Hoe Boerhave een beroemd geneesheer werd. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Lelden, een internationaal middelpunt van geneeskunde. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Op 23 September a.s. zal het 200 jaar geleden zijn dat Her man Boerhave, de beroem de geneesheer, overleed. Behalve als arts was hij bekend als phi- losoof, als classicus, als rede naar en als 1 eeraar. Een man, die er zeer veel toe bijgedra gen heeft, de wetenschap der medicijnen sterk te bevorderen, is Herman Boer have geweest, die op 31 Dec. 1668 te Voorhout bij Leiden geboren werd. Als zoon van een eenvoudig predikant was hij aanvankelijk voorbestemd om ook predi kant te worden, en daartoe werd hij reeds op jeugdigen leeftijd door zijn vader in Grieksch, Latijn en philosophic onderwe zen, temeer daar zijn vader bij hem een uitstekenden aanleg ontdekt had. Ook op de school, die hij na zijn veertiende jaar eenigen tijd bezocht, maakte hij uit stekende vorderingen en heel wat prijzen sleepte de jonge Boerhaave in de wacht. Behalve naar de philologische en de philosofische richting ging zijn belang stelling in die dagen toch ook reeds in medische richting, hetgeen door een merkwaardige omstandigheid veroorzaakt werd. Omstreeks zijn veertiende jaar kreeg Boerhaave n.l. een ernstige zweer aan zijn linker dijbeen, welke hem gedu rende vier jaar kwelde. Tenslotte slaag de hiji er in, deze wonde zelf te genezen en zooals hij zelf zeide in zijn autobiogra fie: „deze smart heeft mij de eerste aan leiding gegeven mijn gedachten eenigs- zins naar de beoefening der geneeskunst te doen overhellen". Aanvankelijk was er echter nog geen sprake van, dat zijn talenten zich in die richting zouden ontwikkelen en wijdde Boerhaave zich aan de studie der theo logie en der philosofie, in welk laatste vak hij in 1690 tot doctor promoveerde. Tij dens zijn promotie trok hij krachtig te velde tegen de leerstellingen van Spinoza, maar ondanks zijn aandacht, die hij aan deze vakken besteedde, kon hij toch ook de medische wetenschappen niet vergeten en wierp hij' zich weer met ijver op deze studie. Hij bestudeerde Vesalius en onder professor Nuck bekwaamde hij' zich op de snijkamer en teekende daarbij op, „dat de vroegere schrijvers al het goede uit Hïppokrates hadden overgenomen Hij was een groot bewonderaar van dezen geneesheer uit de Grieksche oudheid, dien hij gelezen en herlezen had. Het mag dan ook als een groote ver dienste van Boerhaave gerekend worden dat hij op de groote beteekenis van de geneeskunde der oude Grieken gewezen heeft en de overtuigende figuur van Hip- pokrates weer naar voren heeft gebracht. De jonge student zette met vlijt zijn studies voort en in 1693 promoveerde hij' te Harderwijk in de geneeskunde op 'een dissertatie: „De utilitate explorandum in aegris excrementorum ut signorum". Toch had hiji aanvankelijk de theologie niet verwaarloosd, want het was eigenlijk zijn bedoeling als predikant de genezing van lichaam en ziel beide te bevorderen. Later besloot hij echter zich behalve aan de medische wetenschap, te wijden aan de studie van schei- en plantkunde. Als geneesheer vestigde Boerhaave zich te Leiden in 1693, waar hij spoedig een schare van bewonderaars rond zich ver zameld had. Nadat Groningen veel moeite gedaan had, hem als geneesheer binnen haar muren te krijgen, slaagde men er in Leiden in hem daar te behouden, door zijn salaris met eenige honderden guldens per jaar te verhoogen. Hij gaf nu reeds eenige lessen aan de universiteit en het succes daarvan