Rede van de Koningin in de Nieuwe Kerk Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. AANBOD rwegen. ■IT i 3e klasse 2#/ ■el, daf sl heeft D bewe- teekens De Nederlandsche Jeugd organisaties huldigen hun Vorstin. Als antwoord op de adressen van hulde van de Eerste en Tweede Kamer heeft H. M. de Koningin gistermorgen in de Nieuwe Kerk de volgende rede gehouden Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie .ie uitsluitend VRIJDAGS worden op- advertentiën egels 0.75 ummer 0.8S letaling van Driewegen 1 tot plaatsing ran een jong- lijk met oplei- vervoegen bij PRTEERING in eitjes, mutsjes, genkussens, de- kousjes enz. ■kousen in alle Middelburg. cent per K.G. mt per pond. 3AGTER, Korte efoon 614, Mid- OLLEDIG PEN- t 1 October a.s. sven onder No. ,.s. aan Bureau Burg 40, Mid- JP: 'en prijs, MWAGENS, it 8 c.M. beslag. IN, Electr. Sme- k. E PACHTEN: UWLAND, iefjes vóór 16 HIJGER, no. 42, ivoudige HUIS- in landb. gez., d. Hulp aanw., ipen, naaien en de hoogte. Br. uw" te Goes. esterschelde zijn grip van toe- nber 1938, heen :rke v, 7.35 via ek Utrecht C. S. -Utrecht f 3,40. e$l) WOENSDAG 7 SEPT. 1938 52e JAARGANG - No. 287 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor- et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, (iocs Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.5G per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntil'n 30 cent per regel Ingezonden mcdcdccllngcn 00 cent per regel Kleine Advertcntiiln Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een fleurig en Indrukwekkend schouwspel op den Dam. Gisteravond heeft op den Dam, stralend en pralend in zijn zoo geslaagde feest versiering en schitterende illuminatie, opnieuw een huldebetooging aan onze juhileerende Koningin plaats- gehad. Ditmaal was het de jeugd uit het heele land, die haar vertegenwoordigers had gezonden om aan de Landsvorstin haar onwankelbare trouw en haar aanhanke lijkheid te betuigen. Het is een onvergete lijke manifestatie van vaderlandsliefde en liefde tot ons Vorstenhuis geworden. Toen de ruim tienduizend afgevaardig den <van de jeugdvereenigingen in bijna alle gemeenten des lands, uit elke 'drie, zich provincie-gewijze midden op den Dam rondom hun vlaggen en banieren opgesteld hadden, bood dit onder het felle schijnsel der lichtwerpers een schouw spel, zoo kleurig en indrukwekkend als '.velen zich niet herinneren ooit gezien te hebben. Elke deputatie had een vlag mee gebracht in de kleuren van de provincie, waaruit zij afkomstig was, In den rech ter bovenhoek hiervan, was het wapen der gemeente geborduurd. Voorts waren er nog de eigen vaandels, vlaggen en ba nieren der jeugdorganisaties uit het gan- sche land en zoo wemelden over het his torische plein van Nederland alle kleuren dooreen van de oude gewesten, steden en dorpen van den vaderlandschen grond, van Oost tot West, van Noord tot Zuid. Reeds in den vooravond had de lange, kleurrijke stoet zich gevormd op het Sta dionplein. Op de maat van de marsch- muziek der harmoniegezelschappen, die medegekomen waren, marcheerde deze feestelijke optocht, omstuwd door een ontzaglijke menschenmenigte, Dhm- waarts. Achter de landelijke vereenigingen in alfabetische volgorde, volgden vlaggen van 23 Oost- en West-Indische gemeen ten, gedragen door padvindersdeputaties. T'en slotte kwamen de provincies in al fabetische volgorde, gevolgd door de we derom alfabetisch gerangschikte gemeen ten der onderscheiden provincies. Provincie naast provincie stelde zich op het middenplein van de Dam op; om vijf minuten voor half tien was de laatste groep geplaatst. Vrijwel dadelijk ver schenen daarop de Koningin en het jonge Prinselijke paar op het balkon. Het al om aangeheven gejuich kon bijna geen einde nemen. Nadat eerst het „Wilhel- j mus" was gezongen, zette de muziek het