DE ZEEUW Het Roode Kruis vraagt 10.000 helpsters. Ouitsch scheidingsrecht. tweede blad het kind van trefusa Uit de Provincie middelburg. feuilleton Voorbereiding voor de enorme oorlogstaak nagenoeg voltooid, doch personeels- zoowel als finantieele hulp van alle goedwillenden is dringend geboden. VAN VRIJDAG 19 AUG. 1938, Nr 271. Aart een artikel over deze aangelegen heid in »0 s 'C :h r. Hist. Week blad" is het volgende ontleend: jyee principieele lijnen zijn in het nieuwe wetboek aanwijsbaar. De eene lijn is niet specifiek nationaal-socialistisch, ban men reeds lang aantreffen in alle landen, waar de moderne opvattingen omtrent huwelijk en gezin de oude Chris telijke opvattingen trachten te verdringen. De schrapping ivan de scheiding van tafel en 'bed, 'het scheppen van de moge lijkheid van scheiding na 3 jaar geduurd hebbende verbreking der huiselijke sa menleving, de gelegenheid tot huwen met medeplichtige aan 'het overspel ziehier „'hervormingen", die reeds lang door velen begeerd zijn en die het wezen van 'het huwelijk naar 'Christelijke opvat ting aantasten. De Duitsche wetgever moge dan formeel de gedachte verwer pen, dat het huwelijk een gewone burger lijke overeenkomst zou zijn het maakt in wezen, geen verschil of 'bijv. huurder en verhuurder met wederzijdsche bewil liging een huurcontract buiten werking stellen, dan well of man en vrouw na 3 jaar de scherven van hun huwelijk aan den rechter komen toonen, nadat zij zelf tezamen hun gezin kapot hebben ge- En de andere lijn is de zuiver „rassiis>- tische". Als een huwelijk niet meer bevor derlijk is aan de veredeling van bet ras, in zich het gevaar bergt voor een licha melijk of geestelijk verzwakt nakroost, verliest het zijn beteekenis als reproduc tieve kracht in het volksgeheel en moet bet ontbonden kunnen worden om de „gezonde" wederhelft de gelegenheid te openen in een ander huwelijk zijn of haar roeping tegenover volk en staat te volbrengen. LHet verband met de gedwon gen sterilisatie is bier duidelijk. Dat het huwelijk in de eerste plaats zijn doel in zichzelf beeft en dat dan wederzijdsche liefde en 'hulpbetoon prae- leveeren over den volksopbouw, ligt bui ten den gezichtskring der nat.-soc. wet gevers. Zij hebben het ook ten hoogste over het „sittliches V'olksempfinden", maar refereeren niet aan de Goddelijke wetten voor bet 'huwelijksleven. Aan de vruchten kent men den boom. Het Duitsche scheidingsrecht is typee- rend ivoor de ethische gronddenkbeelden van 'het nationaal-socialiisme. Men expe rimenteert sedert 1933 in Duitschland letterlijk in alles. Ook dit experiment zal later in het aantal scheidingen, en de daarmede verhonden ontwrichting zijn waardemerlk ontvangen. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Aug. kwamen in onze provincie 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 3 gevallen van roodvonk te Krabbendijke (in één gezin), en 2 gevallen te Driewegen (even eens in één gezin). Voorts 1 geval van dy- senteria bacillaris te IJzendijke en 1 ge- van van poliomyelitis anterior acuta te Middelburg. De Donderdagdrukte. Niettegenstaande ook nu weer het aan tal met de boot BreskensVlissingen overgezette personen vrij belangrijk ach ter bleef bij verleden jaar, al bleef het ge- '•a| auto's vrijwel stationnair, bleek dit mindere aantal weer goed gemaakt te worden door 'bezoekers, die langs een anderen weg onze stad gisteren bereikten, hi het centrum der stad heerschte een rukte van belang. door S. K. HOCKING. Zij wist, dat het heel slecht van haar as zoo te denken. Zij: wist, dat zij het ''ast betreuren en leed niet weinig aan !!