Dagblad voor de Provincie Zeeland De Nederlanische gezant te Berlijn ti[j auto-ongeluk ernstig gewond. DONDERDAG 18 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 270 Buitenland. De onderhandelingen te Praag. De Japansche marine in actie. Het taalvraagstuk in België. Binnenland Uit de Provincie. MIDDELBURG. De regeeringsduur van onze Koningin. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratstraat 7 0, Qoei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentlSn 30 cent per regel Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel Kleine AdvertentlSn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling AdvertentlSn onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Diepgaande meenlngsverschillen. Lord Runciman in actie. Er worden de laatste dagen te Praag in dubbelen zin onderhandelingen ge voerd. De afgevaardigden van de Sudeten- Duitsohe partij hebben met de ministers onderhandeld en intusschen is ook Run ciman druk in de weer om de partijen tot elkaar te brengen. Omtrent de eerste besprekingen ver klaarde Kundt namens de Sudeten-Duit- sche partij, dat de uitgangspunten van beide partijen nog steeds volkomen ver schillend zijn. Nog steeds is de tegenstelling: staat van een natie plus minderhe den tegenover: staat van ver schillende nationaliteiten. De Sudeten-Duitsche partij heeft geen vertrouwen in de doeltreffendheid van regelingen door middel van „kurien". Beide partijen hebben thans duidelijk hun standpunt geformuleerd. De formu leeringen wijzen op diepgaande mee- ningsverschillen en daaruit is wellicht een gerucht over mislukking der onder handelingen te verklaren. Dit gerucht is echter volkomen on juist. Beide partijen wenschen de be sprekingen voort te zetten. Als bijzonderheid wordt nog gemeld, dat Kundt erop gewezen heeft, dat het geduld van de Sudeten-Duitsche bevol king minder groot is dan dat der onder handelaars van de Sudeten-Duitsohe partij. Hij achtte het voorts wenschelijk, dat de Tsjechoslowaaksche pers een meer verzoenenden toon zou aannemen. Volgens een bericht uit Praag zijn de besprekingen van Runciman niet zonder resultaat gebleven. Men is het nu in ieder geval eens geworden over de vraag, waar over de onderhandelingen eigenlijk gaan. Het communiqué zelf verklaart, volgens Havas, dat men het thans eerst eens moet worden over het beginsel. Beide partijen schijnen nu in te zien, dat men de zaak weer in haar geheel en van af de basis moet beschouwen. Havas verklaart, dat dit resultaat on getwijfeld te danken is aan de bemidde ling van Runciman, die gisteren zeer ac tief blijkt geweest te zijn. Reuter meent te weten, dat het onder houd, hetwelk Runciman gisteren met de Sudetenduitschers heeft gehad, niet zon der gelukkig resultaat is geweest. Het heeft de delegatie van de Sudetenduit schers er toe gebracht den toon en den vorm van hun betoog te wijzigen en daar door het voortzetten van de besprekin gen mogelijk gemaakt. De aanvallen van de Japanners vastoeloopen. Uit Hankau werd gisteren gemeld, dat de Japanners een vastberaden poging 'hebben ondernomen, om de impasse, waarin hun opmarsch op den Zuidelijken oever van de Jangtse is geraakt, te ver breken. Twaalf Japansche oorlogsschepen heb ben hevig de Öhineesche verdedigings stellingen ten Noorden van Joe Tsjang gebombardeerd, terwijl de Japansche troepen, echter zonder succes, trachtten vasten voet te krijgen op den oever. Vooits verklaren de C'hineezen, dat zij een Japanschen aanval hebben afgeslagen op den Noordelijken oever te IHwang Mei waar het geheele land, volgens de be richten, Zuidelijk tot aan de Jangtse zoozeer overstroomd is, dat 'het water een man tot het middel reikt. De Japansche troepen in Zuid-Sjansi hebben intusschen hun pogingen 'her nieuwd, om de Gele Rivier te bereiken, nabij de grens van Sjensi en Honan, van waar zij het westelijke deel van den Loenghai-spoorweg zouden bedreigen. Naar het Öhineesche persbureau meldt, ^jn bij de Japansche aanvallen op Woe tsjang en Hankou gisteren driehonderd burgers gedood of gewond. Het aantal slachtoffers zou ongetwijfeld grooter ge feest zijn, alls de geteisterde wijken, wel- Ke reeds eenige dagen tevoren gebombar deerd waren, niet voor een groot deel ontruimd waren. Gisteren is een Japansche karavaan van zestip- vrachtauto's met wapens en nmnitie, die naar Tsjen Sjan reed, in een ineesche hinderlaag gevallen. Van alle beten weiden de Japanners aangevallen. 