Nieuwe Transfer- en Clearing-regeling met Duitschland oor de sloop lARBANK camper G ^toonstelling in Werkpaard Ito 1927. sknecht. HET KIND VAN TREFUSA Uit de Provincie I ook naar de en 24 September jwe en met uw te uurwerken naar r middelburg foon 818. injepolder, Arnemuiden. koop: :rkp aarden, 'IT, Colijnsplaat. koop: 'gebouwde Woningen, Wolfaartsdijk. ïdienstbode ge bode gevraagd, it. Netjes kunnen- I eenvoudig koken, Iden de 25 jaar. HOOGESTEGER, D 3, Middelburg. «houdster DE ZEEUW van Vrijdag 16 Sept. 1938 - Tweede blad Minder rente getransfereerd, maar zekerheid voor een langere periode. Goed nieuws voor den Agrarischen Export. 19 - Middelburg. Ientiën tenten FEU ILLETON MIDDELBURG. Neem 'n AKKERTJE Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. ppel en Peren. Jona- in, L. Superb. Cox dadel., Manks, Cron- i. Paris, Conference, iux, Hardy. L. Evers- ;elinge, Tel. 37. en 8 jaar, mak en a. MESU, Krabben- jloegen, Tweeschar- ens, 1 Driewielslcar. Ifoon 12, Nieuw- en jgens aanschaffing Iste 8 p.K. lister olie-motor, op (gummibanden, in |og in werking te ISE, Vrouwepolder. [KOOP: TIG VOLBLOED [RKALF, pder en Vader hoog Kruiningen, Zand- huur Breeweg. Adres: j 82, Middelburg. eden 18 jaar. Voor- leisjes met Dipl. t.O.Z.A. Aanmelden |nds. Te bevragen: sfISSE, M'burg. Goes gevraagd: [eis je Lcht, niet beneden |ven onder Na 50, rw" te Goes. burgerman vraagt houdster, oud, tegen kleine Ie kost, nette wo- lenulaan 31, Ter- pf met October ÈARENDSE, Veere, Jken werkdag van srdags van 10—12 ■Woensdag- en Za- 78 uur. Rente goeding per dag- storten van sa- ienen per giro en lias ting en school- eromtrent worden lor [andelaren len aangenomen Na lange onderhandelingen is een ac- coord bereikt over de transfer der Duit- Sche rente en dividenden aan de recht hebbende Nederlanders. Op 30 Juni reeds Kas de vorige regeling afgeloopen. Het bleek niet mogelijk voor dien tijd klaar te tomen met een nieuwe regeling. Er kwam eerst een verlenging van den looptijd van hot oude verdrag met twee maanden. En jaarna werd de termijn nogmaals met een maand verlengd. Thans is de zaak in tonnen en kruiken. Is het einde goed? Op deze vraag ant woordt het „Vaderland": Men zal moeten erkennen, dat het onder de gegeven om standigheden zoo goed is als het kan zijn. Het valt niet te verwonderen, dat sommige crediteuren een veer moeten la ten. Tegenover dien achteruitgang voor een aantal van onze landgenooten, staat echter niet alleen een voordeel voor enkele anderen, maar zij zelf ook vinden een compensatie voor iets minder inkomen in een wat grootere zekerheid, althans een zekerheid voor een langere periode. Ziehier de hoofdlijnen van de nieuwe overeenkomst. Voor particuliere obliga ties, hypotheken en particuliere langloopende leeningen van anderen aard zal de rentetransfer voorloopig 3 pet. be dragen en 1.5 pet. zoogenaamde Holland- mark A. Dividenden op aandeelen worden tot 3 pet. ten volle in contanten getransfe reerd en voor ieder verder procent krijgt men pet. extra uitbetaald tot een maxi mum van 3.5 pet,, wat men dus over de grens krijgt bij een dividend van 5 pet. Is het dividend nog hooger dan kan men toch nooit meer dan 3.5 pet. getransfereerd krijgen. Voor dividendbetaling worden er geen Hollandmarken meer verstrekt. Winstaandeelen onder nomi nale waarde worden voor de helft in con tanten overgemaakt. De vroegere regeling was, dat men 3.5 pet. getransfereerd kreeg en over 2 pet. in den vorm van Hollandmark A of B kon beschikken. De Hollandmark B, die tegen een vaste waarde van 30 pet. over de clea ring werd