ias op reis. Hebt II een Artikel noodig II bespaart tijd en geld MIDDENSTANDSBELANGEN ng helmina. Schuilkelders of schuil- loopgraven. Laatste Berichten. A. DE JAGER-TOLHOEK Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. Adm. van „De Zeeuw" Goes Telegrammen. H.M. de Koningin spreekt voor de radio. Finantiëele Berichten. Burgerlijke Stand. L J. VAN 'T WESTENDE waarvan U nog nooit gehoord hebt, vraag het dan even bij fa. GEBR. MULDER - GOES Voor Vlaggeknoppen, Vlaggestokken en TRIPLEX voor versieringsdoeleinden Fabriek voor Houtbewerking, Goes Telefoon 9 HUISMOEDERS, gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, rijstpap, h. o.-pap, bloempap gortpap, gortmoutpap (geplette gort). Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Nog eens: Faillissementen. Wat te doen met slechte betalers? Het euvel der late betaling. „Verkoopkunde voor den Middenstand". WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN Oranje Carbolineum Voordeelig TRIPLEX Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. kost meer ROOD RIJWIELACHTERUpTT te ook. niet tot erkloosheid is gevaar. algen van hun eren zijn ver vaarlijke onbe- dat „gedwon- nige middel is ar deze slacht- /endien nog de domheid of al het veertig de Koningin sterdam plech tgelezen gezel- gin Einma, de anten, tal van mtoriteiten en n-Generaal. n de kerk was s op den troon kerk was op- n tafel op drie de drie zinne- dijke waardig- an, de Scepter an schitterend saluut hadden Vilhelmus was oogenblik. d op vein haar kerk. In die heldere stem, ibaar: iden den hech- en mijn volk •bond tusschen euw bezegelt •on de taak, die elegd heeft. Ik het volk van eren; een volk aot in deugden, .rakter. n voor het ge- het Nederland- levensdoell arbeid; dat Vaderland." rts; de hand voorste vingers zwoer ziji trouw rlandsche volk, zal onderhou- sr, dat ik de on net al mijn ver- aewaren; dat ik vrijheid en de Irdanen zal be- |uding en bevor- en bijzondere aanwenden, Eer beschikking toning schuldig }od almachtigl" Er der Vereenig- 3taten-Generaal Idigen in naam lik en krachtens tin; 1 wij zwe- Ibaarheid en de len handhaven; poen, wat goede pal schuldig zijn od almachtigl" "Wapenen" riep fajesteit Konin- ildigdl Leve de |en Vleeschhan- i! Tijd van ont- Itevens, die voor er extra zorgen jte vertellen, dat ;ander de laatste Ijn geld van de Ite krijgen. Het lel te laat te be lleen geworden, fdr E. J. Tobi, Be Ned. Midden- lauserie het sPe" erlandsche volk t met vacantie t, toch eerst de 'ich ook niet op is?] Natuurlijk, ju absolute mis- ailig aannemen, fid is. Zoo l«kt agd te veronder deel der Hol le maand in b®1 lupeerd, redeliï' H te berusten 1» slager en bak ken, dat dit in eid is, het feit ar en de mm- an de spuigaten Middelburg Vlisslngen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkand Philips Servloe Korte Kerkstraat 17. Tel. 415 de beste. 12 cent per Literflesch. Depot GOES, Tel. 271. In het tijdschrift „Luchtgevaa r", geeft de oud-directeur der Militaire Gas- school, de gep. luit.