De internationale toestand hoogst gespannen Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Allerwegen militaire maat- Chamberlain legt een verklaring af - Fransche Ministers weer naar Londen - Wat Hitier thans eischt - Londen niet zonder hoop - Waarom Tsjecho-Slowakije mobiliseerde - in vele landen militaire maatregelen. MAANDAG 26 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 303 Belangrijkste Nieuws staatsparty. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 70, Ooes ostrekoniiig 44d55 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntlün 30 cent per regel Ingezonden mcdedccllngen 60 cent per regel Kleine Advcrtcntlün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Chamberlain is Zaterdagmiddag op bet vliegveld Croydon aangekomen. Bij zijn aankomst aldaar verklaar de bij: „Mijn eerste taak is nu de Britscbe en Fransche regeering verslag uit te brengen van bet resultaat mijner zending en zoolang ik dat nog niet gedaan b_.e b, kan ik er m o e i 1 ij k iets over vertellen. Ik kan alleen dit zeggen: Ik ver trouw, dat alls betrokken kringen hun pogingen tul len voortzetten om 't Tsje cho-Slowaaksche vraag stuk vreedzaam o,p te los sen, omdat daarom de vre- devan Europa draai t." Een menigte van meer dan duizend menscben juichte en wuifde, toen Cham berlain Downingstreet binnenreed. Een deel van het publiek riep: „Help de Tsje- chenl" Er was extra politieversterking, maar de orde bleef gehandhaafd. Spoedig daarna volgde bet bericht, dat bet kabinet om half zes 's namiddags in vergadering is bijeengekomen. De kabinetsraad was om 5 minuten over half 8 geëindigd. Over bet gesprokene in den kabinets raad is in bet geheel niette uitgelekt. Ook. niet naar die personen, die gewoonlijk ambtshalve wel weten, wat er in het ka binet in hoofdzaken besproken is. D: e geheimhouding is volkomen. De leiders ivan de oppositie, hoewel tot in bijzonderheden ingelicht, zijn tot de zelfde geheimhouding verplicht. Men kan hierin een aanwijzing zien voor den ernst van den toestand. In verband met den gespan nen internationalen toestand is de bijeenkomst van het La gerhuis op morgen bepaald. Daladier opnieuw naar Londen. De Fransche minister-president Dala dier en de minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, hebben zich gisteren weer naar Londen begeven, om verdere bespre- kingen te voeren met minister-president Chamberlain over zijn bezoek aan Godes- berg. Gisteravond zijn te Londen de bespre kingen tusscben de Engelscbe en Fran sche ministers begonnen. Ze zijn onder broken door een vergadering van bet Ehgelsche kabinet, die ruim een uur duurde en vannacht te 12 u. 35 geëindigd was. Vanmorgen te 10 u. zullen de Britsch Fransche besprekingen weer hervat wor den. Daladier uitte zijn voldoening over het verloop der besprekingen. DE TOESTAND NIET ZONDER HOOP? De toestand na de gisteravond te Lon den gevoerde besprekingen is, naar Reu ter meent te weten, hoewel uiterst moei lijk, toch niet zonder hoop. WAT HITLER VAN PRAAG EISCHT. Naar Reuter van betrouwbare zijde verneemt zijn de hoofdpunten van Hitler's eiscben voor de regeling in Tsjechoslo- wak ij e de volgende: Terugtrekking van alle Tsjechische strijdkrachten, politie, gendarmerie, douanebeambten en grenswachten uit de te ontruimen gebieden, zooals deze uit eengezet zijn in de bij het memorandum Bevoegde landkaart. Dit gebied moet op 1 October aan Duitschland worden overgedragen. Het ontruimde gebied moet in zijn tegen woordige!» toestand worden overgedragen, d.w.z. zonder dat de militaire, economi sche of verkeersinrichtingen, met inbe grip van de grondorganisatie van den luchtdienst en alle radiostations, vernield of onbruikbaar gemaakt zijn. Het rollend materiaal van het spoorwegnet in het gebied moet in