Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws Irbericht. ZATERDAG 24 SEPT. 1938 52e JAARGANG No. 302 Naar een sluitend budget. Hij keert vanmorgen naar Engeland terug. Tsjecho Slowakije mobiliseert. Ook Duitsche troepenbewegingen. Pessimistische stemming. lig 3 u.: 765. itsers: De gezondheidstoestand Prinses Juliana. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mljnhardt's Zenuwtabletten |f en toe tot die vTiend- prettig von- |at jaloersch Is waren. >.05 Reportage |30 Gram. 7.10 lauserie „Aan |it". 7.40 Bijbel- JOS-berichten. la. 8.15 VARA- loespraak. 9.10 ,En nu l0 Gram. 11.00 solist. 11.30 en 414.5 M. |l5 Ber.) 10.00 Vie. 12.00 Ber. -1.20 Gram.) rijpere jeugd, .v. solist. 3.00 Inc. 4.45 Gram. 5.45—6.15 De Journalistiek 1.00 Ber. 7.15, Ijosephs-Gezel- jaetherfl. 8.00 litatie met mu- Orkest. 9.00 i.m.v. solisten De KRO-Boys Il0.40 Filmpr. 11938. 8.55 VARA. 2.15 VPRO. 15 VPRO. 8.00 )a Tuinbouwpr. „Van Staat en tO.OO Zondags- (jrkdienst. 12.00 12.05 Filmpr. b-orkest. 1.15 llnlandsch - ge- Ibtscb Mannen- 2.15 VPRO- 1.45 Gram. 4.20 [im. en Sportn. 5.30 Kinder- Sportn. ANP. Vrijz. Protest, teded. 8.20 Het soliste. 9.00 ournaal. 9.30 |ble en soliste. Het Omroep er. ANP., bier- In 415.5 M. 8.30 10. 5.05 NCRV. p.30 Gew. mua. Cerkd. Na afl l-orkest. 1.001 agenbeantwoor- I Paters-Missio- 15.05 Gew. muz. ld. Na afl.: Ge- (auserie „Nieu- 1.10 Ber. ANP-, NRO-Melod. en l05 Verv. conc. |45 Gram. 10.00 \TP. 10.40 Elpi- Lntolezing. van 24 Sept.: uit Z. richtin- balf bewolkt, bringe kans <>P Iden nacht, wei- Vatuur. lag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van liet blad „De Zeeuw" Liurcaux Lange Vorststraat 7 0, liues "ostrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. j. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 2X Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal V/eekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntiiln 30 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingen 00 cent per regel Kleine Advcrtcntiiln Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het door Minister De Wilde ontworpen dekkingsplan voor bestaande en dreigen de tekorten is nog niet in bijzonderheden bekend. Met een beoordeeling zal gewacht moeten worden tot de betreffende voor stellen bij de Staten-Generaal aanhangig zijn gemaakt. Daarom thans nog enkele opmerkingen van algemeenen aard. In de millioenen-nota wordt er na dat eerst een overzicht van den finan- cieelen toestand is gegeven, nogeens met nadruk op gewezen, dat de aangeboden begrooting 1939, die een reëel tekort van circa f 61 millioen op den gewonen dienst vertoont, geen enkele reserve bevat en evenmin eenig herstel brengt van de enorme schade, welke bet Rijk ten aan zien van zijn financieele positie in een reeks van oorlogs- en crisisjaren beeft geleden. Integendeel, de kapitaaldienst geeft een totaal aan nieuwe kapitaalsuit gaven van rond f 150 millioen gulden. Beziet men deze begrooting in verhou ding tot de vermoedelijke rekeningsuit komsten 1937 en de begrootingspositie 1938, dan vertoont zij, zoowel voor den gewonen als voor den kapitaaldienst een belangrijke achteruitgang. Een aanmerkelijke verbetering zou alleen kunnen komen van een vergrooting van den belastingopbrengst, gepaard met een verlaging van de op bet budget zoo zwaar drukkende uitgaven voor de werk loosheidsvoorziening, tengevolge van een opleving van bet bedrijfsleven. De huidige situatie op economisch ter rein laat echter niet toe, met een zooda nige opleving bij bet vormen van een oor deel over de eerstvolgende begrootingsja- ren rekening te houden. Het is, naar de Minister meent, stellig niet te pessimis