Dagblad voor de Provincie Zeeland Vreugdevuren langs de kust- De strijd in China. WOENSDAG 24 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 275 Een tijdperk van bloei en welvaart. Buitenland. De strijd in Spanje. Het Prinselijk Paar te Soest ijk teruggekeerd. Binnenland. Industrie-financiering. Deelnemers aan het congres der Inter-parlementaire Unie hebben een auto-ongeval. Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0-20 Losse nummers 5 cent Advcrtcnflön 33 cent per regel Ingezonden mcdcdcclingen ó0 cent per regel Kleine Advertentliin Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ons volksleven heeft, sinds H. M. de Koningin nu veertig jaar geleden de re geering aanvaardde, een geweldige ver andering ondergaan. In elk opzocht. In 1899 bedroeg het aantal inwoners van ons land 5.104.137. Dit cijfer was in 1930 gestegen tot 7.935.565. Een vermeer dering dus met 55,4 pet. Het aantal van hen die in beroepen werkzaam waren vermeerderde in dien tijd met 65 pet. Het percentage der be volking dat bij de nijverheid betrokken is, vermeerderde met 90 pet. en dat be trokken bij handel en verkeer zelfs met 123,9 pet. Hlet cijfer der toeneming in de agrari sche beroepen bleef hier belangrijk be neden. Het vertoont een stijging met slechts 12 pet. Dit laatste behoeft niet te verwonderen. De agrarische bedrijvigheid is nauw ge bonden aan de oppervlakte van onzen cultuurgrond. Deze is door drooglegging, inpoldering, betere afwatering enz. niet onbelangrijk toegenomen, en daarnaast heeft de intensieve tuinbouw een vrij groot aantal arbeidskrachten opgenomen. M|aar daartegenover staat dat door wo ningbouw en wegenaanleg heel wat grond van bestemming is veranderd, lerwijl de toepassing van mechanisatie de arbeids gelegenheid in niet geringe mate heeft verminderd. Een toename van slechts 12 pet. wekt dus geen verwondering. Dat handel en verkeer een zoo sterke toename vertoonen is mee te danken aan de uitbreiding van de industrie, voor een deel een gevolg van een gewijzigde han delspolitiek. Ons bedrijfsleven heeft als geheel, tij dens de regeering van H. M. de Koningin een sterke wijziging ondergaan. Als we ons realiseeren wat het zegt dat in dit 40-jarig tijdperk de bevolking met ruim 50 pet. vermeerderde, terwijl over 't geheel genomen de volkswelvaart in zeer belangrijke mate is toegenomen, dan mag ondanks alle moeilijkheden die zich de laatste jaren voordeden worden geconsta teerd, dat ons volk onder de hoede van Oranje, een period'e van bloei en welvaart heeft doorleefd. Beraamt Franco offensief op groote schaal? Allerlei berichten wijzen er op, dat de slag aan de Ebro, welke sinds ver scheidene dagen woedt tusschen Villalba de los Arcos en Gandesa, beschouwd moet worden als een voorafgaand stadium van een veel uitgebreider offensief der opstan delingen. De strijd van de laatste dagen aan de Ebro zou het karakter dragen van een nieuwen uitputtingsstrijd, aangezien het opperbevel der opstandelingen weet, dat de regeeringsstrijdkrachten de beste troe pen aan het front van Gandesa hebben samengetrokken evenals het beste mate riaal. D!e eerste phase der door Franco ont worpen operatie op groote schaal zou ten doel hebben de verovering van den ge- heelen rechteroever van de Ebro. Chineezen wijken op het Jangtse-front. Volgens een communiqué van het Ja- pansche ministerie van marine wordt de opmarsch van de Japansche troepen in de richting van Hankau stroomopwaarts van de Jangtse voortgezet. De Japansche marine ontwikkelt een groote activiteit in Midden- en Zuid-China. In Chineesche militaire kringen rekent men op een aJ gemeen Japansch offen sief in alle sectoren van het Jangtse-gebied. Den geheelen dag hebben de Japanners gisteren de Chineesche s.tellingen aan het Jangtse-front gebombardeerd en tegelij kertijd vonden groote troepentransporten Plaats. Een aanslag op Tsjang-Kai-Sjek? Volgens nog niet bevestigde geruchten sou een aanslag zijn gepleegd op maar schalk Tsjang-Kai-Sjek te Hankau. De maarschalk zou licht gewond zijn. Bijzon derheden worden nog niet meegedeeld. HONGARIJE EN DE KLEINE ENTENTE Na afloop van de conferentie der Klei- Entente te Bied, is het volgende com- jmmiqué gepubliceerd: „De vier ministers .ofta, Petrescu Comnen en Stojadino- ydsj, hebben een gedetailleerd onderzoek mgesteld naar den algemeenen toestand en naar alle vraagstukken van de buiten- HH. KK. HH. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond eenige minuten na elf uur per auto uit het buitenland in hun woning te Soestdijk teruggekeerd. Op de auto van het Prinselijk Paar volgde een wagen, waarin waren gezeten Prinses Armgard en Prins Aschwin. landsche politiek, die in het bijzonder de statenleden van de Kleine Entente inte resseeren. Tijdens dit onderzoek hebben zij met voldoening geconstateerd, dat er bepaalde gunstige symptomen zijn en ga ven zij uiting aan hun hoop, dat deze gun stige elementen nog ontwikkeld en ver sterkt zullen worden door de geduldige en voortgezette pogingen van alle geïnte resseerde landen. De permanente raad van de Kleine En tente constateerde met voldoening, dat de onderhandelingen, die sinds een jaar met Hongarije gevoerd worden, tot accoorden geleid hébben, die behelzen, dat men we- derkeerig er van afziet om tusschen Hon garije en de statenleden der Kleine En tente zijn toevlucht tot geweld te nemen en dat de drie staten Hongarije's rechts gelijkheid inzake de bewapening erken nen. Eenige andere vraagstukken, die nog besproken worden met bet doel, het ter rein te effenen voor het vestigen van de betrekkingen van goede nabuurschap tus schen Hongarije en de Kleine Entente- staten, konden nog niet worden opgelost, zoodat de publicatie van deze accoorden nog niet plaats kon hebben. In politieke kringen te (Rome is men vol daan over de overeenkomst, die te Bied tot stand is gekomen tusschen Hongarije en de Kleine Entente. Men wijst er op, dat opnieuw een vredesverdrag, dat van St Germain, is afgeschaft buiten den vol kenbond om. Het accoord tusschen Hongarije en de Kleine Entente wordt te Berlijn voorge steld als een resultaat van de hulp, door Duitschland aan Hongarije verleend. HET TSJECHO-SLOWAAKSCHE VRAAGSTUK. Uit zeer welingelichte bron verneemt Havas, dat Ashton Gwatkin, de medewer ker van Runciman, Maandag een langdu rig onderhoud heeft gehad met Henlein. Dit onderhoud, dat streng geheim ge houden was, heeft niet minder dan drie uur geduurd. Gistermorgen om elf uur is Runciman door Benesj ontvangen. Naar Reuter nader meldt is het niet onwaarschijnlijk, dat de toestand zich nog sneller zal ontwikkelen dan voorzien was. Er zijn aanwijzingen, dat Runciman eerder aan een oplossing toe is dan men aanvankelijk meende. DE DUITSCHE PREDIKANTEN. Van semi-officieele zijde wordt mede gedeeld, dat in kerkelijke kringen verluidt, dat voor 30 September a.s. alle geestelij ken van de Belijdeniskerk den staats-poli- tieken eed, welke in Duitschland werd in gevoerd naar het voorbeeld van andere landen, zullen hebben afgelegd. De Belijdenis-synode van de oud-Prui sische Unie heeft na onderhandelingen met de Kerkelijke Overheid, welke tot een overeenstemming hebben geleid, een ver klaring opgesteld, waarin wordt gezegd, dat geen bezwaar bestaat tegen het afleg gen van den eed. AARDSCHOKKEN AAN AMERIKA'S OOSTKUST. In Philadelphia en in het Zuid-Westen van New-Jersey tot Trenton hebben zich twee aardbevingen voorgedaan. De eerste schok had om 23.35 uur (plaatselijke tijd) plhats en werd in Phi ladelphia zelf en in een gebied ten Zuid- Westen van New Jersey waargenomen. De slapenden, voornamelijk in de voorste den, werden gewekt en vluchtten de straat op. De duur van den aardschok bedroeg 5 a 25 seconden. Onrust under de Duitsche bevolking? Uit de gesprekken op straat en op open bare plaatsen schijnt men te kunnen op maken, dat de Duitsche bevolking steeds ongeruster wordt door de voorbereidingen van politieken en militairen aard. De be richten gaan van mond tot mond, waarbij ze ongetwijfeld overdreven worden en ze veroorzaken een gevoel van onbehaaglijk heid, dat nooit zoo sterk is waargenomen zelfs niet bij de militairiseering van