Hoe Zeeland feest viert. Prinses Juliana brengt een bezoek aan de Joodsche Invalide. Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVEL AND. GOES. DE VOLKENBONDSRAAD TE GENEVE VERGADERT WEER. De Volkensbondsraad heeft gisteren niet die belangstelling getrokken, die meestal aan de bijeenkomsten van den raad ^geschonken wordt. 'Of hierin tijdens deze raadszitting nog verandering zal komen en of de komst van lord Halifax, Bonnet en andere mi nisters van buitenlandsche zaken, de vol gende week, Genève weder tot een der centra van belangrijke politieke gedach- tenwisselingen zal maken, is op dit oogenblik nog niet te zeggen. BLüCHER KRIJGT NIEUWE TAAK. Het Russische emigrantenblad „Segod- nya" meldt, dat maarschalk Blücher, die tot dusver opperbevelhebber was van de Sovjet-Russische strijdkrachten in het Verre Oosten, thans belast is met de re organisatie ivan de Sovjet-strijdkracnten aan het westelijk front. Deze strijdkrach ten zijn, naar men zegt, 800.000 man sterk. TREIN MET PELGRIMS ONTSPOORD. Vijf dooden, achttien gewonden. Op de spoorlijn van Locminó naar Ploërmel is een omnibustrein, waarmede pelgrims van Notre Dame du Roncier te rugkeerden, ontspoord bij den uitgang van 'het station Jossekin bij Vannes (Fr.). Twee rijtuigen werden vernield. Er vielen drie dooden en twintig gewonden. In den loop van den nacht zijn nog twee der gewonden in het ziekenhuis te Vannes overleden. DE DUUR VAN DEN ARBEIDSDIENST IN DUITSCHLAND VERLENGD. Op den Rijkspartijdag te Neurenberg heeft Hierl, de „Reichsarbeitsführer", mededeeling gedaan van een verordening van Hitier, krachtens welke de sterkte van den arbeidsdienst voor meisjes tot 50.000 wordt iverhoogd. Arbeidsdienst voor meisjes, aldus Hierl, is het beste middel om den te zwaar belasten boerin nen de noodige hulp te bieden. De uitbreiding van de werkzaamheden Voor den arbeidsdienst voor mannen maakt een verlenging van den 'diensttijd tot eind October noodzakelijk. Zonder hulp van den rijksarbeidsdienst zou de oogst niet kunnen zijn binnengehaald. DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING VAN DUITSCHLAND. Darre, de rijksminister voor levens middelenvoorziening, heeft oip den Rijks partijdag een rede gehouden, waarin hij constateerde, dat Duitschland er wat be treft de voorraden levensmiddelen goed ivoor staat. De graanoogst van dit jaar is 3.5 millio'en ton hooger dan gemiddeld in de jaren 19281932. Deze grootere hoeveelheid staat gelijk met de helft van de behoefte aan, broodkoren voor een geheel 'jaar. Wiji hebben, aldus Darre, voorraden broodgraan, 'die voor twee jaren voldoen de zijn. De voorraden plantaardige vetten zijn voor 7Va maand voldoende. EEN RUSSISCHE MAGINOT-LINIE. Volgens de „Svenska Pressen" zijn langs de geheele Oostgrens van sovjet- Rusland gevangenen geconcentreerd, die bezig zijn met den bouw van een Rus sische Maginot-linie langs de Mandsjoe- kwosöhe grens tot aan de haven van Wladiwostock toe. Het blad verklaart, dat een aanzienlijk aantal concentratiekampen is aangelegd, om de gevangenen onder te brengen. De gevangenen zijn verplicht, de hou ten barakken, waarin zij worden onder gebracht, zelf te bouwen en moeten on der den blooten hemel slapen, tot ze zijn voltooid. Het blad meldt, dat trein na trein vol gevangenen naar het Verre Oosten ver trekt. EEN CHINEESCH SUCCES? Een gisteravond té Hankou uitgegeven communiqué meldt omtrent de gevech ten bij Kwangsi, dat, toen de Japanners de plaats Tsjailing, westelijk van Kwangt- si, bereikt hadden, drie Ghineesche af- deelingen een tegenaanval begonnen en tegelijkertijd de Japansche flanken en achterhoeden bestookten. D'e Japanners trokken zich terug en lieten volgens het Ghineesche communiqué ongeveer 1000 dooden en veertig kanonnen achter. Na Kwangtsi heroverd te hebben, rukten de Ghineesche troepen in Oostelijke richting. D'e Ghineezen zeggen voorts de Japan ners aan den Noordelijken oever van de Gele rivier +e hebben teruggedreven en Feng'lingtoe te hebben veroverd. Natuur lijk worden deze successen van Japansche zijde tegengesproken. De