DE ZEEUW k IndscV. TWEEDE BLAD Dp !1 iel er saal is: HET KIND VAN TREFUSA \erbV\ Echtscheidingsrecht. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND liurstof was- eld, is vijdert waar- Id wit jtadion soe- loudt. dao >cVrt \o- s\e\eo o9en" ,es\ e° en *°e llburg voor een >en (niet zieke- ELIJK TEHUIS (zitkamer. Aanb. lau „Middelburg- delburg. JOOSLAND- tbonnemeute1' en door C. POPPE' VAN MAANDAG 19 SEPT. 1938, Nr 297. In een artikel door de., „Neder lander" als hoofdartikel opgenomen, keert Mr H. de B i e zich tegen Mr de Geer, die niet voor het eerst bij) het be- grootingsdebat aandrong op wegneming van de leugenachtige practijlken bij echt scheiding en tegen Mr Terpstra, die het arrest van den Hoogen Raad van 22 Juni 1883 wraakte en zich tegen de uitbrei ding van de echtscheidingsgronden ver zette. Daartegenover bepleit Mr de Bie het aanvaarden van echtscheiding als oplos sing voor een mislukt huwelijk. In verband hiermede wijst hij op de practijk in het ons omringende buiten land. „Als men de moeite wil nemen om den tweeden druk (1938) van Internationales Ehe- und Kindschaftsrecht van Alexan der Bergmann op te slaan, zal men vin den, hoe Denemarken sinds 1922 de echt scheiding op vsel ruimer schaal toelaat, (bl. 93), Noorwegen sinds 1918 eveneens (bl. 442), Zweden niet minder (bl. 625). Groot-Brittannië (bl. 264) heeft sinds 1937 zijn echtscheidingsrecht' ook ver ruimd door toevoeging van deze twee gronden: wreede behandeling staande hu welijk en ongeneeselijke krankzinnigheid. Dit laatste is een onderwerp apart. Loopt Nederland niet het gevaar van schijnheiligheid (et pour cause), wan neer bet zijn echtscheidingsgronden niet alleen uitbreidt, maar zelfs tegen het door den Hoogen Raad ruim 50 jaar gele den geschapen recht ingaat? Ik houd mij overtuigd, dat de werkelijkheid aan der gelijk recht zal weten te ontkomen. Mag ik wat ons eigen huidig recht be treft, nog eens te berde brengen het argu ment, dat onze wet nu reeds „zware mis handeling" als echtscheidingsgrond noemt en dat er geen principieel verschil is tus- schen de lichamelijke en de meestal veel ernstiger geestelijke mishandeling, die de nu ook waarlijk niet radicale Britsche wetgever in 1937 heeft opgenomen. Ik blijf echter de voorkeur geven aan een bepaling in den geest van de Zwit- sersche, reeds 30 jaar bestaande, wetge ving die als grond noemt een zoo ver gaande ontwrichting van het huwelijk, dat van de echtgenooten niet gevergd kan worden, dat het wordt voortgezet. Prof. Mr. Paul Scholten, toch waarlijk een autoriteit eerste klasse op juridisch èn op Protestantsch-kerkelijk terrein, zegt in zijn Personenrecht, bl. 257: „De wen- schelijkheid van echtscheiding in zooda nige gevallen van verregaande ontaard heid van het huwelijk valt niet te ont kennen". Wil ik dan niets ter voorkoming van echtscheiding? Reeds wees ik in mijn eerste artikel op de roeping van Kerk en alle goedwillenden, om te voorkomen en recht te zetten, wat maar mogelijk is. In het Maandblad voor berechting en reclasseering van Juli j.l. heb ik gewezen op een nieuwe practijk in Groot-Brittan nië, waar men speciale ambtenaren ter beschikking van de gerechten, die schei ding van tafel en bed hebben te behan delen heeft gesteld, welke ambtenaren tot taak hebben, om alsnog betere verhoudin gen tusschen de echtgenooten te bevorde ren. Hier zon inderdaad ook voor ons land in de periode van de „verzoenkamer" nrofijt zijn te trekken. Wanneer