SCHUDT UW LEVER WAKKER Binnenland HET KIND VAN TREFUSA Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. „Gaan we met een groote boot?" vroeg openbare verlichting en van het stroom net van de gemeentetram gedrapeerde vanen en breede banen van vlaggedoek, die domineeren zullen over de vlaggen welke zeker van de buizen en gebouwen uithangen zullen en de door particulieren aan te brengen gevelversieringen. Hier en daar, waar geen licht- of trammasten aanwezig zijn, zullen eztramasten leegten die hierdoor ontstaan zouden, aanivullen. Een Comité van winkeliers, hotels en restaurants heeft de versiering van het Leidscheplein, de Loidsohestraat en het Koningsplein op zich genomen. Het heeft hiervoor bij degenen die hun zaken langs dit gedeelte van den intochtsweg hebben ruime medewerking en offervaardigheid gevonden, zoodat men verwachten mag, dat hier een versiering van minder sobe- ren aard tot stand zal komen. Voor de versiering van den Dam met omgeving zijn ruime middelen bijeenge bracht door een 'Comité, hetwelk het ma ken van plannen opgedragen heeft aan den architect van de Bijenkorf, den archi tect D. Brouwer. Met de uitvoering er van is een aanvang gemaakt door het in den grond slaan van de eerste masten van stalen buizen, die de decors dragen zullen. WIJZIGING VAN DE KEURINGS- EISCHEN VOOR AUTO-KOPLAMPEN, GLOEILAMPEN EN RIJWIEL ACHTERLICHTEN. D'e Staatscourant van gisteravond bevat een viertal beschikkingen van den Minis ter van Waterstaat, waarbij1 gewijzigd worden de bepalingen betreffende de keuringseischen voor koplantaarns van motorrijtuigen, voor gloeilampen in kop lampen, voor incourante koplantaarns en voor rijwiel-achterlichten. De voornaam ste wijzigingen zijn daarbij de volgende: Niet alleen zullen de koplampen op nietoverblindend licht doch ook in (ver blindende schakeling gecontroleerd wor den, waarbij zij aan den eisch van een minimum lichtsterkte zullen' moeten vol doen. In overeenstemming daarmee zijn ook de bepalingen voor de gloeilampen gewijzigd, waarvoor een criterium is vastgesteld. Voorts zijn er soepeler bepalingen ge komen voor incourante koplan taarns. Voor zeer lichte motor-twee- én 'drie wielers is verder een lager minimum voor de verlichtingssterkte van de koplampen vastgesteld. Dit geldt voor motorfietsen onder de 09 ccm. voor motordriewielers onder de 149 ccm. cylinderinhoud. Deze behoeven dus geen „volwassen" koplam pen te voeren. Ten slotte zijn ook de bepalingen be treffende rijwiel-achterlichten aangevuld, met dien verstande, dat nu ook lampjes met, bajonetsluiting, welke minder kans 'op lostrillen bieden, in de wettelijke bepalingen zijn opgenomen. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om allerlei andere eischen, wel ke in de practijk gebleken zijn, een wet telijke basis te geven. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. „Landverhuizing" zendt een vertegenwoordiger. Naar wij vernemen, kan worden ver wacht, dat de stichting „Landverhuizing Nederland" een vertegenwoordiger naar Australië zal zenden met het oog op de mogelijkheid van emigratie daarheen. Deze functionaris zal deskundig zijn op het ge bied van den landbouw. Een benoeming heeft nog niet plaatsgevonden. GOEDKQOPE GESPREKKEN MET INDIE. Ter gelegenheid van het R e g eer i n gs j u bi I eu m Ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin zal de gele genheid worden opengesteld tot het voe ren van radio-telefoongesprekken met Ne- derlandsoh-Indië tegen sterk verlaagd ta rief. De gesprekken, waarin geen zakelijke FEU I LLETON door S. K. HOCKING. 