uitbetaald, is geheel vervallen. De Hollandmark A blijft ter beschikking voor reis- en verblijfkosten in Duitsch land en dergelijke uitgaven meer in het land zelf. De crediteuren van particuliere obligaties en hypotheken gaan er dus met iets meer dan een half procent op achteruit. De houders van aandeelen krijgen ook iets minder dan ze, volgens het oude accoord, zouden gekregen heb ben. In de laatste jaren is het dividend van tal van Duitsche ondernemingen be langrijk beter geworden, al'zijn daaraan ook, -door de financieele politiek van het rijk, zekere grenzen gesteld. In geen ge val, zal de Nederlandsche aandeelhouder echter meer getransfereerd krijgen dan 3.5 pet. Als hij een aandeel heeft in een werkelijk goede onderneming, dan krijgt dat stuk zeer sterk het karakter van een obligatie met vaste rente. Natuurlijk is er geen limiet naar be neden, wat voor minder goede ondernemingen.... ïeer hinderlijk kan worden. Houders van particuliere obligaties en van aandeelen zien hun inkomen of uit zicht op inkomen eenigszins beperkt. Daartegenover staat ech te r d e winst van een lan gere geldigheidsterm ij n. Dit deel van het accoord geldt n.l. tot 30 Juni 1941, Dit heeft ook wel eenige waarde, al moge die dan niet makkelijk te berekenen zijn. Groote beteekenis voor bepaalde perso^ door S. K. HOCKING. 48) »Ik wou, dat ik den geest kon bemach tigen van deze langzaam bewegende na tuur", zei Dorothea in zich zelf, terwijl zi) langs de rotsen in de richting van Porth liep. „Zou die geest wel ooit over mij komen? Of zal ik altijd levendig wild blijven en mijn vleugels slaan «s een vogel in de kooi? Ik moest heel gelukkig zijn bij tante Jans, zij bromt u°oit, en ik heb werkelijk nergens over fe klagen, en toch en toch mis ik (ets, hoewel ik niet eens weet wat het is. Ik wou dat Walter Smith iedere week wam. Hij is tenminste een prettig ge- ze schap en zijn tegenwoordigheid vroo- "Jkt iemand op." Er kwam een vriendelijke glans in orothee's oogen; er doemde weer een I^Eename middag van twee dagen ge- van i in haar herinnering op, en de echo sommige kalme, ernstige woorden e hij toen gesproken had, was in haar lij"* achter gebleven. Hij had haar feite- nog niet zijn liefde bekend. Maar lijk hij hem z°u het gedaan hebben, wanneer zij 2 er de gelegenheid toe geboden had. boek 'n Z^n 00Sen lezen als in een en de toon van zijn dem kon niet nen wij denken aan kleine renteniers Joodsche Nederlanders enz. heeft de bepaling, dat men in zekere gevallen, nu de Hollandmark B niet langer bestaat, toch iets meer zal kunnen uitbetalen dan 3 pet., n.l. in die gevallen waarin de recht hebbende niet in staat is, door een reis in Duitschland zelf zijn Hollandmarken a op te gebruiken en zijn levensomstandig heden zoo zijn, dat de vermindering van inkomen bijzonder hard zou mogen heeten. Hoe dit precies zal geregeld worden staat nog niet vast. Nadere schikkingen zullen getroffen worden. Wat de D awes- en Young- 1 e e n i n g betreft, blijft de thans gel dende regeling ongewijzigd tot 31 Decem ber 1939. Dus 3.5 contant en 2 pot. in D'a- wes- en Youngmarken die nog iets ruimere geldigheid hebben dan de Hollandmar ken A en vrij verhandeld worden tegen een door vraag en aanbod bepaalden koers (ongeveer 25 pet.). Voor de gegarandeerde Oostenrijk- s c h e o o-n versieleening 1934 1959 en voor de Internationale gegaran deerde Oostenrijksche bondsleening van 19331953, alsmede voor de Creditanstalt Bonds 1936 werd een overeenkomst ge troffen, welke geheel gelijk is aan die, tus- schen de Duitsche en de Engelsche regee ring tot stand