Neem 'n "AKKERTJE" Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. VRIJDAG 2 SEPT. 1938 52c JAARGANG - No. 283 Buitenland. britsche waarnemers over de schandelijke luchtbombarde menten der spaansche opstandelingen. de typhoon in japan. Henleln In Berchtesgaden. De rede van H.M. de Koningin. Binnenland. Belangrijkste Nieuws bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. aart plaatjes voor onze albums. de Indische vorsten I. M. de Koningin bij. 3er. ANP. 7.30 Ber. steden en dorpen", io. 8.30 Causerie „De ar". 9.00 Radiotooneel Fantasia. 10.30 Ber. v. 11.00 Gram. 11.30 11.55—12.00 Gram. 01.5 en 415.5 M. Alg. XRO. 8.00—9.15 Gram. 0.00 Gram. 11.30 B ij ler. 12.15 Gram. 2.00 00 Gram. 3.15 KRO- am. 4.15 KRO-orkest. 6.05 Land- en tuin- :RO-Melod. en solist, itvaartcauserie. 7.35 Ber. ANP. 8.15 Kro- 0 Xylofoon-ensemble et piano. 8,40 Verv. van 8.30. 9.05 Verv. orkestvereen. 10.30 Marcu en zijn Roe- —12.00 Gram. WEERBERICHT. avond van 2 Sept.: uit Zuidelijke rich- wolkt, waarschijnlijk re koude nacht, iets liddag 3 u.: 763. ;r fietsers: Jacobus Wilhelm te den Selder Heintzbergen, 2 ia 35 j. jm enH Dirk Kesselaar 20 Jacoba Geertrui ■ancisca Sophie» liet en Jacoba Fran Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qocs Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voo*- Middelburg Goes en Vlissingen f 0,?« Losse nummers 5 cent Advcrtcntil'ii 30 cent per regel Ingezonden iiicdcdccliiigcn 00 cent per regel Kleine Advcrtcnliün Dinsdags en Vrijdag; f 0.75 hij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen De commissie van Britsche waarne mers, die op verzoek van de Spaansche repuhlikeinsche regeering een onder zoek heeft ingesteld naar de onlangs op Barcelona en Alicante ondernomen lucht aanvallen, heeft naar het Hdhl. meldt, haar verslag uitgebracht. Zij heeft de resultaten' nagegaan van 46 luchtaanval len op Alicante en bevonden, dat van deze 41 gericht waren op het havenkwartier of op de spoor wegen. De regeering had speciaal de aandacht gevraagd voor zes gevallen; een daarvan werd bevonden, gelijk de andere veertig, gericht te zijn geweest tegen de dokken. Vijf andere waren of uitzonderlijk slecht gemikt of opzettelijk gericht op dichtbevolkte wijken. De com missie heeft na een zorgvuldig onderzoek bevonden, dat er in Alicante geen fabrie ken van oorlogsmateriaal zijn, geen op slagplaatsen van munitie en geen garni zoen. Er zijn tusschen de 60 en 100 sol daten, echter louter voor de handhaving van de orde. De commissie heeft zelf op 19 Augustus drie luchtaan vallen op Barcelona in den vroegen morgen tusschen 4 en 6 uur waargenomen. Van deze was de eerste of opzet te lijk op een woonhuizenwijk gericht- of door een onbe kwaam eskadrille uitzon der- lijk slecht gericht. Bij' dien aanval werden 24 personen gedood en 80 gekwetst. Een ander ken merkend geval is dat ivan Sitges, een bad plaats op 40 km. van Barcelona gelegen. Daarop werd op 8 Augustus een lucht aanval gedaan, waarbij' de bommen neer kwamen in de woonwijken. De commis sie maakt daarbij de opmerking, dat als de aanval de spoorbaan tot doel had, die aanval volstrekt niet op een dicht bevolkte stad behoefte te worden gericht. Dooden, gewonden, vermisten en dakloozen. De typhoon, welke Tokio, Yokohama en groote deelen van Oost-Japan heeft ge teisterd en welke, zooals gemeld, de he vigste is sedert 1905, ging vergezeld van wolkbreuken, ten gevolge waarvan in To kio alleen 30.000 huizen onder water werden gezet, zoodat tallooze gezinnen dakloos werden. In de steden vluchtten de bewoners de straat op, aangezien talrijke kleine hui zen van hun daken beroofd werden. De verwarring werd nog grooter, door dat tweemaal de lichtvoorziening gerui- fflen tijd verbroken werd. De hoofdstad is den geheelen nacht van electriciteit verstoken geweest, terwijl ook de telefonische verbindingen verbroken waren. Vijftigduizend huizen zijn over stroomd. Als gevolg van den typhoon zijn in het station Kanaghawa twee electrische trei nen op elkaar geloopen, waarbij negen en-twintig personen gewond werden. Voor de baai van Tokio is het Japan sche s.s. „Aketsji Maru" (3300 ton) op de rotsen geworpen en gezonken. De i hooge zee maakte het onmogelijk, de be manning te redden. Officieel wordt meegedeeld, dat tenge volge van de typhoon welke N.