23) o— „Ik hoop, Edie, dat wat er in de toe komst ook moge gebeuren, je zult trachten altijd het goede van me te denken. Als ik gefaald heb, geloof mij', ik deed bet voor je bestwil." „O, vader, ik zal u altijd blijiven liefheb ben", antwoordde de jongen vol overtui ging. „Ik hoop, dat het zoo zijn mag", ant woordde Abram beesob. „Maar in een nieuwe omgeving kan er veel gebeuren. Je zult spoedig het oude vaderland zien. Konden mijn oogen het ook nog eens te- rugzienl" „Maar u komt er toch zeker ook terug?" „Ik zou het zoo gaarne gelooven. Maar God alleen weet het. Tot, hot landgoed Pendormio behoort een kleine hoeve, Hei de Hoek genaamd. Als je dien. kant uit gaat, denk dan aan mijl. Daar ben ik ge boren en daar hoopte ik te sterven. Jaren lang heb ik het als mijn eigendom be schouwd, maar. „En was bet niet van u?" vroeg Edie. „Wol volgens recht en billijkheid, maai aangelegenheden mogen worden behan deld, dienen in de week van 5 tot en met 10 September te worden aangevraagd. Met de afwikkeling dezer gesprekken wordt op 12 September daaropvolgend begon nen. De gesprekken zullen worden gevoerd op werkdagen tusschen 9.20 en 15.50 uur. De duur dezer gesprekken is beperkt tot drie minuten. De kosten bedragen f 5 voor een gesprek met Java, Madoera en Bali en f 6,50 met Sumatra en Makassar. DE SULTAN VAN LANGKAT IN ONS LAND. Hartelijke begroeting In de Residentie. De Sultan van Langkat, Zijne Hoog heid Toenahkoe Machmoed Abdul Djalil Rachmat Sjah is gisteren met zijn gema lin, dochter en gevolg in de residentie gearriveerd. Zijne Hoogheid deelde mede zeer ver heugd te zijn de reis naar Nederland te hebben gemaakt. Reeds bij bet vernemen van de 'heuglijke tijding van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard had 'hij het plan opgevat om naar Neder land te gaan ten einde de huwelijksfees ten bij te wonen. 'Hiervan is toen niets gekomen, daar zijn gezondheidstoestand toen niet (gunstig was. 'Maar bij de jubi leumfeesten van Hare Majesteit wilde hij zeker niet ontbreken. De eerste kennismaking met Europa was den Sultan uitstekend bevallen. Er was aan het Station groove belang stelling bij de aankomst. De beer Van Buuren geleidde den sul tan en sultane naar de voor de ontvangst ingerichte wachtkamer. Hier waren o.a. ter verwelkoming aan wezig de kapitein Romswindkel, adjudant van H. M. de Koningin en de chef van het Kabinet van den Minister van Kolo niën. Na de begroeting begaf men zich naar 'hotel Kasteel Oud-Wassenaar, waar het gezelschap een week of 'drie zal verblij ven, om dan naar de hoofdstad te gaan, ter bijwoning van de jubileumfeesten], bet eigenlijke doel van de reis. ONWETTIGE BENOEMING ALS GEMEENTE-ONTVANGER. Bij Kon. besluit werden de gemeenten Rienesse, Burg en Serooskerke (S.) aan gewezen als gemeenten, die eenzelfden ge meente-ontvanger moeten hebben. In de beide eerstgenoemde gemeenten werd daartoe benoemd de heer L. Kloet. De raad van Serooskerke besloot echter met zes stemmen voor deze functie te benoe men dhr P. v. Pepering. Waar deze be noeming volgens bedoeld Kon. besluit on wettig is, zal tot vernietiging van het raadsbesluit moeten worden overgegaan. Een Woensdagavond met afwisseling. De vreemdelingen en stadgenooten, die morgenavond de belichting van het Stad huis gaan bezichtigen, zullen niet alleen kunnen profiteeren van het concert van bet Middelburgsch Muziekkorps, dat om 9 uur aanvangt, want in de pauze van dat concert zullen de Middelburgsche Padvin ders vanaf het Stadhuis pijpersmuziek doen hooren. Het programma van het Muziekkorps geeft een 8-tal nummers van verschillend genre met als laatste een Fantasie over motieven van de opera „Mignon" van Ambr. Thomas. Aangehouden. De politie heeft een man aangehouden en aan de justitie voorgeleid, die nog enkele dagen vervan gende hechtenis moet ondergaan. Priesterfeest. Onder groote belangstelling heeft pastoor Dolle zijn 40- jarig priesterschap herdacht. Nadat gistermorgen een kerkelijke her denking had plaats gehad, waarbij als feestredenaar optrad kapelaan van Tey- lingen, werd 's middags in de ontvang zaal der pastorie een zeer druk bezochte receptie gehouden. Onder de velen, die den jubilaris kwamen geluk wenschen waren ook de loco-burgemeester, Weth. Van Melle en de gemeente-secretaris, de niet voor de wet. Ik hoop, dat de pijnboo- men er nog zijn. Spaar ze en den boom gaard ook en de dubbele doornheg ook om mijnentwil." „Ik zal het doen, ja, ik beloof het u." „Maar zeg niets aan je je