Indrukwekkende Wapenschouw te 's-Gravenhage. Èmm Dagblad voor de Provincie Zeeland mm Buitenland. Dreigende toestand in Midden-Europa. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws DINSDAG 30 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 280 Een beeld van Nederlands weerkracht. Groote belangstelling van het publiek. I. -II Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.i0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlön 30 cent per rege! Ingezonden medcdcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De wapenschouw van de Koninklijke Weermacht voor H. M. de Koningin gis teren te 's-Gravenhage gehouden, was in de eerste plaats bedoeld als een militaire hulde aan onze Landsvrouwe, maar daar naast ook. om aan het Nederlandsohe volk te toonen, hoe onze Weermacht na maan den van 'hard werken opnieuw is opge bouwd. Duizenden en duizenden waren gisteren naar de Residentie getrokken om van het militaire schouwspel te genieten. Even twee uur harstte aan de Van Al- kemadelaan een geweldig gejuich los. In een open calèche, bespannen met vier paarden, reed H. M. de Koningin, met Prinses Juliana en Prins Bernhard op het terrein, waar de troepen voorbij zouden trekken. H. M. de Koningin was gekleed in een blauwgroen complet en de Prinses droeg een wit toilet. Prins Bernhard was in groot-tenue van kapitein der Grenadiers. Nadat de eerewacht was geïnspecteerd, reed de calèche terug naar de hofloge, waar bij aankomst onmiddellijk de Ko ninklijke standaard werd geheschen. Nauwelijks 'had de Koninklijke Familie baar plaatsen ingenomen, of de klanken van de Koninklijke Marinekapel werden hoorbaar. Het défilé begon precies op het tijdstip, dat daarvoor was aangenomen. Onder het spelen van den Marine-defi- leermarsoh stelde de Marinekapel zich voor de Koninklijke loge op. Dan de com mandogroep: luitenant-generaal v. Voorst tot Voorst, hoofdkwartier, inspecteur der infanterie, gen.-majoor W. N. A. Haok- stroh en de inspecteur der Kon. Mare chaussee, kolonel J. van Selm. Onder commando van luitenant-kolonel J. Slagter, marcheerde als eerste groep de Koloniale reserve voorbij, aldus1 represen- teerende het Koninklijke Nederlandsch- Indisc'he Leger. De kranige koloniale groepen, kregen, 'n hartelijk applaus van het publiek, evenals de daarop volgende drie bataljons matro zen onder commando van kapitein ter zee J. G. van den Berg. Niet minder indruk door hun voortref- felijken defileermarsch maken het batal jon mariniers met vaandel en de twee ba taljons matrozen, onder leiding van den kapitein-luitenant ter zee D. 'G. M. Het- terschey, den bekenden commandant van, de K XVni. Nadat dit maritieme gedeelte was ge passeerd, was 't de beurt aan de Konink lijke Landmacht. Eerst de Koninklijke Mi litaire Kapel en het muziekkorps van het eerste regiment infanterie. Een indruk wekkende groep marcheerde dan aan. De regimentscommandanten en vaandels van de elf niet ingedeelde regimenten infan terie. Het was 'n kleine, maar luisterrijke groep. En dan defileerden de ingedeelde regi menten infanterie, in totaal twintig batal jons, elk van 250 man. Het was een onaf gebroken colonne van grijsgroene soldaten. die gevolgd werd door een detachement Koninklijke Marechaussee in hun donkere uniformen en hun martiale kolbakken. Dan weer grijsgroen: een bataljon ca detten van de K. M. A., een compagnie van de School voor Reserve-officieren, een compagnie van de school voor dienst plichtige onderofficieren-administrateur, de commandant van het regiment kustar- tillerie met een detachement, vervolgens genietroepen, pontonniers en torpedisten, geneeskundige troepen en het kaderbatal- jon. Er volgde een korte pauze en daarna was bet de beurt aan de tweede groep, om vattende de cavalerie, de rijdende artille rie en de wielrijders met aan het 'hoofd de commandant der lichte brigade, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Klikklakkend over bet asphalt trok nu de lichte brigade in draf voorbij, in een zeer vlot tempo. De huzarenmuziek speel de onderwijl marscbmuziek, waarboven uit de paukenslagen