L Wm Voedselvoorziening in tijden van oorlog. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Telegrammen. Finantiëele Berichten. Burgerlijke Stand. (houden, die velkomde de lenkamp, de et bijzonder A.. J. L. van }k te 'sGra- (otterdam, rd een tele rzonden, ït comité, de laarlem, die e Morree te int en W. v. Zeeland zit- ozen. aagpunt aan ovinciale Di- 1-Holland in it de kerke- heeft inzake nieuw-inge- iie nog geen n; idem van zondheidsre- idem aan ge- geen lid der van overleg :uur en het aaar dat col van dokters- n, van Den zetting, nciëele moei- groote en van de aan hebben te le en de dik- 'heid der ge en gememo- t gevaar, dat worden ver- e knel komt. al dan niet mede te be en zullen zij op bewaring Versterking iconie en ge- komsten ver- op den weg n 1927 hulp gewezen, als- verschillende ssteld. De di- er geen an ten zoo goed i onderschei- lijikheden en voornamelijk naar de an- >e diaconieën van een ter- benoeme het een commis- advies dient, .at een diaco- eerste twee plaatse niet k hij ook be- ig, dat gezin- m lid is van worden ge- i.m Jkgevers een rek met den In?" zei Mona %t zij er niets yant zij denkt ben." I niet goed zal ld, „en groot- _ijn." Inneer er van ■"king is. Je Ifde nog nooit pais de men igeen de men- hem glim- lieer er geen ia gaan twij- vare is." ^al Ik geloof, mama op t0 fet achter den dan laat ik |d liep zij den jtrekt op een It het grootste lie sofa door, een zieke f0 tdt vervolgd-) Ontwerp van wet ingediend, gebaseerd op Landbouw-Crisiswet 1933, welke zeker heid waarborgt tot bewerkstelliging van y00rraadvorming in kortst mogelijken tijd. Bij Koninklijke Boodschap van 12 de zer is ingediend een ontwerp van wet, houdende voorziening ten behoeve van voedselvoorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, en de voorbereiding daarvan. Aan de considerans ontleenen wij1, dat het noodzakelijk moet worden geacht, in afwachting van een nadere wettelijke re geling, de mogelijkheid te openen tot het treffen van voorloopige maatregelen te dezer zake. De drie artikelen, waaruit het ontwerp van wet is samengesteld, luiden als volgt: Art. 1. Van de bevoegdheden, bij of krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 aan ons en aan onzen met de zaken van den landbouw belasten minister verleend, kan mede worden gebruik gemaakt ten behoeve van de voorbereiding van de voedselvoorziening en de voedselvoorzie ning zelve in tijden van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig- Art. 2. Uitgaven, welke strekken ter uit voering en handhaving van uit deze wet voortvloeiende maatregelen en voorschrif ten komen niet ten laste van het Land- bouw-Grisisfonds, bedoeld in artikel 2 van de Landbouw-Crisiswet 1933. Art. 3. Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkon diging en zal door ons op een nader door ons te bepalen tijdstip, doch uiterlijk op 31 Deo. 1939 worden ingetrokken. De Memorie van Toelichting, onder teekend door den Minister van Économi sche zaken, is van den volgenden inhoud: De vermoedelijke aard van een toekom- stigen oorlog eischt, meer dan in vroeger tijden, naast de militaire voorzorgen, eveneens een volledige voorbereiding van de voorzieningen ten behoeve van 's lands economische weerbaarheid. Reeds de laatste groote oorlog heeft zoowel voor de belligerenten, alsook voor de neutralen aangetoond, tot welke groote tekorten aan goederen van verschillende soort de afgesneden import geleid heeft. Met name baarde in ons land, dat voor een groot deel van den uitvoer uit het buitenland afhankelijk is, de voedsel voorziening in de mobilisatiejaren groote zorg. De ervaring, in deze jaren opgedaan, igepaard aan de voorzorgsmaatregelen, welke in andere landen in en buiten Euro pa reeds zijn getroffen, beeft de regeering aanleiding gegeven ook aan de economi sche verdedigingsvoorbereiding de volle aandacht te schenken. Een ontwerp van wet betreffende deze economische verde digingsvoorbereiding, dat