een president eens kans ziet, op een niet-doorzetten van de voorgeno men echtscheiding of scheiding van tafel en bed dan mist hij thans het orgaan, om een mogelijke verzoening te doen heklij ven. Men 'kan in sommige steden partijen verwijzen naar een bureau voor huwe lijks en gezinsmoeilijkheden, maar wan neer de presidenten voor dit verantwoor- FEUILLETOIM door S. K. HOCKING. I 50.) _0_ „Ik geef het nooit op," dacht ze, „zoo lang or nog leven in mij is," en al haar krachten inspannend, bereikte zij ten slotte de dichtstbij gelegen rotspunt, die gelukkig met een reeks natuurlijke treden in het water afdaalde. Mona kwam dadelijk weer tot zichzelf toen haar voeten iets stevigs aanraakten" en met Dorothee's hulp klom zij gemak kelijk uit het water. „Hoe voelt u zich nu?" vroeg Dorothee, iie diep adem haalde. „Och, ik weet het niet," antwoordde van h®t hoofd tot de voeten bevend. „Zijn -we hier veilig?" „Nog niet heelemaal," zei Dorothee glimlachend. „Maar we zijin er toch beter aan toe, dan waar u eerst was." „Moeten we weer het water in?" „Ongelukkig genoeg zal dat noodig zijin en we hebben geen tijd te verliezen. Het water stijgt nog steeds." w Wat !?oet J°en'1" klaagde Mona. „■vanneer ik maar zoo sterk was als ui %at bent u toch flink!" Dorothee glimlachte medelijdend. Mona delijke ,en teere werk de hulp van daartoe bevoegde en bekwame maatschappelijke werkers zouden kunnen inroepen, dan ware in die richting soms nog wel eens iets te doen. Waren de ambtenaren voor de reclas seering en kinderwetten niet reeds meest al over-belast, dan zouden onder hen stel lig de gewenschte krachten te vinden zijn. Mlag ik tot slot nog eens de verzeke ring geven, dat ik voor mijzelf onder schrijf, wat het huwelijksformulier der Ned. Herv. Kerk zegt, dat God een iegelijk zijn huisvrouw als met eigen hand toe voert en dat ik voor niemand onder wil doen in eerbied en dankbaarheid voor het huwelijk als levenslange levensgemeen schap van één man en één vrouw èn op zichzelf èn als de eenige normale voe dingsbodem voor de kinderen van ons volk. Dit neemt niet weg, dat mijn advies aan de Overheid luidt: Aanvaard de werkelijk heid, ruim de onwaarachtige practijk op, maar geef in navolging van zooveel an dere landsregeeringen aan het rechtsle ven die verruiming, waarom die werke lijkheid roept." (Wij kunnen wel aannemen, dat Mr de Bie hier niet het standpunt van de G.H. Unie vertolkt. - Red. Z.) Strandjutter!]. Door de marechaussee te Breskens zijn een drietal personen n.l. een schipper en Zijn beide knechts uit Breskens, aange houden als verdacht van diefstal van scheepsgoederen (scheepscompas en lam pen) van het dezer dagen tengevolge van een aanvaring onder de Nederland- sche kust gezonken zeeschip „Nippon". De ontvreemde goederen zijn door de mar rechaussee in beslag genomen. Na ver hoor zijn de verdachten zekere F.; de K. en v. d. V. wederom in vrijheid ge steld. Bij Kon. besluit is opnieuw be noemd tot burgemeester der gemeente Scherpenisse W. L. Klos. Bonds Wandeltochten door Walcheren. De turnvereeniging Achilles te Middel burg hield o.a. Zaterdag Bondswandel- tochten door Walcheren. Zaterdagmiddag verschenen aan den start 81 personen voor de 15 K.M., 45 voor de 20 en 73 voor de 30 km. Al deze 199 dames en heeren, meisjes en jon gens hebben de parcoursen goed afgelegd en waren op tijd binnen. Een 25-tal ka bouters van Achilles liepen buiten het programma om 8 km. Er waren door