Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Is men te Londen ongerust Vliegramp in Japan. Oe strijd in China. Israël en Sara. Steun aan den tuinbouw. De stand der werkloosheid. Binnenland. DONDERDAG 25 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 276 AUSTRALISCH PLAN VAN DEN K.L.M.-DIENST UITGESTELD. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 3 cent Advertentiën 30 ceftt per regel Ingezonden mcdcdccllngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting KOMENDE WEKEN ZOUDEN CRITIEK ZIJN. In tegenstelling tot de geruststellende berichten welke van Tsjecho-Slowakije binnenkomen, meent „Havas" te weten, dat de te Londen ontvangen aanwijzingen over de houding der Duitsche machtheb bers ten aanzien van Midden Europa heelemaal niet geruststellend zijtn. In verband da'armede kwam de Regee ring te Londen gisterochtend bijeen. T e Londen is men van meening dat waakzaamheid meer dan ooit geboden is en dat de komende weken critiek zullen kunnen zijln. 24 dooden; 150 gewonden. Twee burgervliegtuigen, welke op ge ringe hoogte boven een fabriek in Omori, nabij Tokio, vlogen, zijn op het dak van de fabriek neergestort. De fabriek vloog in brand en is geheel in asch gelegd. De botsing had plaats in een dichten mist. Een der toestellen stortte omlaag op een oude binnenplaats der fabriek, midden tusschen een groot aantal arbeiders. Het benzinereservoir explodeerde en de daar door ontstane brand breidde zich snel uit over de nabij gelegen gebouwen. Het tweede vliegtuig kwam neer op een buis in de omgeving der fabriek. De pi loot en zijn begeleider kwamen om bet leven, doch de bewoners van bet buis bleven ongedeerd. Bij deze ramp zijn 24 menscben omge komen en 150 gewond, van wie acht ern stig. De drie inzittenden van de beide vlieg tuigen vonden eveneens den dood. Vijf an deren werden ernstig gewond. Eén vlieger is omgekomen, doordat zijn parachute weigerde, toen bij uit het toe stel sprong. DE VLIEGCATASTROFE IN CHINA. Schandelijke Japansche daad. Aan 'boord van bet door de Japanners neergeschoten 'Ghineesche verkeerstoestel, dat toebehoorde aan de Ghineesche Na tionale Luchtvaartmaatschappij1, bevonden zich tal van vooraanstaande Ghineesche bankiers. Zij waren in Hongkong opge stegen en op weg naar een conferentie in Tsjoeng-King. Kort nadat 'bet toestel was gestart, zond de piloot, de Amerikaan Wood, bet radiobericht uit„Worden achtervolgd d'oor Japansche vliegtuigen". De achter volgers hebben toen, naar men van Chi- neesche zijde mededeelde, bet verkeers- toestel ingehaald, waarop Wood gepoogd heeft, op de- rivier een landing uit te voe ren. Inderdaad heeft de machine de ri vier kunnen bereiken, doch toen de inzittenden poogden, zich zwemmende te redden, werden zij met mitrailleurs bescho ten. De Chineeaen veronderstellen, dat het toestel omlaag geschoten is, omdat de Japanners geloofden, dat Soen-Fo, de voorzitter van denuitvoerenden Joean, zich aan boord bevond. 'Soen-Fo was evenwel aan boord van een ander vlieg tuig. Nog twee inzittenden zijn zeer ernstig gewond, in een ziekenhuis opgenomen. Het totaal aantal overlevenden bedraagt thans 5. Uit Sjhanghai wordt gemeldt, dat de Japansche censuur heeft gepoogd te be letten, dat het bericht over het neerschie ten van het 'Ghineesche vliegtuig werd verspreid. De Japanners veroveren Joeitsjang. De Japanners melden, dat Joeitsjang ten westen van Kioekiang in hun han den is gevallen. De drukkende zomerhitte belemmert de operaties. Men verwacht, dat eerst weer een sneller tempo zal worden ingezet, wanneer het weer zal zijn afgekoeld. Volgens Ghineesche berichten hebben de Japanners gisteren in den sector- bjingtse