Burgerlijke Stand in de dagbladen. Volgens besluit der Duitsche overheid moeten de dagbladen geregeld 'n opgave opnemen omtrent huwelijken, geboorten en sterfgevallen, zooals dit in de Nederland- sche bladen (uiteraard zonder verplich ting daartoe door de overheid) geschiedt met nog dit onderscheid, dat bij de ge boorte wordt vermeldt het hoeveelste kind de betreffende ouders hebben gekregen. Korts Berichten. Het blijkt, dat de kinderverlamming niet alleen in ons land heerscht. Blijkens een bericht uit Riga zijn in Letland een honderd gevallen van kinderverlamming gesignaleerd. Er speelden zich hartroerende tooneeltjes af. Prinses Juliana heeft gisteren een lang durig bezoek gebracht aan de Joodsche Invalide aan het Weesperplein te Am sterdam. Nadat in tegenwoordigheid van H. K. H. het Gebed voor het Vorstelijk Huis was gezongen, en een koor een zegen bede ten gehoore had gebracht, werden de verschillende zalen bezocht. Zaal na zaal werd bezichtigd, waar de door de Prinses geschonken fraaie manden met fruit reeds de voorboden van Haar hartelijke gezindheid waren ge weest. Onvermoeid onderhield H. K. H. zich met vele verpleegden en informeerde vol belangstelling naar hun gezondheids toestand en bezigheden. Er speelden zich daarbij, zegt het Han delsblad, vele ontroerende tooneeltjes af, zoowel in de conversatie, als in de zie kenzalen. Daar waren verpleegden, die blijmoedig en onbevangen de Prinses be groetten, maar daar waren er obk velen, die hun innerlijke bewogenheid niet meer meester waren en in tranen uitbarstten. Daar was een pittig oudje van twee en negentig, dat de Prinses namens de ven pleegden een bouquet oranjekleurige an jers aanbood. En daar was obk een 18- jarig ongelukkig meis'je dat van vreug de niet wist ihoe zij' zich wenden (of 'keeren moest, nu daar op eens Prinses Juliana voor haar stond. De blijdschap over en dankbaarheid A.R. GEMEENTEBESTUURDERS. Jaarvergadering te Utrecht. D'e dei'de jaarvergadering van het Ver band van A.R. Gemeentebestuurders in Nederland zal D.V. op Maandag 19 Sep tember a.s. des voormiddags te elf uur in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wor den gehouden. In de middagvergadering, welke om 2 uur aanvangt, hoopt Prof. Mr P. A. Die penhorst te refereeren over het onderwerp „Gezinspolitie k". Naar wij vernemen is deze vergadering niet alleen toegankelijk voor de leden van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" en van de provinciale vereenigingen van A.R. Gemeentebestuurders, maar ook voor een ieder, die zich interesseert voor de bovengenoemde organisatie en het onder werp dat behandeld zal worden. Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen mag verwacht worden, dat er voor deze vergadering meer dan ge wone belangstelling zal bestaan. INVALIDITEITSWET EN DE OUDER DOMSWET. Op 1 Augustus 1938 werden 40074 weduwenrenten 'en 14-315 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op1 genoemden datum krachtens artikel 373 van die wet 121842 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdoms rente van 'drie gulden per week. Voorts genoten 57838 personen een in- validiteitsxente, als (bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 112243 personen in 'het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. voor dit bezoek uitte zich ook in vele fraaie geschenken. Een oude blinde man bood een heel mooi afgewerkt en door hem zelf vervaardigd Smyrna-kleed aan met de kleuren bruin en crème. Een vrouw, die ook reeds in 1926 een kussen aan de Koningin had gegeven, bood nu de Prinses een sierkussen aan. Een an der overhandigde, in bed liggend en met trillende handen, een borduurwerk in een lijstje gevat: voor de kinderkamer op Soestdijk. En weer een ander vrouwtje had, nïast haar kanariepietje in het ver sierde kooitje aan haar voeteneind, een fraaie proeve van handwerk voor de Hooge bezoekster gereed liggen. Daar is een oud echtpaar uit Amerika en een uit Praag, daar is een blinde man die braille-lezen demonstreert en een blin de juffrouw die een haar door den heer Gans gedicteerd welkomstbriefje voor de Prinses, eerst in braille stenografisch op neemt en dan op de schrijfmachine uit werkt. En de Prinses staat er op om het briefje mee te nemen en heeft voor ieder een vriendelijk, bemoedigend woord: Daar was ook aangrijpend oogen blik, die volkomen demente bedlegerige oude man, die plotseling bij het zien van de Prinses even zijn volle bezinning terug kreeg en den lofzang uitsprak, zijn rim pelige bevende hand boven het hoofd Om dan terug te vallen in zijn kussen en zachtjes te snikken. Bij het verlaten van het gebouw zong een kinderkoor de Prinses toe. .