onder meer be oogt aan de regeering de bevoegdheid te geven de voorraadvorming te bevorderen of te gelasten, is dan ook in voorberei ding. Hoewel met spoed aan de verdere voor bereiding voor de indiening van dit wets ontwerp wordt gewerkt, noopt de huidige internationale toestand de regeering ech ter thans reeds maatregelen te nemen ter voorziening in de behoeften van de be volking in tijden van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig heden. In bet bijzonder doet de noodzaak daar toe zich gevoelen voor wat betreft bet aan leggen van grondstoffenvoorraden voor de voeding van mensoh en dier. Aangezien gebleken is, dat op sommige tijdstippen de voorraden van eenige onmisbare voe dingsproducten bier te lande van onvol doenden omvang waren, acht de regeering en wel in de eerste plaats de minister, die meer in bet bijzonder aansprakelijk is voor een ricbtige voedselvoorziening, het niet langer verantwoordelijk het treffen van maatregelen, om tot een verplichte voorraadvorming te kunnen geraken, tot een later tijdstip, i.e. het in werking tre den van bovenbedoelde wet, uit te stellen. Wettelijke grondslag. Ten aanzien van den wettelijken grond slag, waarop de hiervoren bedoelde ver plichting tot voorraadvorming zou kunnen berusten, meent de regeering de daartoe vereisebte voorschriften, althans voorloo- pig, te moeten baseeren op de Land bouw-Crisiswet 1933. Gelijk ook in het ontwerp tot uitdruk king is gebracht, zullen uit de beoogde toepassing van da Landbouw-Crisiswet geen financieele consequenties voor het Landbouw-Crisisfonds kunnen voortvloei en. Uit den aard der zaak is de regeering zich er van bewust, dat een zoodanig ge bruik slechts gerechtvaardigd is zoolang geen wettelijke regeling ter zake is ge troffen. Zij beeft dan ook gemeend aan deze toepassing der Landbouw-Crisiswet 1933 een tijdelijk karakter te moeten ge ven en baar geldigheidsduur tot 31 Dec. 1939 beperkt. steund. Tenslotte stond spr. stil bij de ver houding tot het Burgerlijk Armbestuur of Maatschappelijk Hulpbetoon. Spr. achtte breedvoerig onderzoek vanwege bet mo^ deramen der conferentie door middel van een vragenlijst b.v. naar de vraag of dia conieën door financiëelen nood genoopt, stukken van hun arbeid hebben losgela ten, dringend en noodzakelijk. Het mag nooit gaan in de richting, dat iedere dia conie in overleg en overeenstemming met den kerkeraad maar vaststelt en regelt naar eigen inzicht. Thans is reeds een mi- nisteriëele commissie bezig met bet vraag stuk van Armenzorg en "Werkloosheid. Spr. wees met grooten nadruk op het ge vaar dat de diaconie door de Overheids hulp van eigen terrein wordt verdrongen. Het moet in de Geref. Kerken zoo blijven, dat de bestaande richtlijnen worden ge handhaafd en niet eerder worden losgela ten dan na gemeenschappelijk overleg en op de wijze als in de Geref. Kerken kerk rechtelijk gebruikelijk is. DE KINDERVERLAMMING. Geen reden tot ongerustheid. Te Amsterdam zijn deze week vier ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd. Deze vier gevallen zijn voorgekomen iu verschillende buurten der stad. Naar dr Ueters, de leider van den ge zondheidsdienst van den 'G.G. en G.D. meedeelt, bestaat er geen aanleiding tot ongerustheid. In de meeste jaren varieert het aantal gevallen van kinderverlamming, dat zich ie Amsterdam voordoet, tusschen de vijf en de zeventien. Zelfs wanneer in de ko mende dagen zich nieuwe gevallen zouden voordoen, aldus dr Peters, is de toestand nog normaal te achten en bestaat er geen I reden tot ongerustheid. Ia Krommenie is een geval van mdmerlamming geconstateerd, dat den dood tengevolge bad. In het ziekenhuis te Zaandam zijn een md uit Aasendelft en een uit Wor- merveer, beiden lijdende aan kinder- amming, in de barak opgenomen. r0ote fabrieksbrand o D r e d a. In den afgeloopen nacht om v geïeer kwart over een zdjn de bewoners n creda uit hun slaap opgeschrikt door do if