tisch van een gelijkblijvenden toestand uit te gaan. De uitgaven blijlven echter niet gelijk. In 1940 en 1941 zullen weer nieuwe lasten op bet gewone budget drukken. Voor de deffensie zal in 1940 circa f 8 mil lioen meer noodig zijn dan in 1939, ter wijl 1941 opnieuw een stijging met f5 millioen zal laten zien. Dan moet er op gerekend worden dat consolidatie van vlottende schuld straks een vermeerdering van uitgaven van plm. f 8 millioen per jaar zal geven, terwijl ook niet buiten beschouwing mag worden ge laten bet normale accres van uitgaven, hetwelk voor elk jaar te stellen is op circa f 10 millioen. Met al deze factoren rekening houdend, komt men voor de volgende jaren tot een tekort van plm. f 90 millioen, waarbij echter met de mogelijkheid van een nor maal middelenaccres geen rekening is ge houden. Dat ziet er dus ver van mooi uit. De Regeering is dan ook van oordeel, dat bet ten eenenmale onverantwoord is, nog langer in afwaebtig van een econo misch herstel toe te zien, dat de jaarlijk- scbe uitgaven aanzienlijk de jaarlijksche inkomsten overtreffen. Wiji moeten in een nabije toekomst ko men tot een sluitende begroo ting. Om dit doel te bereiken zullen, zooals reeds werd meegedeeld, voorstellen wor den ingediend om te komen tot een hoo- gere belastingopbrengst met f 90 millioen per jaar. Het ligt echter in de bedoeling de groo- te gezinnen te ontzien en met de belangen van bet bedrijfsleven rekening te houden, zoodat bet geraamde bedrag met plm. f40 millioen moet worden verminderd, en er dus f 50 millioen ter dekking van bet tekort overblijft. Voorts zal door verhooging van bet tarief van invoer rechten nog een bedrag van circa f 5 mil lioen verkregen moeten worden. Dat ziet er voor de toch al zwaar be laste belastingbetalende burgerij dus niet mooi uit. Wij zouden echter ook hier kunnen zeggen: Wat moet, dat moet. En voorts mogen we dankbaar zijn als we op deze wij'ze de ontzaglijk moeilijke tij- den kunnen doorworstelen. Het ergste is echter, dat, als wij de uit eenzetting van den minister als basis ne men, alles er op wijst dat het doel een sluitend budget volstrekt niet zal wor den bereikt. Immers, wanneer deze nieuwe lasten zijn opgelegd, dan zal er nog een tekort zijn van vele millioenen. Die zullen aldus de nota door veider gaande uitgaven-beperking moe ten worden verkregen. Zal dit echter mogelijk zijn? Wij moe ten toch wel aannemen dat de laatste ja ren zoo zuinig mogelijk is huisgehouden. Maar dit daargelaten; als de bevolking f 50 mill, aan nieuwe belastingen moet opbrengen, dan zal het als Tegel noodig zijn, dat de uitgaven uit anderen hoofde worden beperkt. Met bet gevolg, dat de werkgelegenheid al meer inkrimpt en dat ook de fiscus niet ontvangt wat bij gehoopt bad te krijgen. Wanneer dus de toestand niet ingrij pend verandert en de gewenschte ople ving van het bedrijfsleven achterwege blijft verdere teruggang is gezien den gespannen toestand ook mogelijk dan ziet bet er ook voor 's Rijks financiën nog ver van gunstig uit en zal een sluitend budget tot de vrome wenschen gerekend kunnen worden. Officieel wordt medegedeeld, dat Cham berlain en de andere leden van de Britsche delegatie vanmorgen vroeg naar Londen zouden terugkeeren. Aan dit opzienbarende bericht was de mededeeling vooraf gegaan, dat bet ant woord van Hitier aan Chamberlain te 3.35 uur Duitsche tijd door dezen was ontvan gen. De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, verscheen gisteravond te 6.10 Duitsche tijd in bet hotel Dreesen, waar Hitier verblijf houdt. Men bad gedacht, dat Chamberlain zelf zou komen. In Duitsche kringen bad men verwacht, dat Chamberlain, na