6e-r dan veertig wagens werden ver- 6 d, terwijl de lading werd buitgemaakt. ngeveer tezelfdertijd is een karavaan n honderd vrachtwagens door de Ohi- Sommige gemeenten ééntallg, andere voor tweetaligheid. Door de Belgische regeering wordt een onderzoek ingesteld om te weten te komen, hoe de gemeentebesturen denken over bet probleem van het gebruik van één of meer talen voor de berichten, bestemd voor het publiek. Gent heeft zich uitgesproken voor een ééntalig regime. De Vlaamsche steden Oostende en Rons© zijn voor tweetalige op schriften. Spa wenscht naast de Vlaam sche en Fransohe opschriften ook Engel- sChe en Duitsche. In vier Vlaamsche ge meenten van Limburg is men voorstander van de tweetaligheid, wat ook het geval is in zekere mate voor Aarlen en La Roche in Wallonië. In de Waalsche steden Di- nant en Bergen is men voor de eentalig heid van de mededeelingen tot het publiek gericht, maar wensCht men de tweetalig heid voor de mededeelingen in de stations en voor de gendarmerie. In het Luiksche hebben verscheidene gemeenten op de taalgrens zich voor twee taligheid uitgesproken. neezen aangevallen in een dorp bij Tsjen Sjan. Hier werden meer dan zestig wa gens veroverd, terwijl een honderdtal Ja panners sneuvelde. De meeste andere wagens werden vernield, zoodat slechts enkele konden ontsnappen. EEN BATALJON CHINEESCHE AMAZONES. Uit Kanton wordt gemeld, dat de be koorlijke 20-jarige Mai-Tjeh-Hoea, doch ter van een rijk koopman uit Kwangsi, schouder aan schouder met de mannen aan het Noordelijk front strijdt aan het hoofd van vijfhonderd vrouwelijke solda ten uit Kwangsi. Mai-Tjeh-Hoea heeft onmiddellijk bij het uitbreken der vijandelijkheden dienst genomen en bij de verdediging van Hsoe Tsjau werd zij tot kapitein beivorderd. In den strijd om Tan Tsjeng bij Hsoe Tsjau toonde zij een grooten moed, zoodat zij tot bataljonscommandant benoemd werd. Zij nam deel aan alle gevechten langs het Oostelijk deel van den Loenghai-spoorweg als commandant van het eerste vrouwe lijke bataljon, dat Ghina kent. RUSSISCHE VLIEGERS IN CHINA. Dezer dagen werd gemeld, dat Duitsoh- land den oorlog in Spanje gebruikt om de officieren van de luchtmacht prac- tisch te oefenen. Een soortgelijk bericht komt thans uit Rusland. Rusland, zoo zou een officier verklaard hebben, speelt in China een zeer pienter spel. Het voorziet Ghina van tal van vliegtuigen. Russische piloten besturen ze, Russische mecaniciens verzorgen ze, maar geen enkele Chinees mag ze aan raken. Natuurlijk zijn de Russen in naam vrijwilligers. Maar het wordt opgemerkt, dat zij, na een paar maanden ervaring te hebben opgedaan in de moderne wijze van oorlogvoeren, naar buis gaan, waar na andere Russen hun plaats innemen. JAPAN SCHRIJFT EEN LEENING UIT Het Japansche ministerie van finan ciën maakt bekend, dat een leening wordt uitgeschreven in verband met het „Chi- neesche incident" ten bedrage van 397 millioen yen. De leening zal 3V2 pet. rente dragen. HET SPAANSCHE KABINET. Het Spaansche Kabinet heeft door het uittreden van twee ministers pen kleine wijziging ondergaan. Nadat de hervorming van het kabinet tot stand was gekomen, is een nota ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de re leering nogmaals verzekert, dat zij' de persoonlijkheid en de rechten van de autonome gebieden zal eerbiedigen. Zij is verheugd, dat de Catalanen en Basken in de nieuwe regtering vertegenwoordigd blijven, waardoor de regeering haar ka rakter ivan nationale vereeniging hand haaft. De regeering wil de onafhankelijk heid en het voortbestaan van Spanje handhaven. In een officieel communiqué wordt ver der medegedeeld, dat de regeering van de verschillende partijen brieven heeft ont vangen, waarin zij hun aanhankelijkheid aan de regeering betuigen. BUILENPEST IN CHINA. Dinsdag kwamen uit Midden-Ghina be richten over vrij omvangrijke cholera- en malaria-epidemieën. Naar gisteren uit Sjanghai gemeld werd, is thans in de pro vincie Foekien builenpest uitgebroken. Uit Foekien komen berichten, dat deze ziekte in vele deelen der provincie onge- breideld woedt en dood en verderf zaait. JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ZWITSERLAND. Tijdelijk verblijf toegestaan. In opdracht van bet ministerie van