Dagblad voor de Provincie Zeeland Keert het getij? Buitenland. De algemeene toestand in Europa. Groeiende tegenstand van China. De haven van Valencia gebombardeerd. Het Prinselijk Paar over de grens. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. DINSDAG 16 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 268 CRÈME Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorntgtrnat 7 0, Qoea Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In het orgaan van de internationale Ka mer van Koophandel verklaart de heer Fentener van Vüssingen, dat er teekenen zijn, dat het getij op handelspolitiek gebied weer keert. Blijkbaar zijn het nog zeer zwakke tee kenen. Althans: „Het is nog veel te vroeg om zelfs maar te raden naar den loop der komende eco nomische ontwikkeling. Dooh zoodra deze voorteekenen juist blijken te zijn en wij' ons wederom bevinden in een tijdperk van toe nemende productie en handel met zelfs maar de geringste verslapping in de poli tieke spanning, moeten de naties dezen keer waar zij maar kunnen, de gelegen heid aangrijpen en op zijn minst een be gin maken met een volledige en openhar tige bespreking van de vele mogelijkheden tot ontwikkeling van den handel, die uit eengezet zijn in de bewonderenswaardige plannen en. aanbevelingen, die de laatste paar jaren zijn opgesteld". Een buitenstaander 'krijgt veeleer den indruk, dat we op handelspolitiek gebied steeds verder van den goeden weg gera ken en dat de autarfcie-gedachte vooral in de groote rijken al meer aanhang vindt. Maar de heer Fentener van Vlissingen, een deskundige bij uitnemendheid, ziet naar het schijnt althans enkele zwakke lichtpunten. En het is zeker goed met de mogelijkheid waarvan hij spreekt ernstig rekening te houden, zooals trouwens van een man als Minister Colijn ook niet an ders te verwachten is. Hoe dit ook zij, de raad die de „Maasi- bode" in verband hiermede geeft, schijnt ons verstandig, n.l.: dat wij goed zullen doen in Nederland onze 'handelspolitiek in te stellen op de w e r k e 1 ij k h e i d en niet op verwachtingen die utopieën kunnen zijn. Wij zullen dan ook onze han delspolitieke bewapening zoo stevig mo gelijk moeten maken, om voor de natio nale markt te behouden, wat mogelijk is. LONDEN ACHT VREDE NIET IN GEVAAR. De militaire deskundigen zijn minder bezorgd dan de diplomaten. Kans op voorloopige oplossing te Praag wordt niet gering geacht. Ofschoon men uit een commentaar van de „Daily Telegraph" zou kunnen op maken, dat het gematigde optimisme van het Foreign Office ietwat zou zijn ver minderd en welüciht zelfs wan een nieuwe crisisperiode zou kunnen worden gespro ken, laat men zich aldus meldt een correspondent van het A 1 g. H d b 1. in officieele kringen te Londen gunstig uit ten aanzien van de vraag, of de thanis bestaande kans 'op behoud van den vrede theoretisch en redelijkerwijze beredeneerd beschouwd, veel verminderd geacht moet worden of niet. Zooals een zegsman van het Foreign Office het uitdrukt: 'Er is pessimis tisch optimisme. Men gelooft in de eerste plaats, dat sr goede reden blijft voor de hoop, dat 'het dreigend onweer zal overtrekken. Aan den anderen kant kunnen onver wachte^ gebeurtenissen optreden, en het pessimistische element van dit optimisme bestaat hierin, dat de meening heerscht, dat, mochten de gebeurtenissen eenmaal aan het rollen gaan, het uiterst moeilijk zal zijn ze tegen te houden. Men is er hier evenwel van oveituigd, dat niemand bet bepaald aanstuurt op een conflict. Het is 