\van gewetenswroeging over dezen onofii'istelij'ken geest; maar ondanks dat, h s m het diepst van haar hart ver- wtl tl baai' zwager bet zoo slecht had niet t 8n '100Pt;e oprecht, dat de dood en tweeden male zijn vrouw van hem z°u nemen. va?* had de schoonheid van haar d„ Jj en het vroolijke, vriendelijke tem- ment van haar moeder geëerfd. Het J"as haar onmogelijk, somber te zijn in tizge?0kchap. Voordat zij vier en twin- .r !n huis was geweest, bad juffrouw kar] een ?evoel, alsof er een orkaan door oSWOe^' st^te wer(I voordturend frouw t g.afgebr°ken. Vensters, die juf- houden S^6 ze<Mg had dicht ge- den j W6rden open geworpen. De mei- eenlaci' waren voortdurend in farItm JjU1' weinig gebruikte piano hansjes gespeeld. n'et scheen Het verdient o.i. overweging of men nog niet meer met klem moet trachten de bus sen en auto's niet onnoodig tot in bet cen trum der stad te laten rijden, als de be stuurders niet toezeggen zoover mogelijk uit bet centrum te zullen parkeeren. Dan den'ken wijl als de Loskade is „uitver kocht" aan de Kaden en den Dam. Vooral op de Groenmarkt staan de auto's weinig fraai voor het gezicht op de Statenzaal. Gisteren moest een agent in grijpen, het was één groot wagenpark. De busjesactie. Gisteravond vergaderde het Comité voor de busjes, die alom in de stad gestaan hebben met het doel dubbeltjes bijeen te brengen voor het op 6 Sept. af te steken vuurwerk. D'e netto-opbrengst was rond f 100. D'it bedrag zal aan Uit het VolkVoor bet Volk ter hand worden gesteld. Al moge dan niet ten volle het doel zijn bereikt, n.l. het geheel bekostigen van bet vuurwerk, toch mag zeker hulde wor den gebracht aan de initiatiefnemers en uitvoerders van dit plan. GOES. De collecte voor de Commissie van Samenwerking heeft deze week opge bracht f 32.16. ZUID-BE VELAJND. Klcetinge. Het programma voor de feestelijkheden op 6 September a.s. luidt als volgt: 8 u. klokluiden. Daarna muziek en uit reiking gemeentevlag aan de deelnemers aan de jeugdhulde in Amsterdam; 9 u. kerkdienst in de Ned. Herv. kerk. Na afloop kinderoptocht en spelen; 1 u. op tocht of défilé van vereenigingen. Verder volksspelen en gecostumeerde voetbal match. De avond zal worden gevuld met kinderzang, muziek, zang en mondorgel- muziek. Ook wedstrijden in versiering en verlichting van buurten, étalages en gevels van particulieren zullen worden gehou den. Rilland-Bath. Het nieuwe Raad huis. De bouw van het nieuwe Raad huis is thans voltooid. De officieele ope ning is bepaald op Dinsdag 23 Aug. a.s. des n.m. om 1.30 uur en zal plaats 'heb ben door den 'heer Gommisisaris der Ko ningin. De ingezetenen worden verzocht voor deze gelegenheid te vlaggen. D'e aan besteding van 'het gebouw 'had plaats op 16 Augustus 1937. Het werk werd ge gund aan den laagsten inschrijver de firma 'gebroeders van der Poel te Lams- waarde. 'Op 27 November 1937 werd door ■den Burgemeester de eerste steen gelegd en sindsdien had de iverdere bouw onder leiding van den heer S. de Koning, ar- cihitekt alhier, een vlot verloop. Het ge bouw met toren, waarin een electrisch uurwerk, dat 's avonds iis verlicht, is op getrokken in gele -waalklinker en is'een sieraad voor 'het dorp. 