onbeschadigden staat worden overgedragen. De Tsjechoslowaaksche regeering moet onmiddellijk alle Sudetenduitschers die waar dan ook op bet gebied van den Tsje- cboslowaakscben staat dienst doen bij de militaire strijdkrachten of bij de politie, ontslaan en toestaan huiswaarts te kee- ren. De Tsjechoslowaaksche regeering moet alle politieke gevangenen van Duitsch ras vrijlaten. De Dultsche regeering Is bereid toe te staan, dat vóór 25 November uiterlijk een volksstemming wordt gehouden In nog nader vast te stellen gebieden. Verande ringen In de nieuwe grens voortvloeien de uit de volksstemming moeten door een DuitschTsjechische of een internatio nale commissie worden geregeld. De volksstemming zelf moet geschieden on der toezicht van een internationale com missie. Duitschland stelt voor, dat een gezag hebbende DuitschTsjechische commis sie wordt ingesteld, voor de regeling van alle verdere details. Gedurende de volks stemming moeten beide partijen haar militaire strijdkrachten uit de gebieden terugtrekken. 'T BRITSCH-FRANSCHE PLAN. Van gezaghebbende zijde verneemt Reu- Ier, dat in bet Britsch-Fransche plan een regeling op den volgenden grondslag werd beoogd: Overdracht zonder volksstemming van het gebied met een Sudeten-Duitsche be volking van meer dan 50 procent, met dien verstande, dat de afbakening van de grens door onderhandeling zou moeten worden geregeld, en, waar de omstandig heden dit noodig maken, door een inter nationaal lichaam, waarin een Tsjechi sche vertegenwoordiger zitting zou heb ben. Mogelijke uitwisseling van bevolking op den grondslag van vrije opteering binnen een nader aangegeven tijdslimiet. Indien de Tsjechische regeering be reid was geweest, in te stemmen met deze maatregelen, die neerkomen op ingrijpen de wijzigingen in het staatsbestel, zou zij gerechtigd geweest zijn, verzekeringen te vragen voor haar veiligheid in de toe komst. Een algemeene internationale waar borg ter bescherming van Tsjecho-Slo wakije tegen alle mogelijke aanvallen, is derhalve opgenomen in bet plan, dat in de plaats bad moeten komen van de be staande verdragen van wederkeerig en militair karakter. De Britsche regeering beeft zich bereid verklaard, deel te ne men aan deze internationale waarborging van de nieuwe grenzen van den Tsjechi- scben staat tegen een niet-uitgelokten aanval. D'e Fransch-Engelsche voorstellen be vatten slechts een idee, waarvan de mo daliteiten door een neutrale .internatio nale commissie moeten worden vastge steld. Hitier wenscht zijn plan zelf te verwe zenlijken, op de wijze, zooals bij' dat wenscht. De Fransch-Engelsche voorstellen voor zagen slechts, dat de Tsjechen geen enkel gebied zouden ontruimen, zoolang de in ternationale commissie geen besluit zou hebben genomen. Hitier daarentegen eischt, dat de Tsjechen, die het gebied, dat hij voor den eersten October zou wil len bezetten, zouden willen verlaten en hun goederen en bezittingen zouden ach terlaten. Wat Hitier eischt is in wer- kelijk'heid niet een „verlos sing" der Sudeten-Duitschers doch de bezetting van mili taire en strategische punten in Tsjecho-Slowakije. HITLER VANDAAG VOOR DE RADIO. Minister Goebbels heeft bekend gemaakt dat vanavond in het sportpaleis te Berlijn een groote volksbijeenkomst zal worden gehouden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. Op deze bijeenkomst, die om aoht uur iDuitsohe tijd (8.20 uur Ned. tijd) aanvangt zal Hitier het woord voeren. De rede, die Hitier vandaag zal houden, zal, naar de Duitsche radio verklaart, „een historische manifestatie" op een „historisch uur" zijn. Göbbels mobiliseert alle partij-organisaties, opdat iedereen naar Hitier kan luisteren. Op straat zul len luidsprekers worden opgesteld, waar door het publiek de rede zal kunnen vol gen. MUSSOLINI IS NOG OPTIMIST, MAAR.... In een rede, welke Mussolini te Padua voor 800.000 fascisten heeft uitgesproken, heeft hij o.a. gezegd: Duitschland 'heeft zijn voorstellen aan Praag doorgezonden. De Praagsche regee ring zal niet voor 1 October behoeven te antwoorden. Aldus heeft Praag zes dagen tijd den weg naar de wijsheid te vinden. Het is mogelijk, zoo ging de Duce voort, dat een Duitsch-Tsjeohische oorlog gelo- caliseerd wordt. 