de jury drie prijzen aan te wijzen voor besten indruk, marsoh-tem- po enz. Eerste prijis een medaille van den heer P. C. de Hamer te Breda, eere-voorzitter van Achilles, werd met 99Vs punt be haald door C.K.W.O. te Vlissingen; de tweede een medaille van de wandelsport- commissie van het K.N.G.V. doör de S.D. O.A. te Middelburg met 88 Yt punt en de derde, een medaille van het K.N.G.V. zelve door A.V.R.E.E. te Middelburg met 88 punten. Motorsport. De terreinrit waaraan verbonden het terreinkampioenschap van Zeeland, ge organiseerd door de motorclub „Schelde- gouwen" te Middelburg is Zaterdag ge houden. De belangstelling, zoowel van de zijde der deelnemers, als die van het pu bliek had grooter kunnen zijn. Er waren 12 deelnemers en er werd in 3 klassen ge reden n.l. in die van 125 c.c., 250 o.c. en 350 c.c. Er werd om 3 uur n.m. gestart. De ter reinrit was ook dit jaar zéér zwaar, zoo dat de favorieten in de diverse klassen hun kampioenschap niet cadeau hebben gekregen. Klasse 125 c.c. 1. dhr J. G. Verkerk te Amersfoort op Eysinck 1.25.24 n; .2. dhr K. Rus te Heer Hugowaard op D.K. W. 1.25.50 u.; 3. dhr T. Visbach te Hille- gom op Sparta" 1.26.10 u.; 4. dhr A. Jansen. Den Haag, op „Sparta" 1.26.20 u. Klasse 250 c.c. 1. dhr Joh. Bovee, Amersfoort op Velocette 1.47.35 u.; 2. G. Huybregtse, Middelburg op Triumph 1,55.12' u.; 3. dhr K. H. Sandberg, Voor burg o'pi 0'.K, 1.55.33 u. Klasse 350 c.c. 1. dhr J. v. Rijta, Arn hem op Velocette 1.41.51 u.; 2. dhr O. scheen slechts een kind, zooals zij daar stond. „Den moed niet verloren," zei Dorothee eindelijk, terwijl zij zich oprichtte. „En niet te veel gelet op een paar schrammen. We kunnen vrij ver langs de rotsen loo- pen." „Ik wou, dat we naar den top konden klimmen," zei Mona. „Dat is onmogelijk," was het antwoord. „Maar we zijn nu den hoek van de groote baai om en iedere stap is in de goede richting." De eerste vijf minuten werd geen woord gesproken. Dicht onder de rotsen blijvend, kropen zij' voort langs en over het rif, hun handen en voeten verwondend en zich zelf met schrammen overdekkend. Maar hoe pijnlijk dit gedeelte van den tocht ook was, toch vond Mona het niet zoo erg als weer in het water te gaan. „Moet het heusch?" vroeg Mona, toen zij op een plek kwamen waar de rots steil in zee daalde. „Wanneer we spinnen waren, zouden we er misschien tegen op kunnen klim men," zei Dorothee flauw lachend, „maar ik zie niet in hoe twee meisjes alleen daar boven op zouden komen." „O, wat bent u toch flinkl" zei Mona als bij opwelling. „U maakt mij be schaamd over mijzelf." „Het is nu geen tijd voor zulke dingen," antwoordde Dorothee. „Maar zie eens, juffrouw Juliff komt aan het strand met Schoots te Rotterdam op B.S.A. 1.43.35 u. Respectievelijk werden door de ver- verschillende klassen 12, 15 en 15 ronden verreden. Jubileum Leger de» Heil*. Het Leger des Heils herdenkt deze week het feit, dat het vóór 50 jaar in Vlis singen zijin arbeid begon. Zaterdagavond is dit feit herdacht in een wijdingsure. Deze dienst werd vereerd met de te genwoordigheid van den leider van het Leger des Heils in Nederland, komman- dant Bouwe Vlas en mevr. Vlas. Mede werd de samenkomst bijgewoond door burgemeester van Woelderen. Majoor Jac. Smael, divisie-officier van Zuid-Nederland, verwelkomde allen. Spr. herinnert er aan, dat het pas twee jaar geleden is, dat werd herdacht hoe het Le ger des Heils 50 jaar geleden in Neder land voor het eerst optrad. Het