Ju stitie is te Bern een conferentie gehouden van politiechefs uit de verschillende kan tons ter bespreking van de moeilijkheden, ontstaan door bet toenemende aantal vluchtelingen, die over de Oostenrijksche grens komen. Vastgesteld werd, dat alleen in de paar laatste weken reeds meer dan duizend, meest Joodsche, vluchtelingen op illegale wijze Zwitserland waren binnen gekomen. De regeeringen der kantons heb ben den vluchtelingen slechts een tijdelijk verblijf toegestaan. Zij mogen geen beroep in Zwitserland uitoefenen en worden door den vreemdelingendienst scherp gecontro leerd. HET PRINSELIJK PAAR TE VENETIë. Van officieele zijde wordt gemeld, dat Prines Juliana en Prins Bernhard op hun reis in Venetië zijn aangekomen en afgestapt zijn in het Grand Hotel aldaar. DE JUBILEUMPOSTZEGELS. Op 27 en 28 Aug. te Breda verkrijgbaar. De bijzondere postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van de Koningin, zullen voor het eerst verkrijgbaar zijn op het tijdelijke postkantoor, dat 27 en 28 dezer zal zijn ingericht op een postzegeltentoonstelling in Concordia te Breda in verband met het 45-jarig bestaan van de postzegelvereeni- ging Breda. Ook de 29ste philatelisten- dag zal aldaar worden gehouden. DE FLOTTIELJELEI DER „TROMP". Aan de marine overgedragen. De nieuwe flottielje-leider der Konink lijke marine, de „Tromp", die vandaag officieel in dienst zal worden gesteld, is gisteren zonder eenige formaliteit door de werf de Nederlandsche scheepsbouw maatschappij te Amsterdam aan de ma rine overgedragen. De heer D. Goedkoop en andere leden van de directie der 'Ned. Scheepsbouw Mij., alsmede iverschillende ingenieurs, die aan den bouw hebben medegewerkt, maakten een rondgang over den oorlogs bodem met vice-admiraal A. Vos, hoofd van de vierde afdeeüing A., materieel der zeemacht, van het departement van De fensie, met den commandant van Hr. Ms. „Tromp", den kapitein-ter-zee L. A. G. M. Doorman, en verscheidene hoofden van technische diensten en ingenieurs der marine. Zoo-als te hegrijpen is, droeg deze rond gang een zuiver formeel karakter en na dezen laatsten inspectietocht kon dan ook de laatste man van het personeel der scheepswerf het schip verlaten en bleven slechts de reeds sedert het grootste -deel van den bouw en gedurende de geheele montage aanwezige leden van den état- major en van het technische marine-per soneel achter. In den loop van den middag arriveer den op de werf ook -de overige onder officieren en manschappen, mariniers zoowel als matrozen, om het schip te bemannen. J. TER HAAR JR Vandaag viert de heer J. ter Haar Jr te Amsterdam zijn zeventigsten verjaar dag. De heer Ter Haar is een bekende per soonlijkheid. Hij is lid van de Eerste Ka mer, vice-voorzitter van de Ghr. Hist. Unie en president-commissaris van „De Nederlander". Voorts is de heer Ter Haar De Nederlandsche gezant te Berlijn, Mr G. Ridder van Rappard, is op zijn terug reis van Nederland naar Berlijn op den weg tusschen Minden en Bückeburg ver ongelukt. De gezant is met een hersenschudding en zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Bückeburg opgenomen. De toestand van den gezant wordt ernstig geacht. De auto van den gezant werd bestuurd door zijn chauffeur. Op den landweg tus sohen Minden en Bückeburg werd de wa gen door een vrachtauto aangereden. lid van den Gemeenteraad van Amster dam, welke gemeente bij van 19211929 als wethouder diende. DE ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat is giste ren aanbesteed het bouwen van den on derbouw van een Dieselgemaal, van een schutsluis eu van bijkomende werken na bij Urk. Laagste insOhrij'fister is de N.V. Aannemers Mij. v.h. J. B. Vermarken Co., Amsterdam, voor f 677.270. Dr L. del Baere f. Te Amsterdam is op 78-jarigen leef tijd overleden dr L. del Baere, oud-secre taris-generaal van de Rijksverzekerings bank. WERKLOOSHEID IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Gedurende de maand Juli was het aan tal ingeschreven werkzoekenden bij de or ganen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt: Aardenburg Axel 86, Biervliet Breskens 16, Cadzand Glinge 14, Eëde Graauw 5, Groede Hoek 18, Hontenisse 3, Hoofdplaat 3, Hulst 21, Koewacht Nieuwvliet Oostburg 1, Overslag Philippine 10, Retranche- ment Sas van Gent 65, Schoondijke St. Jansteen 2, St. Kruis 1, Sluis 7, Vo gelwaarde 10, Waterlandkerkje West- dorpe 29, IJzendijke Zaamslag 8, Zuiddorpe Zuidzande Terneuzen 576, totaal 875, w.o. 72 landarbeiders. A.N.W.B.