Hitiers plan te hebben bestudeerd, bereid zou zijn zijn bespreking met den Führer te her vatten. Na een onderhoud tusschen Henderson, Horace Wilson en Yon Ribbentrop werd medegedeeld, dat Chamberlain Hitler gis teravond een afscheidsbezoek zou bren gen en per vliegtuig naar Londen zou te rugkeeren. Gedurende genoemd onderhoud verwij derde Van Ribbentrop zich om zich naar Hitler te begeven. Nadat hij terug gekeerd was, werd nog een kort gesprek gevoerd. Dit onderhoud schijnt geeij resultaat te hebben opgeleverd. Henderson en Wilson verlieten hotel Dreesen te 7.25 uur (D.T.) om haastig naar den Petersberg terug te keeren. Daar spraken zij met Ckamber- lain en vervolgens deelde Wilson den jour nalisten in de bal van het hotel het vol gende mede: „Henderson en ik zijn in hotel Dreesen geweest en ik heb twee gesprekken met Von Ribbentrop gehad. Volgens de plan nen van het oogenblik zal Chamberlain vanavond laat een bezoek aan Hitier bren gen en morgen per vliegtuig naar Londen terugkeeren". Volgens berichten uit betrouwbare bron te Londen had Chamberlain in zijn brief aan Hitier medegedeeld, dat hij gaarne bereid was Vrijdagavond nog een onder houd met den rijkskanselier te hebben, daar hij zich had voorgenomen Zaterdag ochtend naar Londen te vertrekken. Dit bezoek heeft gisteravond laat plaats go- had. Chamberlain verliet met dit doel te ruim 10 uur zijn hotel en keerde daarin even voor twee uur vannacht terug. Een bericht aan de „Times" uit Praag, dat door het Foreign Office wordt be vestigd, meldt omtrent den inhoud van Chamberlains brief, dat daarin wordt verklaard, dat Engeland, Frankrijk en Rusland hebben besloten de tegenwoor dige grenzen van Tsjechoslowakije (dus met inbegrip van de Sudetenduitsche, Poolsche en Hongaarsche gebieden bin nen die grenzen) te garandeeren, totdat de geheele Tsjechoslowaaksche kwestie geregeld zal zijn. Hoewel, naar Havas meldt, verwacht mag worden, dat tijdens het afscheids bezoek mogelijk nog nieuwe pogingen gedaan zouden worden om de onderhan- men op 't oogenblik moeilijk meen op 't oogenblik moeilijk anders zeggen, dan dat de be sprekingen schipbreuk gele den hebben. Men meent te we ten, aldus Havas, dat van Dult- sche zijde geweigerd werd de garanties en verzekeringen te geven, die door de Engelschen geëischt werden. Men vermoedt, dat .Clhamberlain gebon den is aan een belofte, aan Praag gedaan, alleen te onderhandelen indien gewaar borgd wordt, dat de grenzen van Tsjecho slowakije niet tijdens de onderhandelin gen worden geschonden. Uit Praag komt De Prinses is nog niet geheel hersteld. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana, hoewel op Soestdijk te ruggekeerd, nog niet geheel hersteld is en op advies van den behandelenden ge neesheer voorloopig het paleis nog niet mag verlaten. De Prinses heeft derhalve moeten afzien van haar voornemen om vandaag de feestelijkheden te Apeldoorn ter gelegenheid Wan het regeerinsjubi- leuim van H. M. de Koningin bij te wonen. Binnenland. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana. De begrooting van het landbouwcrisis- fonds. Buitenland. Men beschouwt de onderhandelingen tus schen Hitler en Chamberlain als mis lukt. Tsj echo-Glowakije mobiliseert. Troepenconcentraties in Beieren. Orlkaan in Amerika. Troepenbewegingen worden gesigna leerd bij Straatsburg, Nancy, Coïmar en andere grenssteden, alsmede bij de secon daire posten. Alle grenspositiea zijn dubbel bemand. Het oproepen van een aantal officieren en manschappen was zoo onverwacht, dat ivelen uit de bioscopen en café'e moe3ten worden weggeroepen. De minister-president zeide, dat wan neer Tsljecho-Slowakije het