Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. Het Fransche Kabinet weer compieet. Japansch offensief in het Jangtse-gebied. Duitsch militair vliegtuig neergestort. Het Regeerings-Jubileum. De Regeeringsmaatregelen voor den Graanhandel. DINSDAG 2 3 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 274 Binnenland VERSTOPPING Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstftraat 7 0, Qoe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtcntll'n 30 cent per regel Ingezonden mcdcdccllngcn 00 cent per regel Kleine Advcrtentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting HET KRACHTIG OPTREDEN VAN DALADIER WEKT IN BREEDE KRINGEN VOLDOENING. D'e beteekenis van de radio-rede, Zon dag door den minister-president Daladier uitgesproken, kan, naar uit Parijs wordt gemeld, bezwaarlijk worden onderschat. Door de besliste wijze, waarop hij ver klaard heeft, dat de veertigurige week, tot dusver slechts toegepast in Frankrijk en Mexico, niet gehandhaafd kan worden, heeft hij een eind gemaakt aan het ver hond tussohen radicalen, socialisten en communisten, dat aJls het Volksfront be titeld wordt. Was de band tuisschen deze zoo heterogene partijen den laats ten tijd reeds aanzienlijk losser geworden, m .n kan thans zeggen, dat zij geheel uiteen gevallen zijn, nu de voornaamste gemeen schappelijke eischen niet langer eenstem mig gesteund worden. De minister-crisis, die hiervan het ge volg was, is in een minimum van tijd op gelost. Deze gebeurtenissen hebben den minis ter-president met één slag het gezag en het vertrouwen der natie doen herwin nen, waarover hij bij zijn optreden be schikte en dat hij de laatste maanden, ten gevolge van allerlei omstandigheden, langzaam maar zeker bezig was te ver liezen. In alle kringen, waar men alleen oog heeft voor Frank rijk s welvaart en weerbaar heid, wordt slechts deze wensch geuit, dat Daladier op den ingeslagen weg moge voortgaan en zich door niets in zijn pas begonnen herstel- arbeid moge laten weerhou den. Hoe straffer hij optreedt des te meer steun zal hij ook van de openbare meening ont vangen. Eteni ieder voelt, dat in de po- litiek van het „laat maar gaan" veran dering moest komen, wilde Frankrijk niet langzaam afdalen tot de plaats van een derderangsmogendheid, en, wat on noemelijk veel erger zou zijn, een gemak kelijke prooi voor een eventueelen aan valler worden. STERKE TEGENSTAND VAN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN VERWACHT. Een algemeene staking in het havenbedrijf? Uit Parijs wordt nog gemeld, dat Dala dier wel driedubbel gepantserd moet zijn om tegenover de aanvallen, die van socialisten 'en communisten zullen loskomen, zijn weg te vervolgen. D'at er krachtig verzet van deze zijde te verwachten is, valt reeds te voorspel len uit de geruchten over een algemeene staking in het havenbedrijf, die voorbe reid zou worden, over een aanstaande actie van ambtenaren, 'en uit de stakings dreigingen van mijn- en textielarbeiders in het Noorden. Met hand en tand zullen de werklieden de eenmaal behaalde ivoor- deelen verdedigen. Alls echter de minis ter-president, opkomend voor het hoogere, bet algemeene belang van het land tegen over de steeds verontrustender worden de^ dreigementen van buiten, krachtig «lijft optreden en niet aarzelt te doen wat gedaan moet worden om het gezag te handhaven, vindt bi] ongetwijfeld de groote meerderheid van het Fransche volk achter zich. De stad Joei-Tsjang het eerste doel van den aanval. Nippon-troepen ontscheept op de oevers van het Pojangmeer. De Japanners 'hebben een nieuw offen sief ontketend ten Zuiden van de Jangtse. trachten door de Ghineesche linies een te breken, welke hun opimarsch in e richting van (Hankau stuiten. Volgens e itankau ontvangen berichten woedt de rijd over een front van veertig mijl, dat OP uitstrekt van de Jangtse tot aan de estelijke oevers van 't meer Pojang. De of daan val der Japanners wordt uit ITid1® gericht op Joei-Tsjang. t Hankau wordt nader gemeld Gite- een 'hevige strijd ontbrand ten D'aladier tijdens zijn radio-rede omtrent zijn planniem -tot saneering van den Ftanschen 'Staat. sche