Het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. EERSTE BLAD MAANDAG 5 SEPT. 1938 52c JAARGANG - No. 285 De feestelijke Intocht In de hoofdstad. Amsterdam In feesttooi. Triomftocht door de stad. Buitenland. De toestand in en om Tsjecho Slowakije. 111111 Belangrijkste Nieuws Nog geen 3 C&nt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnemen sprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen .f0.20 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.53 per fwsrtssi Weekabonnementen voor Midiklburg Qoes en Viissingen f 6.20 Losse nummers 6 cent Advertcntiün 30 cent per regel Ingezonden mcdcdcciingen 60 cent per regel Kleine Advertcntlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Vandaag houdt Koningin "Wilhelmina Haar feestelijke intocht in de hoofdstad des Rijks, om hier den dag te herdenken waarop Zij, veertig jaar geleden, in die zelfde hoofdstad gekroond werd tot Ko ningin der Nederlanden. Vreugdevol en in feeststemming heeft Amsterdam vanmiddag de Koningin in gehaald. Vooral in de binnenstad was het reeds vroeg ongewoon druk. Vele uren voor dat H. M. de Koningin in de stad zou aan komen schaarden zich reeds duizenden langs den feestelijk versierden intochts- weg om zich van een goede plaats te ver zekeren. Vooral de plaats van aankomst, het Haarlemmermeerstation, gelegen in het Zuidelijk deel der stad, stond in het centrum der belangstelling. Sober maar smaakvol is het Haarlem mermeerstation versierd. Naast den uit gang is een groot baldakijn opgericht, waaronder Hare 'Majesteit na aankomst zal plaatsnemen om de zanghulde van het T'oonkunstkoor in ontvangst te ne men. Het eerste gedeelte van den intochts- weg, van het Haarlemmermeerstation langs de 'Cornelis Grusemanstraat tot voorbij bet Valeriusplein wordt ingeno men door infanterie, terwijl verder in de Lairessestraat tot aan den boek van de Dufaystraat een eerefront van reserive- officieren staat opgesteld. Verder langs den intochtsweg staat de Amsterdamsche Vrijwillige Burgerwacht opgesteld, gevolgd op tien meter afstand van elkaar de deputaties van zeshonderd vijftig Amsterdamsche vereenigingen met vaandels. Deze rij loopt tot in de nabij heid van den Dam, waar opnieuw infan- terietroepen aan beide zijden van den weg zijn opgesteld. En daar achter langs den geheelen weg stonden reeds vroeg de duizenden opge steld om Hare Majesteit hij het passee- ren, dat stapvoets geschiedde, toe te jui chen. Alle vensters ivan de feestelijk ver sierde gebouwen en huizen langs den weg waren dicht bezet en zelfs tot op de da ken bad men zich opgesteld om van dichtbij, het historische moment van den intocht te kunnen medemaken. De geheele intochtsweg was door het aanbrengen van schuin geplaatste meta len draagstangen aan elke lantaarnpaal, waarvan in drie gescheiden banen de kleuren van onze nationale vlag afhan gen, welke banen in een ruime boog val len en aan den achterkant van de draag- stang worden opgehouden, op kunstzinni ge wijze versierd .D'e binnenstad had een andere versiering. Feestelijk is de indruk, die vele hooge gebouwen maken. Naarmate men dichter bij den D'am kwam, langs Koningsplein, Singel en Nieuwe Zijds Voorburgwal, werd het drukker. Reeds lang ivoor twee uur, toen de Vorstin nog niet aan het Haarlemmer meerstation in de hoofdstad was aange komen, stond het publiek achter de afzet tingen dicht opeen gedrongen, hoewel pas tegen vier uur de Koninklijke Stoet op den Dam kon worden verwacht. De aankomst van H. M. de Koningin. Tegen twee uur waren op het versierde perron van 't Haarlemmermeerstation tal van autoriteiten ter begroeting van H. M. de Koningin aanwezig, o.a. de burge meester van Amsterdam, Dr W. de Vlugt, en de wethouders en gemeentesecretaris, 'de meeste raadsleden, verscheidene mili taire autoriteiten enz. Toen precies op tijd de Koninklijke trein binnenreed en H. M. de Koningin gekleed in paarsfluweelen mantel met bont afgezet en kleine hoed, was uitgestapt, werd zij op het perron begroet door burgemeester de Vlugt, die Hare Majesteit begeleidde naar de fees telijk versierde wachtkamer, waar de of- ficieele begroeting zou plaats hebben. Nadat