'In andere regeeringen zijn echter partijen, die deze meening niet zijn toegedaan. Deze meenen eveneens, dat de tijd is aangebroken, om met de totali taire staten af te rekenen. In dat geval rullen zij zich niet voor twee staten, doch voor een natie, die één blok vormt, zien geplaatst. Mussolini drong er verder op aan, dat het Tsjechische probleem geheel en defi nitief zal worden opgelost. Op bet oogenblik wil men niet alleen de dwaling, welke men begaan heeft, niet herstellen, de kwestie van Tsjecho Slowa kije onmatig opblazend, maar men wil deze dwaling handhaven en daarvoor zouden de volkeren van Europa zich op elkander moeten werpen. Tot op beden gaan sommigen voort mei het oproepen van reservisten en ze aan de igrenzen op' te hoopen. Indien daar nog vlootconcentraties bijkomen, zal het nie mand van u verwonderen, dat Italië ook maatregelen neemt". HOE PRAAG OORDEELT. Het standpunt, dat men te Praag In neemt ten aanzien van de definitieve eischen van. Hitler is, naar de diploma tieke correspondent van Reuter meldt, dat de aanvaarding van het Duitsche plan ge lijk zou staan met algeheele capitulatie van de staatssouvereinItelt. Er wordt o.a. op gewezen, dat het gebied, dat moet wor den afgestaan, de voornaamste linie der Tsjecho Siowaaksche verdedigingswerken Insluit, zoodat Tsjecho Slowakije zander middel van verdediging zou worden gala ten. De eiseh, dat alle Sudeten Duitschers, die dienst doen bij het Tsjechische leger en de politie, ontslagen worden en huis waarts kunnen keeren, zon, zoo redeneert men verder, indien hij werd ingewilligd, dezen Sudeten Duitschers in staat stellen, van binnen uit tegen den nieuwen Tsje- chischen staat te ageeren. Wat het plebis ciet betreft, doet men uitkomen, dat Duitschland de gebieden van de volksstem ming zou kunnen regelen, zooals het dat wenscht. Het zou b.v. een regeling kun nen treffen, op grond waarvan een klein district met een kleine Duitsche bevolking zou moeten stemmen in een aangrenzend gebied met een overwegend 'Duitsche be volking. Een andere vraag, die gesteld wordt, is, wat gebeurt er met de nationale schuld en hoe bet geweldige aantal economische kwesties moet worden geregeld, die zou den voortvloeien uit de deeling van een gebied, dat duizend jaar lang een econo mische eenheid is geweest, Aanvaarding van de Duitsche eischen zou, zoo verklaart men, neerkomen op een financieiele en economische capitulatie. In het kort, zoo redeneert men te Praag, komen Hitiers eischen hierop neer, dat van het eens zoo trotsche koninkrijk Bo- hemen weinig meer zou overblijven dan een soort concentratiekamp,, weerloos en zonder mogelijkheid van een behoorlijk ecnomisch leven. Het Tsjecho Siowaaksche kabinet was diep in den nacht nog bezig met de opstel ling van bet antwoord op het Hitlermemo- randum. In Tsjecho Siowaaksche kringen ver neemt men, dat Masarijk Zondagavond tij dens zijn onderhandelingen met Cham berlain niet de nota heeft overhandigd, die het definitieve antwoord van zijn re geering inhield,, doch dat hij zich heeft onderhouden over den Tsjecho Slowaak- schen toestand en de nieuwe voorstellen. In officieele Tsjechische kringen te Ge- nève wordt verklaard, dat de regeering te Praag den Engelschen en Fransehen ministers ter gelegenheid van 'hun confe rentie te Londen zal doen weten, dat zij er niet in kan