Chamberlain terug in Londen. Voor vrede en vrjjhe.d. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERS i fa. BLAD ZATERDAG 17 SEPT. 1938 52c JAARGANG - No. 296 Hij houdt beraad met zijn collega's en brengt den Koning verslag uit. Vandaag kabinetsraad. Een Mijnhardtle mi Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij uctor Umergo" ter exploitatie van net blad „De Zeeuw" i.iircaux I. a li g e V o r s t s t r a a t 7 0, (iocs ostrckclliilg 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 2X Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlün 30 cent per regel Ingezonden mcdcdccllngcn 00 cent per regel Kleine Advcrtentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een zeer lezenswaard artikel van P. G. Mantel in het jubileum-nummer van „Antirevolutionaire Staatkunde" begint aldus: Defensie, hoofdbestanddeel van staats zorg, veelomstreden in en buiten de Volks vertegenwoordiging. Merkwaardig volk, dat in de geschiede nis blijk gaf van harde onverzettelijkheid waar het ging om het verkrijgen van de vrijheid en het behouden van de onafhan kelijkheid (ik zal handhaven) maar dat, men kan haast zeggen immer te kort schoot op het punt van voorberei ding tot den strijd. Men denke aan de waarschuwingen van Goen, De Ruyter, de Prinsen van Oranje. Was het tegen den geest van den Hol- landschen handelsman, uit te geven, waar geen onmiddellijke vrucht te wachten viel? Maar van hem is toch het gezegde: „de cost gaet voor de baet uit"! Of was het, dat handelsman, landbouwer, visscher, in diepe verknochtheid aan vreedzamen ar beid, strijd en oorlog, met hun verderf en vernieling, zoo lang mogelijk uit hun ge dachten drongen? Hoe het zij1, de Hollander liep en loopt niet warm op de voorbereiding van de verdediging des lands. En toch „verzet in het geval dat n i e t- verzetten tot schromelijk onrecht voeren zou, is niet denkbaar zonder zorgvul dige voorbereiding in tijd van vrede. Geen wreeder vorm van wapengebruik is denk baar dan bij het optreden eener verwaar loosde weermacht tegenover een goed toe- gerusten aanvaller." Aan deze woorden moesten wij denken bij het lezen van een beschouwing in het sociaal-democratische „Volksblad" over de gebeurtenissen in en om Tsjecho-Slo- wakije. Er werden in dit artikel juiste opmer kingen gemaakt. O.m. deze: „Hoezeer de zorg voor den vrede allen mag en moet vervullen, wij moeten wel beseffen, dat tenslotte voor onze we reld weinig gewonnen zou zijn, zoo het recht tegelijkertijd om hals werd gebracht. Om het met andere woorden te zeggen: wordt de vrede gekocht met de onder gang van Tsjecho-Slowa'kije, dan betee- kent dit een versterking van de macht van de dictatuurstaten, waarvan allen, en zéker de kleine volkeren, de wrange vruchten zullen genieten. Reeds met het oog op het welbegrepen eigenbelang kan een klein volk als het Nederlandsche nim mer wenschen, dat de methode van ge welddadige afpersing, thans door de Duitsche machthebbers toegepast, resul taat oplevert. En hoevelen zijin ex niet in dit land, die weer gerust hun hoofd zou den neerleggen zonder acht te slaan op het karakter van de oplossing, als maar eenmaal de Su'detenduitsche kwestie „ge liquideerd" was?" Het blad bestrijdt dan enkele uitspra ken van de N. R. Ct. over het Sudeten- vraagstuk, dat er z.i. toe medewerkt het critisch oordeel bij de publieke opinie te doen verlammen om dan te vervolgen: „Men wil blijkbaar niet begrijpen, wat er voor de vrijheid, óók in andere staten, die aan Duitschland grenzen, op het spel staat. Men den'kt zich niet in, hoe het ten onzent zou worden ondervonden, als een oppositiepartij, overmoedig door