Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. EEN KONINKLIJK WOORD. Buitenland. MEER OPTISMISME. Binnenland. H. M. de Koningin voor de radio. Hartelijke huidigi g van Koningin Wilhe mina. Uit de Provincie DONDERDAG 1 SEPT. 1938 52c JAARGANG - No. 282 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44-155 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goe3 en Viissingen f 0.2" Losse nummers 5 cent Advcrteiitlön 30 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingen 60 cent per regel Kleine Advertcntlcn Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Het was een indrukwekkend, een echt Koninklijk woord, dat gisteren door onze juhileerende Vorstin tot haar onderdanen werd gericht. Een woord, dat zich geheel aansluit hij vroegere toespraken door de Koningin tot Haar volk gehoudlen en dat een ster ken indruk geeft van de persoonlijkheid van onze geliefde Vorstin. Hier was niet aan het woord een Ko ningin, die hoog opgaf van wat Z ij deed en wat onder Haar bewind werd tot stand gebracht, al zou te roemen Haar zeker oorbaar zijn geweest. Alle zelfverheffing en zelfverheerlijking bleef achterwege. Zooals de Koningin bij Haar beëedi- ging en inhuldiging nu veertig jaar ge leden, diep doordrongen was van het te kortschieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kunnen, en overtuigd dat in dit tekort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien, zoo was er ook nu de bede dat God Haar arbeid met 'Zijn zegen moge kronen. Met diepe erkentelijkheid werd her dacht een onvergetelijken Vader, een ge liefde Echtgenoot, een hartelijk 'belang stellende ien steunende 'Moeder. Met waardeering werd gewaagd van de be kwaamheid en toewijding van de Raads lieden der Kroon, van de trouwe plichts betrachting van hoogere en lagere amb tenaren. De ouderen werden herinnerd aan de vroegere jaren van rust en welvaart, maar dan werden ook met innige deel neming toegesproken de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn. De sombere werkelijkheid van dezen tijd werd niet uit 'het oog iverloren, maar tegelijkertijd werd opgewekt tot moed en vertrouwen. 'Op treffende wijze bleek hoe innig onze Vorstin meeleeft met het opgroeiende ge slacht, dat met Haar eigen kinderen in één adem genoemd werd en opgewekt niet te versagen. De Koningin dacht terug aan Haar eigen leven 'en zij zag vooruit naar de toekomst, naar den tijd waarin Prinses Juliana tot den troon geroepen zal wor den. Zij ziet haar (kinderen, niet als heer- sc'hers, maar als medewerkers aan de groote taak die het komende geslacht wacht, begrijpende en 'door het volk be grepen, leidende maar gedragen door de liefde en het vertrouwen van het volk. En dat alles onder inroeping van den zegen des Heeren. Wèl mag gelukkig worden geprezen een volk, dat met zulk eten Vorstin gezegend werd DE ENGELSCHE GEZANT TE BERLIJN TERUG. Woensdagmorgen heerschte in Witte- hall te Londen een groote drukte. Reeds om negen uur in den ochtend was Dord Halifax, de minister van huitenlandsche zaten, op zijn bureau. Eiven later ontving hij den Britschen ambassadeur te Ber lijn, Henderson, die zijn laatste opdrach ten kwam halen alvorens naar zijn post terug te keeren. Te elf uur ontving Halifax den am bassadeur van de Vereenigde Staten te Londen. Te half twaalf ontving de minis ter van huitenlandsche zaken den Fran- schen ambassadeur te Londen, 'Gorbin. Churchill heeft Woensdagmiddag een onderhoud van veertig minuten met mi nister Halifax gehad. Lord Halifax heeft bovendien den Poolschen zaakgelastigde ontmoet. Ver der heeft de Tsjechische gezant een on derhoud met den Amerikaanschen ambas sadeur gehad. 