grootvader van wat ik je gezegd heb. Hij denkt dat ik een anderen Fowey ben. Hij spelt den naam op een andere manier. Hij moet het maar blijven denken. Dat is het beste, Begrijp je?" „Neen; ik begrijip niet, waarom hij bet niet mag weten." „Mettertijd zul je het wel begrijpen. Volg dus mijn raad en vertel het niet. Ge woonlijk wordt er door zwijgen niets ver loren. Wat eens gezegd is, 'kan niet weer worden ingetrokken. Maar laat ons nu naar bed gaan. Wij zullen er beter aan toe zijn, als we slapen, dan nu we wakkeT zijn." Maar geen van de drie kon den slaap vatten. Midden in den nacht boorde Eddie Ned snikken; hij sloop uit zijn bed en ging naar zijn pleegbroeder. „O Ned", zei hij, „wees niet ma ver drietig. Het is al hard genoeg voor me, dat ik weg moet, maar als ik jou zoo hoor, kan ik me niet goed houden". „Ik zal mijn best doen, niet zoo verdrie tig te zijn", antwoordde Ned steeds snik kende; „maar ik weet niet, wat ik doen zal als jij weg bent. Wat er goed aan mij is komt van jou. Je redt me uit alle moei- heer Van Ballegoijen de Jong, als ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur, 's Avonds volgde een plechtig Danklof, een serenade van „Euphonia" en een feestelijke parochio-bijeenkomst in het „Schuttershof". lerseke. Maandagmiddag hebben eenige vooraanstaande mosselkweekers onder leiding van den heer J. Zwier Visser uit Amsterdam een bespreking gehad over eenige moeilijkheden in het mosselbedrijf. Besloten werd Dinsdag een openbare ver gadering te beleggen, waar zullen wor den besproken: I. De moeilijkheden in het mossel- bedrijf. II. De handelstoestanden op Frankrijk en België. III. Wat er gedaan moet worden opdat ieder bij de mosselcultuur betrokkene in den vervolge weder een boterham zal kunnen verdienen en hoeverre de belem meringen en beperkingen van de Centrale moeten ingekort of opgeheven worden. Vele ouden van dagen hebben Maan dag een uitstapje gemaakt naar Tilburg en daar het Dierenpark bezocht. Des avond te ongeveer 8 uur heeft het Fanfaregezelschap „Mozart" aan den in gang van het dorp hen ingehaald en naar de Paardenmarkt gebracht, waar de stoet ontbonden werd. De oudjes hebben veel genoten. Maandagmiddag hadden de grond werkers in den oesterput van den heer H. Pekaar het ongeluk de praam van den heer C. L. Bom zoo zwaar te laden, dat met opkomend water de boot niet vlot kwam, maar aan den grond bleef zitten. Des nachts werd de boot vlot gebracht. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelenztjnslechtslapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Kap el I e. Onder leiding van den burge meester kwamen de jeugdvereenigingen bijeen ten gemeentehuize, om drie afge vaardigden te kiezen voor het défilé in Amsterdam. Alle 18 jeugdvereenigingen werden ge noteerd, waarna loting volgde, wie de vlag zouden wegbrengen. Uit de bus kwamen: De Jongelingsver- eeniging op Geref. Grondslag; de Ned. Herv. Meisjesvereeniging Tabitha en de vereeniging Zanglust. In den morgen van 6 Sept. zal in tegen woordigheid van alle jeugdvereenigingen ten gemeentehuize de gemeentevlag wor den overgegeven. Door de mondorgelclub van Bieze- linge werd vanaf de muziektent op het marktplein alhier een concert gegeven dat veler belangstelling trok. De directrice, Mevr. Beenhakker van Biezelinge komt alle lof toe voor de uitvoering. Den zang solist, dhr Clement, werden bloemen aan geboden; door den voorzitter van „Ons Genoegen", dhr G. A. Blok, werd hij ge huldigd. N.- en St Jocsland. Op het aardappel veld van v. E. in den Molenpolder alhier zijn drie coloradokevers gevonden. Eenige dagen voordien is ook een ex. gevonden in den Bijleveldpolder. Domburg. Twee heeren en een dame na men zich voor om van hier naar Oranje zon te zwemmen. Aanvankelijk ging alles goed, doch bij het laatste paalhoofd, no. 42, onder Oostkapelle, moest de dame het opgeven. De heeren zwommen verder en bereikten na twee en een half uur zwemmen het einddoel van hun tocht. Een inwoner dezer gemeente, die per fiets naar Middelburg was gegaan, moest zonder rijwiel terugkeeren, aangezien hem zijn karretje aldaar was ontvreemd. B. en W. 