Chamberlain keert heden naar Londen terug. elen. Dagblad voor de Provincie Zeeland INHOUW- EER 51 k BLAD Vorstin en volk. Over eenige dagen heeft een nieuwe bespreking plaats. De verwarde toestand in Tsjecho-Slowakije. VRIJDAG 16 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 295 Belangrijkste Nieuws landbouw zeer op den onderge- ir'haling geble- igenwoordigera Ibouworganisa- edachten werd zijn gebleken, jen aanleiding ■vragensteller ing te zoeken. jadio. sede Kamerlid de wijze van igsmaatregelen ikeriji, heeft de naken het vol- [kende niet be- igheid, dat het dagblad zou de dupe zou- it feit, dat de den tot steun jder ter kennis e boeren kwa- jal of niet juist ieerendeel der iad leest, moge ■ijzen, dat de 1st op 11 Juli |n mededeeling ii 1938 tegeliji- |een zeer groot verschijnende [chriften, gelijk met overeen- |den landbouw van de eerste Idat do onder- !te bevorderen, jdoeld, reeds te .N.P. worden in de bladen iTe minder is leenszins vast- raatregel aan |n den steller loet gekomen, ide niet aan- ïdbouwers, die word over- rgenen, die in lioberichten te fhten dagelijks amen. Sr 1938. 8.00 VARA. 12.00 AVRO', i VARA. 10.40 |r. 10.00 Mor- e. 10.40 Gram. la. 12.00 Gram. Imusementsor- |g met piano, progr. 4.00 rinderen. 5.30 causerie. 6.50 id en platte- 130 Ber. 7.35 |een tuinbouw- Causerie „De [is nat. land- leralda m.m.v. |30 Ber. ANP. Gram. 11.30 1.2.00 Gram. 415.5 M. Al door de KRO. 1.15 Ber. 10.00 userie. 12.00 1 en solist. 1.00 km. 3.00 Gram. |45 Gram. 5.15 and- en tuin- blod. en solist. Jet verloop der Ir". 7.35 Musi- P. 8.15 KROu „Hofstads 9.00 Verv. or- irconcert. 9.35 lKRO-Melodis- |P. 10.40 John 1—12.00 Gram. {BERICHT. van 16 Sept.: IN. of N.-W. reinig of geen verandering ig 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Lurtor et Emergo" ter exploitatie van liet blad „De Zeeuw" iturcnii\ Lange V or si straat 7 0, (iocs os(rebelling 44455 - Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel I .1 1 A N Y, Lange Burg 40. Telefoon 2X Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 per Kwartatn Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvcrtciillL'ii .10 cent per regel Ingezonden iiicdedcelliigeit 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdag' f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een van de propagandisten der N.S.B., de Amsterdamsche predikant Dr L. G. W, Ekering, beeft zich dezer dagen in verband met het regeeringsjubileum van H. M, de Koningin o.m. als volgt uitge laten; „40 jaren volksverwording liggen ach ter ons; de Koningin is in vernedering en gebondenheid. Oranje staat niet boven, maar onder de partijleiders. Maar in die 4-0 jaren ligt ook de opkomst van de N. S. B., het ontwaken van het Volk, en de idealen van het nationaal-socialisme." Wij' zouden er op kunnen wijzen, dat deze, in strijd met de waarheid gegeven voorstelling afkomstig is van een propa gandist van een beweging, die als ideaal heeft de Koningin te plaatsen in de schaduw van den leider. Wij doen echter beter door nog even te luisteren naar de woorden dezer dagen door H. M. de Koningin per radio tot het Nederlandsche volk gericht. Op 31 Augustus j.l. sprak Hare Majes teit o.m.: „Be grondslagen, waarop ons staatsbe stel rust en de hoogste en heiligste goe deren, die door de eeuwen heen het onver vreemdbaar eigendom van ons volk ge weest zijn, vormen een hechten bodem, om die (door Haar geschetste) toekomst te doen verrijzen." En op 3 September richtte Hare Majes teit zich met deze woorden tot de door de N.S.B. zoozeer gesmade Volksvertegen woordiging: Met voldoening en waardeering zie ik terug op de thans achter ons liggende 40 jaren, als een tijdperk van ononderbro ken goede en vruchtbare samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Kroon, die een niet te overschatten beteekenis heeft gehad voor ons volks bestaan en allen, die 's Rijks gebieden bewonen. I In alles één met mijn volk in denken en voelen, in liefde voor zijhe vrijheid en rechten en voor zijne onafhankelijkheid, behoud ik aan de afgeloopen jaren een blijde herinnering." Dat is andere, waardiger taal en meer in overeenstemming met de waarheid dan de holle frazen van de N.S.B.die er op berekend zijn volk en vaderland onbere kenbare schade te berokkenen. Men begrijpt trouwens niet, waar de N.S.B. den moed vandaan haalt in deze dagen van haar Oranjeliefde te spreken. Terwijl het toch het ideaal is van Ko ningin Wilhelmina te regeeren getrouw aan de Grondwet en zooals het een con- stitutioneele Vorstin uit het Huis van Oranje betaamt te waken voor de rechten en de vrijheden van Haar volk, is 't stre ven van de N.S.B. er op gericht de con- stitutioneele monarchie te vervangen door de dictatuur van den leider. 