de aanwezige autoriteiten d'oor den burgemeester aan H. M. de Koningin waren voorgesteld, heette de burgemees- er m de begroetingsrede de Koningin in zeer hartelijke bewoordingen welkom, aIdus Dr de Vlugt 1 omdat ow bezoek samenvalt met het tijdstip waarop u^e Majesteit veertig jaar ge- eten de regeering aanvaardde. ..uwe Majesteit vergunne mij te vol- 8 aan met te constateeren, dat in geheel nze historie moeilijk een regeeringspe- e va-n even langen duur is aan te wij- n> waarin zoo belangrijke veranderin- 6® op schier elk gebied plaats vonden. o nog zijn deze niet tot staan gekomen, lift- vreu^e en dank stemt een verge- met den toestand in zoovele andere ®n van Europa. Daartoe stemt ook de omstandigheid, dat wij dank zij Gods goedheid nog zijn die wij zijn, een vrij volk, welks onafhankelijk bestaan niet al leen ongerept bleef, maar dat ver buiten onze grenzen aan achting en beteekenis won. Doch daartoe stemt vooral, dat wij ons mogen verheugen in het bezit van Uwe Majesteit, die, na veertig uiterst moeilijke en zorgvolle regeeringsjaren, nog onverzwakt den scepter voert, telkens opnieuw het belang van land en volk die nende en in onbezweken trouw de woor den van Uwen Koninklijken Vader, ivoor veertig jaren ook tot de Hare gemaakt, toepassende „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg doen voor Nederland", i Nederland en Oranje. Symbool van een groote meesleepende kracht. Daarom zijn de dagen van Uwer Majesteits veertig jarig regeeringsjubileum feestdagen van Nederland, feestdagen ook van Amster dam. Op het voorbeeld van Uwe Majesteit gaan wij. onder de banier van Oranje met moed en volharding voorwaarts, wetende, dat Hij, die het al bestiert, ook de zorg volle tijden ten goede kan keeren. Het is deze wetenschap, die ons oot moedig het hoofd doet buigen en ons sa menvoegt in de bede, dat de Almachtige Uwe Majesteit lang èn voor Haar Huis èn voor ons Vaderland, sparen moge, rijkelijk omringd met zijn gunst, en geve, dat Nederland hier als over zee onder Haar Regeering weder 'jaren be leven moge, waarin welvaart en bloei zich aan breede geestelijke ontwikkeling zullen paren." In een korte rede antwoordde H. M. de Koningin op de rede van den burgemees ter en sprak Zij Haar dank uit voor de hartelijke begroeting. Voorafgegaan door den Burgemeester begaf Zij zich naar buiten. Terwijl de studenten-eerewacht en het eere-escorte huzaren de eerbewijzen brachten, steeg er uit de menigte op het moment dat de Koningin aan den uitgang van het sta tionsgebouw verscheen, een donderend gejuich op, dat aanhield toen Zij zich begaf naar den zetel onder het baldakijn om de zanghulde aan te booren. Onder leiding van Prof. D'r Willem Mengelberg en begeleid door twintig blazers bracht het Amsterdamsche Toonkunstkoor ten gehoore het voor deze gelegenheid spe ciaal geschreven lied van den dichter J. W. F. Werumeus Buning „Welkomst groet voor H. M. Koningin Wilhelmina", getoonzet door Prof. Mengelberg. Nadat ook de studenten-eerewacht was geïnspec teerd reden de Koninklijke rijtuigen voor, waarbij' de Koningin plaats nam met een Harer Hofdames in de a la Daumont be spannen gala-calêche, gevolgd door de overige Hofrijtuigen, omgeven door de officieren van Haar Militair Huis in hun goudbestikte gala-uniformen te paard. De stoet werd geëscorteerd d'oor het eere-ëscorte huzaren, dat tot dan toe tegenover het station stond opgesteld. Het werd een triomftocht langs den ge heelen intochtsweg en telkens opnieuw laaide het gejuich der menigte op, overal waar de Koninklijke stoet passeerde. Kort na aankomst van de Koningin ten paleize, waar Zij begroet werd door H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins (Bernhard, die hier reeds eerder waren aangekomen, verscheen de Konink lijke familie onder hernieuwe toejuichin gen van de menigte op het balkon, waar na de vaandelhulde begon van de vaan deldelegaties der ruim zeshonderdvijftig vereenigingen, welke langs den weg wa ren opgesteld en zich achter den Konink lijken stoet hadden aangesloten. De vaandelhulde werd besloten met een zanghulde door de Koninklijke Mannen- zangvereeniging „Apollo" en de Christe