sb-'JSJ DE ZEEUW ABDIJSIROOP TWEEDE BLAD Knecht. uishoudster Die machtige mensen De keus der personen Kabinetsformaties. Wat er deze week voorviel Hankau, stad van nood en ellende. EN AANBOD komende. Hebt Gij het telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte ieum en voor U Grond. e elke hoeveelheid voor binnen- en waarover U tevreden wasten en Penseelen in .heidenheid. Lysol, Creo. in heele- en h&ive Telef. i1Bi i J.L. ïrg is VAN DER HARST 3 voornemens om 23 SEPTEMBER 1938, 2 uur (Zomertijd), ;n Laat te Nieuwdorp, pu. koopen: HOFSTEDE, it Huis, gemerkt H 279 r, Varkenshok en ven uwen, op en met 7 H A L. (19 gem. 10ö r.) ErL Bouw- en Weiland, aan 'en West-Crayertschen Nieuwen West-Crayert- Nieuwdorp, gemeente idskerke, kadastraal be- ïte 's-Heer Arendskerke, mmers 711 en 878. perceelen, samenvoe- I aassa. 1 ng gebouwen 15 Octo- mderijen rooven oogst des morgens 10 uur aan gemelde hofstede 'orden verkocht: NDBOUWERSINSPAN, m. uit: aftands Merrie- ards Luchtbandwagen, Grasmaaimachine met ieuw), Aardappelwied- ieuwe Wendploeg, Ba- Eggen, Kettingeg, Zig- bord, Onderstel van rol- vingen, Dubbele Zwing, Zwing, Draaiboom, Bietenmolen, Stroomo- tolen, Handblok, Bas- 50 Voorkiembakjes, ren, Schoppen, Harnas- IJzer, Cem. Drink- Jortonwaterpomp, Zak- •s, Ruiters, Mest i. d. oi, Stroo, 2 perc. Bees- velde, Bruine Boonen en hetgeen verder te al worden gebracht ïg inspan 's morgens .ooping. Richtingen en breeder notities met kaart ver- kantore van den No- het café de Laat te ibriek, die uitsluitend GS en VRIJDAGS plaatst, worden op- kleine advertentiën stens 6 regels 0.75 ter of nummer ƒ0.85 vooruitbetaling WWINTERGURSUS OSKERKE (W.) 18 September bij 38 en J. MELIS, B 39 re (W.) JNDVEEKENNI3. De- enschen deel te nemen ■sus in rundveekennis, aanmelden vóór 25 1938 bij M. KLEINE- D 121. 'eersche Singel, Tel. 21, ie, M'burg. Wij hebben week prima zw. lams- kripjes 25, coteletjes 35, achterbout 40 et., likke bladreuzel 100 'T JERPLOEGEN, Eber- ploegen, zoowel nieuw en een gebruikte z&ai" elichar", uit voorraad BRASSER, Schroeweg rg, Telef. 216. r vraagt te koop, voor GROOTE EN KLEI den, Nauwkeurige be- brieven zoo spoedig Ier No, 26, Boekhandel delburg. rstond of met October. SEN, Nadorstweg, St- or terstond ersknecht 'T VEER, Bie ran of met October J. BARENPSEj^!. DIENSTMEISJE.^^ lag en nacht, voU. e werken en 'astorie Meliske1 VAN ZATERDAG 10 SEPT. 1938, Nr 290. Meer en meer zal, naar wij hopen, dui delijk worden, zegt de N. Pr. Gr. Crt., hoe leeg en onbeduldond de natuurlijk veel windmakonde wijl met Amorikaan- sche humbug vervulde Buchmanbewo- ging ls. Dit spreekt weer duidelijk uit de „gees telijke herwaponlng", die Dr Buehrnan thans woer in Interlaken, waar de Buch- manactic oen wereldbijeonkomst hield, heeft aangeprezen. Wij willen enkele zijner wijsheden ver melden. Wij, dat zijn dan de menschen der be weging, wij moeten scheppende krachten gaan ontwikkelen voor den rechtvaardi gen en duurzamen vrede. Wij moeten zulk een geest scheppen door geheel Europa, dat de volken eigen schappen tot hun beschikking krijgen, die ver uitgaan boven hetgeen tot nu mogelijk was. Wij moeten schijnbaar onmogelijke, hopelooze toestanden overbruggen. Wij moeten rechtvaardigheid betrach ten en dat antwoord vinden, dat voldoe ning en zekerheid kan geven aan alle partijen. Wij moeten... Hoe nederig was de dichter, die zong: ach, waren alle menschen wijs, en deden daarbij wel; dan was de