het Rijnland. Korte Berichten. i Bq het dalen op de reede van Cher bourg is een militair watervliegtuig ver ongelukt. Drie inzittenden zijn ongekomen en drie anderen konden gered worden. De Fransohe minister van marine, Campinchi, heeft een decreet ondertee kend tot het op stapel zetten van een nieuw linieschip van 35.000 ton. De bodem zal den naar „Clemenceau" dragen. Het schip is het derde van een reeks. Bij het Regeeringsjubileum. Ook de zeelieden zullen, zij het dan op eenigen afstand nog kunnen genieten van de vreugde, welke alom in den lande zal heerschen wegens het jubileum van onze Koningin. In den avond van 5 September zullen langs de gebeele kust van Cadzand tot Den Helder en verder op de eilanden vreugdevuren branden. Deze vuren zullen op onderlinge afstanden van vijf zeemijlen worden ontstoken. Op een afstand gezien zal het als bet ware één guirlande van licht zijn. BAKKERS PROTESTEEREN TEGEN GRAANRECHTEN. Economisch verantwoorde inkooppolitiek onmogelijk gemaakt. De R.K. Bakkerspatroonsbond heeft telegrafisch geprotesteerd tegen de nieuwe verhooging der inonopolieheffingen op graan, omdat deze funest wordt geacht voor het bakkersbedrijf. D'ringend wordt verzocht, de verhooging niet in reke ning te brengen op de loopende voorver- koopen van bloem en meel, omdat die reeds eenige malen door heffingsverhoo- ging werden getroffen, waardoor de grondstoffenprijs veel hooger is komen te liggen dan die van bet brood. Tevens wordt er op gewezen, dat een voor de bakkers economisch verantwoor de inkooppolitiek onmogelijk wordt ge maakt door de telkens plaats vindende wijzigingen der monopolieheffingen. INVOER GECONTINGENTEERDE ARTIKELEN. Verlaging van consentgelden met 1 September. Naar wij; vernemen zal een dezer da gen in de Staatscourant een ministerieele beschikking worden gepubliceerd, waarbij met ingang van 1 September a.s. de con sentgelden, welke bij den invoer van ge- contingenteerde artikelen zijn verschul digd, opnieuw worden vastgesteld. Voor de berekening der consentgelden wordt dan uitgegaan van een basis van 3/s procent van de huidige waarde der ingevoerde goederen. Voorheen was deze basis Yt In principe beteekent de her berekening dus een verlaging met 25 pet. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt enkele correcties aan te bren gen. Voor een aantal contingenteeringen komt dit uit op een onveranderd consent- geld 'en voor enkele andere contingentee- ringen op een verhooging. Over het algemeen genomen echter be teekent de herberekening een belangrijke verlaging van lasten voor den handel. RAAD VAN ARBEID TE APELDOORN. Met ingang van 1 September is be noemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Apeldoorn de heer Mr S. Rink, te Arnhem, oud-voorzitter van den Raad van Arbeid te Tiel. ROTTERDAMS EERSTE TUNNELDEEL VOOR DE WAALHAVEN. Gistermiddag hebben zes groote sleep- booten van de N.V. Nederlandsche Stoom- sleepdienst, voorbeen P. Smit Jr, het eer ste der drie 61 m lange en 25 m breede tunneldeelen, welke in den dokput aan de IJsselhaven te Rotterdam zijn gebouwd naar den 200 m langen steiger gesleept, welke in de Waalhaven is geslagen. Daar ter plaatse zullen de deelen worden vol tooid. Men had het tunneldeel, dat thans nog den vorm heeft van een drijvend dok, vaar klaar gemaakt, door het aan de voor- en achterzijde van schotten te voorzien. Het transport over de rivier ging ge heel naar wensch. In 1939 wordt de geul in de rivier ge baggerd, waarin de tunnelstu'kken komen te rusten. Zij komen in het rivierbed te rusten, goed beschermd en afgedekt. Als het baggerwerk is uitgevoerd kunnen het zal waarschijnlijk over een jaar zijn de eerste drie stukken aan de zijde van den rechter Maasoever worden geplaatst. Voorjaar 1941 wordt de tunnel voor he* verkeer geopend. LUCHTLIJN BATAVIA—SAIGON. De proefvlucht geslaagd. Ter voorbereiding van de officieele ope ning van den nieuwen K.N.I.L.M.