Nederland-Amerika. Verkorting der Indië-luclitlijn Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. iramma. VRIJDAG 9 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 289 Onze handel in de toekomst. H. M. de Koningin in den Jordaan. Buitenland. Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. Vermindering der werkloos heid blijft aanhouden. Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. Ludikhuijze, Bree Witte, Emmastraat srs, St, Pieterstraat Reijerse, Veersche A. Mijnheer, Ju. ur, v. Wasnderen, istingmerk in etui' scheweg 157, So&! en en bretels, j. enstraat 2; rijwiel- Wondergem, Pen- ilpenhouder, A. H. 2; rijwielbelas tingl Segeerssingel 102; Bosch, Lange Dtelft J. Gideonse, Noord- istingmerk in etui, aninghoeksingel 19' rinders voorwerpen e men daarvan ter- Bureau van Poli- [eptember. [75 m. 8.00 VARA, lRA, 12.00 AVRO, >R0, 9.00 VARA, |2.00 VARA. 8.16 Ber.). 10.00 11.00 Declamatie. (Om 12.15 Ber.). ïoncert. 2.00 Zang 2.50 Gram. 3.20 iomotie van H. M. 'antasia en Gram. m. 5.30 Orgel en [erzicht. 6.50 Gram. |n Platteland". 7.20 |er. 7.35 Causerie >en". 8.00 Viool en ,De Ned. cultuur in VARA-orkest. 9.45 ïeralda. 10.30 Ber. Ijding. 11.00 Gram. pl.). 11.55—12.00 I 301.5 en 415.5 m, ld door de NCRV. iitatie. 8.15 Ber., [w.), 10.30 Morgen- 1.15 Zang m. piano 112.15 Gram. 12.30 [gram. 2.00 Repor- lle Eere-promotie v. [.00 Reportage. 5.30 Jxinlief hebbers. 7.00 lie. 7.45 Reportage, ANP, Herli. SOS- v. het 40-jarig re- 1. v. het Utr. Sted. btkoor en solisten. f„40 jaren). 10.15 |no en gram. 10.45 olg concert. 11.20 Ichriftlezing. /EERBER1CHT. Iavond van 9 Sept.: tijdelijk krachtige It N. zwaar bewolkt rschijnlijk nog rt1- I gedeeltelijk bewolkt hg en, weinig veran- Imiddag 3 uur: liddag 3 u. Ir fietsers: 763. en bijgevolg was hij Intekende te zien en tie zij was. Ir teleurgesteld, toen len. Gelukkig voor pedig en in het ge- nicht vergat hij Jistig, bijna plechtig Iniet de minste noti- Idurende de geheels logen op den domine wierp Edward tel- zij wilde niet naar Mona de kerk uit naar Edward toe. -nooie neef", zei ze> |r de kerk te laten begon hij. Igeen „Beste Mona jbt gemaaktl" zei z K6voi schuldbesef lij, terwijl een S'im gelaat kwam. En nu, veronderstel Een naar huis latefl Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goes Postrekening 444S5 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededcellngen fiO cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting (Wordt ver ■volgd.) Een lid van De Nederlandsche Dag bladpers" bracht met een gezelschap van de Ned. Mij, van Nijverheid en Handel een bezoek aan de Vereenigde Staten en geeft daarvan in de „Mededeelingen" en kele indrukken. „Uiteraard zegt hij o.m. hebben wij vele drukkerijen bezocht, o.a. van de „Sun" te New York, de „Chicago Tri bun", „Ladies Home Journal" te Phila delphia, „Rust Graft Publishung Com pany" te Boston, de Staatsdrukkerij te Washington. Wat nu het krantenbedrijf betreft, het is bekend, dat de exploitatie grootendeels is gebaseerd op straatverkoop, en daar van dan ook alle sporen zeer duidelijk draagt. Headlines en sensationeele op maak vormen de grootste selling-points; mede door den slechten inhoud is het le zen van Amerikaansche bladen voor Hol landers geen genoegen. Toen wij b.v. gaarne iets over den E'uro- peeschen toestand wilden weten, die tij dens ons verblijf juist nogal gespannen was door gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije, bleef ons niets anders over dan het belangrijkste A.N.P. nieuws uit Hol land per uitgesteld telegram te laten ko men. Bij' het bezoek aan bovengenoemde drukkerijen waren het vooral de propor ties die gTOOten indruk