„Zoo zeker onze stemmen stijgen, gedragen door den zoelen wind, zoo ze ker zal de band versterken, Die Israël aan Oranje bindt..." Het is een bezoek geweest, dat een heerlijke gebeurtenis voor de Joodsche Invalide en daarmee voor het gansche Nederlandsche Jodendom is geworden. DE BOUW VAN DE NIEUWE STUDIO DER N. C. R. V. Gistermiddag is in het Palace-hotel te Hilversum aanbesteed de bouw van de nieuwe studio der N.G.R.V., welk gebouw zal verrijzen in 'het Suzannapark. De aanbesteding had plaats in ivier percee- len, te weten a. Studiobtouw; b. Gewa pend betonhouw; c. Beide gecombineerd; d. het glas- en schilderwerk. Voer a. waren ingekomen 26 geldige biljetten. Laagste inschrijfster de firma G. Kroese en Vlaswinkel, te Amsterdam, met f 166.000 of f 162.000 voor eenvoudi ger uitvoering. De raming was resp. f 172.000 'en f 168.000. b. 6 biljetten. Laagste inschrijvers P. Binnendijk en H. van Werkhoven, te Hil versum, met f 63.990. Raming f 73.00; c. 30 inschrijvingen, waarvan 1 ongel dig. Laagste inschrijfster de firma gebr. Swaan en J. Sdh'oustra, te Hilversum, met f223.500 'of f219.500 (eenvoudiger). Raming reap, f 243.000 en f 239.000; d. 14 geldige biljetten. Laagste in schrijfster de firma van IJzerloo, te Rot tendam, met f 8773. Raming f 10.200. DE WERKTIJDEN BIJ DEN NOORD OOSTPOLDER. Tot bijna honderd uren per week? Het Tweede Kamerlid Kievit heeft aan de 'Ministers ivan Waterstaat en van Sociale Zaken de volgende vragen ge steld: ■Is het den Ministers bekend, dat op de werken, verband houdende met de grond verbetering en den bouw van de inpolde- ringsdijken voor den N.O.-polder, d'oor het personeel van de hij 'deze werkzaam heden betrokken ondernemingen, aanhou dend uitermate lange arbeidstijden wor den gemaakt? Is vergunning verleend voor deze over schrijding van den normaal toegelaten arbeidstijd, en zoo ja, in welke mate? Indien het antwoord op deze vraag ontkennend luidt, hebben dan de ambte naren, belast met het toezicht op bedoel de werkzaamheden, mede in verband met artikel 162 Wetboek van strafvordering, kennis gegeven van overtredingen? Wordt tegen overschrijding van den voorgeschreven arbeidstijd, indien daar toe geen vergunning is verleend, opge treden, en op welke wijze? Welke maatregelen denken de Minis ters te nemen om aan werktijden, die vaak de 100 uren per week benaderen, ook met het oog op de bestrijding der werkloosheid, een einde te maken? Aan den besteller 'bij den post-, tele graaf- en telefoondienst A. Roose, van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen, is op zijn verzoek met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend. De Vlissingsche jeugd biedt een oorkonde voor H. M. de Koningin aan den Com missaris der Koningin aan. Het mag een sympathieke daad worden genoemd van de samenwerkende Vlis singsche jeugdorganisaties om een spe ciale oorkonde voor H. M. de Koningin te doen vervaardigen en deze op sportieve wijze aan den Commissaris der Konin gin te komen aanbieden. Nadat aan het Wooldhuis te Vlissingen de burgemeester de oorkonde verpakt in een koker, aan den oudsten der 30 loo- pers, die in een estafette naar Middelburg zouden loopen voor de aanbieding, had overhandigd, zette deze oudste het op een loopen en zoo hebben na hem 29 steeds jongeren het gedaan over het hun aan gewezen parcours. Deze 29 werden uitgezet vanaf vracht auto's, waarmede ook de leider, dhr Kampman, en zijn assistenten naar Mid delburg reden. Een