klonken. Schitterend flitsten de getrokken sabels •der huzaren, marechaussee's, politietroe- pen en artilleristen. Fraai glansden de paarden. Een staal van het echt Neder- landsche karakter van ons leger: het mu ziekkorps van bet regiment wielrijders en daarachter met hun commandant en vaan del twee bataljons wielrijders. Het werd een oogenblik stil op het de- fileerterrein: de wielrijders passeerden ge- ruischloosl Deze stilte werd echter aldra verbroken door veldartillerie onder commando' van den inspecteur der artillerie, generaal- majoor J. Herberts. Ook hierbij waren er weer muziekkorpsen, maar hun muziek werd vrijwel overstemd door het daverend geluid van de voorbijrijdende batterijen geschut, die totaal omvatten de acht bat terijen. Het slot van het défilé werd gevormd door gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen. Deze groep bestond uit het eerste batal jon van het vierde regiment infanterie en het tweede bataljon van het regiment Jar gers, vervoerd door een compagnie auto treinen van het korps motordienst. Hierop volgde een bataljon pantser-af weergeschut, 'bestaande uit vier compag nieën van drie sectiën elk. van drie stuk ken. Op dit uiterst moderne materieel volgde een motorbatterij 7-veld van het korps rijdende artillerie, een batterij 10 veld van het regiment motor-artillerie en een bat terij 15 houwitser van het regiment mo torartillerie. Een nieuw element in dit deel van de groep gemotoriseerde en gemechaniseerde troepen, vormden twee eskadrons pantser wagens, gevolgd door een peloton motor- mitrailleurs van het regiment wielrijders en een eskadron van het eerste regiment huzaren-motorrijders. Van het tweede regiment luchtdoel-ar tillerie namen aan het défilé deel twee batterijen luchtdoelartillerie en twee pelo tons luchtdoelmitrailleurs, de laatste op motoren. 'Daarop volgde van het regiment genie-troepen twee secties zoeklichten van het derde bataljon. Het défilé te land werd gesloten door een sectie rupspantserwagens van het corps Rijdende Artillerie. Buitengewoon indrukwekkend was als besluit der groote militaire revue de pa- radevlucht der 87 militaire vlieg tuigen, onder bevel van den res. luit.- generaal M. Raaymakers. Te circa tien minuten over half vier, passeerden op 400 m hoogte de luchtstrijd krachten. ■In zeven groepen werd boven het Ko ninklijke paviljoen gedefileerd, dwars over de Van Alkemadelaan van de richting Leiden komend. Het was een indrukwek kend schouwspel, toen het machtige eska der onder het geronk der motoren over de tribune vloog. De commandogroep, bestaande uit drie vliegtuigen, de groep van den inspecteur der militaire luchtvaart, welke kenbaar was aan oranje wimpels, vloog aan het hoofd op circa 150 m afstand voor de eer ste groepen, 'het eskader der marine. Het eskader der landmacht onder commando van den commandant der L. V. A., vloog aan het hoofd van de tweede groep. Eerst passeerde de geheele luchtmacht in de richting Scheveningen en daarna kwa men de toestellen in formatie terug. Nadat de colonne het defileerpunt was overgevlogen, maakte de jachtgroep onder bevel van kapitein Van Weerden Poel man zich los van de colonne, keerde te rug en vormde een „W" in de lucht, als besluit van de eerbiedige hulde van de weermacht aan H. M. de Koningin. Deze luchtmanoeuvre werd voortreffelijk uitge voerd en werd door de toeschouwers met groot enthousiasme begroet. Vooraf waren ook de overige toestellen achter elkaar in V-vorm onder het com mando van hun chefs over het Koninklijke paviljoen gevlogen in de lijn Ruigenhoek- Meyendel. De toestellen maakten een lich te nijging boven de Koninklijke tribune, waarna de machines spoedig uit het ge zicht waren verdwenen. Te kwart voor vier was het machtige militaire schouwspel geëindigd. De onder- commandanten werden bij H. M. ontbo den en mochten woorden van grooten lof vernemen uit den mond van de Vorstin. Te vijf minuten voor vier reden de rij tuigen weer voor, de vorstelijke personen namen afscheid van den commandant van het veldleger, de Kon. Militaire Kapel zette bet Wilhelmus