DE ZEEUW Hevige SNIJWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD Oen dans ontsprongen. HET KIND VAN TREFUSA De stand der landbouw- gewassen. Wat er deze week voorviel FEUILLETON BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur AKKER'S ORIGIN»»!. TER INZAG» „Qeen goud zoo goed" VAN ZATERDAG 17 SEPT. 1938, Nr 296. liet „Friesch Dagblad" schrijft, aan het einde van een beschouwing over den internationalen toestand en 't Tsjechisch- Sudeten probleem, onder het hoofdje „Herinnering aan 1918"; „In 1918 hebben de Belgen erg hun best gedaan, een paar stukken van Ne derland in te palmien. Zij hadden het vooral op Zuid-Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen gemunt. Natuurlijk zou voor zulk een machts misbruik van de zijde der geallieerden geen enkele rechtvaardiging zijn te vin den. Toen heeft men er wat op gevonden Het verslagen Duitschland zou -gedwon gen wordien, Oost-Friesland af te staan. Dan zou Nederland worden „overreetii" tot ruiling. Wij Oost-Friesland en de Belgen wat zij wilden. Er waren in ons land 'enkele politici, die er wat voor voelden, Maar gelukkig, onze regeering wilde er nietis ivan weten. En onze Koningin ging naar Zeeuwech- Vlaanderen en Zuid-Limburg en toon'de dat onze frontierem vast liggen. Hoe dankbaar moeten we zijn, dat de „ruiling" niet tot stand kwam. Stel je voor, dat wij Oost Friesland hadden. Dan was daar nu ook een Friesch-Duitsche beweging, en een Run- ciman in Den Haag en earn Oost-Fries op visite in Neurenberg. Deze klip zijn we ontzeild. En dat is bij alle schaduw weer een lichte plok. De schaduwen -zijn donker. Maar er is een stille schijn van licht in onze harten. Oranje staat aan de spitst. De vrijheid is ons volk dierbaar. Al is de toekomst donker, er is uit zicht naar boven." MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Met prijzenswaardige voortvarendheid heeft de directie van ons gemeentelijk Gasbedrijf de gasverbruikers ingelicht over de* in de laatste Raadsvergadering aangenomen tariefswijziging. Per brief, gesteld in modern-zakelijken toon, beginnende met: „Wij vinden het prettig U te kunnen meedeelen", enz. Als klant van een Overheidsbedrijf brengt je zooiets al direct in de goede stemming. Op korte en duidelijke manier te worden ingelicht over de nieuwe gastarieven was wel noodzakelijk. Dit geschiedde. Maar de zorg voor de belangen der cliënten ging nog verder. Dë klant mag een keuze doen onder welk van de vier verschillende ta^- rieven hij wenscht te worden opgenomen. Er is een algemeen tarief en drie klassen in het vastrechttarief. Welnu, de directie heeft doen nagaan wat voor iederen klant afzonderlijk het voordeeligste is en hem daarvoor genoteerd. Op een tegelijk bijgevoegd vloeiblad wa ren de nieuwe gastarieven afgedrukt. Een korte verduidelijking stelt iederen gasver- bruiker in staat de gegevens in de brief zelf te controleeren. Hiermede is dus weer een nieuwe en eenigszins sterkere stelling betrokken in de concurrentie-oorlog der verwarmings artikelen. Het gas heeft dezen strijd te voeren op twee fronten, n.l. de petroleum en de electriciteit. Door de perfectioneering der petroleum-apparaten is de strijd op dit front wel 'het zwaarst. Want bij velen leeft nu eenmaal de vaste overtuiging, dat pe troleum voor verwarming veel en veel goedkooper is dan gas. Ik kan dat niet beoordeelen. Ik geloof evenwel, dat de suggestie 'hier meer heeft bereikt dan de economie. door S. K. BOOKING. 