'Reeds bij1 den in gang in de ruime hal krijgt men een grootschen indrulk van het geheel. Gelijk- vl'oersch vindt men een commissie-kamer, een kamer voor den Burgemeester, den secretaris en de secretarie met brand vrije kluis. Boven is de Raadszaal, bene vens oen ruime bergplaats voor het ar chief. Alles is in stijl gemeubileerd. Driewegen. Donderdagavond werd al hier een vergadering gehouden met het doel een feest te organiseeren ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van H. M. de Koningin. De vergadering stelde als datum van feestviering 31 Augustus vast. Daarna werd een feestcommissie gekozen. Deze zal een feestprogramma opstellen. Kruiningen. Auto in de sloot. Dhr v. d. R. te Schore reed met zijn auto over den Zanddijk alhier terwijl zijn doch ter naast hem leerde chauffeeren. Bij den oprit van L. "Wiskerke raakte de leerlinge de macht over het stuur kwijt, trapte op de gaspedaal inplaats van op de rem, en reed in volle vaart den dijk af, waar door de auto in de sloot terecht kwam. De wagen moest met een kraan er uit gehaald worden. De inzittenden bekwamen geen letsel. Ook de auto was niet beschadigd. Nisse. De Oranjevereeniging besloot het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feestelijk te vieren op 1 Sept. a.s. E'en feestprogram is opgemaakt als volgt: waarlijk alsof het geheele huis uit een lange, diepe slaap ontwaakte. Juffrouw Jansje kon zich niet verkla ren, hoe een meisje, opgevoed in een do minees-gezin, zoo vol grappen en wat zij' oppervlakkigheid noemde, kon zitten. Voor haar komst te Groenoever had juffrouw Jansje haar in jaren niet ge zien. MJijnheer Gray, haar vader, had het Noorden van Engeland „bereisd" en be zoeken aan Cornwallis waren bijgevolg zeer zeldzaam geweest. Juffrouw Jansje herinnerde zich haar nicht als een wilde meid van twaalf of dertien jaar, maar veronderstelde natuurlijk, dat de laatste vijf of zes jaar haar veel veranderd zou den hebben. Eh dit was ook het geval. Dorothee was een buitengewoon mooie jonge dame ge worden, slank, sierlijk, en welgevormd, maar overigens was zij dezelfde gebleven. „Mijin lieve Dorothee", zei juffrouw Jansje een paar dagen na haar komst, „niemand zou je ooit voor een dominees dochter houden. Je bent volstrekt niet ernstig." „Maar ik ben mezelf, tantetje, en dat is vrij wat beter." JezelfI Ja, dat is zeker. Maar je moest je antecedenten en je opvoedingen aan merking nemen." „Dat doe ik tantetje; ik doe mijn best alle geboden trouw te volgen." 8 u. klokluiden. Daarna muziek, te ge ven door het fanfarecorps alhier, schiet wedstrijd en tractatie schoolkinderen. Om j half een optocht door de gemeente van versierde wagens en groepen. Daarna kin- der- en volksspelen. Des avonds 7 uur concert op de muziektent te geven door het meisjeskoor „Gon Zelo" en het mu ziekgezelschap! „Óns Genoegen" en ten slotte lichtstoet. Schore. De gemeente-veldwachter P. Klap is door B. en W. benoemd tot ge meente-bode, plaatselijk deurwaarder en schatter der dranklokaliteiten. Kapelle. De oudste inwoner dezer ge meente, dhr B. van de Vrie, is overleden in den ouderdom van bijna 92 jaar. Wemeldingie. Op het te Bodegraven ge houden nationaal zang- en muziekcon cours, heeft de mondaccordeonvereeniging Concordia alhier een 2den prijs behaald met 294 punten. Bovendien behaalde Con cordia de le prijs in den 's avonds gehou den marsc'hwedstrijd en de premie voor de verst afkomende vereeniging. Bij goed weer zal Concordia Zaterdag avond a.s. een muzikale wandeling door 'het dorp maken. WALCHEREN. Kciudekerke. De Raad dezer gemeente komt Dinsdagmiddag half twee in open bare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voor stel van B. en W. tot intrekking van art. 41 der bouwverordening. Dit artikel be oogt brandgevaar te voorkomen, en in de vergadering van 29 Juni werd besloten de vrijstellingsmogelijkheid tot de bedrijven van land- en tuinbouw uit te breiden. Zoo wel Ged. Staten als de inspecteur