gekomen. Dit wil zeggen: de Duitsche regeering zal zonder een juridi sche verplichting als zoodanig te erken nen, de Nederlandsche Regeering volledig schadeloos stellen voor hetgeen zij1 uit hoofde der door haar verleende garanties zal moeten betalen. Ten laste van de clearing zal bovendien beschikbaar gesteld worden een bedrag, voldoende om de in Nederlandsch bezit zijnde coupons volledig te betalen, terwijl tevens middelen beschikbaar gesteld zul len worden voor de amortisatie. Houders van -de Internationale Bonds leening der Republiek Oostenrijk 1930 a 7 pet. zullen 4 pet. rente over hun coupons ontvangen. Het Nederlandsche belang bij die leening is betrekkelijk zeer gering. Het nieuwe clearingiverdrag. Men heeft te Wiesbaden niet alleen een nieuw transferverdrag opgesteld, maar te vens het clearingverdrag, dat op 31 De cember van dit jaar vervalt, thans reeds met een heel jaar verlengd. Het bestaande verdrag is dus geldig tot 31 December '39. Meteen heeft men de betalingsoontin- genten, die tot nu toe telkens voor drie maanden worden vastgesteld, ineens vast gelegd voor zes maanden van 1 October 1938 tot 31 Maart 1919 en wel op bet peil van bet derde trimester. Dit is dus niet hoog. De algemeene economische toestand dwingt echter tot de grootste voorzich tigheid. Zoodra Nederland weer meer im porteert uit Duitschland en de ontwik keling in 1936 en 1937 heeft bewezen, dat dit direct 'het geval is, wanneer de alge meene conjunctuur beter wordt zal er ook weer meer uitgevoerd kunnen worden. Intusschen heeft men toch wel iets kun nen doen voor zekere zwaar getroffen ca tegorieën onder onze exporteurs. Doordat er iets minder rente via de clearing dient getransfereerd te worden, komt er een ze ker 'bedrag vrij. Dit bedrag nu heeft men in hoofdzaak verdeeld onder die afdee- lingen van onzen uitvoer, die het meest behoefte had den aan een extra toemaat. De contingenten voor kaas en boter, voor druiven en misverstaan worden. Zij bleef eindelijk op een met gras be groeid plekje zitten en keek vermoeid over de wijde sluimerende zee. Haar ge- heele leven in St. Aubin te moeten blij ven scheen haar totaal onmogelijk toe. Maar welke weg bleef haar over? Zij zou naar haar vader terug kunnen gaan. Maar daar was zij zelf niet eens zeker van. Hij zat geheel onder den duim van haar stiefmoeder, en nu die haar eenmaal uit huis had zou zij haar wel niet spoe dig weer terugnemen. Misschien zou zij een betrekking kun nen vinden wanneer zij er moeite voor deed. Haar stiefmoeder had er op ge staan, dat zij een of ander vak zou leeren en een jaar lang was zij in een modiste- zaak geweest, hoewel haar vader steeds beweerd had, dat het geheel onnoodig was. Ja, zij zou misschien ergens een klei ne betrekking kunnen krijgen, maar het vooruitzicht was niet erg aanlokkend. Wat anders? Er schoot nog over waar de meeste meisjes naar uitzien. Zij kon trouwen. Maar die gedachte bracht geen kleur op haar wangen. Het huwelijk had voor haar niets aantrekkelijks, behalve de verandering van omgeving, en kon zij onder die omstandigheden daaraan denken? Zij was zeker, dat Walther Smith, wanneer zij hem maar even aan moedigde haar ten huwelijk zou vragen. Maar gaf zij genoeg om hem om zijn vrouw te worden? Zij kon niet ontken nen, dat zij van hem hield, dat zij veel van hem hield. Hij was niet onknap, boomKweekerijproduoten zullen o. m. verhoogd wor den. Ook de Indische tabak deelt mee van dien pot. Dank zij de clearing hebben de Duitsche leeningen tot op zekere hoogte hun karak ter van zuiver buitenlandsohe leeningen verloren. De