Leger heeft dus al spoedig zijn weg naar Zee land gevonden. In het begin werden de Heilsoldaten met wantrouwen, ja zelfs met spot begroet en veel tegenwerking werd ondervonden. Doch alle miskenning en tegenwerking ten spijt, is het Leger gegroeid en heeft zijn plaats, door Gods genade veroverd. Als wij' op deze 50 jaren terug zien, op den grooten zegen ons door God geschon ken, dan past de erkenning: „Dit is van den Heere geschiedt en het is wonderlijk in onze oogen". Spr. wekte op trouw te blijven aan de Legervlag, te strijiden voor Jezus, en Zee land en Nederland te winnen voor den Heiland. De heer Van Woelderen sprak vervol gens er zijin blijdschap over uit, dat hij hier als hoofd der gemeente uiting kan geven aan zijn waardeering voor den geestelijk-socialen arbeid door het Leger der Heils in Vlissingen gedurende deze 50 jaar verricht. Spr. wees op de schoone taak van het Leger des Heils en de algemeene waar deering, welke deze arbeid thans onder vindt tot in de hoogste kringen van ons volk, ja zelfs bijl H. M. de Koningin. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat ook in de toekomst het Leger des Heils in getrouw en zelfverlooche nend dienen met dezelfde toewijding en Christelijke liefde zijn gezegend werk moge blijven vervullen. Ko<mmandant Vlas bood hierop uit het diepst van zijd hart zijn gelukwenschen aan het jubileerende corps aan. Het is moeilijk te zeggen hoeveel zegen de ar beid van het Leger des Heils in Vlissin gen heeft gebracht. Dat is niet in cijfers en getallen vast te leggen, maar het was van ontzaglijke waarde. Doch al was er maar één mensch tot Christus gebracht in deze 50 jaren, dan was er nog reden te over God te dan ken. Spr. wees op den gewichtigen arbeid van het Leger des Heils, vooral in dezen tijd. Duizenden en duizenden vallen van het geloof af, vervreemden van allen gods dienst. De geestelijke nood, vooral in de groote steden is geweldig groot. Tot die allen wil het Leger komen met de bood schap des Heils, ook in het lenigen van socialen nood. De secretaris van het corps te Vlissin gen, dhT Geratel, sprak zijn dankbaarheid uit namens alle makkers, jegens Kom- mandant Vlas voor wat hij voor het Leger heeft gedaan. Spr. overhandigde den kommandant een album, waarin verschil lenden hun getuigenis hadden geschreven, waarvoor de kommandant hartelijk dank betuigde. Nog spraken Zr Step en Br Bijl, die uiting gaven aan hun vreugde over dezen middel van het Leger des Heils. Mevr. kommandante Vlas wenschte of ficieren en soldaten geluk met dit heug lijk jubileum. De toekomst is donker, doch God is getrouw. Majoor Smael deelde mede, dat vele ge lukwenschen zijn ontvangen. iHierna sprak kommandant Vlas de aanwezigen toe naar aanleiding van Openbaringen 10 5 en 6. Aan het slot werd staande gezongen „Vat gij1 mijln beide handen", waarna mevr. Vlas met dank gebed eindigde. een heel pak doeken, naar het schijnt. Nu opnieuw in het water." Gelukkig was de inham niet groot en na een uitputtende worsteling van een paar minuten klommen zij doodmoe en hijgend op een nieuw rotspunt. Hier bleven zij verscheidene minuten zitten; geen van beiden voelde neiging om te spreken. Mona zag er uit of zij ieder oogenblik in zwijm zou vallen en Dorothee voelde zich of alles onder haar voeten wegzonk. „Maar dat mag niet gebeuren," zei zij plotseling vastbesloten. „Iets opgeven, wanneer de overwinning zoo dichtbij is, zou laf zijn. Kom, juffrouw Trefusa, bent