'Gistermiddag te kwart over een is de ■Brit'Sche ambassadeur te Berlijn, Hender son, met een Nederlandsch vliegtuig naar Eerlijn vertrokken en aldaar om zes uur aangekomen. In welingelichte kringen verluidt, dat Hitler of wel door Henderson, of wel or Bihbentrop op de hoogte zal worden gebracht van de aanbevelingen en beslui- en van de Britsche regeering. In Duitsche politieke kringen is men nieer hoopvol gestemd ten aanzien van 6 re§eling. Veel hangt evenwel af van ftat Henderson uit Londen zal brtengen. Len algemeen gevoel van optimisme t z*ch gisteravond van Praag meester gemaakt, daar men den indruk 'heeft, dat 6 situatie een groote wending ten goede aeeit genomen. President Benesj zal waarschijnlijk orgeu een proclamatie uitvaardigen, aann de (voornaamste bases van de ïeuwe regeeringsvoorstellen zullen zijn opgenomen. DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HANKAU. Van Japansche zijde meldt men: De van oogenblik tot oogenblik te verwach ten val van Tei-An, halverwege tusschen Kioe-Kiang en Nan-Tsjang gelegen, als gevolg waarvan de Ghineesche troepen in het gebied van de Loesjan, die meer dan 20 divisies sterk zijn, ingesloten zullen zijn, zal volgens militaire waarnemers de ineenstorting beteekenen van de buitenste verdedigingslinie van Hankau. Tijdens een bezoek aan het Jangtse- front heeft de correspondent van Havas een wijziging van de Ghineesche taktiek bemerkt. In tegenstelling met hetgeen hij opmerkte tijdens de gevechten bij Hsi- Tsjou, traden de Chineesche afdeelingen in nauwe samenwerking volgens een be paald plan op. De Ghineesche verdedi ging is thans aan het geheele front in evenwicht, in plaats van zich te concen- treeren op een punt, waardoor het ge heele front ineen stortte, wanneer dit punt viel. Het schijnt, dat de Ghineezen hun tegenstanders willen uitputten en naar de versterkingen van Hankau willen drijven, waar de aanval zeer moeilijk is. Japanners gebruiken inderdaad gifgassen. D'e berichten over het gebruik van gif gassen door de Japanners schijnen beves tigd te worden door huitenlandsche waar nemers, die teruggekeerd zijn van een uit- gebreiden tocht langs de fronten ten Zui den van de Jangtse. Zij verklaren, dat de Japanners de gassen niet op groote schaal gebruiken, doch er hun toevlucht toe ne men op kritieke oogenblikken en strategi sche punten, waar zij niet op andere wijze door de krachtige defensie heen kunnen breken. SOVJET-ADMIRAALS GEDOOD. Voor het eerst (heeft het volk te commissariaat van Marine te Moscou toege geven, dat de voornaamste Russische admiraals en vloot deskundigen eenige maanden geleden gefusil leerd z ij- n. Wat er iprecies gebeurd is, aldus de correspondent van de „Times", wordt niet in alle gevallen verklaard, maar offieieele mededeelingen bevestigen, dat de Ogpoe de volgende admiraals heeft laten dood schieten Orlof, opperbevelhebber van de roode vloot; Sifko-f, Loedry, Iwano-f, Victorof, Moeklewitisj, Kozanof, Kireyef, Disj enof, Kadatski, de professoren Zerve en Petrof van de vlootacademie te Leningrad, en nog verscheiden anderen. Na deze massamoorden, aldus de „Ti mes", was er hij: de Sovjet-vloot geen en kele officier meer, die het jaar tevoren een hoogen post bekleed had. Het ministerie van Marine verklaart, dat de admiraals ten vlootdeskundigen „op verraderlijke wijze er naar streef den, dat Soivjet-Rusland vóór alles een defensieve vloot zou hebben, -die voorna melijk uit 'duikbooten en andere kleine schepen zou bestaan, terwijl Sovjet-Rus- land juist een groote vloot noodig heeft, ■die krachtig genoeg is om tot een offen sief over te gaan en zich met de slag schepen en kruisers van andere landen te meten. Sinds deze admiraals en des kundigen van het terrein verdwenen, is men onmiddellijk met den bouw van slag schepen en kruisers begonnen." DE LEGEROEFENINGEN IN DUITSCHLAND. Auto's nog langer ter beschikking van weermacht. Over de groote troepenmacht, die het Duitsche Rijk in deze weken onder de wapenen heeft 'en die door ingewijden op ten minste 2 millioen man wordt gescnat, leest men weinig of niets in de Duitsche bladen maar hoort men des te meer, meldt het Alg. Hdbl. Men verneemt bijzonderheden, die er op wijzen, dat zelfs in het huidige