was 'zoo buitengewoon groot, dat men hem in 1709, na het over- lijden van professor Hutton, den leerstoel voor de genees- en plantkunde aanbood. Niet alleen uit geheel Nederland, maar ook uit een groot deel van Europa stroom den geleerden en studenten naar Leiden om aldaar zijn colleges te volgen. Ook als practizeerend geneesheer had hij' een ge weldige practijk en men beijverde zich zijn raad in te winnen; bekend is, dat Czaar Peter de Groote van Rusland hem een be zoek bracht en geduldig twee uur wachtte voordat hij' den geleerde kon spreken. Een brief uit het buitenland, met als adres „Aan Boerhaave in Europa" bereikte prompt de plaats van bestemming. In 1714 kwam Boerhaave, door het overlijden van prof. Goverd Bidloo meer op het gebied der practische geneeskunde. In het Caecilia-ziekenhuis begon hij nu n.l. colleges aan het ziekbed te geven en ook hiervoor was de belangstelling bui tengewoon groot. Het geheim van Boer- haave's succes ligt voor een zeer groot genoemd, zijn de dijkgraaf en gezworenen aansprakelijk jegens den polder of het waterschap voor uitgaven, waardoor het eindcijfer der begrooting of de aangewe zen begrootingspost wordt overschreden. De vergadering van ingelanden geeft steeds machtiging aan het Bestuur tot af- en overschrijving. Krachtens die machtiging zal het Bestuur dus een be sluit tot af- en overschrijving moeten ne men en daarnaar de begrooting wijzigen. Maar het Bestuur van de Breede Wate ring neemt een dergelijk besluit nooit, en wijlzigt dus de begrooting vóór het indie nen der rekening niet, wat tengevolge heeft, dat sommige uitgaafposten de be treffende begrootingsposten belangrijk overschrijden. De commissie geeft in over weging voortaan art. 99 uit te voeren. Be voorzitter dankt de commis- deel in zijn persoonlijkheid, en in de I wijze, waarop hij aan de zieken leniging t bracht. Hij was onovertroffen in zijn kli nisch onderricht. Daartoe waren in het ziekenhuis twee zalen met in het geheel 12 bedden beschikbaar gesteld. Aan deze 12 bedden werden de artsen van half Europa geschoold, want ondanks het zeer beperkte materiaal was Boerhaave's zie kenhuis niet alleen het meest vooraan staande van zijn tijd, maar tevens de voor- looper van onze moderne klinieken. Het geheele ziekte-onderzoek kristalliseerde zich hier, de anamnese, het ziekte-ver- loop, werd hier met de grootst mogelijke nauwkeurigheid opgeteekend en eveneens de toestand van het oogenblik, de status praesens. Diagnose en prognose werden i gesteld en de theraphie bepaald. Het voorbeeld, dat aldus in Leiden werd ge geven, werd spoedig op andere plaatsen gevolgd. lederen dag ging Boerhaave langs alle bedden en besprak met zijn studenten de verschillende gevallen. Oudere medici wer den gevraagd om voor hen practische de monstraties te geven - precies zooals te genwoordig nog geschiedt. Van Swieten, een van de studenten, was een vaardig stenograaf, en zijn schriften, die behou den gebleven zijn, heeft men kunnen ont cijferen. Hierdoor bezit men een nauwkeurige kennis van de wijze, waarop het klinisch onderricht gegeven werd. Van Swieten is later arts geweest aan het hof van Kei zerin Maria Theresia te Weenen en heeft daar de medische faculteit volkomen ge reorganiseerd. Door hem en dus feitelijk indirect door Boerhaave heeft deze de ver maardheid gekregen, die zij tot op heden bezit. Intusschen werd Boerhaave's practijk van jaar tot jaar grooter. Een van hen, die bij hem gestudeerd hadden, schreef over hem: "Zij, die om raad kwamen, wer den tusschen tien en twaalf