'hebben ontheffing verleend van het bepaalde bij art. 26 en 8, le lid, onder B. van de Winkelsluitingswet 1930, voor de dagen 22 Aug., 6 en 7 Sept. 1938, tot 12 uur 's nachts. 'Gevonden voorwerpen. Heeren polshorloge, door Jac. Passenier A 82; mes van een maaimachine, door J. Maranus, E 147; blauw badpak, door T. Adriaanse, A 2; zakmes, inlichtingen bij den Gem. -veldwachter; vulpen, inlichtin gen „Klein Zonneduin"; kettinkje, door Dt v. d. Reis, „Dorpzicht". Tolen. De vorige week zijn voor het binnen- en buitenland van hier verzonden 2700 ton of 270.000 kg geknipte en onge knipte mosselen. De kwaliteit der mosse len is prima. Vorige week zijn op de perceelen in de Eendracht eenige honderden tonnen prima Zeeuwsch mosselzaad gezaaid, hetwelk was opgevischt op de banken nabij Burg- sluis. De vangst der botvisschers is de vo rige week alweer zeer gering geweest. Van de 12 vaartuigen kwamen de meesten bin nen met een besomming van 25 tot 100 pond. Een enkele had iets meer, doch deze visschen op perceelen, waarvan hooge pachten moeten worden betaald. Nu de vangsten zoo gering blijven, is het geluk kig, dat het mosselbedrijf weer aangevan gen is, daar verschillende vissohers met bun personeel hierbij te werk kunnen ge steld worden. De overblijfselen van het Tsjechische verkeersvliegtuig, dat in het Zwarte Woud verongelukte op weg van Praag naar Parijs. De zeventien inzittenden vonden allen den dood. lijkheden en helpt me met mijn lessen en zorgt, dat ik de waarheid spreek. O Edie, ik zal een akelige jongen worden, als je weg bent". „Neen, dat zul je niet, Ned. Je zult al tijd heel flink en goed zijn. Dat kun je niet laten. Ik weet, dat je opvliegend bent, maar daar ben je niet slechter om, want je mokt nooit". „O, ik zal niets anders doen dan mok ken als je weg bent. Ik zeg je, Edie, ik mag er niet aan denken. Ik word er koud van!" „Het helpt ons niets, of we er al over denken", zeide Edie. „We moeten er ons zoo goed mogelijk in schikken, als het zoo ver is. Je hebt vader altijd nog om mee te praten, maar ik heb niemand". „Maar je zult eiken dag wat nieuws hebben te zien en nieuwe boeken lezen. O, Edie, je gaat een heerlijken tijd tegemoet. Ik geloof, dat ik in bet diepst van mijn hart verbazend jaloersoh ben". Edie lachte zoo hartelijk bij die beken tenis, dat zelfs Ned er mee instemde en de slaap nam de gelegenheid waar, dat hun harten een Weinig verlicht waren en beiden sliepen spoedig. Vroeg in den morgen sloop Abram in hun kamer, maar hij stoorde hen niet. Een oogenblik stond hij met bevende lip naar ben te kijken; toen veegde hij met zijn mouw langs de oogen en verliet stil de ka mer. i l'l-'Jü i Het was laat, toen de jongens aan het ontbijt kwamen, want Abram wilde, dat zij goed zouden uitslapen; maar zij aten zoo goed als niets. Ieder deed zijn best om vroolijk te zijn, maar gedwongen vroolijk- beid wordt droevig. Dadelijk na het ontbijt verscheen mijn heer Garve, de advocaat. „Als het mogelijk is", zei hij tot Abram, „zou ik gaarne met den middagtrein naar Melbourne vertrekken. Zou dat schikken?" „Hij is, geloof ik, wel klaar", antwoord de Abram. „Wij hebben gisteravond alles voor hem gepakt". „U vindt het toch niet te haastig?" „O neen. Als bet tóch moet gebeuren, dan maar boe eer hoe beter. We zullen het erg eenzaam hebben zonder hem, maar we zullen er aan moeten wennen." „En wat zegt u ervan, mijnheer Ed ward?" vroeg de advocaat aan Edie. Edie schrikte en kreeg een kleur. Het was hem vreemd „mijnheer Edward" ge noemd te worden. „Ik ben ten allen tijde klaar", zei hij eindelijk kalm. „Dat is goed dat is goed", antwoord de mijnheer Garve met een droog lachje. „Je begrijpt, dat we in Melbourne wat tijd noodig zullen hebben voor wij uitzeilen. Het is een lange reis, weet u, en n zult heel wat noodig hebben voor de reis". Vanaf heden is de werkverschaffing aan de vest stop gezet, omdat het aantal werkloozen in deze gemeente momenteel zoo gering is, dat men met zoo'n klein aantal de baggerwerken niet kan uitvoe ren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eenrum, J. E. Cannegieter te Eext. Aangenomen naar Witmarsum, A. A. de Bruin te Godünze. Bedankt voor Ureterp-Siegerswoude, A. A. de Bruin te 'Godlinze. 