Valerius-lied: „Wilt heden nu treden" in, waarvan door alle jongeren twee couplet- ten werden gezongen. Toen de laatste maten weggestorven waren, heeft de heer P. van Voorthuyzen met over den heelen Dam door luidspre kers duidelijk 'verstaanbare stem de vol gende formule voorgelezen, welke alle af gevaardigden als uit een mond herhaal den „Majesteit, trouw aan U, Oranje-Vor stin, betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, jeugd van Nederland." De tekst van deze formule is aan H. M. de Koningin aangeboden. Vervolgens viel aan de vertegenwoor digers der gemeente Anloo in D'rente de eer te beurt, om door de Koninsin op het balcon van het Paleis ontvangen te worden, waar Zij onder doodelijke stilte den Oranjewimpel aan de vlag van deze gemeente hechtte. Onmiddellijk hierna zyn op den Dam de oranjewimpels aan de vlaggen, 'vaandels en banieren gehecht, waarna hiermede aan de Koninklijke Fa milie een indrukwekkende groet gebracht ls' Het slot van de plechtigheid was een défilé, dat geruimen tijd geduurd heeft ettii einde door de Koningin, die er zelf om verzocht had, en door Prinses Juliana en Prins Bernhard in oogen- schouw genomen is. Hierbij trokken vooral de 23 vlaggen van de Ned.-Indi sche gemeenten en die van Curacao en öuriname de aandacht. Na het défilé liet de politie de afzet- mg los en stormde de ontzaglijke men- scüerxaenigte, die hierachter het schoone ouwspel gadegeslagen had. naar vo- en, om de juhileerende Koningin nog geruimen tijd met bruisende geestdrift t0e te juichen. Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ik wensch u mijn erkentelijkheid te betuigen voor de gevoelvolle woor den, die gij in uwe adressen, als vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, in deze plechtige ure tot mij gericht hebt. Deze historische plaats van samenkomst, alwaar mijne vaderen en ik den eed aflegden op de grondwet en door de Staten-Generaal werden ingehuldigd, verhoogt nog hiervan de beteekenis. Met voldoening en waardeering zie ik terug op de thans achter ons liggende 40 jaren als een tijdperk van ononderbroken goede en vruchtbare samenwerking tusschen Volksvertegenwoordiging en Kroon, die een niet te overschatten beteekenis heeft gehad voor ons volksbestaan en allen, die 's Rijks gebieden bewonen. In alles één met mijn volk, in denken en voelen, in liefde voor zijne vrijheid en rechten en voor zijne onafhankelijkheid, behoud ik van de afgeloopen 40 jaren een blijde herinnering. In zorgvolle en benarde omstandigheden, in beproeving, maar ook in dagen van vreugde zijn wij nog nauwer saamgegroeid en heb ik mij gedragen geweten door de liefde en het vertrouwen van mijn volk. Dank zij zijn vlijt, taaiheid en uithoudingsvermogen en zijn vasten wil, zijn bestaan en onafhankelijkheid ten allen tijde met Gods hulp te hand haven, kunnen wij, den druk der tijden ten spijt, op vooruitgang en ontwik keling bogen, hetgeen ons aanzien bij de andere volken ten goede is gekomen en hun vertrouwen in ons nog heeft versterkt. U, mijnheer de voorzitter van den ministerraad en minister van Staat, breng ik mijn dank voor uwe rede en voor de beteekenisvolle woorden, tot mijn volk gericht. Zij zullen, van u komende, ongetwijfeld een diepen indruk achterlaten. Dien dank betuig ik ook voor uw uit het hart komend adres, mijne heeren commissarissen, waarin ik moge zien de vertegenwoordigers der elf provinciën, die samen dit ondeelbaar land vormen. Moge uw arbeid en streven steeds tot heil van de u toevertrouwde gewesten blijven strekken. De zon schijnt niet zonder schaduwen te werpen, die ook over ons heen gaan. Als wij arbeiden is het onze plicht, de werkelijkheid niet te verbloemen, maar haar te zien, zooals zij is, en wat zij meebrengt onvervaard en kloek aan te durven en met een groot en sterk vertrouwen en opgeheven