toestemmen aan de in het memorandum van Hitier gestelde voor waarden, met name voor zoover betreft het afstand doen van de vestingwerken, zonder waarborgen van de zijde van Duitschland te voldoen. VERWERPEN ENGELAND EN FRANKRIJK HET VOORSTEL VAN HITLER? De Tsjechische radio heeft gistermiddag een belangrijke mededeeling van het Tsje chische persbureau Ceteka verspreid. In deze mededeeling van bet Tjechische persbureau werd herinnerd aan de om standigheden, welke Tjechoslowakije er toe hadden gebracht de cessie van zekere gebieden aan het rijk in te willigen. Met deze door Tsjecho Slowakije tegen haar zin en om d9n vrede te redden gegeven instemming 'had Chamberlain zich naar Godesberg begeven. Te Godesberg legden de Duitschers Chamberlain nieuwe voorstellen voor, welke veel verder gaandan de Regeering van Tsjecho Slowakije had ingewilligd. Deze nieuwe voorstellen zijn vervat in een memorandum, dat Chamberlain slechts als bemiddelaar aan de regeering van Tsjecho Slowakije heeft doen toeko men. Dit memorandum werd Zondagochtend aan de regeering overhandigd. Voor dit memorandum werd overhan digd, hebben de gleizanten van Frankrijk en Groot-Brittannlë de regeering van Tsjecho Slowakije er van In kennis gesteld dat dit memorandum haar zou worden overhandigd, met de mededeeling, dat, aangezien de voorwaarden, welke in dit memorandum worden gesteld, veel verder gaan dan de voorwaarden welke waren aanvaard, Chamberlain later namens de beide regieeringen aan Hitier heeft doen weten, vóór zijn vertrek uit Godesberg, dat hi] aan de regeering van Tsjecho Slowakije de aanvaarding dezer nieuwe voorwaar den niet zou kunnen aanbevelen. Ook te Parijs is de publieke meening overheerschend, dat de Fransche minis ters naar Londen zijn gereisd met de me dedeeling van den ministerraad, dat het tweede Duitsche voorstel niet kan worden aanvaard. Alle minister op één na waren voor verwerping. De publieke opinie In Frankrijk is in dezen zoo krachtig en positief mogelijk. Hitier gaat volgens de Franscheni veel te ver. Men: rekent in Frankrijk dan1 ook ernstig met de mogelijkheid van een oor log. Frankrijk bereidt zich thans met kalm te en vastberadenheid op den oorlog voor. Met elk uur worden :de_ veiligheids maatregelen te Parijs uitgebreid. Op het oogenblik zijn reeds twee millioen man onder de wapenen. Minister GampinChi ((Marine) deelde mede, dat de vloot even zeer paraat is als het leger en de lucht macht. De stroom der opgeroepenen is zoo groot, dat de kazernes geen plaats meer bieden en men het vertrek der gerecru- teerden moet contingenteeren. Parijs neemt de uiterfste maatregelen te baat om de veiligheid tegen luchtaan vallen zoo groot mogelijk te maken. DE MOBILISATIE IN TSJECHO SLOWAKIJE. Uit Praag wordt gemeld, dat de regee ring Vrijdagavond om acht uur, na boven bedoelde mededeeling van Engeland en Frankrijk, besloten heeft tot de algemeene mobilisatie. Dit ernstige besluit werd gerechtvaar digd door het feit, dat gewapende benden, komende van Duitsch grondgebied, onder uitdaging op verscheidene punten aanval len hadden gedaan op T'sjecho Siowaak sche grensposten. Na dezen stap van de beide gezanten van Frankrijk en Groot-Brittannië en met het oog op deze gebeurtenissen, welke zich aan de grens voordeden, was de regeering van Tsjecho Slowakije er van overtuigd, dat nog langer passief te blijven het ge vaar zou opleveren tot een conflict te lei den. Zij besloot tot mobilisatie. Geen der besluiten werd genomen tegen den raad der groote mogendheden in, noch buiten haar medeweten. Van Engelsche zijde "wordt weer tegen deze voortelling van zaken een bezwaar gemaakt. In een gisteravond van officieele zijde gepubliceerde 'Britsche mededeeling wordt verklaard, dat de door de radio te Praag verspreide verklaring, volgens welke de mobilisatie in Tsjec'ho-Slowakije geschied zou zijn op advies en met goedkeuring van de Britsche regeering, niet ge heel in overeenstemming is met de feiten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. 