stellingen langs den spoorweg Nan- TsjangKioe-Kiang. Twintig oorlogsschepen namen den ge- beelen dag Singtse onder vuur, blijkbaar om een landing te dekken. Singtse werd ook door vliegtuigen gebombardeerd. De Japansche rechtervleugel heeft een offensief ingezet langs den Oostelijiken 'en Noordelijken oever. De aanval, die gesteund werd door artillerie, scheeps geschut en twintig bombardementsvlieg tuigen, had tot gistermiddag laat geen succes gehad. Tegenoiver Kioe-Kiang leggen de Ja panners in -grooten haast een vliegveld aan. Twintig oorlogsschepen, zeventig kleine transportschepen en honderd jonken zijn in de richting van Kioe-Kiang opgeva ren. De Japanners in Soe-Soeng en Tai-Uoe zijn versterkt tot ongeveer een kwart di visie. De geheele Japansche macht ten Noorden van den Jangtse wordt op 150.000 man geschat. REACTIE OP FRANCO'S ANTWOORD. Londen acht het gelijkwaardig aan een weigering. De algemeene indruk, die in gezagheb bende kringen te Londen heerscht, is pes simistisch. Men wijst er op, dat het ant woord van Franco gelijkwaardig is aan een weigering, waardoor een volledige her ziening van het plan tot terugtrekking der buitenlandsohe vrijwilligers noodig wor den zal. Zeven personen gedood. Een militair vliegtuig heeft op den Alexanderplatz, een der drukste pleinen van Berlijn, een noodlanding gemaakt. Er werden hierbij 7 personen gedood. Een vliegtuig wilde over Berlijn vliegen, doch kreeg midden boven de rijkshoofd stad motorpeoh. Door de geringe hoogte, waarop het vloog, was het onmogelijk in glijvlucht den rand van de stad te berei ken. T'en einde een groote ramp te vermij den, welke wellicht zou zijn ontstaan, in dien het toestel op een der huizenblokken terecht kwam, besloot de piloot 'het vlieg tuig voorzichtig op den Alexanderplatz neer te zetten, in de hoop, dat de menigte op straat het toestel zou zien aankomen en tijdig opzij zou kunnen springen. Gezien de geringe oppervlakte van den Alexanderplatz voerde het vliegtuig een perfecte noodlanding uit, doch op het har de plaveisel gelukte het niet het toestel tij dig tot stand te brengen. Een der vleugels schoof door een winkelruit en de botsing was zóó hevig, dat" drie mannen en twee vrouwen in den winkel, die daarheen op bet laatste moment gevlucht waren, op slag gedood werden. Ook twee voorbijgan gers werden met doodelijke verwondingen opgenomen. De piloot en de waarnemer, die in het vliegtuig waren gezeten, kwamen met den schrik vrij. BEZUINIGINGSMAATREGELEN IN JAPAN. Besparing van materiaal en grondstoffen. Naar Reuter uit Tokio verneemt, over wegen de Japansche autoriteiten nieuwe bezuinigingsmaatregelen, waartoe o.a. be- hooren een verkorting van de hemden met 810 cm, inkorting van mouwen van kimono's, hemden, overjassen, verbod van plooien in de Meeding. Reeds eerder zijn mode-shows verboden, omdat zij leiden tot onnoodige aankoopen. Daardoor zijn on geveer ÏOOO mannequins op straat komen te staan. Van de thans voorgestelde maat regelen verwacht men een belangrijke be sparing van materiaal en dus ook van de grondstoffen. Particuliere auto-eigenaars, die thans reeds beperkt zijn in hun benzinegebruik, zullen eerlang heelemaal niet meer mogen rijden ter besparing van brandstof. De keizer heeft ten paieize ten voorbeeld van de natie nieuwe bezuinigingen inge voerd. Ondanks de warmte is de inrich ting voor luchtkoeling .buiten gebruik ge steld en worden ook de fans niet meer ge bruikt. De keizer gebruikt goedkoope in- heemsche po-tlooden en een vulpen, zoo als de Japansche scholieren plegen te ge bruiken. Bij officieele gelegenheden draagt de keizer een klein-tenue militaire uni form, anders een goedkoop pak van bui- tenlandscbe snit, doch van Japansche stof. MET 560 K.M. PER UUR OVER DEN OCEAAN? De bekende vlieger Dick Merrill heeft medegedeeld, dat hij' het plan heeft in September een vlucht over den Atlanti- sc'hen O'ceaan te maken, met de bedoe ling de Fransche regeering te interessee ren voor een nieuw Amerikaansch vlieg tuigtype. Merrill hoopt de vlucht in 12 uur te kunnen afleggen, met een gemid delde snelheid van 560 K.M. per uur. Hij zal vliegen in een één-motorig toestel, waarvan de cockpitt open is. TRAANGASBOMMEN IN NEW-YORKSCHE BIOSCOPEN. Zaterdagavond zijn in dertien verschil lende bioscooptheaters, die alle aan de zelfde onderneming toebehooren, traan- gasbommlen ontploft, waardoor in totaal zevenduizend bezoekers de zalen in aller ijl moesten verlaten. Twintig personen werden hierbij ge wond, van wie verscheidene ernstig. 