-2?1DE ZEEUW TWEEDE BLAD het kind van trefusa Hoeveel dooden eischt de Malaria in Indië. JRG en Horloges, indknecht ier gevraagd. RMAN, Biggekerke. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NOORD-BE VELAN D. se CAMPER, Kortedelft 1 Telefoon 816. een van ouds bekende wegens aanst. vaste ruim 1000 L. p. w., plUs karnem. Boeken ter in- toegest. Spoed gew. Te usstraat 25, O.-Souburg. TE KOOP: groote marktschoone RSCHMACHINE ie marktschoone. Groote Motoren. P. WILLE- Serooskerke (W.) voor belegging: HOP. gr. 6 H.A., nieuwe ge- st land en lage lasten, ïlegen Westel. Z.-Bev. lett. Z. B., Bur. „De Goes. een pr. 1-p. wendploeg, Wendploegen, 1 veer- vator, 9-tands werkt. a. nieuwe zware rolsleper, P. Mol, 's-H. Arendsk. TE KOOP: f KALFVAARS, ig 9 September en VGESCH. VAARSJES) IDEE, Wolfaartsdijk. db. of Loondorschers. TE KOOP: KIEUWE RUWOLIE- MOTOR 9/10 P.K. P. WILLE- Serooskerke (W.) TE KOOP: UIS MET SCHUUR, eveer 8 gemet bouwland, sk beschikbaar. Te be- J. VAN STRIEN, Make inde. TE KOOP: zeer lagen prijs, BOERENWAGENS, taat, met 8 c.M. beslag. BEKOORN, Electr. Sme- haartsdijk. TE KOOP: I® Jonge Witte Leghorn i gecontroleerde afstam- 5 maanden oud, en een icbaap, bij J. VERLARE, NAME AANGEBODEN: DEELEN KUNSTMEST- IK VLAARDINGEN. lLDEGEM, Schapenhou- ie. a deze branche bekend, WINKELBEDIENDE in Tapijtenzaak. Met stof- demakerij enz. goed op Brieven letter M, Hulp- Oosterland. f sn den UENSTBODE gevraagd dag en nacht, zelfst. en eenv. koken. Zich n bij voorkeur na 8 Lange Burg 50, Mid- VAN EMPEL, Mol- iddelburg, vraagt tegen er DIENSTBODE. dag en nacht. Zich aan s avonds na 8 uur. VAN VRIJDAG 2 SEPT. 1938, Nr 283. Volksgezondheid schiet ernstig te kort. Onvoldoende menschen en onvoldoende middelen. „De dooden vallen in Priok en vallen zelfe op onze schepen. En hoeveel dooden eischt de malaria niet ver weg van de plaatsen, waar de grootere dagbladpers zetelt en waarvan men alleen iets ver neemt, wanneer men toevallig de getrof fen streek bezoekt? Hoeveel volkskracht laat zij niet verloren gaan? Zal men nu eindelijk weer willen inzien, dat de ma laria nog steeds de belangrijkste tropi sche ziekte van Indië is? Ik weet na mens velen en namens zeer bevoegden te spreken, wanneer ik zeg, dat vrees be staat dat de overheid de laatste jaren te weinig aandacht heeft geschonken aan de studie en bestrijding dezer ziekte". Aldus schrijft Prof. G. Bonne in het Augustus-nummer van het Geneesik. Tijd schrift ivan Ned. Indië, waarin het arti kel een zeer opvallende plaats gekregen heeft. Het bevestigt, aldus het Bat. Nwsbl., wat ook onder het groote publiek in stijgende mate wordt gevoelddat de Dienst van Volksgezondheid t;en aanzien van het malaria-vraagstuk ernstig is te kort geschoten. Prof. Bonne haalt de verklaring aan van den Vlootvoogd inzake het prijsgeven van het plan tot het houden van een vlootreveu te Priok, en vraagt daarom trent: Zal deze verklaring van den Vlootvoogd nu einde 1 ijk indruk ma'ken? De schrijver gaat dan verder „Ik herhaal wat ik op de eerste blad zijde van dezen jaargang reeds schreef: onze kennis der malaria-epidemiologij in Indië stagneert. Er ig een tekort aan wetenschappelijke bewerkers en deze beschikken niet over voldoende fondsen en oiver een voldoende organisatie voor bestrijding. Kc wil niet beweren, dat de huidige Priok-epidemie te voorkomen ware ge weest. Daar gaat het nu' ook niet om. Het gaat er om of de dienst der malaria bestrijding efficient genoeg is uitgerust ön of de fondsen, die noodig waren om die uitrusting tot stand te brengen, haar zijn onthouden omdat zij voor andere vraagstukken