Het Openluchts _a Sr Belgisch protest te Den Haag ingediend? VLISSINGEN. Hoofdpijn, Kiespijn. helpenVerbj FEUILLETON HET KIND VAN TREFUSA GOES. (Wordt vervolgd) -S-.1 Het concert van het Middelburgsch Muziekkorps begon toen de belangstelling maar matig scheen, doch spoedig groeide het aantal luisteraars gestadig aan. Later was er een duizendkoppige menigte, die ook genoot van de melodieën die de pad vinders vanaf den Ghoertoren ten gehoore brachten. De jongelui hadden een welverdiend ap plaus te incasseeren. Vanaf het bordes van het Stadhuis heb ben de burgemeester met zijn familie, de uitvoering van concert en pijpersmuziek gevolgd. Bij hen voegden zich o.a, de Com missaris der Koningin en de garnizoens commandant. Te kwart over tien begon de fakkelop tocht. Het ging over Burg en Balans naar de Abdij, waar spoedig duizenden aanwezig waren om het eerste oponthoud voor de ambtswoning van den Commis saris der Koningin bij1 te wonen. Nadat de heer en mevrouw Quarles van Ufford met hun zoon op het bordes het Wien Neerlandsch Bloed hadden aangehoord, werden het bestuur, de directeur van het Middelburgsch Muziekkorps, de heer Caro en de leider der padvinders, de heer Ver hulst binnen genoodigd. De Commissaris der Koningin heeft toen gewezen op de radiorede van H. M. de Koningin en op de groote liefde voor het Nederlandsche volk, die uit Haar woorden sprak. Spr. stelde een dronk ir, op de Koningin. De heer de Graaf, voorzitter van Uit het Volk bracht den Commissaris en zijn echtgenoote dank voor de ontvangst. Na deze ontvangst werd de tocht voort gezet naar den Dam, waar ten tweede male halt werd gehouden, thans voor de woning van den burgemeester, die de hee- ren ook binnen noodigde en met mevrouw Fernhout hen ontving. De burgemeester heeft ook speciaal ge wezen op de radiorede van onze lands vrouwe. Ook deze autoriteit gewaagde van zijn groote waardeering voor Uit het Volk. Ook hier was het de heer de Graaf, die voor de woorden van den gastheer dankte. Evenals in de Abdij zorgde de heer Ca- latz, dat het publiek het wachten gekort werd met vroolijke marschen. De tocht ging nu verder langs de voor geschreven route. Het was over half 12 toen het eindpunt, de Markt voor het stadhuis werd bereikt. Nog twee couplet ten van het Wilhelmus en een driewerf hoera van den heer de Graaf en de vie ring van den 58sten verjaardag van onze vorstin behoorde tot het verleden. Begrafenis A. C. Hildernisse. Woensdagmiddag is onder groote be langstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer A. C. Hilder nisse, lid van den gemeenteraad. Het voltallige college van B. en W. en de gemeente-secretaris, was op de be graafplaats aanwezig. Voorts waren er vele raadsleden, vertegenwoordigers van De Schelde en van onderscheidene orga nisaties, in welker bestuur de overledene zitting had. Aan de groeve hebben achtereenvolgens het woord gevoerd, de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, de heer G. G. Mantz, namens de Neder landsche Reisvereeniging, de heer K. B. Kat namens hoofd- en afdeelingsbestuur van den Nederlandschen bond van me taaltechnici, de heer J. B. van Splunder namens den Vrijzinnig Democratischen Bond en de heer F. Meijer namens de Souburgsche zwemvereeniging Luctor et EmergO'. De parade gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin gehouden, trok de belangstelling van duizenden stadgenooten en badgas ten. Op den Boulevard Evertsen heeft de zee- en landmacht (totaal bijna 700 man) gedefileerd voor den commandant der ma ritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. v. d. Stad. Het geheel stond onder leiding van den luitenant ter zee le klasse P. Kronenberg. Na afloop van de parade hebben de altijd eer^ooeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd„Mijnhardtjes" 2st. 10ct. Doos50ct. door S. K. HOCKING. 