'bekend, dat extremistische poli tieke kringen in Duitsc'hland er bij Hitler op aandringen, te trachten den gang van de politieke fortuin nogmaals te forcee- ren. Militaire 'deskundigen in Engeland en h ranlkrijik gelooven echter beslist dat hun Duitsche collega'® niet landers kunnen doen dan met alle kracht probeeren Hit- Ier te weerhouden van onberaden stap pen. Zij' zullen er op wijzen, dat Duitsch- hnd economisch allerminst in staat is tot avonturen. Zij hebben ook van buiten steun ge kregen. Maarschalk Balho heeft hij zijn bezoek aan. Hitier eveneens aangedrongen op joa-tiging en verzekerd, dat Italië geen hulp zal bieden. bij de wisseling van verklaringen van a eun tussohen Duitschland en Japan is onlangs onderstreept, dat deze landen ander niet meer te bieden hebben dan »ui o r e e 1 e hulp". De befaamde Anti- ommtern-driehoek oefent dus geen ge- ^oordineerden druk op een eventueele uitsche „coup" uit, evenmin als de even 1 befaamde spil Berlijn-Rome. Ten slotte is het een feit, dat de ma noeuvres in el!k. geval voor een groot deel worden gehouden, omdat de Dhitsche militaire machine nog niet volmaakt werkt. Er zijn fouten aan den dag ge komen biji de gemechaniseerde afdeeün- gen, en de reservisten zijn nog niet goed getraind. In dit opzicht staat Duitsch land achter bij1 andere landen, die hun reservisten reeds jarenlang hebben kun nen 'opleiden. Zoowel in Frankrijk als elders maken, eigenaardig genoeg overigens, de mili taire -deskundigen zich dan ook minder bezorgd dan de diplomaten. Deze laatsten zien in het houden der Duitsche manoeu vres vooral het opstapelen van brandstof rondom een kruithuis. Op zichzelf leidt dat niet tot een ontploffing. De openbaar heid welke aan de manoeuvres wordt ge geven, en de bijkomstige omstandigheden, die berekend schijnen te zijn op intimi datie en bluf, vormen echter een politiek spel, een gevaarlijk spelt, waarbij het tot wrijving zou kunnen komen. Vandaar dat Engeland er op uit is 'dit politieke spel zooveel mogelijk te kalmee- ren. De kanis op een voorloopige oplossing in Tsjecho-Slowakije schijnt in kringen welke in nauw contact staan met Lord Runciman, niet gering te worden ge acht: daardoor Zou tijd worden gewonnen en dat is in dit geval reeds veel gewon nen. De mogelijkheid dat in dien tussdhen- tijd een incident voorvalt, dat a)le een vonk zal werken op 'het ücht ontvlambare materiaal bestaat natuurlijk, maar die beeft reeds langs bestaan en 'heeft nog niet tot ontploffing geleid. Thans is de situatie weüswaar iets meer gespannen, maar men vertrouwt er in Londen op^ dat Europa ook deze crisisperiode wel weer te boiven zal komen. Japansche opmarsch langs den spoorweg Kioe KiangiNan Tsjang tot staan gebracht? Nu de Japansche opmarsch langs den spoorweg Kloe-KiangNan Tsjang tot staan gebracht is, aldus meldt 't Chinee- sche persbureau, is het centrum der krijgs bedrijven verplaatst naar Joei Tsjang, ten Westen van Kioe Kiang. Japansche ver sterkingen worden in allerijl naar het V/esten gezonden, terwijl ook de Chinee- zen zich daar concentreeren. Intusschen wordt van Chineesche zijde nader gemeld, dat ook de Japansche op marsch langs den Zuidelijken oever van de Jang Tse ten Oosten van Joei Tsjang. tot staan is gebracht. Sjaho en Nan Tsjang Poe ten Zuiden van Kioe Kiang zijn door de Chineezen heroverd. De Japanners trekken hier in de richting van Kioe Kiang terug, waar zij inderhaast versterkingen aanleggen. Men gelooft, dat zij bij de laatste ge vechten zware