3 uur: 769. >ers: Even over vieren gistermiddag is de Britsche minister-president Neville Cham berlain in gezelschap van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, met den specialen trein van Hitier uit München te Berchtesgaden aangekomen. De bevolking van Berchtes gaden bereidde den Britschen staatsman een hartelijk welkom. Na een kort oponthoud in het Grand Hotel begaf Chamberlain zich naar Hit ler's buitenverblijf, Berghof, op den Ober- salzberg, waar men om vijf minuten voor vijven arriveerde. Hitier begroette Chamberlain, ter eere van wien een eerecompagnie van Hitler's lijfstandaard stond opgesteld, op het bor des van zijn huis. Na de verwelkoming gebruikte het ge zelschap de thee in de hal van het huis. Na de thee hebben Hitler en Chamber lain zich teruggetrokken. Men kon niet duidelijk te weten komen, of zij alleen waren of dat ook Von Ribbentrop en Henderson het onderhoud bijwoonden. Chamberlain heeft tegen 8 uur den Ober- salzberg verlaten en zich naar Berchtes gaden begeven, waar hij zijn intrek heeft genomen in het Grand Hotel. Na een kort verblijf in de hal, begaf hij zich naar zijn vertrekken, waar hij onmiddellijk een telefoongesprek met Londen aanvroeg. Chamberlain zag er bij zijn terugkeer naar zijn hotel uiterst vermoeid uit, en toen hij' de menigte, die zich bij bet hotel had verzameld, groette, scheen hij diep in gedachten verzonken. De zeer optimistische gevoelens, die men in het begin, van den dag in perskringen te Berchtesgaden koesterde, maakten la ter op den avond plaats voor pessimisme, doch 't communiqué, waarin gezegd wordt, dat nieuwe besprekingen zullen wor den gevoerd, heeft de hoop in alle krin gen eenigszins doen herleven. t?aar v°lgens een verklaring van semi- officieele zijde vernomen wordt, zijn de besprekingen tusschen den Britschen pre bier en den Duitschen Führer in een al leszins vriendschappelijken geest ge voerd. Het onderhoud' heeft 2 34 uur ge duurd. »Ik had een zeer vriendschap- Pel ij k gesprek met Hitler", ver klaarde Neville Chamberlain bij1 zijn te rugkeer in zijn hotel aan de journalist- ton. Morgenochtend keer ik naar Londen t er u g o v er eeni ge dagen zal ik Hitier op nieuw ontmoeten", zoo besloot de Premier, die er kalm uitzag en glim lachend zijn hotel te Berchtesgaden bin nenging. Het officiëele Duitsche communiqué luidt: De Fuehrer en rijkskanselier heeft ■ttet den Britschen minister-president een bespreking gehad, in het verloop waarvan men gelegenheid vond voor een omvattende en openhartige gedachten- wisseling over den toestand. De Britsche minister president keert heden naar Engeland terug, om met het Britsche kabinet te overleggen. Over enke le dagen wordt een nieu we bespreking gehouden. Naar vernomen wordt, zal de volgende ontmoeting tusschen Chamberlain en Hit ler n i e t te Berchtesgaden plaats hebben. Te Berchtesgaden is een groot aantal journalisten aangekomen. Alle hotels zijn overvol. Chamberlain is te München hartelijk ontvangen. De talrijke menigte, welke rond het vliegveld geschaard stond, bracht den premier een ovatie. Toen Chamberlain uit München op het station Berchtesgaden aankwam, werd hij door een ongewoon groote menigte toe gejuicht. De menschen wierpen hun hoeden in de hoogte en men hoorde zelfs hoera geroep. De weg naar het buitenverblijf van Hit- Ier was zooals altijd bewaakt en voor het gewone verkeer gesloten. Naar een verbreede conferentie? Van het langdurig onderhoud tusschen Hitler en Chamberlain te Berchtesgaden is op het oogenblik publiek niet