slachtoffer zou worden van een niet-uitgelokten aan val, Frankrijk onmiddellijk de noodige hulpmaatregelen zou nemen. Op een andere vraag verklaarde Dala- dier, dat, als de omstandigheden het noo dig maakten, het parlement zal worden bijeengeroepen om te mmen met de re geering verantwoordelijkheden op zich te nemen. TSJECHO-SLOWAKIJE MOBILISEERT. Om 10 uur 40 gisteravond heeft presi dent Benes de algemeene mobilisatie van het Tsjecho-Slowaaksche leger gelast Het decreet bepaalt, dat alle personen, die dienstplichtig zijn, zich onverwijld naar him standplaatsen moeten begeven. Paarden, rijtuigen, automobielen en particuliere vliegtuigen worden opge- eisoht. Elk civiel luchtverkeer is verbo den. Militaire berichten zijn aan strenge censuur onderworpen. De proclamatie besluit met den volgen den oproep „Burgers, het beslissende oogenblik is aangebroken. Het welslagen hangt af van iedereen. Laat ieder zijn krachten in dienst stellen van het vaderland. Weest dapper trouw. Onze strijd is een strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid. Leve Tsjecho-SlowaJkije!" De eerste daad van generaal Syrovy als minister-president is geweest, dat hij de Tsjechische troepen heeft laten oprukken tot aan de werkelijke grens van Duitsch- land, welke op een afstand van 832 km ligt van de Tjechische Maginot-linie. De stad Eger is na 24 uur bestuur van Sudetenduitschers weer overgenomen door de Tsjechische autoriteiten. De Tsjechi sche ambtenaren zijn weer op hun post. Generaal Faucher, het hoofd der Fran- ache militaire missie in Tij echo-Slowakije heeft bij de Fransche regeering zijn ont slagaanvrage ingediend en gevraagd van zijn functies te worden ontheven. Terzelfder tijd wordt medegedeeld, dat hij zich ter beschikking heeft gesteld van de Tsjechische strijdmacht. Ook militaire bedrijvigheid In Beieren. (De militaire bedrijvigheid in Beieren heeft gisteren een versneld tempo aange nomen; zoowel te land als in de lucht was groote activiteit te constateeren. Onophou delijk trokken troepen in de richting van de Tsjecho Slowaaksche grens; met tus- schenpoozen van tien minuten gingen af- deelingen legervliegtuigen, verkenners met groote bommenwerpers naar de grens; ge motoriseerde afdeelingen in oorlogsuitrus>- ting daverden door Müncihen. Op verschillende punten van de stad is luchtdoelartillerie geplaatst. De schuil plaatsen voor de bevolking zijn duidelijk aangegeven, zoodat de bevolking er onmid dellijk been kan vluchten. Te München heerschte een sfeer van bezorgdheid en spanning, welke nog ver groot werd, doordat 'het verkeer was ont wricht en er voortdurend treinen met troe pen vertrokken. Vrachtauto's, veldartillerie en honder den auto's dreunden over de velden. Laat in den middag werden verscheiden esca drilles bombardementsvliegtuigen gezien. Rusland nog tot hulp bereid. Litwinoff heeft in de zesde commissie der volkenbondsvergadering te -Genève een nieuwe verklaring afgelegd over de houding van Sovjet-Rusland in geval van een Duitschen aanval op Tsjecho-Slowar kije. het bericht, dat Groot-Brittannië, Frank rijk en ook Rusland bij de laatste démar che in den nacht van Woensdag op Don derdag een belofte van gewapenden steun zouden hebben gegeven, indien het Fransch-Britsche plan werd verworpen. Het is zeer waarschijnlijk, dat Hitier tegen zijn verwachting Chamberlain bij zijn gesprek van gistermiddag veel min der plooibaar heeft bevonden dan in Berchtesgaden. De indruk, dien Chamber lain gisteren van zijln on derhoud met Hitier heeft gekregen, is, volgens de Telegr., meer dan teleurstellend geweest. Niet alleen vond hij zich ge plaatst tegenover een heele reeks nieuwe eischen