van minder vitaal belang maar meer op het sentiment werkend, zijn besteed. ■Indië voelt den toestand in Priok als een blamage daarbij waarschijnlijk niet beseffende, hoe ingewikkeld de om standigheden bij een malaria-explosie soms kunnen zijn. Het i® echter betreu renswaardig, dat de gerustheid bij vele medici ontbreekt, dat in de wetenschap pelijke en organisatorische ontwikkeling van den. dienst der malaria-hestrijding al het mogelijke gedaan is. HET CONFLICT ROND HET ZIEKEN FONDS WALCHEREN. Zooals reeds gemeld, was het bestuur van het Algemeen Afdeelingsziekenfonds Walcheren voornemens, de leden, inge schreven bij dokter Visser, die j.l. Zater dag geen anderen huisdokter hadden ge kozen, uit de ledenregisters te schrappen omdat zij dan niet meer zouden voldoen aan artikel 5 van het reglement. Inmiddels heeft de heer Visser het hoofdbestuur van de Nederlandsche maat schappij tot bevordering der geneeskunst verzocht hem, ondanks zijn schorsing als van genoemde maatschappij, toestem- PE U ILLETON door S. K. HOGKING. 88) »Ik wil niet vragen welke bedoeling ge ebt met mij' dit alles te vertellen," zei award, „Maar als het gerecht in het geval van Heidehoek uitspraak heeft ge- aan ten voordeele van mijn grootvader, an weet ik niet waarom iemand hem hard kan vallen." „Jongen"', zei Ezra op zijn plechtigsten 0I1> „er zijn een troep dingen die recht Jn JJH» de wet, maar toch niet recht- \VVm Z^n' meeste menschen geven VaLnoS meer de schuld dan je groot- e*V ze&gen, dat hij had moeten zor- ',j Papieren in orde waren en ge ver- ?00a^s het hoort. Ik heb er geen stand van. Maar voor ons arme men schen is do beurs Aubin wet een spel, dat de langste len Landbouwdag te Z. K. H. Prins Bern- ix een pop in oU e Doden. wmt. Maar u zult niemand in St. Who overtuigen, dat uw grootvader en ie samen John Fowey niet leelijlk naa-n j ,?ei1 en a' deden ze het dan in 0Ea oer wet, daar is het niet eerlijker Edward antwoordde niet.l uizend ge- ming te verleenen de ziekenfondspractijk voort te zetten. Het ziekenfondsbestuur heeft naar aan leiding hiervan besloten, de overschrij ving van de betrokken leden op te schor ten tot het hoofdbestuur op het verzoek van den betrokken arts zal hebben 1«- slist. Dit sluit natuurlijk tevens in, dat voorloopig geen gevolg wordt gegeven aan het voornemen om hen, die zich per 27 Augustus nog niet hadden laten over schrijven, als lid af te voeren. De Armenraad in 1937. Volgens het jaarverslag over 1937 van den Armenraad waren in 1937 30 vereeni- gingen daarbij aangesloten; aan 26 waar van te samen 711 rapporten werden uitge bracht. Nog steeds zijn er enkele plaatselijke instellingen, welke haar onderzoekingen zelf doen en slechts in zeer bijzondere ge vallen van den dienst van den Raad ge bruik maken. Wederom wordt aangeraden elk onderzoek naar de omstandigheden van hulpzoekenden op te dragen aan den Armenraad. De verhouding tussohen de instellingen en met den Armenraad is alleszins gun stig. 't Blijft te betreuren, dat enkele in stellingen om principieele redenen.jaog be zwaar maken, afschriften barer onder- steuningsrollen aan den Raad te verstrek ken. Met toestemming van B. eh W. werden 28 geldinzamelingen gehouden met een totale bruto-opbrengst van f 6741,38 (v. j. f 9168,74). Op 7 aanvragen voor het houden van collecten werd afwijzend beschikt. Bij1 de „'Commissie inzake Onderhoudsplicht" kwamen binnen 16 verzoeken om bemid deling, waarvan 4 bij het einde van het verslagjaar nog in behandeling waren. Hierbij waren betrokken 42 onderhouds plichtigen, van wie 29 tot het betalen eener alimentatie-bijdrage