VERLEDEN EN HEDEN. H. M. de Koningin eere-doctor. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Buitenland. Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. ZATERDAG 10 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 290 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededcclingen 00 cent per regei Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdag» i 0.7B bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In de belangwekkende rede door Dr H. Golijn gehouden bij de offioieele herden king van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, werd een vergelijking ge maakt tussehen het begin en het eind de zer 40-jarige periode. De rede van den heer Golijn droeg als altijd een zakelijk karakter. Van een hoera-stemming was geen sprake. Er was geen pogen om terwille van de feestelijk heid het heden te verheerlijken ten koste van het verleden. Integendeel, op de schaduwen, die thans het leven van ons volk verdonkeren, werd volle nadruk gelegd. Maar daarnaast werd ook niet ver zuimd op de lichtzijden de aandacht te vestigen en stil te staan bij den voor uitgang die op allerlei gebied valt waar te nemen. Het loont wel de mioeite wat in dit ver band werd opgemerkt, nogeens rustig na te lezen. Want bij al de zorgen en moeiten die deze tijd meebrengt, mogen we toch ook de zegeningen, de daden Gods, niet vergeten. En zooals een rekening houden met de sombere werkelijkheid ons kan weerhou den van een ongemotiveerd en dus ge vaarlijk optimisme, zoo kan ook een waardeeren van het goede dat wiji ontvan gen en ontvingen, ons behoeden voor een verlamimend pessimisme. De heer Golijn wees er op, dat de vol doening die we molgen koesteren als men let op de plaats van Nederland in het in ternationale verhand, over gaat in stille bewondering, indien men den blik laat gaan over den vooruitgang, die in deze 40 jaren binnen het Koninkrijk viel waar te nemen. „Allereerst een in de Westersche landen ongeëvenaarde groei der bevolking 1), be vorderd door een voortreffelijke zorg voor de volksgezondheid2) en ge dragen door een even voorbeeldige zorg voor de volkswelvaart. De belangstelling voor den landbouw riep een sterke verhooging van de bodem- productie in het leven.3) Op industrieel terrein valt in deze 40 jaren bewonderenswaardige vooruit gang te vermelden. Talrijke belangrijke ondernemingen zijn ontstaan; andere groeiden uit tot tevoren ongekende afme tingen. Deze industrieele bedrijvigheid heeft ertoe geleid, dat thans het aantal industrie-arbeiders in ons land ruim dubbel zoo groot is als 40 jaren geleden. Van den bloei van den handel getuigt het feit, dat de totale goederenverplaat- sing over de grens te water en te land van 1898 tot 1937 is gestegen van bijna 40 tot tennaastenbij 150 millioen ton. Opmerkelijk is ook de zorg voor het verkeerswezen geweest. Aan ver betering onzer rivieren, aan kanalen en kanalisatie is in deze 40 jaren alleen door het rijk een bedrag van rond 300 millioen gulden besteed geworden. En hoewel, zoo als ieder Nederlander dagelijks kan waar nemen, de ontwikkeling van het wegennet nog steeds voortgang heeft, hebben de openbare lichamen, hoofdzakelijk gedu rende de laatste jaren, aan landwegen en bruggenbouw reeds niet minder dan rond 350 millioen ten koste gelegd. Dat dit ook voor ,^et verkeer te water en te land van ongewone beteekenis is geweest, blijkt o.m. uit het feit, dat onze zeegaande vloot ofschoon gedurende de crisisjaren niet onbelangrijk ingekrompen, thans nog on geveer 5 maal zoo groeft is als bij de troonsbestijging in 1898. Het blijkt mede uit de ontwikkeling van bet motorverkeer op den weg.4) Wie over bet verkeerswezen spreekt, kan bezwaarlijk zwijgen over de lucht, dus over de radio en het vliegwezen. Het is alweer het jaar der troonsbestij ging, dat de eerste beginselen te zien gaf 1) De bevolking nam sinds 1898 met ongeveer 75 pet. toe; ze steeg van even 5 tot ongeveer 8,7 millioen en neemt thans ook, ondanks de daling van het geboorte cijfer, per jaar nog met bijna 100.000 toe. 2) In 1898 bedroeg bet algemeen sterftecijfer 18 per 1000; in 1938 bedroeg bet 8,8. Voor de kinderen beneden 1 jaar zijn de cijfers resp. 155 en 38. 