aanzienlijke verliezen geleden, ie Haukau ziet men duizenden vluchte- bngen, die des nachts op de straten bi- vakkeeren. In Woetsjang zijn vrijwel alle zaken gesloten. Te Hanjang is de bevol king werkloos, doordat de bedrijven ge sloten zijn. Volgens de van de verschillende fron ten ontvangen berichten heeft het offen- ®tef, door de Chineesche mobiele eenhe- Qen in het bezette gebied in Kiangsoe, sjekiang en Anhwei ingezet, veel succes gehad. HORTHY TE BERLIJN. Een geestdriftige ontvangst. Horthy, de Hongaarsche rijksbestuur der, is te half zeven gisteravond met een specialen trein op het Lehrter-station te Berlijn aangekomen. Hitier, die tegelijker tijd arriveerde, begroette den rijksbestuur der en diens echtgenoote. Goering, vele ministers en de opperbevelhebbers van leger en marine waren ter verwelkoming aanwezig. Bij het verlaten van bet station wer den Hitier en Horthy d'oor een reusach tige menigte met geestdriftig gejuich be groet. Gisteravond heeft een groot 'diner plaats gehad 'in de rijkskanselarij. Hitier heette 'den Hongaarschen Rijksbestuur der en mevrouw Horthy welkom. Hij zei- de o.m.: Veel hebben onze beide volken samen beleefd in den loop der eeuwen, zoodat de betrekkingen tusschen hen steeds vrien'dschappelijker geworden zijn. In den j'ongsten tijd hebben onze gemeenschap- pelij'ken strijd in den wereldoorlog 'en het gemeenschappelijk streven naar een be tere toekomst de oude. vriendschap op nieuw bevestigd. Deze vriend- schappelijke verhouding wordt vooral nu van groote beteek enis, nu wij weer als in Vroeger t ij'den een gemeen scha p p e 1 ij k e grens gekregen hebben. Ik ben er van over tuigd, dat die vriendschap niet alleen nuttig is ivoor on ze beide volken, maar ook, in samenwerking met het be vriende Italië, een goeden grondslag kan vormen voor een waardig en en rechtvaar digen vrede in Europa. Horthy dankte den Führer en zeide o.a.: Wanneer wij. de grenzen van het Duit sche Rijk overschrijden, hebben wij geens zins d'en indruk in een vreemd land te komen. Koning Stefanus reeds beeft een kind van bet Duitsche volk tot koningin van Hongarije gemaakt en in den loop der eeuwen hebben wij1 telkens naast el kaar voor gemeenschappelijke idealen ge streden. Dit Duitsche Rijk heeft zich na den tijd van grooten nood weer krachtig 'her steld. Met vreugde en bewondering heb ben wij de resultaten van dit groote his torische gebeuren aanschouwd. Naast 'de herinnering *an den gemeen- schappelijken strijd in het verleden, heb ben wij thans ook de gedachte aan het •gemeenschappelijke istreven naar een rechtvaardigen vrede en de gemeenschap pelijke vriendschap met Italië. Heden zal in tegenwoordigheid van Horthy een parade worden gehouden, waaraan door 16.000 man wordt deelge nomen en die ook verder van grooter om vang is dan men te Berlijn gewend is. Er zullen 400 gevechtswagens, 1300 kanon nen en 140 vliegtuigen aan de demon stratie mededoen. Be Ujsag meldt, dat bet uitvoercontin- 'gent voor Hongaarsch graan naar Duitschland binnenkort met een millioen schepels verhoogd zal worden. Contra-revolutionnairen veroordeeld in Rusland. Het hooggerechtshof van Azerbeidsjan heeft 10 leden van een „contra-revolution- naire, opstandige en terroristische, natio nalistische bourgeois-organisatie" ter dood veroordeeld. De organisatie was ontdekt in het com missariaat van landbouw, waar sabotage werd uitgeoefend. Vier andere leden wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen van 12 tot 25 jaar. Evangeline Booth. Omtrent het besluit van Evangeline Booth om tot October 1939 als generaal van het Heilsleger aan te blijven in plaats van op Kerstmis a.s., wanneer