van de Volksgezondheid hehhen daartegen be zwaar gemaakt. Voorts acht men den afstand van 10 m uit de grens van den weg voor de voor- gevelrooilijn aan bestaande wegen buiten de grenzen van de bebouwde kom, te ge ring. B. en "W. meenen dat het geen be zwaar is dezen afstand op 15 m te bren gen. B. en W. stellen den Raad voor een overeenkomst aan te gaan met de N. V. „Gekro' te Oversc'hie inzake het opruimen en onbruikbaar maken van alle cadavers en afvaldeelen van slachtdieren. Voor deze gemeente zal dit per jaar een uitgaaf van f140 vorderen. Onbillijk alleen vonden B. en W. de be paling, dat de betaling moest ingaan per 1 Juli j.l., terwijl het afhalen der cada vers enz. pas met ingang van 1 October a.s. zou plaats hebben. Na gepleegd over leg met de Directie der „Gekro" heeft deze zich bereid verklaard de cadavers onmiddellijk af te halen. In verhand met de voortschrijdende be bouwing in verschillende gedeelten van de gemeente, komt het B. en W. wensohelijk voor, dat een 4-tal straatlantaarns wordt bijgeplaatst, n.l. een aan de in aanleg zijn de Wilhelminalaan, een aan den Breeweg, een aan den Middelburgsohen straatweg, ongeveer daar, waar de gemeenteveld wachter woont, en een aan den Lageweg, daar waar de Groeneweg op uitkomt. "Wijziging van het waterleveringscon tract met de gemeente Middelburg afge sloten, ten behoeve van 't Zand. 'Goedkeuring van de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1939. Het geraamd bedrag voor subsidie van de gemeente is groot f 5500. Voorloopige vaststelling van de gemeen terekening voor 1937. Gewone dienst: Ontvangsten f 126.252,48 uitg. f 116.103,72. Batig saldo f 10.148,76. Kapitaaldienst: ontvangsten f 62.690,61, uitg. f 65.875,95. Nadeel, saldo f 3185.34. Aanbieden gemeentebegrooting 1939. Soeburg. Gisteravond 'hield de Jeugd- centrale der Ned. Herv. Jeugdorganisa ties een openluchtsamenk'omst op de wei van d'hr Jacobs. Dhr v. d. Made sprak over: Waarom in de Qhr. organisatie? De pij'persvereeniging JuUiana uit Mid delburg deed verschillende liederen hoo- ren, waarna een kampvuur werd ontsto ken. De avond werd verder gevuld door voordrachten en (verhalen. Aagtekerke. Gevonden voorwer pen. Gevonden een badpakje met 'hand doek. Te bevragen Gem. Veldwachter. (Belangeloos bericht.) „Dat zou'ik waarlijk hopenl" En juf frouw Jansje sloeg in kalme verbazing de handen ineen. „Zou u liever willen, dat ik een bril droeg en den heel en dag in den bijbel las, tantelief?" vroeg Dorothee eindelijk. „Wel neen, lieve kind, dat verlang ik niet", zei juffrouw Jansje peinzend. „Maar je zoudt wat bezadigd en ernstig kunnen zijn." „Als ik zoo oud ben als u, zal ik dat worden, tante. Ik beloof het ul" en zij danste de kamer uit met het deuntje: „En Johnny komt gauw weer thuis." Dorothee was zes weken op Groenoever geweest, toen juffrouw Jansje haar aan het venster riep om den Jonker van Pen- dormic te zien. Dorothee was echter min der onverschillig, dan zijl zich had ge toond. Op haar rijtoeren met juffrouw Jansje had zij het statige oude kasteel met de groene, zachtglooiende grasvelden er voor en het mooie park aan alle zijden op de helling van den fraaien heuvel niet weinig bewonderd. Zij had zich dikwijls afgevraagd, hoe men zich zou voelen als eigenaar van zulk een prachtige bezitting en of de menschen die in zulke grootsche huizen woonden, werkelijk gelukkiger en tevredener zouden zijn dan zij, die in nederiger staat leef den. Zijl had ook brokstukken uit de geschie- Een medewerker schrijft ons: Het Nederlandscbe Roode Kruis vraagt 10.000 helpsters 1 'Dit is de