inzake geheele liquidatie van Tsjecho-Slowakije, doch op alle redelijke verzoeken, welke hij tot den Führer richtte, moet hij nul op het request ge kregen hebben. Dit vooral wat betreft zijn eisch, dat de anti-Tsjechische perscam pagne gestaakt zou worden, dat de Sude- ten-Duitsche vrijcorpsen niet meer op Duitsch gebied bewapend en dan de Bo- heemsche grens overgezonden zouden worden, dat Duitschland er binnenkort toe zou overgaan de onder de wapenen geroepen reservisten (wier aantal op 600.000 wordt geschat) weer naar huis te sturen en ten slotte dat eerst de Su- deten-Duitsche kwestie en pas daarna die der Hongaarsche en Poolsche minder heden behandeld zou worden. Ook een „U. P."-bericht uit Londen geeft weinig hoop. In officieele kringen meent men te weten, dat aldus dit bericht, Chamberlain's besprekin gen met Hitier volledig mislukt zijn. De Britsche regeerjog heeft de Fransche autori teiten ervan in kennis ge steld, dat zij het feit, dat Chamberlain terugkeert, aanziet als een teeken, dat de besprekingen zijn af gebroken Indien deze veronderstelling juist ia Adolf Hitier verwelkomt Chamberlain, voor het hotel Dreesen te Godesberg bij de aankomst van den Engelschen premier voor zijn onderhoud met den Führer. en het bezoek slechts een formeel af scheid is, beteekent dit, dat Hitler Cham berlains voorstel beeft verworpen. Men meent te weten, dat het Britsche kabinet vandaag bijeenkomt en dat Maandag het parlement vergaderen zal. O'ok gelooft men, dat vandaag reeds be sprekingen tusschen Frankrijk en Enge land gehouden worden. Mogelijk zal Da- ladier naar Engeland vliegen. Toen Chamberlain na ruim drie uur onderhandelen geen stap verder was ge komen, besloot hij gistermorgen na een lange conferentie met zijn raadslieden en den Britschen ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, per brief 'n reeks vragen tot den Führer te richten, waar op de Führer per brief zou antwoorden. De bedoeling was, dat 't Duitsche stand punt inzake deze zoo hoogstbelangrijke punten schriftelijk zou worden vastge legd. Het beantwoorden van den brief stelde Chamberlain als voorwaarde, dat de persoonlijke besprekingen zouden wor den hervat. In Duitsche politieke kringen verklaart men, dat de Führer onverzettelijk is op de jprincipieele kwestie van een aan staanden intocht van de Duitsche troe pen in het Sudetengebied. Volgens Havas zou de voornaamste moeilijkheid veroorzaakt zijn door den eisch van Hitier, dat de Sudeten-Duit- sche zone, welker grenzen zouden worden vastgesteld in gemeenschappelijk overleg tusschen Duitschland, Frankrijk en En geland, door de Duitschers bezet zou moeten worden, voor dat eenige bespre king gevoerd zou worden. Frankrijk zal Ingrijpen als Tsjecho- Slowakije wordt aangevallen. Te Parijs nam de spanning gisteren zeer toe. De oud-minister van luchtvaart, Cot, kwami circa zeven uur gisteravond ver klaren, dat Daladier hem gemachtigd heeft te verzekeren, dat Frankrijk tot het uiterste is gegaan met zijn concessies en dat, indien Tsjecho-Slowakije aangevallen wordt, Frankrijk de verplichtingen, die uit het tractaat met Tsjecho-Slowakije voortvloeien, ten volle zal nakomen. De toestand wordt als zeer ernstig be schouwd'. In de stad ils de politiedienst zeer ver sterkt. Uit den geheelen Elzas worden troepenbewegingen op groote schaal gerappor teerd. D'e Fransche regeering heeft bevel ge geven, dat alle garnizoens aan den Rijn in staat van alarm moeten worden ge bracht. Soldaten, die van volledige oor- logsuitrustingen alsmede gasmaskers zijn voorzien, hebben voortuitgeschoven pos ten langs den Rijn bezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1