in, de eerewacht pre senteerde het geweer, van den mast van het paviljoen daalde de Koninklijke stan daard, Luid gejuich weerklonk toen de Koninklijke Familie naar den „Ruigen- hoek" terugreed. Dtaor ongeveer 12.000 man werd aan de zen wapenschouw deelgenomen. Wil men een recapitulatie, zie hier: 659 officieren, I 12.631 onderofficieren, korporaals en man schappen, 1817 paarden, 115 kanonnen, 40 caissons, 245 personen- en vrachtauto's en 30 pantserwagens en pantserrupsauto's HP' -WWh ■De aankomst van H. M. de Koningin in gezelschap ivan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan de Van Alkemadelaan te Den Haag voor het défilé der Nederlandsohe weermacht voor de jubileerende vorstin. VANDAAG VERGADERT HET ENGELSCHE KABINET. De vergadering der Engelsche ministers die heden wordt gehouden zal, naar men mag aannemen, den omvang hebben van een bijeenkomst van den kabinetsraad. Het resultaat van deze bijeenkomst wordt in Berlijn met groote belangstelling tegemoet gezien. Het kabinet zal moeten beslissen, ofdeaanDuitsch- land reeds gegeven waar schuwingen, in nog duide- lijker vorm moeten worden herhaald. Men acht het noodzakelijk, een laatste poging te ondernemen, om een ontknooping te ver- mijden, waarvoor men be gint tevreezen, en om dege nen, die hiervoor de ver- antwoordelijkheid op zich zouden nemen, niet de ver ontschuldiging te laten, dat zij niet wisten,wat de werkelijke houding van En geland zou zijn. Reuter meente te weten, dat nog geen voorbereidingen zijn getroffen voor de te rugkeer van den Engelschen gezant Hen derson naar Berlijn. Het is vrijwel zeker, dat hij op zijn minst tot na de bovenge noemde bespreking der ministers in Lon den zal blijven. D'e Britsche gezant heeft Maandagmiddag bij zijn besprekingen met de ministers zijn meening uiteengezet over den politieken en diplomatieken toe stand in Duitschland en de daar heer- schende opvattingen. Men heeft niet den indruk, dat zijn verslag de bezorgd heid, die meu te Londen koestert aangaande den toestand in Midde n-E u r o p a en speciaal over de Duit- sche bedoelingen, heeft weggenomen. De Engelsche regeering overweegt haar standpunt, hetwelk Sir John Simon in zijn rede van Zaterdag heeft omlijnd, bin nenkort door den gezant te Berlijn nog eens in duidelijke woorden uiteen te laten zetten. Het is niet uitgesloten, dat de ge zant daarvoor een persoonlijk onderhoud met Hitier zelf zal zoeken, om er op deze wijze voor te zorgen, dat het Duitsche staatshoofd uit de eerste hand verneemt, hoe ernstig Engeland den toestand opvat. D'e merkwaardige eensgezindheid van de pers heeft in diplomatieke kringen sterk de aandacht getrokken. Betreffende de houding van Duitsch land ten aanzien van Tsjecho-Slowakije schrijft de „Times": „De komst van Henderson en de bijeen komst, van het Britsche kabinet, zijn be wijzen van de toenemende bezorgdheid te Londen, veroorzaakt door de wijze, waarop de eischen der Sudeten-duitschers door het Duitsche rijk werden gesteund. Deze bezorgdheid begon zich reeds een veertiental dagen geleden te manifestee ren, toen de omvang der Duitsche leger- manoeuvres bekend was geworden en toen men bemerkte, welk een buitengewoon felle toon de Duitsche pers ten opzichte van Praag aansloeg. Talrijke officiëele en particuliere po gingen zijn intusschen ondernomen, om de leidende kringen in Duitschland er van te overtuigen, in welke zeer moei lijke omstandigheden Lord Runciman zou moeten werken, indien geen atmosfeer van kalmte en geduld werd geschapen. Totnogtoe h ebben echter al deze pogingen precies het tegenovergestelde re sultaat gehad van wat men ervan verwachtt e". De „Daily Express" begint zijn hoofd artikel met de vraag: „Wil Duitschland Europa in een oorlog dompelen?" Het blad beantwoordt deze vraag met te verklaren, dat de vrede zal worden gered, doch om geheel andere redenen dan tot nog toe ooit werden aangegeven. „Onze voorspelling, aldus* het blad, is gebaseerd op het feit, dat Duitschland niet gereed is voor den oorlog. Zijn re serves aan grondstoffen zijn niet toerei kend voor een langdurige