Nederlandsche Regeering zorgt er voor, dat ze betaald worden min of meer ten koste van den export. Zoo moet ook de Regeering een ■woordje kun nen meespreken. En wanneer nu de hou der van een (Duitsche obligatie nog zoowat 3.5 pet. krijgt, dan moet hij bedenken, dat hij dit mede aan het ingrijpen van de Ne derlandsche Regeering dankt, die voor haar eigen leeningen ook geen 5 pet. meer betaalt. Hel vernielende werk van ralten. Het komt den laatsten tijd nogal eens voor, dat verzakkingen in de bestrating worden geconstateerd. Zoo was men kort geleden aan het herstellen in de Bellink- straat, gisteren weer in de Lange Noord- straat. Steeds kan worden vastgesteld, dat een en ander een gevolg is van het knagen en wroeten van ratten, die uit de riolen weten te ontsnappen. Verbetering financieele administratie van het Burgerlijk Armbestuur. Een rapport van het Centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereen, van Ned. Gemeenten nopens de kasopneming en de controle der finan cieele administratie van het Burgerlijk Armbestuur over het 2e kwartaal 1937 heeft geleid tot een uitvoerige briefwisse ling over verbetering der financieele ad ministratie tusschen dat bestuur en B. en W. Met hun medewerking en die van Ged. Staten is reeds een eerste, belangrijke stap tot verbetering gedaan door het aanbren gen eener brand- en inbraakvrije bewaar plaats voor geld en bescheiden ten kantore van het B. A., waardoor kas-controle op een voor den penningmeester onverwacht tijdstip is mogelijk gemaakt. Thans vraagt 'het B. A. medewerking voor indienstneming, ingaande op 1 Jan. 1939 en aanvankelijk op arbeidsovereen komst, van een afzonderlijke kracht, die eenerzijds de hoog noodige controle op de eigen verdiensten van bedeelden zal heb ben te verrichten, anderzijds het mogelijk zal maken dat in den vervolge de bedeel den zelf voor de ontvangst van de hun toegelegde bedragen teekenen en boven dien ook het werk van den secretaris nog eenigszins zal kunnen verlichten. Met den gang van zaken, zooals het bestuur zich dien denkt, kunnen B. en W. volledig in stemmen, evenals met een belooning van f 25 per week. Het voor de onderhavige voorziening noodige jaarbedrag van 1300 gld. heeft het bestuur uitgetrokken, op zijn begrooting van 1939. B. en W. stellen voor reeds thans goed keuring te willen hechten aan de indienst neming van de nieuwe hulpkracht, die h.l. beter met den naam „controleur" dan met dien van „opzichter" zal kunnen betiteld worden, goedkeuring te hechten. ZUID-BEVELAND. Driewegen. Tot volontair ter secretarie alhier is benoemd dhr J. de Jonge te Kloetinge. Hansweert. Aan boord van het motor schip „Gelderland", op weg van Ant werpen naar Rotterdam, had een ontplof fing plaats van een petroleumstel waar door brand ontstond in het vooronder, die zich eerst ernstig liet aanzien. De sleepboot „4 Gebroeders" is langszij geva ren en heeft den brand kunnen blus- schen. Het vooronder is echter geheel uitgebrand. WALCHEREN. Rittem. Begunstigd door goed weer is Woensdag den ge'heelen dag met veel ani mo het jubileumfeest der Koningin ge vierd. Des morgens werd de klok geluid, waarna van den kerktoren muziek weer klonk. In de versierde school werden des verstandig en van een smetteloos karak ter. Wat kon zij meer van een echtgenoot verlangen? Zij gaf ook toe dat Groen- oever een andere plaats scheen wanneer hij er was. Hij bracht met zich een atmos feer van de buitenwereld mee; hij bracht eenige beweging in de stilstaande wate ren. Hij sprak over boeken en menschen, over sociale en politieke kwesties. Voor het