in staat werden ge acht. Met 27 hunner kon een minnelijke schikking worden getroffen, voor 2 aan slagen moest de hulp van den rechter in geroepen worden. Twintig jaar in gemeentedienst. Op 2 September 1918 kwam de oudste hoofdambtenaar der gemeente, de heer H. P. Staal, in dienst als leider van de distributie. In 1921 ging hij over naar de arbeidsbemiddeling en slechts ingewijden kunnen beoordeelen, wat hij als directeur van de districts- en de plaatselijke ar beidsbeurs voor de werkloozen heeft ver richt in dien tijd. Kloetinge. Gemeenteraad. Giste ren vergaderde de Raad voltallig. De meerderheid van B. en W. wilde het be kende adres van de onderwijzersorgani saties tot verlaging der leerlingenschaal voor kennisgeving aannemen. Be minder heid <weth. van Liere) wil ooik door mid del van de gemeente drang uitoefenen. De voorzitter wijst er op, dat de minis ter zelf gezegd heeft voor verlaging te zijn zoo spoedig de financiën het toe laten. Het voorstel-van Liere (wel adhaesie betuigen) wordt verworpen met de 'stem men van de heeren Blomaard, Straub, Hoogstrate en Buitenhuis tegen. De gemeenterekening 1937 wordt goed gekeurd met een eindbedrag van f 63.919 en een goed slot van f 4418, kapitaal- dienst sluitende met f 5240. Dhr Lankester merkte op, dat het schilderwerk meestal door enkele bepaal de schilders verricht wordt. Spr. wil alle schilders een beurt geven. De voorzitter antwoordt, dat dit ook in -B. en W. reeds besproken is. Be begrooting 1939 van het Burgerlijk Armbestuur wordt met algem. stemmen goedgekeurd, sluitende met f 12.068. Tot helpster aan de gemeentebewaar school wordt benoemd mej. A. Ruisen, met 4 st. tegen 3 op mej. G. Wagenaar. Vervolgens wordt de verordening be treffende de benoembaarheid en bezoldi ging der veldwachters gewijzigd. Het sa laris 'bedragende f 1825, wordt voorge steld op f 1915. De kleeding-toelage wordt met f25 verminderd. D'e rijwieltoelage is f 5 hooger. Een toelage ivan f 60 willen B. en W. toekennen bij het derde kind, gelijk in 'deze gemeente gebruikelijk. Dhr Blomaard wil de toelage geven dachten bestormden hem en deden zijn hoofd duizelen. Ezra zag hem aan en werd zachter gestemd. Zijn haat tegen de groote lui begon te wankelen. Het gezicht en de ma nieren van dezen jonker boezemden hem vertrouwen in. Hij' mooht den gehaten naam dragen, hij had iets over zich, dat den schoenmaker kalmer stemde. „Als ik u beleedigd heb," zei bij nede rig, „dan vraag ik u vergeving; ik ben maar een ruwe schoenmaker. Maar ik heb jaren geleden gezegd, dat ik, als ik er de gelegenheid toe had, de waarheid zou spreken en nu heb ik het gedaan." „Verontschuldig je maar niet," zei Ed ward bedaard. „Ik kom wel eens terug," en hij gaf den schoenmaker de hand. De schoenmaker vatte dien met een ver baasd gezicht en zonder een woord te spreken, ging Edward heen. Hij had het doel van zijn komst verge ten. Het dwarrelde in zijn hoofd. Zijn ge dachten verwijlden in het verleden. Goo- long Kreek, met 't wonderlijk kalme leven, stond hem weder voor den geest. Abram Fowey's gedrag vertooonde zich onder een nieuw licht. Honderd vragen drongen zich aan hem op, waarop hij geen antwoord kon vinden. Hij' ontmoette verscheiden menschen op straat, maar hij zag hen niet. Hijl was Groenoever voorbij' gegaan zonder naar bij het eerste kind ten bedrage van 3 pet. van het salaris zonder toelagen, gelijk bij het Rijk gebruikelijk. Dhrn Lankester en Hoogstrate onder steunen dit. Dhr Hoogstrate wil deze re geling dan echter ook doen gelden voor de andere ambtenaren. Het voorstel Blomaard wordt aange nomen (tegen de heeren