zeer groot aantal vertegenwoordi gers van 18 vereenigingen namen met hun banieren plaats in een extra-tram, die in de Langeviele stopte. Daar kwam. het Tambour- en Pijper korps Juliana hen afhalen en met mu ziek trok men naar de Abdij om zich voor de ambtswoning van den Commissa ris op te stellen in afwachting, dat de kleinste looper, die voor het laatste traject moest zorgen, aankwam. De Commissaris der Koningin, mevr. Quarles van Ufford en jhr Quarles van Üfford Jr., kwamen op het bordes van de woning. Daar maakte de voorzitter van het comité voor de Vlissingsche jeugdhulde, de heer J. P. Ventevogel, zijn opwachting. Even later kwam de 10-jarige Jan de Priester met het document aanzetten en tusschen twee hagen van neigende vaan dels heen bereikte de kleine athleet het bordes, waar hij de rol met de oorkonde aan jhr. mr Quarles van Ufford over handigde, waarvoor hij zoowel van den Commissaris als van mevrouw Quarles van Ufford vriendelijlken dank mocht ont vangen. De heer Ventevogel richtte zich nu tot den Commissaris en zeide, dat bh de Vlis singsche jeugd de gedachte is opgekomen Op bijzondere wijze van hun aanhanke lijkheid aan H. M. de Koningin te doen blijken. Daarom verzocht spr. den Com missaris de namens alle samenwerkende jeugdgroepen in Vlissingen geteekende oorkonde aan H. M. te doen toekomen. De Commissaris der Koningin zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen. Spr. wees er op hoe Vlissingen steeds een der Zeeuwsche Gemeenten is geweest, waar men pal stond voor Oranje. Spr. besloot met een „Lang leve de Ko ningin" dat door een driewerf hoera werd bezegeld. Het pijperkorps liet nu het Wilhelmus hooren. Met een vroolijken marsch verliet men de Abdij en ging het door een deel der stad naar de Langeviele, waar de heer Ventevogel hartelijk dank bracht aan Ju liana voor haar medewerking. Met de extra tram ging men weer naar Vlissingen. Goes. Gisteravond is op den Westwal een dame uit Middelburg door het ge drang bij het instappen in de autobus met baar beide voeten onder een wiel van de bus geraakt. Zij werd aan haar voeten vrij ernstig gekneusd, maar daar niets 'gebroken was', kon zij', na door Dr Snoek verbonden te zijn, per bus huis waarts keeren. lerseke. Met de oesterverzending naar Engeland is het sedert enkele dagen ge heel afgeloopen. D'e concurrentie der Fransche oesters uit Marenne is zoo groot, dat de afnemers in Londen geheel gestopt hebben met hun hestellingen. Dit is voor de Zeeuwsche oesterkweekers na tuurlijk een groote tegenslag. Maandagavond vergadert de raad, met een agenda van niet minder dan 18 punten. Van belang is 'het verzoek van den Neutralen en den Ghr. Fabrieks- en Transportarb. 'Bond om verhooging werk- versdhaffingsloon (basis uurloon), daar dit nu te laag is. Biggekerke. De gehouden vlagjesdag ten bate van den Ghr. arbeid in de Weer macht heeft opgebracht f 10.30. (Belan geloos bericht. Zoutelande. Gister werd bij1 den land bouwer Job Wisse te Boudewijnskerke, gemeente Zoutelande, een kalf geboren met twee koppen. De koppen hebben vier oogen maar twee ooren. Het kalf is ge heel normaal en goed gezond. Sceburg. Donderdagavond kwamen de leden van de Soeburgsche Vereeniging „Nemidso" bijeen. De voorzitter, de heer J. M. Deurwaarder, zeide dat eerst het plan bestond om geen winkelweek te hou den, maar daar was men op terug geko men, en wel met het oog op de alom in den lande gehouden jubileumfeesten. Door de winkelweek gelijk te doen vallen met de Soeburgsche 'jubileumfeestweek, zal men trachten door fraaie etalages dit jubileumfeest luister bij te zetten, te meer daar er tevens een etalage-wedstrijd is uitgeschreven. Hiermede verklaarde bij de winkelweek voor geopend. Brouwershaven. Alhier hebben j.l. Don derdag de schietwedstrijden plaats gehad van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm uit Schouwen en Duiveland en St Philipsland. Voor deze wedstrijden waren een vrij groot aantal schutters van de bei de eilanden opgekomen. Door de slechte weersgesteldheid is echter niet best ge schoten. Na afloop