febrieksbrand bijl de Teolin, T ur ^s~ 0n Verf war enfabriek v.h. nr.. y^^akers Zn., aan de Molen- Uj i. brand, die van een onge- BroS was als in jaren niet in l voo^u 7°0rgekamen, ging gepaard met omtr.ii ontploffingen, die in verren bri»l oord werden. Een groot fa- «ïsgebouw van ongeveer 40 bij 50 M. vlam^.P een kleine Tuimte na geheel in de bon» m °P' t0rwijl van een ander ge- gronta8?1 81001 deel vemield werd. Zeer Lffl8 hoeveelheden verfwaren, grond en andere materialen gingen ver loren. De schade wordt op f400.000 ge schat. Verzekering dekt de schade. Granaten opgebaggerd. Bij bet baggeren in de Kalkhaven te Dor drecht heeft men een verrassende en te vens hoogst gevaarlijke vondst gedaan, In de bakken haalde men n.l. twee gra naten op. Het waren projectielen van E'n- gelschen oorsprong. De grootste granaat was nog geheel intact. De kleinste daar entegen was zoodanig beschadigd, dat er geen ongelukken meer van te duchten wa ren. Men heeft de juiste herkomst van de projectielen nog niet kunnen vaststellen. De granaten zijn met groote voorzichtig heid naar de Bentheim-kazerne vervoerd in afwachting van de komst van deskundi gen van de Hembrug, die de projectielen zullen demonteeren. Wielrijldster breekt bei de polsen. Gistermorgen is mevr. van D. te Hedel, die per rijwiel met baar echt genoot uit Den Bosch naar haar woon plaats terug keerde, biji het passeeren van een autobus geslipt, waardoor zij de macht over baar stuur verloor en in een diepe sloot terecht kwam. Haar man slaagde er in haar op het droge te bren gen, doch de vrouw bleek ernstig letsel aan de armen te hebben opgeloopen. Dr R. constateerde dat haar beide polsen waren gebroken. Van motor in auto ge slingerd. Gisteren reed door Boven- Hlaastrecbt de beer P. Peeters uit Zeist met een open auto, toen de motorrijder, de heer Jac. Wassing uit Den Haag tegen zijp. wagen botste. Hij werd van zijn mo tor geslingerd en kwam bij den beer Pee ters in de auto terecht. Eén passeerende autobus van de firma Stoop reed over den motor heen. Zoowel auto als motor werd ernstig beschadigd. Beide heeren bekwamen hoofdwonden, terwijl de heer Wassing bovendien een wond aan een knie opliep. De politie beeft proces-verbaal opgemaakt. Angstige nacht. Eén zeil scheepje, aan boord waarvan zich een zestal leerling-stuurlieden van de stoom vaartmaatschappij! „Nederland" bevonden en dat Maandagmiddag uit Amsterdam was vertrokken, geraakte gisternacht oos telijk van Enkhuizen aan den grond. We gens den sterken wind was 'bet waterpeil daar niet zoo hoog als men mocht ver wachten. 's 'Morgens werd het ongeval te Elnk- huizen bekend en trokken een aantal red ders met een visschersvaartuig en enkele motorvletten er op uit. Zijl slaagden er in het schip los te trekken en brachten bet naar de haven. Wegens een lek was er veel water binnengekomen. Hazen plaag in den Drechtlandschen polder. In den Drechtlandschen polder, vooral in het noordelijk gedeelte, zijn de hazen zeer talrijk. Verschillende tuinders constatee- ren herhaaldelijk, dat koolplanten e.d. worden weggevreten. Voorloopig leiden de hazen nog een goed leventje, daar de jachttijd eerst begin October aanvangt. Appelboom wederom in bloei. Een appelboompje van den beer H. Appelman te Hem, soort Early Victo ria, dat reeds een keer vruchten beeft ge dragen, staat thans, half September, we derom in bloei. Een eigenaardige speelschheid der natuur. i Zigeuners le veren bloed i- gen veldslag. Nabij Clermont-Fer rand, namelijk te Charbonnier-les-Mines (Frankrijk) zijn een dertigtal zigeuners van twee verschillende stammen, die met bun woonwagens rondzwerven in de om geving onderling slaags geraakt, naar aanleiding van een vrouwenkwestie. De beide partijen, gewapend met knup pels en jachtgeweren, leverden een wa ren veldslag op het dorpsplein, waarbij druk geschoten werd. Toen de politie er ten slotte in ge slaagd was de orde te herstellen, vond men een 30-jarige