aard een para dijs; nu is zij vaak een hel. Frank Buchman heeft de oplossing. Wij moeten wijs zijn. Wij moeten weldoen. Wij moeten dit en wij moeten dat... En in Interlaken luisteren de menschen, alsof zij wonderen vernemen. Eén van hen zeide: ik geloof, dat wij hier in Interlaken de opbouwende krach ten hebben. Wat ook weer zeer beschei den was. Dr Buchman gaat voort. Wij moeten wolken verdrijven, die Europa verontrusten. Wij moeten een ge heel nieuw peil van denken, willen en kunnen bereiken. Een geheel nieuw ont werp van staatsmanschap en een geheel nieuw peil van. verantwoordelijk denken. En dat alles wordt gegeven aan men schen, die zich onder Gods leiding stel len, die veranderd zijn door dagelijksch contact met God. Die menschen willen de wereld opnieuw bouwen. Wat is nu het geheim van de Oxford- beweging? Denk u eens in, dat alle menschen op de wereld absoluut eerlijk werden en ab soluut onzelfzuchtig. Wat voor uitwerking zou dat hebben? Voor de belastingen en voor onze schul den en voor' onze spaarpenningen en voor onze arbeidsverhoudingen. Een vloedgolf van absolute eerlijkheid zou zoo maar het gevaar van den oorlog wegnemen. Ach, waren alle menschen wijs- Een Duitsche wijsgeer schreef eens: de menschen weten over het algemeen nog wel hoe zij behoorden te wandelen. Al leen maar zij doen het niet. Dat is heel leelijk. Hier hebben wij echter waarlijk een nieuw soort menschen. Absoluut eerlijk, absoluut onzelfzuchtig, absoluut waar. Kom, zegt Dr Buchman: daar moet een plan van God wezen, dat de wereld ge lukkig maakt. De wereld wacht, alleen maar op een bezielend antwoord. Van geniale en van gewone menschen. Er moet een afdoend' plan zijn om alle ziekten der wereld te genezen. En als dat plan er werkelijk is, dan moeten er ook menschen zijn, die het kunnen ontdekken. Wat kan één machtig profeet niet doen? En als er dan zoovele zijn? Wij kunnen en wij moeten en wij zul len een zedelijke kracht voortbrengen, die machtig genoeg is om de wereld te ver nieuwen. En van zulke hoogmoedige, winderige woorden wil men nu iets goeds verwach ten voor deze wereld... God heeft ons Zijn Woord gegeven. En dit zegt ons: als de menschen dat Woord verwerpen, wat wijsheid zouden zij dan hebben? Men zou geneigd zijn, hoorend van al dat „absolute": hier is absolute dwaas heid. Maar nieuw is het waarlijk niet. Het humanisme, met zijn geloof in den tnensch, sprak nooit anders. En het spreekt zoo ook thans in het socialisme en in het nationaal-socialisme en in de Bellamybeweging en in de Buch- manactie. Hoeveel geniale menschen zijn er wel niet in de wereld, die alles in orde kun nen maken? Maar de wereld blijft dezelfde met haar vele nooden en de mensch verandert niet. Leerde hij slechts zich in zijn eigen on macht zien en om genade te roepen, dan zou er uitkomst zijn. ZONDER PRIJSVERH00GING plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Deze week van schaduw en licht, zal bij velen lang in herinnering blijven. On danks het licht van de feestvreugde, bleef toch ook de schaduw van de overal in den lande optredende gevreesde be smettelijke ziekte, die onder de kinderen al slachtoffers maakte. Maar het licht was toch overheerschend, Het feest van ons volk en onze Koningin is ook ten onzent enthousiast gevierd. En als je dan temidden van veel feestgedrang en feest- gedruisch de opmerking hoort maken „die Middelburgers kunnen toch fijn feest vieren", dan klopt je Middelburgs hart van