Sterke Velvet-Jongensbroekjes UMotodet HMc&idez UoMottde* De nachten worden houder 'Hofö'Cifocl'Ë'ti' Jongens Jasjes PANTALONS Voor de School: L. Vorststraat 34-36 - Goes Binnenland. Uit de Provincie. ZÖÜ stevke L. Vorststraat 34-36 - Goes Economische isolatie moet leiden tot een nieuwen oorlog. Kerknieuws. Modemeuwt uit <wt ze Dcune&zaak SPORTMANTELS Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. HMobdez L. Vorststraat 34-36 - Goes Zoo Juist ontvingen wij een prachtsorteering Prijzen vanaf 3.90 tot 7.70. in Marine, Zwart en Bruin. Vraagt zichtzending. brengen wij deze week tegen speciale prijzen In den verkoop. f 1.75 - 2.15 - 2.45 - 2.95 f 3.25 - 3.75 - 4.25 - 4.75 Bezoekt onze Heeren-afdeeling of vraagt franco zichtzending WALCHEREN. Kortgene. Auto-ongeluk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is er op den Prov. weg tusschen Geersdijk en Kort- gene, ter hoogte van de hofstede, bewoond door dhr Iz. v. Maldegem, een auto-onge luk gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Dhr J. de Looff Jacz. uit deze gemeente had een auto gehuurd van een verhuur der uit Kortgene. Hij was met zijn vrouw naar het feest te Kamperland gereden. Lange Vorststraat 42 - Goes Wollen en halfwollen Fantasie-dekens Zuiver wollen „Eros" Dekens Gewatteerde Dekens Wiegen- en Ledikant-dekentjes Zie onze speciale etalage. in de nieuwste stoffen, voor den leeftijd van 2 tot 7 jaar. Door voordeellgen inkoop kunnen wij deze Jasjes tegen extra lage prijzen aanbie den en raden wij U ten zeerste aan van deze bijzondere gelegenheid te proflteeren. Voor 2x/9 jaar 95 ets. met 10 ets. stijging per maat. „De grootste collectie In moderne confectie" MR ROST VAN TONNINGEN VOOR DEN RECHTER. Naar het „Vad." meldt, zal de uitge stelde zaak tegen Mr M. M. Rost van Ton ningen, hoofdredacteur van het NatiGnale Dagblad, die moet terecht staan wegens een artikel, dat beleedigend voor minister Goseling wordt geacht, Donderdag 22 Sep tember in behandeling komen voor de Haagsche Rechtbank. VRUCHTENHANDEL TEGEN MONOPOLIEHEFFINGEN. Het bestuur van. den Bond van Nederi. 'grossiers in versche zuidvruchten en aan verwante artikelen, heeft in samenwerking met het bestuur van den nieuwen „Zuid- vruohtenbond" een schrijven aan den mi nister van Economische Zaken gericht, waarin adressanten de bijzondere aan dacht verzoeken voor de buitengewone omstandigheden, welke in den fruithan del zijn ontstaan als gevolg van het feit, dat de inlandsche fruitoogst grootendeels is mislukt. Hierdoor zijn de prijzen dermate geste gen, dat ziji voor het gemiddelde gezin te hoog zijn geworden. De hooge monopolie heffingen op den invoer van buitenlandsch fruit, belemmeren dezen sterk, waardoor de fruithandel ernstig wordt benadeeld. Daar op 1 December de Nederlatidsche zomerproducten van de markt verdwenen zijn en in die maand voldaan moet kun nen worden aan de vraag naar vruchten voor de feestdagen, verzoeken adressanten den minister de heffingen per 1 December aanmerkelijk te verlagen en dit besluit go- ruimen tijd te voren aan te kondigen, op dat de handelaren hun contracten op een tijdstip kunnen afsluiten, dat den invoer van vruchten in December verzekert, ZÜID-BEVELAND. Rilland-Bath. Land bouwsch uur afgebrand. Gistermiddag omstreeks half vijf, brak brand uit achter de schuur van den landbouwer M. Boonman, dicht bij bet dorp. De brand sloeg onmiddellijk over op de groote landbouwschuur waar de ge- heele graanoogst was geborgen. De schuur brandde geheel af. De brandweer wist bet woonhuis te bewaren. Op bet terrein van den brand was de burgemeester spoedig aanwezig alsmede een officier met een aantal militairen, welke juist alhier zijn ingekwartierd en veel hulp verleenden. Vermoedelijk hebben een paar kinderen met lucifers gespeeld achter de schuur en hebben den brand veroorzaakt. De geheele oogst ging ver loren. Verzekering dekt de schade. In bijzonder mooie streepdesslns met en zonder omgeslagen zoom „De grootste collectie In moderne Confectie" DR H. COLIJN OVER HET INTERNATIONALE HANDELSVERKEER. D r H. G o 1 