Binnenland. Het Regeeringsjubileum. Uit de Provincie VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. EN ST. NOORI SCHOUWEN X? °f de Pers erhoogd van 50 Kloet Korte Berichten. Do hevige regenval van de laatste da gen 'heeft op talrijke plaatsen in Silezië overstroomingen veroorzaakt. Overal moe ten soldaten, arbeidsdienst, brandweer en politie aan het werk worden gezet, om menschen uit bedreigde huizen te redden. Gelukwenschen uit het buitenland. H. M. de Koningin heeft gistermiddag op het Huis Ten Bosch ontvangen de hoofden van missiën met hun echgtenoo- ten ter aanbieding van gelukwenschen met 't aanstaand regeeringsjubileum van Hare Majesteit. De gezant van Roemenië is gisteren door H. M. de Koningin ontvangen ter overhandiging aan Hoogstdezelve van het ordeteeken en de halsketen van de orde van Carol I. Gisteravond te half zeven is door H. M. de Koningin ontvangen de consul-gene raal van Nicaragua ter overbrenging van gelukwenschen van regeering en volk van Nicaragua en ter aanbieding van een ge schenk aan Hare Majesteit. HET GOEDERENVERVOER TIJDENS DE A.S. FEESTDAGEN. Naar wij vernemen zullen de Neder landsche Spoorwegen, ingevolge het door de regeering verklaren tot nationalen feestdag van den 6en September a.s. in verband met het 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin, de aaneming ten vervoer, het vervoer, de aflevering en de bestelling van goederen en levende die ren op dien dag beperken als op erkende feestdagen. Op dien dag zal de bestelling van ex pres-goederen en van snelgoederen met spoedbestelling slechts geschieden voor zoover dat mogelijk is, terwijl afhaling van goederen niet zal plaats hebben. C.A.O. IN DE BAKSTEENINDUSTRIE. Verbindendverklaring gevraagd. De vereeniging „Verbond van baksteen fabrikanten", de Nederlandsche R.K. fa- brieksarbeidersCsters) bond „St. Wille- brordus", de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders(sters) en de Ne derlandsche bond van Christelijke fa- brieks- en transportarbeiders 'hebben in gediend een verzoek tot verbindendver klaring van bepalingen van de op 1 April 1938 in werking getreden collectieve ar beidsovereenkomst in do baksteenindus trie, afgesloten tusscben de eerstgenoem de vereeniging eenerzijds en de genoemde organisaties anderzijds. Deze verbindendverklaring wordt ge vraagd voor alle steenfabrieken, gelegen in de provincies Gelderland, Overijssel, Utrecht en Zuid-Holland, zoomede voor een tweetal in Noord-Limburg ten Oosten van de rivier de Maas gelegen steenfa brieken, met uitzondering echter van de fabrieken van siersteen en schoorsteen steen. DE INBESLAGNEMING VAN HET SPAANSCHE STOOMSCHIP GARBI. Het Belgische socialistische dagblad „Le Peuple" publiceert een scherp artikel tegen de Nederlandsche autoritei ten, die het Spaansche schip „Garbi", komende van Antwerpen aan den ketting hebben doen leggen. Het blad meent, dat deze maatregel, die strijdig is met be staande overeenkomsten, is ingegeven door wat 't noemt de Farizeeërspolitiek van Rotterdam en te beschouwen is als het bewijs, dat Nederland de haven van Antwerpen wil controleeren. „Le Peuple" voegt er aan toe, dat het incident in Bel gische havenkringen en politieke kringen druk gecommentariëerd wordt. LEEST DE BOER GEEN KRANT? Bekenmaking van regeeringsmaatregelen De heer Weitkamp heeft aan den mi nister van Economische Zaken de volgen de vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat on langs tal van landbouwers de dupe zijn geworden van het feit, dat de jongste re geeringsmaatregelen tot steun aan de var kenshouderij, eerder ter kennis van den handel dan van de boeren kwamen, wijl het meerendeel der laatsten uiteraard geen dagblad leest? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid te bevorderen, dat het bericht van dergelijke belangrijke besluiten, vóór deze in de groote bladen worden bekend gemaakt, eerst per radio door het A.N.P. worde omgeroepen? NEDERLANDSCH FABRIKAAT DEMONSTRATIE IN DE JUBILEUMWEEK. Radiorede van Minister Sfeenbergh8. Maandagavond, 29 Augustus, tusschen 7 uur 45 en 8 uur zal de Minister van Economische Zaken voor de drie Neder landsche zenders een inleidend woord spreken voor de Nederlandsch Fabrikaat Demonstratie, welke van 30 Augustus tot 10 September a.s. wordt gehouden. Deze actie, waaraan etalagewedstrijden zijn verbonden, is het resultaat van een nauwe samenwerking van de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" met het georganiseerd winkelbedrijf. Zij wordt in een zeer groot aantal, door het geheele land verspreide, plaatsen, waaronder ook de grootste, gehouden. Alleen al voor zoover blijkt uit bij de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" binnengekomen berichten, zullen in dat tijdvak in 12.000 etalages de Nederland sche producten worden gepropageerd. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen wa ren de heeren de Bart, Hildernisse en Paap met kennisgeving afwezig. Alzoo 16 leden present. De overgelegde gemeenterekening 1937 wijst voor den gewonen dienst een voor- deelig saldo van f40.474,70 aan, bij een ontvang van f 1.676.874,41 en een uitgaaf van f 1.636.399,71. Voor den kapitaal- dienst zijn de cijfers ontvangsten f 693.821,92 en uitgaaf f719.259,48, alzoo een nadeelig slot van f 25.437,56. Ook werd de begrooting voor 1939 aan geboden. Na vrij uitvoerige bespreking werd met 9 tegen 7 st. het voorstel aangenomen om adhaesie te betuigen aan de actie van de onderwyzersorganisaties tot verlaging van de leerlingenschaal. Aan mej. J. H. Holms werd tegen 1 Sept. eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan school I, wegens overcom pleet en aan mej. H. Wolthuis als onder wijzeres aan school D wegens bet bereiken van den 60-jarigen leeftijd. Aan de avondschool voor N.O. werden benoemd de heeren J. D. H. Reijnders, L. Ahn, A. M. de Bont, L. F. van Geel en D. M. de Vries. Mej. A. J. H. Braat werd overgeplaatst van school B naar school D. Daar de toestand voor de Chr. school in de Wagenaarstraat door de nabijheid van de zich steeds uitbreidende Schelde onhoudbaar is en gevaar voor de kinde ren gepaard aan onmogelijkheid van be hoorlijk les geven bestaat, vroeg het be stuur dezer school om gelden voor den bouw van een school aan de Hendrik straat, doch overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd met alg. st. besloten het bestuur ruimte aan te bieden in de school op de Markt. Tevens werd besloten school K met ingang van 1 Sept. te ver plaatsen van de Groote Markt naar de Bouwen Ewoutstraat. Aan het bestuur van de Vlissingsche Schoolvereen. werd geen geld toegestaan voor den bouw van een schoolgebouw in de omgeving van de Nieuwe Markt. Een nader verzoek was ingekomen om de aanvaarding van de aangeboden schoolruimte in de Bouwen Ewoutstraat te mogen overwegen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de landstormcommissie Zeeland om subsidie. De rekening van het gast huis 1937 met een goed slot van f 1442,27 werd goedgekeurd, evenals die van het Burger Weeshuis met een batig saldo van f 38,72 en die van Maatschappelijk Hulp betoon met een gemeentelijke bijdrage van f 138.796,90. Met de Kon. Mijt De Schelde werd een ruiling van grond aangegaan, waarna de raad zich vereenigde met het spitten van onkruid in het Nollebosch als werkver schaffing en met het stichten aldaar van een bedrijfsgebouw. Het voorstel om aan den Nolledijk na egalisatie, een tegelplateau te maken en er banken te plaatsen, ging ook met alg. st. er door. Hetzelfde gebeurde met het voorstel tot aanleg in werkverschaffing van een rij wielpad langs den Prins Hendrikweg. De raad vereenigde zich ook z.h.st. met het voorstel tot aanleg van de nieu we straat, de Ieplaan, in de omgeving van Bethesda. Door ten deele grond te ruilen en ten deele te verkoopen met en aan de Kon. Mij. de Schelde kan deze haar scheeps- bouwloods vergrooten en zal toch een ge- wensc'hte verbinding tusschen de Wage naarstraat en de Kleine Kerkstraat blij ven bestaan. Op desbetreffende vragen der S.D.A.P.