lijke Mannenzangvereeniging „Valerius" onder leiding van den heer Fred. J. Roeske. NIET ZONDER HOOP. De leider der Sudetenduitschers Hen- lein, vertoefde gisteren op een dankfeest voor den oogst in het district Ast. Daar heeft Gwatkin, de vertrouwensman van Runciman, hem bezocht. Ze hadden een onderhoud van anderhalf uur, waarover geen mededeelingen zijn gedaan. Maar waarschijnlijk zal Gwatkin hebben willen weten, welk antwoord Hitler op het be roep van Runciman heeft gegeven. Een der directe medewerkers van Run ciman heeft tegenover den vertegenwoor diger van Havas verklaard: „Gwatkin heeft van deze bespreking met Henlein een bevredigenden indruk gekregen. Natuurlijk moet men zich voor overdreven optimisme wachten, maar de vooruitzichten, welke zich openen na den terug keer van Henlein uit Berch- tesgaden zijn niet zonder h o o p". Lord en Lady Runciman hebben Zon dag in gezelschap van den heer en me vrouw Peto een bezoek gebracht aan het buiten van kardinaal Kaspar, den aarts bisschop van Praag. Runciman is Zondagavond te Praag te rug gekeerd, waar hij Gwatkin heaft ont vangen, die uit Ast was gekomen. Runci man en zijn medewerker hebben een lang durig onderhoud gehad. Te Londen is niets bekend van een aan Runciman toegeschreven voornemen een bezoek aan Hitier te brengen. Men hecht weinig geloof aan een dergelijk bericht. De Japanners vorderen. D'e Japansche troepen hebben de Ghinee- zen in den slag bij den berg Loesjan ver slagen, meldt het D.N.B. uit Sjanghai. De Chineesche tegenstand in de stellingen ten westen van het gebergte is ineenge stort. Van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Chineezen zich in vollen aftocht bevinden, zij trekken naar het zuiden aan weerszijden van den Koekiangspoorweg. D'e Japanners hebben in ongekende mate gebruik gemaakt van de luchtmacht en daarmede vooral de terugtrekkende troepen en de. versterkingen aangevallen. Voor een deel uit studenten bestaande Chineesche regimenten hebben zeer dap per gestreden. D'e Chineesche verliezen moeten zeer zwaar zijn. Volgens een bericht uit Sjanghai wordt in Chineesche militaire berichten tegenge sproken, dat de Japanners Mahwei Ling zouden hebben bezet. Daarentegen wordt verklaard, dat de gevechten voortduren. MISLUKTE AANSLAG OP KONING FAROEK. Op het oogenblik, dat koning Faroek het zwembad van de Sporting Club te I Alexandrië, waar hij de prijzen voor de Egyptische zwemkampioenschappen had uitgereikt, verliet, is een schot op hem gelost. De koning werd niet getroffen en keer de naar zijn paleis terug, blijk gevende van een groote koelbloedigheid. Op dit oogenblik is nog slechts bekend, dat iemand, waarschijnlijk een Syriër, bij het passeeren van den koning zijn revol ver in de richting van den vorst afschoot, j Een naast hem staande toeschouwer slaagde er in het wapen een andere rich ting te geven, zoodat twee toeschouwers aan het been gewond werden. Nader wordt gemeld dat hier niet van een aanslag gesproken kan worden. De gearresteerde wordt slechts beschul digd van het in bezit hebben van een vuurwapen. LEGERVLIEGTUIG IN EEN STRAAT TE LONDEN GEVALLEN. In een voorstad van Londen werden vier persnneni gedood en 25 gewond. In de Londensohe voorstad Edmonton is een ontzettend vliegtuigongeluk gebeurd dat aan vier mensohen het leven heeft ge kost, terwijl 13 personen ernstig en 12 lichter gewond zijn. De dooden zijn de be stuurder van het toestel, een vrouw en twee kinderen. Een legervliegtuig verloor hoogte, toen het 'boven een dichtbevolkte wijk vloog. Het stootte tegen een huis, kwam vandaar op de straat terecht, waar een spelende jongen gedood werd, verhief zioh toen weer om tegen het dak van een ander huis te botsen en in 'brand te geraken. In één der huizen, die brandschade opliepen, weid een vrouw gedood, terwijl haar man en kinderen ernstige brandwonden oplie pen. FRANSCHE SOLDATEN BLIJVEN ONDER DE WAPENEN. D'e Fransche regeering beeft Londen ervan in kennis gesteld, dat zij voorne mens is, de recruten, die in September zouden afzwaaien, nog eenigen tijd on der de wapenen te houden. HEDEN BEGINT HET NAZI-CONGRES TE NEURENBERG. Vandaag zal te Neurenberg het „partij1- congres van 'Groot-Duitschland" begin nen. Men verwacht 600.000 deelnemers, waaronder 1500 studenten, schrijvers en kunstenaars, 50.000 leden van de Hitler- jeugd, 27.000 S.S.Jlieden, 24.000 S.A.