ij n heeft gisteren op den Rotterdamschen Havendag een rede in het Engelsch gehouden, die met groote aandacht is beluisterd door de vele bui- tenlandsche gasten, o. w. Duitschers, En- gelscken, Franscken, Denen, Zweden en Noren. „Het schijnt tegenwoordig bijna hope loos ouderwetsch aldus Dr Colijn de oude stelling aan te hangen, dat de wel vaart en vrede der volken het best door een zoo uitgebreid mogelijk handels- en goederenverkeer wordt gediend, waarbij elk volk datgene produceert, waartoe bet het meest geschikt is. Natuurlijk kan men altijd wijzen op verschilpunten tusschen het eene en het andere land wat betreft de economische kwetsbaarheid. Toch, als wij met een too- verwoord den betrekkelijk vrijen handel van voor den oorlog weer konden terug roepen, zou de wereld reden hebben tot een vreugdekreet,' zóó luid, dat de sterren bijna van den hemel zouden vallen. Voor een juisten kijk op de teekenen des tijds is echter noodig, dat men het oog niet sluit voor de verwoestende gevolgen van den wereldoorlog en de vredesver dragen. Het is onbegrijpelijk, dat de vol ken in 1919 zoo slecht de economische ge volgen der vredesverdragen hebben door schouwd. Vier jaar lang had het industri- eele Europa zijn economische taak niet kunnen vervullen. Die taak was door niet- Europeesche landen ten deele overgeno men. Na den oorlog heeft men deze ver schuiving nog veel meer doorgewerkt. Het verschijnsel zal voor den internationalen handel steeds grootere heteekenis krijgen. Dat dit gevolg van den grooten oorlog ooit ongedaan wordt gemaakt, kan men niet aannemen. Intusschen hebben de vredesverdragen bedor ven, wat er nog te beder ven viel. Niet minder ingrijpend waren de gevol gen, aangericht door de schaar, welke de kaart van Europa heeft hersneden. Het verknippen van de Donau-monarchie bij voorbeeld heeft grootelijks tot den econo- mischen chaos bijgedragen. Ook verplaats^ te het afzetgebied van Polen zich van het oosten naar het westen. Terugkeer tot den vooroorlogschen toe stand is niet mogelijk. Moet men evenwel den huidigen toestand als onveranderlijk beschouwen en de autarkie houden voor ■de haven van rust, door ons begeerd? Openlijk wordt de autarkie als beginsel gepredikt, elders, hoewel niet gepredikt, toch in practijk gebracht. Zelf kan spr. zich niet van autarkie vrijpleiten, de hou ding van het eene land beinvloedt nu een maal die van het andere. En slechts zei- Waarde. Gistermiddag vergaderde de Raad. De voorzitter sprak een herden kingsrede uit in verband met het 40-jarig regeeringsjubiieum van H. M. de Konin gin. Het adres van de onderwijzersbon den inzake verlaging der leerlingen- schaal werd voor kennisgeving aange nomen. Eveneens werd besloten een raads besluit inzake capitulanten te handhaven aangezien hier geen betrekking voor een capitulant aanwezig is. De rekening 1937 werd voorloopig vastgesteld. Ook de reke ning van B.A. De begrooting 1939 werd aangeboden met een post onvoorzien van f354,32. Naar aanleiding van een ver zoek van eeniige landbouwers om een verordening in te stellen tot het ophou den van duiven tijdens het opkomen van erwten werd besloten de duiven een periode op te houden naar gelang de uit zaai van het gewas is, gedurende ten hoogste 4 weken, jaarlijks vast te stellen door B. en W., met dien verstande, dat de duiven 's avonds na zondsondergang mogen uitvliegen. Voor wedstrijden wordt vrijstelling verleend. lerseke. Het 12-jarig zoontje van den heer Chr. St. had het ongeluk vlak voor een groote bus uit Amsterdam te vallen. Het achterwiel reed over zijn linkerarm, die plat werd gereden. De plaatselijke geneesheer verleende heelkundige hulp. Naar wij vernemen is de kokerij van mosselen te Arnemuiden weder aan den gang. Deze fabriek betrekt altoos de minderwaardige mosselen van het Cen traal Verkoopkantoor, ook die mosselen, welke bezet zijn met pokken of te veel slippers. De qualiteit is dit seizoen eigen lijk veel te goed. De opbrengst bedraagt dit seizoen minimum 20 kg vleesch per ton tegenover 5 6 kg vleesch per ton verleden jaar, wel een bewijs