-kolonel S. Schilder man, een bijdrage getiteld: „Schuil- loopgraven versus schuil kelder s", waarin hij het onlangs ver schenen regeeringscommuniqué t.o.v. de luchtbescherming bespreekt. Zooals men zich herinneren zal, ging het hierbij voor al om de kwestie schuilkelder of schuil- loopgraaf. „Het groote voordeel van schuilkelders boven schuilloopgraven wat de bescher ming aangaat is", aldus de heer Schilder man, „dat men in schuilkelders, zelfs zon der gasmasker, tegen alle mogelijke soor ten van strijdgassen beveiligd is, wanneer men er voor heeft gezorgd die schuilver- trekken gasdicht te maken en eventueel daarin voorkomende vensters zoodanig te beschermen, dat zij1 noch door scheuren, noch door luchtdruk kunnen worden ver nield. Proeven, zoowel hier te lande hij de Militaire Gasschool als in Engeland in dit opzicht genomen, hebben aangetoond, dat van groote hoeveelheden rook en strijdgassen van diverse samenstelling, op zulke vertrekken losgelaten, niets of nau welijks iets daarin kon doordringen, zoo dat het nemen van verdere maatregelen, o.a. het opzetten van het gasmasker, niet noodig was. Zelfs het zoo gevaarlijke mosterdgas veroorzaakte geen nadeelige gevolgen bij de in het vertrek geplaatste proefdieren." Hoe zal nu de toestand in de schuilloop graven zijn, wat de bescherming tegen gasgevaar betreft? „De regeering weet, dat men met een gasmasker e.d. alleen niet kan volstaan om zich in de open lucht te beveiligen te gen inwerking van het mosterdgas. Mos terdgas tast niet alleen de ademhalings organen aan doch de geheele huid en dringt door gewone kleeding en schoeisel keen, Zou men dus in dergelijke schuil loopgraven tegen alle soorten van strijd gassen beveiligd willen zijn, dan zou de bevolking niet slechts over gasmaskers, doch pok over gasdichte kleeding moeten beschikken. Even illusoir als de regeering bot vindt, dat voor de zich op straat be vindende bevolking schuilkelders worden ingericht, even illusoir zal het zijn aan lederen Nederlandschen burger behalve gasmasker ook een stel beschermende sleeding te verschaffen. Daaruit volgt, dat de Nederlandsche burger in schuil- 1°opgraven slechts zeer betrekkei ij k tegen strijd- gassen beschermd zij n". Mocht de vijand in de toekomst even tueel van strijdgassen tegen de burgerbe volking gebruik maken, dan zal hij in de eerste plaats het zoo gevaarlijke mosterd gas toepassen. Dit strijdgas is het verra derlijke,^ derhalve het meest geschikt om paniek te veroorzaken, met welk doel, ndien strijdgassen worden gebezigd, zij in eerste plaats zullen worden gebruikt, heen wanneer de schuilloopgraven over- bekt zouden zijn, zou een oppervlakkige ""actieve bescherming kunnen worden arkregen. De aanleg van overdekte loop graven kost veel tijd en materialen, ter- bl deskundige leiding bij de inrichting arvan noodig is. De regeering heeft enwel open schuilloopgraven op het oog, deze den aanl®& bet minste j kosten. Het zou zeer de vraag zijn of .«ting van lange overdekte schuil- 'laP^raven zooveel goedkooper zou zijn o het geschikt maken van daarvoor in i ruimten als garages, Naar aanleiding van wat wij de vorige week schreven over faillissementen, waar bij middenstanders op een of andere wijze betrokken zijn, maakte „een man uit de praktijk" enkele opmerkingen, waarbij wij hier nog gaarne even stilstaan. Hij juicht het toe, dat op een wijziging van de Faillissementswet wordt aange drongen, maar hij acht van nog meer be lang, dat de middenstanders èn hij het koopen èn bij het verkoopen voor zichtiger optreden. Het komt 'herhaaldelijk voor, dat mid denstanders nog allerlei inkoopen doen en zelfs vrij groote inkoopen, terwijl zij toch bijna absoluut zeker weten dat de zaak vast moet loopen en dat op den duur een fallissement onvermijdelijk is. Dtit euvel zal naar hij meent in de hand worden gewerkt wanneer wettelijk wordt vastgelegd, dat meubilair en lijfgoed aan faillissements beslag zal zijn onttrokken. In verband hiermede is er nog iets an