van Liere en Buitenhuis). ■In verband met de opheffing van de stalhouderij van de G.R.A.M., die ook een lijkkoets exploiteerde, verwijst de directie voor gevallen in de toekomst, naar een Goesche Begrafenisdienaar. Verder is er een aanbod wan Krijger te Goes, die een lijkauto exploiteert. De voorzitter oppert het denkbeeld de keuze aan de nabestaan den over te laten'. Na eenige bespreking wordt besloten, dat B. en W. de kwestie nog eens nader zuilen bezien. B. en W. stellen verder voor, met in gang van 1 Jan. a.B. voor jaren aan do afd. van bet Groene Kruis te verhu ren een gedeelte der veldwachterswo ning, reeds bij het 'G. K. in gebruik voor f 60. Dit wordt aangenomen. De voorzitter biedt tenslotte de gemeen- tehegrooting ivoor 1939 aan, sluitende met f 59.038 en een post onvoorzien van f 1683. In deze begroeting blijkt, dat het B. A. raamt de helft minder noodig te hebben, doch deze f 1400 worden weer opgeslokt door eenige andere hoogere uit gaven. Dhr Lenshoek vraagt een bepaling van voorrang bij het inrijden van het Slob. D'e voorzitter zal onderzoeken of deze vastgesteld kan worden. Spr. antwoordt dhr Lankester nog, dat de verlichting half September aangestoken zal worden. Wemeldinge. Loop der bevolking over Augustus. Ingekomen G. P. Mieras, van Wassenaar naar Dorpsstraat B 30; P. Cij'souw, van Barneveld naar Wilhel- minastraat B 158; J. Visser, van Kloe tinge naar N.-Achterweg A 118 (Vrede Best); A. de Graag, van Utrecht naar N.- Achterweg B 263b. VertrokkenM. van der Gingel, van Nieuwendijk C 103 naar 'Goes; M. D. Minnaar, van W.-Kanaaldijk C 12 naar Den D'older; P. wan Oosten, van N.-Ach terweg B 265 naar Ierseke; W. C. 'M. Hardenberg, van Daniëlstraat B 67 naar IJsselmonde; W. 'G. F. Reijnhout en ge zin, Ivan Bouwplan C 1 p naar Schore; P. Gijsouw, van Wilhelminastraat B 158 naar Tolen; T. Kole (wed. A. Korstanje), van Wilhelminastraat B 125 naar Krui- ningen. 's-H. Arendskerke. Ook uit deze ge meente zullen een 4-tal afgevaardigden van verschillende vereenigingen deelne men aan de Jeugdhulde voor H. M. de Koningin op 6 September a.'s. De vertegenwoordigers zijn gekozen uit de 4 verschillende dorpen en zullen Dins dagochtend a.s., na het in ontvangst ne men der gemeentevlag ten gemeentehuize, vanda.ar per autobus om 9.30 uur naar Amsterdam Vertrekken. Driewegen. Woensdag werd alhier ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin feest gevierd. De buurtversieringen waren prachtig. Om half ti'en begon de klok te luiden en nam het feest een aanvang. Paarden en ver sierde wagens werden gekeurd. Omstreeks 10 uur sprak de voorzitter van de feest commissie een kort woord, in verhand met het veertig-jarig regeeringajub ileum. Daarna trok de optocht door de gemeen te. D'eze was in één woord keurig. 's Middags werden de volksspelen ge houden en 's avonds maakte de muziek nog een rondwandeling door de gemeente. Wissenkerke. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heeren C. ivan Halst en G. J. de Smit. Ingekomen is een schrijven van het hoofdbestuur der P.T.T., dat gezien het adres van den gemeenteraad indien het postkantoor te Wissenkerke veranderd wordt in een poststation, dit zal geopend zijn 4 uur per werkdag. Het verzoek van de verschillende on- derwijzersvereenigingen om adhaesie te betuigen aan een verzoek tot verlaging der leerlingenschaal werd voor kennis geving aangenomen. De wed. Verburg te Kamperland ver- het huis om te zien. Had hij het gedaan, dan zou hij Dorothea Gray in den tuin hebben zien wandelen. Mlaar het verhaal van den schoenmaker had elke gedachte aan het vreemde meisje