zij' 73 jaar wordt, af te treden, melden de Engelsche bladen nader, dat de generaal hiertoe op algemeen verlangen in legerkringen be sloten heeft: vrijwel alle „commissioners" van het Leger in alle werelddeelen hebben dezen wensch geuit, nadat de chef van den staf, commissioner John. Mac.Millan, hen schriftelijk ter zake geraadpleegd had. Het statuut van het Leger laat de gelegenheid om na het 73ste jaar nog een jaar te blijven voor de(n) generaal open, mits de commissioners zich met een meer derheid van ten minste twee derden er voor verklaren. Korte Berichten. D'e stakende havenarbeiders te Mar seille hebben besloten hun actie uit te breiden tot de havens van Corsica, Al giers, Tunis en Marokko. Het bureau van het dagelijksch be stuur der Fransche radicaal-socialistische partij heeft een motie van vertrouwen in D'aladier aangenomen. In Duitschland moeten voortaan de Jo den als ze niet reeds echt Joodsche voor namen hebben, Israël en Sara heeten. Eens te meer blijkt hieruit, zoo schrijft een inzender in de „Times", dat Bileams werken tot een zegen kunnen verkeerd worden. Van Israël heet het in den Bijbel (Gen. 28:32): Toen zeide hij: Uw naam zal voortaan niet Jakob heeten maar Is raël; want gij' hebt u vorstelijk gedragen met God en met de menschen, en hebt overmocht. En (35:10 en 11) Israël zal uw naam zijneen volk, ja een hoop der volkeren zal uit u worden en Konin gen zullen uit uw lendenen voortkomen. En van Sara: (Gen. 17:15 en 16) Haar naam zal zijn Sara, want Ik zal ze zegenenzoodat zij tot volken worden zal: Koningen der volkeren zullen uit haar worden. Wel merkwaardig, dat de Joden door j hun vervolgers gedwongen worden juist deze vorstelijke namen te dragen. WORDT MET TWEE MILLIOEN VERHOOGD. Naar wijl vernemen, ligt het in het voornemen van de regeering het totaalbe drag van den steun aan Nog steeds eenige daling. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling 'deelt mee, dat, blijkens 'hem door het Centraal Bureau voor de Statis tiek iverstrekte gegevens, in de week van 8 tot 'en met 13 Augustus 1938 bij gesub sidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 564.966 personen (waaronder 75.761 landarbeiders). Van de 489.205 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.3 '(in de vorige verslagweek 25 tot en met 30 Juli 1938, was dit per centage 22.4). In de eerste verslagweek van Augustus was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt: 1932 26.2; 1933 23.7; 1934 26.3; 1935 29.6; 1936 31; 1937 23.6; 1938 22.3. Op 13 Augustus 1938 waren hij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 312.697 werkzoekenden, waarvan 295.378 werkloos waren. 'Blijkens mededeeling van het Werk fonds waren op 11 Augustus 1938 plm. 10.600 arbeiders direct en indirect werk zaam bij werken, die met behulp ivan dit fonds worden uitgevoerd. Voorts waren, ruw geraamd, 800 arbeiders werkzaam in fabrieken, 'enz. voor de levering van ma terialen e.d., als gevolg van de bijkomen- j de kosten, die uit het Werkfonds voor werkverschaffingswerken vrtirden ver strekt. den tuinbouw voor 1938 met twee millioen gulden te verhoogen. Op de begrooting voor 1938 is een be drag van tien millioen gulden uitgetrok ken voor steun aan den tuinbouw, tegen een uitkeering van twaalf millioen in 1937. Toen bij; de behandeling van de be grooting in de Tweede Kamer hierop werd gewézen, heeft de minister geant woord, dat zoo de uitgetrokken tien mil lioen niet voldoende zou blijken, dat be drag zou kunnen worden verhoogd. In het eerste kwartaal van 1938 was nu de uitvoer van tuinbouwproducten niet onbevredigend; het tweede kwartaal ver toonde echter reeds een