oogenblik hief hij hen op uit hun bekrompen omgeving, en leidde hen in een nieuwe wereld. Maar liefde? Zij had in boeken gelezen van een overweldigenden hartstocht, die mannen en vrouwen aangrijpt en hen tot slaven maakt. Een hartstocht, die haar gloed over alles werpt en de wereld nieuw maakt; een hartstocht, die al het andere terzijde stelt en als opperste re geert als de zachtste tyran, de ver- hevenste koning! Maar zulk een hartstocht had zich niet van haar meester gemaakt. Misschien bestond hij niet. Die verhalen der fan tasie moesten niet ernstig worden op gevat. Die liefde, waarvan de dichters hun verhalen weven, was misschien niets dan een voortbrengsel van hun verbeel ding. Wanneer zij bestond waarom was zij er dan niet door getroffen? Zij stond op en drentelde voort naar de Porth. Er was niemand. De lange rij rotsen was geheel verlaten. Beneden in de breede baai, die de Porth genoemd werd, kropen de golven snel over het gele zand. Het rif was reeds omringd door den vloed en zijn uiterste punt stond reeds voormiddags de kinderen onthaald. Het hoofd der school vertelde over de regee ring der Koningin in de laatste 40 jaren. Nog spraken de burgemeester eu dhr N. de Pagter, voorzitter der Oranjevereen. De kinderen kregen een boek, geschreven door Van der Hulst en een jubileumbeker. Des middags werd door het geheele dorp een mooie optocht gehouden, be staande uit 'het muziekcorps, versierde wagens van de burgerwacht, de land storm en de meisjesvereen., versierde fiet sen en al de schoolkinderen, elk met een vlag. Daarna werden de kinder- en de volks spelen gehouden, waarbij vaak hartelijk gelachen moest worden. Des avonds werd het feest voortgezet. Het onvermoeide muziekcorps gaf een concert, waarbij de Kleppermarsch met de schoolkinderen tweemaal werd uitge voerd. De burgemeester hield een korte toespraak tot de ingezetenen, waarbij hij wees op het vele goede, dat wij onder de regeering der Koningin hebben genoten. De voorzitter der Oranjevereen. dankte voor de ondervonden medewerking van alle ingezetenen, zoodat het feest uitmun tend was geslaagd. Na het concert werd dezelfde optocht gehouden als des middags, doch nu ver licht. Tot slot werd een mooi vuurwerk af gestoken, In het bijzonder moet melding worden gemaakt van de prachtige versieringen en verlichtingen, welke overal, ook door par ticulieren, waren aangebracht. Er stonden vier eerepoorten. Van de naburige ge meenten waren er veel bezoekers. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat een varken van den landbou wer d. V., het leven heeft geschonken aan 14 biggen, die door het moederdier bijzon der goed verzorgd worden. bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn De Raad van Goes zal op Woensdag a.s. des namiddags twee uur vergade ren. Punten van behandeling zijn o.m.: Wijziging van de Verordening, regelen de de subsidieering der bijzondere be waarscholen. Voorstel tot intrekking van de 29 Juni 1938 vastgestelde Verordening tot wijzi ging der marktverordening. Verzoek van de hoofdbesturen der on derwijzersorganisaties om adhaesie te be tuigen aan bet adres tot verlaging van de leerlingenschaal. (B. en W. stellen voor aan dit verzoek niet te voldoen.) Voorstel tot verplaatsing van bet woon wagenkamp. Voorstellen tot conversie van geldlee- ningen. Voorstel tot overname van den eigen dom der oude Rijkstraverse door de be bouwde kom der gemeente. Verzoek van den beer I. Wessel om ontslag als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. (B. en W. stellen voor dit op de meest eervolle wijze onder dankbetui ging te verleenen.) Benoeming van een voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. (B. en W. bevelen hiervoor aan: 1. weth. A. de Roo, 2. den heer E. G. van Dissel, beiden lid van het Burg. Armbestuur.) 