verbannen en voor het overige van dien dag en nog vele dagen daarna kan hij slechts denken aan Abram Eowey en Ned en alle onrecht, dat hen was aangedaan. H'O'O'FDSTUK XIII. Twee mannen en één meisje. „Ik geloof niet, dat ik den jonker van Pendormic heel erg bewonder, tantetje," zei Dorotbee dien avond onder het thee drinken. Juffrouw Jans sloeg haar zachte oogen glimlachend naar haar nicht op. i „Ik geloof niet, dat ik het graag zou hebben, wanneer je hem heel erg bewon derde, beste kind,zei ze kaim. „Maar u wilt het toch wel hebben, dat ik hem iets bewonder." „Ik zou graag zien, dat je goed over hem dacht, want natuurlijk zal hij' later heer van Pendormic worden; en dan; het is nooit goed om kwaad van je buren te denken." Dorothee zette lachend haar kopje neer. De redeneering van haar tante vond zij bijna komisch. zoekt om het tegen haar woning aange bouwde wachthuisje op te ruimen wegens het hinderlijk rumoer, dat aldaar ge maakt wordt, vooral door de rijpere jeugd wanneer zij werkloos is. Na lang durige besprekingen werd besloten om het wachthuisje af te breken. Mocht later blijken dat de ingezetenen van Kamper land prijs stellen op een wachthuisje op de haven en gezamenlijk de financiën willen bijeenbrengen, dan worden B. en W. gemachtigd een andere plaat® op de haven aan te wijzen. B. en W. werden met de stem van den heer Bustiaan tegen gemachtigd op 6 September a.s. het gemeentehuis van bui ten te versieren. Een verzoek van den heer G. T. Maris om ontslag aJls hoofd der school in de dorpskom te Wissenkerke, zulks wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, werd ingewilligd. Met alg. stommen werd eervol ontslag verleend te gen 1 December e.k. Aan den heer M. Leendertse te Kam perland werd het jachtrecht op de schor ren te Kamperland (verpacht voor f 10 per jaar. Daarna aanbieding gemeentebegrooting 1939. Met veel moeite is het B. en W. gelukt zonder belastingverhooging de be groeting sluitend te krijgen. B. en W. bieden deze begrooting aan met een be drag van f 104371 en een post voor on voorzien van f4340.. Kapitaaldienst ont vang en uitgaaf f 13836. Begrooting bur gerlijk armbestuur 1939 ontvang en uit gaaf f 3968 met een subsidie van de ge meente f 3560. De gemeenterekening 1937 werd voor loopig vastgesteld. Rondvraag. Dhr de Loof zegt dat het veel voorkomt, dat geladen auto's tot tegen het te laden schip rijden wat ten na- deele van de havenbeschoeiing is. De voorzitter zegt dat zulks niet toelaatbaar is binnen de meerpalen. Dhr Meulenberg vraagt in dezen soepele toepassing indien bij' hoogwater het water op de haven staat. WALCHEREN. Rittem. Op den (verjaardag der Konin gin werd 's avonds door het muziekkorps „Oefening na den arbeid" in de dorps straat een concert gegeven. Er was bij zondere belangstelling, daar een der nummers was de kleppermarsch van J. Morks. Met medewerking der schoolkin deren was de uitvoering van dezen marsch goed. Voor de jongens en de meisjes was het een goede repetitie voor de a.s. uitvoering op 6 Sept. te Middel burg. Soeburg. De Jeugdhulde. In ver volg van ons ivorig bericht kunnen wij mededeelen, dat de deputatie der jeugd organisaties, welke uit 3 personen be staat, de gemeentevlag uit handen van den burgemeester zal ontvangen op Maandag '5 September des avonds te kwart voor negen. De leden van alle deelnemende organisaties zullen zich eerst naar de Middelhurgschestraat begeven, alwaar zij' zich groepsgewijze opstellen. Daarna krijgt iedere vereeniging op het Oranjeplein bij het gemeentehuis een plaats aangewezen. De deputatie is bij' loting aangewezen en bestaat