meer bekend, dan het communiqué. Maar het feit, dat deze langdurige conferentie voor den Engelschen minister-president een reden is geweest, om reeds heden naar Londen terug te keeren, teneinde te over leggen met de verdere leden der regee ring, met het vooruitzicht over eenige dagen de besprekingen met rijkskanse lier Hitier te hervatten, heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt. Ook in officiëele Fransche kringen schijnt men met dit verloop zeer tevre den te zijn en de opinie is daar dat men naar een verbreede conferentie toegaat, waaraan ook Daladier zal deelnemen en waarschijnlijk ook Musso lini. Dat gerucht wordt in de diplomatieke en politieke kringen niet meer voor on waarschijnlijk gehouden. In elk geval is men van meening, dat de toestand zich aanvankelijk in gun stige richting ontwikkelt. Chamberlain zou positieve concessies willen doen. Zoowel de Amerikaansche pers als de diplomaten zijn meer en meer overtuigd geworden, dat Hitier degene is, die uit de plotselinge ontwik keling, tengevolge waarvan Chamberlain naar Berchtesga den vertrokken is, de gunstig ste resultaten verwerven zal. Vermoedelijk, zoo meenen de diplomaten, zijn deze bespre kingen tusschen den Engel schen premier en het Duitsche staatshoofd de inleiding tot verregaande concessies aan het Derde Rijk. Men is overtuigd, dat Chamberlain naar Berchtesgaden gegaan is met plannen voor positieve concessies. Deze overtuiging is nog versterkt door het bericht, dat Frankrijk besloten heeft, het gebruik van wapenen af te wijzen. Dultschland voelt zich sterker. Het Hbld. meldt uit Berlijn: De reis van Chamberlain heeft alvast dit resultaat gehad, dat men zich aan Duitsche zijde nu nog veel sterker voelt en overtuigd is, de overwinning in dezen twee den Anschluss-strijd in den zak te hebben. Duidelijk genoeg blijkt dit uit de vol ledigheid en de snelheid (die op goede voorbereiding wijst) waarmee Duitsch- land en de Sudetenduitsche partij het overgangsstadium der onderhandelingen hebben geliquideerd door zonder eenige tusschenpauze de acht eischen van Karls bad naar de prullemand te verwijzen, de Sudetenduitsche onderhandelingscommis sie van haar opdracht te ontheffen en nu nog in de proclamatie van Henlein te laten verklaren: „Wir wollen hehn ins Reich!" Feitelijk heeft men daarbij ook nog van Lord Runciman afscheid genomen, zon der dat Hitier het Maandagavond noodig had gevonden den bejaarden Britschen staatsman voor al zijn moeite te be danken. Duitsche pers verwacht spoedig militaire maatregelen. De spanning in Berlijn is gisteravond, volgens het Hbld., zeer toegenomen. De bladen verschijnen van uur tot uur met extra edities. Het is wel kenmerkend voor de aldaar heerschende stemming, d a t reeds de verwachting van een binnen korten term ij n door te voeren Duitschen opmarsch, wellicht verder dan het Sude tenduitsche gebied, wordt uit gesproken. Anderen, die niet zoo ver gaan rekenen toch vast op instemming van Chamberlain en Daladier met een Duitsche bezetting van de zuiver Sudeten duitsche gebieden, en een volgens Oos- tenrijksch voorbeeld daarop volgende volksstemming „met terugwerkende kracht". Ware het initiatief voor de reis van Chamberlain naar Berchtesgaden niet gekomen, dan zou Hitier, naar het blad uit goede bron meent te weten, reeds gisteravond bevel tot binnenmarcheeren en bezet ten van de Sudetenduitsche districten hebben gegeven. Er mag nauwelijks aan worden ge twijfeld, dat dit bevel heden of morgen zal volgen en dan naar men hoopt met toestem ming van de Engelsche en de Fransche regeering, die dan van Hitier de toezegging zul len hebben, dat Duitschland zich tot deze districten zal be perken om de eigen stamgenoo- ten te beschermen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Chamberlain met deze Duitsche verzekering als voor- loopig resultaat naar Londen terugkeert. Engelsche Lagerhuis binnen 24 uur bijeen. Het Engelsche parlement zal, naar ver wacht wordt, binnen 24 uur na den terug keer van den minister-president uit Berch tesgaden bijeenkomen. Men kan verwachten, dat Chamberlain na zijn terugkeer een audiëntie zal aan