ders, dat de aandacht verdient. Meermalen komt het voor, dat middenstanders in fi nancieels moeilijkheden geraken omdat zij zelf allerlei vorderingen hebben, die niet worden voldaan. Vorderingen, die in vele gevallen zijn ontstaan met medewerking van de winkeliers zelf. Inplaats dat zij n.l. weigeren goederen anders dan tegen beta ling af te geven, blijven zij leveren en ani- meeren zij soms slecht betalende klanten, meerdere inkoopen te doen. Natuurlijk speelt de vrees voor verlies van klandi zie bier een rol. Toch. zou het beter zijn, als regel vast te houden aan contan te betaling. Natuurlijk moet hiervan in bijzondere omstandigheden worden af geweken. "Wanneer een winkelier zijn vaste klanten, die bijvoorbeeld door werk loosheid in moeilijke omstandigheden ver- keeren, zooveel mogelijk terwille is, ver dient zulks toejuiching. Maar de zaak zaak staat anders, wanneer het menschen betreft, die nu hier en dan daar probee- ren zonder betaling allerlei goederen te verkrijgen en daarin vaak veel beter slan gen, dan een buitenstaander wel zou den ken. Waarom onze inzender is bier nog steeds aan het woord plegen de midden standers ook wat dit betreft niet meer overleg. Door 'het aanleggen van een lijst van slechte-betalers-van-beroep, door de middenstandsorganisaties en een bindende overeenkomst om aan zulke parasieten niet anders dan tegen contante betaling te le veren, zou al veel zijn gewonnen. En de kans, dat de middenstanders zelf in moei lijkheden komen, zou minder groot wor den. Wij hebben aan het bovenstaande niet veel toe te voegen. Wat hier bepleit wordt, verdient inderdaad volle aandacht en vindt als wij ons niet vergissen, op meerdere plaatsen dan ook reeds toepassing. Het kan misschien goed zijn, in verband biermede nog op een ander euvel de aan- zoü/1Z.eil,.kelders> bioscopen e.d. En dan nchuf1. lri''ed®r Söval zulke gasdicht inge dacht te vestigen, waarmede naar het schijnt vooral de industriëele middenstand te kampen heeft. Wij bedoelen de late betaling. Maar al te vaak zoo werd ons verzekerd komt 'het voor, dat soms maandenlang wordt gewacht eer een nota voor gedane leveranties of verrichte werk zaamheden wordt voldaan. Het betreft hier geen onmacht en het is ook geen on wil om te betalen, maar men stelt de be taling eenvoudig uit. En heeft een mid denstander die zijn geld hard noodig heeft den moed op betaling aan te dringen, dan wordt dit soms niet weinig kwalijk geno men en beloopt men zelfs de kans, zulk een klemt te verliezen. D e oplossing is hier naar het ons voor komt, dat de middenstandsorganisaties b.v. tweemaal per jaar door middel van een advertentie het publiek opwekken, be taling niet onnoodig uit te stellen. Do „aanmaning" draagt dan een algemeen karakter, niemand behoeft er zich aan te stooten, en ook wordt er niemand door ge dupeerd. 1 Onder den titel „Verkoopkun de voor de Middenstand" is bij P. N o o r d h o f f N. V. te Groningen een boekje verschenen, waarop wij hier gaarne de aandacht vestigen. Het is ge schreven door een deskundige bij uitne mendheid, den heer J. Traast, directeur van de Vakschool voor Winkelpersoneel te Amsterdam, en door het bestuur van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling ten zeerste aanbevolen. Deze aanbeveling is gegrond op de overweging dat de be handelde stof, zoomede haar indeeling en bewerking rechtstreeks gericht is op het doel: het examen voor het Middenstands diploma Algemeens Handelskennis. Dit boekje is dus in de eerste plaats be doeld