zigeunerin, moeder van 7 kinderen, dood op den grond lig gen, terwijl een 36-jarige zigeuner, Jean Steis gebeeten, eenigen tijd later ten huize van een geneesheer overleden is aan de opgeloopen wonden. Een groot aantal andere vechtenden werd gewond. Vier van de gewonden ver- keeren nog in levensgevaar. De vechtenden waren, toen de politie ingreep, in wanorde uiteengevluebt. Na een bewogen achtervolging werden een twaalftal hunner ingerekend, terwijl ne gen jachtgeweren in beslag werden geno men. "Wrak visschersvaartuig aangespoeld. Op bet strand te Eg- mond aan Zee, bij km.paal 40, is een wrak aangespoeld. Men vermoedt, dat dit wrak afkomstig is van een D'eensche snik. In ieder geval is bet een wrak van een visschersvaartuig, dat blijkbaar reeds eenigen tijd geleden is vergaan. Het is n.l. in twee stukken geslagen en ligt ge heel uit elkaar. Op een giek, die aan land gebracht is komen de letters K. V. voor. Verdere herkenningsteekenen heeft men tot nu toe niet kunnen ontdekken. Doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. Tusschen Gel drop en Tongelre in de buurtschap Doornakker is gisteravond de twaalfjarige J. van Eyk, uit Tongelre, toen bij op de fiets den onbewaakten overweg wilde oversteken, gegTepen door een Dieseltrein en op slag gedood. De slang van de metro geïdentificeerd. De groote slang, die onlangs in de ondergrondbaan te Pa rijs gevonden en voor een boa uitgemaakt werd, is terecht gebracht. E;en verslag gever van Paris Midi beeft den „tempel" bezocht, dien negen negers van Dahomey in een armoedig buis van Montmartre hebben ingericht, waar zij, doorgewinter de fetisjisten, tropische slangen aanbid den. Bij gebreke van levende voorwerpen, dezen dienst waardig, hadden ze zich tij delijk met een plaatsvervanger tevreden gesteld. Toen hun voorraad weer was aan gevuld moesten ze zich wel van dat exem plaar ontdoen. Eh in angst en beven be kenden |de slangenaanbidders bet ter sluiks in de metro achtergelaten te heb ben. 'Villa als roovershol. Te Hil versum heeft Maandag de arrestatie van zeven personen als verdacht van diefstal en inbraak de politie handen vol werk gegeven. In den laatsten tijd kwamen nachtelijke bezoeken van ongenoode gas ten aan tijdelijk onbewoonde woningen, waar kostbaarheden en waardevolle ge bruiksvoorwerpen aanwezig bleken, veel vuldig voor. Talrijke aangiften werden ge daan. Zoo meldden zich Zondag twee Amsterdammers op het bureau van poli tie met de mededeeling, dat hun villa was leeggeplunderd. Vermist werden onder meer een armband ter waarde van f 300, een collier van f350, alsmede tal van gouden en zilveren sieraden, twee rijwie len, drie costuums en eenige flesscben wijn. Ook uit de omgeving van Hilversum kwamen klachten in. De recherche vond een spoor, dat voer de naar een villa aan de Borneolaan, waar de dames A. G. H., oud 51 jaar en S. H. oud 46 jaar een pension houden. Van de vijf pensiongasten zaten er vier aan de ontbijttafel, toen de politie tot den inval overging. Na eenig zoeken kwam het vermiste collier te voorschijn, waar op de politie overging tot de arrestatie van de jonge mannen W. S., oud 20 jaar, S. N., 24 jaar, C. de B., 31 jaar, bene vens de beide voornoemde pensionhoud sters. De vijfde pensiongast, de 23-jarige Gh. van O., was op dat moment niet thuis, doch toen hij bij zijn terugkomst den op loop van bet publiek in de laan zag, be greep hij, dat het luxe-leventje uit was en meldde zich uit eigen beweging. Het gezelschap is thans op het bureau inge sloten en bet onderzoek is in vollen gang. In de kamers, op zolder, in den kelder, overal vond de politie gesignaleerde voor werpen in de villa. Reeds is gebleken, dat eenige verdach ten gingen demonstreeren met stofzui gers, om de situatie der buitenhuizen te verkennen. Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der Arrondissements rechtbank te Middelburg, Kamer voor Burgerlijke en Handelszaken, is beëedigd als Kantonrechter-plaatsvervanger in bet Kanton Zierikzee de beer R. Gerritsen, Ontvanger der registratie en domeinen, wonende te Zieriksee. Door A. P. H. Liplijn, 34 j., werkman te Goes, is booger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 30 Augustus 1938, waar bij hij1 wegens „wederspannigheid" is ver oordeeld tot 14 d. gev.straf. Vordering ontruiming schip. Op 24 Aug. j.l. werd revindicated be slag gelegd op het Spaansche stoomschip „Garbi", thuis beboorende te Gadix (Spanje), zulks ten verzoeke van M. M. de Pinillos, reeder te Gadix (Spanje). Genoemde reeder beeft den kapitein van dat schip, A. Aquirre, wonende te Bilbao (Spanje) inv. ggk., gedagvaard te gen de openbare terechtzitting der Arr- Rechtbank te Middelburg van beden en vordert, dat bedoeld schip zal worden ontruimd met van-waarde-verklaring van bet revindicatoir beslag. Voor den eischer treedt op als procu reur Mr F. W. Adriaanse te Middelburg. Voor den kapitein van het schip treedt op als procureur Mr F. B. Evers te Middel burg. Ter terechtzitting van beden werd ge concludeerd tot ontruiming en tot van- waarde-verklaring van het beslag. Ten verzoeke van Mr Evers werd de zaak daarop aangehouden tot de terechtzitting van 12 October a.s. DE ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN. ASQH. Henlein beeft met de onderhan delaren der Sudetenduitsche partij1 de stand van zaken bestudeerd. Daar inge volge de omstandigheden der laatste 48 uur en bet feit dat de eisch welke de Sudetenduitsche partij! stelde door de re geering niet is aanvaard, de voorwaarden tot verder onderhandelen niet meer aan wezig zijn, heeft Henlein de delegatie van baar mandaat ontheven. DE DUITSCHE PERS OVER HET ULTIMATUM VAN HENLEIN. BERLIJN. De Duitsche pers publiceert op in het oog loopende wijze bet ultimatum van Henlein en de incidenten in Bohemen. De „Völkiscber Beobachtter" schrijft: „Ziedaar bet antwoord aan Benesj". Het blad geeft toe, dat de toestand bui tengewoon gevaarlijk is en dat een massa van drie en een half millioen menschen zonder leider tot daden van wanhoop kan worden gedreven. De pers richt verwijten aan Engeland, wegens zijn gebrek aan begrip van de redevoering van Hitier. AANDRANG TOT HET OPENEN VAN NIEUWE ONDERHANDELINGEN. PRAAG. Ashton Gwatkin, een der le den van de missie-Runciman, is vanmor gen te Asch aangekomen. Hij beeft daar contact gezocht met de Sudeten-Duitsobe leiders die den geheelen nacht in bun hoofdbureaux hadden vergaderd, om ben te overreden, de onderhandelingen te her vatten. DE TOESTAND NOG NIET HOPELOOS? LONDEN. Hoewel in het Sudetengebied groote opwinding heerscht, en de span ning de laatste dagen sterk is toegenomen, wordt bier de toestand toch nog niet ho peloos geacht. Men blijft hopen, dat het niet tot een direct ingrijpen van Duitsch- land zal komen. Veeleer wordt waarschijn lijk geacht, dat Duitschland de Sudeten- Duitscbers indirect in hun actie zal blij ven steunen tot de door dezen gewenschte oplossing zal zijn bereikt. Intussohen wordt de ernst van den toe stand niet uit het oog verloren en wordt met alle mogelijkheden rekening gehou den. AMERIKAANSCHE KRUISER UITGEVAREN. LONDEN. De Amerikaansche kruiser Nashville is onverwacht uit Portland ver trokken naar Gravesend. Een ïeden hier voor wordt niet opgegeven. HET BRITSCHE KABINET VERGADERT. LONDEN. Om 11 uur vanochtend, is bet Britsche Kabinet in Downingstreet bijeengekomen, vermoedelijk ter bespre king van verschillende defensie-aangele- genhouden, aangezien behalve de minis ters van defensie ook de chefs van de mi litaire staven aanwezig waren. In Tsjecho-Slowakije is het rustig. PRAAG. In aan Sudetenduitschers na- staande kringen is men van meening dat het besluit waarbijl de Sudetenduitsche delegatie van baar taak wordt ontheven, gelijk staat met een afbreken der onder handelingen, maar dat alle hoop op een hervatting der be sprekingen nog niet ver loren is. Het is echter nog