'Ons land en de internationale toestand. Hjet voorzitterschap van de liberale Prof. Josephua Jitta uit de Vrijz. Dern. Partij. Buitenland. De gespannen internationale toestand. Fransch-BTitsche conferenties te Lon den. Allerwegen militaire voorbereidin gen. Er wordt op gewezen, dat de Britsche regeering de •Tsjecho-Slowaaksche re geering heeft medegedeeld, dat zij niet langer de ver- antwoordelijkhei'd wilde aanvaarden haar aan te ra den niet te mobiliseeren, doch er tevens op gewezen heeft, dat zij wel moest over wegen, dat de aankondiging van een Tsjecho-Slowaak sche mobilisatie een actie der andere mogendheden zou kunnen verhaasten. Met betrekking tot de verklaring, dat de Tsjecho-Slowaaksche mobilisatie is ge schied met voorkennis van de Britsche regeering, wordt medegedeeld, dat deze p'as nadat het definitieve besluit om te mobiliseeren was genomen, een desbetref fende mededeeling heeft ontvangen. Alles rustig in Egerland. In ©en telegram uit Alsch zegt de spe ciale verslaggever van Reuter, dat het Dhitsche rijksweerleger niet het district Asoh zal binnenrukken. Indien het van Hitier bevel 'krijgt, Tsjecho-Slowakije bin nen te trekken, zal 'het van Saksen en Oostenrijk uit de Tsjecho-Slowaaksche grenzen overschrijden. Het vrijkorps der Sndeten-Duitschers heeft van Hitier zelf bevel gekregen, niet Asch of Tsjec'ho-Slo- waaksch grondgebied binnen te rukken voordat het van hem opdracht 'hiertoe heeft gekregen. De taak van het vrijkorps bestaat op het oogenblik nog uit patrouil leeren langs de Duitsch-Tsjecho-Slowaak- sche grens. Volgens de berichten is alles rustig in het Egerland, waar het leven onder het Tsjechische bestuur zijn normalen gang gaat. Tsjechische troepen hebben het moeilijke heuvelachtige gebied van Schwaderbach wederom bezet, evenals alle andere districten, welke gedurende korten tijd in handen der Henleinisten waren. Asch is derhalve het eenige deel van het Tsjecho-Slowaaksche 'grondgebied met een Sudeten-Duitsch bestuur. Niemand kan voorspellen, wat er in zes dagen nog kan gebeuren, maar zeker is, dat het Tsjechische volk op het oogen blik evenmin als het leger bereid is ook nog maar één concessie te doen. De nieuwe minister-president Syrovy is zeer populair. Het leger zou hem waar schijnlijk blind volgen, welke weg hij ook zou inslaan. Tsjecho-Slowakije is nu al twee dagen geheel afgesloten van de buitenwereld. De telefonische en telegrafische verbindin gen zijn alleen open voor diplomatieke berichten, en de grenzen met Duitsch land, Polen en Hongarije zijn geheel ge sloten, zoodat alleen nog maar de nauwe corridor naar Roemenië open is. De cen suur is nog strenger geworden. Iedereen liep over straat met de grij'ze metalen koker, waar de gasmaskers inzit ten over den schouder. De spoorwegverbindingen tussohen Polen en Tsjecho-Slowakije zijn verbroken. De internationale treinen naar Italië en Z.- Slavië zullen over Berlijn, Breslau, Neu renberg en Weenen geleid worden. In geheel Frankrijk is Zater dag aan de gemeentehuizen een biljet aangeplakt, waarbij de reservisten van sommige lichtingen terstond worden op geroepen. Deze maatregelen betreffen den op roep van reservisten, die de voor de dek king van de grens noodzakelijke strijd krachten aanvullen. Het is een der laat ste veiligheidsmaatregelen vóór de alge meene mobilisatie. Men schatte, dat de tien opgeroepen lichtingen tusschen 700 en 900 duizend man vertegenwoordigen, zoodat dus een kwart van de krachten beschikbaar is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1