voor hen, die zich voor dit examen voorbereiden. En wij hebben den indruk, dat het voor dit doel uitnemend geschikt is. De stof is zóó behandeld, dat het lee- ren een genot wordt. Men gevoelt het: hier is een man aan het woord, die de practijk door en door kent. Dit is ook de reden, waarom wij winkeliers en winkelbedien den die zich niet voor een examen voorbe reiden de lezing en bestudeering van dit boekje met warmte aanbevelen. In een inleidend woord zegt de beer F. Roels o.m.: „In mijn Psychologie der Re clame" heb ik er reeds op gewezen, dat er, merkwaardigerwijs, nog zoo weinig aan dacht aan de opleiding van verkoopers wordt besteed. Hetgeen te verwonderlijker is, daar zulke groote belangen in hun han den zijn gelegd. Want van hun bekwaam heid, vernuft, goeden smaak, zeggings- en overredingskracht hangt het af, of de vele zorgen, die bij1 de productie aan bet ar tikel zijn gewijd, tot haar recht zullen ko men." Zoo is het. Daarom nogmaals: met warmte aanbevolen! OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER scherm' vertrekken een heel wat betere be- daa (T*lng t?gen strijdgassen verleenen 6 tochtige loopgraven, welke slechts zeer primitief tegen het binnendringen van gas zijn af te sluiten. En ook de dam pen van het mosterdgas zijn zeer gevaar lijk!" De schrijlver besluit zijh bijdrage met )de volgende opmerkingen: „Eigenaar dig doet het regeeringsstandpunt ook aan, wanneer wij dit vergelijken met dat der oorlogvoerende landen. Juist daar, waar ondervinding wordt opgedaan, wordt het aantal schuilkelders meer en meer uitge breid. Blijkbaar is zelfs tegen brisantbom men een schuilkelder te verkiezen. Het moreele element zal daaraan niet geheel vreemd zijn. Veel moeilijker dan in be hoorlijk beschutte vertrekken zal het mo reel der bevolking zich in volgepropte open schuilloopgraven kunnen handha ven." BREEDE WATERING BEWESTEN IERSEKE. Hedenmiddag vergaderden in de Prins van Oranje te Goes ingelanden van de Breede Watering bewesten Ierseke, onder voorzitterschap van den heer G. D. Ver- eeke. Bij de opening waren aanwezig 30 personen, uitbrengende 58 stemmen. De voorzitter doet mededeeling van goedgekeurde besluiten, van gedane aan bestedingen, en van aangekochte grint, steenslag en teer. In de practijk is geble ken, dat de zoogenaamde koude teer min der goed voldoet dan de teer, die vroeger werd gebruikt. Ze is duurder en men kan er een kleiner oppervlakte mee teren. De werken aan het nieuwe gemaal gaan re gelmatig voort. De palen zijn nu ingeheid. In bespreking komt nu het verslag om trent den toestand van het waterschap over 1937-'38. De heer W. Kakebeeke laat een klacht hooren, dat het 'hoofdstuk over de wegen zoo onvolledig is. Vorig jaar is door de algemeens vergadering besloten (het Bestuur had 12 K.M. voorgesteld) om 32 K.M. weg te teren en uit het verslag blijkt dat slechts 5 K.M. is geteerd. De v o o r z. antwoordt, dat alle wegen Voor do a« s. Konlnglnnefeesten heeft te GOES, voorradig: Speciaal geschikt voor verslering en betimmering. zijn nagegaan. Voor sommige wegen was teren absoluut onnoodig. Men kan over de wegen in den polder tevreden zijn. De wegen, waarover autoverkeer gaat, zijn meerendeels geteerd. De heer C. Z a n d e e merkt op, dat zeker meer dan 5 K.M. in het vorige jaar is geteerd. Het Bestuur heeft nagegaan voor welke wegen teren voordeeliger is dan onderhoud met steenslag. Nog enkele wegen zijn of worden geteerd. De voorzitter voegt hieraan toe, dat men rekening moet houden