3) Tarwe, rogge en suikerbieten met rond 50 pet. per H.A., aardappelen zelfs met 75 pet. 4) In het jaar van de troonbestijging bedroeg de geheele automobielproductie in de Vereenigde Staten nog maar 600 stuks en waïen er in Nederland niet meer dan "8 motorvoertuigen. In 1938 loopt dit aantal bij ons tegen de 200.000. van de ontwikkeling van het radiover keer. Het was in d a t jaar, dat Marconi zijn eerste permanente stations bouwde en daarmede een afstand van nog geen 25 K.M. overbrugde. En thans telefoneeren we met Indië en hooren we in onze huis kamers er zijn niet minder dan 700.000 ontvangapparaten aangegeven de meeste zendstations der wereld. Eenzelfde tot verbazing stemmende ont wikkeling zien we bij de luchtvaart. In bet begin van Uwer Majesteit® regee ring legden de gebroeders Wright in een vliegtuig, voorzien van een benzinemotor in 12 seconden 50 meter af, overeenko mende met een snelheid van 15 K.M. per uur. Thans hooren we van vliegtuigen, die een snelheid van meer dan 600 K.M. per uur ontwikkelen, lezen we van vluchten rond de aarde in ruim 3 dagen en onder houden wijl zelf van Nederland uit een geregelde luchtverbinding met Batavia en Australië. Tot nog toe stipte ik een en ander aan van wat op commercieel en technisch ge bied in de verloopen 40 jaar bet belang rijkst mag worden geacht, maar ik zou te kort schieten in de mij zelf gestelde taak indien ik ook niet gewaagde van heuglijke feiten en voorzieningen op ander terrein. Indien ik b.v. naliet erop te wijzen, dat Nederlandsche wetenschap en kunst bij herhaling door het buitenland werden geëerd; indien ik verzuimde te gewa'gen van den groei eener in den regel op hoog peil staande dagbladpers; indien ik naliet melding te maken van de werken van barmhartig heid, die in deze jaren in aantal en be teekenis zoo wonderbaarlijk zijh gegroeid, of indien ik zweeg van alles wat gedaam werd in het belang van de jeugdvor- ming. Van niet minder beteekenis moet. wor den geacht de bevordering van betere toe standen in de wereld van den ar beid. In de jaren negentig van de vorige eeuw lieten de sociale toestanden en ver houdingen ook bij ons nog veel te wen- schen over. Laag waren de loo-nen. lang de werktijden. In de jaren negentig was de arbeidsduur voor vrouwen, in enkele bedrijtven althans, nog 16 uur per dag. De woningtoestanden waren slecht. Werk loosheid was er veel en de hulp was zeer gering. De sociale verzekeringen ontbra ken geheel. Deze toestanden riepen om verbetering en het is niet de minste eero van Uwer Majesteits Regeering in deze 40 jaren-, dat hierin geleidelijk belangrijke verbe tering is opgetreden." Inderdaad, wanneer wij" niet alleen zien op de crisisjaren en de vele crisiszorgen, maar wanneer wijl vergelijken den toe stand van nu met die van veertig jaar ge leden, dan kan van een geweldige vooruit gang worden gesproken. ffln heti zou snoode ondankbaarheid verraden, daarop in deze dagen van ge denken niet het volle licht te laten vallen. HR.30 BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS BERN- HARD AAN DE „TROMP". Gistermiddag heeft Prins Bemhard een informeel bezoek aan den nieuwen flo- tieljeleider der Koninklijke Marine „Tromp" gebracht. Z.K.H. begaf zich terstond naar de offi- cierenlongroom, waar men gedurende een uur in opgewekte stemming bijeen bleef. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID IN DE GEMEENTELIJKE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Het was een indrukwekkende plechtig heid die gisteren te Amsterdam plaats vond: de eere-promotie van H. M. de Ko ningin tot Doctor in de Economische we tenschappen. De plechtigheid werd geopend met een rede van den rector-magnificus, Prof. Mr Dr H. Frijda, -die een rede hield, waarin hij schetste de ontwikkeling van het on derwijs in de economische- wetenschappen aan de Amsterdamsche Universiteit. Na deze toespraak ging Prof. Frijda tot de promotie over. Hij daalde daartoe van den katheder en plaatste zich ervoor, terwijl de secretaris van den Senaat zich hij1 hem voegde. Alvorens over te gaan tot het uit spreken van de sacramenteele formule, dekte zich de rector het hoofd. Ook de hoogleeraren rezen uit de banken en dek ten zich het hoofd. Bij de eerste Woorden van den promotor verhief zich eveneens Hare Majesteit de Koningin uit haar zetel. De rector-magnificus verklaarde dan: „Uit kracht van de bevoegdheid, ons bij de wet verleend, volgens besluit van Rec tor en Senaat, op voordracht van de Fa culteit der Economische Wetenschap, ver klaar ik Uwe Majesteit, Wilbelmina. He lena Paulina Maria, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau enz. enz. enz., te bevorderen tot Doctor in de Economische Wetenschappen en haar alle rechten te verleenen, -die door wet of ge woonte aan het doctoraat in de Economi sche Wetenschapen zijn verbonden. Ten bewijze biervan zal U het diploma worden overhandigd, door Rector en Secretaris onderteekend, en met het grootzegel der Universiteit voorzien". Na alzoo mijn taak te hebben volbracht, moge ik -als tolk, ook van den academi- schen Senaat, besluiten met den wensch, dat Uw volk nog vele jaren Uwe Majesteit zijn getuigenis moge -kunnen brengen van zijn liefde en erkentelijkheid jegens Uwe Majesteit en Haar Huis. HARER MAJESTEITS DANKWOORD. Op de promotie-rede van den rector- magnificus1, Prof. Frijda, heeft H. M. -de Koningin geantwoord met de volgende rede: „Mijnheer de Rector Magnificus, Wel zeer duidelijk hebben uwe woorden mij weer voor oogen gesteld, hoezeer de levensdraad dezer Universiteit is samen gevlochten met dien van de hoofdstad des Rijks. Beide zijn, tegenspoed en teleurstellin gen ten spijt, groot geworden, dank zij dien vaderlandschen eigenschappen van taaiheid en doorzettingsvermogen, welke het ook hij tegenwind niet opgeven. Een voorbeeldige samenwerking met Overheid en 'burgerij der stad, die haar het leven schonk, hebben het vroegere Athenaeum doen uitgroeien tot een Uni versiteit, die niet -alleen een waardige plaats onder haar zusteren hier te lande inneemt, maar wier naam ook tot vèr over de grenzen door tal van groote ge leerden is uitgedragen. Het eere-doctoraat beschouw ik als een hoo-ge onderscheiding en bijzonder waar deer ik, dat het Mij verleend is in de eco nomische wetenschapen. Die jongste Uwer faculteiten, in deze groote koopmansstad zoozeer op haar plaats, heeft vooral in deze voor .handel en industrie zoo moei lijke tijden, naast haar zuiver wetenschap pelijke taak, een uiterst belangrijke en ver antwoordelijke rol te vervullen -als voor lichtster van hen, die in het economische leven een plaats innemen en opvoedster van -die zich daarop voorbereiden. Dat zij zich van dien dubbelen plihht niet slechts naar vermogen, maar ook met eere zal kwijten, daarvan ben ik, ge zien wat ziji reeds beeft bereikt, overtuigd. Trotscb ben ik er dus op haar tbans de mijne te mogen noemen en door haar de-el te hebben aan een Universiteit, -die steeds moge blijven wat zij' thans is: een roem voo-r ons land en een parel in de kroon van Aimsterdam". VERONTRUSTENDE BERICHTEN. De onderhandelingen te Praag; worden herval Het incident te Moravisch Ostrau, waar bij o.a. een Sudeten-Duitsche afgevaardig de door een agent werd mishandeld, is, volgens een officieel communiqué der re geering te Praag, bijgelegd. De Sudeten- Duitsche gedelegeerden hebben daarop be sloten om 11 uur de besprekingen over de nieuwe voorstellen der regeering ter rege ling van het nationaliteitsprobleem te hervatten. Het officieele communiqué, waarin van de bijlegging van het incident melding ge maakt wordt, luidt als volgt: „Hodza heeft gisteravond als vertegen woordiger van de Sudet'en-Duitsche partij', de afgevaardigden Kundt en Rosche ont vangen. Het onderhoud was gewijd aan de li- kwidatie van het incident te Moravisch Ostrau. Het incident werd volkomen ge- likwideerd. Men constateerde, dat daar door de hinderpalen waren