de aan nemers Gebrs. Ver'beijke te Ellewouds- dijk, dhr Oele, die bet schilderwerk ver richtte en nog enkele belangstellenden uit andere gemeenten. Te elf uur heette de Burgemeester allen hartelijk welkom inzonderheid den Com missaris der Koningin. Voorts memoreer de spr. hoe het oude raadhuis was en 'hoe en op welk wijze 'het nieuwe raadhuis is tot stand gekomen. Spr. eindigde met den wensch, dat ook in dit nieuwe Raadhuis steeds mag heerschen een geest van ver trouwen opdat in die sfeer de belangen der gemeente mogen worden behartigd en dat God Zijn onmisbaren zegen op al den arbeid moge geven. Daarna voerde de Commissaris der Koningin het woord, die zijn 'hartelijke voldoening uitsprak over het zoo mooie raadhuis, dat de gemeente Oudelande ge kregen heeft. Hiermede wensc'ht 'hij bur gemeester en gemeente van harte geluk. Hij spreekt den wensch uit dat het de gemeente bij den voortduur in alle op zichten wel moge gaan en dat 's Heeren gunst op 'haar moge rusten. Hierna geeft spr. een 'historisch over zicht van 'de gemeente, dat wij elders in dit nummer opnemen. Voorts werd nog gesproken door de Raadsleden de Jager en Douw en door burgemeester Erme- ring namens zijn collega's uit den zak van Zuid-B eveland, waarna de eerewijn werd rondgediend. Het gebouw ibevat, begane grond: rui me entree, secretarie, waarin ruime Huis inrichting, voorzien van een Lips ardhief- deur en kamer burgemeester. Verdieping: voorportaal en raadzaal. In de raadzaal is een gedeelte voor het publiek gereserveerd. D'e bouw 'is uitgevoerd in dunne gele, ©enigszins genuanceerde handvormsteen, met donker plint. Dakbedekking is Limburgsche roode pannen. Ramen in glas in lood, met blank glas. In Secretarie, kamer burge meester en raadszaal houten lambrizee- ringen als blank beitswerk behandeld. In de raadszaal een rifvloer. Zaterdagmorgen omstreeks 4 uur ontdekte de vrouw van J. Maat dat brand was uitgebroken in een stookhok waar den vorigen avond een fornuis had gebrand. E'en schuur welke tegen het stookhok stond had eveneens al vuur ge vat. Door het krachtig optreden der be woners en buren kon het vuur met em mers water worden gebluscht. lerseke. Aanrijding. Vanmorgen had op den Kanaaldijk een aanrijding plaats. Daar reden achter elkaar een Belgische en een vrachtauto. Van tegen overgestelde richting kwam de heer Si- monse, wonende aan den Potweg, op zijn motorrijwiel aanrijden. Plotseling schoot de vrachtauto achter de Belgische auto vandaan. De chauffeur trachtte nog een aanrijding met S. te vermijden, met het gevolg, dat de vrachtauto in de sloot terecht kwam. S. werd toch nog door de auto geraakt. Dr Ampt, die spoedig ter plaatse was, constateerde een beenbreuk en een lichte hersenschudding en ver voerde S. naar zijn woning. Een der in zittenden van de auto werd ook gewond. De politie stelde een onderzoek in. Rilland-Bath. Afscheid van den heer W. Koning. Daartoe uitgenoo- digd, hadden Zaterdagnamiddag, al het personeel, alsmede de gepensionneerden, van de hofstede bewoond door dbr P- Nieuwenhuijze in den Bathpolder alhier, zich op het hof vereenigd. Hierna nam de scheidende directeur dhr W. Koning met een hartelijke toe spraak afscheid, wegens zijn bedanken op 1 October e.k. Velen zien den beminden Directeur met leedwezen vertrekken. Dhr Koning hoopt zich metterwoon