met de fi nanciën en met de geringe financieel© draagkracht van vele ingelanden. Dhr Kakebeeke bepleit het teren van wegen. Aanleg van geteerde wegen kost wel een zeker bedrag (bij1 den polder thans plm. f 500 per K.M.), maar we moe ten ook rekenen met het betere onderhoud (goed onderhoud van steenslagwegen is thans door de auto's onmogelijk) en het grootere gemak van geteerde wegen. Dhr Q. Tiimpe vraagt naar cijfers over de kosten van onderhoud van geteer de en steenslagwegen. Dhr Kakebeeke waarschuwt er te gen om de wegen eerst stuk te laten rij den en dan te teren. Men moet wegen teren die nog hard zijn. De lreren Trimpe en J. "Wisse dringen ook aan op teren van meer wegen, terwijl dhr Buijsrogge meent, dat macadam voor vele wegen uitstekend is, mits ze op den juisten tijd er op gebracht wordt. De voorzitter zegt toe, dat het Be stuur dit punt nog eens ernstig zal over wegen. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes - Telef. 44 - Groote Markt 7 SUIKERUITVGER VAN JAVA NAAR BRITSCH-INDIë. Men raamt de toeneming op 20 30.000 tons. In suikerkringen schat men dat Java binnenkort meer suiker zal vervoeren naar Britsch-Indië en Ceylon dan dit in de vorige jaren het geval was. Men rekent op een toeneming van den import met 20 30.000 tons. Dit is o.a. een gevolg van den afnemenden voorraad in Britsch-In dië. Tot einde Juni exporteerde de N.l. V.A.S. reeds een paar duizend tons meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van officieele rijde vernemen wij, dat het in het voornemen ligt van H. H. de Koningin om op Woensdag1 31 Aug. a.s. tusschen half één en één uur voor de ra dio te spreken tot Nederland, Oost- en West-lndlë. GEVAARLIJK SPEL. DEN HAAG. Hedenochtend waren de 12-jarige H. A. R. en de 11-jarige H. J. S. hier met een zelf van een oude kist en 4 wielen vervaardigd wagentje aan het rijden op het vrij smalle voetpad aan de Koningstraat. Eerstgenoemde zat in het karretje, terwijl zijn vriendje het be stuurde. To,en deze plotseling Voor een voetganger moest uitwijken schoot het wagentje (van 'het trottoir en kwam de inzittende jongen op den rijweg terecht, juist toen een vrachtauto passeerde. Een wiel van den wagen ging den jongen over het hoof'd, waardoor 'hij op slag werd ge dood. HET PROCES TEGEN SCHUSCHNIGG. WEENEN. Het proces tegen Schusch- nigg en de overige leden van de vroegere regeering wordt in de 2e helft van Sep tember verwacht. Men weet nog steeds niet, waar Schuschnigg zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet ontmoeten. SPIONNAGEPROCES TE GRANADA. SARAGOSSA. Te Granada wordt op het oogenblik een spionnageproces gevoerd waarbij meer dan 100 beklaagden zijln gedagvaard. Zij worden beschuldigd een spionnage- centrale ten gunste van de regeering van Barcelona te hebben willen organiseeren. Men verwacht dat binnenkort het von nis zal worden geveld. DE TERREUR IN PALESTINA. JAFFA. Vanochtend is in de Arabische wijk van Jaffa een bom geworpen temid den van een menigte menschen. Volgens de eerste berichten zijn 30 Arabieren ge dood en 60 gewond. Omtrent de ontploffing van een bom te Jaffa wordt nader gemeld, dat mins tens 20 personen werden gedood. De bom is wederom geworpen op de Arabische groentenmarkt. De autoriteiten hebben besloten om Je- nin te zuiveren van alle verdachte ele menten. Een groot aantal personen werd uit hun huizen verwijderd. De toegang tot de stad is streng verboden. DE MISHANDELING IN DE STRAF GEVANGENIS TE PHILADELPHIA. PHILADELPHIA. De