u gereed voor een nieuwe klimpartij?" „Kent u mij?" vroeg Mona met plotse linge belangstelling. „Natuurlijk kent iedereen in St. Aubin u", zei Dorothee glimlachend. „Eh wie bent u dan?" vroeg Mona vlug. „Ik heb uw gezicht meer gezien, daar ben ik zeker van." „Eens, geloof ik." „En waar was dat dan?" „In het dorp toen ik omringd was door een troep gillende jongens die een hond doodmartelden." „O ja, nu weet ik het; en Ted was altijd verschrikkelijk nieuwsgierig wie dat wel geweest kon zijn. Hoe heet u dan?" Dorothee moest trots haar vermoeid heid glimlachen om die plotselinge be langstelling van haar rillende lotgenoote. Rittem. De jury voor de verschillende versieringen en verlichtingen op het ju bileumfeest kwam tot den volgenden uit slag. Bij gelijk aantal punten werd geloot. A. Versierde wagens: 1. Chr. Meisjes- vereeniging 25 p,; 2. Bijz. Vrijw. Land storm 23 p.; 3. Burgerwacht 23 p, B. Versierde rijwielen: 1. Gorrie En ters 26 p.; 2. Annie Vink 22 p.; 8. Jan de Wijze 20 p. C. Versiering en verlichting van parti culiere woningen: i. J. D. Koppejan 53 p.; 2. G. Koppejan Jz. 53 p.; 3. Jac. Schout Az. 51 p. Van bovengenoemde bekroningen had de Oranjevereeniging geldprijzen beschik baar gesteld. Aan de ruiters And. Breel en J. Marijs werd ieder nog een troost prijs geschonken voor hun prachtig ver sierde paarden. Soeburg. De feestelijkheden. Vrijdagavond werd een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk gehouden waarin als sprekers optraden dhrn Gabriëlse, de burgemeester en Ds Spijkerboer. Zater dag was het de hoofddag der feesten. 's Morgens 11 uur werd bij het ge meentehuis een kinderzanghulde ge bracht door de leerlingen der scholen waarna elk kind een blijvend aandenken ontving zijnde een Gero zilver lepeltje met inschrift 6 Sept. 18981938. 's Mid dags 2 uur vond het bloemencorso plaats waaraan door verschillende wa gens, groepen, fietsen enz. werd deelge nomen. Alle deelnemers hadden het er op gezet moeite noch kosten te sparen om dit te doen slagen. Om 6.30 uur had de opvoering plaats van het openluchtspel „De bloeiende Oranjebloem", waarin door declamatie en tableaux een beeld werd gegeven wat ons Oranjehuis voor ons land en volk was en nog is. 's Avonds werden door twee muziekkorpsen concerten gegeven. Het feest eindigde met een gondelvaart. Het was half elf toen de burgemeester dit in alle opzichten zoo geslaagde feest sloot met een driewerf hoera op de Koningin. Het dorp was buitengewoon mooi ver sierd en verlicht. De belangstelling ooik van buiten af was zeer gToot. Domburg. De gemeente heeft de be schikking gekregen over een „hooipeil- ijzer". Indien een landbouwer vermoedt dat hij hooihroei in zijn stapel heeft, kan hij dit kenbaar maken, waarna met dit peilijizer zal onderzocht worden of het vermoeden juist is. Zaterdagavond kwart voor elf wer den de leden der vrijwillige brandweer ge waarschuwd dat er brand was. Eén voor bijganger had opgemerkt dat het zonne scherm bij den heer G. P. in de Noord straat in brand stond. Waarschijnlijk is vanuit het gebouw zelf of vanaf de straat er een brandende cigaret, althans iets brandbaars opgeworpen. De bewoners, bijlgestaan door buren en voorbijgangers, konden het vuur blussohen. De brandweer behoefde geen water te geven. Koudekerks. Als slot van het seizoen zal door het muziekgezelschap „Voor waarts" (directeur dhr S. Sanderse) Don derdagavond te 8 uur op het Zand en de Nieuwe Vlissingsche weg een