Duitschland zekere lasten als ze een al te langdurige karakter gaan aannemen, een zware proef voor het geduld der uit het eigen werk gerukte dienstplichtigen kunnen beteekenen. De verplichting van alle be zitters van mot orr ij tuigen hun auto's, vrachtwagens, enz. ter beschikking van de weer macht te houden, is thans tot 31 Dec. verlengd. JAPAN DOOR TYPHOON GETEISTERD. Tokio, Yokohama en andere deelen van Oost-Japan zijn gisteren geteisterd door een typhoon, den hev'igsten sinds 1905, welke zich met een snelheid van 70 mij len per uur verplaatste en geweldige schade heeft aangericht aan de te velde staande gewassen. De rivieren wassen voortdurend. Het dreigt een nationale ramp te worden. Korte Berichten. Naar verluidt, maakt prins Karei, de broer van Koning Leopold van België, op het oogenblik aan boord van een jacht een vacantietocht door de Nederlandsche binnenwateren. De Vesuvius is weer aan het werk. Sinds gisternacht stijgen weer dikke rook kolommen omhoog en groote massa's lava worden uit den binnenkrater naar boven gespoten. HERINNERING AAN 1898. Mr P. Rink. Als: een merkwaardige bijzonderheid kan worden gemeld, dat Mr P. Rin'k, die 13 Augustus j.l. 87 jaar is geworden, de eenige nog levende is van de toienmalige Tweede-Kamerleden, die op 6 September 189-8 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deelgenomen hebben aan de huldiging van H. M. de Koningin en haar trouw hebben gezworen. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL De nieuwe arbeidsvoorwaarden. De Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft in eten buitengewone algemeene vergadering het resultaat der onderhandelingen hespro- ken omtrent de nieuwe arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel, zooals dat in. oveileg tusschen directie en personeel- raad werd verkregen. Na zeer uitvoerige discussie besloot het congres - unaniem aannemende dat geen grootere concessies te verkrijgen warten 'dat resultaat te aanvaarden en het hoofd bestuur te machtigen, op den gevonden grondslag een accoord met de directie te sluiten. DE MINERAALWATERINDUSTRIE EN DE VERBINDENDVERKLARING. Naar men mededeelt, hebben de pogin gen, die door den Algem. Ned. Bond van bierhandelaren en mineraalwaterfabri kanten in bet werk zijn gesteld om een ondernemersovereenkomst in de mine raalwaterindustrie, welke door ruim 700 vakgenooten was onderteekend, door den minister van oeconomische zaken volgens de wet van 24 Mei 1935, algemeen ver bindend verklaard te krijgen, niet het door deze organisatie beoogde resultaat gehad. Dte minister zou bet verzoek heb ben afgewezen op verschillende gronden, o.m. omdat de wet eigenlijk voor een dergelijk groot aantal ondernemers niet bruikbaar zou zijn. Overal langs den weg was de belang stelling zeer groot. Voor het uitspreken van baar radio-rede tot bet Nederlandsche volk, begaf H. M. de Koningin zich te 12 u. 30 van bet Pa leis in het Noordeinde naar bet gebouw van de P.T.T. aan de Kortenaerkade te 's Gravenhage. Voor den hoofdingang van het gebouw was een baldakijn opgesteld; een breede looper was over het trottoir tot aan de straat uitgelegd. Te half één reed een hofauto voor en oogenblikkelijk daarna kwam de Konin gin naar buiten om plaats te nemen in de auto, welke haar naar het P.T.T.-ge- bouw zou brengen. Dte Koningin reed via Noordeinde, Hooge Wal, Piet Heinplein en Kortenaerkade naar het P.T.T.