bui- tenlandschen steun, tot openlijke daden van geweld tegen het democratisch-geko- zen landsbestuur optrad." Merkwaardige uitspraken voor een blad dat nog kort geleden ijverde voor één zijdige nationale ontwapening, orgaan van een partij die nooit anders heeft ge daan dan te pogen ons land weerloos te maken. Er wordt nu op gewezen, dat de vrede te duur gekocht zou zijn, wanneer tege lijkertijd het recht om hals werd ge bracht. Men wil blijkbaar niet begrij penMen denkt zich niet in Opmerkingen, die zonder meer aan het adres van de S.D.A.P. kunnen worden doorgegeven. Met de eischen van het recht voor het Koninkrijk der Nederlanden, hier en over zee, werd door deze partij als het ging over d e f e n s i e-aangelegenheden geen rekening gehouden. Wij moesten ontwapenen en ons land weerloos voor eiken aanvaller openstellen. Het recht mocht dan gevaar loopen met voeten ge treden te worden, onze vrijheden mochten dan in de waagschaal worden gesteld, het was alles van geen beteekenis als de ont wapening maar een feit werd. Eindelijk begint er nu een kentering te komen. Men begint in te zien dat het met Tsjecho-Slowakije reeds lang gedaan zou zijn geweest als het niet de beschikking had over een sterke weermacht. De we tenschap begint door te dringen dat onze Indien, onverdedigd, een zekere prooi zouden zijn van op koloniën of uitbreiding van 'koloniën begeerige volken. Men begint te verstaan dat het er in deze critieke da gen voor ons land hopeloos voor zou staan, als de sociaal-democratische theo rieën toepassing hadden gevonden en onze open grenzen de omliggende landen zou den prikkelen te doen wat wij verzuim den. Wat men blijkbaar niet wilde begrijlpen, wat men zich niet in wilde denken, begint nu, eindelijk, duidelijk te worden. Toen het vorig jaar minister van Dijk, mede in verband met den gespannen in ternationalen toestand, een wijziging van de Militiewet voorstelde, waren de so ciaal-democraten nog niet tot dat betere inzicht gekomen en stemden zij met de vrijzinnig-democraten tegen. Gelukkig dat andere partijen, zijl het dan onder vaak scherpe bestrijding van de S. D. A. P., hebben gedaan wat in 's lands belang moet worden geacht, en dat met name de Antirevolutionaire païtij steeds op de bres heeft gestaan voor een behoorlijke weermacht voor het behoud van den vrede, de handhaving van de vrijheid en de bescherming van het recht. Chamberlain is gisternamiddag te 17.29 uur op Heston aangekomen en Lord Run- ciman arriveerde een minuut vroeger op Croydon. LordRunciman zeide: „De toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in Gods han d". Chamberlain verklaarde: „Ik ben vroe ger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als ik niet zoo veel zorg had gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gistermiddag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vriend scha ippelijk onder houd en ik heb thans het voldane gevoel, dat w ij' een volledig begrip hebben van elkanders opvattinge n." „U verwacht natuurlijk niet van mij1, zoo ging Chamberlain voort, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga nu met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan, geen voorbarige versla gen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Hitier zeide mij, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij' halverwege tegemoet te komen. (Deze woorden verwekten bijl de omstanders vroolijkheid.) Hitier, aldus vervolgde Ghamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te besparen." Chamberlain en Halifax begaven zich i daarna per auto naar Downingstreet. Lord Runciman zag bleek, toen hij' uit het vliegtuig