uur bij hem gelaten want zijn overstelpende bezighe den lieten niet toe, dat hij de menschen ging bezoeken. Om drie uur kwamen op- nieuw de zieken." En verder: Wij waren met 120, waarvan de helft vreemdelin gen. Ik geloof niet, dat eenig ander leeraar zooveel hoorders had als Boer haave. Van 1710 tot 1730 heeft Boerhaave een ontzaggelijke hoeveelheid verk verzet, te meer, daar hij in 1718 ook nog professor in de chemie werd, in de plaats van prof. Jacobus La Mort, die juist overleden was. Geen wonder, dat zijn weerstandsvermo gen op den duur daar niet tegen bestand was. Reeds in 1722 werd hij door een ernstige ziekte gedwongen voor eenige maanden absolute rust te nemen. Groot was de vreugde in de stad Leiden, toen hij zijn werkzaamheden weer hervatten kon. In 1727 werd hij echter weer door een ziekte overvallen en in 1729 werd hij daardoor gedwongen zijn werk voor een groot deel in andere handen over te dra gen, n.l. de professoraten in de chemie en de botanie. Hij deed dit met een redevoe ring, welke heden ten dage nog boeit, om de rijpe ervaring van den zestigjarige, die er uit spreekt en wel een zeer bijzonde ren kijk op den mensch Boerhaave geeft. Toch was hij er, ondanks zijn geweldige werkzaamheden nog in geslaagd, de 3000 verschillende plantensoorten van de Bo tanische tuin te Leiden met een even groot aantal te vermeerderen, Het is onbegrijpelijk, dat deze man, die dagelijks geraadpleegd werd, en dagelijks zijn tallooze colleges geven moest, daar enboven nog tijd kon vinden, om een aan tal geleerde werken te schrijven, die zijn roem over geheel een werelddeel verbreid hebben. Daarvan noemen wij „Institutio- nes medicae", die bij herhaling uitgege ven en in alle Europeesche talen, ja zelfs in het Arabisch vertaald zijn; zijn „Prae- lectiones Academicae", mede bij herhaling in het licht verschenen en zijn „Aphoris- mi de Cognoscendis et curandis morbis" ook in alle Europeesche talen en in het Arabisch vertaald. Boerhaave was niet alleen groot als ge leerde, maar ook als mensch. Zijn tijd- genooten roemden zijn edel karakter, zijn oprechtheid, zijn vroomheid, zijn min zaamheid, zijn hulpvaardigheid jegens behoeftige lijders en vooral ook zijn be langstelling in zijn leerlingen, door wie hij op de handen gedragen werd. Geen wonder van zoo'n geleerde, wiens lijf spreuk was: „Simplex sigillum veri", „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Op 23 September 1738 overleed Herman Boerhaave, diep betreurd door tal van ge leerden in geheel Europa.M. V. sie voor haar advies, waarna de rekening wordt vastgesteld. Instructies voor ambtenaren. De heer Joh. Pilaar vestigt er de aan dacht op, dat de toestand van het oud archief van het waterschap zeer veel te wenschen overlaat, terwijl bij den pol der Walcheren en het waterschap Schou wen dit keurig in orde is. Als men iets weten wil, lukt dit meestal niet. Destijds heeft de heer de Kruyter een begin ge maakt met het ordenen van het oud ar chief. Deze is echter overleden. Spr. zou graag zien, dat het Bestuur dit werk liet voortzetten door de archivaris van Goes. Dan kan. als alles is bijgewerkt, de ontvanger-griffier het archief geregeld bijhouden. De voorzitter zegt overweging toe. Dhr Buijarogga wil den waterbouw kundig ambtenaar van 912 uur inplaats van van 911 uur op zijn kantoor aan wezig doen zijn. De voorzitter en de heer Joh. Pilaar bestrijden dit. Het werk van dezen ambtenaar ligt meer buiten dan in het kantoor. Nadat de ambtenaren-voorschriften zijn aangevuld en gewijzigd, wordt z.h.st. aan