35) o— „Nu, ze zeggen van hem, dat hij vol strekt niet trotsch is", vervolgde de sla ger, „al lijkt hij erg deftig. Maar hij moet niets van de Trefusaas hebben." „En dat is gelukkig ook", viel de krui denier in, „want onder ons, hier gezegd en gebleven, de Trefusaas zijn min vola daar dan! Ik zeg het en ik meen het." De slager knikte wijsgeerlg met het hoofd bij deze opmerking en ging toen zijn winkel binnen om een klant te be dienen. Het is zeker, dat toen Edward Trefusa Ezra Drake's winkel binnenging, hij geen plan had een gesprek met den schoen maker aan te knoopen. Hij had een bood schap, die hij den vorigen dag al had willen doen en hem nu bij het zien van Ezra's uithangbord te binnen schoot. Maar Ezra was er de man niet naar om zulk een schoone gelegenheid te laten voorbij gaan. Hij vond het zijn plicht enkele za den van waarheid in het gemoed van den jonker te strooien. Misschien deed zich de gelegenheid niet weer voor. De troepen onder groote belangstelling met de marinekapel voorop nog een marsen gemaakt door de stad. 's Avonds besloot een concert het feest. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht deze week f30.21 op' ZUID-BEVELAND. Wolfaartsdijk. Woensdagavond maakt n de muziekvereeniging Advendo en de mondharmonicaclub ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin een muzikale wandeling door de gemeente. Ook bracht Advendo een zestal gedeco reerden wegens 50-jarigen dienst bij de zelfde familie een serenade. Een en an der bracht veel volk op de been. Waarde. Brand. Gistermiddag om streeks half een luidde de klok Spoedig bleek dat er brand was uitgebroken op de hofstede van Ds Kersten. Een hoop ge- dorscht stroo in den mestput stond m brand. Er dreigde gevaar voor de gebou wen. De brandspuit was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen. Om streeks drie uur was de brand gebluscht. lersrke. De vergadering van de Vebo was niet door 20, maar door 29 leden be zocht. Rilland-Bath. Koninginnef eest Gisteren is hier onder begunstiging van machtig weer feest gevierd. Deeds om half negen begon het met koraalmuziek vanar het balkon van het nieuwe Raad huis waarna de officieele ontvangst van 'het feestcomité door den Raad der gemeente plaats had. De burgemee ter sirak de feestcommissie toe, welke toe spraak werd beantwoord door den voor zitter der Oranjevereeniging de heer J. Hierop werd een zanghulde gebracht ivoor het Raadhuis door de kinderen van alCe scholen, waarna de kinderen op sportterrein spelen hielden en daarna werden getrakteerd. Om half een werd een historische optocht opgesteld, welke daarna een rondgang door de gemeente maakte. Dit was wel het mooiste nummer Tn het feest. De geheele historie van ons vorstenhuis gedurende de af8elooperi 40 jaar werd o.a. voorgesteld. Ook de oude klederdrachten hadden veel bekijks. Des avonds om 7 uur werd de nieuw gebouwde muziektent officieel in gebruik genomen. De muziekvereeniging „Rilia dia" besloot met een concert op deze tent dezen welgeslaagden feestdag. 's-Gravenpolder. Gisteren is ook nier feest gevierd. Het rijke programma is ge heel en op tijd afgewerkt. Uit alle rede voeringen bleek, dat ons volk hartelijk dankbaar is da. wij nok in N«tattand zijn, onder de goede regeering van Oranje. Zelfs uit de opschriften der eere poorten bleek dit. Het geheele d°rp was in feesttooi gestoken. Velen uit oml g- ■gende dorpen kwamen een kijfcje nemen. WALCHEREN. Vere. Het programma der feestelijkhe den op Vrijdag 9 September is thans vast- gesteldjr reveille paarna bazuingeschal, klokgelui, zingen door de schoolkinderen van beide scholen en kinderspelen. Des middags volks'sP?lent.?vaar0T^otte des wedstrijden en ringrijderij. Tens1?"® des aivonds een muzikale rondwandeling me zang en kleppermarsch. Ocstkapelle. Gemeenteraad. Dins dag vergaderde de Gemeenteraad. Alwe- zig Jhr van Adrichem Boogaart zonder kennisgeving. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den Bond van Koff*® huishouders enz. om opheffing van be perkingen ten opzichte der cafes enz. tijdens de a.s. feesten en op een verzoek van de onderwijsbonden om adhaesie te betuigen aan hun adres tot .verlaging van deDrrgemeTntSekening 1937 werd voor- loopig vastgesteld met een batig slot van f 6392.32, en van den Vleeschkeurings- dienst met een batig slot van f 613 5. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting 1939 aanwijzende in ontvangst en uitgaaf f41907.72, met een post onvoor zien van f 756. Besloten werd om met de houders der diverse leeningen overleg plegen, teneinde de rente te verlagen. Trefusaas moesten maar eens weten, hoe de menschen over hen dachten. Als zij zichzelf door eens anders oogen konden zien, zouden zij zich misschien verbeteren. Maar zoolang de menschen hun hoeden afnamen en voor hen kropen, zou de oude dwingelandij voortduren, misschien ver ergeren. Ezra was volstrekt niet zenuwachtig. Hij gaf niet meer om den heer van 't Kasteel dan om zijn overbuurman den slager. En wat de klandizie betrof lappen nu en dan, dat was alles, en hij had nog liever, dat ze daarmee naar een ander gingen. „Dus is u de jonker?" was zijn begroe ting. „Nu ik ben blij u te zien. Zou u ook binnen willen komen? Het is maar een werkplaats. Maar daar zult u niet ziek van worden. Ik heb nog wel een stoel ook „Ik kwam om begon Edward. „Ja, ja. Ik weet wel, waarom u komt", zei Ezra, „maar nu u hier is, moet ik een woordje met u spreken. De meeste lui zijn bang om aan de groote heeren te zeggen, waar het op staat, zij laten zich gewillig trappen. En omdat u ze niet hoort klagen, denkt u dat ze tevreden zijn en aanhankelijk en dat ze alles voor u doen zouden. Maar ik zeg je, dat het niet zoo is. Ze zouden Pendormic boven je hoofd in brand steken, als zij het konden doen, zonder dat ze ontdekt werden. Ik ken Ingekomen is een verzoek van het Be- stuur der Bijz. School om aangezien het schoolgebouw door verzakkingen verschil lende scheuren vertoont, en het nood zakelijk is dat een gedeelte muur wordt vernieuwd en tevens nieuwe ramen wor den aangebracht, krachtens Art. 72 der L.O.-wet de daarvoor benoodigde gelden te willen verschaffen tot een geraamd be drag van f 570. B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken aangezien zij van meening zijn, dat dit krachtens Art. 101 der L.O.- wet uit de exploitatie moet worden be kostigd. Dhr Brand zou gaarne het oordeel van den inspecteur willen afwachten. Dhr van Liere vraagt of het niet mo gelijk is om te splitsen in onderhoud en nieuwbouw. Met 5 st. voor werd het ver zoek afgewezen. Dhr Brand onthield zich van stemming. Namens B. en W. zal aan het schoolbestuur een schrijven gericht worden, waarin het gewezen wordt op de wenschelijkheid om dergelijke reparaties publiek aan te besteden. Bij de rondvraag vestigt dhr van Liere de aandacht op de wenschelijkheid om het houtgewas aan den Aagtekerkschen weg te doen opsnoeien. De voorzitter zegt dat hiertoe reeds opdracht is ge geven. Verder ivraagt dhr van Liere naar de uitvoering van de destructieplannen. De voorzitter zegt, dat dit is uitgesteld tot de verbouw van het Raadhuis is tot stand gekomen en men over eigen telefoon be- schikt Met het bestuur van het veefonds zal overleg gepleegd worden teneinde het vooraf wegen van de doode dieren over bodig te maken. Dhr Brand vraagt naar de verkeers moeilijkheden ;op den hoek bij dan Brou- werijweg. De voorzitter zegt, dat dit nog in onderzoek is. Dinsdagavond omstreeks kwart voor zeven toen de motorrijder de L., komende uit den Brouwerijweg de Dorpsstraat in wilde rijden, kwam van de richting Mid delburg juist de auto, bestuurd door Mej. S. uit Domburg, aangereden. Een botsing viel niet meer te vermijden. Doordat de bestuurster der auto zeer krachtig rem de werden persoonlijke ongelukken voor komen. Alleen de motor was wat geha vend. De noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen op dezen gevaarlijken hoek is weer eens duidelijk gebleken. Koninginnefeest. Begunstigd door prachtig zomerweder is alhier giste ren feest gevierd, 's Middags verzamelden de schoolkinderen zich en trokken voor afgegaan door „Crescendo" naar het sportterrein waar de Oranjekleurige bal lons verstrekt door het gemeentebestuur werden opgelaten hetwelk een fleurig schouwspel opleverde. Nu volgde trakta tie der schoolkinderen. Daarna werden kinderspelen "ehouden. Door 23 deelne mers werd een ringrijderij te paard ge houden. Vanwege de voetbalclub was een gecostumeerde voetbalmatch georgani seerd. 