verliezen geleden hebben. Gisteren zijn minstens 4000 Japansche ge wonden in verscheidene transporten stroomafwaarts gebracht. Op den Noordelijken oever van de Jang Tse ontwikkelt de toestand zich snel in het voordeel der Chineezen. De steden Tai Hoe en Soe Soeng ten Oosten van Hwang Mei, zijn reeds heroverd. Een Japansch detachement, dat bij Ilwang Mei is ach tergebleven, is volkomen omsingeld. Ook in Sjangtoeng zijn de Chineesche troepen uiterst bedrijvig. Twee detache menten hebben bij verrassing een aanval op de hoofdstad Tsinan gedaan. Zij dron gen op den avond van 12 Augustus de poorten binnen en leverden in de stra ten een verwoed gevecht. Zij trokken zich terug, toen de Japanners versterkingen kregen. De Chineezen zouden slechts 60 man aan dooden en gewonden verloren hebben tegen de Japanners 200. VAL VAN HANKAU NIET JAPANS EINDDOEL Offensief zal worden voortgezet tot de regieering Tsjang Kai-sjek is verdwenen. In een interview met betrekking tot de Japansche politiek in China na den val van Tsjiang Kai-sjek verklaarde Ike- da: „Na den val van Hankau zullen de militaire operaties in een buitengewoon belangrijk stadium komen. Het Japansche offensief zal worden voortgezet totdat de regeering Tsjang Kai-sjek volkomen ver dwenen is. „Het is thans nog niet het oogenhlik om tot in bijzonderheden afdalende plan nen te maken voor het herstel van China, doch het is duidelijk, dat Japan dan de medewerking van de andere mogend heden ten zeerste op prijs zal stellen." Ikeda verklaarde verder, dat de voor naamste overweging bij de voorbereiding van de begrooting 1939/40 de voltooiing van het Japansche offensief in China zal zijn, hetgeen een belangrijke financiëele inspanning zal vragen. Hevige aanvallen van de Franco-troepen. Gisteren is de haven van Valencia he vig gebombardeerd. Een radiotelegrafist, Amery genaamd, lid van de bemanning van het Engelsche schip „Hillfern", is daarbij op de kade gedood. Voorts is een waarnemer der niet- inmengingscontrole gewond aan boord van het Britsche s.s. „Fredavore". Geen van beide genoemde schepen bekwam echter schade. Tijdens den luchtaanval is voorts het Engelsche s.s. „Noemi Julia" onder de waterlijn getroffen. Het schip verkeert in zinkenden toestand. Niemand aan boord werd echter getroffen. Ook de gezagvoerder van het Britsche s.s. „Fredavore" is, naar door het Spaan- sche persagentschap wordt medegedeeld, gewond. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de troepen van Franco hevige aanvallen hebben gedaan op de regeeringsstelüngen ten Zuid-Oosten van Gandesa. Zij' slaag den erin, een heuvel te veroveren, doch werden later weer teruggeslagen. Aan het front van de Segre hebben de rechtschen, naar Havas verneemt, hun aanvallen zesmalen herhaald op de stel lingen der regeeringstroepen bij het brug- gehoofd te Balaguer. Zij slaagden er ech ter niet in, hun doel te bereiken. D'e recht schen werden gesteund door tanks en vliegtuigen, welke laatste voortdurend in de lucht waren en een zwaar bombarde ment richtten op de regeeringslinies. De troepen van generaal Queipo de Llano blijven oprukken. Volgens de gegevens van den generalen staf van het leger van Franco zijn bij aanvallen door de luchtmacht van de rooden op de steden van het rechtsche Sjoanje ongeveer 19.000 personen gedood en gewond. Van het begin van den bur geroorlog tot 1 Juli van dit jaar zijn 375 steden in totaal 2000 maal gebombar deerd. In Asturië zijn elf steden 327 keer ge bombardeerd, waarbij 9024 personen