gerechtelijke amb tenaren die het onderzoek inzake den dood van de 4 gevangenen tengevolge van verstikking en brandwonden leiden, heb ben den bewaker gehoord. Minstens 8 personen zullen worden ge arresteerd. Ook de directeur. De lijkschou wer heeft verklaard, dat de temperatuur van de cel een hoogte van 93 graden Cel sius heeft bereikt. Biezelinge. D'onderdag werd alhier door notaris Jbnkers publiek verkocht een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur en erf, groot 0.59.71 H.A. aan G. Traas Cz. q.q. te Biezelinge voor f 8820. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 470 468 Ned. Ind. Handelsbank 137 137 Philips 246Vs 246 Dhilever 157 54 15654 A. K. U. 47 47 54 Amsterd. Rubber 233 23454 Kon. Olie 34054 342 Deli Mij. 285 285 Scheepvaart Unie 117 118 Kon. Boot 114V> 11454 3 pet. Nederland 1938 100"/i. 101 3 pet. Nederland 1937 102Vw 102'/s U. S. Steel 447/e 45'/e Anaconda 26Vs 2654 Bethlehem Steel 445/s 45Vi Cities Service 6B/i« 67/u Intern. Nickel 37Vs 38 Shell Union ll7/s 123/a Kennecott 3lVs 3154 Radio 554 6 Gar Foundry 207/e 2154 Tidewater lOVe 10"/u Midcont. Oil 13 13 General Motors 37Vs 3754 Am. Enka 29 29 54 Am. Water Works 77/e 8)4 Republic Steel 1454 14s/s Continental Oil 2354 23 De beurs was goed prijshoudend en over het algemeen iets hooger. Er ging evenwel bijna niets om, hetgeen wel heel duidelijk daardoor gedemonstreerd werd, dat tot in de vierde tape het verschil tus schen de laagste en de hoogste koers van Kon. Olie 54 pet., en van Amsterd. Rub ber 54 pet. bedroeg. In Unielevers werden bij opening 2 aandeelen afgedaan, daarna waren noch koopers noch verkoopers in den hoek. Ook in de overige hoeken ging weinig om. H.V.A. liep terug van 471 tot 465 onder bescheiden aanbod, om onmid dellijk weer te herstellen tot 467. De markt is dus zeer klein, zoowel aan de aan- als verkoopzijde. De beleggingsmarkt was on veranderd met blijvende vraag voor de 3 354 pet. Nederland '38. De Amerikanen waren eerder iets hooger, in navolging van Wallstreet. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Au., 2.30 u. Berlijn 73.25—73.35. Londen 8.9lVs8.9254. Parijs 4.995.01. Brussel 30.8430.88. New-York 1.8254—1.83Vs. Als de politie uw flets zonder achterlicht ziet ófals 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op 't „RIJKSKEUR" I Vv DAARTOE BENT U VERPLICHT II GOES. Gehuwd: Francois Gerardus van Riet 24 j. jm. teNijmegen en Pieternella Cornelia Hoogesteger, 24 j. jd. Van 2225 Augustus. VLISSINGEN. Ondertrouwd: G. Kui pers, 24 j. en M. Geervliet, 21 j. Getrouwd: J. Hoorn, 22 j. en E. J. Everaers, 20 j. Bevallen: P. J. Moonen geb. Daane, z.; H. H. van Belzen geb. van den Buuse, z.; G. P. de Waal geb. Begthel, d.; B. Gun- ter geb. Slabber, d.; C. J. Schets geb. Meijer, z.; G. J. Weug geb. Hageman, z.; M. Haverman geb. Berry, z.; T. Polder man geb. van de Gruiter, d. Overleden: J. G. Strak, 71 j., vrouw van J. de Landmeter; J. Blokpoel, 41 j., vrouw van J. A. Berger; R. van Veen, 67 j., man van A. J. M. Heijliger. (V. G.) Van 1723 Augustus. O.- EN W.-SOEBURG. Ondertrouwd: I. M. de Vrieze, 29 j. en C. H. Waajen, 28 j.; P. Faase, 23 j. en C. Heijmans, 22 j.; P. P. J. de Jager, 29 j. en W. Fransooi, 25 j. Bevallen: A. Floresse geb. van de Kreeke, z.; M. Nijsse geb. Wisse, d.; S. van der Klooster geb. Stroo, d.; M. M. van Scbaik geb. van Hemert, z.; J. Del- lebeke geb. de Rijke, d.; M. Brasser geb. Koole, d.; W. Bongers geb. Euiszoon, d. (Nb!.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3