uit één lid uit de Herv. Jeugd- centrale en twee leden uit de Ger. Jeugd- centrale. Na afloop zullen alle deelnemende or ganisaties voorafgegaan door de deputa tie met de gemeentevlag 'en- het fanfare corps, zich naar het Marnixplein bege ven alwaar de stoet ontbonden wordt. Dinsdag in den loop van den morgen gaat de deputatie met verschillende anderen uit Walcheren per autobus naar Amsterdam. Woensdagmorgen zal de ge meentevlag weer worden- teruggebracht naar den burgemeester, die de leden -der deputatie een herinneringsoorkonde ter hand zal stellen. Grijpskerke. Loop der bevolking over de maand Augustus. Ingekomen: Leintje de Groot, zonder beroep, A 52, uit Oost- kapelle. Vertrokken: Johanna Clarisse, zonder beroep A 62, naar Serooskerke; Adriana Clarisse, zonder beroep A 62, naar Oost- kapelle. Gemeenteraad, I n - grijpende belasting- hoog i n g. Dinsdag vergaderde de raad „Je moet bedenken, kind," ging juf frouw Jans voort, „dat de bewoners van het kasteel de eenige adel van de buurt is, en het maakt een groot verschil wan neer men op zoo'n voet staat met hen, dat men visites kan maken, begrijp je?" „Ik dacht dat u afstand hadt gedaan van de praal en ijdelheden van deze booze wereld, tante," zei Dorothee met een on deugende flikkering in haar oogen. „Bevriend zijn met de menschen noem ik noch praal noch ijdelheid," zei juf frouw Jans kortaf. „Juist, maar bevriend zijn met de men schen, alleen omdat zij' in een groot huis wonen en een hoop geld hebben. „Alleen omdatl Dorothee! Dat heb ik niet gezegd!" viel juffrouw Jans haar in de rede. „Maar in ieder geval is mijn heer Edward een echte gentleman en het zal heel wat waard zijn naderhand zulk een man te hebben 'als beer van het Kasteel." „Hij lijkt mij' niet tot die soort mannen te behooren waar de menschen tegenop zullen zien," zei Dorothee na een pauze. „Een man moet vlugheid van begrip heb ben, snel besluiten kunnen wanneer hij als leider van de menschen wil optreden." „Elr is nog iets beters dan vlugheid van begrip," zei juffrouw Jans kortaf. „En wat is dat dan, tantetje?" „Verstand.". T voltallig onder voorzitterschap van wet houder Louwerse, daar de burgemeester door ziekte afwezig was. In zijn openings woord spreekt de voorzitter de hoop uit, dat de burgemeester spoedig moge her stellen en zijn taak weer hervatten. Van 'Ged. Staten is terugontvangen de door de College goedgekeurde gemeente begrooting voor den dienst 1938, benevens daarbij behoorende en door den Raad des tijds vastgestelde wijzigingen. Tegelijk ves tigen Ged. Staten de aandacht er op, dat, gezien den financieelen toestand der ge meente, tot belastingverhooging dient te worden overgegaan. Aangezien in de laatst gehouden vergadering nog niet kon wor den besloten over te gaan tot het sluiten van een overeenkomst met de N. V. „Ge- kro" te Overschie, inzake het vernietigen van gestorven dieren, stelt de voorzitter thans voor alsnog genoemde overeenkomst aan to gaan. Uit de gevoerde briefwisse ling blijkt, dat hieraan niet valt te ontko men. Dhr Cevaal heeft 'bezwaar tegen die 105 gld., welke de gemeente moet betalen. Dhr D'e Buck zegt, dat zijn bezwaar, hetwelk vnl. ging over het wegen der die ren, nu blijkt, dat ook de „Gekro" ze weegt, is komen te vervallen. Dhr De Nood heeft dezelfde bezwaren als dhr Cevaal! Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 st. Tegen dhrn Cevaal en De Nood. De gemeenterekening over het dienst jaar 1937 wordt voorloopig vastgesteld op f23.319,15 in ontvangsten; f21.216,46 in uitgaaf, batig slot f2102,69, voor wat be treft de gewone dienst en f 1000 in ont vang en uitgaaf voor wat den kapitaal- dienst betreft. D'e begrooting voor den dienst 1939 wordt aangeboden op f 23.634 in ontvang en uitgaaf gewone dienst en f 1000 kapitaaldienst. Eén verzoek van diverse onderwijzers- organisaties om adhaesie te betuigen aan een adres aan de Regeering inzake ver laging der leerlingenschaal, wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde: belastingverhooging, met ingang van 't volgende belastingjaar. Hoe onaangenaam het ook B. en W. is, om met dergelijke voorstellen te komen, niet uit het oog mag worden verloren, dat de financieele toestand zulks eischt. Voorgesteld wordt: de opcenten op de grondbelasting (geb. eigendommen) van 40, te brengen op 80; personeele belasting van 50 op 125; ge meentefondsbelasting van 15 op 55, ver mogensbelasting van 25 op 38. Voorts de gemeente te rangschikken in de 3e klasse gemeentefondsbelasting. Op verzoek van den voorzitter verstrekt de secretaris hierover nadere inlichtingen. Deze wijst er op, dat wilde men voor '39 'n sluitende begrooting verkrijgen, dan belas tingverhooging noodzakelijk was. De meer dere opbrengst van deze verhooging kan globaal geschat worden op plm. f 3500. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat deze gemeente tot voor kor ten tijd in een zeer bevoorrechte positie verkeerde wat betreft de belastingheffing. Belastingverhooging kon niet uitblijven, in aanmerking nemende de steeds vermin derde uitkeering van het rijk uit het ge meentefonds. De heer 'Cevaal had liever een meer ge leidelijke verhooging gezien. Dhr De Nood komt tegen het voorstel in verzet, en stelt zich de vraag, wat zullen I de belastingbetalers biervan zeggen. Te vens dringt spr. er op aan, toch vooral een zuinig beheer te voeren. Zooals het in den laatsten tijd gaat, en hierin betrekt hij ook zichzelf, moest het zeker tot belasting verhooging komen. Z.i. had een wat zuini ger financieel beleid deze verhooging nog wel wat kunnen beperken. Spreker waar schuwt om niet aan alle verzoeken in de toekomst meer het oor te ieenen. Weth. Geschiere zegt, dat dhr D'e Nood geen juist overzicht met betrekking tot de financiën der gemeente geeft. Ook dhr De Nood heeft meegewerkt aan het nemen van besluiten van de laatste jaren en ia mitsdien ook verantwoordelijk, wanneer hiermede financiën waren gemoeid. Ver der toont Spr. met cijfers aan, dat niet in de allereerste plaats de meerdere uitga ven het gevolg zijn van de belastingver hooging, doch dat de sterk verminderde uitkeering van het Rijk hier een der groot ste oorzaken van is. Dorothee lachte weer. Haar tante was ongewoon scherp vanavond. Bovendien scheen zij verstoord te zijn over iedere aanmerking op den jonker. Blijkbaar gold de maatschappelijke positie heel veel meer bijl haar in weerwil van haar puriteinsche beginselen. Maar Dorothee was niet tot zwijgen te brengen. Zij hield er van in de oppositie te zijn, alleen om het genot van te kunnen opponeeren. En hoe meer juffrouw Jans Edward Trefusa beschermde, hoe meer zij1 zich gedrongen gevoelde hem te criti- seeren. „Ik heb hem vandaag driemaal gezien," zei ze ondeugend, „en iedere keer zag hij er uit. „Heb je den jonker vandaag driemaal gezien?" viel juffrouw Jans haar haastig in de rede. „Ja. Hij is vanmiddag tweemaal hier langs gekomen." „En je hebt mij niet gewaarschuwd." „U was druk bezig tante. Bovendien was ik de laatste maal, dat hij langs kwam, in den tuin, zoodat ik u al heel moeilijk kon waarschuwen." „En waar heb je hem dan nog meer gezien?" „Ik heb hem vanmorgen gesproken bij'...." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5