wer den getroffen, in de provincie Teruel wer den 256 bombardementen uitgevoerd en in de provincie Huesca 165. Saragossa werd 241 keer en Caceres 215 keer ge bombardeerd. Ovaties en bloemen bl] De Lacht. K, H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard arriveerden gistermiddag per auto aan het grenskantoor De Locht. Hier hadden velen, die blijkbaar van de komst op de hoogte waren, al een tijd ge wacht. Toen de auto naar het op ongeveer 50 m afstand liggende Duitsche grenskantoor vertrok, stormde het publiek de grens over en weldra was de wagen door bonderden omringd. Van Duitsche zijde werden en kele bloemruikers aangeboden, die Prin ses Juliana in ontvangst nam. Onder lui de toejuichingen vertrokken de hooge gas ten daarop naar Aken, waar Prinses Arm gard op het oogenblik haar intrek heeft genomen. Een halfuur later arriveerde een anto met gevolg. Men meldt van officieele zijde, dat het Prinselijke paar gisteren in den laten mid dag in gezelschap van Prinses Armgard een bezoek heeft gebracht aan het con cours hippique te Aken. DE JODENHAAT IN OOSTENRIJK. De badplaats Badien bijl Weenen treft anti-semietische maatregelen. De badplaats Baden nabij Weenen heeft maatregelen tegen de Joden genomen. Tot nu toe werden in de meeste hotels en sa natoria Joden toegelaten; voortaan echter mogen slechts twee hotels en twee sanat oria Joodsche gasten en patiënten ontvan gen en dit nog slechts in een verhouding van 15 pet. 0'O'k de warme bron en alle café's zijn voor de Joden verboden. Alle parken en openbare tuinen te Wee nen zijn zonder een enkele uitzondering verboden terrein voor de Joden, terwijl alle banken op den Ring uitsluitend gere serveerd zijn voor Arische wandelaars, en het aan Joden verboden is, zich daarop neer te zetten. MIJNONGELUK IN SAKSEN. In een mijn te Ehrenfriedersdorf is een ernstig ongeluk gebeierd. Op 150 m diepte is het water een schacht binnen gedron gen, toen men met dynamiet aan het werk was. 25 arbeiders werden opgesloten. Tien mijnwerkers konden zichzelf redden, vier werden ongedeerd naar boven gebracht. De andere geven klopteekens, zoodat men ze levend hoopt te kunnen bevrijden. De reddingspogingen worden met koortsach tige haast voortgezet. VOOR EEN MILLIOEN OPIUM IN BESLAG GENOMEN. Het Amerikaansche departement van Financiën deelt mede, dat er een hoeveel heid opium ter waarde van ruim een mil- lioen dollar in beslag is genomen op een boot in de haven van New York; dit schip behoort aan een zekeren Frank R. Mc Gann. D'e douane-autoriteiten stellen een onderzoek in. Naar verluidt is dit de grootste partiji die de laatste tien jaar in beslag genomen is. FRANSCH SCHIP GEZONKEN. Het Fransche s.s. „Artois", metende 400 ton, is ten zuiden van Gibraltar op een mijn geloopen en gezonken. D'e be manning is door twee reddingsbooten in veiligheid gebracht. <- Behouden thuis. Het Duitsche Focke Wulf-vliegtuig „Condor" na de landing op Tempelhof te Berlijn na de recordvlucht Berlijn—New-York en terug. De kranige bemanning viel een enthousiaste ontvangst ten deel. EEN NIEUW GEWEER VOOR DE ITALIAANSCHE INFANTERIE. Binnenkort zal in het Italiaansche leger een nieuw geweer worden ingevoerd door wijziging van het tegenwoordige, dat uit 1891 dagteekent. Nu de lichte en zware mitrailleurs voor het afgeven van massa- vuur in de plants der geweren zijn getre den, blijft er voor laastgenoemde voorna melijk het juistheidssohot op betrekkelijk korten afstand over. Bezwaren van het Italiaansche geweer model 