49) _o_ „Zegt u, dat het een meisje is?" vroeg Jennifer. „Ja', antwoordde Dorothee, „Wat zou dat?" „Dan is het zeker het meisje van den jongen mijnheer Trefusa?" „Hoe kom je daar zoo bij?" „Omdat ik haar twee uur geleden hier langs zag komen. Zij komt dikwijls naar de Porth. Zij houdt heel veel van de zee." Dorothee wrong haar handen en er kwam een blik van wanhoop in haar oogen. „Kan er dan niets gedaan worden?" vroeg zij smeekend. „Ik ben bang van niet", zeide de oude vrouw op een toon van onverschilligheid. „Ik ben te oud om te zwemmen en mijn oude man is niet veel beter dan ik." „Zwemmen!" riep Dorothee uit. „Ik kan zwemmen." Een paar minuten later liep een vreemd gekleede gestalte langs het strand, de indrukken van haar bloote voeten achter latend. Mona zag haar komen en Iemand heeft gas en gebruikt dit ook, doch vanwege de suggestie „gas is duur" zoo weinig mogelijk. Hij heeft laten we zeggen een gasverbruik van 80 m3 per jaar. Hij heeft daarom eenige petroleum- toestellen en gebruikt ook petroleum voot een betrekkelijk gering jaarverbruik, Zoo wel voor gas als voor petroleum heeft hij twee soorten toestellen noodig, n.l. voor gas en petroleum. Die moet hij zelf aan schaffen en vernieuwen. Stel, dat zoo iemand alleen gas zou gebruiken en geen petroleum, dan zou zijn jaarverbruik van gas, zeg, 200 m3 bedragen. Nu betaalt men voor 200 m3 aan de hand van de tegen woordige tarieven precies twee maal zoo veel als voor 80 m3. Bij een jaarverbruik van 80 m3 betaalt men 10 cent per m3, plus f2,40 aansluitingisrecht, in totaal f 10,40. Bij een jaarverbruik van 200 m3 betaalt men 8 cent per m3 plus f 4,80 vast recht, in totaal f 20,80. Hoe grooter het gebruik, hoe lager de prijs per m3. Het is niet mijn bedoeling om op deze plaats propaganda te maken voor het gas, contra de petroleum, Dat moeten de pro ducenten van deze artikelen maar doen. Trouwens ik zie deze vechtende twee het toch wel afleggen tegen de derde, die op den duur de geheele kluif zal krijgen. Op den duur zal de electriciteit zoowel het gas als de petroleum verdringen. Zooals de'stoomtram het radioaal heeft afgelegd tegen de autobus, zoo zal ook het gas het op den duur afleggen tegen de electrici teit. De oneconomische productie van twee verschillende zaken die werken met het zelfde doel, n.l. om licht en warmte te verschaffen in de woningen der afnemers en die thans ook bedde voorzien in de straatverlichting, zal op den duur moeten ophouden. De electriciteit zal het glansrijk winnen. Als wij niet zaten met zwaarbelaste gas bedrijven, maar deze eens geheel waren afgeschreven, zoodat algeheele stopzetting geen offers van de publieke kassen zou vragen en men met de tegenwoordige winst op de electrische stroom tevreden was, dus de meerproductie tegen kostprijs zou afleveren, dan zou nu reeds de ver warming door electriciteit goedkooper zijn dan met gas of petroleum. Laat ik er haastig bijvoegen dat deze laatste bewering niet steunt op de weten schap dat het zoo is, maar op suggestie. Het zou u eens naar de pen kunnen do-en grijpen en daar zou ik bang van zijn. "Want gas is nog steeds een gevaarlijk artikel, ook in couranten-kolommen. Ik bedoel t. a. v. de debatteer-mogelijkheden. Dit gas-praatje had slcehts de bedoe ling u te verzekeren, dat onze gasbedrijfs leiding in goede handen is en anderen dat niet zullen verbeteren. Asl altijd, je STENTOR. Op 12 September 1938. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 12 September j.l. is onder medewerking van de Rijkslandbouwconsulenteni, samenge steld naar gegevens verstrekt door de cor respondenten der directie van den Land bouw. De weersgesteldheid was sinds 15 Augustus van dien aard, dat de stand der belangrijkste gewassen vrijwel geen verandering meer onderging. De regenval is zeer plaatselijk ge weest, waardoor de meeste zaden en groenvoedergewassen nog duidelijk ken merken als gevolg van droogte vertoonen. De stamboonen leveren slechts een matig tot vrij goed gewas. Het gewas is als gevolg van de droogte te vroeg afge storven. Het klaverzaad heeft zich behoor lijk ontwikkeld, daarentegen stellen de uitkomsten der teelt van spinazie- en sui kerbietenzaad over het algemeen teleur. Ofschoon de consumpti e-a a r fl ap p e 1 e n de invloeden der droogte in den zomer niet meer geheel hebben kun nen overwinnen, valt de oogst toch mee. Op de vochthoudende gronden is de op droogde haar tranen af. Eindelijk werd er een poging gedaan om haar te red den en dat was tenminste iets. Dorothee waadde door het water, zoo dicht langs de rotsen als mogelijk was en wanneer