vragen bij den Koning vóór of na een door hem belegden kabinetsraad en dat daarna in het Lagerhuis de leider der oppositie hem de vraag zal stellen of hij een verklaring kan afleggen over zijn besprekingen met Hitier. Hierop zal Chamberlain dan verslag uitbrengen van het gebeurde, voorzoover die besprekin gen geen vertrouwelijk karakter droegen. De raad van politieke ministers is te Praag onder voorzitterschap van Hodza bijeengekomen. Na een uur te hebben beraadslaagd be gaven de ministers zien naar het slot te Praag 'om de bespreking voort te zetten onder leiding van president Benesj. De raad 'bestudeert den nieuwen toe stand, ontstaan door de proclamaties der Sudetem-Duftsche partii en de maatrege len, die eventueel noodig zullen blijken. Arrestatie-bevel tegen Henlein? Het Tsjechische blad „A-Zet" meldt dat, tegen K'onrad Henlein en de eheel leiding der Sudeten-Duitsehe partij be- Runciman, die Engelsche bemiddelaar in de Sudeten-Duitsehe kwestie. velen tot arrestatie zouden zijn uitge vaardigd. Van officieele zijde wordt dit bericht nog niet bevestigd. Men. verwacht een aanklacht wegens hoogverraad tengevolge van de procla matie aan de Sudeten-Duitsehe bevolking over den Duitschen zender. Men neet te Praag niet zeker, waar Henlein zich bevindt; men vermoedt ech ter in Duitschland Het bestuur der Sudeten-Duitsehe partij heeft alten partij-functionarissen en allen leden van den veiligheidsdienst order gegeven, zich onder alle omstandig heden en met alle mi'ddelen aan arres tatie te onttrekken. Intussc'hen staan de Duitsche bladen vol met berichten over botsingen in de Sudeten-Duitsehe districten en. veront waardigde commentaren op de Tsjechi sche n edcdeelingen ian den zen er van Praa welke naar Duitsche overtui ging 'de wereld schromelijk misle'dt, door van Sudeten-Duitsehe pro.ocaties en op roerige bewegingen, van ta'rijke Tsjechi sche 'dooden en gewonctar.. en slechts ge ringe Duitsche .verliezen te spreken, ter wijl volgens Duitsche 'berichtgeving in het Sudetenland integendeel reeds honderd Dui't-schers zijn neergeschoten, Tsjechi sche troe.en in Eger het hoofdkwartier ■der Sudeten-Duitsehe partij urenlang ge bombardeerd en daarna bestormd hebban. Reeds meer dan honderd dooden in Eger Over de ernstige incidenten te Eger (Cheb) worden van Duitsche zijde de vol gende bijzonderheden bekend Des avonds tegen half zeven verzamel de zich een groote menigte gewapende en in uniform gëkleede mannen van de Rote Wehr in de nabijheid van het station. Plotseling vielen snel op elkaar 'geweer schoten. Tegelijkertijd rukten drie tanks naar het hoofdbureau ivan de Sudeten- Duitsehe partij op. Het schieten werd steeds heviger, de ingangen van het hoofdbureau werden met handgranaten geforceerd', machinegeweren en tan'kge- schut kwamen in actie. De marxisten en Tsjechen vuurden zonder pardon op alles wat zich voor hen vertoonde. Vluchtelin gen werden meedoogenl'oos neergescho ten. Tegelijkertijd ondernamen zwaar be wapende benden een overval op het 'dis trictsbureau van de Sudeten-Duitsehe partij, waarbij de dilstrictsleider, Haus- mann, werd neergeschoten. De schietpar tijen duurden tot half 11 in 'den avond voort. Gewapende benden drongen zelfs de huizen binnen, om arrestaties te 'verrich ten en haar slachtoffers "kortweg af te mak'en. Een ooggetuige meldt, dat er reeds ruim honderd dooden en een grtoot aan tal zwaar gewonden waren. Uit tal van plaatsen wordt gemeld, dat pantserwagens voor de huizen van func tionarissen voorrijden en in stelling gaan. Militairen arresteeren de partijleiders. In Franszen'sbad bij Eger wordt syste matisch jacht gemaakt op functionaris sen en leden der Sudeten-Duitsehe bewe ging. De telefonische verbindingen met Eger zijn van rijks-Dhitsch gebied uit reed® se dert gisteren volledig verbroken. Eger is bovendien nog immer door een sterke troepenmacht bezet. De zetels van het hoofdbureau der Su deten-Duitsehe partij' zijn Woensdagavond onder geschutsvuur genomen en bieden en troosteloozen aanblik. De muren zijn oorzeefd met 'Tojectielian. De ruiten zijn gesprongen, de deuren door handgrana- Binnenland, Nieuwe