- raadsfractie deelden B. en W. mede, dat na ontvangst der circulaire van 9 Mei alle werkloozen, die daarvoor geschikt zijn, in werkverschaffing werken. Dit zijn er thans 140. Slechts 30 vallen onder de steunregeling. Een restitutie inzake straatbelasting werd toegestaan. Bij de rondvraag werden enkele vragen van den heer de Ruiter als behoorende bij de begrooting niet beantwoord. Alleen op zijn vraag om den Singel te verdoopen .in Wilhelminasingel in verband met het regeeringsjubileum, werd gezegd, dat de kwestie van nieuwe namen ook bij B. en W. in studie is. Ernstig ongeluk. Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde, te Vlissingen, is Donderdag namiddag een ernstig arbeidsongeluk ge beurd. De 45-jarige scheepmaker G. H. L. is aan boord van het in aanbouw zijnde motorvrachtschip Bantam, van een hoogte van zeven meter omlaag gestort en op de betonnen helling gevallen. Het slachtof fer is naar het St. Josef-ziekenhuis over gebracht. De man heeft o.m. een hersen schudding. Zijn toestand is vrij ernstig. Merison en Zonen's Ijzerhandel is uitgebreid. Het ontbreekt gelukkig in Goes niet aan zaken, die aan uitbreiding beh'oefte hebben en aan ondernemers, die den moed hebben om hun panden te vergroo ten. 'Zoo heeft nu weer H. Merison en Zon'ens Ijzerhandel in de Lange Vorst- straat 'het woonhuis tegenover de tegen woordige zaak gebruikt om daarin een nieuwe toonkamer en kantoren te vesti gen. In de practijk werd de behoefte ge voeld aan een speciale toonkamer voor haarden, kachels, fornuizen en wasch- machines. Deze is nu in het nieuwe pand ondergebracht. De beide flinke etalage kasten ter weerszijden van de breede portiek en de ruime, zoowel van dag- als kunstlicht goed voorziene toonkamer bieden gelegenheid om een uitgebreide collectie van verschillende fabrikaten te exposeeren. Boven vindt men kantoren en een wachtkamer. De gevel van het nieuwe gebouw is in m'odernen stijl gehouden en krijgt een neon-verlichting, de toonkamer is strak van lijn en eenvoudig van kleur. Archi tect was de heer Van Wuyckhuysen uit Middelburg, terwijl uitvoerders van het werk waren de 'heeren Frenks en Barent- sen. Goes is weer een keurig winkelpand rijker geworden. Vermelden wij ten slotte nog, dat ook de oude zaak gemoderniseerd wordt en dat boxen worden aangebracht, waarin complete keukens zullen worden inge richt. Orgelbespeling. Dinsdag 30 Augustus 1938, des nam. van 23 uur, zal in de Groote- of Maria- Magdalenakerk door den heer Adr. Kou semaker te Goes een orgelbespeling wor den gegeven. Programma: 1. Fantasia in g kl. t. Joh. Seb. Bach. 2. Bewerkingen van Jan Zwart. a. „Gelukkig is het land" b. „O, Heer, die daar" 3. Sonate VI Mendelssohn a. Koraal met Variaties, b. Fuga. c. Fi nale. 4. Prière. Th. Dubois. 5. Prélude, fugue et Variation, G. Franck. 6. Fantasie over Ned. Volksliederen. George Stam. Na elk nummer is er gelegenheid de kerk te verlaten. Kloetlnge. Door B. en W, is voor de be trekking van helpster aan de gemeente lijke bewaarschool de navolgende alpha- betische aanbeveling opgemaakt: 1. J. A. Dalebout Fd.; 2. A. Ruissen; 3. G. Wage naar. 's-H. Arendskerke. A.s. Dinsdag des vm. 9.30 uur zal de Raad vergaderen. Aan de orde komen o.m.: Verzoek Mu- ziekvereeniging O. N. D. A. te Nieuwdorp om subsidie. Voorloopige vaststelling ge- meenterekening 1937. Vaststelling reke ningen 1937 Groot- en Burgerlijk Arm bestuur. Goedkeuring begrooting 1939 voor den gemeensc'happelijken keurings dienst voor vee- en vleesoh in den keu ringskring Heinkenszand. Aanbieding ge- meentebegrooting 1939. 's-Grav8npolder. Met ingang van 1 September 1938 is de assistent der direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen, J. Louwerse, verplaatst van 's-Gra- venpolder naar Krabbendijike. Borsele. Gemeenteraad. Vrijdag middag vergaderde de gemeenteraad. Bij verlof van den secretaris werd tot waar nemend secretaris benoemd en als zooda nig beëedigd dhr Imminck. Voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres inzake verlaging van de leer lingenschaal werd aangenomen. Bij de vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing en invordering van havengeld werd dat vastgesteld op 30 ct. per 1000 kg laadvermogen. Bij de vaststelling der gemeentereke ning maakte dhr Dekker de opmerking dat een werk was uitgevoerd door den wethouder. Ook de