weggenomen, waardoor de onderhandelingen over de regeling van het Duitsohe probleem voor barig waren onderbroken". H. M. de Koningin tijdens haar rede na de eerepromotie, welke Vrijdagmiddag in de aula der Amster-damsche Univer siteit plaats had. Een rede van Hitler. Voor 140.000 politieke leiders, waaron der 10.000 uit Oostenrijk, heeft Hitier gis teravond een rede gehouden. In totaal hebben 250000 menschen hem aldaar aan gehoord. In u allen, aldus Hitier tot de politieke leiders uit -de Oostmark, klopt hetzelfde trouwe Duitsche hart. Gij zijt thans voor eeuwig in het nieuwe Groot-Duitsche Rijk opgenomen. Gij allen moet het gevoel be zitten hoe sterk wij zijn door onze gemeen schap. Juist in dezen tijd, dat er zich wol ken aan het firmament vertoonen, be schouw ik het als een dubbel geluk, dat wij weten, dat ook deze millioenengarde van vast-overtuigde, fanatieke nationaal- sociaiisten, welker geestelijke spits gij zijt, er is. Duitschland kan op u rekenen. Gij maakt het mij- gemakkelijk Duitschlands F'ührer te zijn. Allen, die gelooven, dat Duitschland zwak is en die daarop reke nen, zullen zich bedrogen zien. Ook sprak hij met nadruk de verklaring uit, dat hij voor niets of niemand zou ca- pituleeren. ZEER VERONTRUSTENDE BERICHTEN UIT DUITSCHLAND? Volgens een bericht uit Londen zou Frankrijk En geland hebben laten weten, dat het „zeer verontrus tende" berichten betreffen de Duitsche militaire be wegingen heeft ontvangen en het no o -dig acht, dat En geland -zal aankondigen, dat het definitief met Frank rijk zal oprukken, alsTsje- cho Slowakije wordt aan gevallen. De Fransohe 'diplomatieke vertegen woordiger te Londen, Gorbin, heeft giste ren tweemaal een bezoek gebracht aan het Foreign Office om de aandacht van lord Halifax te vestigen op de berichten be treffende -Duitsche militaire voorbereidse len. Kort voor middernacht besloot de Eingelsehe re geering de Duitsohe regee ring er van in kennis te stellen, dat Groot-Brittan- nië niet ter zijde zal b 1 ij - ven staan, wanneer Tsje- oho Slowakije het slacht offer -zou worden van een militaire agressie. Over enkele uren zal waar schijnlijk aan Hitier een nota ter hand worden ge steld. Engeland zal aan den kant van Frankrijk staan om weerstand te bieden aan iedere agressie in Midden- Europa. (Blijkbaar ia men niet gerust op -de plannen van Duitschland ten opzichte van Tsjeoho Slowakije. Men verdenkt Hitier er van, 'dat bij in zijn groote rede van a.s. Maandag melding zou willen maken van een of ander „groot" feit.) Ook België op zijn hoede. Tri verband met den internationalen po>- litieken toestand zal de Belgische minister president, Spaak, die gisteren naar Ge- nève had moeten vertrekken, om er de vol kenbondsbijeenkomsten bij' te wonen, eerst aanstaanden Maandag of Dinsdag daar heen afreizen. In België deed bet gerucht de ronde, dat in verband met den internationalen po-litieken toestand een zeker aantal re servisten onder de wapenen was geroepen Dit werd echter officieus tegengesproken. Men voegt er aan toe, dat het ministerie van landsverdediging kalm, maar met de grootste oplettendheid, het verloop der in ternationale gebeurtenissen volgt. Ook het leger is waakzaam, vooral in de grensge bieden. Gistermiddag hadden te Londen bespre kingen plaats tussehen Chamberlain, Ha lifax, Simon, van Sittart en Cadogan. Ook vertoefde ex-minister Eden op het Foreign Office. Er was nauw contact tus sehen de Fransche en Engelsche regeerin gen. O'o-k Hitler houdt zich te Neurenberg druk bezig met de kwestie: Tsjecho-Slo- wakije. Op het allerlaatste oogenblik heeft de Führer zijn rede voor den nationaal-so- cialistischen vrouwenbond geannuleerd, teneinde zijn tijd te kunnen wijden aan het Tsjech-oslowaaksche vraagstuk. Naar gemeld wordt, zal de president der Tsjecho-Slowaaksche republiek, ;dr Benesj, zijn aangekondigde rede voor de radio op Zaterdagavond in de Tsjechische en in de Duitsche taal houden. D'e rede begint om 18 uur 20 Neder landsche tijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1