genomen een voorstel van het Bestuur om een geldleening van f40.000 tegen een rente van hoogstens 3% aan te gaan (jaarlijksche aflossing f5000) voor het stichten van het electrisch gemaal. Bij de rondvraag geeft de heer Joh. Pilaar het Bestuur in overweging om eens in studie te nemen de vraag of het niet gewenscht is, evenals Walcheren en Schouwen dit deden, een eigen polderre glement in te voeren. De voorzitter voorziet verzet van de gezworenen, die liever niet aan den dijk gezet zullen willen worden. De heer Pilaar betoogt, dat dit laat ste heelemaal niet noodig is. Er zijn aan een eigen reglement verschillende voor- deelen verbonden. De heer P. J. J. Dekker deelt mede, dat hij vorig jaar in het Bestuur heeft bepleit voor deze kwestie een studie-com missie te benoemen. Nadat de voorzitter overweging heeft toegezegd, volgt sluiting. WEER EEN GEVAL VAN KINDER VERLAMMING. Bij het ruim 2Va-jarig dochtertje van L. M. v. d. Reest te St. Filipsland is een ernstig geval van kinderverlamming ge constateerd. Het kind is naar de barak ken te Bergen op Zoom vervoerd. Tiende Zeeuwsche Klompenbeurs te Clinge. Te Glinge (Z.-Vl.) is Woensdag de tiende Zeeuwsche klompenbeurs geopend. Het feit, dat deze instelling haar tweede lustrum vierde, deed deze opening mei eenige feestelijkheid vergezeld gaan. Het dorp was rijk bevlagd. Een dertigtal ge- noodigden werd op het raadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Daarna ging men in optocht, begeleid door de muziek naar de Sint Bernardusscbooi, waar de beurs was ondergebracht. De voorzitter, oud-burgemeester Vienings, sprak de be groetingsrede uit, waarna Ir. Grevers met een passende rede de beurs namens den minister opende en verschillende andere autoriteiten het woord voerden. Daarna werd de beurs bezichtigd. Niet alleen uit Zeeland, maar ook uit 'Groningen, Drente, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg waren inzendingen binnengekomen. Na de bezichtiging der beurs ivereenigden de gen'oodigden zich aan 'n Zeeuwsche kof- £2 ©tafel Sluis. Donderdag had de opening plaats van de grenskiosk van den A.N.W.B. te Sint Anna ter Muiden, in tegenwoordig heid van den heer H. J. van Balen, di recteur van den A.N.W.B. te 's Graven- hage; den heer A. F. J. Aernaudts, bur gemeester van Sluis; de consuls van den A.N.W.B. te Sluis, Breskens, Oostburg, Groede; den heer J. L. W. J. Losecaat van Nouhuys, commandant van de ma rechaussee, district Vlissingen, en an dere genoodigden. Omstreeks 12 uur ver zamelde de groep zich nabij de kiosk, waarop resp. de Bondsvlag en de natio nale driekleur werden geheschen. Nadat deze plechtigheid was vereeuwigd, bega ven de gasten zich naar Sluis om deel te nemen aan een diner in hotel „Stad Sluis". Kinderverlamming. Te Gouda is wederom een nieuw geval van kindenverlamming geconstateerd. Het aantal gevallen aldaar bedraagt thans zestien. In de nu afgeloopen week zijn in totaal twee nieuwe gevallen geconstateerd, wat minder is dan vorige weken. Ook te Leeuwarden is thans een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het patientje, een 5-jarig knaapje, is over gebracht naar het hospitaal. Te Wad'dinxveen is het aantal gevallen van 2 tot 5 gestegen, waarvan één doode- lijk. Te Alpihen a. d. Rijn zijn twee ge vallen voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Levensmiddelen worden „gegast". Analisten te Durban maken 'bekend, dat er momenteel proeven genomen wor den, om 'door middel van een gas levens middelen te conserveeren. Omtrent het succes kon men n'og niets