Dagblad voor de Provincie Zeeland Zeventlendoodenbü vliegramp. MAANDAG 15 AUG. 1938 52e JAARGANG - No. 267 Een geweigerde audiëntie. Buitenland. Nieuwe wrijving tusschen Rusland en Japan. De strijd om Hankau. Prinses Juliana en Prins Bernhard op reis naar Duitschland en Noord-ltalië De Spaansche burgeroorlog Regeerings jubileum van H. M. de Koningin. Binnenland Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwart pal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededcelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De houding van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië, die weigerde de af gezanten van Mussert in audiëntie te ont vangen on daardoor aan hun tegen het huidige staatsbestel gerichte propaganda een min of meer officieel cachet te geven, is door zoo ongeveer de geheele pers met instemming begroet. Alleen „De Banier", het orgaan van de S. G. P., maakt hier een uitzondering. Dat de heeren niet ontvangen werden aldus dit orgaan komt omdat zij niet zijn van „de bovendrijvende partij". „De wijze waarop de N. S. B. de Re geering bestrijdt ia voor verbetering vat baar. Maar al te veel wordt naar spijkers op laag water gezocht. Evenwel, niet elke gedachte van Mussert kan als onbenullig worden terzijde geschoven, zooala er in elks politiek betoog wel iets zal zijn, dat op zichzelf juist is. Zoolang de Regeering blijft loopen aan den leiband van de poli tieke meerderheid der Kamers, ontstaat de figuur van de maohtspositie, welke de regeeringspartijen uitbuiten voor eigen voordeel. Wie niet „aap wat heb je een mooie jongen" speelt, wordt voor het hoofd gestooten. De Gouverneur-Generaal heeft door te weigeren deze twee heeren te ontvangen, getoond dat hij niet boven de partijen staat". Dat is wel héél grof! Mussert zou het waarlijk niet verbeteren. Verder heet het dan nog: „Indien men van oordeel is, dat Mus sert en de zijnen niet het belang van ons land zoeken, maar de rust en de veilig heid van den Staat ondermijnen, dan vraag ik hoe het staat met de communis ten, wier welsprekende woordvoerder L. de Visser in de Kamer keer op keer de Regeering op het felst bestrijdt en van al haar goede bedoelingen niets onaangetast laat". Het antwoord moet natuurlijk luiden, dat aan den heer De Visser de toegang tot Indië werd geweigerd. Dat weet de redactie van ,.D'e Banier" opperbest. Maar waarom dan deze insinueerende opmerkingen geplaatst? Rusland verwijt Japan opnieuw de grens geschonden te hebben. De Russische volkscommissaris voor buitenlandsohe zaken, Litwinof, had gis teren wederom een onderhoud met den Japansohen ambassadeur Sjigemitsoe. Litwinof wees den ambassadeur er op, dat volgens berichten van den generalen staf in het Verre'Oosten de Japanners in het gebied van Tsjangkoefeng opnieuw de Russische grens geschonden hadden. De Russische regeering was van oordeel,, dat hierdoor inbreuk is gemaakt op het accoord van 10 Aug. j.l. Litwinof verklaarde, dat ingeval dit in cident niet opgehelderd zou worden, Rus land zich niet meer aan de overeenkomst van 10 Aug. gebonden zou achten. Sjigemitsoe antwoordde, dat hij het pro test van Litwinof moest afwijzen, omdat hü niets omtrent een schending der Rus sische grens door de Japanners vernomen had. Volgens zijn inlichtingen heerschte er in het gebied van Tsjangkoefeng vol maakte rust. Hij verklaarde evenwel on middellijk te Tokio te zullen inforrneeren Hij verzocht Litwinof eveneens een onder zoek te willen instellen. Het optreden' der Chineesche vrijscharen wordt steeds driester en ook succesrijker. Chineesche militaire autoriteiten zijn van meening, dat, hoewel aan beide oevers van de Jangtse de strijd voortduurt, de Japanneezen hun voornaamste offensief °P Hankau zullen uitstellen tot den herfst. De Japanneezen hebben opnieuw een aanval ondernomen langs den grooten weg yan Kioekiang. Er wordt hevig gevochten m het heuvellandschap ten Oosten van Joeisjang. Gemeld wordt, dat bij Kioekiang nieuwe Japansche troepen aan land zijn gezet. Hit Tsi-nan wordt door Domei gemeld, nat Chineesche vrijscharen voor de eerste maal een aanval hebben