maakten. In de drukkerij van de „Chicago-Tri- bun" werd dagelijks een oplaag van 1.200.000 ex. verwerkt, "waarvoor 350 ton rotatiepapier noodig was en 150 perseen heden van 16 pagina's waren opgesteld. De moeilijkheden, die zich voordoen bij het verwerken van zulke kwantums in korten tijd vragen zeer bizondere maat regelen, en weet men op vernuftige wijze op te lossen. Toch was er voor Hollandsche kranten- menschen, die deze moeilijkheden natuur lijk niet kennen, technisch niet veel nieuws te zien. Wel staat men er verwonderd over, dat naast een op een zeer geraffineerde wijze doorgevoerde volmaking der techniek, zoo weinig gevoel kan bestaan voor de sociale kant van een bedrijf. Want op laatstgenoemd gebied is letterlijk n i e ts gedaan. Geen pensioen, geen ziek teverzekering, geen werkloosheidsverze kering, geen rechtspositie voor wie ook." Er is vooral de laatste weken meerma len de aandacht op gevestigd, dat Neder land in vele opzichten een rijk bevoor recht land is. Wij kennen ook onze moeilijkheden ook van socialen aard. Maar telkens blijkt weer dat een ver gelijking met het buitenland niet ten nadeele van Nederland uitvalt. Amerika heeft ook veel goeds. Het biedt soms mogelijkheden die wij hier niet kennen. Maar als wij1 letten op de rust en be trekkelijke welvaart die hier heerschen, op de ontwikkeling van het kerkelijk en godsdienstig leven, op de vrijheid op het gebied van het onderwijs, op onze staat kundige rechten en vrijheden, op de vele sociale voorzieningen die hier werden ge troffen, en bij dat alles op een Vorstin als wij in Koningin Wilhelmina mogen bezitten, dan komen we altijd weer tot de slotsom, dat Nederland in vergelijking met andere landen rijk gezegend en be voorrecht is. Dr F. H. Fentener van Vlissingen over den economischen toestand. Tijdens een diner Woensdagavond in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht naar aanleiding van de 39e Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs, hield de voorzitter Yan den raad van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, dr F. H. Fentener van Vlissingen, een tafelrede, waarin hij o.a. de moeilijkheden besprak, welke den han del in den weg worden gelegd tengevolge van de contingenteeringen. Een koopmian, aldus spreker, mag nooit wijken voor moeilijkheden. Wij mogen ons niet laten ontmoedigen. Wij moeten het hoofd koel houden en hopen, dat de crisis voorbiji gaat zonder eenig wapenge weld. Wijl moeten er aan denken, dat de economische crisis gevolgd zal worden door een opleving. De wereldhandel leeft immers nog, on danks alle moeilijkheden, welke haar in den weg worden gelegd. Er zal^ iets geboren moeten worden in een hernieuwd vertrouwen. De wereldhandel is zoo maar niet dood te krijgen. Wie, zooals ik, van onze koloniën te- tugkomt, moet optimist zijn. Zooveel energie, werklust, als aanpassingsvermo gen men daar vindt, geeft waar ergen voor onzen handel in de toekomst. Een ware triumftocht In den stroomenden regen. Hare Majesteit de Koningin heeft gis termorgen een rijtoer gemaakt en den nu en dan neerstroomenden regen ten spijt werd deze rit vooral in den Jordaan een triomftocht. Hare Majesteit, die bij het inrijden van deze volkswijk opdracht gaf stapvoets te rijden en Die zich niet bekommerde om den regen, zelfs geen gebruik maakte van Haar parapluie, zoodat alle bewoners, die uit de ramen van de huizen hingen, Haar konden zien en begroeten, werd hier zoo geestdriftig toegejuicht, met zooveel war me hartelijkheid ontvangen, dat het, al dus het H d b 1., gezegd moet worden, dat deze feestelijke rijtoer door den regen wel tot de schoonste oogenblikken hebben behoord, die