1 Het schoenlappen op de Markt. Op 29 Juni 1938 nam de Raad aan een voorstel tot wijziging van arti kel 1 dier verordening waardoor geen ruimte mag worden ingenomen voor het uitoefenen van een ambacht, dat zich naar het oordeel van B. en W. minder leent tot uitoefening in het openbaar. Blijkens het schrijven van Gedep. Sta ten is dit college van meening, dat de Raad bij de vaststelling van bovenbe doelde wijzigingsverordening beeft gehan deld in strijd met het algemeen belang en daarbij beeft overschreden de gren zen van zijn verordenende bevoegdheid, neergelegd in artikel 168 der Gemeente onder water. „Ik zal vandaag niet naar de rotsen kunnen gaan, dat is zeker", zei ze, toen ze voortwandelde op het vaste zand, om den opkomenden vloed gade te slaan. Plotseling trof een kreet haar oor en zij stond dadelijk stil en keek rond. Het was een kreet als van een mensch, hoe wel hij misschien van een zeemeeuw kwam. Een tweede maal klonk hij luider en doordringender dan te voren, en er was ook geen twijfel meer uit welke richting. Dorothee beschutte met de hand haar oogen tegen de zonnestralen en tuurde langs het rif. De eerste oogenblikken zag zij niets, toen bespeurde zij iets, dat leek op een meisje en dicht onder de grauwe rotsen stond. „Help! Help!" klonk het opnieuw en er werd met een witten zakdoek gewuifd. Dorothee's adem hokte een oogenblik en zij drukte haar hand tegen haar zij. Het was duidelijk wat er gebeurd was. Dat was reeds honderden malen vroeger gebeurd, en zou nog weer tallooze malen gebeuren in weerwil van al de waar schuwingen. Iemand was het groote rif opgeloopen om de frissche zeelucht in te ademen, misschien om te droomen, en intusschen was de vloed onhoorbaar opgekomen,,zoo onhoorbaar dat zijn tegenwoordigheid niet vermoed werd. Bovendien, wie zou aan gevaren denken, zoolang hij de hooge, droge rotsen zag. Het meisje wie het ook zijn mocht was waarlijk zonder f wet, bepalende, dat aan den Raad be hoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, ze delijkheid en gezondheid worden ver- eisebt en van andere, betreffende de huishouding der gemeente. B. en W. hebben vanaf den beginne gevreesd, dat onweerlegbaar het stand punt kon worden ingenomen, dat een vordening, welke werd vastgesteld uit overweging, dat het wenschelijk moet worden geacht om tegen concurrentie van een buiten de gemeente gevestigden persoon op te treden, strijdig is met het algemeen rijksbelang, Ook thans kunnen zij geen steekhoudende motieven vinden om die meening met vrucht te bestrij den, waarom zij voorstellen te voldoen aan het verzoek van Gedep. Staten. Het Woonwagenkamp. Een aantal jaren terug werd het woonwagen kamp, dat zich voordien had bevonden aan den Polderweg tegenover den ingang van het sportterrein, hoofdzakelijk op grond van verschillende ingekomen klach ten, overgebracht naar het terrein aan de haven, waar het thans nog gevestigd is. Geoordeeld werd, dat deze plaats dusda nig afgelegen is, dat niemand, althans een zeer gering aantal personen van dit kamp hinder zou kunnen ondervinden. De situ atie veranderde toen de terreinen aan de haven meer en meer als opslagplaats in gebraik kwamen en de gebruikers dier terreinen klaagden, dat hun goederen al daar niet geheel veilig waren. Nu de nieuwe havenarm gereed is en ook 'het terrein, waarop het woonwagen kamp zich bevindt, in