rekening was door hem onderteekend. De voorzitter merkte op, dat het hier een onschuldig geval be trof. Er bleef echter tusschen beide ver schil van meening bestaan. Bij de begrooting Vleeschkeuringsdienst 1937 komt een bijdrage voor de gemeente van f621,43. De gemeentebegrooting 1939 bedraagt in ontv. en uitg. f44.892,55 met een post onvoorzien van f 609,34. Kapitaaldienst f 5705,61, uitg. f 5585,50. Batig saldo f 120,11. Waterleidingbedrijf baten en lasten f 5798,83, met een post onvoorzien groot f 119,77. Kapitaaldienst f 2017,15. Voor de functie van controleur van de steunregeling hadden zich twee sollicitan ten aangemeld, n.l. dhr Imminck en dhr Kortebout. Bij stemming verkreeg dhr Kortebout 4 en dhr Imminck 3 st. Be noemd dus dhr Kortebout. Daarna kwam ter sprake verzoek jaar- weddeverhooging grafdelver. Bij de vorige raadvergadering was door den grafdelver wegens de vele uitgebreide werkzaamhe den een salaris gevraagd van.f350. De raad besloot het salaris te bepalen op f 200. Hiermede kon de grafdelver geen genoegen nemen. Hij vroeg mitsdien zijn salaris te verhoogen. Indien aan zijn ver zoek niet kon worden voldaan, dan wilde hij de oude methode handhaven en voor de vele werkzaamheden door hem .ver richt in dienst der gemeente een ver goeding ontvangen vanaf April tot heden van f 150. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. hun voorstel handhaven om f 200 voor alle werkzaamheden uit te keeren. Na dis cussie werd dit besluit gehandhaafd met 4 tegen 3 st. Een verzoek van de op te richten R.K. Lagere Land- en Tuinb.school te 's Hee- i*enhoek om een subsidie van f 25 ineens en verder subsidie per leerling deelnemen de uit deze gemeente kwam ter sprake. Dhr de Regt wilde f 25 subsidie verleenen ineens en verder een afwachtende hou ding aannemen. Dit werd verworpen met 4 tegen 3 st. Dhr Dekker stelde voor f 25 subsidie in eens en verder f 15 per leerling. Dit werd aangenomen met vijf tegen 2 st. B. en W. vragen den raad een crediet van f 20 voor aanschaffing van een por tret van H. M. de Koningin, f 75 voor luchtbescherming en f 100 voor rioleering. Toegestaan. De raad ging er mede accoord de maxi mumsnelheid in de gemeente af te schaf fen. Bericht was ingekomen van Gedep. Staten, dat zij' geen goedkeuring hechten aan het raadsbesluit waarbij aan dr Fol- mer te Driewegen als gemeentearts on gevraagd ontslag wordt gegeven. Dhr Bruinooge meent dat het raads besluit niet is uitgevoerd zooals het in de bedoeling van den raad lag. Dhr de Regt is er voor de gemeente in tweeën te ver- deelen en beide geneesheeren ieder de helft te geven. Dhr Almekinders noemt dit zottigheid. Dhr Bruinooge wil een en an- De legpenning, die de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" voor de daarvoor in aan merking komende prijswinnaars in de Neder landsch Fabrikaat etalage-wedstrijden be schikbaar stelt. der tot in hoogste instantie uitgemaakt zien. De voorz. meende een waarschuwend woord te moeten laten hooren. Dhr Bruinooge blijft van meening dat het raadsbesluit niet is uitgevoerd zooals de meening der raadsleden was en stelt voor nog een poging te wagen en bij de Kroon in beroep te gaan. Dit wordt aan genomen met 4 tegen 3 st. Hierna sluiting. Blggekerke. Door ruime bijdragen daar toe in staat gesteld, is het bestuur der Oranje-vereeniging in de gelegenheid een feest te organiseeren, ter herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het feest zal worden ge- houden op Woensdag 7 September a.s. In de morgenuren zullen de schoolkinde ren worden onthaald en zullen er kinder spelen worden gehouden, 's Middags om i 1 uur zal het feest worden geopend met i een toespraak van den burgemeester, ter wijl de deputatie van de jeugdvereenigin- gen, die de hulde te Amsterdam 'heeft bij gewoond, de gemeentevlag wederom zal aanbieden aan het gemeentebestuur. Een en ander wordt met muziek opgeluisterd Verder wordt de middag gevuld met het houden van volksspelen. Des avonds wordt de feestverlichting ontstoken en word', door een muziekvereeniging een concert gegeven, terwijl zoo mogelijk ter afwisse ling een openluchtfilm