'Geref. Kerken. Beroepen te 'Hornhuizen-Kloosterbu- ren, J. M. van Krimpen cand. te Deventer Aangenomen naar Baarn '(2e pr. pl.), J. Bos te Rijssen. Qhr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, G. Smits te Sliedrecht. Bedankt ivoor Zwaagwesteinde, D. Henstra te Haarlem-Noord. Aangenomen, Dr J. Koopmans, Ned. Herv. pred. te 's Heer Hendrikskin deren, heeft de benoeming tot secretaris der Ned. Ghr. Studentenvereeniging aan genomen. Bedankt. De beer E. R. 0. Richart, hulppr. te Antwerpen, heeft voor de benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente teTerneuzen (Sluis kil) bedankt. Zondag a.s. hoopt D s L. G. B o 1 k e- s t e i n, em. pred. der Ned. Herv. Kerk te Zeist, voorheen teKortgene, zijn 40-jarige ambtsbediening te berdenken. 1 De stokman. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Kruiningen besloot dezer dagen de betrekking van stokman met 1 Jan. a.s. op te heffen. Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken. De 49e jaarlijksche centrale diaconale conferentie van de Geref. Kerken in Ne derland zal Woensdag 14 Sept. a.s. te Rotterdam-D'elfshaven in de Geref. Kerk in de Tidemanstraat worden gehouden onder presidium van den heer J. H Veenkamp van Amersfoort. In de morgenvergadering zullen aan de orde komen verkiezing van comité-leden wegens periodieke aftreding van de heeren D. v. Egmond te Haarlem, J. J. de Mor- ree te Breda en W. v. d. Berg te Brui nisse, die allen herkiesbaar zijn, bene vens vragen van de Prov. conferentie van Zuid-Holland en van de diaconieën van Berkel-Rodenrijs, Amsterdam-Zuid en 's Gravenhage-Loosduinen. Ze zullen deels door de heeren W. Strijbis Pzn. en Dr J. W. Noteboom, beiden van Den Haag, worden beantwoord. In de middagvergadering zal als refe rent optreden Ds G. Veenhof, Geref. pred. te Haarlem, met het onderwerp: „Armoe de en geestelijk leven", waarna Ds J Schoonhoven van Delfshaven een opwek kend slotwoord spreken zal. Als adviseurs zullen de conferentie die nen de heeren Dtr J. Hoek, Geref. pred. te 's Gravenhage-West, Mr A. J. L. van Beeck Galkoen van Den Haag en J. H D'onner van Rotterdam. Voor het examen Hoofdakte zijn ge slaagd J. W. G. Leeflang te V1 i s s i n - gen en A. Roes te IJ z e n d ij k e. Voor het examen kleermakersgezel is geslaagd P. Kole te Kruiningen. Tot hoofd van de R. K. lagere Land bouwschool te 's-H eerenhoek is be noemd dhr J. A. Duijvestijn, hoofd der R. K. school te Heinkenszand. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Edie. „O ja, het is een heel groote boot. R hoop, dat u goed tegen de zee kunt". „Ik ben nooit van mijn leven op een boot geweest", antwoordde Edie; „maar ik deuk niet, dat ik bang zal zijn". „Bang? Ik zou bet niet denken. Er is niets om bang voor te zijn. U zult het heerlijk vinden, als u eenmaal aan de zee gewend is". Edie gevoelde zich onaangenaam aan gedaan door de harde, zakelijke manier van spreken van mijnheer Garve, maar hu antwoordde niet verder. Hij wilde niet te haastig oordeelen, daar hij dacht, dat LÜ misschien meer van hem zou houden als hij hem beter kende. Precies om half twaalf hield een rijtuig voor de deur stil en Edie was bet huis ui voer hij bet wist. Later scheen hem dat heengaan als een droom. Hij deed zyn best het zioh te herinneren, maar hij kon er zich slechts een verward beeld van vormen. Hij herinerde 'zich, dat Ned, na dat hij hem gekust had, de trappen was opgevlogen en dat was alles, wat hij zictl kon herinneren. Hij had zijn gezicht aan de vensters gezocht, maar het verscheen niet en toen was het rijtuig weggereden- In Melbourne aangekomen ging münheer Garve met Edie naar een deftigen kleer maker. v (Wordt vervolgd-I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2