Felle rede van Hitier te Neurenberg. Dagblad voor de Provincie Zeeland Dreigende waarschuwing aan het adres van Praag. De indruk in de verschillende landen. DINSDAG 13 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 292 EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ..Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes 'ostrckcning 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartsal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtciitil'n 30 cent per regel Ingezonden nicdcdecliiigcn 00 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertenticn onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gisteravond heeft Hitler te Neurenberg zijn met groote spanning verbeide rede gehouden, die ongeveer IV2 uur duurde en ivele malen door langdurig Heil-geroep werd onderbroken. De 'hoofdinhoud van de rede is De S'u(deten- D1 uitschers z ij n vogelvrij' verklaard; hun el lende is nameloos. De de mocratische staten moeten er echter aan denken, dat dit Duitse'hland niet onver schillig kan laten. Aan de rechteloosheid der Sudeten- Duit schers moet een einde komen. De Almachtige heeft de 3V2 miliioen mensehen in Sudeten-Duitschland niet ge schapen om hen aan geweld over te leveren. Als zij zelf geen recht en hulp kunnen vinden zullen zij beide van Duitschland k r ij g e n. Dit is geen frasel Ter wille van den vrede heeft D'uitschland geen re vanche gewild, o.m. E 1 z a s - Lotharingen voor eeuwig opgegeven, maar men heeft dit blijkbaar als teeken van zwakte beschouwd. Dit ite een fout, die gecorrigeerd moet worden. Duitschland wensc'ht niet weer te wor den behandeld als in Mei j. Ij, Aan de geweldigste vesting werken ter wereld wordt thans in West-Duitschland gebouwd. Nog voor dezen Winter zal dit enorme werk gereed zijn. In de zeventiende eeuw, aldus begon de Führer zijn rede, heeft Frankrijk het oude Duitsche Rijk in vollen vredes tijd Elzas Lotharingen geleidelijk ontno men. In 1870 'heeft Duitschland na een zwaren oorlog deze gebieden teruggekre gen. Na den wereldoorlog gingen zij weer verloren. Voor ons Duitschers beteekent Straatsburg zeer veel. Als wij desondanks onder deze quaestie voorgoed een streep hebben getrokken, dan is dat geschied om den Europeeschen 'vrede een dienst te be wijzen. Toen in Polen een groot patriot en staatsman bereid was met Duitschland een overeenkomst te sluiten, zijn wij daarop onmiddelijk ingegaan. Aan vele Duitsche grenzen heerscht thans een vol ledige vrede en Duitschland is vastbe sloten deze gr'enzen als onveranderlijk te aanvaarden. Deze zelfbeperking echter is blijkbaar van verschillende zijden als een zwakheid van Duitschland uitgelegd. Ik zou daarom deze vergissing 'hier willen rechtzetten. Duitschland is niet bereid onverschillig toe te zien bij het lijden ivan 3V2 miliioen volksgenoot en. Ik zou den staatslieden te Par ij® en Londen de verzekering wil len geven, dat er ook Duit sche belangen zijn, die wij zullen behartigen, en wel onder alle omstandigheden. Hitier hield zich. 'daarna bezig met 'den toestand in Tfejecho-Slowakije. Men heeft de overwegende meerderheid van dezen staat gedwongen, zich in dit staats verband te voegen. Onder de meerderheid der nationali teiten, die in 'dezen staat onderdrukt wor den, 'bevinden zich ook 3Va miliioen Duit- schers, ongeveer zooveel menschen, als Denemarken inwoners heeft. Deze Duit- schers zijn nu ook schepselen Gods. De Almachtige heeft ze niet geschapen op dat zij door een staalconstructie van Versailles zouden worden uitgeleverd aan 1 een vreemde, door hen gehate macht, en hij heeft de zeven miliioen Tsjechen niet geschapen 'opdat zij 3V2 miliioen Duit- schers