te Wassenaar te vestigen. Arnemuiden. Gemee teren vergaderde de Gei degedeeld wordt dat h de openbare school alh is gewijzigd dat de toela gen in het vervolg op 1 hebben en niet meer op Ingekomen is de jaar Vleeschkeuringsdienst M uit blijkt, dat over 193 worden uitgekeerd aai van f 11,20. D-aar in de vorige stemmen staakten over een jaarlijksche subsi' aan de afd. Zeeland van Landstorm, komt dit voo stemming en wordt met stemmen verworpen. V Schuit, J. van Belzen ei gen de heeren Franse, Belzen en J. Janse. Weth. Franse stelt voc die te verleenen aan de en wel f 2,50 per jaar. D rnet alg. st. aangenomen Daar voor het pachte over het kanaal niemai schreven (Kwekkeboom huis gratis te mogen bt nieuwe oproep gedaan v Thans komt ter tafe! 1939. Weth. Franse verheug begrooting kan worden der belastingverhooging. teeken van meer zelfstar ineente. Dhr Puype heeft bez nieuwe stratenplan. De ring zag hij gaarne anc met de uitkomende keiei straat niet de Zuidwal, schen dijk zal vernieuwd staan bij B. en W. gee over te nemen. Dhr W. van Belzen vri voor de oude bedeelden u De voorz. antwoordt schrevenen ook nog am hebben, sommigen ouder uitkeering van de Ned. Dhr J. van Belzen vra; menzorg groot f 1500 te deze te bestemmen voor daar ör van dezen post in is uitgekeerd. Weth. Schuit antwoorc hoeftige schippers in '37 is uitgekeerd. Dit is eig heugend feit. De behoefti ker gesteund worden, ma natuurlijk eerst na bekt Deze waren van dien aa spr. verdere steun ni Mocht echter blijken da laag geraamd is, dan zal i men hij den raad opnieui pen. Dhr J. van Belzen zegt sten zoo laag zijn. Dhr Schuit is hekend stand. De officieele gegev ders uit. Gemiddeld is sche Zaken per schipper uitgekeerd, ook wel enk f 600. Daarbij is nog f250 gt matrozen. Daar een schip; netto besomming ontvangt dat de schipper dus f 5( steun en f 1000 voor zij'n d f 1600, krijgt. Daar kan rente van betaald worden Spr. verschillende niet te tijken gebezigd worden, ze, gelijke schippers niet hij dergebracht worden. Dhr W. van Belzen ze geen f 300 aan steun per en deze nog gedeeltelijk of meer matrozen. Het ko per niet toe den steun voo den. Dhr Schuit zegt dat gez van Belzen B. en W. moe de controle te verscherpen gevens wijzen anders uit. Belzen heeft zelfs nu re< maanden al ruim f 300 oi blijft echter zijn standpu: en zegt geen steun of arm len geven waar zulks niet Verder vraagt dhr J. vai den post bestemd voor d( bij de werfkverschaffing. dit niet kan geschieden dc looze, waarop de voorzatte antwoordt. De begrooting 1939 wo: meene stemmen goedgekeur den gewonen dienst met f voor den kapitaaldienst m< Goedgekeurd wordt de stelling van een bedrag pei de bijz. school volgens art. der L.O.-wet en wel f8. f 1209,78. Ook gaat de raat de heffing van 75 opeen fondsbelasting voor het di 1940. Idem om de loopen gen te verlagen op een ren Het verkrijgbaar stellen ter voor Kleverskerke ad vindt de raad ook goed. Daar de aanbesteding vi ping overtreft, vragen B. e png tot uitgave van dit b tot f 1875 plus f 100 toezie! verleend. In principe gaat de Raac oe opheffing van een gedt Boelsche voetpad. Een nieuw huurcontract j'ssewaarde voor de gemeen 144!5 per week keurt de ra Eveneens om 81 M2 gron geven aan dhr Vlaming voor den duur van twe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2