'Ofschoon de politie spoedig ter plaatse was, slaagde zij' er niet in, de daders te arresteeren. Men gelooft, dat de schuldigen leden van een vakvereeniging van bioscoop personeel zijn. BOTSING IN NEW-YORKSCHE METRO. Twee dooden, minstens 45 gewonden. In de New-Yorksche metro heeft zich een botsing voorgedaan, waarbij volgens een rapport van de brandweer een per soon gedood iis 'en minstens 45 gewond De P. T. T.-dienst op 6 September. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie maakt bekend, dat op 6 September a,s. (den dag van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin) de kantoren, de telegraaf- en telefoonstations voor den telegraaf- en telefoondienst zul len zijn opengesteld als op Zondagen, evenwel met uitbreiding, voor de kanto ren en stations met beperkte openstelling op Zondagmorgen, van die openstelling tot 10 uur. Dö stations, welke op Zondag gesloten zijn, zullen op genoemden datum geopend zijn als op werkdagen, doch uiterlijk tot 's morgens 10 uur. De bijkantoren met beperkte dienstuit voering (ook de districtsbijkantoren) en de postagentschappen (met uitzondering van de postagentschappen ten plattenlande) zullen voor den postdienst den geheelen dag gesloten worden gehouden. De overige kantoren worden voor den postdienst niet langer opengesteld dan tot 10 uur, met dien verstande, dat zij ten minste gedu rende 1 uur open zijn. zijn Een trein reed bij1 een der stations in op een stilstaanden trein. Een rijtuig werd in elkaar geschoven, een tweede wagen vloog in brand. Een waar pande monium brak (los na de botsing, toen plotseling het licht uitging in de treinen, die vol reizigers waren, welke zich naar hun werk begaven. Een later bericht meldt, dat bij bet on geluk twee menschen om het leven zijn gekomen en 30 tot 50 gewond. De toe stand van 15 gewonden is ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. DE BROODBAKKERIJEN OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. De Minister van 'Sociale Zaken heeft bepaald, dat ten aanzien van broodbakke rijen in alle gemeenten des rijks, waarin ter viering van den nationalen feestdag op Dinsdag 6 September geen arbeid wordt verricht door hoofden o'f bestuur ders en door hakkersgezellen, in afwij king van het bepaalde in de Arbeidswet 1919, op Maandag 5 September te 3 uur des voormi'ddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, met dien ver stande, dat, voor zooiver betreft brood- bakkerijen, voor welke e'en vergunning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Ar beidswet 1919, is verleend, op Maandag 5 September te 1 uur des voormiddage, met arbeid, bestaande in het gereedma ken van deeg en ovens, mag worden aan gevangen. Door bakkersgezellen mag, in afwijking van het bepaalde der Arbeidswet 1919, op Maandag 5 September, gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht, tenzij een kennisgeving (coupon) tijdig is ingezondenf aan 'het districtshoofd der Arbeidsinspectie, in welk geval de werk tijd ten 'hoogste 13 uren mag bedragen. In den nacht ivan Dinsdag 6 op Woens dag 7 September mag, in afwijking van het 'bepaalde in art. 35, tweede lid, of 36, derde lid, der Arbeidswet 1919, voor het stoken van ovens, vanaf 12 uur midder nacht in een broodbakkerij' door een per soon arbeid worden verricht. DE NEDERLANDSCHE TUINDERS HULDIGEN HUN VORSTIN. Paleizen aan Noordeinde en Dam zullen in bloemen worden gezet. De Koninklijke Nederlandsche Mij. voor Thinbouw en Plantkunde zal de ^en van 'Singtse aan het Pojang- r, toen een Japansch detachement er8mg tot een aanval op de Chinee- In tegenwoordigheid van minister-president, IJr H- 'Colijn, is Maandag in de Ridderzaal te Den IHaag de 34ste conferentie der interparlementaire unie officieel geopend. Een