gedaan op deze hoofdstad van Sjantoeng. Volgens een communiqué hebben zij Vrijdag de stad aangevallen. Zij werden terug geslagen en ®°®ten 200 dooden achterlaten. Chineesche guerillabenden hebben in sa menwerking met geregelde troepen een Svoote activiteit ontplooid in Oost- en in Men meldt ons van officieels zijde, dat H, K, H, Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard heden voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan, Het eerste doel is Aken, waar Prinses Arm gard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoeling een autotocht door Duitsch- land en Noord-ltalië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar Grootmoeder op het landhuis Rui- genhoek logeeren. Noord-Honan. Zij vallen afgelegen Ja pansche posten aan en vernietigen de ver bindingslijnen. In de laatste paar weken zijn de onge regelde Chineesche troepen meer dan 20 maal slaags geraakt met de Japanneezen, die meer dan 1000 man aan dooden en ge wonden 'hebben, te betreuren. Het veiikeer tusschen Ki Feng en Haoetsjau, in de Oostelijke sectie van den spoorweg van Loenghai, is gestaakt, daar de Chineesche troepen de lijn op versohei den plaatsen hébben vernield. Gemeld wordt, dat de Japansche strijdkrachten in West Honan eveneens teekenen vertoonen zich vrijwillig in Noordelijke richting te zullen terugtrekken. OVERVAL OP VLIEGVELD BIJ SJANGHAI. Ongeregelde Chineesche troepen 'hebben een aanval gedaan op het Japansche vliegveld, dat op minder dan 10 km van de internationale nederzetting te Sjang hai is gelegen. Zij hébben de bewakings- mansohappen overmeesterd en de Chinee sche vlag geheschen. Toen de Japansche versterkingen aankwamen, waren de Ohi- neezen al verdwenen. Belangrijke gevechten aan hei front van Estramadura. Zaterdag werden belangrijke gevechten geleverd aan het front van Estramadura. In den sector van Val Gaballeros hebben de troepen van generaal Franco de stel lingen der regeeringstroepen aangevallen. De regeeringstroepen hebben, aldus Ha- vas uit Madrid, Val Gaballeros op uitste kende wijze verdedigd en verscheidene malen met de bajonet op het geweer aan gevallen, doch zij moesten op den rechter oever van de Guadakupejo terugtrekken De tegenstanders deden verschillende po gingen om zich van de stellingen der re geeringstroepen meester te maken, daar bij1 gesteund door artillerie-spervuur, na dat de luchtmacht tevoren den sector had gebombardeerd. Ondanks deze bombardementen zijn de verliezen der regeeringstroepen gering, vergeleken met die van den tegenstander, wiens gelederen door het kruisvuur der automatische vuurwapenen sterk gedund werden. Op den linkervleugel van het front werden de gevechten in de omge ving van het Bel Alcazar en het Lanuva voortgezet, waar de regeeringstroepen ge makkelijk weerstand konden bieden aan de rechtsche troepen. Barcelona gebombardeerd. Zondagochtend zijn vliegtuigen der rechtsche troepen boven Barcelona ver schenen, die enkele bommen in de omge ving van de haven laten vallen. Om elf uur verschenen opnieuw twee eskaders bo ven de stad. E'r werd slechts een per soon gewond. De rechtsche toestellen heb ben ook den weg naar Tarragone en het dorp Cambrilla gebombardeerd. Een Tsjechisch verkeersvliegtuig bij Straatburg neergestort. Alle inzittenden omgekomen. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat Za terdag een zeer ernstig vliegongeluk heeft plaats gehad bij Oberich, 13 km van Kehl, waarbij 16 inzittenden het leven hebben verloren. Een Tsjechisch vliegtuig is door tot dus ver onbekende oorzaak neergestort. Aan vankelijk verkeerde men nog in onzeker heid aangaande het aantal slachtoffers, doch spoedig kwam bericht uit Praag, dat er inderdaad 16 slachtoffers zijn te betreu ren. De namen der slachtoffers gaven geen uitsluitsel omtrent hun nationaliteit. Het toestel vloog op den dienst Praag- Straatsburg-Parijs. Berichten uit Praag maakten aanvan kelijk melding van elf slachtoffers en vijf zwaar gewonden, maar later kwam het bericht, dat niet minder dan 16 menschen- levens te betreuren zijn. Alleen de stewar dess is met ernstige brandwonden gered. De Bijz. Vrijw. Landstorm defi leert voor H, M. de Koningin. Huldigingssamenkomst, waarbij tevens het 20-jarig bestaan van den B. V. L. wordt herdacht. Op Zaterdag 27 Aug. a.s. mag de Bijz. Vrijw. Landstorm zijn hulde brengen aan H. M. de Koningin, met een défilé des middags om 3 uur voor het paleis Huis ten Bosch te Den Raag. Des morgens om 11 uur van dien dag wordt een huldigingssamenkomst van den B. V. L. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samenkomst enkele prominente figuren het woord zullen voe ren. Van de 94.000 vrijwilligers van den B. V. L. is een vertegenwoordiging van plm. 3000 vrijwilligers gekozen, om samen komst en défilé mede te maken, in groote lijn: de reserve-officieren, die vrijwilliger van den B. V. L. zijn, de leden van de ge westelijke landstormcommisflies, en de plaatselijke leiders van de B. V. L.-afdee- lingen uit het geheele land. Hoewel met deze vertegenwoordiging alle gewestelijke verbanden en zelfs alle 1200 afdeelingen uit ons land hun hulde aan H. M. de Koningin bewijzen, zullen de duizenden vrijwilligers en hun gezin nen, die uit den aard der zaak niet in het bezit van een toegangskaart zijn gekomen, de plechtigheden te Den Haag tóch kun nen volgen, daar de KRO zoo welwillend is de huldigingssamenkomst uit te zenden, van 11 uur tot half één. De radioreportage zal zich tot een ooggetuigeverslag bepalen, dat op grammofoonplaten wordt opgenomen, die door de KRO dienzelfden avond van 7.356.00 uur onder Actueele aetherflit- sen zullen worden doorgegeven. De samenkomst in de zalen van den Dierentuin vangt om 11 uur aan. Spre kers zijn luitenant-generaal L. F. Duy- maer van Twist, voorzitter van de Natio nale Landstormcommissie; Dr H. Colijn, Minister van Staat, Minister van Alge- meene Zaken; Prof. Mr P. J. M. Aalberse, Minister van Staat; J. J. C. van Dijk, Minister van Defensie; H. van Boeyen, Minister van Binnenlandsche Zaken en reserve generaal-majoor H. de Iongh, In specteur van den Vrijwilligen Landstorm. Deze samenkomst wordt afgewisseld met muziek van leden van de Koninklijke Mi litaire Kapel. Het défilé, dat 's middags om 8 uur voor 'het Huis ten Bosch aanvangt, staat onder commando van reserve-kolonel J. R. L. Jans, aangewezen commandant van het Vrijw. Landstorm Korps Limburgsche Jagers. 'De volgorde der verschillende landstorm- korpsen is bij loting bepaald. Na de samenkomst in den Dierentuin, wordt om 1.30 u. 'n aanvang gemaakt met de opstelling van het défilé, te volgen weg: Boorlaan, Leidsohe straatweg, opstelling in marschcolonne met vieren. Om kwart over twee staat het défilé opgesteld op den Leidschen straatweg, met het 'hoofd van de colonne op de plaats, waar wordt afge bogen naar bet Huis ten Bosch. Marschweg: Leidsohe straatweg, Paleis Huis ten Bosch, Bézuidenhoutscheweg tot restaurant Carlton, Boschlaan, Malieveld Na afloop van het défilé wordt op het Malieveld een carré geformeerd. Nadat de voorzitter van de Nat. Landstormoommis- sie hier een enkel woord heeft gesproken, treden de vaandels met de vaandelwachten uit met de voorgeschreven eerbewijzen, waarna bet défilé ontbonden wordt. Zij is later aan de gevolgen van de brand wonden overleden. D. N. B. geeft als oorzaak laaghangen de wolken, die klaarblijkelijk het zicht be lemmerd hebben en waardoor het toestel tegen een bergtop zou zijn geschuurd. Van de slachtoffers heeft men twee Amerikanen, vier Duitschers en drie Tsje chen kunnen identificeeren. Het vliegtuig was een Savoia-toestel, voorzien van drie motoren van 800 PK. Boven het Zwarte IWbud kwam de machi ne in zeer slecht weer, met laag hangende wolken, zoodat de piloot het vliegtuig tot 600 m hoogte liet dalen. He station E'nz- heim seinde het toestel te stijgen tot 1000 meter, doch dit berich kwam al te laat. Het vliegtuig vloog met geweld tegen den top van een berg, de z.g. Buchwalderhohe, die 660 m hoog is. Het stortte neer, ont plofte en vloog daarna in brand. Honder den meters in den omtrek van de plek, waar het neerkwam, ligt wrakhout ver spreid. RETOURVLUCHT NEW YORK BERLIJN PRACHTIG GESLAAGD. In nog geen twintig