hoofde de komende tijden tegemoet te gaan. JAPANSCHE VORDERINGEN. De drie Japansche legers, welke in de richting van Hankou oprukken, hebben gisteren aanzienlijke vorderingen ge maakt. De Japanners zouden tot Jeh- kiatst, een 160 km noordelijk van Hankou, genaderd zijn. De Chineesche stellingen, Noordwestelijk en Westelijlk van die plaats, zouden genomen zijn. De uiterste rechtervleugel van de Japanners zou voorts Taikang genomen hebben en de lin kervleugel Kwangtsi. Het gebruik van gifgassen. De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond heeft het secretariaat van den Bond een memorandum doen toekomen, nopens het gebruik van gif gassen door de Japanners. Het document draagt de onderteekening van vijf artsen van het Roode Kruis, die in Mei bij' Soet- sjou gevallen van gasvergiftiging hadden behandeld en reproduceert voorts docu menten, gevonden op de lijken van Ja>pan- sche officieren. Tenslotte bevat het memo randum bewijizen van het gebruik van gas door de Japanners bij' Joeitsjang, Singtse en Touhoeatsjen. Chineezen steken dijk van Gele Rivier door. Een bericht uit Peking meldt, dat de Chineesche troepen in den nacht van 4 Sept. den Noordelijken dijk van de Gele Rivier bij Wensjien hebben doorgestoken om den Japanschen opmarsch naar het Zuiden over de rivier tegen te houden. Er is in den dijk een gat van 100 m. breed; het water overstroomt het aangrenzende gebied en reikt tot aan de knieën. HITLER'S PROCLAMATIE. Geen verrassingen. Na de plechtige opening van het partijl- congres der N.'S.D.A.P. te Neurenberg is een proclamatie van Hitier voorgelezen, waarin in de eerste plaats gewezen wordt op de beteekenis, die aan de partij toe komt als middel tot het uitkiezen van den Leider. Verder wordt o.a. de strijd 1 der nationaal-socialistische beweging te gen het internationale Jodendom ge schetst. Voorts bestrijdt Hitier de geruchten, dat hij! op 'den Partijdag met een. nieuw pact voor den dag had willen komen. Daarna behandelt Hitier den economi- schen toestand in Duitschland, terwijl hij aan het slot waardeerende woorden wijdt aan de fascistische beweging. In de proclamatie wordt Tsjecho-Slo- wakije niet genoemd. DE NIEUWE TSJECHISCHE VOORSTELLEN. De principieele eischen van de Sudeten- Duitschers zouden worden ingewilligd. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt vernomen, dat de beginselen, waar op de voorstellen der Tsjecho-Slowaak- sche regeering aan de Sudeten-Duit- schers zijn gebaseerd, de 'volgende zijn le. Toekenning van territoriaal zelfbe stuur. 2e. Erkenning van de volkomen gelijk heid van status. 3e. Erkenning van de gelijkheid der talen. Deze punten voldoen aan de princi pieele voorwaarden, die de Sudeten-Duit- sche vertegenwoordigers Kundt en -Sebe- kowsky gesteld hebben. Het nieuwe aanbod der Tsjecho-Slo- waaksche regeering is gistermiddag door Gwatkin aan de Sudeten-DUitsche leiders' Kundt en Rosche uiteengezet. Men krijgt den indruk, dat het resul taat gunstig was. Runciman was tegenwoordig en nam deel aan het onderhoud, dat zeer gerui men tijd duurde. DE FRANSCHE MAGINOT-LINIE OP OORLOGSSTERKTE. Door de beslissing der Fransche regee ring, krachtens welke de officieren en manschappen, die met verlof waren, or der hebben gekregen, zich naar hun gar nizoensplaatsen te begeven, terwijl de re servisten van de Maginot-linie onder de wapenen werden geroepen, wordt de linie Maginot op oorlogssterkte gebracht, d.w.z. dat het aantal soldaten daar tot 100.000 man is opgevoerd. In vredestijd is de bezetting der Magi- notlinie 40.000 a 50.000 man sterk. Er zijn geen berichten binnengekomen, dat munitietroinen, of treinen met levens middelen en dergelijke naar de grens ge zonden zijn. Gedurende vele jaren zijn groote hoeveelheden oorlogsmateriaal in de Oostelijke departementen opgestapeld in