's Avonds gaven „Crescendo", „Eendracht maakt Macht" en „Sursum Gorda" een concert, waarna tot slot een fakkeloptocht werd gehouden. Doordat een der kinderen een lam pion aanstak ontstond Woensdagmorgen een begin van brand in de Ned. Herv. pastorie. Een gordijn vatte vlam en ver brandde. Met behulp van voorbijgangers waren de vlammen spoedig gebluscht en werd erger voorkomen. Zoutelande. Gemeenteraad. Dins dagmiddag vergaderde de. gemeenteraad alhier. Afwezig G. Gabriëlse met kennis- geving. Ingekomen was de begrooting van net Burg. Armbestuur voor 1939, welke sluit met een totaal aan ontvangsten en uitga ven van f 5602,05. Op voorstel van B. en W. werd be sloten om tezamen met de provincie Zee land een plan op te maken voor de ver betering van den weg door de kom der gemeente. 25 pet. van de kosten van het plan zullen zijn voor rekening der ge meente. Naar aanleiding van een aanvraag tot aankoop van bouwgrond van den heer Jhr. Ir. W. Six, te Eindhoven, werd op voorstel van B. en W. besloten, een ge deelte van de vroongronden tegenover den ze en wat meer is, ik ben niet bang om te zeggen, zooals ik het meen.' „Nu", zei Edward kort, „en wat is nu je bedoeling?" „Ga zitten, mijnheer, en wees niet kwaad", zei Ezra koel. „Het is je slechtste vriend niet, die ronduitpraat, en hoe zou je het weten, als niemand het je vertelt!" „Als je er bijzonder op gesteld bent me wat te vertellen", zei Edward, „dan ben ik natuurlijk bereid te luisteren. Anders „Anders moet ik liever niet uw kost baren tijd in beslag nemen", viel Ezra hem in de rede. „Het is wonderlijk, zoo veel als die landheeren altijd te doen hebben." Edward keek hem aan en glimlachte; de kalme onbeschoftheid van den man vermaakte hem, maar hij zei verder niets. „U wordt binnenkort 'heer van Pendor mic", ging Ezra voort, „als het u mee loopt"." „Als het mij meeloopt?" vroeg Edward snel. „Juist als u lang genoeg leeft en er geen oproer komt. Maar wat ik je wil zeggen is dit, als je niet anders doet dan je grootvader, dan zullen er standjes komen en 'niet weinig ook. Er broeit al ontevredenheid. Daar weet jullie op Pen dormic niets van, maar het smeult al dertig jaar. Ik zeg je, het was een slechte Thijsweg, ter grootte van 3000 vierk. M., aan te bieden voor den prijs van f 1 per vierk. M. De heer Verhage stelde voor f 0,75 per vierk. M., welk voorstel niet werd gesteund. De instructie van den Gemeente-ont vanger werd gewijzigd. Een adres van den Ned. Bond van Ho tel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters inzake de jubileumfeesten, werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens een adres van verschillende Onderwijsor ganisaties inzake de leerlingenschaal. De rekening van het Burg. Armbestuur en de gemeenterekening beide dienst 1937, werden voorloopig vastgesteld. De gemeentebegrooting voor 1930 werd aangeboden met een totaal aan ontvang sten en uitgaven van den gewonen dienst van f 25.488 en een post onvoorzien van f 1257. Het geraamde batig slot van hoofdstuk I bedraagt f 2197. Bij" de rondvraag vroeg de heer de Wolf of het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt bij" een zeker ge zin in te grijpen omdat de toestand daar op verschillend gebied onhoudbaar moet zijn. Naar aanleiding hiervan ontstond een eenigszins scherpe discussie tusschen wethouder Stroo en den heer Verhage over de ondersteuning welke aan be doeld gezin wordt verleend. Koudekerke. Het uitbreidings plan. In de Dinsdag gehouden