uur. Het Duitsehe viermotorige vliegtuig „Condor", dat verleden week in record tijd van Berlijn naar New York vloog en Zaterdagmiddag om 2 uur al weer van het vliegveld Floyd-Bennett opsteeg voor de retourvlucht, is Zondagmorgen om 10.01 uur op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn geland. De vlucht is opnieuw zonder tusschen- landing gemaakt. New York-Berlijn werd gevlogen in den zeer korten tijd van 15 uur 55 minuten, een prachtig record voor waar. D'e heenreis, die ook uiterst snel ging, vergde 25 uur. Op de vlucht van het "Wésten naar het Oosten hebben de vlie gers natuurlijk meer voordeel van den wind gehad dan op de heenreis. Hot is de eerste maal, dat een heen-en- weervlucht Berlijn-New York is gemaakt. VLIEGRAMP IN MEXICO. In een ravijn in den staat Vera Cruz zijn de resten van het sedert Vrijdag ver miste vliegtuig gevonden. Men denkt, dat het toestel door den bliksem getroffen is en men neemt aan dat de vijf passagiers en de uit drie koppen bestaande beman ning om het leven zijln gekomen. Hulp colonnes zijn onderweg. HITLER TOT MATIGHEID GEMAAND? Maarschalk Balbo is gisteren per auto uit München naar Italië vertrokken. Volgens den oorrespondent van de „Sun day Times" te Berlijn, heeft Balbo van Mussolini de opdracht meegekregen, te Berlijn nauwkeurige mededeelingen over de militaire maatregelen te verkrijgen en tot gematigdheid en voorzichtigheid aan te manen. Ik verneem ook, zegt deze correspon dent, dat Balbo tegenover Goering en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie van Italië voor het Duitsehe standpunt ten aanzien van Tsjecho Slowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italië geen enkel be lang zou hébben bij een eventueel conflict, ontstaan door een overhaaste actie in midden-Europa. VERSNELLING VAN DIENSTEN VAN DE DEUTSCHE LUFTHANSA. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Door het gébruik van de nieuwe grootq/ verkeersvliegtuigen van het type Ju 90 en Focke-Wulf F-W 200 wordt een ver snelling van het internationale verkeer be reikt. De vliegtuigen van Berlijn naar de be langrijkste Europeesche hoofdsteden on dergaan de volgende verkortingen: Naar Londen en Parijs 3Va uur (thans 5 uur). Naar Rome 4V25 uur (thans 7 uur). Naar Amsterdam, Brussel, Boedapest en Stockholm ieder 2Va uur (thans 3Va u.) Naar Ziirich 2H uur (thans 3Va uur). Naar Lissabon 9 uur (thans 13 uur). Naar Athene 7 uur (thans 11 uur). De eerste buitenlandsche lijn, waarop de reisduur wordt bekort is de lijn Berlijn -Amsterdam-Londen. BRITSCHE MILITAIRE VLIEGBOOT IN ZEE GESTORT. De zes leden der bemanning omgekomen. Zaterdagmiddag is een tweemotorige vliegboot van de Britsche luchtmacht, die gestationneerd was in het proefneming depot te Felixstowe, in zee gestort. De zes leden der bemanning zijtn omgekomen. Op bijma vijf kilometer uit de kust voor Felixstowe daalde het vliegtuig op zee, doch eensklaps ging de neus omlaag en zagen de badgasten een groote waterzuil vermengd met rook opstijgen. Een der lijken is door een garnalenvis- scher geborgen; naar de overige wordt ijverig gezocht door twee motorbooten van de lEngelsche luchtmacht. Er lag een olievlek van wel 800 meter middellijn op het water. Verscheiden wrakstukken zijn reeds opgevischt, waaruit blijkt, dat de vliegboot geheel vernield moet zijn. TERREUR EN SABOTAGE IN PALESTINA. Telefonische verbindingen met Egypte en Syrië verbroken. Sedert Zaterdag zijn alle telefonische en telegrafische verbindingen tusschen Palestina, Egypte en Syrië verbroken, tengevolge van het vernielen van draden. Een gewapende vrachtauto, waarmede gistermorgen in alle vroegte levensmidde len en groenten vervoerd werden naar de troepen, is verrast door terroristen. De wagen werd geplunderd en in brand ge stoken. Te Jaffa is een Arabische makelaar in grond, die er door de rebellen van ver dacht werd, inlichtingen te verstrekken aan de politie, gistermorgen om 11 uur midden op straat aangevallen en ver moord. Korte Berichten. Er heeft zich een ontploffing voor gedaan in een in de buurt van Luik (Bel gië) gelegen steenkolenmijn. Drie