van de buitengewone kwaliteit dit jaar. Westkapelle. D'e nieuwe r i o '1 e e- ring in gebruik genomen. Het was voor deze gemeente Vrijdag een dag van groote heteekenis. De nieuwe rioleering, die in samen werking met nader te noemen landelijke instellingen is tot stand gekomen, werd officieel in gebruik .genomen. Van het gemeentehuis wapperde de driekleur, toen daar tegen vier uur door den burgemeester konden worden ver welkomd de wethouders, de raadsleden, de gemeente-ambtenaren, vertegenwoordi gers van het Werkfonds, van het Rijks instituut voor zuivering van afvalwater, van de Rijks werk verschaffing, van den Polder Walcheren en van verschillende buurgemeenten, den gemeentesecretaris, den kan de schuldige, die den bal aan het rollen bracht, gevonden worden. Het grootste gevaar der economische isolatie is, dai zij op den langen duur tot een nieuwen wereldoorlog moet leiden. Zij is zoo misplaatst in een interdependente wereld, dat zij een gevaar wordt voor den wereldvrede. Ik ben aldus spr. realist genoeg- om met de huidige omstandigheden reke ning te houden, maar ook idealist genoeg om te zeggen: die stand van zaken is vol komen verkeerd. In het belang van den wereldvrede en in het belang van de volken moet de wereld haar autar kisch streven laten varen. Als ik zeg moet, bedoel ik behoort. Het kan, zoo vervolgde Spr. verder, dus ook niet gebeuren. Maar juist op de on houdbaarheid van den huidigen toestand grondt Spr. zijn hoop, dat het juiste in zicht eens zal wederkeeren. Voor er echter verbete ring kan komen, moet een aantal problemen worden opgelost. Het eerste is dat der i n - ternationale schulden, waar van de regeling onvermijdelijk is, wil Europa ooit tot rust komen. Dit probleem plaatste Spr. op den voorgrond, omdat zijn oplossing geacht kan worden binnen het rijk der mogelijkheden van een niet al te verre toekomst te liggen. Het gezond verstand eischt voorts de oogen niet te sluiten voor de gevolgen van de politieke onrust. De bewape ning der naties kan niet beschouwd wor den als het uiteindelijke middel om een vreedzame en samenwerkende wereld te scheppen. Integendeel, zij is een probleem te meer, dat op een oplossing wacht. Hoezeer Spr. overtuigd is, dat wij ons voor het oogenblik bij de benarde econo mische situatie hebben neer te leggen en aan te passen, is Spr. eveneens overtuigd, dat bij een hetere politieke harmonie, en, voor zoover Europa aangaat, bij een goe de regeling der internationale schulden, het geenszins een ijdele hoop is een uit breiding van het goederenverkeer te ver wachten. Ten slotte deed Spr. een beroep op zijn hoorders, om de gedachte van den inter nationalen vrijen handel steeds te blijven uitdragen. Na de rede van 'Dr Colijn heeft de bur gemeester van Keulen, Dr K. S. Schmidt, namens alle buitenlandsche gasten be dankt voor de ontvangst op den Haven dag; de gelegenheid wordt dankbaar aan gegrepen om vele moeilijke problemen ge- gemeenschappelijk te bespreken. Spreker bedankte den Minister-President voor zijn rede, waarin op openhartige wijze de groote vraagstukken van thans werden aangeroerd. Duidelijk heelt de heer Colijn uiteengezet, dat de tegennatuurlijke toe stand van thans niet kan blijven bestaan. Hij1 hoopte, dat uit de ineenstorting van de verkeerde politiek uit het verleden de erkentenis groeit, dat een verstandige sa menwerking dient te worden bevorderd. den gemeentebouwkundige, ontwerper en opzichter van de rioleering enz. Eerst wandelde men langs den kort ge leden beklinkerden toegangsweg naar de plaats, waar de zuiveringsinrichting is gebouwd en waar als teeken van de ope ning de vlag wapperde. Hier wees de burgemeester er o.a. op, dat men tot voor kort wel hier en daar riolen aantrof in de gemeente, maar een centrale loozing ontbrak en mede met het oog op het groot aantal slachtplaatsen, waar per jaar wel 4400 dieren worden geslacht, was een en ander onvoldoende en veroorzaakte hier en daar moerassen enz. Men had reeds meermalen verbete ringen overwogen, totdat in November 1936 Ir Hopmans van het Rijks Instituut voor