zal worden ver toond. De dag wordt besloten met een muzikalen rondgang. Serooskerke (W.). De opbrengst van de gehouden inzameling, teneinde het re geeringsjubileum van H. M. de Konin gin in deze gemeente te vieren, heeft met de bijdrage van het gemeentebestuur ruim f390 opgebracht. Besloten is het jubileum op Vrijdag 9 Sept. a.s. feestelijk te herdenken. D'es morgens 8 uur wordt deze dag in gezet met het luiden der torenklok en een reveille door het Muziekgezelschap E. M. M. Het uitvoerig programma vermeldt o.m. de bekende „Marcia Castagnole" van den componist J. Morks. Voorts worden een optocht en volksspelen gehouden Eveneens zal een etalagewedstrijd worden uitgeschreven. De Dorpsstraat zal feeste lijk worden versierd, terwijl des avonds honderden electrische lampjes en vet potjes de veilichting zullen uitmaken. Tot slot wordt een vreugdevuur ontstoken. Des avonds wordt een concert gegeven door „E. M. M." in samenwerking met de plaatselijke zangvereenigingen. japan en Indië hebbe Een redacteur van di een onderhoud met dei E as a i, lid van de Ja j,ij het Interparlement beer Kasai is lid vf jjuis van Afgevaardigd deskundige op het gebii nale aangelegenheden, vertegenwoordiger van verse internationale zig is- Sprekende over de ve: Nederland en Japan, v Kasai, dat dit een ond met voorliefde aanroer rens over Amerika naa: hierover met verschil autoriteiten heeft gespr Wat Japan nu is, z< Kasai zijn uiteenzetting het eenige onafhankelij. rijk in het Verre Oostei een groot deel aan Ne vloed te danken. Het gesloten Japanse eerst voor Nederlander onze eerste relaties n zijn zij onze raadgevers rische bijzonderheden z: om deze nog eens te h« ter niet genoeg naar 1 gebracht is, dat een verhouding, welke ee heeft, alle elementen niet alleen voort te be om te worden verstevig- Daarbij komt, dat Jt van Nederland, dat in landsch-Indië, elkaar n dië heeft de grondstoffe industrieels ontwikhelin; dië's suiker, hout en e dië, als een land van in de eerste plaats va onze afgewerkte produc ken. Bovendien liggen stand van elkaar. Wat ker, dan dat wij aanslu zoeken en dat die aans wordt gemaakt, dat wij nen profiteeren? Daarom is het zoo te dezen tijd, waarin iede: blijkbaar van een agre: denkt, bij het publiek de dat wij imperiale ambiti er een groote vloot op ambities te steunen, als een groot eilandeni Oosten, waar de toestam nog verre van gestabili, met een zwakke weermi staan. Bovendien blijf: nog altijd in omvang enkele andere rijken. Ik hoop, zoo eindigde - gesprek, nog spoedig in te komen. Maar eerst ga Indië bezoeken. Ik kan wel zeggen, dat ste herinneringen van u Japan neem en daar, voegdheid, alles zal doe werking tusschen beide deren. Tulen. Deze week ziji Gebr. Baay alhier de consumptie-oesters verz geland. De kwaliteit d< ters is momenteel beter sche. De groei is echter De botvisscherij, met 14 vaartuigen werd weer niet loonand. Beso tot 200 pond per vaart 1 Door B. en W. is ter kennis gebracht, dat 10 October a.s. de bri worden verlaagd voor auto's, bussen, tractorts worden vrijgesteld van 1 Kortgienei De Kortgee: eenigirig vergaderde zitter d6 heer J. Evei was speciaal belegd, bet feest op 31 Aug maal te bespreken. De voorzitter deelde meentevlag, bij de aubad< genomen zal worden ben avond van 7 Sept. ruggekeerd, zal ze met eer afgehaald worden Bet programma werd c beei besproken. werden tenslotte benoemd. De ci j f 428.65 opgebracht Sm in kas. veraart8' In de gisteren vergadering is de entvanger L. De gemeenter vastgesteld voor cZ tig saldo febf Xting zu" havolf lastin£ Vri, Eversdij-j om a.s i 1c in v< c: >-> VXÜ IX. "<=°l JMoet uit gemeenterekenini estelrt j nieuw uit I 'g gew van f' den jaarlijksoh© ringrijderij voor landbouwers uit Walcheren had Donderdag te Middelburg plaats. Gezamenlijk trokken de deelnemers naar de kampplaats, waar menigeeen een aardig staaltje van zijn behendigheid toonde. personeele "i 50 tot 80 zullen 20 e 30 opce de^rVr1 Wordt niet m lijk© t '?8 van een sch ónderen te Zieriks raariaamstede- In de gi StichtXvderillg iS besI van een school

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2