genot en voldoening. Ons feestgedenken_is in de Kerkgebou wen begonnen. Een mooie plaats om een feest te beginnen, Dat feest- en vreugde betoon kan isamengaan met oen Kerk dienst lijkt velen paradoxaal. En dat een kerkganger oen feestganger 'kan zijn, schijnt velen een onmogelijkheid. Kerk gang en feestgang, Dat ziet men vaak als tegenstelling. En het is ook vaak een tegenstelling, Maar dan mankeert aan het eene of andere iets, De Dinsdag bracht een schep volk in onze stad, zooals we dat maar zeldzaam zien. De feestviering was, behoudens een paar kleine uitzonderingen, werkelijk overdadig en smaakvol en vooral met de verlichting in de avonduren een weelde voor het oog. De historische optocht had ook de be langstelling die het verdiende. De mede werkenden van groot tot klein, van hoog tot laag, droegen ihet regenleed fier en onversaagd. De avonduren brachten jolijt en gehos. Het was overal vroolijk en prettig. Dui zenden en nog eens duizenden hebben naar het vuurwerk 'gekeken. Eerst wat onwennig zoo langs het donkere kanaal. Maar dat verbeterde toen de groote „stikken" het dubbel deden door de weer kaatsing in het water. En toch prefereer den velen het Molenwater. 'Zoo heeft dit jubileumfeest, deze zeld zame herdenking ons vaster aaneenge- snoerd. We voelden ons een in het groote voorrecht onze Vorstin en ons volk be schoren. De woorden „volkseenheid" 'en „volkskracht"' zijn geen ijdele klanken. 'Ondanks onze kleinheid in ivele dingen, kunnen we groot zijn in de waardeering van onze groote nationale goederen. En zien we ook vruchten van deze feestvie ring. De kortere of langere voorbereidin gen in de 'diverse buurten leidden tot wijdoverspannen samenwerking. En bracht velen tot nauwere aanraking met elkander. Van een journalistieke pen Jas ik dat Amsterdam 'heeft feest gevierd en oo'k de rest van het land. Ook de rest. Het zal wel goed bedoeld zijn. Wij verbeelden ons voor niemand onder te doen. Ande ren zullen ook dat geivoel hebben. Maar ieder doet het op zijn. eigen wijze en naar de mate zijner krachten. Dat er nog menschen in onze provincie zijn 'die 'gemoedsbezwaren hadden tegen dit feest, ben ik pasi dezer dagen aan de weet gekomen. Met geen mogelijkheid kan ik een dergelijke mentaliteit begrijpen. Sommigen is het gegeven ook bij het feest zooals we nu vierden de tegenstel lingen te verscherpen. Zoo hoorde ik ook wijzen op de tegenstelling, werkloosheids- leed in onze dagen van feestgeldvermor- serij. Als het werkelijk vermorsen is, is een debat mogelijk. Overigens is het vaak zoo, dat met het aanduiden van deze te genstellingen vaak andere motieven een woordje meespreken. Ik ga daar niet iver- der op in. Want jubileum herdenkingen werken zoo uitstekend om tegenstellingen weg te werken. Dat zal vermoedelijk ook onze wethouder van sociale zaken, de heer J. Onderdijk hebben ondervonden, toen hij zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Van verschillenden kant heeft hij zich hulde zien toegezwaaid. Die ook welverdiend was, alhoewel hij dat zelf zoo niet aangevoeld zal hebben. In onze wereld vol van tegenstellingen is het goed te jubileeren. Zoowel actief als passief. •In de hoop hierop geen tegenspraak te zullen hooren verblijf ik, Uw toegenegen STENTOR, neem dan b() het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop ls een natuurlijk Icruiden-mlddel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhallngs-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: codeïnewelke snel Uw verkoudheid doet rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40, f 4,20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Aan het artikel van Prof. Rutgers in het herdenkingsnummer van „Antirevo lutionaire Staatkunde" over Kabinetten, ontleenen wij het volgende: „Een belangrijk punt, waarover nog veel te zeggen zou zijn, is de keus der personen bij1 Kabinetsformaties. Te on zent wordt door H. M. de Koningin een Kabinetsformateur aangewezen, die zelf de aanstaande ministers voor da ver schillende departementen uitzoekt, in zoodanig overleg als hem gewensoht voort komt. Wij hebben liiet het Fransche stel sel, waarin aan een aantal personen een protefeuille wordt aangeboden, en wan neer een levensvatbare groep bijeen is tot verdeeling der portefeuilles wordt overgeigaan, en evenmin de in Duitsch land vóór den „Umsturz" gebruikelijke methode van aanwijzing der ministers door de fracties aan welke portefeuilles zijn toegewezen. De geschiedenis van de overwegingen der Kabinetsformateurs bij de keuze van ministers te onzent zal wel nimmer worden geschreven, boe belang rijk deze historie intime ook moge zijn. Men hoort spreken van een formateur, die teleurgesteld werd in de ho>op en ver wachting dat een aangezochte zou wei geren; van een formateur die per abuis een ander uitnoodigde d'an hem aan bevolen was, en een onverwijld bericht van aanneming kreeg; van politici, die verklaarden niet beschikbaar te zijn, ter wijl hun geen aanbod gedaan was, en er dan groot op gingen dat zij1 een porte feuille afgeslagen hadden; van personen, die zich telegrafisch aanbieden; vaneen voortreffelijken aangezochte, die weiger de en met vacantie ging, maar toch door den formateur werd voorgedragen, Feestbetoon binnen en groote spanning buiten onze grenzen. Ziedaar het beeld van de afgeloopen week. Nederland heeft op waarlijk grootsche en ongekend hartelijke wijze het veertig jarig regeeringsjubileum van zijn Vorstin gevierd, In de hoofdstad des Rijks had de offieieele huldiging namens ons geheels volk plaats en hraoht E. M. onder onge kende geestdrift der bevolking zelfs een bezoek aan buurten, waar zij voorheen werd nageroepen (een opmerkelijk bewijs van de verandering in de mentaliteit, die zich bij een deel der bevolking hoeft vol trokken), maar in vrijwel alle steden en dorpen heeft men door versieringen, op tochten, muziek, volksspelen enz ook uiting willen geven aan do vreugde, die do hai- ten vervulde over den zogen ons land en volk geschonken. Holaas werd die vreugde te Rotterdam getemperd door het plotseling overlijden van den burgemeester der Maasstad. Ook de gevreesde kinderverlamming bracht in verschillende plaatsen angst onder de be volking, terwijl, zooals reeds is opgemerkt ook de internationale spanning hier gevoeld werd. Onze militaire autoriteiten zagen zich genoodzaakt enkele maatrege len tot strengere bewaking onzer grenzen te nemen. Veel grooter was echter nog de onrust buiten onze grenzen. In Praag, Parijs, Londen enz. was de activiteit in diploma tieke en regeeringskringen ongekend groot. En geen wonder. De situatie was buitengewoon precair en het gevaar voor een conflict grooter dan ooit. Nu de regeering te Praag een definitief voorstel, aan de Sudeten-Duitschers voor legde, moeten dezen het aannemen of ver werpen. In het eerste geval staat men voor een regeling, in het tweede blijft alleen nog geweld over. Te Praag