dat niet kon, kroop zij er overheen. Nu en dan liet zij zich in het diepe water glijden en zwom zij over een kleinen inham, om dan weer over de rotsen te klimmen. Op deze wijze be spaarde zij zich de uitputting van het voortdurend zwemmen, omdat zij nu en dan kon stilstaan om adem. te halen. Het was geen gemakkelijke taak om met bloote voeten en handen over de rotsen te klimmen. Zij was echter te opgewon den om op de schrammen te letten, be halve wanneer het zoute water er in drong. Gelukkig bleef de zee kalm. Hoe ge jaagd Dorothee ook was, toch trokken onwillekeurig de rijke kleuren van het water haar aandacht. In de schaduw- der rotsen was het donkergroen, dat in het zonlicht opklaarde tot goudglans. Het was zoo helder, dat zij op diepe plekken ieder schelpje nog op den bodem kon zien Soms bemerkte zij, dat zij niet over de rotsige uitsteeksels, die de inhammen vormden, kon klimmen, zoodat zij ge dwongen was er om heen te zwemmen. De arme Mona sloeg, terwijl het water rondom haar voortdurend steeg, Doro thea's verschijning en verdwijning met een gemengd gevoel van hoop en vrees gade. j Zoolang het plekje, waarop zij stond, mAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mi] bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Eloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezenB D Qf Onovertroffen bij brand-en sn|Jwonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel bij Rheumatlek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoo» 35 ct. Potten i 62'/a ct> en f 1.04 brengst ruim, de knol eenigszins aan den kleinen kant, maar goed tot zeer goed van kwaliteit. Het verschijnsel van „door was" vertoont zich meer dan in andere jaren. De vooruitzichten voor den gemid delden oogst zijn goed. De vroege fabrieksaardap pelen worden reeds geoogst en ook van dit gewas zijn de opbrengsten en de kwa liteit zeer bevredigend. Van de latere soor ten verwacht men een ruim beschot. De suikerbieten vertoonen een normaal gewas. Plaatselijk treden in vrij sterke mate vergelingsverschijnselen op, evenals bij! de voederbieten. Ook „schie ters" schijnen veelvuldiger voor te ko men dan in andere jaren. Van beide ge wassen verwacht men echter een goeden tot vrij goeden oogst. De stoppelgewassen als koolra pen, knollen en spurrie hebben eveneens van de droogte te lijden gehad. Na het oogsten van de graanvrucht bleek de stand achterlijk en hol te zijn, terwijl op verscheidene perceelen veel onkruid op trad. Intusschen is gedurende de laatste weken hierin eenige verbetering geko men. Hetzelfde kan gezegd worden van de jonge en oude klaver, waarvan de stand veelal beneden normaal moet wor den genoemd. Het grasland heeft zich, dank zij de laatste regens, eenigermate hersteld, zoodat de stand vrij goed kan worden ge noemd. De hooggelegen graslanden ver toonen evenwel nog duidelijk water gebrek. Z. K. H. PRINS BERNHARD TE AMERSFOORT. Bezoek aan mobilisatiebureau. Z. K. H. Prins Bernhard heeft giste ren een bezoek gebracht aan het mobili satiebureau van het 16e regiment infan terie. Z. K. H., die vergezeld was van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt, werd aan den hoofd ingang van de infanteriekazerne aan den Leusderweg ontvangen door den J commandant van het 16e regiment in fanterie, luitenant kolonel J. Visser en den kapitein A. M. M. van Baak, hoofd van het mobilisatiebureau. Kapitein van Baak lichtte den hoogen bezoeker uit voerig in over de werkzaamheden van het bureau. Tevens gaf hij een uiteenzet ting van wat de registratuur omvat en beoogt. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de magazijnen. We beleefden een buitengewoon bewo gen week, waarin de spanning ongekend groot was en de eene belangrijks gebeur tenis op de anderevolgde, zoodat wat binnen onze grenzen plaats had en de oorlogsverrichtingen in Spanje en China er door op den achtergrond gedrongen werden. Zelfs de Volkenbond, die juist deze week te Genève zijn vergadering be gon, trok niet de aandacht, waardoor weer duidelijk in 't licht kwant, dat in grijpende feiten huiten hem om geschie den. De ongekend felle en opzweepende rede van Hitler, die zich vooral bezig hield met de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije, heeft veel stof opgejaagd. Ze had al heel spoedig tot gevolg, dat de Sudeten-D'uit- schers de punten waarover tot nu toe met de regeering te Praag en met Runciman onderhandeld werd, vaarwel zegden en onmiddellijk met den eisch tot een ple bisciet kwamen, ja Henlein vaardigde zelfs een proclamatie uit, waarin het heette: „Wij willen in het Rijk opgenomen worden". Dë gemoederen werden al meer opgewonden, Het kwam tot ernstige inci denten, waarbij1 zelfs dooden en gewon den vielen, al valt te constateeren, dat men van Duitsche zijde behoefte gevoelt om die incidenten op te blazen en men ze van Tsjechische zijde zoo onschul dig mogelijk voorstelt. En opeens, daar komt hot sensationeele bericht: Chamberlain, de Ehgelsche pre mier, vliegt naar Hitier. De bijna 70-jarige Britsche staatsman neemt voor de eerste maal in een vliegt tuig plaats, de man, die wist, hoe het spande, hoe ieder oogenblik een explosie kon komen, die met inspanning van al zijn krachten den vrede nu al maand n lang poogde te redden, zag het oogenblik aangebroken, dat een uiterste daad, een persoonlijke bespreking tusschen hem en Hitier alleen nog resultaat kon afwerpen. Zóó ver was het gekomen, dat alleen deze ongewone daad onder Gods zegen wel licht nog het onheil kon keeron, Onmiddellijk kwam er weer moed en optimisme over Europa. Het feit, dat Chamberlain zich in persoon wilde be geven naar Hitler, die kort te foren En geland nog had getrakteerd op schamper heden en venijnigheden eert dezen man. Hij handelde alleen in het behoud van droog bleef, scheen haar toestand nog niet zoo verschrikkelijk, maar toen het koude water rondom haar voeten kroop en spoe dig haar enkels bespoelde, gaf zij' alle hoop op. Het was reeds eenige minuten geleden dat zü degene, die haar verlossen wilde, voor het laatst had gezien en zij1 begon te vreezen, dat de poging was mislukt en opgegeven. En wanneer dat zoo was, be hoefde dat niemand te verwonderen. Vrouwen zijn over het algemeen geen ster ke zwemsters en hebben meestal niet veel kracht en uithoudingsvermogen. Wanneer deze onbekende amazone haar bereikte, was de kans op redding nog onzeker. „Wanneer Ted het maar wistl" mom pelde zij in zich zelf en haar oogen vul den zich weer-met tranen. Hij! was zoo goed voor haar geweest en scheen haar zoo oprecht lief te hebben. Hijl had haar zijn genegenheid niet luidruchtig getoond, noch met eenigen hartstocht, maar met bijna aandoenlijke teederheid. „Arme TedlHoe bedroefd zal bijl zijn. En vreeselij'k voor mama! Het is ver schrikkelijk als ik evenals de anderen moet verdrinken. Arme mama! Hoe dwaas van mij' om hier alleen heen te gaan." En zijl begon te bidden. Er was nergens iets te zien van Dorothee en het water steeg, steeg, ol zoo wreed! „God in den hemel!" riep zij. „O red mij ter wille van mama. Mijn vader is ver dronken en mijn broeder. Laat mijl niet i eveneens verdringen." den vrede en stapte over de prestige kwestie heen. De „Times" verklaart, dat met zeker heid kan worden verklaard, dat Chamber lain naar Berohtesgaden is vertrokken zonder eenig vooropgesteld plan. Het is natuurlijk zeer wel denkbaar, dat Cham berlain eerst uit den mond van Hitier zelf wilde vernemen wat deze zich voorstelde van een oplossing van het Sudeten Duit sche vraagstuk, voordat hij definitief zijn standpunt bepaalde. Maar evenzeer is waarschijnlijk, wat het blad schrijft, dat Chamberlain niet de reis zou hebben on dernomen, indien bij niet een redelijke kans zag voor principieel© over eenstemming. In welke richting nu de principieele op lossing moet worden gezocht is uiterst moeilijk te zeggen. De eisch van „zelfbe stemming" is nogal vaag. Zal den Sudeten Duitschers het recht moeten worden toegekend, zich tot eon vol komen autonoom gebied binnen den Tsje cho Slowaakschen staat te verklaren, tot een