-W. Japan heeft geteisterd, 99 personen om het le ven zijn gekomen, 96 worden vermist en 77 zijn gewond. Een onderhoud van drie uur met Hitler. Henlein is gistermorgen naar Berch tesgaden, de residentie van Hitier, ver trokken. Zijn bezoek aan Hitier zou plaats ge had hebben op voorstel van Britsche kringen. Het bezoek zou noodzakelijk geworden zijn wegens de impasse, waarin de on derhandelingen over het minderheden vraagstuk waren geraakt. Henlein heeft gedurende drie uur een onderhoud ge had met den Führer. Ook Goering en Hess woonden oe besprekingen b ij. Runciman beeft Donderdagmörgen een bezoek gebracht aan president Benesj. De Praagsche correspondent van de Daily Telegraph doet enkele nadere me- dedeelitigen omtrent de plannen der Tsje- cho-Slowaaksche regeering tot verdeeling van het land in kantons. De regeering heeft volgens deze uiteen zetting nog geen definitief besluit geno men omtrent het aantal kantons. Dit zou tusschen de 20 en' 23 liggen, doch de voorstellen zijn voor wijziging vatbaar. Ook de grenzen der kantons zijn nog niet vastgesteld. In een aantal dezer kantons zouden de Henleinisten een belangrijke meerderheid hebben, in andere zouden de beide ivolks- deelen vrijwel van gelijke sterkte zijn, terwijl in een groot aantal de Tsjechen en andere volksgroepen de controle zou den uitoefenen. Een belangrijk punt in de plannen der regeering is, dat zij de mogelijkheid open laten voor de aaneensluiting van een aan tal kantons, of gouwen, in een z.g. gou- wenbond, die dan bestuurscontrole zou uitoefenen over een zeer groot deel van het Sudeten-Duitsche gebied. De regee- ring staat er echter op, dat voldoende waarborgen woiden gegeven voor de be scherming der minderheden. Naar de correspondent verder meldt, zou de regeering reeds direct o.a. de vol gende concessies willen verleenen Evenredige vertegenwoordiging der Duitschers in het bestuur des lands. Be noeming van Duitschers bij iedere voor komende gelegenheid, totdat volledige evenredigheid is bereikt. Volkomen gelijkheid in het officieel ge bruik der talen. Verstrekkende concessies bij benoemin gen bij de politie en in bestuurszaken. Cultureel zelfbestuur in alle deelen der republiek. Te Praag heeft men algemeen den in druk, dat de politieke commissie der Su deten-Duitsche partij heeft, besloten, zich uit te spreken voor aanvaarding van de nieuwe voorstellen der Tsjechische regee ring onder zekere voorwaarden. TRANSFERBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Weldra overeenstemming? Naar gemeld wordt, zal de thans gel dende transferovereenkomst tusschen Ne derland en Duitschland vooralsnog tot 30 September a.s. gelden. D'e onderhandelin gen tusschen de vertegenwoordigers van de Nederlandsche en de Duitsche regee ring over een nieuwe transferovereen komst zullen dezer dagen in Duitschland worden voortgezet. Het laat zich wel aanzien, dat weldra overeenstemming zal worden bereikt. kolonel G. J. O. Dorren nam Donderdag afscheid als chef van het corps mariniers te Rotterdam. De Chlneezen geven toe, dat de Japanners belangrijke vorderingen maken. Van Japansche zijde wordt gemeld: De wig, door de Japansche troepen gedreven tusschen de Ghineesche verdedigingslinies van Hankau, aan de grens tusschen Hoe- peh en Anhwei, is breeder geworden door dat een afdeeling Tao-Li-Miao, 28 kilo meter ten westen van Lioe-An bezet heeft na een gevecht van twee uur. Van verschillende zijden naderen de Japansche troepen het strategisch be langrijke Tei-An, aan den spoorweg Kioe- Kiang-Nan-Tsjang. Ghineesche pogingen tot herovering van Hsiao-Jang-Poe zijn verijdeld. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat de generale staf bevel gegeven heeft, dat Hankau voor einde September inge nomen moet worden, doch dat de front- commandanten zich op het standpunt stellen, dat dit onmogelijk is. Er liggen tusschen de tegenwoordige Japansche stellingen en Hankau teveel verdedigings werken dan dat men op een val der stad voor begin October rekenen kan. Dat de Japanners in tusschen met hun offensief succes hebben, blijkt ook wel uit de verklaringen van Chineesche zijde. Daar geeft men namelijk toe, dat de vijand in verschillende sectoren belangrijke vor deringen gemaakt heeft. In de bergen van Loe-Sjan en Ta-Pieh wordt met groote verbittering gestreden. Over het algemeen bieden de Ghineezen bewonderenswaardigen tegenstand. VELE JODEN MOETEN ITALIS BINNEN ZES MAANDEN VERLATEN. Het Italiaansche kabinet heeft officieel bepaald, dat alle buitenlandsche Joden, die na 1 Januari 1919 zijn komen wonen in Italië, Libye en op de Dodecanesos, deze gebieden binnen de zes maanden moeten verlaten. Deze maatregel geldt ook voor alle bui tenlandsche Joden, die na den eersten Januari 1919 het Italiaansche staatsbur gerschap verworven hebben. Kiachtens het decreet worden als Jo den beschouwd degenen, die geboren zijn uit ouders, die tot het Joodsche ras be- hooren, zelfs al belijden zij een anderen godsdienst. Tenslotte is bepaald, dat alle Italiaan sche burgerrechten, welke na 1 Januari 1919 aan buitenlandsche Joden zijn ver leend, worden ingetrokken. 43.000.000 MOTORVOERTUIGEN. Waarvan drie kwart in de Ver. Staten. Het departement van handel te Was hington heeft een schatting bekend ge maakt van het aantal motorvoertuigen op aarde. In het begin van dit jaar bedroeg, volgens deze schatting, het totaal aantal 43.078.630; daarvan waren er 30.041.292 in de Vereenigde Staten. Van de 13.037.338 in andere landen waren 39.6 pot. Amerïkaansch fabrikaat. Het totaal over heel de wereld was sinds het begin van 1937 met 2.518.463 toegenomen. In de laatste 10 jaren is het aantal in geschreven motorvoertuigen vermeerderd met 45 pet., en er is thans 1 automobiel op elke 48 personen, vergeleken 'bij 64 10 jaren geleden. De Vereenigde Staten heb ben de hoogste ratio van 1 wagen op elke 4V2 persoon. Hierop volgen Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitschland, Ca nada en Australië, Liberia komt achter aan met een auto op elke 12.821 inwo ners. SPOORWEGSTAKING IN DE VER. STATEN AANGEKONDIGD. De besturen van achttien vakbonden van spoorwegemployé's in totaal een millioen man omvattend hebben voor geheel het gebied der Ver. Staten een staking aangekondigd. Dit besluit werd genomen, nadat de bemiddelingspogingen van het bondsscheidsgerecht in zake de loonkorting van 15 pet. waren mislukt. Korte Berichten. De directeur van het observatorium op den Vesuvius heeft medegedeeld, dat de uitbarsting, na de eerste uren zeer hevig te zijn geweest, thans tot de nor male werking is teruggezakt. D'e omgeving van Quebec is door hevige wolkbreuken geteisterd. Volgens de laatste berichten hebben dientenge volge mistens dertien personen bet leven verloren. De scholen te Frankfort a. d. M. zijn tot 10 September gesloten', daar se dert het begin van Augustus het aantal gevallen van kinderverlamming is toe genomen. Sedert begin 1938 zijn 27 ge vallen aangegeven. Vijf kinderen zijn ge storven. De uitzending In Oost en West zeer goed overgekomen. Zooals reeds was aangekondigd, waren ook Oost- en West-Indië in de gelegen heid gesteld de rede van H. M. de Ko ningin op 31 Augustus ivoor de microfoon gehouden te beluisteren door uitzending over de rijkszenders en door de Phohi. Met het oog op het tijdverschil geschied de de uitzending naar West-Indië in den daarop volgenden nacht door middel van gramofoonplaten. Uit ontvangen berichten is gebleken, dat de uitzending zeer goed overgekomen is, in het bijzonder over den P.C.K.-zen- der met enkelen zijband, welke uitzen ding deswege door de Indische P. T. T. werd gerelayeerd ten behoeve van de Nirom en eenige particuliere zenders. 6 SEPTEMBER GEEN FEESTDAG VOOR DE NED. SPOORWEGEN. De reizigersdienst van de Nederland sche Spoorwegen zal op den Nationalen Feestdag, Dinsdag 6 September, worden uitgevoerd als op werkdagen, zoodat b.v. een trein, die op Zon- en Feestdagen ver valt, wel degelijk op 6 September loopt. Zoo zullen ook de nachtsneltreinen, waar mede reizigers worden vervoerd (de z.g. posttreinen), die anders den dag na een Feestdag niet loopen, in den nacht van Dinsdag 6 op Woensdag 7 September, w e 1 rijden. Het woord „Feestdag" in den reisgids geldt dus niet voor 6 Septem ber a.s. DE GOUVERNEUR VAN WEST- VLAANDEREN IN ONS LAND. Voor een bezoek van twee dagen. Op 