stapte. Hiji was vergezeld van Gwatkin. Hij1 zeide niet te weten, wanneer hij' zou terugkeeren en geen in lichtingen over den toestand te kunnen I geven. Minister-president Chamberlain, Lord Halifax, Sir Simon en Sir Samuel Hoare hebben gisteravond een bespreking ge houden, welke anderhalf uur duurde. ■Om half 10 heeft koning George Gham berlain in audiëntie ontvangen. De mi nister-president bracht Zijne Majesteit een volledig verslag uit over de reis naar Berchtesgaden. Het kabinet zal vanmorgen te 11 uur vergaderen. Hardnekkig blijven geruchten de ronde doen met betrekking tot de voorstellen, die Hitier gedaan zou hebben om tege moet te komen aan de Britsche bezwaren tegen het plebesciet. Hij zou, indien En geland zijn eisch steunt, bereid zijn een belangrijke demobilisatie te bevelen. Ver der zou hij' instemmen met een strenge controle bij de voorbereidende uitvoerin gen van het plebisciet. Leden van het Brit sche kabinet, die bereid zijn, op dit punt concessies te doen, zouden evenwel meer verlangen, o.a. de bescherming van de In acht maanden f6.2 millioen boven de raming. Augustus bracht f 1.4 millioen minder op dan vorig jaar. iDe Rijksmiddelen brachten in Augustus op f 35,683.037 tegen f 37.120.075 in Aug. 1937. Deze vermindering komt in hoofdzaak voor rekening van de volgende posten: dividend- en tantième-belasting (f97.080 minder), rechten op den invoer (f 274.656) accijns1 op geslacht (f 43.763), accijns op gedistilleerd (f 49.981), accijns op hier (f53.639), accijns op suiker (f113.420), coupon-belasting (f 143.999), rechten en boeten van zegel (f 362.479). 'Daartegen over staan enkele posten, die een betere opbrengst vertoonden, n.l. accijns op zout (35.210 gulden meer), accijns op tabak (f123.195), omzetbelasting (f289.220), rechten en boeten v. registratie (f95.862). Vergelijkt men de opbrengst van het nu verstreken tweederde deel van het belas tingjaar, dan blijkt, dat de reëele op brengst nog met f 6.222.232 boven 8/12 der raming over het loopende jaar ligt en zelfs in vergelijking met dezelfde periode van het voorafgaande jaar nog een voor sprong van f 2.419.596 behoudt. Het zuiver bedrag der kohieren voor de directe belastingen vermeldt voor Augus tus een bedrag van f 100.895.721, hetgeen een stijging met f'10.604.938 beteekent in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar. Vooral de inkomstenbelasting heeft een belangrijke bijdrage tot deze ver meerdering geleverd. Wanneer men daar bij in aanmerking neemt, dat de raming voor het geheels jaar op f 116.400.000 is vastgesteld, dan kan men voor wat deze rubriek betreft op een gunstig eindresul taat rekenen. Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumotiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. - 12 stuks 50 ci. Het bezoek van Neville Chamberlain aan Hitler. 1 D'e Engelsche premier na aankomst per vliegtuig te München, waar hij door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Vo-n Ribbentrop, verwelkomd werd. Tsjechische minderheid, indien de Sude- ten-districten aan Duitschland mochten overgaan en een belofte van Duitschland, dat het zijln gebied niet verder naar het Oosten zal pogen uit te breiden. Zooals men weet heeft de Tsjechische regeering zich tegen het plebisciet ver klaard. Officieele Duitsche lezingen betreffende de besprekingen te Berchtesgaden schijf nen evenwel voedsel te hebben gegeven aan de vrees dat Ghamberlain zich be reid heeft verklaard, plebiscietvoorstel- len van Hitier aan het 'kabinet voor te leggen en pressie op Praag uit te oefenen. Zal echter Tsjechoslowakije goedschiks voor zulk een accoord te vinden zijn? Van lord