wij tijdens dit Koninklijk bezoek hebben meegemaakt. De Jordaan heeft gesproken, heeft jui chend en jubelend gesproken voor Oranje. Het waren oogenblikken, die onvergete lijk zullen blijven. Juist toen de Koninklijke stoet den Jordaan binnenreed begon de regen te vallen, eerst matig, maar al spoedig viel het water in stroomen. Dit kon echter niet afdoen aan het enthousiasme van de Jordaners, van de duizenden vrouwen, mannen en kinderen, die zich in hun geestdrift geen enkele beteugeling wensch- ten op te leggen, die blijde, vol toedracht en aanhankelijkheid jubelden en te en thousiaster werden, omdat Hare Maje steit zoo langzaam door hun midden reed en den stroomenden regen ten spijt geen oogenblik gebruik maakte van een parapluie. Welk een schouwspell Welk een zege tocht! Het zijn oogenblikken geweest, die diepe indrukken moeten hebben nagela ten bij H. M. de Koningin, Wie men in deze wijk na jaren zoo geestdriftig hulde bracht en in zoo rijken klank overtuigde van trouw aan Oranje! In den stroomenden regen een zegetocht, een triomftocht. Nog nérgens is er bij deze jubileum feesten met zulk een wilde, zich zelf ge heel vergetende, drift en met zulk een haast beklemmende hartstocht gejuicht, gejubeld, geschreeuwd, als hier. Zoo hereenigde de Jordaan zich met Oranje. Zoo kreeg deze jubel een geheel eigen karakter, omdat deze niet in de allereerste plaats een hulde- en vreugde betoon was, maar een getuigenis. Het is een gebeurtenis, die van diepe beteeke- nis is voor geheel ons Nederlandsche volk. DRUKKE BERAADSLAGINGEN TE LONDEN. Om vijf uur gistermiddag arriveerden Halifax en Cadogan in Downingstreet om opnieuw een onderhoud met Chamberlain te hebben. Naar Reuter opmerkt, vormen de terug keer van Chamberlain uit Schotland, het uitstel van Halifax' vertrek naar Genève en de drukke besprekingen van gisteren in de ambtswoning van den minister-pre sident een aanwijzing voor den ernst, waarmede men in Britsche kringen de Tsjecho-Slowaaksche situatie beschouwt. De Britsche kabinetsraad is tegen Maandagochtend elf uur bij eengeroepen. Naar Reuter meent te weten, is het de bedoeling, de ministers op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van den internationalen toe stand sedert de bijeenkomst op 30 Aug. Voorts meldt Reuter nog, dat de Tsje cho-Slowaaksche gezant te Londen een energiek démarche heeft gedaan in ver band met het artikel in de „Times", dat zooveel stof heeft doen opwaaien. Vakvereenigingscongres verwerpt politiek der Regeering. Het vakvereenigingscongres te Black pool heeft met groote meerderheid een motie aangenomen, waarin met nadruk wordt verklaard, dat „deze politiek de fascistische mogendheden Italië, Duitsch- land en Japan, waar de bevolkingen wor den onderdrukt en het bestaan van vrije vakvereenigingen verboden is, begun stigt". Het congres verklaart zich tegen deze po IA tie k, omdat „deze niet alleen het prestige van Groot Brittannië schaadt, doch tevens, door haar aarze lend karakter een uitda ging aan den oorlog vormt". Attlee heeft in zijn hoedanigheid van leider der oppositie een brief aan Cham berlain gezonden, waarin hij onmiddel lijke bijeenroeping van het parlement vraagt. Benesj confereert met Runciman. Lord Runciman heeft gisteren een on derhoud met Benesj gehad. Runciman is teruggekomen van zijn aanvankelijk besluit om (naar aanleiding van het zoozeer gecritiseerde „Times"ar- tikel) zijn bemiddelaarsfunctie neer te leggen. Volgens Havas is het in het buitenland gepubliceerde bericht, dat de Sudeten- duitsche partij zich bereid zou hebben verklaard de onderhandelingen te her vatten, voorbarig gebleken. De speciale Havas-correspondent