- lieden, 150.000 politieke leiders, 20.000 leden van „Kracht d'oor vreugde" en 4000 Duitschers uit het buitenland. Men verwacht, dat Hitier plechtig zal verklaren, dat de Sudeten-Düitschers het recht hebben, 'hun instemming te betui gen met het Derde Rijk. Het tweede on derwerp van het congres zal ongetwijfeld „de strijd tegen het bolsjewisme en de Joden" zijn. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De intocht van H. M. de Koningin in Amsterdam. De vlootschouw te Scheveningen. De bewaking van onze grens. Buitenland. De Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Wat meer hoop? Weer hevige gevechten in Spanje. Toestand in Palestina verergerd. De Zeevaartdag en. Vlootschouw te Scheveningen. Een overzicht van de oorlogsbodems voor de kust. WEER HEVIGE GEVEGHTEN AAN DE EBRO. De rust, die sedert vijf dagen bij Gandes heerscht, is Zaterdag verstoord door hef tige aanvallen van Franco's troepen op de stellingen der regeeringstroepen op twee km ten Zuidoosten van Gandesa. De re geeringstroepen weken ongeveer 200 m te rug. Aanvallen der opstandelingen bij Valer- zuela in den sector Andalusië werden af geslagen. Franco deelt mede, dat bet offensief in den Ebro-sector is voortgezet en de stad Corbera is genomen; verscheidene honder den gevangenen zouden zijn gemaakt. Vijf vliegtuigen hebben getracht om over Barcelona te vliegen. Zij' wierpen een 15- tal bommen op de havenwijk en de buiten wijken, doch werden door het afweerge schut op de vlucht gedreven. Twee men sohen zijn om het leven gekomen, eenige andere lioht gewond. Vijf wiatervliegtuigen hebben verder de havenwijk van Valencia gebombardeerd, doch de meeste daarvan kwamen in zee terecht. NIEUWE AANSLAGEN IN PALESTINA D'e toestand in Palestina is gisteroch tend ernstiger geworden. In een gevecht met troepen zijn 14 Arabieren gesneuveld. Bij verschillende aanslagen zijn drie Ara bieren en een Jood om het leven gekomen en twee personen zwaar gewond. Verschei dene Joodsche winkels zijn in brand ge stoken. Tusschen Lydda en Haifa is een goederentrein omgeworpen. Elders zijn er drie landmijnen ontdekt. Ds NIEMöLLER SINDS EEN HALF JAAR IN HET CONCENTRATIEKAMP. Vrijdagavond heeft, naar het „Hbld." meldt, de Bnitsche Evang. Gemeente te Berlijn D'ahlem, de gemeente van dr M. Niemöller, in haar kerk een buitengewo nen dienst gehouden wegens het feit, dat het juist een half jaar geleden was, dat ds Niemöller naar het concentratiekamp te Saxenhausen werd overgebracht. Uit geheel Berlijn waren belangstellenden naar Dahlem gekomen, zoodat de kerk geheel bezet was. Te half negen trad een stoet van 32 predikanten, allen in ambts gewaad, het kerkgebouw binnen, vooraf gegaan door ds Muller, den opvolger van ds Niemöller in de gemeente Dahlem. Deze herinnerde in zijn preek eraan, dat een half jaar geleden, op den dag dat de rechtbank haar vonnis wees, ieder een verwachtte, dat ds Niemöller in vrij heid zou worden gesteld, daar immers in het vonnis uitdrukkelijk gezegd was, dat de opgelegde vrijheidsstraf door het voorarrest reeds als afgedaan te beschou wen was. Na uren van martelende onze kerheid, hoorde de familie eindelijk dat hij naar het concentratiekamp Saxenhau sen was gebracht, waar hij zich tot op heden bevindt. Onlangs werd het aan zijn broeder W. Niemöller toegestaan hem in Saxenhausen te bezoeken. Deze kon constateeren, dat de geruchten over een minder goeden gezondheidstoestand, waaraan dr Niemöller zou lijden, onjuist zijn. Op de woorden van troost, die hij tot hem richtte, kreeg hij ten antwoord; „D'enk niet dat hier een gebroken man voor je staat". Na een opsomming der aan predikan ten opgelegde reis- en spreekverboden en van de namen der predikanten, die zich op het oogenblik in voorarrest en in con centratiekampen bevinden, sloot de voor ganger de bijeenkomst met het gebruike lijk gebed voor den Führer en voor het Vaderland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1