groote ondergrondsche bewaarplaatsen, die met de Maginot-linie verbonden zijn, evenals met afzonderlijke forten door on dergrondsche spoorlijnen. Alle blokhuizen en forten zijn permanent volledig met ka nonnen en munitie voorzien. Uit de oorlogshavens wordt geen be weging van oorlogsschepen gerappor teerd. Volgens het Anglo-Fransche plan zou Frankrijk, in geval van oorlog zijn Atlantische vloot naar de Middellandsche Zee dirigeeren, terwijl Engeland de Noordzee en den Atlantischen Oceaan voor zijn rekening zou nemen. Belgische Minister Marck krijgt kaakslagen. Op het oogenblik, dat gisteren de Bel gische minister van transportwezen, dr H. Marck, zijn ministerie verliet, kwam de directeur-generaal van den Belgisch- Luxemburgschen dienst voor toerisme, oud-kolonel Pulinx op den minister toe en gaf hem enkele slagen in het aange zicht. D'e chauffeur van den minister plaatste zich tusschenbeiden en de minister kon daarna zijn weg vervolgen. Dit incident is toe te schrijven aan de reorganisatieplannen van den minister in verband met den Belgisch-Luxemburg- schen dienst voor toerisme. De minister had zich op openbare bijeenkomsten op alles behalve gunstige wijze over dezen dienst uitgelaten. Dé opstandige beweging In Chili volkomen onderdrukt. Bij de incidenten, welke zich te San tiago de Chili hebben afgespeeld, is één persoon om het leven gekomen en wer den zeventien menschen gewond. Elf hun ner verkeeren in levensgevaar. De rebel len hadden zich verschanst in het ge bouw van de sociale verzekeringsbank, vanwaar zij, na geweigerd te hebben zich over te geven, de politie beschoten. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat het thans in het ge- heele land rustig is. Vernomen wordt, dat generaal Ibanez, de vroegere president en candidaat voor de volgende presidentsverkiezingen in Chili, die beschouwd wordt als de aan stichter van de opstandige beweging van gisteren werd gearresteerd. Brandcatastrofe in Japan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op het schiereiland Noto, aan de West zijde van Centraal-Japan, een geweldige brand uitgebroken, die half Mimimachi, een belangrijk visscherij centrum, ver woest en honderd dooden geëischt heeft. Het vuur heeft ongeveer 1500 van de 3300 huizen in asch gelegd. Tengevolge van den brand zijn 7000 menschen dak loos geworden. Korte Berichten. De graaf van Covadonga, oudste zoon van den vroegeren koning van Spanje, Alfons XIII, is aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden. DE KONINGIN EN DE MANNEN VAN 1898. Een groepsfoto op een binnenplaats van het Paleis. Hoe zeer H. M. de Koningin de aan wezigheid van de 42-oud-adelborsten en oud-cadetten, die in 1898 bij1 Haar inhul diging deel uitgemaakt hadden van de eerewacht tusschen het Paleis en de Nieu we Kerk, op prijis stelde blijkt wel uit het feit, dat Zij zich na afloop van de her denkingsplechtigheid op een der binnen plaatsen van het Koninklijk Paleis heeft laten fotografeeren te midden van deze zestigjarigen. Naar men weet, hebben deze mannen, die ook veertig jaren geleden metterdaad hebben deelgenomen aan de plechtigheid gistermorgen weer ter weerszijden van den weg gestaan, dien Hare Majesteit is gegaan naar de plaats, waar Zij destijds is gehuldigd. Ook hebben zij' gisteren de herdenking binnen de muren van het kerkgebouw kunnen meemaken, hetgeen hun in 1898 natuurlijk niet ver oorloofd was. Ea eveneens is hun Maan dagavond de eer te beurt gevallen te mo gen aanzitten aan het gala-diner ten Paleize. DE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM OVERLEDEN. Te 's-Graivenhage is gisteren in een der ziekenhuizen nog vrij onverwacht overleden de heer Mr P. Drooglever For- tuyn, sings 15 October 1928 burgemeester van Rotterdam. Mr Drooglever Fortuyn werd 28 Dec. 1868 geboren. Hij! werd in 1912 