1891 in het hedendaagsche gevecht bleken te zijn te groote schootsverheid en te kleine afstand om oen vijand weerloos te maken. Van het geweer model 1891 blijven o.a. de patroonkamer en de loop behouden. Echter wordt het kaliber van 6.5 op 7.35 mm gebracht. Verder wordt de loop van 78 tot 53.8 cm verkort. De kogel wordt korter en lichter. Zijn gewicht vermindert namelijk van 10.35 tot 8.30 gram. Daar entegen wordt de lading van 2.28 tot 2.62 gram verhoogd, waardoor de aanvangs- snelheid van den kogel van 700 tot 757 m per seconde stijgt. Het totale gewicht van den patroon ver mindert van 22.6 tot 19.75 gram, waar door hij gelijk blijvende patroonvoorraad de infanterist minder bolast is, dan wel meer patronen kannen worden meegeno men, wanneer de belasting dezelfde blijft. Het geweer krijgt inplaats van een eabcl- een dclkbajonet. De lengte ran het geweer met bajonet zal 1,25 m bodragen, tegen thans 1.59 m. Hierdoor is het Italiaansche geweer een van de kortste van Europa geworden. SMIRNOW IN ONGENADE? Het (Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou: Bij de jongste zitting van den oppersten Sovjet werd in de loge van de volkscommissarissen sinds eenige dagen de volkscommissaris voor de oorlogsma rine, Peter Alexandrowitsj Smirnow ge mist. Volgens zekere geruchten zou hij in ongenade zijn gevallen. Van officieuze zijde werd dienaangaande verklaard, dat de commissaris „met verlof" was. In politieke kringen te Moskou wijst men echter op het feit, dat een portret van Smirnow, dat op goed zichtbare plaats op de kortgeleden te Moskou geopende schilderijententoonstelling: „20 jaar roode leger en vloot" heeft gehangen, aldaar is verwijderd. Smirnow was eerst eenige maanden geleden bij de reorganisatie van bet volkscommissariaat voor de oorlogs- maxine in zijn functie benoemd. Korte Berichten. Een speciale rechtbank te Guenca (Spanje) beeft 27 personen wegens hoog verraad veroordeeld, omdat zij gepoogd hebben uit te wijken naar het door Fran co bezette gebied. Zeven beklaagden wer den ter dood veroordeeld; anderen werden veroordeeld tot straffen van 12130 jaar gevangenisstraf. Te Brest is een visschersvaartuig op de rotsen geloopen en vergaan. Vier van de 12 opvarenden verdronken. een weldaad voor Uw huid De blijde intocht te Amsterdam. Omtient het 'bezoek, dat de Koninklijke Familie in verband met het regeerings jubileum aan de hoofdstad zal brengen wordt o.a. gemeld: De Vorstelijke Familie zal aankomen aan het Haarlemmermeer-station aan den Amstelveenschen weg. Hier zal een stu- denten-eerewacht de militaire eerbewijzen brengen, en het Toonlkunstkoor de jubi- leerende Vorstin het welkom in Amster dam toezingen. Voor het station zal een baldakijn opgericht worden, waaronder Zij, omgeven door het gevolg, plaats zal nemen, om deze eerste welkomsthulde in ontvangst te nemen. Langs den intochtsweg wordt van ge meentewege een sobere versiering aan gebracht. Het ontwerp is van den stads architect, Ir A. R. Huïsh'off, die er naar gestreefd heeft met de bescheiden mid- oelen welke hij tot zijn beschikking had, toch een feestelijk, kleurig en smaakvol geheel te verkrijgen. De versiering op den Amstelveenschenweg, langs de Kruseman- straat, de De Lairessestraat, de Van Baerle-, de Paulus Potter- en de Hob- bemastraat en op 'het laatste gedeelte van den intochtsweg, dus langs Singel en Spui, Nieuwezijidsvoorhurgwal en Paleis straat, zal bestaan uit aan 'de masten der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1