controleeren, bevoogden en kwel len. De toestanden in dezen staat zijn, volgens Hitier, onduldbaar. D'e el lende der Sudeten-Duitschers is name loos. Men wil hen vernietigen. Als 3Va miliioen leden van een volk van 80 mil iioen een lied niet mogen zingen, omdat het den Tsjechen niet bevalt, of als zij tot bloedens toe geslagen worden, omdat zij kousen dragen, die de Tsjechen niet willen zien, of wanneer zij geterroriseerd worden, omdat zij een groet brengen, wel ke den Tsjechen onaangenaam is, of schoon die groet hen niet geldt, wanneer men hen bij iedere nationale uiting op jaagt als hulpeloos wild, dan kan dat den waardigen vertegenwoordigers1 van onze democratieën misschien onverschillig, mogelijk zelfs sympathiek zijn, omdat 'het hier toch maar gaat om 3V2 miliioen Duitschers. Ik echter kan den verte genwoordigers dezer demo cratieën slechts zeggen, dat ons dit niet onverschillig is en dat, wanneer deze ge kwelde schepselen zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij heide van ons zullen krijgen. Aan het rechteloos maken dezer menschen moet een einde komen. I'k 'heb dat reeds dui- de'lijk gezegd in mijn rede van 22 Febr. Ik heb toen verklaard, dat -het rijk een verdere onderdrukking en vervolging van ■deze 3V2 millio'en niet meer zal aanvaar den en ik verzoek den buiten land schen staatslieden er van overtuigd te zijn dat dit geen phrase was. Ik ben, aldus Hitier, niet bereid in het I hart ivan Europa een tweede Palestina i te laten ontstaan. D'e arme Arabieren zijn misschien weerloos en verlaten. D'e Su deten-Duitschers echter zijn weerloos noch verlaten. Uitbreiding der Duitsche weermacht. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maat regelen besloten: 1. De aangekondigde ver sterkingen van leger en luchtmacht werden op mijn bevel onverwijild.buiien- gemeen uitgebreid en o'ogen- hlikkelijk ten uitvoer g e - 1 e g d. 2. Ikheh het bevel gegeven 'tot de onmiddellijke uit- j brei ding van onze vesting- werken in het lesten. 3.Lk kan u de verzekering 1 geven, dat daar sedert den 2l8en Mei de meest gigan tische vestingwerken van alle t ij den opgebouwd wor den. Aan de vestingwerken in het Westen, waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken thans 278,000 arbeiders, verder 84.000 gespecialiseerde arbeiders en 100.000 man van den arbeidsdienst, tal rijke bataljons pioniers en infanteriedivi sies. Afgezien van het materiaal, dat door andere transportmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoor wegen bijna dagelijks 8000 wagonladingen aan. Het totale grintverbruik bedraagt da gelijks ruim 100.000 ton. De vesting werken aan de Westelijke grens zullen vóór het in vallen van den winter ge heel voltooid zijn. Na hun vol tooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Ach ter dit front van staal en beton, dat ge deeltelijk in drie en vaak in vier linies tot 50 km breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze inspanning, de geweldig ste van alle tijden, op mij! genomen om den vrede van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik ech ter bereid zijn, werkloos te bi ijl ven toezien bijl een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjech o-'S 1 o w a k ij e. De heer Benesj beoefent de tactiek. Hij praat en wil onderhandelingen organisee- ren naar 'Geneefsch voorbeeld; de kwesties der procedure ophelderen en kleine ge schenken geven om te kalmeeren. Zoo gaat het op den duur niet. De heer Benesj behoeft dezen Sudeten- duitschers geen geschenken te geven; zij hebben het recht op een eigen leven als ieder ander volk. Indien de democratiën echter van meening zouden zijn, dat zij1 in dit geval de onderdrukking der