definitiefs mel den; maar, tioo werd gezegd, indien deze methode uitvoerbaar blijkt, zal dit een algeheele omwenteling beteekenen op het gebied ivan het conserveeren van levens middelen. Een eerste scheepslading die volgens het nieuwe procédé geconserveerd is, zal spoedig naar Engeland worden verzon den. Het apparaat bestaat uit een klein vat, dat een vloeistof bevat hetgeen een kleur loos gas levert. Er wordt beweerd, dat dit gas in staat is, om versche eieren gedurende 9 maanden en fruit gedurende een jaar in die conditie te houden. De kosten zouden 10 shillings bedragen voor het conserveeren van 30 ton levensmid delen. Suiker zou de basis ivan het proces, dat gepatenteerd is, zijn. Men hoopt een maatschappij te vormen, die binnen 6 maanden de exploitatie van dit nieuwe procédé over de geheele wereld expl'oitee- ren zafl. De ontdekking zal, zoo wordt beweerd, een geheele ommekeer teweeg brengen op het gebied van de voedselvoorziening en van het systeem van koelinrichtingen, terwijl daardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat elke soort fruit het ge heele jaar door verkrijgbaar zal zijn. UITKOMSTEN DER INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW 1938. Gedurende de laatste jaren wordt in de maand Mei een inventarisatie van den land- en tuinbouw gehouden vanwege het Landbouw-Crisis-Bureau. De totale oppervlakte beteeld met akkerbouwgewassen, bedroeg in ons land in 1938 929.894 ha, d.i. ruim 7000 ha meer dan in 1937. Het overeenkomstige cijfer bedroeg voor Zeeland in 1938 106.502 ha of wel 635 ha minder dan in 1937. Deze vermin dering moet gedeeltelijk worden toege schreven aan een omzetting van laag gelegen gronden in grasland, daar de oppervlakte blijvend grasland in onze provincie in 1938 met 223 ha is toegeno men tegenover het voorafgaande jaar. Voorts valt het op, dat het cijfer voor kwelders en schorren in Zeeland in het laatste jaar een vermindering vertoont van iets minder dan 400 ha. Wat de onderscheidene akkerbouw gewassen betreft, valt te vermelden, dat dit jaar de tarweverbouw in Zeeland terugliep met 1740 ha, d.i. met 7 tegen over 1937. Vooral de verbouw van roode tarwe liep in Zeeland sterk terug. De verbouw van wintergerst nam in Zeeland in het afgeloopen jaar met 300 ha toe, die van zomergerst liep met de zelfde oppervlakte terug. De teelt van haver verminderde eveneens, zoodat uit eindelijk de geheele graan verbouw in Zeeland terugliep. Daarentegen is de verbouw van schok ker-erwten, witte boonen, vlas, uien en blauwmaanzaad aanmerkelijk uitgebreid. In het algemeen kon in 1938 een ver meerdering van den uitzaai van meer speculatieve gewassen worden geconsta teerd. De prijs van sommige dezer pro ducten was in het afgeloopen jaar iets beter geweest en doorgaans ziet men dan veelal een uitbreiding van de teelt van deze gewassen. Dit geldt voor 1938 wel in het bijzon der voor den verbouw van blauwmaan zaad en uien. De beteelde oppervlakte blauwmaan zaad werd in onze provincie tegenover 1937 van 208 tot 1296 ha uitgebreid, een vermeerdering van niet min der dan 500 De uienverbouw nam toe van 1193 ha in 1937 tot 2,003 ha in 1938, of wel een vermeerdering van 810 ha, d.i. circa 67 Ook de teelt van schokkererwten werd in Zeeland aanzienlijk uitgebreid, n.l. van 3071 ha tot 4123 ha, d.i. een ver meerdering van 1052 ha of 34 De vlasteelt heeft in de laatste jaren een aanmerkelijke uitbreiding gekregen. In de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 be droeg de verbouw van vlas in Zeeland resp. 4698 ha, 7273 