aanmerking komt als opslagterrein te worden uitgegeven, is bet noodzakelijk, dat het woonwagenkamp wordt overgebracht naar een perceel, dat wat verder af gelegen is. B. en W. mee- nen geslaagd te zijn om een ander terrein te vinden, n.l. dat, hetwelk is gelegen aan de oostzijde van den nieuwen havenarm nabij den Noorddijk. Vanzelfsprekend zijn aan deze over plaatsing eenige kosten verbonden. Deze worden geraamd op f 500. Fonds vo'or Gravenon- d e r h oud. Gedep. Staten hebben be zwaar tegen de op 17 Mei 1938 vastgestel de verordening op het fonds voor graven- onderhoud. Zij: zijn n.l. van meening, dat de instelling van een afzonderlijk beheer van de tot het fonds be'hoorende gelden dient te worden vermeden en dat een doel treffende administratie kan plaats vinden via den kapitaaldienst. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. G r e n s w ij' z i g i n g. In de toe lichting bij de ontworpen wijziging der grenzen tusschen de gemeenten Goes en Kloetinge komt o.m. de volgende zinsnede voor: „Teneinde na deze grenswijziging in de toekomst aaneengroeiing van de bebou wingen der gemeenten Goes en Kloetinge te voorkomen, zal aan de gemeente Goes de wettelijke verplichting worden opgelegd een strook van 50 m langs een gedeelte der nieuwe gemeentegrens onbebouwd te laten en wel van 't noordelijke punt, waar de nieuwe grens de oude verlaat, tot den Patijnweg en ten Zuiden van den spoor weg tot aan den watergang van het water schap De breede watering bewesten Ier- seke'. De Raad had hiertegen destijds geen be zwaar. Gedep. Staten zijn van meening, dat de uitwerking van deze gedachte dient te ge schieden langs den weg van art. 36, vierde lid, juncto art. 6 der Woningwet, d.w.z. door het vaststellen van een uitbreidings plan, waarin op de aangegeven plaatsen voorkomen z.g. „groene strooken", dat zijn terreinen, waarop het bouwen verboden zal zijn. Blijkbaar om verzekerd te zijn, dat een uitbreidingsplan als bovenbedoeld te zij ner tijd spoedig zal worden vastgesteld, verzoekt genoemd 'College om een duide lijke, schriftelijke verklaring van den Raad, waarbij deze zich verbindt, om, on middellijk nadat de grenswijzigingswet in werking zal zijn getreden, voor het gehee le van de gemeente Kloetinge naar de ge meente Goes overgaande gebied op zeer korten termijn een uitbreidingsplan als erg opgestaan om naar het strand te wandelen en had toen niet bemerkt, dat zij niet verder kon en door het water was afgesneden. Het eerste gevoel van Dorothee was een gevoel van uiterste hulpeloosheid. Op dat oogenblik scheen er absoluut niets ge daan te kunnen worden om het leven van het meisje te redden. Reeds rolden de golven van het groote langzaam be wegende monster lui over het rif van het eene eind tot het andere. Het meisje stond blijkbaar op het hoogste punt, dat zij kon bereiken, en het duurde nog twee uur voor de vloed op zijn hoogst was. Er was geen boot dichter bij te krijgen dan in Pendrather, en dat lag vijf mijl weg. Er was geen ander menschelijk we zen in zicht. Bij den mond van de Porth lag een klein kroegje. Maar Tommy en Jennifer Juliff waren beiden oud en zwak en konden geen hulp bieden in een geval als dit. Toch moesten zij gewaarschuwd worden, en na in antwoord met haar zak doek teruggewuifd te hebben, snelde Do rothee voort langs het strand. Maar het was vergeefsche moeite. Alleen Jennifer was thuis. Tommy was naar St.-Aubin boodschappen doen. „Wat moeten wij doen?" zei Dorothee, snel hijgend. „We kunnen het meisje toch niet laten verdrinken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5