campagne en zijn militaire kracht staat het rijk niet toe, op een overwinning te hopen." Duitschland gebelgd. De Duitsche politieke pers slaat een toon aan, waaruit duidelijk blijkt, dat men gebelgd is over de Engelsche bemoeienis met Tsjecho-Slowakije. Vooral het feit, dat de Engelsche pers commentaren de zaak zóó voorstellen, dat Binnenland. Wapenschouw van onze weermacht. Buitenland. Gespannen politieke toestand. De strijd om Hankau. het gelukken der bemiddeling van de Su- deten-Duitschers afhangt, heeft te Berlijn veel achterdocht gewekt. Eigenlijk kan gezegd worden, dat de energie, waarmee zoowel lord Runciman als Chamberlain Zaterdag zijn opgetre den, de officieele instanties te Berlijn vol komen beeft verrast. Men verwachtte, dat lord Runciman nog geruimen tijd voorbe reidende besprekingen zou voeren, alvo rens het tot nieuwe constructieve voorstel len zijnerzijds zou komen. De Deutsche Allgemeine Zeitung werpt van te voren de eventueele verantwoorde lijkheid van een conflict op de elementen, die de Tsjecho-Slowaaksche oorlogspartij zouden vormen. „Juist wat het geval van een conflict betreft, zijn wij' van een an dere meening dan Sir John Simon. Juist dan zou het er om gaan dit te localisee- ren. Of beteekent de rede van Simon, dat Engeland geen localisatie wil?" Uit Praag. De bevoegde Tsjecho-Slowaaksche auto riteiten spreken formeel het bericht, dat door een buitenlandsch nieuwsagentschap is verspreid en volgens hetwelk de Tsje cho-Slowaaksche regeering betreft, bui tengewone militaire maatregelen zou heb ben genomen, tegen. Na de gisteren te Praag gevoerde besprekingen blijkt, dat de toestand zich ernstig beeft verscherpt, zelfs dermate, dat hij' in politieke kringen critie- ker wordt geacht, dan ooit teloren. De Henleiners hebben ver klaard, niet in verdere discussies te willen treden. Zij schijnen dus niet eens van het nieuwe plan tot reorganisatie van het openbaar bestuur kennis te willen nemen. Men heeft sterk den indruk, dat deze on verzoenlijke houding toe te schrijven is aan de instructies van Berlijn. Men neemt aan, dat een verklaring, die Henlein in het congres der Duitschers- in-het-buitenland te Stuttgart zal afleg gen, de crisis tot uitbarsting zal moeten brengen, en dat dezs verklaring de poli tieke inleiding zal moeten vormen voor de rede, die Butler in het partijcongres te Neurenberg zal houden. De berichten, die een mobilisatie in Tsjecho-Slowakije aankondigen, worden alsnog van officieele zijde tegengesproken. Wel echter Wordt toegegeven, dat met het oog op de steeds sterker gespannen toe stand bijzondere maatregelen ten behoeve van de landsverdediging zijn getroffen. Na het onderhoud, dat Runciman gis teren met Henlein heeft gehad, is de mis- sie-Runciman begonnen met het uitwer ken van de beginselen, op welker grond slag de onderhandelingen kunnen worden hervat. Om zes uur heeft Benesj, de president der republiek, Runciman ontvangen. In regeeringskringen neemt men thans een afwachtende houding aan. Een incident. Een incident, dat een veel ernstiger ka rakter draagt dan alle voorafgaande, heeft zich gisteravond bij Trautenaua in Noord-Bohemen niet ver van de Duitsche grens voorgedaan, zoo meldt het Volks blad. De Henlein-afgevaardigde Köllner stelde den minister van Binnenlandsche Zaken ervan in kennis, dat 's avonds Tsje chische arbeiders met gummistokken be wapend en aangevoerd door Tsjechische officieren, een Duitsch dorp zouden heb ben overvallen. Het onderzoek wees echter uit, dat zich in werkelijkheid precies het tegenoverge stelde had afgespeeld. Leden der Sudeten- duitsche partij', versterkt met mannen van de knokploeg F.S. en gewapend met knup pels, hadden geheel onverwacht,en zon der eenige zichtbare oorzaak, Tsjechische arbeiders overvallen, die daar aan de ver sterkingen werken en in loodsen zijn ge huisvest. Meer dan 400 personen namen tenslotte aan het handgemeen deel. Het is gebleken, dat men hier te doen heeft met een overval, die van tevoren door de Sudetenduitsche partij was be raamd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1