kern van een gesprek, dat wij dezer dagen mochten hebben met Dr H. K. Offerhaus, lid van het Dagëlijkisch Bestuur van het Neder- landsc'he Roode Kruis en 'hoofd van het ziekenhuiswezen. Het 'Roode Kruis doet een dringend be roep op alle welgezinde, vaJlide jonge vrouwen boven de achttien jaar, om zich voor het volgen ivan een opleidingscursus tot Roode Kruis'helpster op te geven. De tijd dringt. In oorlogstijd zijn er niet minder dan 14.000 'helpsters noo- dig voor de hulpziekenhuizen. Behalve •zijn steeds groeiende vredestaak, heeft het Roode Kruis ook zijn groote oorlogstaak: de alge'heele verzorging en verpleging van gewonde en zieke militairen in de eva- cuatiegebieden. Met de grondige organi satie van de uitvoering ivan deze taak, gezien in het licht der moderne oorlog voering, met inbegrip' van (luchtaanvallen op de burgerbevolking, is men op 'het hoofdbureau in Den Haag onlangs de voltooiing genaderd. De groote organisatie, aldus verklaarde Dr Offerhaus, is in wezen voltooid. Zie kenhuizen en 'hulpziekenhuizen zijn aan gewezen en in de organisatie opgenomen. Alles is geregeld, ook de personeelsbezet ting, waarover straks meer. Maar er moeten nog ruim 10.000 help sters, leden van de transport- en ver- pleegcolonnes!, worden aangeworven en opgeleid. Wij. hebben nog dringend 10.000 jonge vrouwen noodig, die be kwaam en bereid zijn om zic'h in oor logstijd aan de hij uitstek vrouwelijke en menschlievende taak van verpleging van gewonden en zieken te wijden. Er zijn er namelijk momenteel 3 a 4000 opgeleid of in opleiding, terwijl er totaal 14.000 noodig zijn. V'oor flinke, jonge vrouwen, boven de achttien, ligt hier een schoone, vrijwillige taak. Deze massa-opleiding van 'helpsters 'houdt natuurlijk ook direct verband met de onlangs met succes aangevangen le denwerfcampagne ivoor het Roode Kruis, waarbij men zich een ledental van voor- loopig 100.000 tot doel 'heeft gesteld. Niet alleen is dit noodig uit overwegin gen van nationaal gevoel van eigenwaar de, omdat het ledental hier te lande zoo erbarmelijk ten achter staat bij dat in andere landen. Maar ook vooral, omdat nieuwe middelen dringend noodig zijn, ook met 't oog op de opleiding dier nog benoo'digde 10.000 helpsters. In de diver se plaatselijke afdieelingen moeten door de artsen cursussen worden georgani seerd, er is allerhande materiaal noodig, Meeding en uitrusting enz. Dit brengt belangrijke uitgaven met zich, zoowel ivoor de kas van 't Hoofdbestuur als die van de plaatselijke afdeeling. <Men kan reeds voor f 1 per jaar lid worden van het Roode Kruis. Postrekening 22120 van het Hoofdbestuur, Prinsessegracht 27, 's-'Gravenhage, staat voor giften en contributies open). Bovendien moeten er in plaatsen, waar nog geen afdeeling van het Roode Kruis gevormd is, met spoed nieuwe afdeelingen worden opgericht. Over al deze zaken kan men zich voor nadere inlichtingen tot het Hoofdbestuur wen- 1 den. Het Roode Kruis is sedert eenigen tijd in de openbaarheid getreden en richt zich nu onomwonden tot het Nederlandsche i volk, om Zoowel financieel als persoon- i lijk hulp en steun te verleenen voor de schoone zaak ivan de verzorging en ver pleging van zoowel gewonde en zieke militairen in oorlogstijd, als van de slachtoffers van luchtaanvallen onder de burgerbevolking. Men wil bij het Roode Kruis geen onheilsprofeèt zijn, noch ons volk noodeloos verontrusten. Maar het is niet verantwoord, om met de volledige organisatie van de meest doeltreffende hulpverleening te wachten tot de oor- 'logsramp ons overvalt. Als ons huis in brand staat, is het te