mijnwer kers zijn gedood, terwijl een vierde ge wond werd. Bij een vliegdemonstratie te Besan- qon (Frankrijk) is de parachutist James "Williamx, die een wereldkampioenschap op zijn naam had, om het leven gekomen. Zijn valscherm is bijl een sprong niet open gegaan. Te Legnana (Italië) zijn 50 personen ziek geworden na het eten van osse- vleesch, dat niet door een veearts gecon troleerd was. Verscheidene zieken verkee- ren in ernstigen toestand. OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICIER. Commissie van advies ingesteld. De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Defensie heeft een oom missie van advies ingesteld voor het be- oordeelen van de mate van geschiktheid voor de opleiding tot reserve-officier van degenen, die zich voor deze opleiding heb ben aangemeld. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter F. W. Oos- terhoff, hoofd van de afdeeling dienst plicht hij het Departement van Defensie; tot lid en plaatovervangend voorzitter Prof. J. W. N. Ie Heux, hoogleeraar aan de Kon. Mil. academie, tot leden W. G. Lignac, referendaris bij het departement van (Defensie, J. K. Lammerts, luitenant kolonel der infanterie, commandant van de School voor reserve-officieren der in fanterie en der militaire administratie, W. baron van Ittersum, reserve-luitenant-ko lonel der infanterie, H. Keppel Hesselink, majoor der artillerie, commandant van de School voor reserve-officieren der be reden artillerie en B. A. de Veer, ritmees ter der huzaren, adjudant van den inspec teur der cavalerie, en tot secretaris H. Staring, kapitein der infanterie, werkzaam bij het departement van Defensie. CONTI NGENTEERINGS- 0VEREENK0MST MET BELGIE EN LUXEMBURG. Zaterdag is te Brussel een contingentee- rings-overeenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche economische unie geteekend. De onderteekening geschiedde van Ne- derlandsche zijde door den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoor- den te 'sM&ravenhage en van Belgische zij de door den heer M. Süetens, directeur- generaal van den buitenlandschen handel te Brussel. De overeenkomst berust op dezelfde grondslagen als de op 1 Juli j.l. afgeloo- pen overeenkomst en bestaat uit een con- tingenteerings-overeenkoxnst met protocol en een steenkolenovereenkomst. Zij treedt met terugwerkende kracht in werking op 1 Mei 1908 en loopt tot 30 April 1939 met stilzwijgende verlenging voor telkens drie maanden. PRODUCTIE VAN ELECTRICITEIT IN NEDERLAND. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens, heb ben de electriciteitsfabrieken, die in de openbare stroombehoefte voorzien, in de maand Juli 1938 169 millioen K.W.U. uit de centrales afgegeven. Dit is vergeleken met de maand Juli 1937 een toeneming van 13 millioen K.W.U. (8,3 pet.). In de maand Juni bedroeg de toeneming 10 millioen K.W.U. (6,5 pet.). CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Collecte „Werk maakt sterk". D'e gehouden collecte onder de leus „Werk maakt sterk" ten behoeve van 'het werk van de Centrale voor Werkloozen- zorg (gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom), Utrecht, heeft tot dusver opgebracht een bedrag van f 68.998.40. Dit bedrag werd bijeengebracht door 301 plaatselijke comité's; 63 comité's moeten nog hun opgaven inzenden, terwijl diverse comité's nog maar een voorloopige afreke ning inzonden. BEGROOTINGSTEKORT IN INDIE. Voorloopig op f25 millioen geraamd. Het begrootingstekort in Indië op den gewonen dienst voor 1938 wordt geraamd op f 25 millioen, de nakomende kasten van de conversies in 1937 inbegrepen. Het tekort op den buitengewonen dienst is nog niet bekend, daar nog een aanvul- lingsbegrooting voor de derde bestelling Glenn Martins wordt verwacht. GEZOUTEN HARING NAAR NOORD-AiMERIKA. Organisatie van exporteurs opgericht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is opgericht een organisatie van expor teurs van gezouten haring op de Vereen. Staten van Noord-Amerika en Canada, welke organisatie door den minister van Economische Zaken is erkend en aange-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1