ie Neurenberg zegt, dat politieke kringen aldaar den toestand, die sinds Woensdag tusschen de Sudeten-Duitschers en de Praagsche regeering is ontstaan, aldus de- finieeren: „Men onderhandelt thans over een hervatting der onderhandelingen". In dezelfde kringen is men, volgens ge noemden correspondent, van meening, dat, wijl het contact niet verbroken is, e r op 't oogenblik geen reden is, zich aan al te groot pessimisme over te geven. Niettemin, zoo zeggen zij, is 'de atmosfeer verre van opgeklaard en men ziet volstrekt niet in, hoe er een toenadering zou kunnen tot stand komen tusschen de tegengestel de zienswijzen. Eén D.N.B.-bericht uit Praag komt ech ter met de opzienbarende mededeeling, dat voor het geval de jongste verregaan de toenadering van Praag toch nog op een mislukking zou uitloopen, Runciman nog een soort „achterdeurtje" zou hebben. President Benesj zal Zaterdag a.s. voor Beneden de driehonderdduizend! De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal bureau voor de statis tiek verstrekte gegevens, in de week van 22 tot en met 27 Augustus 1938 bij1 gesub sidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 565.566 personen (waaronder 75.744 landarbeiders). Van de 489.822 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.1 (in de vorige verslagweek, 8 tot en met 13 Augustus 1938, was dit percentage 22,3). In de tweede verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932 25,8, 1933 23,6, 1934 26,2, 1935 30,0, 1936 30,5, 1937 23,5, 1938 22,1. Op 24 Augustus 1938 waren bij1 de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 316.767 werkzoekenden, waarvan 299.048 werkloos waren. Is er bijl een dusdanigen stand van deze teisterende ramp nog steeds geen reden om te juichen, toch is het een zeer ver- beugend feit, dat de dalende tendenz zich weer voortzet. Hopen we, dat het tempo der vermindering spoedig zal versnellen. f de radio over de ontwikkeling van den toestand spreken. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben reeds sancties getroffen tegen po litiebeambten, die verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de incidenten te Os- trau. Het onderzoek duurt nog voort en de schuldigen zullen met uiterste gestreng heid worden gestraft. In verband met deze incidenten zijd de (politieke ministers gisteren bij Benes bijeengekomen om den toestand te bestu- deeren en de maatregelen te overwegen, die noodig zijn. WANKELT HANKAU'S DEFENSIE? Japanners hopen de stad vóór 10 Oct. a.s. te veroveren. Te Hankau wordt toegegeven, dat de Chineesohe troepen, die Hankau verdedi gen, zich in twee sectoren ten. Noorden van de Jangtse hebben teruggetrokken. Dé Japanners zetten intusschen gesta dig hun opmarsch voort, om den spoor weg PeipingHankau bij Sin Jang, honderd mijlen ten Noorden van Hohkau af te snijden. Een tweede Japansche colonne rukt vooruit langs den Noordelijken oever van de Jangtse, na Kwang Ttei te hebben ingenomen. 'Chineesohe troepen pogen op beide fronten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. De Japanners zijn vol goeden moed, dat zij; Hankau vóór 10 October a.s. zul len kunnen veroveren. Japansche vliegtuigen hebben ten ein de de verbinding Hankau met het Jang- tse-front af te snijden, de boofdiverkeers- wegen op eenige kilometers van Hankau opgeblazen. D!e ontploffingen waren in Hankau hoorbaar, maar de vliegtuigen verschenen niet boven de stad. Korte Berichten. De slag aan de Ebro heeft een fel heid bereikt, die alles overtreft wat tot dusver aan dit front is voorgevallen sedert de dagen van het groote offensief der republikeinen. De Braziliaansche legatie te 's-Gra- venhage deelt