gekozen Binnenland. Huldiging van H. M. de Koningin te Amsterdam. De burgemeester van Rotterdam overle den. De feesten van gisteren. Buitenland. De nieuwe voorstellen der Tsjechische re geering. Frankrijk versterkt zijn Oostgrens. De Japansche vorderingen. Hitiers proclamatie brengt geen verras singen. tot lid van den gemeenteraad van Den Haag. Van 1913 tot 1924, toen hij zich niet meer beschikbaar stelde, was hij daar wethouder, eerst van financiën en later van openbare werken. Nadat hij een reis naar Ned. Indië had gemaakt, werd hij in 1925 gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Burgemeester van Rotterdam geworden, stelde hij zich in 1929 niet meer herkiesbaar. Vanaf 21 September 1932 was hij afgevaardigde van de Liberale Staatspartij in de Eerste Kamer. Voorts was hij o.m. voorzitter van de Vereen, van Nederl. Gemeenten. EERSTE KAMER. Als opvolger van Mr Droogleever For tuyn als lid van de Eerste Kamer staat op de lijst de heer J. Gelderman te Olden- zaal, die van 19281937 reeds in dit college heeft zitting gehad. EXTRA-TREIN NAAR DE JAARBEURS. Ter gelegenheid van de 39e Koninklijke Jaarbeurs zal er van uit Zeeland een extra trein naar Utrecht loopen op Vrij dag a.s. Met bezoeken der Jaarbeurs wordt den handeldrijvenden en landbou wers aan deze beurs is een belangrijke agrarische afdeeling verbonden wel zeer gemakkelijk gemaakt; ongetwijfeld zullen dan ook velen van deze reisgelegen heid gebruik maken. De trein vertrekt 's morgens om 7.38 uit Goes, de terugreis uit Utrecht vindt plaats om 18.30 u., zoo dat men weer tijdig thuis is. De kosten van den extra-trein heen en terug zijin zeer laag. Er zullen alleen rijtuigen derde klasse loopen. De verkoop der plaatsbewijzen zal slui ten op 8 September te 19 uur, of zooveel vroeger als de kaarten zijn uitverkocht. Het is derhalve raadzaam zich tijdig van een plaatskaart voor dezen extra-trein te voorzien. PROV. SCHIETWEDSTRIJD TE VLISSINGEN. De uitslagen van de Prov. Schietwed strijden van de Vrijw. Burgerwachten in Zeeland, gehouden 27 Aug. en 3 Sept. op de militaire schietbanen te Vlissingen luiden: Korpsen, le afd.: Veteranen: 1. Burgerwacht Vlissingen (medaille v. d. Comm. der Koningin in Zeeland) 254 p.; 2. Burgerw. Kruiningen 254 p.; 3. Burgerw. Goes 249 p. A.-klasse: 1. Burgerw. Nisse (medaille van den Insp. der Burgerw.) 262 p. B-klasse: 1. Burgerw. Arnemuiden (med. van den burgemeester van Vlissin gen) 251 p.; 2. Burgerw. Nisse 247; 3. Burgerw. Soeburg 237 p. G-klasse: 1. Burgerw. Arnemuiden 231 p.; 2. Burgerw. Ovezande 231 p.; 3. Bur gerw. Waarde 227 p. Korpsen, 2e afd.; A-klasse: 1. Burgerw. Kortgene (Me daille v. d. Burgemeester van Middel burg) 248 p. B-klasse: 1. Burgerw. Aagtekerke 239; 2. Burgerw. Meliskerke 236 p.; 3. Bur gerw. 's H. H.kinderen 236 p. G-klasse: 1. Burgerw. 's H. H.kinderen 249 p.; 2. Burgerw. Aagtekerke 248 p.; 3. Burgerw. Meliskerke 233 p. Hoogste Korpssch utters: Klasse Vete ranen dhr A. Karelse, Kruiningen 58 p.; kl. A. dhr C. J. Bos te Nisse 55 p.; kl. B dhr P. Bosman te Nisse 55 p.; kl. G dhr Joh. Joosse, Arnemuiden 58 p. Hoogste Korpsschutters 2e afd.: Klasse A dhr J. de Looff, Kortgene 56 p.; kl. B dhr I. Provoost, Aagtekerke 56 p.; kl. G. L. Hugense, Aagtekerke 57 p. Eerebaan 200 M.: 1. Dhr G. van Belzen te Vlissingen 46 p.; 2. Dhr G. J. Bos, Nisse 45 p. Dagmedailles le wedstrijddag: 100 M. dhr G. J. Bos, Nisse 90 p.;200 M. dhr J. de Looff, Kortgene 85 p.; K.S.O. dhr S. Dekker, 's H. H.kinderen 179 p. Personeele Baan, categorie Veteranen A (maximum 60 p.): 1- A. J. Karelse, Kruiningen 58 p.; 2. K. L. Kramer, Kloe- tinge 56 p.; 3. J. de Looff, Kortgene 56 p.; 4. J. Nonnekes, Vlissingen 55 p.; 5. J. Kesteloo, Kortgene 55 p.; 6. G. J Bos, Nisse 55 p.; 7. A. v. d. Hart, Waarde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1