-dienst van Batavia naar Saigon in Fransch In- do-China, heeft gisteren de PK-AFJ, een Douglas DG 2-toestel van de K.N.I.L.M., een proefvlucht naar Saigon gemaakt. Het vliegtuig, dat tevens den wekelijk- schen dienst BataviaSingapore vloog, vertrok gistermorgen te 7.30 uur plaatse lijken tijd van Batavia naar Palembang en Singapore. Vandaar zette het zijn vlucht voort op de nieuwe route, waar mee de lijn BataviaSingapore wordt verlengd, en na een tusschenlanding te Mentok landde het vliegtüig te 16.22 uur plaatselijken tijd op het vliegveld van Saigon, waar groote belangstelling voor de aankomst der Nederlandsch-Indische machine bestond. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris te 's Gravenhage (vac. J. van Herwijnen), de heer E. Bruins, candidaat-notaris te 's Gravenhage; tot notaris te Roosendaal mr J. G. A. M. van Gastel, candidaat- notaris te Amsterdam. VERHOOGING AANDEELENKAPITAAL TOT TWEE MILLIOEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het Tiende hoofd stuk (Economische Zaken) der Rijksbe- grooting voor 1938. Aan de toelichting is het volgende ont leend: Toen ongeveer twee jaar geleden werd voorgesteld over te gaan tot de oprichting van de N.V. Maatschappij voor industrie financiering en daarmede een terrein werd betreden, waarop tot dusverre de overheid nog niet werkzaam is geweest, heeft de regeering zich op het standpunt gemeld dat daarbij de uiterste voorzichtig heid in acht zou moeten worden genomen. Nu blijkt, dat door deze vennootschap in derdaad nuttig werk in -het belang van onze industrieele ontwikkeling kan wor den verricht, is de minister van oordeel, dat de zakelijke grondslagen, waarop de credietverleening door de N. V. Maat schappij voor industriefinanciering ge schiedt, ook in de kapitaalspositie dezer vennootschap tot uitdrukking moeten wor den gebracht. Thans heeft de maatschappijl de beschik king over een aandeelenkapitaal van f 50.000, terwijl in de verdere kapitaals behoefte wordt voorzien door geldleenin- gen uit 's Rijks kas. Dit geringe aandee lenkapitaal heeft tot gevolg, dat de ven nootschap over vrijwel alle middelen, die te barer beschikking staan, rente moet hetalen en haar dus het verkrijgen van in komsten uit het renteloos verkregen eigen kapitaal, een normale toestand hij elke onderneming, ontbreekt. Daardoor is de mogelijkheid tot het vormen van een re serve zeer gering, hetgeen in het onder havige geval des te bezwaarlijker is, om dat bet verleenen van credieten op langen termijn, hoezeer daarbij ook de voorzich tigheid wordt betracht en waarborgen be dongen worden, een riskant bedrijf is, waarbij verliezen niet altijd te vermijden zullen zijn. Daar komt bij, dat het in sommige ge vallen voor de ontwikkeling van de desbe treffende onderneming van belang is, de benoodigde gelden niet in den vorm van een leening met rente en aflossingsver plichtingen te verstrekken, doch als een aandeelenkapitaal, zoodat het ook reeds daarvoor noodzakelijk is, dat de maat schappij beschikt over een eigen kapitaal, waaruit deze investeeringen kunnen plaats vinden. Uit de door de maatschappij verstrekte gegevens blijkt, dat op 31 Maart 1938 aan voor eigen risico' verstrekte credieten een bedrag uitstond van f 360.774, terwijl voor een bedrag van f 450.000 was deelgenomen in het aandeelenkapitaal van ondernemin gen. Op de reeds verleende credieten kon nog een bedrag van f 215.800 worden op genomen, terwijl voor nieuwe definitief toegezegde credieten een bedrag noodig was van f 560.000. Verder waren nog toe gezegd een drietal credieten, waarop, in dien aan bepaalde voorwaarden voldaan zou kunnen worden, een bedrag zou kun nen worden opgenomen van f 220.000. Ten slotte schat de vennootschap, gezien de in behandeling zijnde aanvragen, het in de eerstvolgende maanden voor nieuwe cre dieten benoodigde bedrag op tenminste f 1 millioen. Uit deze bedragen, zoomede uit het jaar verslag der vennootschap over 1937, dat bereids aan de Staten-Generaal is gezon den, blijkt voldoende, dat, wil de maat schappij haar credietverleening op zake- lijken grondslag blijven voeren, een be langrijke vergrooting van het aandeelen kapitaal noodzakelijk is. Op grond hiervan acht de minister het gewenscht, dat