mede, dat, volgens inlich tingen van haar regeering, alle berich ten omtrent het verstoren der openbare orde in het Zuiden van Brazilië uit de lucht gegrepen zijn. Do grootste kalmte en rust heerschen in het geheele land. Een Zwitsersch militair vliegtuig is in de nabijheid van Frauenfeld omlaag- gestort. De piloot, een kapitein, kwam bij het ongeval om het leven. Aan de vlootschouw op het IJ ter gelegenheid van de tewaterlating van m.s. „Oranje" werd door zeer vele vaartuigen deel genomen. Vooral de gepavoiseerde oorlogsbodems boden een feestelijken aanblik. TUNNELS ONDER NOORDZEE KANAAL? By den minister van Waterstaat zijn thans plannen ingediend om ten Oosten van Velsen een autotunnel onder het Noordzeekaaal aan te leggen. Bovendien wordt overwogen een spoorwegtunnel op een andere plaats te bouwen. Groote overzee, en nachtvluchten. Van Karachi via Colombo naar Medan? Volgens berichten in de Straits-bladen koestert de K. L. M. plannen om de route Nederland-Indië opnieuw te bekorten door Burma, Siam en het grootste gedeel te van Britsch-Indië door haar vliegtui gen te doen overslaan. Men zou voorne mens zijm, van Karachi naar het Zuiden af te buigen en dan door te vliegen naar Medan. Van Colombo zou men een lange etappe over zee naar Medan maken, ter wijl na Medan de gewone route weer zou worden gevolgd. De eerste proefvlucht op dit nieuwe traject, waardoor Colombo op 2V2 dag vliegens afstand van Londen zou komen, kan echter eerst worden gemaakt als het vliegveld te Colombo voldoende accomo- datie voor grootere vliegtuigen biedt, het geen men over enkele maanden verwacht. Daar de K.L.M. beeft aangekondigd aldus de bladen Colombo 2V2 dag na bet vertrek uit Engeland te zullen be reiken, wordt waarschijnlijk eerder dan oorspronkelijk de bedoeling was 't nacht- vliegen op de Verre Oosten-verbinding in gevoerd. Schip te Vlissingen onder bewaking gesteld. In de Vlissingsche Buitenhaven is Don derdagmiddag het Noorscie stoomschip Marid onder bewaking van de mare chaussee gesteld teneinde een landing van de Qhineesahe bemanning te voorko men. De reederij van de Marid, die een voor bet bunkerstation bestemde lading olie kwam lossen, wilde bet schip daar na naar Noorwegen laten komen om te worden opgelegd. De politie had echter een mededeeling 'gekregen, dat de reede rij zou pogen de Chineesche bemanning in Vlissingen te doen afmonsteren en de Marid met een Noorsche bemanning naar het vaderland te doien terugkeeren. Daar de autoriteiten deze Chineezen niet wenschten toe te laten is het schip on der bewaking gesteld. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1937. B. en W. stellen den raad voor de re kening 1937 van het Burg. Armbestuur over 1937 aangevende een nadeelig saldo van f 12.972,95 goed te keuren. Ontslag ambtenaar Burgerlijke Stand. B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek van den heer J. A. Vertregt hem eervol ontslag te verleenen als onbe zoldigd ambtenaar van den Burg. Stand en hem tevens' schriftelijk te doen blijken van de groote waardeering voor het willen blijven vervullen van zijn betrekking, ook op gevorderden leeftijd en gedurende vele jaren na het neerleggen van zijn Raads lidmaatschap. Invitatiewedstrijden E. M. M. Biji de gisterenavond op het gemeente lijk sportterrein te Middelburg gehouden invitatiewedstrijden, uitgaande van de athletiekvereeniging E.M.'ML aldaar, is goede sport te zien geweest. Er hadden geen recordverbeteringen plaats. De laat ste loop had in het donker plaats en er was over het algemeen geen groote be langstelling voor deze ontmoeting. De uitslagen waren als volgt:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1