Zuivering van Afvalwater de moge lijkheid van een afdoende verbetering kwam bespreken en gezegd kon worden: „Hij kwam en zag en overwon". Hij wees op de mogelijkheid in deze steun te krij gen van het Werkfonds. Spr. bracht dank aan de heeren Hacke, Willeumier en de Kuijper van dat fonds. Zij waren steeds bereid hulp te verleenen. Ook de Inspec tie van de werkverschaffing verleende volle medewerking. Naast het werkfonds komt ook aan Sociale Zaken dank toe, verder aan den Polder Walcheren en niet minder aan Ir Hopmans, die de inrichting ontwierp, aan den architect H. Minder- houd, die de plannen voor de rioleering opmaakte. De uitvoering was niet gemak kelijk en herhaaldelijk stootte men op moeilijkheden, doch door aanhouden is men er gekomen. Vooral brengt spr. dank voor de f 40.000 van het werkfonds en f 16000 van sociale zaken, onder voor waarde, dat de gemeente f1000 per jaar aflost. Hiertegenover staat de opbrengst der rioolbelasting ad f 800. Domburg heeft de primeur gehad van Zeeland inzake een dergelijke rioleering. Spr. verzocht Ir Hacke, secretaris van het Werkfonds, de zuiveringsinstallatie in bedrijf te stel len. Ir Hacke bracht dank voor de vriende lijke woorden tot hem en zijn medewer kers gericht. Er zijn vele redenen hef zeer op prijs te stellen bij deze in ge bruikneming aanwezig te mogen zijn. In de eerste plaats voor spr., omdat hij steeds gaarne in Zeeland komt, maar toch ook omdat de samenwerking met deze ge meente altijd goed was. Ook de werkverschaffing heeft goed geholpen, terwijl spr. dank brengt aan de aannemers, de heeren Blij levens en Wandel. Hierna voldeed spr. aan het verzoek van den voorzitter om door het doorsnij den van een Oranjelint de inrichting voor geopend te verklaren. Dit doorsnijden geschiedde met een groot mes, voorzien van een gesneden heft, zooals de boeren ze dragen. Het werd aangeboden door een Walchersche schoone, gelijk met een cent, opdat an ders de vriendschap zou breken. Het blijft eigendom van Ir Hacke. Het was Ir Hopmans, die thans een uitleg gaf van de installatie voor de zui vering van den rioolinhoud. Men heeft bij de rioleering het z.g.n. gemengd stelsel toegepast, n.l. zoowel voor vuil als voor hemelwater. De uit de rioolbuizen verzamelde bag ger komt eerst in de bezinkingsbakken. Het water, dat gezuiverd is, komt in den sprink. De bagger wordt bijeen gebracht met een schep, die van een rijdende brug bediend, door den bak gaat en komt aan het einde in een kleine ruimte om van daar uit gepompt te worden in een hoo- ger gelegen reservoir. De daar neerzin kende, nu drogere bagger komt van daar uit in een open ruimte, waar hij droogt en later als goede mest kan worden ge bruikt. De bediening van een en ander ge schiedt met de hand, omdat aansluiting aan het electrisch net, gezien den afstand, op moeilijkheden zou stuiten. De installatie werd in werking gesteld en had de groote belangstelling van alle aanwezigen, niettegenstaande den wei nig aangenamen geur, die verspreid werd. Westkapelle is een inrichting rijk, die voor de hygiëne vooral van groote he teekenis zal blijken te zijn. De aanlegkosten bedroegen ongeveer f 60.000, waarvan ongeveer f 8500 voor de zuiveringsinrichting. NOORD-BEVELAN D. Wissekerke. P. T. T.-s t a t i o n. Het hulppostkantoor der P. T. T. te Wisse kerke wordt met ingang van 1 October a.s. vervangen door een P. T. T.-station. Toen ze op den terugweg waren en ter hoogte van genoemde hofstede kwamen, reed de wagen opeens den dijk af. Eén der zijkanten van den auto was tegen een boom gebotst. Dhr De Looff bloedde uit zijn neus, zijn vrouw had een opgezwollen gezicht. De auto was aan één der zijkanten ingedrukt. De oorzaak van het ongeval moet waar schijnlijk worden gezocht in het feit, dat er op den weg een oude emmer heeft ge legen. D'eze zat tenminste vast in één der wielen van den auto. Geersidijk. Het is Donderdag voor de kinderen van de Bijz. school alhier een prettige dag geweest. In de feestelijk ver sierde lokalen hebben de kinderen geno ten van een tractatie. Later werd een op tocht samengesteld, die door en rond de gemeente trok. In de school werden en kele spelletjes gedaan, waarvoor prijsjes beschikbaar waren gesteld. De onkosten van het feestje zijn bestreden uit een col lecte langs de huizen. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. Stavenisse. Be n o e m i n g w ij k v e r- p 1 e e g s t e r. In de gisteren gehouden bestuursvergadering van de plaatselijke afd. van het Groene Kruis werd tot wijk verpleegster-huisbezoekster benoemd zus ter M. J. Koster te Amsterdam. Tolen. Op Vrijdag vergaderde de raad Afwezig met kennisgeving de heer Pot- apipiel. Na opening met gebed herinnerde de voorzitter aan het pas gevierde re geeringsjubiieum van H. M. de Koningin. O'p verzoek van Ged. Staten zullen eenige wijzigingen in de begrooting 1938 worden aangebracht, uitgezonderd in die van het brugbedrijf. De begrooting 1939 zal weer worden behandeld vóór deze in openbare zitting komt, door den geheelen Raad in een of- ficieuse vergadering. Wegens de slechte uitkomst in hun be drijven zullen de geïnde beungelden over 1938 aan de botleurders worden terugge geven. Een verzoek van het Algem. Ned. Verbond, inzake opschriften in vreemde talen werd afgewezen, daar dit euvel hier weinig voorkomt. Aan den heer W. Blaas werd 400 vierk. M. bouwgrond in de Hofstraat verkocht voor f 700. Dhr Overbeeke zag gaarne, dat zoo spoedig mogelijk bouwvergunning werd verleend, waarop weth. v. d. Berge op merkte, dat eerst het plantsoen daar moest worden opgeruimd en dit kan niet voor half October a.s. Besloten werd, geen adhaesie te betui gen aan het request der Vereen, van On derwijzers tot verlaging leerlingenschaal. Hierna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwpoort, Jao. van Sliedregt, cand. te Dinteloord. Aangenomen naar Hoog- en Laagkep- pel, M. W. J. van Linschoten te Berk hout. Naar Noordhorn, J. F. van den Berg, cand. te Rijswijk. Bedankt voor Borssele, J. G. Panhuise te Aagtekerke. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuwpoort, A. Gruppon te Eindhoven en A. Zwiep te IJmuiden. zullen dit seizoen weer veel gevraagd worden. In de moderne Engelsche Tweeds, Ruit en Marengo Stoffen brengen wij een prachtsorteering. Zoowel het lange model wat iets korter is dan voor heen) als het Swagger- model (Box-coat) zullen domineeren. De prijzen zijn bijzonder voor deelig. Reeds voor f 12.50 brengen wij aardige geruite Sport man tels, geheel op serge gevoerd l Ook Bontjasjes zijn modern! Zie vooral onze speciale aan bieding in de nieuwe tint grijs (slechts f 19.75) in de étalage van onze Dameszaak. „De grootste collectie In mid:me Confectie Beroepbaar. Tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toegelaten de theol. candidaten P. J. Pennings te Kortgene, G. G. Scheep'stra te Huizum, A. M. v. d. Neut te Rot terdam, F. J. de Heer te De Meern en Chr. v. d. Leeuwen te Dubbeldam. In de Geref. Kerken is beroepbaar verklaard de heer A. M. van der Zan den, theol. cand. te Amsterdam, Geleen- straat 8 II. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Sept. 1938. Goes, vm. ds Steinz, av. ds de Vries. Wilhelminadorp, vm. ds Homburg, n.m. ds Steinz. Heinkenszand, vm. ds de Willigen, n.m. dhr Kraak (gewijzigde opgaaf). Hansweert, vm. ds Plaggemars, av. ds Postma. i Wederom tijdelijk benoemd tot lee- rares aan de R. H. B. S. te Zieriksee Mevr. A. M. Baas-Kloet. Nisse. Benoemd tot leerares in deFran- sohe taal en letterkunde aan de Wis- en Natuurkunde-afdeeling van de Algemeene Middelbare school te Jocjakarta (Midden- Java) Mej. M. S. A. Luw erna, geboren te Nisse. Door een auto overreden en gedood. Te Winschoten is gistermid dag de ruim 60-jarige werkvrouw M. D. bij het plotseling oversteken onder een vrachtauto geraakt. Het slachtoffer is Zorgt voor goede dekking en koopt een heerlijke, warme DEKEN bij groote maten f3.75, f4.25, f5.25, f5.90. 2-persoons van f7.75 tot f 14.50. Flinke maten van f 4.90 tot f 10.75, In Molton, Wol en Gewatteerd vanaf f 0.65. „De grootste collectie In moderne Confectie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2