muzikale wandeling worden gehouden en Zaterdag avond a.s. een fakkeloptocht op 't dorp. Arnemuiden. Zaterdagavond werd be gunstigd door heerlijk zomerweer alhier door de leerlingen van de school met den Bijbel, in combinatie met de leerlingen van beide scholen van N. en St. Joosland met begeleiding van het muziekkorps „Oefening na den Arbeid", van N. en St. Joosland, onder leiding van dhr P. Me- liefste, de kleppermarsch met veel animo uitgevoerd. O'p verzoek werd de marsch nog een maal herhaald. Na afloop der kleppermarsch concer teerde het Nieuwlandsch muziekkorps het verdere van den avond. De fontein was bij deze gelegenheid nogmaals in werking gesteld. Westkapel Ie. Met ingang van 16 Oc tober is alhier benoemd tot adjunct op zichter 2e klas van den polder Walche ren de heer A. Boone te Oostkapelle. „Volg mij' spoedig", zei ze. „We moeten ons bloed in omloop houden, ik zal u alles van mijzelf vertellen, wanneer we een maal over de rotsen zijn," Het was een zware tocht. De rotsen wa ren scherp en zij waren te zwak en te uitgeput om hun weg met zorg uit te kie zen. Het bloed vloeide van hun handen en voeten, en wees maar al te duidelijk den weg aan waar zij langs gekomen waren. En ejjadelijk scheen alles nog vergeefs. Een breeds haai, die droog was toen Do- rathee haar menschlievenden tocht aan ving, was door den opkomenden vloed gevuld, en er schoot geen anderen weg over dan door het water. Dorothee kreunde en liet zich op de rots neerzinken. Zij voelde, dat haar kracht uitgeput was. Mona kwam dicht bij haar en sloeg haar koude armen om haar hals. „Het doet er niets toe," zei ze. „God heeft ons leven gespaard." HOOFDSTUK XVIII. Een storend element. Dorothee was meer uitgeput dan Mona. Haar kracht had zij overschat. Ter wille van Mona had zij zich flink betoond. Maar er was een grens aan haar krachten en toen zij op den hoek van de laatste baai op de rotsen zat wist zij, dat zij geen Rilland-Bath. De brand van Vrij dag. Naar aanleiding van den brand op de hofstede van den heer M. Boonman, alhier op Vrijdagnamiddag j.l., waarbij de groote schuur met den geheel daarin ge borgen graanoogst in vlammen opging, heeft de politie alhier een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. Hier uit is gebleken dat 3 jongens zekere J. M. v. d. G. oud 7 jaar, J. G. oud 8 jaar, en M. L. W. oud 7 jaar den brand hebben aan gestoken. Nadat zij eerst in de schuur een vuurtje hadden gestookt, hadden zij op 't eind van de schuur een strooklamp aange stoken, waarvan het vuur spoedig naar de schuur oversloeg, met het bekende gevolg. Zij hebben voor den burgemeester een vol ledige bekentenis afgelegd. Vrijdagmorgen omstreeks half 12 bij het passeeren van den sneltrein, naar de richting Vlissingen stond bij1 het passeeren van wachtpost 19 alhier, het draaibare afsluithek van den overweg open. Het hek was naar den binnenkant der spoorlijn opengezet en werd door den trein ge grepen, uit de hengsels gelicht en een eind meegesleurd. De machine van den trein werd hierdoor beschadigd, hetgeen werd bemerkt toen de trein te Krabbendijke tot stilstand werd gebracht. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. Oudelande. Zaterdagavond hield de afd. van den Vrijw. Landstorm haar jaarlijk- schen schietwedstrijd. De prezen werden als volgt behaald: le pr. G. Harthoorn 93 punten; 2e pr. M. Schippers 92 p.; 3. pr. M. Kloosterman 91 p.;4e pr. C. Schou- wenaar 90 p.; 5e pr. Joh. van 't Veer Az., 85 p.; 6e pr. P. Potter 84 p.; 7e pr. J. Schipper 83 p.; 8e pr. Joh. v. 