Raadsvergade ring is, zooals wij gisteren meid den, verworpen een voorstel van B. en W. (gedaan naar aanleiding \an een schrij ven van Ged. Staten) tot wijziging van het uitbreidingsplan. Waar uit ons verslag niet blijkt, om welke wijzigingen het hier ging, laten wij hier volgen het resumé, dat de Wiss. Crt. hiervan geeft. Ged. Staten deelen mede dat zij zich in verbinding hebben gesteld met den inspec teur van de Volksgezondheid, Jhr. G. de Graeff te 's Gravenhage. Deze wijst in zijp antwoord aan Ged. Staten o.m. op het ge deelte van het uitbreidingsplan dat gele gen is tusschen een ontworpen randweg, die van af den MiddelburgB-Koudekerk- schen weg (bij den molen) met grooten straal om de kom heen loopt tot den weg naar Biggekerke, een eindweegs ten W. van den tramovergang, en de kom van Lammerenburg. Van af den randweg tot aan den Boehoek (der Boede en Moes bosch) en op een perceel even vóór Lam merenburg, waar de weg naar Vlissingen de trambaan ontmoet, is aan één zijde een halfopen bebouwing met winkels en kleine bedrijven toegestaan, terwijl aan de an dere zijde de verspreide bebouwing ge handhaafd blijft. Een dergelijke bestem ming sanctioneert een eenzijdige lintbe bouwing. Zoodanige bebouwing misstaat naar de meening van den inspecteur ge heel en is volgens hem dan ook ontoelaat baar. Tusschen genoemde gedeelten liggen de door mooi bosch omringde en zeer fraaie buitenplaatsen „der Boede" en „Moesbosch". Thans wordt toegelaten dat aldaar ook villa,'s zullen mogen worden gebouwd terwijl de buitenplaatsen ook worden verbrokkeld. In dit verband vestigt de inspecteur de aandacht nog op het bezwaarschrift van den eigenaar van Moesbosch, jhr. H. A. van Doorn van Koudekerke. Deze wijst o.m. op „het aldaar volkomen bedorven worden van het natuurschoon van den weg" en „het op afschuwelijke wijze ver storen van het harmonisch geheel van de beide buitenplaatsen „der Boede" en „Moesbosch" en den weg". Adressant wil nu van het bosch-terrein een villawijk maken. Bij het bezwaarschrift had hij een schetsplan van 10 villa's gevoegd. Dit doet volgens den inspecteur veel afbreuk aan de gebezigde argumenten en aan de geuite verontwaardiging tegen de hier ter plaatse op „der Boede" toegelaten bebou wing. Mocht het uitgesloten zijn dat de terreinen van „der Boede" en van „Moes bosch" in het uitbreidingsplan in onge schonden staat zouden blijven, dan zou de inspecteur, hoewel zeer noode, zijn te vin den voor den houw van 3 villa's op „der Boede" en van 2 villa's op „Moesboseh". Ged. Staten konden zich met de opvat ting van den inspecteur vereenigen, en verzochten daarom B. en W. de noodige wijzigingen van het uitbreidingsplan te bevorderen. dag voor St. Aübin, toen uw grootvader Pendormic kocht." „Denk je dat?" vroeg Edward kortaf. „Ik denk het niet, maar weet het zeker. Hij heeft niets gedaan dan de pacht ver- hoogen en de pachters het huis uitzetten sedert hij kwam, en als er in St. Aubin een huurcontract vervalt, dan verdrie dubbelt hij de huur. Ik zeg u, we moeten zooveel opbrengen, dat we geen van allen fatsoenlijk kunnen leven." „Maar ik 'heb niets te majeen met de hu ren", zei Edward. „Maar later wel," was het antwoord. „U zult eerstdaags wel om geld komen. En ik geloof dat er wel wat zal wezen dat beter was dat je 't niet kreeg. "Want on rechtvaardig verkregen goed „Wat is dat! Ik wil geen woord meer hooren!" zei Edward, terwijl het bloed hem naar de wangen steeg. „Vraag het een ieder die het weten kan, als u mij niet gelooft," zei Ezra uit dagend. „Vraag aan eiken rechtsgeleerde in het district, hoe uw grootvader aan Heidehoek kwam, U heeft misschien nooit van de Fowey's gehoord?" Edward ontstelde bij het hooren van dien naam, maar zei niets. „De oude John Fowey werkte en spaar de zijn heele leven om die hoeve vrij te koopen, en zijn zoon Abram slaafde zijn heele jeugd, zooals geen jongen slaven mag. Abram en ik waren kameraden. Minister Spaak liet den tekst