Runciman werd verwacht, dat hij op deze vraag een antwoord zou kun nen geven en zijn mededeelingen hebben in ministerieele kringen den indruk ge wekt, dat de moeilijkheden, welke een accoord op den boven aangegeven grond slag in den weg staan, nog haast onover komelijk moeten worden geacht. VIER EISCHEN VAN HITLER? Naar Un. Press uit betrouwbare bron verneemt, heeft Chamberlain den koning de eischen meegedeeld, die Hitier gesteld zou hebben. Deze eischen zouden als volgt luiden: Eerstens: Onmiddellijk moeten aan Duitschland afgestaan worden die gebie den, waar 80 procent van de bevolking Duitsch is. Tweedens: Waar de bevolking minder dan 80 pet. Duitsch is, moet het kanton stelsel ingevoerd worden. Ten derde: Wat er van den Tsjechi- schen staat overblijft moet internationaal gegarandeerd worden. De garanten zou den zijn E'ngeland, Duitschland, Frank rijk, en mogelijk ook Italië. Ten vierde: De neutraliteit van Tsje cho-Slowakije moet gegarandeerd worden op de wijze waarop dit met Zwitserland en België is geschied. PESSIMISME IN LONDEN. Een „U. P."-bericht uit Londen laat een pessimistisch geluid hooren. Volgens dit bericht zou men in krin gen, die zeer nauw met de regeering in contact staat, de perspectieven niet - gunstig achten. Het feit, dat de regeering besloot, geen mededeeling te doen omtrent het resultaat van Chamberlain's bezoek beschouwt men als een teeken, dat de situatie ernstig is. Twee en een half uur hebben de betrok ken ministers vergaderd na Chamber lain's aankomt. Voor zijn vertrek heeft Runciman aan Havas meegedeeld, dat hij1 op verzoek van Chamberlain naar Londen gaat. Op de vraag of hij! naar Praag zal te- Tugkeeren antwoordde hij1 dat wel te ho pen, maar wanneer kon hij niet zeggen. Alles zou afhangen van de internationale onderhandelingen, welke thans gaande zijn. Op de vraag wat zijn indrukken waren hij het einde van zijn verblijf te Praag, antwoordde Runciman: Z ij waren soms goed, soms slecht. Oipi de volgende vraag, hoe de balans dan was, luidde het antwoord: Het goede wint het van het kwade. Van Duitsche zijde wenscht men voor het einde van de volgende week een beslissing. Chamberlain zal, zoo hoort men te Berlijn, niet alleen het kabinet te Lon den, maar ook de regeering te Praag op de hoogte stellen van de in Berchtesga den voorgestelde of in overweging ge nomen plannen, zoodat hij1 a.s. week niet alleen het antwoord en de beslissingen van Londen, maar ook het antwoord van Praag naar Godesberg zou kunnen meebrengen. Van D' u i t s c h e z ij d e zal men er echter zeer op staan, dat nog voor 'het eind van de volgende week een be- slissing in de Tsjechische aan gelegenheid valt. Tegen het einde van deze maand, als dan nog geen algemeene overeenstemming mocht zijn bereikt, zouden dus weer kri tieke dagen kunnen aanbreken. Kort samengevat kan men zeggen, dat de groote spanning' te Berlijn weliswaar niet is geweken, maar dat Duitschland in de hoop leeft, dat'tusschen het ver trek en den terugkeer van Chamberlain de situatie in het Sudetenland zich niet dusdanig verscherpt, dat een onmiddellijk ingrijpen van Duitsche troepen de voor zichtige pogingen der kabinetten, tegen D'uitschlands wensch, voor voldongen feiten zou moeten stellen. ONTBINDING SUDETEN-DUITSCHE PARTIJ GELAST. Be Tsjec'ho-Slowaaksche regeering heeft bevel gege ven tot ontbinding van de Sudeten-Duitsche part ij. Het door de provinciale regeering van Bohemen uitgevaardigde bevel tot inleve ring binnen 24 uur van alle wapiens geldt voor 63 districten, waaronder enkele Tsjechische en gemengde doch voor het meerendeel Duitsche districten. HENLEINS AANHOUDING BEVOLEN? De