beschouwde men den toestand als zoo kritiek, dat alleen de verst moge lijke concessie aan Henlein uitkomst zou kunnen brengen. Men sprak ronduit, uit, dat een oplossing en regeling alleen ge vonden kunnen worden door de verst mo gelijke concessie, d.w.z. door het program van Henlein, te Karlsbad, in acht punten samengevat, te aanvaarden. Natuurlijk onder zulke voorwaarden, dat op bepaalde punten de regeering te Praag de beslissing behield en niet Hitler zou gaan regeeren in Tsjecho Slowakije. In naam wcru met Henlein onderhan deld, maar in werkelijkheid met den man achter de coulissen, met Hitler, met wien Henlein in voortdurend contact stond en staat. Daarom is dit vraagoluk zoo uiterst gevaarlijk. Krijgt Hitier ook hier zijn zin, dan staat er meer op het program (dö Duitsche minderheden in Opper-Silezië, de Corridor, Sleeswijk-Holstein, Eupon en Jvlaimody, Elzas-Lotharingim en Duitsoh- Zwitserland). Het gaat er om, of Duitschland ook me dezeggenschap in de meest souvereine rechten van een zelfstandigen en cnafhan- kelijken staat krijgt. En in dit critieke stadium komt een artikel in het gezaghebbende Engelsohe blad „De Times" de situatie ontzaglijk ge vaarlijk maken. Het geeft de zienswijze, dat de vrede wollieht slechts af te koopen is door Duitsoh Tsjecho Slowakije maar aan Duitschland af te staan, Het was dus een klap in 't gezicht van Fvunoiman, die nu al weken bozig is met zijn moeilijken arbeid, Op dié manier wordt Hitler er toe gebracht vooralsnog zeker niet te bewilli gen in het Fraagsche voorstel, omdat de Engelsohe publieke meening zich aan het wijzigen is, De Engelsche regeering is van het „Ti- mes"-ariikel geschrokken en is tot den ongewonen stap overgegaan, officieel be kend te maken, dat het artikel niet de opvatting van de Engelsche regeering weergaf. Men denke zich de consekwentie® even in: Tsjecho Slowakije zou daardoor zijn fortificaties in de Sudetenduitsche distric ten en zijn natuurlijke grenzen verliezen en vrijwel weerloos tegenover de macht van het Duitsche rijk komen te staan. De andere minderheden in Tsjecho Slowakije en ook in andere landen zouden een sterke aanmoediging krijgen eveneens afschei ding te eischen. „Gevaarlijk, betreurenswaardig en si nister"; „buitengewoon onhandig"; „ver bazingwekkend en onverantwoordelijk"; „volkomen onpraotisch en bedenkelijk"; „buitengewoon schadelijk en indiscreet", inderdaad, deze meeningen van Engelsche bladen over bet voorstel van „D'e Times" zijn niet te kras. Het Sudeten-Duitsche probleem ver keert dus voor den zooveelsten keer in een crisis, die ditmaal zeer ernstig. in Zwitserland zijn benoeming vernam, en als minister optrad; en meer pikante episodes uit Kabinetsformaties. Met par tijen en met nuances uit partijen moet een formateur rekenen. Gemis aan er varing kan worden gecompenseerd, door bard. werken, gemis aan kennis van zaken door welbespraaktheid, gemis aan be kwaamheid door karakter, al mag een formateur daarop een keus niet bouwen. Een slechte aanbeveling van een nieu wen minister was het te hooren, dat hij hoogst bekwaam en strikt onbetrouw baar was. De moeilijkheden van de keuze van per sonen bestaan evenzeer bij' parlementaire als bij' extra-parlementaire Kabinetten. Misschien wordt bij een parlementair Kabinet aan een formateur lichter een zwakke minister opgedrongen. Extra-par lementaire Kabinetten zullen soms (niet altijd!) over minder politieke ervaring beschikken, maar de geschiedenis dezer eeuw geeft voorbeelden ervan, dat een ervaren politicus als minister kan ter- leurstellen, en dat een politieke homo novus een eerste kracht kan blijken te zijn." Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. De eerepromotie van H. M. de Koningin aan de Amsterdamsche Universiteit tot doctor in de economische wetenschappen. Het oogenblik waarop de doctorsbul aan de jubileerende vorstin overhandigd wordt. Naast H. M. de Koningin onder- onderscheidt men H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. Hi. Prins Bernhaxd. INDRUKKEN VAN EEN OOGGETUIGE. Nu uit de berichten blijkt, dat de ver dediging van Haukau dreigt ineen te storten en de val van deze belangrijke stad dus binnen afzienbaren tijd kan worden verwacht, lijkt het ons interes sant onzen lezers hieronder enkele passa ges weer te geven uit een uitvoerige cor respondentie, dezer dagen gepubliceerd in het blad Politiken, waarin de te Han- kau vertoevende Deensche journalist K. J. Eskelund een aantal merkwaardige bij zonderheden vertelt over den toestand, welke daar op het oogenblik heerscht. Hankau, zoo schrijft hij o.a., gelijkt één groot legerkamp. Overal is men be zig met het trainen van recruten. De stad dreunt van de commando's en hoornsig- nalen. Duizenden paarden staan langs de trottoirs geschaard. Ontzaglijke legermassa's worden bij de zen veldtocht ingezet. China werpt dam men van menschen op tegen de Japan ners. Er zijn minstens vijf maal zooveel Ghineesche soldaten aan het front als Ja- pansche. Pantserwagens dreunen door de straten. Op sommige plaatsen is het asfalt letterlijk omgeploegd door deze ijzeren gevaarten. De Chineezen hebben er overi gens niet veel begrip van, boe zij ze moe ten besturen. Dikwijls rijden zij onder oorverdoovend gekraak tegen een muur of een hekwerk aan. Gisteren zag ik er een de Jangtse inrijden. Uit zichzelf kwam hij weer terug, maar de Ghinee sche bestuurder was half verdronken toen men hem uit de cabine baalde. Overal worden winkeltenten opgesla gen, waar men thee, brood, rijst en me loenen kan krijgen. Hier en daar ziet men ook waterkramen, waar soldaten en arme lieden gratis kunnen drinken. Nu en dan rijdt er een sproeiwagen over de verzengde straten en een paar minuten later kan men er zeker van zijn, dat er een auto langs komt gereden met Tsjang-Kai-Sjek of een ander vooraan staand officier erbij. Zij sturen een sproeiwagen vooruit, om de stof neer te slaan en den weg af te koelen. De sovjet-Russische vliegers leven voortdurend afgesloten van de buitenwe reld in vijf groote gebouwen in de voor malige Japanscbe concessie. D'aar is prik keldraad om alle buizen gespannen en honderd Chineezen houden er dag en nacht de wacht. De Russen immers zijn kostbaar. lederen morgen zie ik ze heel vroeg naar het vliegveld rijden in groote omnibussen met machinegeweren op de kap. Er moeten acht honderd Russen zijn, doch ik heb er tot dusver slechts onge veer twee honderd gezien. Heel Haukau is omgeven door dijken. De rivier staat bereids iets hooger dan de stad. Stijgt het water nog een paar meter, dan zal men met bootjes door de straten moeten varen. Over twee a drie maanden valt de Jangtse. Als de Japan ners de stad voor dien tijd dus niet heb ben ingenomen, kunnen zij er zeker van zijn, dat zij haar nog niet over een jaar zullen krijgen. Hun groote oorlogsschepen hebben diep water noodig en zonder deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5