verscherpen. De protestnota van de Belgische re geering inzake de aanhouding van het Spaansche schip „Garbi" door de Neder landsche autoriteiten is, naar vernomen wordt naar den Belgischen gezant in Den Haag, baron Herry, gezonden. Naar verluidt zou de nota, die oor spronkelijk op verzoek van de regeering door de juristen werd geredigeerd, door Spaak, den minister-president en tevens minister van Buitenlandsche Zaken, te gematigd geacht zijn, waarop een nieuwe nota in krachtiger 'bewoordingen werd ge formuleerd. Bij deze laatste redactie zou in het bijzonder rekening zijn gehouden met de memorie, die door het gemeente bestuur van Antwerpen is ingediend en waarbij het optreden van den rechter te Middelburg strijdig werd geacht, niet al leen met de internationale verdragen, maar ook met de Nederlandsche wet zelf. De Antwerpsche memorie beroept zich o.m. ook op de Acte ivan Weenen van 1815. Artikel 109 van deze Acte werd van toepassing verklaard bij artikel 9, par. 1 van het Belgisch-Nederlandsche verdrag van 1839. Daarbij werd vastgesteld, dat de scheepvaart over de gansche loop van de rivieren, ivan het punt, waar zij be vaarbaar worden, tot de uitmonding ge heel vrij zullen zijn, mits de politie-regle- menten worden geëerbiedigd. Dit beginsel werd ook van kracht verklaard voor de vaart op de Schelde. De Antwerpsche memorie gaat nu van de opvatting uit, dat de Nederlandsche wet in overeen stemming met dit artikel van de Acte ivan Weemen de inbeslagneming verbiedt van een schip, dat klaar ligt om zeil te gaan en dat dit verbod a fortiori (des te meer) geldt voor een schip, dat zich uit een vreemd land naar zee begeeft, zonder Ne- derlandsch grondgebied aan te doen Te Brussel schijnt men van meening te zijn, dat door het incident met de ,,'Garbi" eens te meer wordt bewezen, dat de onderhandelingen tusschen België en Nederland betreffende de herziening van de verdragen van 1839 zoo 'spoedig moge lijk moeten worden hervat. Men heeft in Brussel den indruk, dat Nederland, dat in 1839 de ivrijheid van scheepvaart op de Schelde heeft moeten toestaan, tegen woordig poogt, deze vrijheid geleidelijk te beperken. St. Laurens. Het Koninginne feest. Gisteren is hier opgewekt fee: t gevierd. Des morgens hebben de kinde ren optocht gehouden, hebben zij deelge nomen aan spelen op het terrein aan den Schotelweg en ontving ieder een door bi Gemeentebestuur beschikbaar gesteld ge denkboekje. Des middags was er een optocht, die opgesteld in de Van Cittersstraat en Oranjelaan trok tot op den Noordsingei te 'Middelburg en in het Park van Nieu- wenhove keerde met de bedoeling weer naar den Noordweg terug te keeren. Toen kwam echter de burgemeester met het voor alle deelnemers zoo 'heugelijke be richt, dat de 'Commissaris der Koningin den wensch had geuit, dat de stoet Mid delburg verder zou intrekken en naar de Abdij zou komen. Hetgeen is geschied en zulks met het resultaat, dat de Commis saris 'en mevrouw Quarles van Ufford hun groote waardeering over het getoon de uitspraken en burgemeester van 't Hoff verzochten hun dank aan allen over te brengen. Het was een mooie optocht. Zoowel de Z. L. M. als de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en de Geitenfokvereeniging had den hun beste beentje voor gezet. Verder verdienen vermelding de de monstraties van de Eerste Hulp bij On gelukken en het 'Groene Kruis; en de wagens en groepen van de andere ver- eenigingen op verschillend gebied. Ook de bedrijven (bakker, schoenmaker, schilder en kleermaker) kwamen goed voor den dag. Des avonds was het gemeentehuis en omgeving verlicht en had in de Van Cit tersstraat een openlucht-bioscoop plaats, waarbij o.a. de film draaide van den Denk je soms dat ik niet weet waar ik over praat? Ik herinner mij den dag, toen de laatste hypotheek was afgelost. Toen was 't feest op Heidehoek 'n echte thee partij. Het lijkt me als gisteren, en 'tis toch dertig jaar geleden!" „Wel", zei