overzicht tijdens de openingszitting. en slechte spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid1, r hartwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillon zijn het probate laxeermiddel cn dragen zorg voor een volkomen normale ontlasting, doordat zij zoo zacht weekem Prijs f 0.63 FOSTEP's MAAGPILLEN Koningin ter gelegenheid van .Haar 40- jarig regeerings-jubileum een hulde aan bieden in den vorm van een bloemenver siering van het Paleis Noordeinde. Alle 47 afdeelingen der Mij. zullen hieraan medewerken. Het algemeen secretariaat hééft een ontwerp gemaakt, dat, over eenkomstig d'en specialen wensch van H. M., in een eenvoudige tooi voorziet. Strakke lijnen zullen het geheel karakte- riseeren. De versiering zal zoodanig wor den aangebracht, dat de bouwstijl van het Paleis duidelijk zichtbaar blijft. Be zij galerijen zullen echter worden herscha pen in een bloemenhof, waardoor het zal lijken alsof het witte Paleis daarop rust. Men kan zich reods bij' voorbaat bet sprookjesachtige effect van zulk een enscèneering voorstellen. Indirecte ver lichting zal 's avonds het Koninklijke verblijf als in zonneluister hullen en da gansche tooi op baar voordeeligst doen uitkomen. Behalive deze buide zal ook de Aals- meersehe Tuinhouwbond een bloemenhul de aanbieden. Deze organisatie van kwee kersorganisaties zal H. M. een eerbetoon met bloemen in bet Paleis op' dien Dam brengen. Waaruit deze buide zall bestaan is nog niet bekend, doch de Koningin heeft Haar reeds aanvaard. KERMISVERMAKELIJKHEDEN OP ZONDAG. Protest van predikanten. Het moderamen van bet ministerie van Predikanten der Ned. Heriv. Gemeente te 's-Gravenhage beeft zich tot bet comité voor de luisterrijke viering van 'het re- geeringsjubileum van H. M. de Konin -in* gericht, waarin het een ernstig pro-lest doet hooren, dat, bij de feesten ter dank bare huldiging onzer Koningin, waartoe door het Comité de geheele burgerij is opgeroepen, door cabaret- en kermisver makelijkheden op Zondag de dag des Heeren zou worden ontheiligd. Het moderamen spreekt de -hoop uit, waar een zeer groot -deel der gemeente in zijn godsdienstige gevoelens zou worden gekrenkt, dat bet Comité die maatrege len mO'ge treffen, wel'ke bet bovengenoem de zullen verhinderen. Voorts wordt medegedeeld, dat D's I. Voorsteeg'h, voorzitter van den Bond van Cbr. 'Oranjevereenigingen, -die in een der sub-commissies ivan bet Comité voor 'de luisterrijke viering zitting had, zich als zoodanig heeft teruggetrokken in verband met de voorgenomen kermisvermakelijk heden oip' Zondag. DE GRAANHANDEL IN STAKING. De gezamenlijke graanhandel beeft gis teren uit protest tegen de nieuwe regee ringsmaatregelen besloten tot Donderdag de graanbeurzen niet te bezoeken. De termijnbeurs in tarwe en mais zal tot dien tijd, vandaag en Woensdag, des middags gesloten zijn, eveneens uit protest. Gisterenmorgen hebben de organisaties, betrokken bij den graanhandel, vergaderd, ten einde de situatie te bespreken, doo-r de nieuwe verhooging van de monopoliehef fing ontstaan en ten einde tegen -dezen maatregel van de regeering te protestee ren. Uitvloeisel van deze vergadering zijn geweest -de hierboven vermelde besluiten. 'Het parool door de gecombineerde ver gadering van organisaties van -betrokke nen bij den graanhandel gegeven om ge durende drie 'dagen de beurs niet te be zoeken werd te R'dam goed opgevolgd. De graanbeurs vertoonde een vo-or den Maan dag wel zeer ongewo-nen aanblik. Alleen de graanbakken van v. Waveren's graan handel en van de Tarwecentrale waren geopend gebleven. D'aarnaast was ook de bak open van een enkelen Meinen zaad handelaar. Aan den minister van Economische .Za ken werd een telegram gezonden, waarin met grooten nadruk intrekking van de laatste -verhooging der rechten gevraagd wordt en wordt aangedrongen op herzie ning van het regeeringsbele-id, met name op verlaging der rechten en herstel van bijslagen aan den 'boer. GRAANHANDELAREN VRAGEN AUDIËNTIE BIJ MINISTER COLIJN. De organisaties uit den graanhandel, die een telegram aan minister Steenbergbe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1