niet zeker wanneer en onder welke voorwaarden de besprekin gen kunnen worden hervat. Vanochtend was het in bijna geheel Tsjecho-Slowake rustig. Alle Sudetenduitsche bladen hebben hun publicaties gestaakt. Vele Sudetenduitschers zijn reeds naar Duitschland gevlucht. Koning George naar Londen vertrokken. LONDEN. De Engelsche Koning heeft besloten met bet oog op den internatio nalen toestand van Balmoral naar Lon den terug te keeren. DE TERREUR IN PALESTINA. JERUZALEM. Een door vliegtuigen on dersteunde militaire expeditie heeft een 'bende terroristen achtervolgd, die tus schen Jeruzalem en Hebron een auto karavaan hadden overvallen. Twaalf re bellen kwamen om het leven. JAPAN BEREID ZICH AAN DUITSCHE ZIJDE TE SCHAREN. TOKIO. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandscbe Zaken heeft verklaard: Tokio is bereid zijn strijd krachten te voegen bij die van Duitsch land om samen de „rooden" te bestrijden. LONDEN. Dé Amerikaansche ambassa deur heeft een bezoek gebracht aan Dow ningstreet. HET BRITSCHE KABINET. LONDEN. Om 1.30 uur verlieten de leden van het Kabinet Downingstreet. Er is geen verdere vergadering vastgesteld. IN TSJECHO-SLOWAKIJE HEERSCHT ORDE. PRAAG. De Tsjeoho-SIowaaksche radio beeft vanmiddag een uiteenzetting over den algemeenen toestand verspreid. Er heerscht in de districten waar de staat van beleg is afgekondigd, volkomen orde. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. (SOEISTDIJK. H. M. de Koningin beeft beden een bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht en is na korten tijd naar Am sterdam teruggekeerd. De Karimata. DÉN HAAG. "Wij vernemen dat de Ka rimata, wanneer bet weer bét toelaat, Donderdag a.s. naar Rotterdam zal wor den gesleept. De molen zal in Rotterdam dokken om hersteld te worden, daarna wordt de molen naar Kinderdijk gesleept. Vermoedelijk zal in Juli volgend jaar de sleepreis naar Ned. Indië aanvangen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers beden H. V. A. 458 456/7 Ned. Ind. Handelsbank 128 128 Philips 235% 228 Unilever 14034 137 A. K. U. 42Vs 39% Amsterd. Rubber 225% 221 Kon. Oiie 326% 323% Deli Mij. 270 268 Scheepvaart Unie 113 110 Kon. Boot 110 103 3 pet. Nederland 1938 lOOVs 100 3 pet. Nederland 1937 99°/io 99 U. S. Steel 44% 42% Anaconda 25 233/s Bethlehem Steel 44Vs 423/'s Cities Service 55/a 5 Intern. Nickel 37% 35% Shell Union 107/e 10% Kennecott 2916/i0 285/s Radio 5 5 Car Foudry 19 17% Tidewater 97/e 9% Midcont. Oil 12 11% General Motors 35% 33% Am. Enka 26% 25 Am. Water Work 7% 6% Republic Steel 133/a 123/s Continental Oil 2lVs 19% Nadat de beurs in de ochtenduren zeer flauw was geweest, brak tegen den mid dag een betere stemming door. De be richten uit Tsjecho Slowakije waren schaars en niet bepaald verontrustend. Ook te Parijs en Londen was men tame lijk rustig gestemd, zoodat de beurs zon der al te dreigend aanbod opende en er van een paniekstemming geen sprake was. Toch waren de koersverschillen hier en daar nogal groot. Philipslampen wa ren bijv. pl.m. 10 pet lager. H.V.A. 8 pet., AmsterdamRubber en Kon. Petro leum 4 pet. Later liepen de lokale hoofd fondsen nog wat op, vooral de H.V.A.'s die 457 werden na 449 pet. De Amerikaansche koersen vielen ook mede en bleven boven de openingsprij- zen. D'e buitenlandsche Staatsfondsen waren lager. Voor de Nederlandscbe lee ningen bestond op iets lager niveau vraag- Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Sept., 2.30 u. Berlijn 74.4074.50. Londen 8.91%'6.92%. Parijs 4.995.01. Brussel 31.37—31.42. New-York 1.85%—1.86%, KRABBENDIJKE. Geboren: 16, Elisa beth Bastiana, d. v. G. Lobbezoo en B'. Schrijver. Gehuwd: 11, G. Wagenaar, 25 j. en J. P. Korstanje, 23 j.; 24, P. Weststrate, 42 j. en M. v. d. Hoek, 36 j. Overleden: 13, Abr. v. d. Sande, 85 j., weduwnaar van Jacoba van D'ixboorn; 30, Bartel Meeuwse, 86 j., weduwnaar v. G. Lindenberg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3