Edward, die niet wilde too- nen, hoeveel belang hij stelde in de ge schiedenis, „en wat toen?" „Wat toen?" zei Ezra. „Nu, dat moest u liever aan uw grootvader of advocaat Whittle vragen. Toen waren ze koek en ei, en dat zijn ze nu nog. Ik heb geen ver stand van contracten en zulke dingen. Die Arme Fowey had papieren genoeg. Daar had Whittle voor gezorgd. Maar voor het gerecht hadden ze geen waarde. Hij ver loor het proces en hij' stierf van schrik. Abie ging naar Australië. Die arme Abram. Niemand heeft ooit meer van hem gehoord. Ik denk, dat Australië geweldig groot is?" „Ja," antwoordde Edward afgetrokken. „Het is een heel groot land." „Nu dan, jonker, ik denk niet, dat u het in de macht heeft het kwaad van een vorig geslacht weer goed te maken. Maar zulke dingen vergeten de menschen niet en als u op denzelfden weg voortgaat, dan gebeuren er ongelukken, zoo zeker als m'ij'n naam Ezra Drake is. En het is niet meer dan billijk, dat u weet, hoe de menschen er over denken." De uitvoering van 't Oi „Wij wilien blijven een groot i Nadat gistermiddag hoftuin de generale re den, die door ongeveer bijgewoond, werd gistel gegeven van het reeds ben Oranje-openlucht, blijven, wat wij zijn". H ]en bezet waren, was ling uit Goes en omgevj phn. 700 aanwezigen op den burgemeester v; Tweede Kamer dhr 1 leden van Gedep. Stat Bommel van Vloten, M en v. d. Wart. In een inleidend wo zitter van de Oranje-v< Van Ballegoij gewezen op het feit van dag en het 40-jarig van onze Vorstin. Verder huldigde hij het spel, den heer W, aan wien de Oranjeveri heeft te danken, zonde: Goesch Oranjefeest niet dien we nu bijzonder e dit spel, een werk van Dank brengt spr. oo uitvoering financieel en aan allen, die bij dez werking verleenden, eer groepen en kringen de komen. Het spel laat zien, hj stand in ons land was is wel noodig in een tij] óók weer leuzen uit dei aangeheven. Het zij en vrij en zelfstandig volk'j Nadat de heer 't H oj woord van eerbiedige hj Koningin, aan Wie het had gesproken, werd del ken, die 't tooneel met ij decors in helder licht zl voering aan. Waar wij reeds een rj houd in ons nr van D| geven, volstaan wij nu kingen. De schrijver 1 wijze uitgebeeld, dat on] ste kern en wezen steea Oranje lief had, ook t| regenten en Patriotten, deelde en het vreemde delijk Oranje uitwierp] in den lande bleven Orq de donkere periode in toen Stadhouder Willen verlaten. Vandaar ook di de in Amsterdams strat nauwden Franschen tijc middagoptocht. Het Pi, zorgde voor de muziek. De jury heeft de volgt kend: Afdeeling propagand: groep: le pr. Geitenfo Groene Kruis. Voor versiering: 3e p: Tuindersbond; 4e pr. eeniging. Afd. allegorie en hist pr. Afd. Z.L.M., 2e pr.F nenvereen. Voor versiering 3e Chr. Jongemannenveree Neringdoenden: groej Broeke (bakker), 2e W. der), 3e F. Schout (scho ring 2e pr. W. S. Pouwe Versierde rijwielen et hage, bakker, 2e en ej en Jo Cornelis; 3e pr. A Jan Bom, 5e pr. H. Hillt rie Roose. Arnemuiden. De jaJ Koningin Wilhelmina v renmorgen ingezet met torenklokken. Do schoolkinderen h leerlingen der openbari gegaan door trommelsl. optocht door de gemeen Plein werden nationale Jen besluite maakte 's ziekvereeniging „Arnes rondgang door de geme Westkapelle. Loop dt v maand Augustus. I: vertrokken Jan van D s-Gravenhage. EN ST. St. Maartensdijk. In den raadsvergadering medegedeeld, dat thans door Ged. De begroeting ommu zwaren, omdat men aantal opcenten op ting wienschte, de Kroon zich verze daarna de verlaging na de goedkeuring Besloten werd v scholen een bedrag voor het geven van nering ter gelegen regeeringsjubileum De rekening der Pig vastgesteld met f 1972, die van het bedrijf met aan waarin een uitkeei wegens iverlies ad f de Statenl ontmoettef vei - 'de waartegei verzettenf in gevol voor I bescl een| gelegenheid van I geml eenl gem| baten uitkeering J r> U slon!' Fi,'Psland. Sl00t «ver te gaan 1338] De tot hel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2