zelfstandigen staat tusschen Tsjecho Slowakije en het Derde Rijk in gelegen, of bij het Derde Rijk aan te sluiten? Het zijn uiterst moeilijke vragen, die in het nauwste verband staan met de in ternationale politiek van Europa, met de verdere bedoelingen van Duitschland. Dat ziet man in Engeland en Frankrijk ook zeer goed in. Intusschen is Chamberlain gisteren weer naar Engeland terug gekeerd. Spoe dig zal een tweede conferentie plaats heb ben, waaraan waarschijnlijk ook van Fransche en Italiaansche zijde zal wor den deelgenomen, een samenspreking dus van zeer groote heteekonis. Het is wel typeerend, dat de uittocht van de niet-nat.ionaal socialistische bewo ners der Sudeten Duitsche gebieden in vollen gang is. Praag wordt overstroomd met vluchtelingen. Ze hebben de hoop ver loren, dat het Tsjechische gezag hen ia het Sudotenland blijvend beschermen kan tegon. het Nazidom. Vreest men toch een militaire bezetting door Duitschland? Te begrijpen is dat de Tsjechen liever geen minderheid willen zijn in een Nazi-regi me. Lieden, die zoo roerend kunnen spre ken over een verdrukte minderheid in an dermans land gebruiken voor minderhe den in eigen land in 't geheel geen'com passie. Daar is het: mond dicht óf naar het concentratiekamp. Terwijl het scheepvaartverkeer ongehinderd voortgaat, wordt aan de Duitsche zijde van den Rijn met koortsigen haast gewerkt aan de voltooiing van de omvangrijke verdedigingslinie, welke in aanleg is. Op dat oogenblik verscheen plotseling Dorothee's hoofd om een huek van een rots en met een paar snelle slagen kwam zij nader en klemde zich vast aan een uitstekende rotspunt dicht bij Mona's voe ten. Het was als een antwoord op haar gebed, en met haar hand haastig langs haar oogen vegend, riep Mlona uit: „O, hoe goed van u om mij te komen redden en ik ben zeker dat u bet doen zult." „Ik zal het probeeren," hijgde Dorothee, „maar u zult heel flink moeten zijn." „Ik zal alles doen wat u mij' zegt," ant woordde Mona, „en ik kan, geloof ik, ook nog wel een heel klein beetje zwemmen." „Dat is uw geluk," antwoordde Doro thee. „Maar trek nu vlug uw kleeren uit; we zouden allebei verdrinken, wanneer al die rokken om u heen hangen." „O 1 maar", begon Mona, maar Doro thee viel haar in de rede. „Geen maren, alsjeblieft, doe vlug wat ik u zeg; we hebben .een heel eind te zwemmen." Mona had geen tweede verzoek noodig. „Trek uw schoenen ook uit," riep Do rothee. „Laat u nu naast mijl in het water glijden. U zult het eerst wel wat koud vin den, maar daar raak je gauw aan ge wend. Niet zoo hijgen. Sla uw eene arm vast om mij heen, sla met den anderen uit zoo goed als u kunt, en verbeeldt u maar niet, dat u zult verdrinken. Nu, bent u klaar?" Een kort hijgen was het eenige ant woord, en het volgende oogenblik hoorde Mona het water in haar ooren suizen en voelde zij de golven boven haar hoofd sluiten. „Wijl gaan recht naar den bodem," vloog 't door haar brein; het volgende oogenblik kwam haar hoofd plotseling weer hoven de oppervlakte en keerde haar moed terug. Gedachtig aan Dorothee's instructies sloeg ziji haar vrijen arm uit, zoo goed als zij kon en bemerkte tot haar vreugde, dat zij vooruitkwamen, maar helaas! het scheen zoo verschrikkelijk langzaam. „Trap uit!" hijgde Dorothee toen zijl een vooruitstekende rotspunt omzwommen en daarna volgde een worsteling op leven en dood. Het was een tamelijk breede in ham dien ze moesten overzwemmen naar een plek, waar de rotsen bijna gelijk ston den met het water. I „Niet zoo vastklemmen!" riep Do- i rothee, de woorden afgebroken uitstoo- tend, want het zoute water sloeg telkens om haar mond en haar neusgaten, en haar krachten begonnen op een veront rustende wijze te verminderen. Zijl begon te vreezen, dat het een hopelooze worste ling was. Mona's gewicht scheen ieder oogenblik toe te nemen. Eenmaal kwam de gedachte in haar op: „Zal ik haar losla ten en mijn eigen leven Tedden?" maar zij zette die even spoedig weer van zich af. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5