't Veer Mz„ 81 p.; 9e pr. C. Korstanje 79 p.; 10e pr. G. Douw 73 p.; lie pr. J. de Vrieze 65 p. Waarde. Een oude geschiede nis. Door de politie te Waarde werd aangehouden zekere J. B„ schippersi- knecht, zonder vaste woon- of verblijf plaats, die er van verdacht wordt zich in 1936 te Waarde te hebben schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van een inwoner dier gemeente. B. zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Kapelle. De heer G. Traas, opvolger op de vrije lijst van wijlen den heer P. Fraanje, heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen. Wolfaartsdijk. Aangaande de inbraak bij den landbouwer C. P. Koeman op Woensdag j.l. vernemen wij dat de da ders bij de politie bekend zijn en dat reeds een groot gedeelte van het gestolene is teruggevonden. De politie die met voortvarendheid op trad heeft Zaterdag een drietal verdach ten gearresteerd Naar wij vernamen heeft een hunner, een zekere v. D. uit Nieuwdorp, reeds een bekentenis afge legd. lerseke. De verzending van mosselen gaat in stijtgende lijn. Naar Brassel gin gen plm. 1900 ton, naar Mechelen 1500, naar Antwerpen 500. Naar andere deelen van België en naar NooTd-Frankrijk plm. 500 ton, te zamen dus 4400 ton, meest 2e soort a f 2,30. De vraag naar eerste soort is gering, daar deze mosselen wel in schelpgrootte, maar niet in vischgewicht uitblinken. Kruiningien. Vrijdagavond had de eind- vergadering plaats van de feestcommissie. De voorzitter, dhr H. G. Baarens, memo reerde het prachtig geslaagde feest op 31 Aug. en bracht dank aan het Gemeente bestuur, de verschillende commissies, de buurtverenigingen, de burgerij, alsook dhr Van Hootegem voor het beschikbaar stellen van het terrein. De penningmeester, dhr A. Kostense, deed rekening, waaruit bleek, dat de ont vangsten bedroegen f400,06, de uitgaven f 400,65, een te kort van f 0,59. Hansweert. Dhr H. van Leeuwen, ma rechaussee alhier, is met ingang van acht October a.s. benoemd tot agent van politie te Ridderkerk. Kolijnsplaat. Donderdag vergaderde de Chr. Hist. Kiesvereen. met het oog op het heengaan van den voorzitter, Ds M. Bons. In zijn openingswoord herdacht de voor- meter meer kon zwemmen om haar leven te redden. Mona scheen niet in staat alleen eenige poging tot redding te doen. Zij kon de be velen van een ander volgen, maar had geen macht om een initiatief te nemen, en toen zij Dorothee de hoop zag opgeven, gaf zij die ook op. Mona had den moed niet geheel en al verloren en met het gevaar voor oogen misschien den dood was zij even kalm als Dorothee. Dat kwam ongetwijfeld ge deeltelijk van de omstandigheid dat zij Dorothee's levendige verbeeldingskracht miste en dat haar verlangen om te leven niet zoo 'hevig was als bij Dorothee. Toch zou Dorothee, wanneer zij alleen was1 ge weest, hebben toegegeven aan de zwakte, die zich van haar meester maakte, en zou zij gebeden hebben, dat het einde kwam. Maar de aanblik van Mona drong haar tot verder volhouden. „Ik kan alles niet heel duidelijk meer zien", zei ze zwak, met energie zich ver zettend tegen de vreemde dofheid die haar beving. „Maar ik geloof,dat het water hier niet erg diep kan zijn". „Ik geloof, dat het in het geheel niet diep is", riep Mona, die over den rand in het water keek. „Het is vaak dieper dan het lijkt", zei Dorothee zwak. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5