Duitschers moeten beschermen, dan zal dit ernstige gevolgen hebben. Ik geloof den vrede beter te dienen als ik daarover geen twijfel laat bestaan. Ik heb niet den eisch gesteld, dat Duitschland 3V2 miliioen Franschen of Engelschen mag onderdrukken, maar den eisch, dat een einde kom, t aan de onderdruk king der 3V2 miliioen Duit schers in Tsjech o-S 1 0 w a - kij'e, en daarvoor het zelf beschikkingsrecht in de plaats treedt. Het zou ons leed doen, als daardoor onze betrekkingen tot de andere Europeesche staten slechter zouden worden, maar niet wij zouden daar voor verantwoordelijk zijn. Het is de zaak der Tsjecho-Slowaakscbe regeering, zich te verstaan met de ge volmachtigde vertegenwoordigers der Sudetenduitsehers en tot een overeen komst te komen. De indruk van deze rede. De eerste indruk van deze rede te Neu renberg zelf was die van algemeene ver slagenheid hij vele buitenlandsche, maar ook hij tot oordeelen bevoegde Duitsche toehoorders. Men vroeg zich onmiddel lijk af: beteekent wat Hitier zeide een onvermijdelijk gewapend conflict, eerst met Tsjecho-'Slowakije, dan wellicht ook met Frankrijk, Engeland en Rusland? Is deze verklaring een aankondiging van een reeds voorbereid gewapend binnenrukken op Tsjechisch gebied van Duitsche leger korpsen? Er waren niet weinige toe hoorders, die deze conclusie trokken. Het Hbld. gelooft, dat zij voorbarig is. Het is onjuist te meenen, dat Hitiers hef tige rede gelijk staat met de aankondiging van het marcheeren van zijn troepen. Eer der is zij' het sein voor een eventueel te verwachten nieuwen eisch, namelijk het plebisciet. Te Praag is men van oordeel, dat er, ofschoon de toestand, zooals deze na Hit- Iers rede is, hoogst ernstig geacht moet worden, toch nog ruimte is voor een wei nig hoop. De deur is niet gesloten voor de mogelijkheden van onderhandeling. Hit- Ier heeft geen volksstemming verlangd, doch practisch, aldus meent men, heeft hij de Sudeten-Duitschers uitgenoodigd, er een te eischen. De eerste indruk te Praag is: het had erger kunnen zijn. Daarom alleen is het te verklaren, dat er thans eenige ontspan ning heerscht, omdat er voorloopig niets veranderd is. Een plebisciet onaanvaardbaar. Massaryk, de Tsjechoslowaaksche ge zant te Londen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office te Lon den. Masaryk zou drie redenen gegeven hebben, waarom een plebisciet onaan- 1 vaardbaar is voor de Tsjechoslowaaksche regeering. 1. De Tsjechoslowaaksche constitutie voorziet niet in een plebisciet. 2. D'e regeering, welke een dergelijke maatregel zou uitvoeren, zou ongetwijfeld moeten aftreden als gevolg van de oppo sitie van de geheele natie. 3. De verspreiding der Duitschers over Tsjechoslowakije zou het onmogelijk ma ken de gebieden af te grenzen, waar binnen een dergelijk plebisciet zou moe ten worden gehouden. Er is geen demar catielijn tusschen Sudetenland en de Tsje chische gebieden. De moeilijkheid de Duitsche gebieden af te grenzen wordt eveneens opgegeven als reden, waarom afstand van Sudeten- Duitsch gebied onmogelijk is zonder dat aanzienlijke Tsjechische of Duitsche min derheden blijven bestaan. Te Londen was de atmosfeer gela den. De opwinding was groot, zoo groot, dat hier en daar kreten weerklonken als: „Weg met Hitier". Gisteravond is het kabinet bijeenge komen om de houding van de regeering te bespreken. In tegenstelling met den eersten indruk in Amerika heerscht te Londen het gevoel, dat de rede de spanning accentueert en den ernst van de komende dagen ver meerdert. „De redevoering van Hitier heeft de we reld in twijfel gelaten omtrent zijn bedoe- lingen", aldus de Britsche bladen. Te New-York steeg onmiddellijk