procureur der republiek te Praag heeft een hevel tot aanhouding van Hen- lein uitgevaardigd. De staatspolitie is belast met de ont binding der militaire formaties van de Sudeten-D'uitsche partij. In het geheele land heerscht volledige kalmte. De Tsjecho-Slowaaksc'he radio heeft een communiqué verspreid, waarin wordt gezegd, dat Henlein, de afgevaardigde Frank zoomede de meeste Sudebeni-Duit- sche leiders naar Duitschland zijn ge vlucht. In bevoegde kringen te Berlijn en te Berchtesgaden verklaart men niets te we ten van een verblijf van Henlein in Duitschland. Zij voegen er aan toe, dat hij zich voor zooiver zij weten thans te Eger bevindt. Nader meldt Reuter uit Praag, dat het bericht, als zou eeni arrestatiebevel tegen Henlein zijn uitgevaardigd, op zijn minst als voorbarig moet worden beschouwd. Er is een aanklacht tegen 'hem ingediend en het geval wordt onderzocht door den minister van justitie. De Sudeten-Duitsche lei ders hebben hun volgelingen den raad gegeven'kalm te blij- ven en een vreedzame houding aan te nemen. De algemeene toestand was gisteren iveel minder gespan nen en er wordt geen melding gemaakt van ernstige inci denten. Te Karlsbad is het bruine huis, het hoofdkwartier der Sudeten-Duitsche par tij, door de politie omsingeld en door zocht. Er werd geen verzet gepleegd, 'het gebouw is thans gesloten. Militairs maatregelen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Bij Schirnding op Sudeteni-Duitscfa gebied zijn sedert gisteren de verdedigingswer ken Id'oor -militairen betrokken. Van Duitsch gebied af kon worden waarge nomen, dat de machinegeweernesten be zet werden en dat vlak over de -grens ook geschut in stellino gebracht is. Het ge bied tusschen Jagern-dorf en Ostrava is vol Tsjechische militainent. In Duitschland worden tal van maat regelen genomen om een eventueele mo bilisatie te vergemakkelijken. De thans in opleiding zijnde reservisten moeten een maand extra dienen. Dit geldt ook ivoor -de manschappen, wier tweejarige dienst tijd deze maand afloopt. Alle mannen beneden de 45, die een militaire op-leiding hebben gehad, moeten zich melden. Langs -de Bel-gische grens zijn buiten gewone maatregelen genomen. Duizenden militairen liggen langs de lijn van Jue- lich naar Aken. Langs- allerlei sluipwegen komen Su- db-ten-Duitsche vluchtelingen Duitschland binnen. Zij worden Voornamelijk onderge bracht in 'huizeni van particulieren, -doch hun aantal is zóó groot, -dat sp-oedig geen plaats- meer voor nieuwe Vluchtelingen zal -zijn. VISCHMARKT VAN BARCELONA GEBOMBARDEERD. 23 dooden. Gisteren hebben drie escadrilles, elk bestaande uit drie 3-motorige vliegtuigen, komende van de Balearen, gepoogd over Barcelona te vliegen. Dit werd hun ech ter door het vuur der afweerbatterijen belet. De toestellen lieten daarop om streeks 60 bommen in de havenwijk val len; verscheiden zeer krachtige projec tielen troffen de stampvolle vischmarkt. Volgens de eerste berichten zijn 23 per sonen gedood en omstreeks 60 gewond, van wie enkele zeer zwaar. EEN ERNSTIGE BOTSING IN PALESTINA. Veertien militaire vliegtuigen, gesteund door afdeelingen op den grond, hebben gistermiddag bij Remallah den strijd aan gebonden tegen een bende Arabieren, die een paar honderd man telde. Aan Arabischen kant moeten over de honderd dooden en gewonden gevallen zijn. Een ander bericht spreekt zelfs van 150 slachtoffers. Van de vliegtuigen zouden verscheidene door het vuur der opstandelingen getrof fen zijn. Volgens nadere berichten zou de infan terie de rebellen omsingeld hebben na een gevecht van verscheidene uren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1