heeft de res. kapt. J. E. van den Broek, lid gew. comm. Zeeland, met een enkel woord, de prijzen bestaande uit medailles, gehruiks- en kunstvoorwerpen, uitgereikt. De feestelijkheden van gisteren. Gistermiddag werd in Bouwplan ni een bloemencorso met versierde auto's, fietsen enz. opgesteld. Verschillende deel nemers hadden van hun inzending zeer veel werk gemaakt en hadden inderdaad iets schoons tot stand gebracht. Langs de geheele route, die gevolgd werd ston den dichte rijien belangstellenden uit Goes en de omgeving. Verschillende auto's waren „in de bloe metjes gezet", maar groot was ook het aantal fietsen, steps (zelfs bokkenwagens ontbraken niet), wagens enz. die met Flora's kinderen waren versierd. Handelsbelangen en Hanze wekten op tot koopen bij den middenstand, enkele buurtvereenigingen hadden voor een aar dige groep gezorgd, Geref. meisjesvereen., Ambachtsschool, openbare school A en Herv. school, padvindsters, vakschool voor Meisjes, e.a. kwamen met iets moois voor den dag, zoodat de jury, bestaande uit Mevr. Stieger-v. Kalmthout, mevr. v. d. Have-Lucieer( te Kapelle) en de heer J. J. de Jonge, geen gemakkelijke taak hadden. Was in het begin het verband tusschen de deelen van den stoet wel wat zoek, om dat bij! het vertrek te weinig leiding was, later herstelde zich dat. Groot was ook het aantal kijkers bij de gymnastiekdemonstraties op de Groote Markt door Volharding en O.K.K., zóó groot zelfs, dat de achtersten in de rijen er weinig van konden zien. Nadat Hosanna op de Markt had ge concerteerd, trok des avonds het bloemen corso (eenigszins gewijzigd) als lichtste1 door de stad. Het aantal feestvierder- bleek nu nog grooter te zijn dan 's mid dags. De wijzigingen, die de stoet had on dergaan waren lang niet alle verbeterin gen. Natuurlijk kwamen de mooie kleuren van de bloemen 'hij' avond veel minder uit dan des middags, maar de nummers, die er bij gekomen waren, stonden meeren- deels kwalitatief veel lager dan die van 's middags. We kunnen de kwasi-grap- pige groepen met kinderwagens, enz. geen aanwinst noemen. Sommige deelnemers hadden buitengewoon veel werk van de verlichting gemaakt, andere echter heel weinig, zoodat men feitelijk niet in alle opzichten van een lichtstoet kon spreken. Zoowel des middags als des avonds werd de stoet begeleid door Hosanna, Eluphonia en het pijpercorps, des avonds ook nog door „Kunstvrienden". Groot was ook de belangstelling voor de versierde straten: Groote Markt, (met fontein), Stadhuis, L. Kerkstraat, St. Adriaanstraat, L. Vorststraat, Wijn gaardstraat, Opril, Haven, Nieuwstraat, Middelburgsche weg, Zuidvlietstraat, enz. De heer Drijfhout had gezorgd voor een paar keurige perken bloemen in de Korte Kerkstraat en Wijngaardstraat, terwijl ook enkele particuliere woningen waren geïllumineerd. Het bleef nog laat druk in Goes. Vanmiddag worden de feesten besloten met volks- en kinderspelen op het sport terrein; waarna Hosanna vanavond nog een concert zal £even. Prijzen bloemencorso. De uitslagen voor bloemencorso en lichtstoet luiden: Auto's: le prijs Fa. Louis,se „Chevro let", 2e pr. „Citax", 3e pr. De Dreu, „Ford") Groepen: le pr. Trimpe-Burger, Zwaan, 2e prijs meisjes Geense, 3e pr. Ambachts school, 4e pr. Geref. Meisjesvereen. Wagens: le pr. (na loting) Hervonnde school, 2e pr. Vakschool voor Meisjes, 3e pr. Bouwplan III, 4e pr. Fa. FoKke, extra-prijs: Openbare school A. Fietsen: le pr. Fa. de Groot, 2e pr. Pauwe, 3e pr. Jongeheer Laporte; 4e pr. P. van Strien, 5e pr. Jongeheer Schrij ver, extra prijs Prima Vera, 6e pr. Jon gens Burger en Duvekot, 7e pr. Jongeh. Faasse, 8e jongelui Smallegange, 9e pr. jongeh. Planteijdt, 10e pr. jongeh. Linden- berg, 11e pr. Jan Dagevos, 12e pr. Jan van Strien, 13e pr. jongeh. Matthijsen, 14e pr. Hans Kloosterman, 15e pr. Fr. Tilroe, 16e prijs jongeh. van Sabben, 17« pr. jongens Slager, 18e pr. Tini Bartel- se, 19e pr. Hans van Strien. Een bloemenhulde voor H. K. H. Prinses Juliana bij haar bezoek aan de „Jood sche Invalide" te Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2