ha, 8531 ha en 9327 ha. De verbouw van bruine boonen werd belangrijk ingekrompen en wel met ruim 1800 ha of 40 Dit was een gevolg van den slechten prijs van dit product in het voorafgaande jaar. De teelt van consumptie-aardappelen nam in het afgeloopen jaar iets af, n.l. van 13150 ha in 1937 tot 12695 ha in 1938, dus een betrekkelijk kleine achteruitgang. In verband met de geldende regeling voor de suikerbieten bleef de verbouw hiervan stationnair en bedraagt in dit jaar 14257 ha. Samenvattend blijkt, aldus het „Z. Lb.bld.", uit deze cijfers van de inventa risatie duidelijk, dat het bedrijf in Zee land zooveel mogelijk rekening houdt met de prijzen, die in het afgeloopen jaar voor de producten konden worden ge maakt, terwijl ook de vruchtopvolging een rol speelt. Ook de maatregelen, welke de Overheid heeft getroffen, bepalen voor sommige producten de grootte van den uitzaai. In het algemeen kan in Zeeland een vermindering van den graanverbouw en een uitbreiding van den verbouw van andere gewassen worden geconstateerd. Wenken voor de zuinige huisvrouw. Nu de groente en vruchten volop te krij gen zijn, doet de huisvrouw verstandig hier zooveel mogelijk van te profiteeren. Eén goedkoope groente, welke zich op velerlei manieren laat verwerken, is de tomaat. Rauw in plakjes gesneden op de boterham met wat suiker of zout is ze een lekkere broodbelegging; maar ook als stamppot valt ze erg in den smaak. Probeert u ook eens deze stamppot: Men bakt in wat vet of boter een uitje bruin en voegt hierbij een pond in groote stukken gesneden tomaten. Daarop doet men een pond rauwe aardappelen en laat alles samen gaar koken. Door elkaar stampen en op smaak afmaken met wat peper en zout. Heeft men een restje melk, taptemelk of een korstje kaas over, dan kan men dit erdoor verwerken, waardoor het geheel voedzamer en nog smakelijker wordt. Een andere stamppot, welke hoe langer hoe meer gegeten wordt, is stamppot met rauwe sla. Men heeft hiervoor noodig 3 kg. aardappelen, 6 kroppen sla, 1 pond spek, Va liter ondermelk en wat azijn. Kook de aardapelen gaar en bak on derwijl het in dobbelsteentjes gesneden spek uit. Snijd op het laatst de sla fijn en wasch ze. Stamp alles door elkaar en maak het op smaak af met de melk, azijn, zout en wat peper. Heeft men te veel groente en vruchten in eigen tuin 'dan kan men deze op allerlei manieren voor langeren tijd voor bederf vrijwaren. Van het grootste belang is echter, dat men zoo netjes mogelijk werkt. Niet al leen schoon materiaal, maar ook schoone handen, schoon schort en een schoone tafel. Al het materiaal moet eerst in heet zeepsop worden afgewasschen, waaraan soda is toegevoegd en daarna worden na gespoeld met heet water. De kurken en ringen kookt men van te voren uit en laat men tot het gebruik onder water staan. Een ander belangrijk punt is, dat de groente en vruchten steeds zoo versch mo gelijk zijn en zonder aangestoken deelen. Vruchten kan men verwerken tot jam of gelei, op eigen sap inmaken, sap van ma ken of sommige ook drogen. Een eenvoudig, doch goed recept is om op één pond vruchten één pond suiker te nemen. De vruchten opzetten met weinig of geen water (afhankelijk van de eigen sap pigheid). Daarna 15 4 20 minuten hard laten koken zonder deksel. D'e suiker toe voegen en 10 minuten laten meekoken. De jam zoo heet mogelijk in de schoonge maakte potjes doen. Doe op de jam een laagje suiker of olie en dek het af met een schroefdeksel of papiertje voor het stof. Ook een combinatie van verschillende vruchten geeft lekkere