laat om een brandverzekering te sluiten, aldus Dr 'Offerhaus. Geen assurantiepre mie, hoe hoog ook, kan dit risico dan nog dekken. Precies zoo staat het met het lidmaatschap van het Roode Kruis: men dient nn zijn verzekeringspremie te beta len door een jaarlijksche contributie. Financieele en materieele steun aan het Roode Kruis het kan niet met ge noeg klem onderstreept worden, zei'de Dr OfferhauiS is niets anders dan de be taling van een kleine verzekeringspremie, zoowel voor ons zelf, alls voor onze zonen en mannen, wanneer die straks wellicht geroepen zijn om ons grondgebied te ver dedigen. De meerderheid van de bevol king is lid van een ziekenfonds, waardoor men zich iverzekert van medischen bij stand in geval van ziekte of ongeval. Behoort dan niet ieder Nederlander zich te verzekeren van hulp en bijstand, wanneer de groote ramp van den oorlog ons treft? Wat is nu precies de oorlogstaak van het Roode Kruis De militair genees kundige dienst en het 'Roode Kruis heb ben ieder een isc'herp omlijnd arbeidsveld en taak. Bij militaire actie onderscheidt Roode Kruis-helpsters defileeren voor H. K. H. Prinses Juliana, Voorzitster van Niederlandsdhe Roode Kruis, tijdens een Limlburgsche Roode Kruisdag te Vaals. het denis van het geslacht Trefusa vernomen, juist genoeg om haar nieuwsgierigheid op te wekken. Het is waar, dat, wat zij' ge hoord had, niet tot hun eer had gestrekt. De oude Peter Trefusa, nu vijf en zeventig jaar oud, en taai als een schoenmakers- riem, werd voorgesteld als een echte Shy- lock, een eerste vrek. Zijn oudste zoon Tom, die jaren geleden gestorven was, moest nog gieriger en slechter geweest zijn dan de oude man zelf. Van den anderen zoon, Edward, was zeer weinig hekend, daar hij kort nadat eter Pendormic had gekocht, het land had verlaten, maar bij gerucht stond hij bekend als een wilde, jonge man, goed en mild, maar geweldig koppig,-die zijn eigen zin deed, wat er ook de gevolgen van mochten zijn. Het verhaal, hoe de oude Peter had ontdekt, dat hij een kleinzoon in Austra lië had, werd in het kerspel St. Aubin en omliggende plaatsen met veel omhaal en variaties verteld. Er waren zooveel lezingen, dat niemand wist, welke de ware was. Dit maakte de zaak echter des te belangwekkender. Ondanks alles wat bekend was, was Trefusa's erfgenaam door een sluier van geheimzinnigheid om geven, dien niemand had kunnen oplich ten. Alles, wat men met zekerheid wist, was dat zeven jaar geleden, mijnheer Carve, van de firma Whittle en Carve, door den ouden Peter naar Australië was gezon den, dat hij na eenige maanden was teruggekomen met een jongen van onge veer dertien jaar, na zich overtuigd te hebben, dat de knaap in kwestie de zoon van Edward Trefusa, Peters jongste zoon, was. Behalve deze naakte feiten was er niets met eenige zekerheid bekend. De oude Peter was er de man niet naar het groote publiek in vertrouwen te nemen, terwijl de heeren Whittle en Carve het stilzwij gen omtrent de zaak bewaarden. Het was echter te verwachten, dat er maanden lang allerlei geruchten in omloop waren. Alleen de geheimzinnigheid, die het ge val omgaf, prikkelde de nieuwsgierigheid en wekte de babbelzucht. Er werd verteld, dat de oude Peter ver schrikkelijk teleurgesteld was, toen zijn kleinzoon op het tooneel verscheen. Hij moest hebben gezworen, dat er op de een of andere manier een vergissing moest hebben plaats gehad, daar er geen enkel element van het karakter der Trefusa's in den jongen was te vinden en dat hij de zaak opnieuw zou laten onderzoeken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5