-KIOSK TE SLUIS. Nadat in de maand Juli de eerste drie grenskiosken van den A.N.W.B. in ge bruik waren genomen, resp. te Beek bij Nijmegen, te Eysden bij Maastricht en te Wernhout aan den belangrijken verkeert weg Antwerpen'Breda, wordt nu dezer dagen de vierde kiosk opengesteld te St. Anna ter Muiden bij Sluis, aan de druk bereden route van de Belgische badplaat sen naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Vreemdeli n gen verkeer. Met de Prov. boot Breskens-Vlissingen zijn hedenmorgen 3100 personen en 190 auto's overgezet. Een drukke Woensdagavond. Het was gisteravond tijdens de stad huisbelichting en het concert van bet Mid- delburgsch Muziekkorps weer zeer druk op de Markt. Stadgenoot en vreemdeling hebben aan het een en ander volle aan dacht geschonken en het muziekkorps i:ï» De nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te Den Haag is Dinsdag door het 2de halfregiment huzaren betrokken. De restauratie van het koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam. Het hek werk op het nieuwe, thans ingekorte, balcon is geplaatst. Geen enkele Oranjevorst was zoo lang Hoofd van den Staat als Koningin Wil- helmina. Ofschoon zij in 1898 ingehuldigd werd, draagt zij' den koninklijken titel vanaf 1890, toen haar vader overleed. Slechts deze overtrof haar door de lengte van zijn regeeringsperiode. Hij regeerde immers van 1849—1890. Prins Willem V, die 44 jaren stadhou der was, n.l. van 17511795, regeerde pas van 1766 af zelfstandig. Van de vele vorsten die over Eüropa regeerden, toen de Koningin ingehuldigd werd, is geen enkele meer aan de re geering. Zij zijn allen gestorven, vermoord of weggejaagd. Om slechts enkele van de voornaamsten te noemen: Koningin Vic toria is reeds in 1901 gestorven, de oude keizer Frans Jozef overleed in 1916, ex- keizer Wilhelm slijt zijn laatste levens dagen in Doorn en Tsaar Nicolaas H werd in 1917 vermoord. De oude koning van Zweden, Gustaaf V, kwam pas in 1908 aan de regeering. Het is niet in de laatste plaats te dan ken aan de onafgebroken krachtige lei ding van Koningin Wilbelmina, dat ons land de sterke politieke, sociale, economi sche en internationale spanningen van de laatste veertig jaar zonder groote schok ken heeft doorstaan. Dit is ongetwijfeld een der middelen, die God gebruikt heeft om ons land hecht en sterk te houden in de chaotische verwarring, die Europa thans kenmerkt. Wie Iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. door dankbaar applaus bewezen, dat het gebodene op hoogen prijs werd gesteld. Dien dank brachten zij op dezelfde wijze en niet minder aan de 4 padvinders, die in de pauze van het concert vanaf den Ghoertoren eerst een serie vaderlandsche liederen en daarna een serie krontjong liederen op de eenvoudige fluiten deden hooren, waarbij' de melodieën rustig over de Markt klonken. Wij weten namens allen te spreken als wij ben een welgemeend: „Tot weerziens en dan liefst zeer spoedig" toeroepen. Het was ook voor de omliggende café's een goede avond. Rijdt niet op de klinkerpaadjes. Het schijnt bij velen niet bekend te zijn, of wel, men doet alsof men het niet weet, dat de klinkerpaadjes voetpaden zijn en dus, behalve in uiterste noodzaak, verbo den terrein zijn voor alle voertuigen en dus ook voor rijwielen. Vandaar deze herinnering. Onze vroegere stadgenoot, dhr J. G. Julianus, opgeleid bij de politie alhier, was tot voor kort commissaris van politie tweede klasse bij de stadspolitie te Malang doch is thans overgeplaatst naar Batavia, alwaar hij ter beschikking is gesteld van den directeur van Financiën, om te wor den belast met werkzaamheden bij den Centralen Dienst der Opiumrecherche bij het Parket van den Procureur-Generaal. Een der plaatselijke bladen te Malang schrijft zeer waardeerend over dhr Juli anus, die aldaar drie jaar werkzaam was en schetst hem als een zich nimmer ver liezende, rustige persoonlijkheid, die be schikkend over een groote mate van tact, altijd den juisten toon wist te vinden, eigenschappen welke, gepaard met zijn kennis van en liefde voor het beroep, nog eenmaal een groote toekomst voor zijn carrière beloven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1