het aandeelenkapitaal der N. V. Maatschappij voor Industriefinan ciering tot f 2 millioen wordt verhoogd en tevens de deelneming van den Staat in de vennootschap wordt uitgebreid. In ver band daarmede wordt thans een bedrag van f 1.950.000 aangevraagd. Tijdens een tocht van deelnemers aan het congres van de Interparlemen taire Unie van Den Haag naar Amster dam, met een 12-tal groote auto-bussen, is ter hoogte van het viaduct bij Oegstgeest een betreurenswaardig ongeval gebeurd. E'en der bussen moest voorbij het via duct stoppen, 3 achterop komende bussen stopten eveneens, doch de daaropvolgende bus, die juist van de hoogte kwam kon niet tijdig tot stilstand worden gebracht en reed op de voorgaande bus. Hiervan werd bet achtergedeelte in elkaar gedrukt. De andere bus liep van voren schade op. Een aantal van de buitenlandsche deel nemers kreeg door den schok lichte ver wondingen. De Belgische en de Zweedsche gedele geerden moesten zich onder geneeskun dige behandeling stellen doch konden hun reis weer voortzetten. HET NATIONALITEITSBEWIJS VAN DE AUTO. Aangezien de K. N. A. G. uit verschil lende vragen is gebleken, dat menig auto mobilist zich omtrent de beteeken is van het nationaliteitsbewijs van de automobiel een geheel verkeerde voorstelling maakt, acht zij het wenschelijk er de aandacht op te vestigen, dat dit document niet anders is dan een bewijs, dat de auto in Neder land thuis hoort. Met andere woorden, dat de auto in Nederland is vervaardigd of dat zij in Nederland is ingevoerd en dat de invoerrechten daarop zijn betaald. Men mag er dus geen aanwijzing in zien omtrent den leeftijd van de automobiel, aangezien het zeer wel mogelijk is, dat een auto reeds enkele jaren in ons land heeft gereden vóór de eigenaar in verband met een tocht naar het buitenland behoefte heeft aan een nationaliteitsbewijs, dat bij zijn terugkeer aan de Nederlandsche dou anebeambten moet worden getoond ten teeken dat de wagen in Nederland thuis hoort en dus niet voor de eerste maal in gevoerd wordt. Zij, die een nieuwe automobiel aan schaffen, zullen er rekening mee moeten houden, dat over het algemeen de hande laar slechts op verzoek van den kooper een nationaliteitsbewijs bij Invoerrechten en Accijnzen aanvraagt. Bij het koopen van een tweedehandsch auto zal men goed doen er zich van te vergewissen dat de verkooper tevens het nationaliteitsbewijs kan verschaffen. Uit het bovenstaande blijkt, dat het na tionaliteitsbewijs omtrent den Ieefijd van de auto geen uitsluitsel behoeft te geven. Er zijn tal van auto's welke nooit buiten onze landsgrenzen komen en waarvan de eigenaars niet in het bezit zijn van zulk een bewijs, dat zij in dat geval dan ook niet noodig 'hebben. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING TE MIDDELBURG. Te Middelburg heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan bij een vierjarig kind. Het is in het gasthuis op genomen. J. den Boeft f. Gisteren is te Middelburg, ten huize van zijn schoonzoon Ds D. Bremmer, on verwacht overleden de heer J. den Boeft, rustend hoofd van de Ghr. school voor Mulo te Gorinchem. De heer Jan den Boeft werd 31 Maart 1870 te St. Laurens geboren. Hij ge noot zijn opleiding op de bekende onder- wijs-inrichting „De Klokkenberg" en diende daarna in verschillende plaatsen het onderwijs. Na een jaar te Wissekerke te zijn werkzaam geweest, vertrok hij naar Rot terdam, daarna naar Maassluis. Vervol gens was hij hoofd van een school te Al- blasserdam en te Brussel, waarna hij te Gorinchem voor eigen rekening de Chr. School voor Mulo oprichtte, welke school hij tot grooten bloei wist te brengen. D'e overledene die zich vooral op het gebied van de Evangelisatie bewoog bad voorheen zitting in het bestuur van het Centraal Verband van Geref. Evange lisatie-commissies, en van het hoofdbe stuur der Geref. Zondagsschool-vereeni- ging „Jachin". EEN ALGEMEENE ZEEUWSCHE REISGIDS. Zal in October verschijnen. 'Een zestal Zeeuwsche uitgevers, w.o. ons blad, heeft zich aaneengesloten ten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1