jam. Huishoudelijke voorlichting. Evenals in de twee eerste jaren van het bestaan van de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattelands, be stond er dit jaar zeer groote belangstel ling voor haar voorlichtingscursussen op het gebied van koken, naaien, wasschen en tuinbouw. In 1937 werden in totaal 1081 cursussen gegeven met 20941 deel neemsters. (Zeeland had 1135 deelneem sters.) Hiervan volgden 10729 een kookcursus, 9148 een naaicursus, 632 de tuinbouwcur- sus en 432 de waschcursus. Dit aantal zou ongetwijfeld nog grooter zijn, indien voldoende leerkrachten be schikbaar geweest waren en indien niet het vorig jaar door gebrek aan geldmidde len de geweldige toeloop sterk geremd was. D'e grootste belangstelling bleef bestaan voor de kook- en naaicursussen. In dit jaar werden echter 29 tuinbouwcursussen gegeven, tegen 20 in het vorig jaar. Aan het programma werd een cursus in het zelfvervaardigen van matrassen en dekens toegevoegd. Hoewel de cursussen bijna uitsluitend door vrouwen werden bezocht, waren er bij de cursussen in tuinbouw en bij het maken van matrassen ook eenige manne lijke deelnemers. De stichting probeerde herhaaldelijk contact te krijgen met de schippersvrou wen. Dit mocht echter niet gelukken. Het onderzoek naar den voedingstoe stand in de gezinnen, welke door de voor lichtingscursussen worden bereikt, werd door mevr. Janse-Stuart voortgezet. Zij bracht een voorloopig rapport, dat be langrijke gegevens bevat, uit. Macaronischotel (4 personen). 1 pond macaroni, 3 ons geraspte bele gen kaas, 80 gram (4 afgestreken eetle pels) boter, wat zout, 1 pond tomaten. Breng 1 liter water met 1 eetlepel zout aan de kook. Strooi hierin de in stukjes gebroken macaroni en kook deze zachtjes gaar en bijna droog (pl.m. Va uur). Voeg nog wat kokend water toe, als de macaroni te droog mocht worden. Vermeng de gare macaroni met de bo ter, de geraspte kaas en de in vieren ge sneden tomaten. Laat alles nog even door en door warm worden en dien het gerecht op in een dekschaal. Maandag 29 Augustus 1938. HILVERSDM I. 1875 M. Algem. Progr, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram. Om 8.16 Ber. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Deel. 10.40 Gram. 11.10 Vervolg declam. 11.30 Orgel. 12.00 Gram. Om 12.15 Ber. 12.30 VARA-Orkest. 1.15 1.45 Esmeralda-Septet. 2.00 Gram. 3.00 Declam. 3.30 Orgel. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 „Fantasia". 5.30 Gram. 6.307.00 Muzik. causerie en gram. 7.05 Zang, piano en gram. 8.00 Herh. SOS- Ber. 8.03 Ber. ANP. 8.15 VARA-Orkest. 9.00 Declam. 9.20 Orgel. 9.45 Gram. 10.00 Ber. ANP. 10.05 The Four Blue Stars. 10.20 Gram. 10.30 Fragmenten operette „Das kleine Café". 11.0012.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schrift!, medit. 8.15 Ber., gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ghr. lectuur. 11.30 Ghr. Kinderkoor „De kleine Lofstem". In de pauze's: Gram. 12.00—12.15 Ber. 12.45 Amst. Salonork. en Gram. 2.00 Reportage. 3.15 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinder uurtje. 6.15 „Heidepark-Band" en gram. 7.00 Ber. 7.15 Causerie over John Bunyan 7.45 Report., event, gram. 8.00 Ber. ANP'> herh. SOS-Ber. 8.15 Herdenkingsavond van den Bord van Chr Oranjevereen. m Nederland. 9.45 Sonora-kwintet. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Reportage (GramA 10.35 Vervolg van 9.45. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Verv. van 10.35. 11.30 Gram. Circa 11.5012.00 Schrift!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6