2 en 3 September zal de gouverneur van Belgisch West-Vlaanderen, de heer E. H. Baels, op uitnoodiging van de K. L. M. een niet-officieel bezoek aan Ne derland brengen. De gouverneur zal ver gezeld zijn van de Vlaamsche gedeputeer den, de heeren d'Artois en Olivier, en van den burgemeester van Knocke, den beer Desmidt. Het gezelschap vertrekt met den ge wonen lijndienst van de K.L.M. van 11.55 uit Knocke-Zoute en reist via Vlissingen, Haamstede en Rotterdam naar Amster dam. Denzelfden dag zal een bezoek aan den afsluitdijk en aan Friesland gebracht worden. Met het lijntoestel van 18.40 uur uit Leeuwarden keeren de bezoekers via Groningen naar Amsterdam terug. Voor den 3den September staat een be zichtiging van de snijbloemenveiling te Aalsmeer en bijwoning van de marine demonstraties te Scheveningen op het programma. Bovenien zal de gouverneur die een warme belangstelling voor Ne derland koestert, een bezoek brengen op het nieuwe hoofdkwartier van de A.N.V.V. in Den Haag. DE VERHOOGING DER MONOPOLIE HEFFINGEN OP GRAAN. Protest van de Pluimveehouders. Adres aan den minister. In een brief van het comité van actie tegen de graanrechten, aan den minister van Economische Zaken gericht, hebben de pluimveehouders geprotesteerd tegen de verhooging der monopolieheffingen op granen. Zij wijzen er den minister op, dat de Binnenland. Geen extra-steun aan den tuinbouw? De kinderverlamming. De monopolieheffingen op granen. De transferbesprekingen' met Duitschland Buitenland. Ongunstige wending in het Tsjecho-Slo- waaksche ivraagstuk. Maatregelen ten opzichte van de Joden in Italië. Successen der Japanners. De typhoon in Japan. toestand in de pluimveehouderij wel iets verbeterd is in vergelijking met de jaren 1934 en 1935, doch dit mag toch geen aanleiding zijn om de pluimveehouders te nopen de lasten van een andere groep op zich te nemen. Wel ontvangen de pluimveehouders een restitutie, doch deze veroorzaakt een kunstmatige verhooging van den eierprijs met 't gevolg, dat de binnenlandsche con sumptie van eieren zal afnemen. Inplaats dat de pluimveehouders dus profiteeren van de lage wereldmarktprij zen van granen, belemmert de verhooging der graanrechten hen in hun bedrijf. Daarbij doen de geruchten de ronde, dat de Engelsche regeering overweegt we derom tot contingenteering over te gaan, waardoor de restitutie der graanrechten bij den uitvoer van eieren haar effect ge heel zou verliezen. De pluimveehouders verzoeken den mi nister op andere wijze schadeloos gesteld te worden, in ieder geval maatregelen te treffen welke een gunstige verhouding tusschen voer- en eierprijzen doen ont staan en welke direct in werking kun nen treden. INSPECTEUR GENEESKUNDIGEN DIENST DER LANDMACHT. Naar wij vernemen, zal in plaats van generaal-majoor S. W. Praag, aan wien met ingang van 1 November een eervol ontslag uit den militairen dienst is ver leend, tot inspecteur van den Genees kundigen dienst der Landmacht worden benoemd kolonel N. A. A. van de Roe mer, thans dirigeerend officier van ge zondheid 1ste klasse, chef van het mili tair hospitaal te 's-Gravenhage. MINISTER VAN BUUREN BEZOEKT DEN HELDER. Gisterochtend heeft de minister van waterstaat, Mr Dr Ir J. A. M. van Buu- ren, een bezoek gebracht aan Den Helder en aan Texel. Om half tien arriveerde de minister in e'en Fokker-vliegtuig op het vliegkamp de Kooy, waar hij' werd verwelkomd door den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester, door den comman dant van het vliegkamp, kolonel K. van Aller, èn door den eersten officier luite nant ter zee eerste klasse L. II. Quant. Per auto begaven de minister en de burgemeester zich naar Den Helder, waar ten stadhuize enkele uren geconfe reerd werd met den 'burgemeester over eventueele steunmaatregelen voor de Hel- dersche visschers, in verband met de Zuiderzeesteunwet. Ook de vertegenwoor digers van de beide plaatselijke visschers- vereenigingen werden door den minister gehoord. Om kwart over twaalf is de minister met hetzelfde vliegtuig naar Texel ver- Aan het Haarlemmermeerstation te Amsterdam werd Donderdag een repetitie gehouden voor de ontvangst van H. M. de Koningin.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1