-ge- bouw, op haar tocht toegejuicht door de talloozen, die langs de straten een plaatsje hadden gevonden. Bij bet gebouw van het hoofdbestuur was de belangstelling enorm en toen de Koningin voorreed, ging een luid gejuich uit alle rangen op. H. M. de Koningin was vergezeld door kapitein Romswinckel, adjudant van H.M. en door een hofdame. Aan den ingang van het gebouw werd H.M. ontvangen door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen en door den Directeur-Generaal van de P.T.T., dr ir M. H. Damme. Te ruim één uur kwam H.M. de Ko ningin wederom naar buiten, luide toege juicht door het publiek, dat natuurlijk had gewacht op dit oogenblik. MOND- EN KLAUWZEER NEEMT WEER TOE. Naar gemeld wordt, neemt het mond en klauwzeer vooral in de provincie D'renthe in ernstige mate toe. In de afge- loopen week werden in deze provincie niet minder dan 368 nieuwe gevallen geno teerd. Dat de ziekte vooral in enkele plaat sen zeer sterk woedt moge blijken uit de volgende cijfers: Het dorpje Sleen spant de kroon met 74 gevallen, dan volgt Bei- len met 57, Emmen met 43, Roden met 25, Zuidlaren met 27, Zweeloo met 34, terwijl de andere plaatsen er minder dan 18 hebben. In de provincie Groningen blijkt het aantal gevallen af te nemen. Dte vorige week werden er 31 aangegeven; ook de stad Groningen heeft reeds een hesmetten stal. Het aantal dieren, dat tengevolge van de ziekte sterft, is vrij groot. Wïx-:x II. M. de Koningin maakte Woensdagmiddag een rijtoer door Den Haag, waarbij vele vereenigingen langs den weg stonden opge steld. De aankomst op het Gevers Deynootplein te Scheveningen. In de studio van het hoofdkantoor der P.T.T. te Den Haag. Links naast II. M. de Koningin, die Haar radio-rede uit sprak, onderscheidt men dr ir M. II. Damme, directeur-generaal der P.T.T. Met twee massale demonstraties heeft gisteren de Haagsche bevolking H. M. de Koningin gehuldigd. Om 10 uur 's morgens hebben 2000 zangers en zangeressen de jarige Vorstin toegezongen voor het Paleis op het Lange Voorhout. Aandachtig luisterde de Koningin naar de bekende woorden van het kroningslied: „Wees begroet met jubeltonen, Wees. gezegend, groote dagl" De aubade werd met het Wilhelmus geëindigd en het was niet te verwonde ren, dat reeds bij de eerste regels van ons volkslied de duizenden van harte met de koorleden instemden. De tot dusver nog wat bedwongen geestdrift brak bier- na los. Het was een gejubel en gejuich zonder einde, de zangers wuifden met de witte bladen van hun muziek, telkens en tel ken® weer zette men een spontaan „Lang zal Zij leven" in, geivolgd 'door luide hoera's, ten toen de Koninklijke Familie reeds naar binnen was gegaan, riepen de toejuichingen de jarige Vorstin nog een maal terug op het balcon (om te danken voor deze wel zeer hartelijke hulde. In den namiddag is H. M. van bet 'Gevers Deynootplein naar het Vredespa leis gereden langs een haag van vereeni gingen. Daarna beeft een grootsche bul- 'digingsoptocht met vele praalwagens langs de Koninklijke Familie gedefileerd. Tusschen beide evenementen in heeft H. M. de Koningin bet Haagsche Ge meentebestuur in audiëntie ontvangen, waarbij burgemeester Mr S. J. R. de Monchy een treffende rede gehouden heeft. 's Avonds was de Koninklijke Familie de gast van het Gemeentebestuur op een gala-aivond in het Gebouw voor K. en W. Voerman door zijn eigen wagen overreden. Te Statenboom, onder de gemetente Glinge, is gistermiddag een ernstig on geluk gebeurd, waarbij de landbouwer T. Hiel uit die gemeente ernstig werd ge wond. Hij' is naar het R.K. ziekenhuis te Hulst vervoerd. De heer H. was evenals een zijner dochtertjes op den bok van een driewiels- kar gezeten. Door het naderen van een vrachtauto schrok het paard dat voor den wagen gespannen was en sloeg op hol. D'e landbouwer werd van den 'bok geslingerd en door een der wielen van zijn voertuig overreden. De toestand ivan den man is zeer ernstig. Dte autobestuur der heeft vermoedelijk van het ongeval niets bemerkt en is doorgereden. MIDDELBURG. Verjaardag van de Koningin. De gisterenmiddag ter gelegenheid van den 58sten verjaardag van H.M. de Ko ningin gehouden receptie ten huize van den Commissaris der Koningin, is door een zeer groot aantal personen bezocht. Tijdens de receptie kwam de optocht, die in de gemeente St. Laurens was sa mengesteld door de Abdij en begaven de Commissaris, zijn echtgenoote en zijn zoon zich naar het bordes. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1