na het einde van Hitiers toespraak het pond sterling van 4.803/s op 4.807/s. Het gevoel van ontspanning is voornamelijk te dan ken aan het feit, dat er niet over een ul timatum gesproken is. Niettemin (acht men den toestand nog kritiek. „Het blaffen was onrustbarend, doch het bijten is ten minste uitgesteld", aldus de meeningen in Amerika. De heftigheid van Hitiers rede heeft in Volkenbondskringen te Genève op schudding gewekt; doch het feit, dat geen concrete stappen tegen Tsjecho-Slowa- kije zijn aangekondigd, heeft hier en daar opluchting gegeven. Onder de Italianen is Hitlers rede met merkbare verlichting ontvangen. Italië wenscht geen oorlog om Tsjecho-Slowa- kije. De rede van Hitler is te P a r ij s be trekkelijk laat in den avond bekend ge- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De stand van den fruitoogst. De gevaren van den weg, Buitenland. Felle rede van Hitier. De indruk in de verschillende landen. De Volkenhond vergadert. De strijd in Spanje. worden. Van eenige opgewondenheid was geen sprake. Woorden die een opklaring van don toestand zouden kunnen brengen, heeft men in de rede niet gevonden en over het algemeen was de opinie, dat men na de rede nog even ver was als te voren. In politieke kringen gaf men als zijn oordeel te kennen, dat de weg der onder handelingen niet is afgesloten. „Het ergste is niet gebeurd, maar de toestand blijft dreigend", is de meening van de Fransche bladen. Het Fransche kabinet heeft Maandag namiddag een bijeenkomst gehouden. De raad heeft zich o.a. ook bezig gehouden met de maatregelen, die genomen zouden moeten worden, indien de internationale spanning zou voortduren. Ook de Belgische Ministerraad heeft gis teravond vergaderd. De Ministers hebben den internationalen toestand en de draag wijdte van de redevoering van Hitier be- sproken. Er werden echter geen officiëele mededeelingen verstrekt. Wel schijnt het, dat zij van meening zijn, dat de Tsjeeha-Slowaaksche' kwestie met deze redevoering niets verder i® ge komen, hoewel de deur voor besprekingen open staat. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND BIJEEN. De Valera tot voorzitter gekozen. Gisteren is te Genève de negentiende volkenbondsvergadering geopend. De groote vergaderzaal was vrijwel ge heel gevuld met de gedelegeerden van niet minder dan zeven-en-veertig staten. Ook de openbare tribunes waren vol be zet. Alleen op de perstribunes waren vele plaatsen leeg, daar vele Engelsche en Fransche journalisten te Londen en Pa rijs gebleven zijn. In den namiddag vond de verkiezing van den voorzitter plaats. Tot veler ver rassing werd de minister van buitenland sche zaken van Ierland, de Valera, geko zen. Een paar jaar geleden verzette Enge land zich nog tegen de candidatuur van De Valera. Dat hij thans de candidaat van de Britsche delegatie was, bewijst wel, hoe de verstandhouding tusschen Engeland en Ierland in 'het laatste jaar is verbeterd. De Valera aanvaardde zijn voorzitter schap met een rede, die hierom opmer kelijk was, omdat hij voor het eerst als voorzitter van de vo'lken'bondsvergadering d'en zegen van 'God voor de werkzaam heid der vergadering 'heeft afgesmeekj. lijn11 de En?elscile gezant te Ber- D'r Benesj tijdens zijn radio-rede over de n' ln gesPrek met Goebbels op den De Engelsche marine is paraat, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Verschillende oorlogsbodems, die zich te positie van zijn land ten opzichte van het Partijdag te Neurenberg. Portland bevonden, moesten zich naar Schotland» Oostkust begeven. Het eskader in de haven van Portland. vraagstuk der Sudeten Duitschers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1