achteruitgang en in het derde is de toestand van den tuin bouw allerbedroevendst geworden. De ver mindering van de betalingscontingenten van Duitschland met 25 pet. in vergelij king met het vorig jaar is wel als een van de voornaamste oorzaken hiervan te be schouwen. In verhand met dezen moeilijken toe stand, waarin de tuinbouw is komen te verkeeren, is van die zijde de regeering gewezen op de toezegging, door den mi nister bij de behandeling van de begroo ting gedaan. Naar wij vernemen, schijnt het nu in de bedoeling van de regeering te liggen, het steunbedrag met twee millioen te verhoo gen en te brengen op hetzelfde bedrag als het vorig jaar. Notariaat. Bij Kon. besluit van 23 Augustus is be noemd tot notaris te Rotterdam (vac. mr Het eerste deel van de Maastunnel te Rotterdam is Dinsdag uit den bouwput van de Heyschehaven naar de Waalhaven gesleept. Een kijkje tijdens het interessant transport. D'e Amerikaansche staatssecretaris Sum mer Welles arriveerde Dinsdag met de „Nieuw Amsterdam" in de Maasstad voor een bezoek van eenige dagen aan ons land. Links: de Amerikaansche gezant, Z.E'xc. George A. Gordon. C. M. H. Minderop): G. A. M, van Dus- se 1 d o r p, candidaat-notaris te 's Gra- venhage. Australië aarzelt de toestemming te verleenen. Onder druk van Engeland Het plan van de K.L.M. om begin Oc tober e'en der diensten van de K.N.I.L.M op Australië over te nemen, kan voor- loopdg niet worden uitgevoerd. De Australische regeering heeft n.l. nog geen toestemming verleend voor den dienst der K.L.'M. 'Op 29 April van dit jaar is alleen aan de K.N.I.L.M. toege staan 'den dienst 'op Australië te openen. Kennelijk aarzelt 'het Gemeenebest met het verleenen ,van de vergunning ook aan do K.L.M. onder druk van Engeland, dat concurrentie voor Imperial Airways wil vermijden. Langs diplomatieken weg wordt ge tracht Australië tot het Nederlandsche inzicht te bekeeren. Het zal niet gemak kelijk zijn den Engelschen druk daarbij te elimineeren. En als Australië voet bij stuk houdt en de K.L.M. niet toelaat, dan ontstaat een vreemde situatie. Men zal zich herinneren, dat de In dische Regeering gaarne ziet, dat de K. L. M. een dienst op Australië overneemt om een deel der kostien op het moeder land te kunnen afwentelen. De Indische financiën zoo heeft de Indische Regeering in den Volksraad verklaard laten niet toe het geheele deficit van den Australischen dienst voor eigen rekening te nemen. Wordt de K. L. M. niet toegelaten en blijft het Indi sche gouvernem'ent op zijn financieel standpunt staan, dan zou de K.N.I.L.M. wel gedwongen zijn een der twee diens ten te staken. 'Ook voor de toekomstplannen van de K.L.M. is een definitieve weigering van Australië funest. Tegen 1940 wil de K. L. M., zoo'als bekend, met grootere toe stellen (men denke aan de Douglas D'G 4) in 3 dagen naar Indië en in 4 dagen naar Australië vliegen. Indië alleen rechtvaar digt zulke groote plannen niet. Daarvoor heeft men vervoersaanbod uit Australië noodig. NEDERLANDSCH BANKIERSCREDIET AAN FRANKRIJK. Niet in strijd met Nederlandsche belangen. •Op de vragen van 'het Tweede Kamer lid den heer Rost van Tonningen betref fende een crediet van 35 millioen gulden verleend door de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam aan den Franschen staat, voor den duur van IV2 jaar hebben de ministers van Financiën en van Bui- tenlandsche Zaken schriftelijk geant woord De wissels van het onderhavige crediet zijn uitgeschreven voor drie maanden, met 'het recht voor de Fransche regeering op vijf verlengingen. De Nederlandsche Bank heeft de wissels, ivoor de eerste drie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1