transfer- en olearingregeling met Duitschland. Buitenland. Gharnberlain keert vandaag weer terug naar Londen. Over enkele dagen een nieuwe bespreking. Spoedig militaire maatregelen van Duitschland verwacht. ten uit de kozijnen gerukt. De vertrekken zien er uit, alsof er roevers hébben huis gehouden. Er is geen lade, die niet leeg geplunderd werd. De meubels werden vernield. Op rijks-Dui'tsc'h gebied zijn tal van vluchtelingen uit Eger aangekomen, die dramatische beschrijvingen geven van de ongelooflijke voorvallen van Woensdag. De politie te Eger beweert, dat bet plan bestond, Eger tot een Duitsche hoofdstad binnen het rijk te maken. Het oproer was vtolgens haar zorgvuldig voor bereid. Op het oogenblik, dat de politie de beide hotel's bezette, was een tunnel van twee kilometer lengte tusschen het Vik- toria-Hotel en Grand-Hotel en een ander punt ergens in de stad gegraven, welke gebruikt werd, om versterkingen aan te voeren en later om te vluchten. Van de Sudeten-Duitsehe leiders uit het district is geen spoor te vinden. De politie verklaart, dat zij den toestand meester 'is. Tenens geeft de politie toe, dat (de gevechten in Habersbirk en Scbwaderbacb nog voortduren. Betrekkelijke rust in Sudetenland. De correspondent van Reuter daaren tegen heeft het Sudeten-Duibsc'he gebied in de buurt van Leipa bezocht en alles normaal bevonden. De menschen werkten in het veld en in de stad was er niets ongewoons. Wel worden uit andere Su deten-Duitsehe districten reeksen inci denten officieel mee eJeeld, maar het is duidelijk, aldus de correspondent, dat er, ofschoon er aanzienlijke onrust neirscm, deze toch nergens een ernstig karakter 'hoeft gekregen en dat de re eer.'ng 'd. situatie schijnt te behcerscben. Peuter meldt ook dat het „isleren zee rustig is geweest in de Tsjechische hoofd stad. De bevo'.king verdrong zich wel in lange queues voor de nog niet zeer tal rijke magazijnen die gasmaskers verkoch ten en die bijzonder 'goede zaken ^emaakt hebben. In een officieel communiqué wordt „e zegd, dat in den afgeloopen nacht slechts één -gendarme om het leven is gekomen. Overal heeft de 'veiligheidsdienst de orde hersteld en zijn de aanstichters der on lusten over de grens gevlucht. De Praagsche radiozender heeft Don derdagochtend een bericht verspreid, waarin werd medegedeeld: „De Engel sche oorlogsschepen liggen in de havens, gereed tot uitvaren. Duizenden Fran- schen liggen in de Maginot-ldnde. Drie millioen manschappen van het Roode Le ger staan belust op daden aan de grens der Sovjet-Unie." Een kooppaniek? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Volgens berichten uit Midden-B-ohemen is onder de bevolking een kooppaniek ont staan, tien, gevolge van den algemeen-en toestand en in het bijzonder ten gevolge 'van de talrijke militaire -maatregelen. De Tsjechische bevolking tracht vet, meel, geconserveerde levensmiddelen en voor dagetij'kseh gebruik artikelen in te slaan, zoodat in veel winkels de voorraden uit verkocht zijn. D'e prijzen m'o-eten -in de laatste dagen bijna verdubbeld zijn. De banken kunnien het opgevraagde -geld niet aan -de spaarders uitbetalen. Zij krijgen slechts tweeduizend kronen per hoofd. Het D. N. B. meldt uit Praag: De run op de Praagsche banken heeft ongeachte afmetingen aangenomen. Welingelichte -kringen 'doelen mee, dat een algemeen moratorium te verwachten is. In Aec'h is alles rustig. Practiseh ge spro-ken is de leiding geheel in handen der Sudeten-Duits-chers, ook de politie staat geheel onder hun controle. Merk waardig gen'o-eg ikan men, na de gevech ten te Ege-r -gisteren, geen centrale orga nisatie in functie aanwijzen en zijn de functionarissen der partij nergens te ivin- 'diani. Men gelo-oft, -dat vele leden van de centrale organisatie -zich werkelijk ver borgen 'hebben en zich schuil hlijven hou den. Zeer -duidelijk iis de toestand -door 'dit alles niet. In -den nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Praag vele extratreinen met Tsje chische en Duitsche vluchtelingen af komstig uit de Sudeten-Duitsehe ebie- den te Praag aangekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1